واحدهای علمی کاربردی بدون اساسنامه، از پذیرش دانشجو منع شدند

12:35 ۸۰ روز پیش ایسنا 912 0
واحدهای علمی کاربردی بدون اساسنامه، از پذیرش دانشجو منع شدند

رئیس دانشگاه علمی کاربردی از تأیید اساسنامه ۴۶ واحد علمی کاربردی توسط وزارت علوم خبر داد و گفت: تنها پنج درصد واحدها از ارائه اساسنامه استقبال نکردند و از سال آینده پذیرش دانشجو تنها در مراکزی که دارای اساسنامه هستند اتفاق می‌افتد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر محمدحسین امید در مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری دانشگاه علمی کاربردی که صبح امروز در ساختمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد از عدم شرکت هشت واحد استانی علمی کاربردی در تعیین دانشجوی نمونه انتقاد کرد و گفت: در هر استانی حداقل ۱۰۰۰ نفر جمعیت دانشجویی علمی کاربردی داریم. عدم مشارکت هر واحد در تعیین دانشجوی نمونه موجب سلب شدن حق یک دانشجو در این مراسم خواهد شد. بنابراین در مراسم سال آینده تمامی واحدهای استانی ملزم به مشارکت در این مراسم هستند.
انتقاد از نحوه انتخاب دانشجوی نمونه وی در ادامه از شیوه انتخاب دانشجوی نمونه در مراسم امسال نیز انتقاد کرد و گفت: متأسفانه توزیع مناسبی در انتخاب این دانشجویان از واحدهای استانی در مراسم امسال اتفاق نیفتاده، بطوری‌که استان تهران که تنها ۲۰ درصد جمعیت دانشجویان علمی کاربردی را دارد پنج نفر دانشجوی نمونه معرفی کرده است. بنابراین باید این مسائل نیز در مراسم سال آینده مورد توجه قرار بگیرد تا تمامی استان‌ها به نسبت جمعیتی که دارند دانشجوی نمونه داشته باشند. در این شرایط شاهد بی عدالتی در حق سایر دانشجویان نیز نخواهیم بود.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی با تاکید بر اینکه این دانشگاه ایجاد شرایط لازم برای اشتغال زایی فارغ التحصیلان را به عنوان اصلی‌ترین رسالت خود می‌داند، گفت: در حال حاضر بافت جمعیت دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی تغییر کرده و به سمت جوان گرایی حرکت می‌کند. به همین دلیل ایجاد شرایط لازم اشتغال فارغ
التحصیلان به عنوان رسالت اصلی دانشگاه قرار می‌گیرد. ضمن اینکه دانش آموزان از هنرستان‌های کشور ترجیح می‌دهند رشته‌های با اشتغال پذیری بالایی را به منظور تصویب در دانشگاه علمی کاربردی انتخاب کنند. به همین دلیل ما در سال ۹۷ سهمیه‌ای برای پذیرش شاغلین در این دانشگاه نداشتیم و اولویت پذیرش دانشجو بیشتر بر اساس سوابق تحصیلی صورت گرفت.
دکتر امید خاطرنشان کرد: حدود ۷۰ درصد ورودی‌های دانشگاه علمی کاربردی از هنرستان‌ها هستند و کمتر از ۳۰ درصد آنها را شاغلین تشکیل می‌دهند. در
حالیکه این امر در گذشته کاملاً برعکس بود و ۷۵ درصد ورودی‌های دانشگاه علمی کاربردی از جمعیت شاغلین کشور بودند.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی با تاکید بر اینکه دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی اشتغال پذیری بسیار بالایی دارند و بعد از فارغ التحصیلی منتظر شغل دولتی نیستند، گفت: آمار ورودی‌های امسال دانشگاه به دلیل نظام جدید شدن آموزش و پرورش بسیار پایین بود اما این وضعیت در سال ۹۸ تغییر خواهد کرد و ما با جمعیت بسیار بالایی از خروجی‌های هنرستان‌ها برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی مواجه خواهیم شد.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی بر ضرورت مشارکت دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی در فعالیت‌های مختلف این دانشگاه تاکید کرد و گفت: یکی از مهمترین برنامه‌های ما در دانشگاه علمی کاربردی بازنگری برنامه‌های درسی است که این بازنگری نیازمند زمان و دقت بالایی می‌باشد. به همین جهت از دانشجویان علمی کاربردی و فارغ
التحصیلان و همچنین مدرسین درخواست می‌کنیم در این راستا همکاری‌های لازم را با دانشگاه داشته باشند.
دکتر امید همچنین به سطح بندی مراکز علمی کاربردی در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: این ارزیابی‌ها بر اساس اطلاعات خود مراکز و برخی اطلاعات ضبط شده در سامانه دانشگاه صورت گرفت و نتایج آن به اطلاع واحدها رسانده شد. بنابراین سطح بندی جدید مجدداً از سال آینده شروع می‌شود.
مدرس غیر مجاز در دانشگاه علمی کاربردی نداریم رئیس دانشگاه علمی کاربردی خاطرنشان کرد: مراکزی که در ارزیابی‌های انجام شده رتبه قابل قبولی نداشته باشند و سطح خود را ارتقا ندهند از پذیرش دانشجو منع خواهند شد و ضمن اینکه مراکز و واحدهایی که از سطوح بالاتری برخوردار هستند و از تشویق‌هایی نظیر یک سوم پرداختی بالاسری به دانشگاه علمی کاربردی بهره‌مند می‌شوند.
وی با تاکید بر اینکه ۳۰ درصد مدرسین فاقد مهارت از چرخه آموزش دانشگاه علمی کاربردی حذف شدند، گفت: جذب مدرس در دانشگاه علمی کاربردی با دقت بسیار بالایی انجام می‌شود به گونه‌ای که ما در حال حاضر مدرس غیر مجاز در دانشگاه علمی کاربردی نداریم. اگرچه گاهاً گزارش‌هایی از واحدها ارسال می‌شود که مدرس دیگری به جای مدرس اصلی در کلاس حضور پیدا می‌کند که در صورت ادامه این روند برخوردهای جدی صورت می‌گیرد.
دکتر امید در پایان با بیان اینکه بیش از ۴۶ مرکز علمی کاربردی روز گذشته اساسنامه خود را از شورای گسترش آموزش عالی دریافت کردند خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۹۰ تا ۹۵ درصد واحدهای علمی کاربردی دارای اساسنامه شدند و تنها پنج درصد مراکز برای ارسال اساسنامه همکاری‌های لازم را با ما انجام ندادند که البته از سال آینده پذیرش دانشجو تنها در مراکزی که دارای اساسنامه هستند اتفاق می‌افتد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

گام بلند در حوزه زیرساختی خراسان جنوبی
بیرجند - ایرنا - 20 طرح حوزه راه و مسکن در سفر وزیر راه و شهرسازی به خراسان جنوبی با اعتبار 706 میلیارد تومان افتتاح و کلنگ زنی شد که گامی بلند در حوزه زیرساختی این استان مرزی به شمار می رود.
فتح خرمشهر، درس عبرت تاریخی رزمندگان اسلام به دشمنان
قزوین - ایرنا - فتح و آزادسازی خرمشهر که با سلاح ایمان و جانفشانی رزمندگان اسلام علیه دشمن تا بن دندان مسلح رقم خورد را باید یک درس عبرت تاریخی به دشمنان و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی ایران یاد کرد.
راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست
قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یکی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.
عطر و طعم رمضان در کهن سفره خانه اصفهان
اصفهان- ایرنا- کهن دیار نصف جهان در روزهای پر رمز و راز رمضان، به سفره خانه ای بی بدیل می ماند که طعم های اصیل آن لذت مهمانی خدا را دو چندان کرده است.
سارق طلافروشی همدان اعدام شد
همدان- ایرنا- «مهدی چراغی فر» که به جرم «محاربه از طریق سرقت مسلحانه» به اعدام محکوم شده بود صبح امروز /پنجشنبه/ در بلوار آیت الله نجفی شهر همدان به دار مجازات آویخته شد.
تقویت اقتصاد هنر، عامل قوام و دوام هنر قرآنی
مشهد- ایرنا- هنر قرآنی ریشه در خاک ایران زمین دارد که قوام و دوام آن نیاز به فرهنگ سازی برای شناخت بیشتر و بازارسازی برای تصمیم های درست و حمایتگرانه دارد.
افزون بر 11 میلیارد ریال پروژه در قلعه گنج افتتاح شد
جیرفت - ایرنا - 11 میلیارد و 620 میلیون ریال پروژه اقتصادی و عمرانی با حضور رئیس بنیاد مستضعفان کشور، مسئولان محلی و مردم در شهر نمونه اقتصاد مقاومتی (قلعه گنج) به بهره برداری رسید.
طرح نژادپرستانه «معامله قرن» مدفون خواهد شد
تهران- ایرنا- بسیاری از تحلیلگران عرب می گویند طرح معامله قرن با واسطه گری «جرد کوشنر» به دلیل حمایت های یکجانبه و بی چون و چرا از تجاوزگری و زورگویی صهیونیست ها عملا راهی برای موافقت فلسطینیان باقی نگذاشته است.
دو کشتی آمریکایی از تنگه تایوان گذشتند
پکن- ایرنا- رسانه های چینی از عبور دو کشتی آمریکایی از تنگه تایوان خبر دادند موضوعی که پیش بینی می شود واکنش شدید پکن را به دنبال داشته باشد.
12 دانشگاه مالزی به دانشجویان فلسطینی بورس تحصیلی می دهند
تهران- ایرنا - دولت مالزی به رهبری ماهاتیر محمد که سیاست حمایت آشکار از فلسطینی ها را در دستور کار خود قرار داده است، اعلام کرد که 12 دانشگاه ملی این کشور به دانشجویان فلسطینی بورس تحصیلی در سطوح مختلف کارشناسی تا دکترا به ارزش 11.47 میلیون رینگیت (واحد پول مالزی) ارائه می کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آب روی ماست را دور نریزید
آبی که در سطح روی ماست قرار می‌گیرد ماده‌ای پر خاصیت است که اغلب دور ریخته می‌شود.
راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست
قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یکی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.
عطر و طعم رمضان در کهن سفره خانه اصفهان
اصفهان- ایرنا- کهن دیار نصف جهان در روزهای پر رمز و راز رمضان، به سفره خانه ای بی بدیل می ماند که طعم های اصیل آن لذت مهمانی خدا را دو چندان کرده است.
افزایش 77 درصدی قصور پزشکی در خراسان شمالی
بجنورد- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی گفت: قصور پزشکی و شکایت از کادر درمان و پزشکان استان در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن 77 درصد افزایش داشته است.
جشن اشک و لبخند در رمضان
بندرعباس- ایرنا- نسیم رمضان چه زیبا می وزد و دستان مهربانش چه سخاوتمدانه یتیمان و گرفتاران در بند را نوازش می کند و جشنی از اشک و لبخند را رقم می زند.
کارنامه انتخاب رشته داوطلبان دکتری منتشر شد
کارنامه داوطلبان دکتری امروز منتشر می‌شود-۴۷ هزار داوطلب به دانشگاه‌ها معرفی شدند
اعلام رشته‌های جدید در مرحله پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی
آغاز ثبت نام آزمون EPT و آزمون فراگیر مهارتهای عربی دانشگاه آزاد
تخصیص بودجه خاص به علوم پایه-در زمینه انطباق علم با نیازهای جامعه نتوانسته‌ایم شایسته عمل کنیم
مهلت ثبت نام آزمون ارتقاء دندانپزشکی امشب پایان می‌یابد
زمان برگزاری کنکور ۹۸ به هیچ‌عنوان تغییر نخواهد نکرد
موارد نقص مدارک و اطلاعات ثبت‌نامی آزمون ارشد علوم پزشکی اعلام شد-۷ خرداد آخرین مهلت ویرایش
امکان افزایش ظرفیت پذیرش تحصیلات تکمیلی پزشکی در مناطق محروم
حذف سهمیه بدون آزمون برای رشته‌های فاقد رشته همنام در آزمون ارشد علوم پزشکی