تربیت؛ امری تشریفاتی در مدارس؟

06:45 ۸۵ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 456 0
تربیت؛ امری تشریفاتی در مدارس؟

مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، بازتعریف و تفکیک برخی مأموریت‌ها در حوزه آموزشی و پرورشی را در اصلاح مناسبات و جمع‌بندی فعالیت‌های مربوط مؤثر دانست و گفت: این عدم تعریف و تفکیک موجب شده تا تربیت از یک تکلیف اصلی و محوری به یک موضوع تشریفاتی تبدیل شود.

ایسنا

ابراهیم محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، با توجه به قرار گرفتن در هفته تربیت اسلامی از هشتم اسفند ماه آغاز شده و تا 14 اسفند ماه ادامه دارد، با اشاره به ضرورت تحول در حوزه امور تربیتی و پرورشی به بیان چند گام مهم و اساسی در این راستا پرداخت و اظهار کرد: فضاهای تربیتی و فرهنگی فوق برنامه‌ای که خود یک سرمایه بزرگ است بهترین ظرفیت برای فرصت‌های تربیتی به شمار می‌رود. این فضاهای پرشمار که پرورشی را به یک بخش برخوردار تبدیل و از سایر بخش‌ها ممتاز ساخته است امکان خوبی را برای تسهیل تربیت و آموزش‌های تربیتی و مهارتی فراهم می‌کند.
وی افزود: استفاده از مدیران کارآمد فرهنگی و تربیتی و البته اقتصادی به پرورشی کمک می‌کند تا از این امکانات برای توسعه برنامه و بهبود اهداف استفاده بهتری کند. واگذاری رفاقتی، تکریمی و ترحمی این اماکن به عناصر ناتوان و یا تغییر کاربری آنها از آسیب‌های مبتلابه این سرمایه عظیم است.
مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه نخبگان پرورشی با وجود تلاش پیشینیان نتوانستند سهم خود را از فرصت‌ها بگیرند گفت: نخبگان فرهنگی، هنری و حتی اعضای مجلس دانش‌آموزی به‌دلیل قابلیت‌های فراوان می‌توانستند در ردیف پذیرش‌های ویژه دانشگاه فرهنگیان و استخدام در آموزش و پرورش باشند اما این فرصت با وجود هزینه فایده و توجیه تربیتی آموزشی محقق نمی‌شود.
محمدی ادامه داد: این اتفاق بزرگ که با تدابیر هوشمندانه می‌تواند در قالب پذیرش و آزمون‌های اختصاصی قرارگیرد ؛ پرورشی را به قوت و اقتدار بایسته در زمینه تامین  و توسعه منابع ارتقاء خواهد داد.
وی بازتعریف و تفکیک برخی مأموریت‌ها در حوزه پرورشی و امور تربیتی را در اصلاح مناسبات و جمع‌بندی فعالیت‌ها مؤثر دانست و گفت: عدم تعریف و تفکیک موجب شده تا تربیت از یک تکلیف اصلی و محوری به یک موضوع تشریفاتی تبدیل شود. این عدم شفافیت ضمن شائبه سلب مسئولیت تربیتی از بخش عظیمی از عوامل مؤثر مدرسه، رسالت عظیم کار تربیتی را که محوری‌ترین مأموریت مدرسه است ناخواسته به مصادره مربی تربیتی که یا در مدارس به کفایت نیست و یا ناخواسته و از جبر مادرزادی مربی تحمیلی شده‌اند، درآورد.
مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور تاکید کرد: امروز در مدرسه محورهایی چون کار تربیتی و آموزش‌های تربیتی و دینی، مدیریت تربیتی، فعالیت تربیتی که همه عوامل و ارکان مدرسه را بدون استثنا درگیر می‌کند در هم  خلط شده و در یک کار نخ نما ، تشریفاتی و رنگ و رو رفته مربیان امروز نمود پیدا کرده است. این موضوع هر چند درنگاه نخست ساده بنماید اما در واقع کلید حل بسیاری از مسائل فرهنگی کف مدرسه بشمار می‌رود.
محمدی با اشاره به اینکه مدیریت مربیان تربیتی در قالب سامان‌دهی در کلاس و تولید متون آموزش کلاسی مرتبط  از جمله اشتباهات فاحش در مدیریت پرورشی است عنوان کرد: نباید مربیان تربیتی که قاعدتاً مدیران فوق برنامه‌های مدرسه هستند به جای مشاوره تربیتی، مدیریت و اجرای برنامه، توسعه و بهبود ارتباطات مدرسه با محیط‌های مکمل و .. به جبرخلق کتاب ناشیانه، اسیر آموزش و زنگ و چهاردیواری کلاس شوند این در حالی است که مربی بهترین و بیشترین تاثیر را در مدیریت فعالیت‌های پرورشی داشته و بی‌رقیب‌ترین نقش را درتسهیل فرآیندهای آموزشی ایفا می‌کند.
وی ادامه داد:  شایسته است با هماهنگی و تفاهم با سازمان پژوهش؛ توصیه‌های میدانی و محیطی در پی‌نوشت برخی از دروس آورده و فعالیت‌های تکمیلی آموزش‌های نظری همانند دروس آزمایشگاهی، هدایت، مدیریت و تقویت شود. واقعیت این است که موضوعات خانوادگی، فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و ... به‌دلیل نبود رهنمودهای تکمیلی درقالب فعالیت میدانی و مشاهده‌ای کم‌اهمیت نمایانده شده است. این درحالی است که بخش زیادی از این دست مسائل خود کار گاه و فعالیت تربیتی است.
مدیرکل اسبق فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش افزود: اگر مجالی بود صدها نمونه آموزه تربیتی و نظری را که در کتاب‌های درسی آمده اما به‌دلیل غفلت و بی‌توجهی با پیوست‌های مشاهده‌ای همراه نشده است مورد اشاره قرار می‌دادم. این اقدام به‌ظاهر ساده یکی از گام‌های اساسی در تحول، تغییر و مداخلات سازنده تربیتی در امور آموزشی  است.
محمدی همچنین با بیان اینکه مدیریت و هدفمندسازی فراغت دانش‌آموزان از وظایف مسلم امور تربیتی است اظهار کرد: امور تربیتی به‌ عادت  اداری نمی‌تواند با بسته شدن مدرسه، از تربیت و فعالیت دانش‌آموزان رفع مسئولیت کند. مدیریت و  غنی‌سازی فراغت از وظایف امور تربیتی است و علی‌القاعده باید این نهاد با کمک دستگاه‌های مختلف و خودیاری‌های اولیاء و... این مهم را با هدفمندی چاره کند. فراغت‌های تابستان، پنج‌شنبه‌ها وحتی فراغت های روزانه یک فرصت است که اگر به نیکی تدبیر نشود تبدیل به تهدید خواهد شد.
وی افزود: براساس گزارشات و آمارهای موجود، فراغت‌های ضمن تحصیل دانش‌آموزی مهمترین خاستگاه در آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود.
مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور با اشاره به اینکه مدرسه همانند مسجد نهادی مقدس است و دانش‌آموزان به عنوان  امانت الهی در اختیار برنامه‌ها وفعالیت‌های آن هستند گفت: این امانت و این نهاد اخلاقاً و شرعاً هیچ کار سیاسی را بر نمی‌تابد و کسانی که قرار است برای این فضا و مخاطبان تولید برنامه کنند باید  به لحاظ شان دینی وجایگاه اجتماعی و اخلاقی فراتر از مسائل و جریانات سیاسی  باشند.
محمدی تاکید کرد: دخالت دادن گرایش و سلیقه‌های سیاسی در امور تربیتی گناهی نابخشودنی و خدمتی ریاکارانه است و در این باب تفاوتی بین هیچ خط و گرایشی نیست.
وی اضافه کرد: حتم داریم در وزارت آموزش و پرورش و بویژه نهاد مقدس امور تربیتی با این قبیل ممیزی‌ها، فرصت‌های طلایی از دست نرفته و عناصر پاک، با شخصیت و عالم که کار تربیتی و مدیریتی را فراتر از جریانات حبابی  می‌دانند، از فرصت خدمت محروم نخواهند شد.
انتهیا پیام


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

در سوگ انسانیت و عدالت
تصویری که عبدالمقصود مصری عاشقانه از آخرین لحظات علی و پدری کردن او بر امت قدرناشناسش می‌کشد، مولاناوار است. او علی را مخاطب قرار می‌داد:از تو بر من تافته است چون داری نهانمی‌فشانی نور چون مه بی زبان
جام جهانی تیراندازی مونیخ- سبقت اللهی در تپانچه ۲۵ متر فینالیست شد
گلنوش سبقت اللهی در تپانچه ۲۵ متر مسابقات تیراندازی جام جهانی و کسب سهمیه المپیک در مونیخ به فینال راه یافت.
کاپلو: رم مناسب ساری است نه یوونتوس
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال روسیه و رئال مادرید بر این باور است که ساری گزینه مناسبی برای هدایت یوونتوس نیست.
۴ سال ناکامی برای رونالدو
مهاجم پرتغالی چهار سال است که نتوانسته بهترین گلزن لیگ شود.
ˮتورج خانˮ در خانه ابدی آرام گرفت
مراسم تشییع پیکر مرحوم تورج لارودی با شکوه خاصی در بهشت زهرای تهران برگزار شد.
افشاگری اتحادیه جهانی کشتی: چند بار از یخکشی خواستیم گرمکن بپوشد اما توجهی نکرد!
اتحادیه جهانی کشتی با بیان اینکه بر اساس قوانین جدید که از ابتدای سال 2019 اجرایی شده و به تمامی فدراسیون‌های ملی نیز ابلاغ شده است، کشتی‌گیران در تمامی رویدادها باید برای دریافت مدال با گرمکن ورزشی مختص به کشورشان بر روی سکو حاضر شوند اما کشتی‌گیر ایران در جام ساساری علی‌رغم تذکرات توجهی به آن نکرد!
بحران افشاگری!
روزگار استقلال با فاش‌شدن جزئیات قرارداد خارجی‌ها خاکستری‌تر از قبل شده است.
ایران همچنان با سهمیه ۲ + ۲ در لیگ قهرمانان آسیا
طبق اعلام سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا، ایران همچنان دو سهمیه مستقیم و دو سهمیه پلی‌آف در لیگ قهرمانان آسیا خواهد داشت.
لاوروف: تلاش واشنگتن برای تغییر آمریکای لاتین طبق دکترین مونرو را نمی‌پذیریم
وزیر خارجه روسیه در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ برای افزایش نیرو در خاورمیانه گفت، هرگونه افزایش نیروها و تجهیزات نظامی در منطقه منجر به خطر جدیدی می‌شود.
روسیه برای ایفای نقش در مذاکرات دولت و مخالفان ونزوئلا اظهار آمادگی کرد
وزارت امور خارجه روسیه امروز دوشنبه اعلام کرد، مسکو آماده ایفای نقش در مذاکرات میان دولت ونزوئلا و مخالفان در شهر اسلوی نروژ است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

موبایل مسافری از کدام مسیر به فروشندگان خرد می‌رسد
در حالی که اخیرا اظهارنظرهای متفاوتی در خصوص ادامه فعالیت سامانه ثبت گوشیهای مسافری مطرح شده، ذکر این نکته ضروری است که قسمت مهمی از این گوشیها از مبادی غیر رسمی وارد کشور می‌شوند.
بقایی و مشایی از اوین به مرخصی آمدند
حمید بقایی معاون اجرایی دولت احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس دولت دهم از اوین به مرخصی آمدند.
روحانی فرارسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت
رئیس‌جمهور در پیامی فرارسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت.
وداع با امیرالمؤمنین (ع) در کربلا- «یا حیدر» در حرم حسینی طنین‌انداز شد
هم‌زمان شهادت امام علی (ع)، مراسم احیای دومین شب قدر در کربلا برپا وذکر «یا حیدر» در حرم سیدالشهدا (ع) طنین‌انداز شد.
فوتبال جهان| مخالفت یوفا با طرح حمایت آرسنال از هنریک مخیتاریان در باکو
فوتبال جهان - اتحادیه فوتبال اروپا مخالف طرح حمایتی تیم آرسنال از هنریک مخیتاریان، هافبک ارمنستانی خود پیش از آغاز بازی فینال لیگ اروپا برابر چلسی است.
حقوق دانشجو معلمان ترمیم می‌شود- اعمال افزایش حقوق‌ها در خرداد
کارتون - شکاف طبقاتی یعنی این!
بازنشستگی ۲ سوم فرهنگیان طی ۶ سال آتی
اعلام زمان ثبت‌نام در مدارس شاهد - افزایش ۲۰ درصدی شهریه این مدارس
اقدامات آموزش‌وپرورش در سیل گلستان
توضیحات تکمیلی درباره صدور احکام کارگزینی و افزایش حقوق فرهنگیان
تمدید زمان ثبت‌نام فرهنگیان مقیم خارج برای اشتغال در مدارس ایرانی با دریافت حقوق ریالی
اعلام شهریه مدارس غیردولتی شهر تهران؛ ۱۵ میلیون تومان بالاترین نرخ شهریه
لغو کلیه امتحانات مدارس در فردای شب‌های قدر
آغاز بکار پایگاه‌های سنجش سلامت نوآموزان از ۱۸ خرداد