واحدهای علمی کاربردی بدون اساسنامه، از پذیرش دانشجو منع شدند

12:35 ۱۹ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 694 0
واحدهای علمی کاربردی بدون اساسنامه، از پذیرش دانشجو منع شدند

رئیس دانشگاه علمی کاربردی از تأیید اساسنامه ۴۶ واحد علمی کاربردی توسط وزارت علوم خبر داد و گفت: تنها پنج درصد واحدها از ارائه اساسنامه استقبال نکردند و از سال آینده پذیرش دانشجو تنها در مراکزی که دارای اساسنامه هستند اتفاق می‌افتد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر محمدحسین امید در مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری دانشگاه علمی کاربردی که صبح امروز در ساختمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد از عدم شرکت هشت واحد استانی علمی کاربردی در تعیین دانشجوی نمونه انتقاد کرد و گفت: در هر استانی حداقل ۱۰۰۰ نفر جمعیت دانشجویی علمی کاربردی داریم. عدم مشارکت هر واحد در تعیین دانشجوی نمونه موجب سلب شدن حق یک دانشجو در این مراسم خواهد شد. بنابراین در مراسم سال آینده تمامی واحدهای استانی ملزم به مشارکت در این مراسم هستند.
انتقاد از نحوه انتخاب دانشجوی نمونه وی در ادامه از شیوه انتخاب دانشجوی نمونه در مراسم امسال نیز انتقاد کرد و گفت: متأسفانه توزیع مناسبی در انتخاب این دانشجویان از واحدهای استانی در مراسم امسال اتفاق نیفتاده، بطوری‌که استان تهران که تنها ۲۰ درصد جمعیت دانشجویان علمی کاربردی را دارد پنج نفر دانشجوی نمونه معرفی کرده است. بنابراین باید این مسائل نیز در مراسم سال آینده مورد توجه قرار بگیرد تا تمامی استان‌ها به نسبت جمعیتی که دارند دانشجوی نمونه داشته باشند. در این شرایط شاهد بی عدالتی در حق سایر دانشجویان نیز نخواهیم بود.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی با تاکید بر اینکه این دانشگاه ایجاد شرایط لازم برای اشتغال زایی فارغ التحصیلان را به عنوان اصلی‌ترین رسالت خود می‌داند، گفت: در حال حاضر بافت جمعیت دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی تغییر کرده و به سمت جوان گرایی حرکت می‌کند. به همین دلیل ایجاد شرایط لازم اشتغال فارغ
التحصیلان به عنوان رسالت اصلی دانشگاه قرار می‌گیرد. ضمن اینکه دانش آموزان از هنرستان‌های کشور ترجیح می‌دهند رشته‌های با اشتغال پذیری بالایی را به منظور تصویب در دانشگاه علمی کاربردی انتخاب کنند. به همین دلیل ما در سال ۹۷ سهمیه‌ای برای پذیرش شاغلین در این دانشگاه نداشتیم و اولویت پذیرش دانشجو بیشتر بر اساس سوابق تحصیلی صورت گرفت.
دکتر امید خاطرنشان کرد: حدود ۷۰ درصد ورودی‌های دانشگاه علمی کاربردی از هنرستان‌ها هستند و کمتر از ۳۰ درصد آنها را شاغلین تشکیل می‌دهند. در
حالیکه این امر در گذشته کاملاً برعکس بود و ۷۵ درصد ورودی‌های دانشگاه علمی کاربردی از جمعیت شاغلین کشور بودند.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی با تاکید بر اینکه دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی اشتغال پذیری بسیار بالایی دارند و بعد از فارغ التحصیلی منتظر شغل دولتی نیستند، گفت: آمار ورودی‌های امسال دانشگاه به دلیل نظام جدید شدن آموزش و پرورش بسیار پایین بود اما این وضعیت در سال ۹۸ تغییر خواهد کرد و ما با جمعیت بسیار بالایی از خروجی‌های هنرستان‌ها برای ورود به دانشگاه علمی کاربردی مواجه خواهیم شد.
رئیس دانشگاه علمی کاربردی بر ضرورت مشارکت دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی در فعالیت‌های مختلف این دانشگاه تاکید کرد و گفت: یکی از مهمترین برنامه‌های ما در دانشگاه علمی کاربردی بازنگری برنامه‌های درسی است که این بازنگری نیازمند زمان و دقت بالایی می‌باشد. به همین جهت از دانشجویان علمی کاربردی و فارغ
التحصیلان و همچنین مدرسین درخواست می‌کنیم در این راستا همکاری‌های لازم را با دانشگاه داشته باشند.
دکتر امید همچنین به سطح بندی مراکز علمی کاربردی در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: این ارزیابی‌ها بر اساس اطلاعات خود مراکز و برخی اطلاعات ضبط شده در سامانه دانشگاه صورت گرفت و نتایج آن به اطلاع واحدها رسانده شد. بنابراین سطح بندی جدید مجدداً از سال آینده شروع می‌شود.
مدرس غیر مجاز در دانشگاه علمی کاربردی نداریم رئیس دانشگاه علمی کاربردی خاطرنشان کرد: مراکزی که در ارزیابی‌های انجام شده رتبه قابل قبولی نداشته باشند و سطح خود را ارتقا ندهند از پذیرش دانشجو منع خواهند شد و ضمن اینکه مراکز و واحدهایی که از سطوح بالاتری برخوردار هستند و از تشویق‌هایی نظیر یک سوم پرداختی بالاسری به دانشگاه علمی کاربردی بهره‌مند می‌شوند.
وی با تاکید بر اینکه ۳۰ درصد مدرسین فاقد مهارت از چرخه آموزش دانشگاه علمی کاربردی حذف شدند، گفت: جذب مدرس در دانشگاه علمی کاربردی با دقت بسیار بالایی انجام می‌شود به گونه‌ای که ما در حال حاضر مدرس غیر مجاز در دانشگاه علمی کاربردی نداریم. اگرچه گاهاً گزارش‌هایی از واحدها ارسال می‌شود که مدرس دیگری به جای مدرس اصلی در کلاس حضور پیدا می‌کند که در صورت ادامه این روند برخوردهای جدی صورت می‌گیرد.
دکتر امید در پایان با بیان اینکه بیش از ۴۶ مرکز علمی کاربردی روز گذشته اساسنامه خود را از شورای گسترش آموزش عالی دریافت کردند خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۹۰ تا ۹۵ درصد واحدهای علمی کاربردی دارای اساسنامه شدند و تنها پنج درصد مراکز برای ارسال اساسنامه همکاری‌های لازم را با ما انجام ندادند که البته از سال آینده پذیرش دانشجو تنها در مراکزی که دارای اساسنامه هستند اتفاق می‌افتد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

ویدئو - طبیعت بکر عسلویه؛ از جنگل تا صخره
عسلویه جزیره‌ای در جنوب ایران و از توابع استان بوشهر است و منطقه صنعتی به شمار می رود. این شهر در دوازه کیلومتری شرقی روستای نخل تقی، هفت کیلومتری روستای بیدخون و در کرانه خلیج فارس واقع شده‌است. عسلویه بیشتر به عنوان منطقه ویژه اقتصادی شناخته می شود، اما جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی دارد که در این ویدئو تعدادی از این جاذبه‌ها را می‌بینید.
ژیمناستیک در سال ۹۷- از خانه‌نشینی ملی‌پوشان تاریخ ساز تا مهاجرت استعدادها
ژیمناستیک ایران در سالی که گذشت هر چند توانست به مدال تاریخی المپیک جوانان برسد اما این فدراسیون کم حاشیه نبود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- بارسلونا؛ فراتر از یک باشگاه
بارسلونا نماد استقلال خواهی مردم کاتالونیا بوده و برای هواداران این تیم فراتر از یک باشگاه است.
بازی‌های به یادماندنی (۴)- روزی که رئال مادرید ۶ تایی شد
رئال مادرید در کوپا دل ری ۱۹۹۹ با ۶ گل از والنسیا شکست خورد و تحقیر شد.
فوتسال ۹۷، مثل همیشه در اوج...
فوتسال ایران در سال ۱۳۹۷ یک قهرمانی آسیا را در رده باشگاهی تجربه کرد و تیم ملی نیز برای اولین بار در رده سوم رنکینگ جهانی قرار گرفت. با این حال اهالی این رشته همچنان از وضعیت مدیریت آن راضی نیستند.
زن مفقود شده در سیل آق قلا نجات یافت
گرگان - ایرنا - رییس جمعیت هلال احمر شهرستان بندرگر و سر تیم گروه جستجو و نجات سیل زدگان گلستان گفت: یک زن شهروند آق قلایی که در سیلاب مفقود شده بود؛ از حادثه رهایی و نجات یافت.
امید و نشاط به گلستان سیل زده بر می گردد
گرگان - ایرنا - در سومین روز بهار که مردم گلستان درگیر سیل و دستگاههای امداد و نجات مشغول رسیدگی به اوضاع هستند؛ حرکت همزمان چند خودرو عروس و برگزاری مراسمهای ازدواج زوج های جوان در خیابان اصلی شهر گمیشان که خانه های آن را سیل فرا گرفته، پیام آور بازگشت امید و نشاط به منطقه است.
تماس همراه اول در مناطق سیل زده گلستان امروز رایگان است
گرگان - ایرنا - مدیر عامل شرکت مخابرات منطقه گلستان گفت که با هماهنگی انجام شده با اپراتور همراه اول، مشترکین این خطوط در مناطق سیل زده استان می توانند امروز یکشنبه رایگان از خدمات ارائه شده استفاده کنند.
اعزام هیأت عالی‌رتبه نظامی به مناطق سیل‌زده گلستان و مازندران
در پی حادثه سیل ویرانگر در استان‌های گلستان و مازندران و فرمان فرمانده معظم کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مبنی‌بر ضرورت گسیل امکانات بیشتر به مناطق سیل‌زده، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به فرماندهان این نیروها دستور داد تا علاوه‌بر کمک‌های انسانی، لجستیکی و بهداشتی که تا به حال انجام داده‌اند، در یک اقدام دقیق، همپوشانی شده و جهادی، حمایت‌های جامع و منسجم از آسیب‌دیدگان را تا زمان استقرار آرامش هموطنان ادامه دهند.
فلاحت پیشه: کاسبان جدید تحریمی در راه هستند-دیوار نمایندگان کوتاه است
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با دادن این هشدار که در صورت به صفر رسیدن صادرات نفت، ایران به سمت بازی جمعی صفر پیش خواهد رفت گفت: ایران هیچ وقت تبدیل به جزیره ای بدون ارتباط با کشورهای دیگر نمی شود کما اینکه از زمان خارج شدن آمریکا از برجام مبادلات اقتصادی آمریکا با ایران بیشتر از گذشته شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
ویدئو - طبیعت بکر عسلویه؛ از جنگل تا صخره
عسلویه جزیره‌ای در جنوب ایران و از توابع استان بوشهر است و منطقه صنعتی به شمار می رود. این شهر در دوازه کیلومتری شرقی روستای نخل تقی، هفت کیلومتری روستای بیدخون و در کرانه خلیج فارس واقع شده‌است. عسلویه بیشتر به عنوان منطقه ویژه اقتصادی شناخته می شود، اما جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی دارد که در این ویدئو تعدادی از این جاذبه‌ها را می‌بینید.
ژیمناستیک در سال ۹۷- از خانه‌نشینی ملی‌پوشان تاریخ ساز تا مهاجرت استعدادها
ژیمناستیک ایران در سالی که گذشت هر چند توانست به مدال تاریخی المپیک جوانان برسد اما این فدراسیون کم حاشیه نبود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- بارسلونا؛ فراتر از یک باشگاه
بارسلونا نماد استقلال خواهی مردم کاتالونیا بوده و برای هواداران این تیم فراتر از یک باشگاه است.
حوزه آموزش پزشکی با استمداد از بیانیه راهبردی رهبری در مسیر توسعه و ارتقاء حرکت می‌کند
زمان برگزاری آزمون‌های وزارت بهداشت در سال جدید مشخص شد
ابلاغ ۴ آیین‌نامه جدید به دانشگاه‌ها همزمان با آغاز سال نو
آخرین مهلت ثبت‌نام رشته‌های بدون آزمون کنکور اعلام شد
نتایج آزمون جامع علوم‌پایه و پیش‌کارورزی دانشگاه آزاد اعلام شد
آغاز ثبت‌نام کارشناسی پیوسته و کاردانی ناپیوسته دانشگاه آزاد بر اساس سوابق تحصیلی
توسعه بسترهای مجازی زمینه‌ساز ارتباط مستمر دانشگاه‌های کلان مناطق آمایشی
آخرین آمار داوطلبان کنکور اعلام شد-علوم تجربی‌ها بیشترین داوطلبان کنکور ۹۸
ابلاغ شیوه‌نامه جذب و پذیرش دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه آزاد
دستورالعمل تشکیل کمیسیون پزشکی استان‌ها ابلاغ شد