تربیت؛ امری تشریفاتی در مدارس؟

06:45 ۱۸ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 233 0
تربیت؛ امری تشریفاتی در مدارس؟

مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، بازتعریف و تفکیک برخی مأموریت‌ها در حوزه آموزشی و پرورشی را در اصلاح مناسبات و جمع‌بندی فعالیت‌های مربوط مؤثر دانست و گفت: این عدم تعریف و تفکیک موجب شده تا تربیت از یک تکلیف اصلی و محوری به یک موضوع تشریفاتی تبدیل شود.

ایسنا

ابراهیم محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، با توجه به قرار گرفتن در هفته تربیت اسلامی از هشتم اسفند ماه آغاز شده و تا 14 اسفند ماه ادامه دارد، با اشاره به ضرورت تحول در حوزه امور تربیتی و پرورشی به بیان چند گام مهم و اساسی در این راستا پرداخت و اظهار کرد: فضاهای تربیتی و فرهنگی فوق برنامه‌ای که خود یک سرمایه بزرگ است بهترین ظرفیت برای فرصت‌های تربیتی به شمار می‌رود. این فضاهای پرشمار که پرورشی را به یک بخش برخوردار تبدیل و از سایر بخش‌ها ممتاز ساخته است امکان خوبی را برای تسهیل تربیت و آموزش‌های تربیتی و مهارتی فراهم می‌کند.
وی افزود: استفاده از مدیران کارآمد فرهنگی و تربیتی و البته اقتصادی به پرورشی کمک می‌کند تا از این امکانات برای توسعه برنامه و بهبود اهداف استفاده بهتری کند. واگذاری رفاقتی، تکریمی و ترحمی این اماکن به عناصر ناتوان و یا تغییر کاربری آنها از آسیب‌های مبتلابه این سرمایه عظیم است.
مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه نخبگان پرورشی با وجود تلاش پیشینیان نتوانستند سهم خود را از فرصت‌ها بگیرند گفت: نخبگان فرهنگی، هنری و حتی اعضای مجلس دانش‌آموزی به‌دلیل قابلیت‌های فراوان می‌توانستند در ردیف پذیرش‌های ویژه دانشگاه فرهنگیان و استخدام در آموزش و پرورش باشند اما این فرصت با وجود هزینه فایده و توجیه تربیتی آموزشی محقق نمی‌شود.
محمدی ادامه داد: این اتفاق بزرگ که با تدابیر هوشمندانه می‌تواند در قالب پذیرش و آزمون‌های اختصاصی قرارگیرد ؛ پرورشی را به قوت و اقتدار بایسته در زمینه تامین  و توسعه منابع ارتقاء خواهد داد.
وی بازتعریف و تفکیک برخی مأموریت‌ها در حوزه پرورشی و امور تربیتی را در اصلاح مناسبات و جمع‌بندی فعالیت‌ها مؤثر دانست و گفت: عدم تعریف و تفکیک موجب شده تا تربیت از یک تکلیف اصلی و محوری به یک موضوع تشریفاتی تبدیل شود. این عدم شفافیت ضمن شائبه سلب مسئولیت تربیتی از بخش عظیمی از عوامل مؤثر مدرسه، رسالت عظیم کار تربیتی را که محوری‌ترین مأموریت مدرسه است ناخواسته به مصادره مربی تربیتی که یا در مدارس به کفایت نیست و یا ناخواسته و از جبر مادرزادی مربی تحمیلی شده‌اند، درآورد.
مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور تاکید کرد: امروز در مدرسه محورهایی چون کار تربیتی و آموزش‌های تربیتی و دینی، مدیریت تربیتی، فعالیت تربیتی که همه عوامل و ارکان مدرسه را بدون استثنا درگیر می‌کند در هم  خلط شده و در یک کار نخ نما ، تشریفاتی و رنگ و رو رفته مربیان امروز نمود پیدا کرده است. این موضوع هر چند درنگاه نخست ساده بنماید اما در واقع کلید حل بسیاری از مسائل فرهنگی کف مدرسه بشمار می‌رود.
محمدی با اشاره به اینکه مدیریت مربیان تربیتی در قالب سامان‌دهی در کلاس و تولید متون آموزش کلاسی مرتبط  از جمله اشتباهات فاحش در مدیریت پرورشی است عنوان کرد: نباید مربیان تربیتی که قاعدتاً مدیران فوق برنامه‌های مدرسه هستند به جای مشاوره تربیتی، مدیریت و اجرای برنامه، توسعه و بهبود ارتباطات مدرسه با محیط‌های مکمل و .. به جبرخلق کتاب ناشیانه، اسیر آموزش و زنگ و چهاردیواری کلاس شوند این در حالی است که مربی بهترین و بیشترین تاثیر را در مدیریت فعالیت‌های پرورشی داشته و بی‌رقیب‌ترین نقش را درتسهیل فرآیندهای آموزشی ایفا می‌کند.
وی ادامه داد:  شایسته است با هماهنگی و تفاهم با سازمان پژوهش؛ توصیه‌های میدانی و محیطی در پی‌نوشت برخی از دروس آورده و فعالیت‌های تکمیلی آموزش‌های نظری همانند دروس آزمایشگاهی، هدایت، مدیریت و تقویت شود. واقعیت این است که موضوعات خانوادگی، فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و ... به‌دلیل نبود رهنمودهای تکمیلی درقالب فعالیت میدانی و مشاهده‌ای کم‌اهمیت نمایانده شده است. این درحالی است که بخش زیادی از این دست مسائل خود کار گاه و فعالیت تربیتی است.
مدیرکل اسبق فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش افزود: اگر مجالی بود صدها نمونه آموزه تربیتی و نظری را که در کتاب‌های درسی آمده اما به‌دلیل غفلت و بی‌توجهی با پیوست‌های مشاهده‌ای همراه نشده است مورد اشاره قرار می‌دادم. این اقدام به‌ظاهر ساده یکی از گام‌های اساسی در تحول، تغییر و مداخلات سازنده تربیتی در امور آموزشی  است.
محمدی همچنین با بیان اینکه مدیریت و هدفمندسازی فراغت دانش‌آموزان از وظایف مسلم امور تربیتی است اظهار کرد: امور تربیتی به‌ عادت  اداری نمی‌تواند با بسته شدن مدرسه، از تربیت و فعالیت دانش‌آموزان رفع مسئولیت کند. مدیریت و  غنی‌سازی فراغت از وظایف امور تربیتی است و علی‌القاعده باید این نهاد با کمک دستگاه‌های مختلف و خودیاری‌های اولیاء و... این مهم را با هدفمندی چاره کند. فراغت‌های تابستان، پنج‌شنبه‌ها وحتی فراغت های روزانه یک فرصت است که اگر به نیکی تدبیر نشود تبدیل به تهدید خواهد شد.
وی افزود: براساس گزارشات و آمارهای موجود، فراغت‌های ضمن تحصیل دانش‌آموزی مهمترین خاستگاه در آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود.
مشاور رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور با اشاره به اینکه مدرسه همانند مسجد نهادی مقدس است و دانش‌آموزان به عنوان  امانت الهی در اختیار برنامه‌ها وفعالیت‌های آن هستند گفت: این امانت و این نهاد اخلاقاً و شرعاً هیچ کار سیاسی را بر نمی‌تابد و کسانی که قرار است برای این فضا و مخاطبان تولید برنامه کنند باید  به لحاظ شان دینی وجایگاه اجتماعی و اخلاقی فراتر از مسائل و جریانات سیاسی  باشند.
محمدی تاکید کرد: دخالت دادن گرایش و سلیقه‌های سیاسی در امور تربیتی گناهی نابخشودنی و خدمتی ریاکارانه است و در این باب تفاوتی بین هیچ خط و گرایشی نیست.
وی اضافه کرد: حتم داریم در وزارت آموزش و پرورش و بویژه نهاد مقدس امور تربیتی با این قبیل ممیزی‌ها، فرصت‌های طلایی از دست نرفته و عناصر پاک، با شخصیت و عالم که کار تربیتی و مدیریتی را فراتر از جریانات حبابی  می‌دانند، از فرصت خدمت محروم نخواهند شد.
انتهیا پیام


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

بارش برف در جاده های کوهستانی مازندران
ساری - ایرنا - کارشناس راهداری وحمل و نقل جاده ای مازندران اعلام کرد که اکنون مسیرهای هراز، کندوان و فیروزکوه منتهی به پایتخت برفی و لغزنده است و تردد خودروها در آنها به آرامی انجام می شود.
ز کوی یار می آید نسیم باد نوروزی
مشهد- ایرنا- در نخستین روز سال 1398 با وزیدن نسیم شادی ز کوی یار، خراسانیان مشتاقانه به دیدار یار می شتابند تا سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی را در جوار حرم امام رضا(ع) به گوش جان بسپارند.
تمامی تلاش ها در گنبد به مدیریت بحران در روستاها معطوف شد
گنبدکاووس - ایرنا - معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس گفت: با رفع دغدغه ها و نگرانی از سیلاب در شهر گنبدکاووس، اینک تمامی تلاش های مسئولان شهرستان به مدیریت بحران در مناطق روستایی این شهر معطوف شده که گرفتار سیل و عواقب ناشی از آن هستند.
توزیع 31 هزارقلم مواد غذایی بین حادثه دیدگان سیل و برف
ساری – ایرنا – نماینده کمیته خدمات امداد و نجات جمعیت هلال احمر مازندران اعلام کردکه بیش از 31 هزار قلم انواع مواد غذایی و امدادی میان حادثه دیدگان سیل و برف و کولاک اخیر در مازندران توزیع شد.
رونق تولید استقلال همه جانبه را در پی دارد
سنندج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: رونق تولید دوای همه دردهای کشور است که با اهتمام به آن می توان شاهد استقلال همه جانبه جمهوری اسلامی ایران بود.
قدرت دفاعی نیروهای مسلح ایران در بالاترین درجه قرار دارد
مشهد- ایرنا- فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: قدرت نظامی و توان دفاعی نیروهای مسلح ارتش جمهوری اسلامی ایران در تمامی عرصه ها در بالاترین درجه ممکن قرار دارد.
تردد در جاده های استان مرکزی 24 درصد افزایش داشت
اراک - ایرنا - رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: تردد در جاده های استان مرکزی از آغاز تعطیلات نوروز تا کنون 24 درصد افزایش داشته است.
هوای اولین روز بهار پایتخت پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز (پنجشنبه) با کاهش53 واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص 45 پاک است.
دیار مشاهیر و تاریخ آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است
اراک - ایرنا - اراک با 200 سال سبقه شهری در قلب کشور به دیار مشاهیر و تاریخ ایران زمین شهرت دارد و در آستانه بهار طبیعت برای پذیرایی از مسافران با آغوشی گشاده، میزبان مهمانان نوروزی است.
77 نفر در حوادث رانندگی  کشور جان باختند
کرج- ایرنا- رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور اعلام کرد که طی 72 ساعت گذشته 77 نفر در کشور بر اثر حوادث رانندگی جان خود را ازدست دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازی‌های به یادماندنی (۱)- روزی که بوینس آیرس غرق در شادی شد
پیروزی تیم ملی فوتبال آرژانتین مقابل انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک باعث شد بوینس آیرس غرق در شادی شود.
راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی‌های بهار
بهار، فصل روئیدن سبزیجات و میوه‌هایی است که تنوع بیشتری نسبت به خوراکی‌های سایر فصول دارند. مصرف این غذاهای بهاری، می‌تواند بدن انسان را از درون خانه‌تکانی کند و سلامت را به همراه بیاورد.
دیدار اسد و رئیس کمیته صلیب سرخ درباره روابط دوجانبه
دمشق - ایرنا - بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دیدار رئیس کمیته جهانی صلیب سرخ (ICRC) در خصوص روابط و همکاری های دو جانبه تبادل نظر کرد.
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
تهران- ایرنا- تاکید رهبر انقلاب بر رونق تولید به عنوان راه حل مشکل معیشت مردم ضمن نامگذاری سال 98 به عنوان سال «رونق تولید»، توصیف رئیس جمهوری از سال جدید به عنوان سال مهار تورم و متعادل کردن قیمت ارز در پیام نوروزی، تاکید وزیر خارجه ایران بر اینکه برگزاری جشن نوروز در میانه تحریم ها و فشارهای بی سابقه آمریکا نشان دهنده امیدواری ایرانیان است، تاکید وزیر خارجه آمریکا بر تداوم مذاکرات کشورش با عراق پیرامون تحریم های ضد ایرانی، وعده وزیر خارجه آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای مقابله با حضور ایران در منطقه، تغییر سیاست واشنگتن از خروج همه نظامیان آمریکایی از سوریه به ماندن 400 نظامی در این کشور، مهمترین خبرهای 12 ساعت گذشته ایرنا بود.
٩٧؛ سالی پر از خاطره‌های تکرار نشدنی برای پرسپولیس
سالی که گذشت برای پرسپولیس و هوادارانش خاطره‌ساز شد. شاید هوادارن تیم قرمز پایتخت این سال را هیچ‌وقت از خاطر نبرند چرا که برای‌شان قهرمانی و حضور در فینال آسیا را به همراه داشت.
ˮبطحائیˮ با تبریک سال نو: 

فرهنگیان مسیر تربیت انسانهای عدالت‌جو را هموار کنند
جزئیات ثبت نام ترم بهاره کانون زبان ایران
آماری از اسکان نوروزی فرهنگیان
آتش سوزی یک مدرسه در غرب تهران
کاهش تخلفات صدور دیپلم جعلی در مراکز آموزش از راه دور
‌پوشش تحصیلی ۹۷ درصدی دانش‌آموزان ابتدایی
پایان مهلت ثبت نام «اسکان نوروزی» فرهنگیان
مراکز اسکان فرهنگیان در کل کشور در نوروز ۹۸ کجاست؟
سوال از وزیران علوم و آموزش و پرورش اعلام وصول شد
در کلاس‌های ابتدایی به شیوه اساتید دانشگاه تدریس می‌کنیم