امیرپوردستان: جنگ نظامی، واقعیتی در کمین است

15:38 ۲۳ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 282 0
امیرپوردستان: جنگ نظامی، واقعیتی در کمین است

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی گفت: ارتش دارای ظرفیت انسانی بسیار کارآمد و تجهیزات نوین در مدیریت بحران‌هاست و در تعامل با سایر نیروها به مدیریت بحران می‌پردازد.

ایسنا

به گزارش خبرنگار ایسنا، امیر احمدرضا پوردستان ظهر روز پنجشنبه در همایش علمی –تخصصی تمنا (تجلی مهرورزی نیروهای امدادی) در تالار معصومیه فرمانداری قم عنوان کرد: هلال احمر، با اهداف متعالی خود، بسترساز خدمات عظیم و گسترده است.  جمعیت هلال احمر، در بحران ها، سوانح، حوادث و بلایا حضور پیدا می‌کند و به مدیریت و کمک‌رسانی می‌پردازد.
وی با بیان این‌که «وقتی جنگ صفین طولانی شد، امیرالمومنان، لشکریان را جمع کرد و به سخنرانی پرداخت و اوضاع را مدیریت کرد» افزود: در شرایط بحران، باید مدیر در کنار مجموعه باشد؛ زیرا در زمان بحران، برای زیرمجموعه، ابهام ایجاد م‌ شود و ابهام، زمینه شایعات را فراهم می کند و با ایجاد شایعه، گروه دچار ترس و نگرانی می‌شود.
وی ادامه داد: امام علی(ع) در یکی از خطبه های طولانی خود به لشکریان اعلام کرد که جنگ یک گزند تلخی است که به سراغ شما می‌آید و باید جرعه جرعه آن را بنوشید و خود را برای جنگ، آماده کنید و از ناگواری‌های آن نهراسید.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش بیان کرد: در زمانی که جامعه، گرفتار جنگ نشده است باید در فرصتی که دارد خاکریز و تجهیزات را آماده کند و آموزش ها را ارائه دهد و طرح ها را برای مقابله با دشمن و رسیدن به پیروزی، تدوین کند. جنگ نظامی، یکی از واقعیت‌های زندگی است که گاهی یکدفعه ایجاد می‌شود و کشورها را درگیر می‌کند و همانند سیل، زلزله، بلایای طبیعی و حوادث جاده‌ای در کمین است. آمادگی در مقابل جنگ دارای برکات زیادی است و اگر بتوان آمادگی نظامی در برابر هجوم دشمنان داشت، می‌توان تلفات و خسارات را کاهش داد.   مهمترین برکات آمادگی در جنگ، شامل افزایش اعتماد به نفس برای پیروزی، و کاهش نگرانی و ارتقای امنیت روانی است.
وی تصریح کرد: وقتی آمادگی در نیروها و تجهیزات وجود داشته باشد، جامعه به اقتدار دست پیدا می‌کند و اقتدار موجب امنیت روانی می‌شود.
وی بصیرت در جامعه را یکی از عوامل مهم اقتدار خواند و اظهار کرد: حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن، دشمنان را نا امید و حرکات زیادی را که از سوی دشمن، برنامه‌ریزی شده بود را خنثی کرد.
امیرپودستان بیان کرد: ما در جنگ ترکیبی دشمن به سر می بریم و آن‌ها جنگ علیه ما را در زمینه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و روانی آغاز کرده‌اند و در حوزه های مختلفی علیه ما، جبهه باز کرده‌اند. آن‌ها می‌خواهند در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی، مردم را از انقلاب و نظام، نا امید و یک جنگ روانی ایجاد کنند، حتی در جریان 22 بهمن، می‌گفتند یا مردم به خیابان‌ها نمی‌آیند و یا برای اعتراض، جمع می‌شوند.  حتی برگزاری کنفرانس ورشو به این دلیل بود که می‌گفتند حکومت جمهوری اسلامی تا 22 بهمن برچیده می‌شود و ما ساز و کار دیگری را در ایران ایجاد می‌کنیم. اما  حضور ملت در راهپیمایی روز 22 بهمن، همه این نقشه‌ها و توطئه ها را نقش بر آب و خنثی کرد.
وی  در ادامه در خصوص آمادگی نیروها در بحران های مختلف بیان کرد: از 40 نوع بلایای مختلف در جهان، 31 مورد در ایران اتفاق افتاده که شامل سیل، زلزله، بمباران، بمب گذاری، سقوط هواپیما، رانش زمین و ...است و به طور کلی ایران کشوری بلاخیز است. ما 40 سال را با فراز و فرودهای مختلف و تجربه حوادث گوناگون در کشور، پشت سر گذاشته ایم و وارد دهه پنجاه انقلاب اسلامی شده ایم و باید با رویکردی دیگر به مدیریت بحران ها بپردازیم و آمادگی خود را در شرایط مختلف حفظ و از گستری تلفات جلوگیری کنیم.
وی افزود: بحران دارای ویژگی های مختلفی چون محدودیت و فشردگی زمان و مخدوش شدن اطلاعات، غافل گیری و نگرانی است و باید با انسجام میان مردم و نیروها، بحران را مدیریت کرد. باید بر اساس دانش و تجربیات، برنامه های راهبردی در مواجهه با بحران را تدوین کنیم و ببینیم در بحران چه وضعیتی و چه نیازهایی داریم. ارتش دارای ظرفیت انسانی بسیار کارآمد و تجهیزات نوین در مدیریت بحران هاست و در تعامل با سایر نیروها به مدیریت بحران می پردازد. ارتش دارای ظرفیت بالای انسانی و تجهیزاتی در امدادرسانی در نقاط حادثه خیز کشور است، نیروهای ولایت مدار و خطرپذیر و امانت دار در ارتش برای عرصه های امدادی تربیت شده‌اند و انواع تجهیزات و بالگردها و ده ها بیمارستان با کادری پزشکی داریم.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش بیان کرد: تجربه های موفقی در مدیریت بحران ها داشته‌ایم که حضور در یخبندان استان زنجان و آزادسازی صدها مسافران، با نفربرهای یخ شکن و کمک رسانی در زلزله سر پل ذهاب ارتش و یا در آب گرفتیگی اخیر در برخی از استان ها از آن جمله است. در ارتش نیروها و تجهیزات هر روز کنترل می‌شود ما باید از شرایط سنتی عبور کنیم و نیروهای امدادی با یک مدیریت خاص وارد صحنه شوند. ارتش برای کنترل مرزها و تهدیدات طرح هایی دارد ما با هر نوع تهدیدی مواجه شویم، یگان ها آماده می شوند، ارتش با همه وجود و با امکانات در زمان بحران ها آماده است.
وی تصریح کرد: امدادگر باید در تراز انقلاب باشد و این امداد گر دارای ویژگی هایی مهمی همچون ایمان،شجاعت،بصیرت، روح بزرگ و متعالی،ایثار، رحم و دلسوزی،حیا ،ابتکار،خلاقیت، مسئولیت پذیری، وفاداری به سازمان، خوداتکایی،تخصص و آمادگی جسمی و آمادگی محیطی باشد. اصول بنیادین ونهضت بن المللی صلیب سرخ و هلال احمر شامل انسانیت، بشردوستی، بی غرضی، بی طرفی، عدم وابستگی، استقلال و جهان شمولی است؛ امداد رسانی جغرافیا نمی شناسد یعنی در هر نقطه ای که نیاز باشد باید وارد شود. باید متناسب با ماموریت ها، ظرفیت ها را فراهم کنیم، وقتی بحرانی در کشوری اتفاق می افتد تجهیزات و امکانات و تسلط به زبان اهمیت دارد،ارتش در کنار سایر نیروها،این تجهیزات را در اختیار امدادگران قرار می دهد. ارتش در این مواقع با مدیریت بحران کشور و هلال احمر در امداد رسانی،هماهنگ می شود و به خدمت می پردازد.
وی با اشاره به جایگاه مهم جوان ها در عرصه های مختلف عنوان کرد:رهبری در گام دوم انقلاب بر روی جوان ها حساب ویژه ای باز کرده اند،جوانان باید پرچم را از پیشکسوتان بگیرند اما به گفته امام علی(ع) پرچمداری باید در دست افراد اهل بصیرت و صبر باشند. پرچمداران باید دشمن داخلی و خارجی را بشناسد و اهل گلایه نباشد و با امکانات موجود بزرگترین کارها را انجام دهند،جوانان ما نشان دادند در صحنه های مختلف همواره پرچمدار بوده اند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

ویدئو - طبیعت بکر عسلویه؛ از جنگل تا صخره
عسلویه جزیره‌ای در جنوب ایران و از توابع استان بوشهر است و منطقه صنعتی به شمار می رود. این شهر در دوازه کیلومتری شرقی روستای نخل تقی، هفت کیلومتری روستای بیدخون و در کرانه خلیج فارس واقع شده‌است. عسلویه بیشتر به عنوان منطقه ویژه اقتصادی شناخته می شود، اما جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی دارد که در این ویدئو تعدادی از این جاذبه‌ها را می‌بینید.
ژیمناستیک در سال ۹۷- از خانه‌نشینی ملی‌پوشان تاریخ ساز تا مهاجرت استعدادها
ژیمناستیک ایران در سالی که گذشت هر چند توانست به مدال تاریخی المپیک جوانان برسد اما این فدراسیون کم حاشیه نبود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- بارسلونا؛ فراتر از یک باشگاه
بارسلونا نماد استقلال خواهی مردم کاتالونیا بوده و برای هواداران این تیم فراتر از یک باشگاه است.
بازی‌های به یادماندنی (۴)- روزی که رئال مادرید ۶ تایی شد
رئال مادرید در کوپا دل ری ۱۹۹۹ با ۶ گل از والنسیا شکست خورد و تحقیر شد.
فوتسال ۹۷، مثل همیشه در اوج...
فوتسال ایران در سال ۱۳۹۷ یک قهرمانی آسیا را در رده باشگاهی تجربه کرد و تیم ملی نیز برای اولین بار در رده سوم رنکینگ جهانی قرار گرفت. با این حال اهالی این رشته همچنان از وضعیت مدیریت آن راضی نیستند.
زن مفقود شده در سیل آق قلا نجات یافت
گرگان - ایرنا - رییس جمعیت هلال احمر شهرستان بندرگر و سر تیم گروه جستجو و نجات سیل زدگان گلستان گفت: یک زن شهروند آق قلایی که در سیلاب مفقود شده بود؛ از حادثه رهایی و نجات یافت.
امید و نشاط به گلستان سیل زده بر می گردد
گرگان - ایرنا - در سومین روز بهار که مردم گلستان درگیر سیل و دستگاههای امداد و نجات مشغول رسیدگی به اوضاع هستند؛ حرکت همزمان چند خودرو عروس و برگزاری مراسمهای ازدواج زوج های جوان در خیابان اصلی شهر گمیشان که خانه های آن را سیل فرا گرفته، پیام آور بازگشت امید و نشاط به منطقه است.
تماس همراه اول در مناطق سیل زده گلستان امروز رایگان است
گرگان - ایرنا - مدیر عامل شرکت مخابرات منطقه گلستان گفت که با هماهنگی انجام شده با اپراتور همراه اول، مشترکین این خطوط در مناطق سیل زده استان می توانند امروز یکشنبه رایگان از خدمات ارائه شده استفاده کنند.
اعزام هیأت عالی‌رتبه نظامی به مناطق سیل‌زده گلستان و مازندران
در پی حادثه سیل ویرانگر در استان‌های گلستان و مازندران و فرمان فرمانده معظم کل قوا به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مبنی‌بر ضرورت گسیل امکانات بیشتر به مناطق سیل‌زده، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به فرماندهان این نیروها دستور داد تا علاوه‌بر کمک‌های انسانی، لجستیکی و بهداشتی که تا به حال انجام داده‌اند، در یک اقدام دقیق، همپوشانی شده و جهادی، حمایت‌های جامع و منسجم از آسیب‌دیدگان را تا زمان استقرار آرامش هموطنان ادامه دهند.
فلاحت پیشه: کاسبان جدید تحریمی در راه هستند-دیوار نمایندگان کوتاه است
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با دادن این هشدار که در صورت به صفر رسیدن صادرات نفت، ایران به سمت بازی جمعی صفر پیش خواهد رفت گفت: ایران هیچ وقت تبدیل به جزیره ای بدون ارتباط با کشورهای دیگر نمی شود کما اینکه از زمان خارج شدن آمریکا از برجام مبادلات اقتصادی آمریکا با ایران بیشتر از گذشته شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
ویدئو - طبیعت بکر عسلویه؛ از جنگل تا صخره
عسلویه جزیره‌ای در جنوب ایران و از توابع استان بوشهر است و منطقه صنعتی به شمار می رود. این شهر در دوازه کیلومتری شرقی روستای نخل تقی، هفت کیلومتری روستای بیدخون و در کرانه خلیج فارس واقع شده‌است. عسلویه بیشتر به عنوان منطقه ویژه اقتصادی شناخته می شود، اما جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی دارد که در این ویدئو تعدادی از این جاذبه‌ها را می‌بینید.
ژیمناستیک در سال ۹۷- از خانه‌نشینی ملی‌پوشان تاریخ ساز تا مهاجرت استعدادها
ژیمناستیک ایران در سالی که گذشت هر چند توانست به مدال تاریخی المپیک جوانان برسد اما این فدراسیون کم حاشیه نبود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- بارسلونا؛ فراتر از یک باشگاه
بارسلونا نماد استقلال خواهی مردم کاتالونیا بوده و برای هواداران این تیم فراتر از یک باشگاه است.
اعزام هیأت عالی‌رتبه نظامی به مناطق سیل‌زده گلستان و مازندران
امدادرسانی ارتش به مردم استان گلستان- تا آخرین لحظه کنار مردم هستیم
اعلام آمادگی ستاد کل نیروهای مسلح برای کمک به سیل زدگان استان گلستان
چهار مرزبان ایرانی ربوده‌شده وارد تهران شدند-تلاش برای آزادی سایر مرزبانان ادامه دارد
نیروهای نظامی با تکیه بر اقتدار خود امنیت را بر کشور حاکم کرده‌اند
آزادی برخی مرزبانان ربوده‌شده در آینده‌ای نزدیک
مردم خوزستان وحدت، همدلی و مقاومت را در دفاع مقدس معنا کردند
مهمترین رویدادهای سال ۹۷
دیدار بشار اسد با رؤسای ستاد کل نیروهای مسلح ایران و عراق
ایران در عملیات ارتش ترکیه علیه گروه پ.ک‌.ک دخالتی ندارد