روحانیون پیشگام و پیشتاز گام دوم انقلاب هستند

08:43 ۲۱ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 202 0
روحانیون پیشگام و پیشتاز گام دوم انقلاب هستند

قم - ایرنا - عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: حوزه در تحقق گام دوم انقلاب یک نقش زیربنایی و اساسی دارد به گونه ای که این گام بدون پیشگامی و پیشتاری و حضور تاثیرگذار روحانیون امکان پذیر نیست.

ایرنا

به گزارش ایرنا، آیت الله عباس کعبی شامگاه چهارشنبه در همایش حوزه در گام دوم انقلاب در سالن اجتماعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم اظهار داشت: گام دوم انقلاب بدون مهندسی، برنامه ریزی و تقسیم و توزیع نقش اثرگذار روحانیت در صحنه، و همچنین یک برنامه حساب شده بین نظام و حوزه های علمیه به سختی تحقق پیدا خواهد کرد.
وی همچنین نسل جوان مومن، انقلابی، فاضل، کارآمد و توانای حوزوی ، را موتور محرکه تحقق بیانیه راهبردی رهبر معظم انقلاب تحت عنوان گام دوم انقلاب دانست، و گفت: باید از ظرفیت نسل جوان حوزه در مسیر تحقق رسالت های تاریخی روحانیت به نحو احسن استفاده کنیم.
حضرت‌ آیت ‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب بیست و یکم بهمن ماه جاری در بیانیه ‌ای خطاب به جوانان و آینده‌سازان ایران، برداشتن گام بزرگ دوم به سمت آرمان ‌های انقلاب اسلامی را در 7 فصل تبیین کردند.
کعبی همچنین با تبیین نقش 10 گانه حوزه در گام دوم انقلاب، شناخت، تفسیر و معرفی و تبیین اسلام ناب محمدی بر پایه مکتب اهل بیت را نخستین نقش حوزه دانست و گفت: دفاع از اسلام و مقابله با نفوذ، تخریب، تحریف، بدعت گذاری، گمراهی و اضلال، تضعیف و هرگونه تلاش برای اسلام زدایی نیز دومین نقش روحانیت به شمار می آید.
وی هدایت وراهنمایی آحاد جامعه و ترسیم نقشه راه سعادت درزندگی مادی و معنوی در همه عرصه های فردی، اجتماعی و سیاسی بر اساس نیاز اقشار و اصناف و همچنین تربیت مبلغان حرفه ای و تخصصی در رشته های گوناگون و به کارگیری آنها در جهت رفع خلاءها و نیازهای سطوح مختلف کشور و بهره مندی از هنر، رسانه و فناوریها و عرصه های نوین جذب مخاطب را نیز سومین نقش حوزه برشمرد.
وی اضافه کرد: طبق بررسی های صورت گرفته تاکنون بیش از 500 رشته تبلیغی که حوزویان در ساحت های گوناگون امکان فعالیت در آن دارند، شناسایی شده است.
کعبی چهارمین نقش حوزه در گام دوم انقلاب را بیدارگری توصیف کرد و یادآور شد: شناخت دشمنان اسلام، جریان ها و دنباله های آنها و همچنین مبارزه و جهاد علمی و عملی و بسیج ظرفیت ها و منابع مادی و معنوی و مقاومت و ایستادگی و فداکاری در راه اسلام نیز از نقش های روحانیت محسوب می شود.
وی پنجمین نقش روحانیت را احیاگری دانست، و گفت: احیاء و توانمندی مسلمانان و مبارزه با عقب ماندگی تاریخی امت اسلامی با هدف تحقق پیشرفت و عدالت، خاص ایران اسلامی نیست و حوزه ها باید برای بازسازی امت اسلامی و رساندن آنها به پیشرفت و عدالت‌ طرحی را پیش ببرند.
وی ششمین نقش روحانیت را نیز تحکیم ایمان و پایه های اخلاقی و ارزش های معنوی در سطح عموم جامعه و همچنین تقویت وحدت، برادری و مودت و رحمت در میان آحاد جامعه ذکر کرد و گفت: مبارزه با طاغوت ها در سطوح مختلف نیز هفتمین نقش روحانیت است که یک سطح آن طاغوت اکبر و حکومت های جائر و سطح دیگر نیز روحیه اشرافی گری است که هر از چندگاهی در سطوح مختلف پیدا می شود.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، زدودن موانع اجرای دین در جامعه و تلاش برای اقامه حکم خدا و گسترش دین در سطح جهان و دعوت به خداپرستی و تحقق تمدن اسلامی را نیز جز وظایف مهم روحانیت دانست.
وی کاستن از آلام و درد و رنج بشری و خیر خواهی و امداد رسانی به محرومان و مستضعفان و همدردی و خدمت صادقانه دینی به مردم را هشتمین نقش روحانیت ذکر کرد و یادآور شد: این نقش که معمولا در جهان به عهده هلال احمرها و صلیب سرخ هاست را روحانیت به خوبی و بدون منت انجام می دهد.
وی مردم داری، مدارا، محبت و احسان، جذب حداکثری و ایجاد صلح و وفاق اجتماعی و تلاش برای متدین کردن اقشار جامعه و کاستن از آسیب های اجتماعی را نهمین نقش حوزه دانست و افرود: ترویج فرهنگ انتظار و مهدویت و بسترسازی برای دولت کریمه امام زمان (عج) نیز دهمین نقش به شمار می رود.
عضو جامعه مدرسین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تخریب، تضعیف، شایعه و سناریو سازی، بزرگ نمایی نقاط ضعف، پروژه نفوذ، شکاف، تفرقه و چند دستگی درون روحانیت و خنثی کردن کار این قشر توسط سرویس های جاسوسی و امنیتی و ایجاد مسیرهای انحرافی در ماموریت های آن از جمله اقدام های خصمانه دشمن علیه روحانیت است.
وی با تاکید بر اینکه تبیین حقیقی رسالت ها و نقش های روحانیت باید مورد توجه باشد، گفت: امام راحل در منشور تاریخی خود به همین نقش های روحانیت اشاره و هشدار داده که شان و منزلت و نقش تاریخی آنان نباید تضعیف و تخریب شود.
حضرت امام در سوم اسفند سال 67 در پیامی به حوزه های علمیه منشور روحانیت را تبیین فرمودند.
کعبی بیان کرد: روحانیت در عین اقتدار مظلوم است، و در عین مظلومیت نیز پیشگام و در عین پیشگامی فداکار و در میدان های جهاد علمی و عملی و ایثار و شهادت حاضر است.
وی گفت: متاسفانه برخی ها به این نقش ها توجه نمی کنند و دوست دارند روحانیت انقلابی و حاضر در صحنه را منزوی کنند، و جریان منزوی را فعال نمایند.
۷۴۰۳/ 6133/


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بارش برف در جاده های کوهستانی مازندران
ساری - ایرنا - کارشناس راهداری وحمل و نقل جاده ای مازندران اعلام کرد که اکنون مسیرهای هراز، کندوان و فیروزکوه منتهی به پایتخت برفی و لغزنده است و تردد خودروها در آنها به آرامی انجام می شود.
ز کوی یار می آید نسیم باد نوروزی
مشهد- ایرنا- در نخستین روز سال 1398 با وزیدن نسیم شادی ز کوی یار، خراسانیان مشتاقانه به دیدار یار می شتابند تا سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی را در جوار حرم امام رضا(ع) به گوش جان بسپارند.
تمامی تلاش ها در گنبد به مدیریت بحران در روستاها معطوف شد
گنبدکاووس - ایرنا - معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس گفت: با رفع دغدغه ها و نگرانی از سیلاب در شهر گنبدکاووس، اینک تمامی تلاش های مسئولان شهرستان به مدیریت بحران در مناطق روستایی این شهر معطوف شده که گرفتار سیل و عواقب ناشی از آن هستند.
توزیع 31 هزارقلم مواد غذایی بین حادثه دیدگان سیل و برف
ساری – ایرنا – نماینده کمیته خدمات امداد و نجات جمعیت هلال احمر مازندران اعلام کردکه بیش از 31 هزار قلم انواع مواد غذایی و امدادی میان حادثه دیدگان سیل و برف و کولاک اخیر در مازندران توزیع شد.
رونق تولید استقلال همه جانبه را در پی دارد
سنندج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: رونق تولید دوای همه دردهای کشور است که با اهتمام به آن می توان شاهد استقلال همه جانبه جمهوری اسلامی ایران بود.
قدرت دفاعی نیروهای مسلح ایران در بالاترین درجه قرار دارد
مشهد- ایرنا- فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: قدرت نظامی و توان دفاعی نیروهای مسلح ارتش جمهوری اسلامی ایران در تمامی عرصه ها در بالاترین درجه ممکن قرار دارد.
تردد در جاده های استان مرکزی 24 درصد افزایش داشت
اراک - ایرنا - رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: تردد در جاده های استان مرکزی از آغاز تعطیلات نوروز تا کنون 24 درصد افزایش داشته است.
هوای اولین روز بهار پایتخت پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز (پنجشنبه) با کاهش53 واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص 45 پاک است.
دیار مشاهیر و تاریخ آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است
اراک - ایرنا - اراک با 200 سال سبقه شهری در قلب کشور به دیار مشاهیر و تاریخ ایران زمین شهرت دارد و در آستانه بهار طبیعت برای پذیرایی از مسافران با آغوشی گشاده، میزبان مهمانان نوروزی است.
77 نفر در حوادث رانندگی  کشور جان باختند
کرج- ایرنا- رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور اعلام کرد که طی 72 ساعت گذشته 77 نفر در کشور بر اثر حوادث رانندگی جان خود را ازدست دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازی‌های به یادماندنی (۱)- روزی که بوینس آیرس غرق در شادی شد
پیروزی تیم ملی فوتبال آرژانتین مقابل انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک باعث شد بوینس آیرس غرق در شادی شود.
راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی‌های بهار
بهار، فصل روئیدن سبزیجات و میوه‌هایی است که تنوع بیشتری نسبت به خوراکی‌های سایر فصول دارند. مصرف این غذاهای بهاری، می‌تواند بدن انسان را از درون خانه‌تکانی کند و سلامت را به همراه بیاورد.
دیدار اسد و رئیس کمیته صلیب سرخ درباره روابط دوجانبه
دمشق - ایرنا - بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دیدار رئیس کمیته جهانی صلیب سرخ (ICRC) در خصوص روابط و همکاری های دو جانبه تبادل نظر کرد.
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
تهران- ایرنا- تاکید رهبر انقلاب بر رونق تولید به عنوان راه حل مشکل معیشت مردم ضمن نامگذاری سال 98 به عنوان سال «رونق تولید»، توصیف رئیس جمهوری از سال جدید به عنوان سال مهار تورم و متعادل کردن قیمت ارز در پیام نوروزی، تاکید وزیر خارجه ایران بر اینکه برگزاری جشن نوروز در میانه تحریم ها و فشارهای بی سابقه آمریکا نشان دهنده امیدواری ایرانیان است، تاکید وزیر خارجه آمریکا بر تداوم مذاکرات کشورش با عراق پیرامون تحریم های ضد ایرانی، وعده وزیر خارجه آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای مقابله با حضور ایران در منطقه، تغییر سیاست واشنگتن از خروج همه نظامیان آمریکایی از سوریه به ماندن 400 نظامی در این کشور، مهمترین خبرهای 12 ساعت گذشته ایرنا بود.
٩٧؛ سالی پر از خاطره‌های تکرار نشدنی برای پرسپولیس
سالی که گذشت برای پرسپولیس و هوادارانش خاطره‌ساز شد. شاید هوادارن تیم قرمز پایتخت این سال را هیچ‌وقت از خاطر نبرند چرا که برای‌شان قهرمانی و حضور در فینال آسیا را به همراه داشت.
احزاب در ایران شالوده فکری مشخصی ندارند
«نو اصولگرایی» علیه اصولگرایی
توسعه روابط با همسایگان بر اساس احترام متقابل تقویت شود
حداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد
خانه احزاب باید به بلوغ سیاسی برسد
بادامچیان: سفر روحانی به عراق دستاوردهای عظیمی داشت
بیانیه فعالان اصلاح طلب در محکومیت حادثه تروریستی نیوزلند
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه شنبه تا صبح یکشنبه
ایران در استقرار مردم سالاری در عراق نقش مهمی ایفا کرد
یونسی:سیاست نظام تسلیم کردن دیگران به مذهب شیعه نیست