گلایه‌های برخی دانشجویان دکتری از نحوه آزادسازی مدارک تحصیلی

07:41 ۸۰ روز و ۵ ساعت پیش ایسنا 536 0
گلایه‌های برخی دانشجویان دکتری از نحوه آزادسازی مدارک تحصیلی

نماینده پویش اشتغال دانشجویان دکتری غیر پزشکی با اشاره به خروج نیروهای تحصیل‌کرده و نخبه از کشور به بیان گلایه‌های تعدادی از دانشجویان دکتری درخصوص مشکلاتی که بر سر راه آزاد کردن مدارک تحصیلی برای خروج از کشور با آن مواجه می‌شوند، پرداخت.

ایسنا

صدیقه عموزاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه خروج از کشور نیازمند آزادسازی مدارک تحصیلی است گفت: سوالی که در این‌جا باید از مسئولین امر پرسید این است که با کدام وجدان و قانونی با جوانان این سرزمین اینگونه برخورد می‌شود که از یک طرف به خاطر سهم‌ها و سهمیه‌ها و عدم احساس نیاز به علوم انسانی و پایه، سرنوشت هزاران جوان تحصیل‌کرده و نخبه را به بن بست رسانده‌اید، از طرف دیگر با دریافت هزینه‌های گزاف راه خروج تحصیل‌کرده‌هایی که عمر خود را جهت کسب علم و نه مال‌اندوزی سپری کرده‌اند را مسدود نموده‌اید؟ عموزاده با اشاره به اینکه موج خروج نیروهای تحصیل‌کرده به یک معضل بزرگ تبدیل شده گفت: این امر ظاهراً برای مسئولان هنوز به یک دغدغه و مسأله تبدیل نشده و همچنان در امر اشتغال و بکارگیری این متخصصین، سهمیه‌ها و سهم‌ها ارجحیت دارند؛ آن‌هم در شرایطی که مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و منابع محیطی در کشور وجود دارد. به همین دلیل جمع کثیری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دوره دکتری غیرپزشکی (اعم از رشته‌های علوم پایه و انسانی، کشاورزی و مهندسی و…) از یکسال گذشته تصمیم گرفتند بار دیگر با مشورت و رویکرد علمی به مسائل کشور و معضل بیکاری این قشر متخصص، راهکارهای خود جهت برون‌رفت از این وضعیت را بارها به‌صورت کتبی و حضور به گوش مسئولان برسانند.
وی افزود: دانش‌آموختگان دکتری بعد از گذر از دهه سوم زندگی به جایی رسیده‌اند که به دلیل معضل بیکاری فارغ التحصیلان و پیامدهای بی‌شمار آن، که هم گریبان‌گیر تحصیل‌کرده‌ها شده و هم گریبان‌گیر مدیریت کشور، به ناچار تن به مهاجرت دهند. اما در همین مسیر هم راه هموار نیست. خروج از کشور نیازمند آزادسازی مدرک تحصیلی است که برای کسب آن عمر مفید هریک از دانش‌آموختگان سپری شده و این مدرک حاصل تلاش و پیکار آنان در مسیر تحصیل بوده است.
عموزاده با اشاره به نظرسنجی صورت گرفته توسط این پویش درباره سهولت آزادسازی مدارک گفت: به همین منظور پویش اشتغال دکتری غیرپزشکی با ۳۵۰۰ عضو، در کنار پیگیری هدف اصلی خود که همان اشتغال تحصیل کردگان دکتری می‌باشد؛ جهت روشن‌سازی اینکه آیا جوانان تحصیل کرده ایرانی با این رویکرد مدیریتی در بخش آزادسازی مدارک تحصیلی موافق هستند یا خیر، نظرسنجی از دانشجویان و دانش‌آموختگان دکتری غیرپزشکی انجام داده است تا بر همگان مشخص شود که جوان ایرانی موافق خروج از کشور نیست اما با شرایطی که بدنه مدیریتی برای ما بوجود آورده است راهی جز رفتن و خدمت در جایی دیگر پیش روی ما نیست و این راه هم به دلیل عدم آزادسازی مدارک تحصیلی بسته‌است.
این دانشجوی دکتری درباره نتایج این نظرسنجی گفت: در نظرسنجی مذکور ۴۵ درصد از شرکت کنندگان گزینه‌ی "مخالف با خروج از کشور هستم اما به دلیل مشکلات بیکاری موافق تسهیل شرایط آزادسازی مدارک تحصیلی می‌باشم" را انتخاب کرده‌اند. ۳۰ درصد از شرکت کنندگان به گزینه *"موافق خروج از کشور به عنوان یک راهکار برای حل مشکلات بیکاری و تسهیل شرایط آزادسازی مدارک" رأی داده‌اند و ۲۵ درصد شرکت از کنندگان نیز گزینه‌ی "مخالفت با خروج از کشور و مخالفت با آزادسازی مدارک" را انتخاب کرده‌اند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در مجموع می‌توان نتیجه گرفت ۷۵ درصد از تحصیل‌کردگان تقاضای تسهیل شرایط آزادسازی مدارک تحصیلی خود را دارند که در شرایط کنونی کشور تقاضایی بس منطقی است و حداقل جبرانی است که مسئولان می‌توانند در قبال صدمه‌ای که با بی تدبیری بر پیکره‌ سرنوشت جوانان تحصیل‌کرده وارد نموده‌اند، انجام دهند.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

گام بلند در حوزه زیرساختی خراسان جنوبی
بیرجند - ایرنا - 20 طرح حوزه راه و مسکن در سفر وزیر راه و شهرسازی به خراسان جنوبی با اعتبار 706 میلیارد تومان افتتاح و کلنگ زنی شد که گامی بلند در حوزه زیرساختی این استان مرزی به شمار می رود.
فتح خرمشهر، درس عبرت تاریخی رزمندگان اسلام به دشمنان
قزوین - ایرنا - فتح و آزادسازی خرمشهر که با سلاح ایمان و جانفشانی رزمندگان اسلام علیه دشمن تا بن دندان مسلح رقم خورد را باید یک درس عبرت تاریخی به دشمنان و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی ایران یاد کرد.
راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست
قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یکی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.
عطر و طعم رمضان در کهن سفره خانه اصفهان
اصفهان- ایرنا- کهن دیار نصف جهان در روزهای پر رمز و راز رمضان، به سفره خانه ای بی بدیل می ماند که طعم های اصیل آن لذت مهمانی خدا را دو چندان کرده است.
سارق طلافروشی همدان اعدام شد
همدان- ایرنا- «مهدی چراغی فر» که به جرم «محاربه از طریق سرقت مسلحانه» به اعدام محکوم شده بود صبح امروز /پنجشنبه/ در بلوار آیت الله نجفی شهر همدان به دار مجازات آویخته شد.
تقویت اقتصاد هنر، عامل قوام و دوام هنر قرآنی
مشهد- ایرنا- هنر قرآنی ریشه در خاک ایران زمین دارد که قوام و دوام آن نیاز به فرهنگ سازی برای شناخت بیشتر و بازارسازی برای تصمیم های درست و حمایتگرانه دارد.
افزون بر 11 میلیارد ریال پروژه در قلعه گنج افتتاح شد
جیرفت - ایرنا - 11 میلیارد و 620 میلیون ریال پروژه اقتصادی و عمرانی با حضور رئیس بنیاد مستضعفان کشور، مسئولان محلی و مردم در شهر نمونه اقتصاد مقاومتی (قلعه گنج) به بهره برداری رسید.
طرح نژادپرستانه «معامله قرن» مدفون خواهد شد
تهران- ایرنا- بسیاری از تحلیلگران عرب می گویند طرح معامله قرن با واسطه گری «جرد کوشنر» به دلیل حمایت های یکجانبه و بی چون و چرا از تجاوزگری و زورگویی صهیونیست ها عملا راهی برای موافقت فلسطینیان باقی نگذاشته است.
دو کشتی آمریکایی از تنگه تایوان گذشتند
پکن- ایرنا- رسانه های چینی از عبور دو کشتی آمریکایی از تنگه تایوان خبر دادند موضوعی که پیش بینی می شود واکنش شدید پکن را به دنبال داشته باشد.
12 دانشگاه مالزی به دانشجویان فلسطینی بورس تحصیلی می دهند
تهران- ایرنا - دولت مالزی به رهبری ماهاتیر محمد که سیاست حمایت آشکار از فلسطینی ها را در دستور کار خود قرار داده است، اعلام کرد که 12 دانشگاه ملی این کشور به دانشجویان فلسطینی بورس تحصیلی در سطوح مختلف کارشناسی تا دکترا به ارزش 11.47 میلیون رینگیت (واحد پول مالزی) ارائه می کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آب روی ماست را دور نریزید
آبی که در سطح روی ماست قرار می‌گیرد ماده‌ای پر خاصیت است که اغلب دور ریخته می‌شود.
راه اندازی بازارچه سومار تدبیری برای خروج گیلانغرب از بن بست
قصرشیرین- ایرنا- راه اندازی بازارچه مرزی سومار گیلانغرب یکی از مصوبه های دولت، تدبیری برای برون رفت این شهرستان از بن بست، روزنه ای برای رونق اقتصادی و عاملی برای اشتغال پایدار مرزنشینان و بخصوص جوانان این خطه است.
عطر و طعم رمضان در کهن سفره خانه اصفهان
اصفهان- ایرنا- کهن دیار نصف جهان در روزهای پر رمز و راز رمضان، به سفره خانه ای بی بدیل می ماند که طعم های اصیل آن لذت مهمانی خدا را دو چندان کرده است.
افزایش 77 درصدی قصور پزشکی در خراسان شمالی
بجنورد- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی گفت: قصور پزشکی و شکایت از کادر درمان و پزشکان استان در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن 77 درصد افزایش داشته است.
جشن اشک و لبخند در رمضان
بندرعباس- ایرنا- نسیم رمضان چه زیبا می وزد و دستان مهربانش چه سخاوتمدانه یتیمان و گرفتاران در بند را نوازش می کند و جشنی از اشک و لبخند را رقم می زند.
کارنامه انتخاب رشته داوطلبان دکتری منتشر شد
کارنامه داوطلبان دکتری امروز منتشر می‌شود-۴۷ هزار داوطلب به دانشگاه‌ها معرفی شدند
اعلام رشته‌های جدید در مرحله پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی
آغاز ثبت نام آزمون EPT و آزمون فراگیر مهارتهای عربی دانشگاه آزاد
تخصیص بودجه خاص به علوم پایه-در زمینه انطباق علم با نیازهای جامعه نتوانسته‌ایم شایسته عمل کنیم
مهلت ثبت نام آزمون ارتقاء دندانپزشکی امشب پایان می‌یابد
زمان برگزاری کنکور ۹۸ به هیچ‌عنوان تغییر نخواهد نکرد
موارد نقص مدارک و اطلاعات ثبت‌نامی آزمون ارشد علوم پزشکی اعلام شد-۷ خرداد آخرین مهلت ویرایش
امکان افزایش ظرفیت پذیرش تحصیلات تکمیلی پزشکی در مناطق محروم
حذف سهمیه بدون آزمون برای رشته‌های فاقد رشته همنام در آزمون ارشد علوم پزشکی