برگزاری مراسم جشن چهل سالگی انقلاب در آسیای میانه

17:13 ۶۵ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 161 0
برگزاری مراسم جشن چهل سالگی انقلاب در آسیای میانه

تهران- ایرنا- مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و روز ملی ایران در کشورهای آسیای میانه با حضور مقامات و شخصیت‌های سیاسی، مجلسی، فرهنگی و اقتصادی، سفرا و دیپلمات‌ها و نمایندگان سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مقیم این کشورها برگزار شد.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، در حالی که میلیون ها شهروند ایرانی روز گذشته (دوشنبه) با حضور چشمگیر خود در راهپیمایی 22 بهمن چهلمین سالگرد انقلاب و روز ملی خود را جشن می گرفتند؛ سفارت خانه های ایران در کشورهای آسیای میانه نیز با حضور مقامات دیپلمات و سیاسی دیگر کشورها در شادی مردم ایران شریک بودند.

***تاجیکستان
در چهلمین مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شهر «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان مقامات سیاسی، سفرا و دیپلمات کشورهای دیگر حضور داشته و «حجت الله فغانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان ضمن تشکر از مقامات و میهمانان شرکت کننده در مراسم، گفت: انقلاب اسلامی ایران، یکی از تأثیرگذارترین تحولات سده‌های اخیر در نظام بین‌الملل و نقطه عطف کم نظیری در تاریخ چند هزار ساله ایران است که ملت بزرگ ایران را هم‌زمان، هم از یوغ استبداد داخلی و هم مداخله گری خارجی نجات داد و افق جدیدی فراروی کشور گشود.
فغانی با اشاره به 28 بار سفرهای روسای جمهور ایران و تاجیکستان و امضای قریب به 170 سند همکاری دوجانبه در زمینه‌های مختلف، اعم از اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و قضایی میان دو کشور و پیشگامی شرکت‌های ایران در سرمایه گذاری و اجرای طرح‌های زیر بنایی تاجیکستان، از جمله ساخت سد و نیروگاه سنگتوده 2، تونل استقلال، بیمارستان ابن سینا و ده‌ها پروژه خرد و کلان دیگر، این همکاری‌ها را نشان دهنده اهمیتی دانست که دو کشور هم کیش و هم‌زبان برای روابط متقابلاً سودمند با یکدیگر قائل‌اند.
وی مشارکت هشت شرکت ایرانی در ابر پروژه سد و نیروگاه «راغون» و سفرهای وزیر امور خارجه و اردکانیان وزیر نیرو و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی به «دوشنبه» را نمونه‌هایی از تعاملات ایران با تاجیکستان در یک سال گذشته دانست.
در ادامه این مراسم، «سراج‌الدین مهرالدین» وزیر امور خارجه تاجیکستان نیز طی سخنانی با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دولت و ملت ایران، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از اولین کشورهایی است که سال 1991 جمهوری تاجیکستان را به رسمیت شناخت و ابتدای سال 1992 سفارت خود را در تاجیکستان افتتاح کرد.
وی دید و بازدیدهای سران دو کشور در تحکیم و گسترش همکاری‌های سودمند در عرصه‌های مختلف را ارزشمند توصیف کرد و گفت که طی مدت برقراری روابط میان تاجیکستان و ایران بیش از 160 توافقنامه همکاری به امضا رسیده است.
وزیر امور خارجه تاجیکستان افزود: بین مجلس‌های تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های خوب و مفیدی وجود داشته و گروه بین مجلسی دو کشور نیز در توسعه روابط نقشی مؤثر ایفا می‌کند.

***قرقیزستان
شب گذشته در سفارت جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و روز ملی ایران برگزار شد.
در این مراسم «علی مجتبی روزبهانی» سفیر ایران در قرقیزستان پس از خوش آمدگویی به مهمانان، اظهار داشت: چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و روز ملی جمهوری اسلامی ایران را در حالی گرامی می‌داریم که نهال انقلاب اسلامی پس از گذشت چهار دهه، علی رغم تندبادهای شدید و ناملایمات پی در پی به درختی استوار و پربار تبدیل شده است.
روزبهانی اظهار داشت: یکی از مشکلات مهم منطقه ما معضل تروریسم است که طی سال‌های گذشته منطقه غرب آسیا را وارد مرحله‌ای پرخطر کرده است. اگرچه پروژه داعش به‌عنوان مهمترین چهره تروریسم طی سال‌های گذشته رو به زوال گذاشته و شکست‌های سختی را متحمل شده است اما تروریسم در قالب گروه‌های مختلف افراط گرا، همچنان یکی از دغدغه‌های اصلی امروز جامعه بین‌المللی محسوب می‌شود که دامنه آن به منطقه غرب آسیا محدود نمانده و خطر آن اقصی نقاط جهان را تهدید می‌کند. ایران نقش اساسی در شکست این پدیده شوم ایفا کرده و بر تعهد خود به مبارزه با تروریسم همچنان پای بند است.
«ایبک اموکیف» مشاور وزیر امور خارجه قرقیزستان نیز در این مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت و اظهار داشت: روابط دیرینه و تاریخی بین مردمان قرقیزستان و ایران پایه و اساس ارتباطات معاصر دو کشور را فراهم کردند.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از اولین کشورهای است که استقلال قرقیزستان را در سال 1992 به رسمیت شناخته و مردم قرقیز این تحول تاریخی را هرگز فراموش نخواهد کرد.
اموکیف خاطر نشان کرد: امروز با اعتماد کامل می‌توان گفت که روابط بین ایران و قرقیزستان وضعیت دوستانه و قابل اعتماد است، بین کشورها هیچ اختلافی وجود ندارد و همکاری‌های سیاسی، تجاری- اقتصادی و فرهنگی- بشردوستانه در حال توسعه است.
این مقام ارشد قرقیز افزود: طی چهل سال گذشته ایران با تیکه به فرهنگ ملی خود به دستاوردهای قابل توجه در حوزه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی رسیده در جایگاه ویژه‌ای در عرضه بین‌المللی قرار گرفت و امروز تهران یکی از مراکز پیشرفته اقتصاد و سیاست بین‌المللی است.

***ازبکستان
مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور «آچیلبای رمت‌اف» معاون اول نخست وزیر، وزیر حمل و نقل ازبکستان، سفرای خارجی، نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی مقیم «تاشکند»، اساتید دانشگاه و پژوهشگران تاریخ و ادبیات ایران‌زمین در «اینترنشنال هتل تاشکند» برگزار شد.
«بهمن آقارضی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاشکند در ابتدای این جلسه از مقامات و میهمانان شرکت کننده برای حضور در مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تشکر کرد.
آقارضی در ادامه با اشاره به روابط تهران و تاشکند عنوان کرد: همکاری های جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان طی سال گذشته در زمینه های مختلف به خصوص در حوزه های اقتصادی و بازرگانی و حمل و نقلی بیش از پیش گسترش پیدا کرد و تبادل هیئت های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی تشدید شد.

***قزاقستان
مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در شهر آستانه پایتخت قزاقستان با حضور مقامات لشکری و کشوری، فعالان اقتصادی، اصحاب رسانه برگزار شد، مجید صابر سفیر کشورمان در سخنانی به ابعاد گوناگون انقلاب اسلامی و دستاوردهای 40 ساله انقلاب اشاره نمود.
سفیر کشورمان انقلاب اسلامی را سرآغاز عصر نوینی در تاریخ چندین هزار ساله ایران نامید و بر نقش مردم و رهبری امام خمینی در پیروزی انقلاب اسلامی تأکید نمود.
سفیر کشورمان با اشاره به شعار «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» به عنوان شعار اصلی مردم ایران در دوران انقلاب، این شعار را آرمان اصلی مردم و مبنایی برای تدوین قانون اساسی کشور نامید و اظهار داشت: اکنون جمهوری اسلامی ایران کشوری با استقلال رأی در ابعاد داخلی و خارجی است به گونه‌ای که پس از دهه‌ها همچنان پرقدرت به حیات خود ادامه داده و پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه‌های مختلف به دست آورده است.
در این مراسم همچنین آقای «تیمور توکتابایف» معاون وزیر صنعت و توسعه زیر ساخت جمهوری قزاقستان به عنوان میهمان ویژه مراسم سخنرانی نمود.
وی ضمن تبریک روز ملی ایران و آرزوی رفاه و شکوفایی برای مردم جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ایران با داشتن ظرفیت های اقتصادی و موقعیت ژئوپولتیکی یکی از شرکای اصلی تجاری قزاقستان است و همکاری اقتصادی و سرمایه گذاری به ویژه در زمینه های حمل و نقل، کشاورزی و حوزه معدن در مرحله توسعه زیادی قرار دارد. وی افزود: خط آهن قزاقستان – ترکمنستان – ایران به توسعه مناسبات تجاری بین دو کشور، کمک خواهد کرد.
در حاشیه این مراسم نیز نمایشگاهی از آثار خوشنویسی و نقاشی خط برگزار گردید که مورد استقبال حضار قرار گرفت.
آساق**9473**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

دستاورد حذف چهار صفر از پول ملی چیست؟
در حالی بررسی حذف چهار صفر از پول ملی، در دستور بررسی دولت قرار گرفته است، که بسیاری از کارشناسان معتقدند این طرح لازم است در دوره ثبات اقتصادی به مرحله اجرا در بیاید.
هزینه داروهایم را از کی بگیرم؟
هزینه‌ها روز به روز بالاتر می‌رود؛ خرج و مخارج دکتر و دارو که جای ‏خود دارد. حالا تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز هم مزید بر علت شده تا بر مشکلات بیماران یکی‌یکی ‏افزوده شود، بیمارانی که ممکن است به خاطر بیماری‌شان دست کم هر ماه سر و کارشان با دوا و درمان ‏باشد.
رایزنی فدراسیون تیروکمان با رئیس کمیته استعدادیابی فدراسیون جهانی برای تربیت مربی
در حاشیه برگزاری کلاس بین المللی تیروکمان در همدان، رئیس فدراسیون تیروکمان با رئیس کمیته استعدادیابی و آموزش مربیان فدراسیون جهانی تفاهمنامه همکاری منعقد کرد.
تیم ملی جودو وارد امارات شد
تیم ملی جودوی ایران که برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا راهی امارات شده است،دقایقی پیش وارد فرودگاه دوبی شد.
بالاک: مورینیو شخصیت را به بایرن مونیخ بازمی‌گرداند
ستاره سابق بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان خواستار حضور ژوزه مورینیو در این تیم شد.
۳ سال و ۳ ناکامی بزرگ گواردیولا در لیگ قهرمانان
پپ گواردیولا در طول ۳ سال حضور در لیگ قهرمانان اروپا با منچسترسیتی نتوانسته به نیمه نهایی این رقابت‌ها برسد.
سادیو مانه بالاتر از مسی و رونالدو؛ هر ۹۵ دقیقه یک گل
مهاجم سنگالی لیورپول آمار بسیار خوبی در گلزنی در مرحله حذفی لیگ قهرمانان از خود به جای گذاشته است.
فان در فارت وارد دنیای حرفه‌ای ˮدارتˮ شد
ستاره هلندی سابق رئال مادرید از این پس قصد دارد در رقابت‌های دارت به فعالیت بپردازد.
رکوردشکنی امری در آرسنال بعد از صعود به نیمه نهایی
سرمربی اسپانیایی آرسنال به رکورد بیشترین پیروزی در این تیم بعد از ۵۰ بازی نخست دست یافت.
آلونسو: لیورپول فاتح لیگ قهرمانان می‌شود
هافبک اسپانیایی سابق لیورپول معتقد است این تیم در نیمه نهایی بارسلونا را در لیگ قهرمانان حذف خواهد کرد و به قهرمانی در این رقابت‌ها خواهد رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تختی را شهید کردند- لاریجانی با تعداد معدودی نماینده بین دو جناح بازی می‌کند
رییس کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم در پاسخ به سوالی بر این اساس که مگر مجلس متکی به یک نفر است، تصریح کرد: بله؛ مجلس ما یکنفره است. من از نظر دوستی به لاریجانی علاقه‌مندم اما منتقد جدی او هم هستم.
کمانداران معلول اعزامی به جهانی هلند مشخص شدند
رییس انجمن تیروکمان معلولان از اعزام 10 کماندار معلول به مسابقات جهانی هلند خبر داد و گفت: هرچند همانند کمانداران سالم برای شرکت در جهانی هلند از مسابقات برون مرزی برخوردار نیستیم اما سعی می‌کنیم بهترین عملکرد را در جهانی هلند داشته باشیم.
کیهانی: در آسیایی انتظار مدال از نفرات مطرح داریم-نمی‌دانیم سهمیه جهانی به حدادی داده شده یا نه
رییس فدراسیون دوومیدانی می گوید که حتماً از ورزشکاران سرشناس و مطرح که ظرفیت کسب مدال دارند در مسابقات قهرمانی آسیا انتظار کسب مدال دارد.
آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت از زبان یک نماینده
رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی آخرین وضعیت بررسی لایحه دولت برای آزاد سازی سهام عدالت را تشریح کرد.
کوتاه‌ترین نشست خبری لیگ برتر
محمد علوی سرمربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: در بازی با نفت مسجدسلیمان می‌خواستیم سه امتیاز را کسب کنیم.
حمله خودرو به عابران در ژاپن 2 کشته و 8 زخمی برجا گذاشت
لغو نشست دوحه چشم انداز صلح افغانستان را تیره کرد
چین: آمریکا در نشست «یک کمربند - یک جاده» پکن شرکت نمی کند
هند: پاکستان نارنجک‌های چینی در اختیار تروریست‌ها قرار می دهد
دولت پیونگ یانگ خواستار واردات فوری مواد غذایی شد
مقام ژاپنی: توکیو همچنان به خرید نفت از ایران متعهد است
چین، همچنان بر مدار رشد اقتصادی
جدایی طلبان بلوچ قتل 14 نفر را در پاکستان برعهده گرفتند
سوئیس هم به راه ابریشم چین ملحق می شود
پویش اهل وفا برای کمک به سیلزدگان ایران در لبنان راه اندازی شد