برگزاری مراسم جشن چهل سالگی انقلاب در آسیای میانه

17:13 ۴ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 56 0
برگزاری مراسم جشن چهل سالگی انقلاب در آسیای میانه

تهران- ایرنا- مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و روز ملی ایران در کشورهای آسیای میانه با حضور مقامات و شخصیت‌های سیاسی، مجلسی، فرهنگی و اقتصادی، سفرا و دیپلمات‌ها و نمایندگان سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مقیم این کشورها برگزار شد.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، در حالی که میلیون ها شهروند ایرانی روز گذشته (دوشنبه) با حضور چشمگیر خود در راهپیمایی 22 بهمن چهلمین سالگرد انقلاب و روز ملی خود را جشن می گرفتند؛ سفارت خانه های ایران در کشورهای آسیای میانه نیز با حضور مقامات دیپلمات و سیاسی دیگر کشورها در شادی مردم ایران شریک بودند.

***تاجیکستان
در چهلمین مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شهر «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان مقامات سیاسی، سفرا و دیپلمات کشورهای دیگر حضور داشته و «حجت الله فغانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان ضمن تشکر از مقامات و میهمانان شرکت کننده در مراسم، گفت: انقلاب اسلامی ایران، یکی از تأثیرگذارترین تحولات سده‌های اخیر در نظام بین‌الملل و نقطه عطف کم نظیری در تاریخ چند هزار ساله ایران است که ملت بزرگ ایران را هم‌زمان، هم از یوغ استبداد داخلی و هم مداخله گری خارجی نجات داد و افق جدیدی فراروی کشور گشود.
فغانی با اشاره به 28 بار سفرهای روسای جمهور ایران و تاجیکستان و امضای قریب به 170 سند همکاری دوجانبه در زمینه‌های مختلف، اعم از اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و قضایی میان دو کشور و پیشگامی شرکت‌های ایران در سرمایه گذاری و اجرای طرح‌های زیر بنایی تاجیکستان، از جمله ساخت سد و نیروگاه سنگتوده 2، تونل استقلال، بیمارستان ابن سینا و ده‌ها پروژه خرد و کلان دیگر، این همکاری‌ها را نشان دهنده اهمیتی دانست که دو کشور هم کیش و هم‌زبان برای روابط متقابلاً سودمند با یکدیگر قائل‌اند.
وی مشارکت هشت شرکت ایرانی در ابر پروژه سد و نیروگاه «راغون» و سفرهای وزیر امور خارجه و اردکانیان وزیر نیرو و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی به «دوشنبه» را نمونه‌هایی از تعاملات ایران با تاجیکستان در یک سال گذشته دانست.
در ادامه این مراسم، «سراج‌الدین مهرالدین» وزیر امور خارجه تاجیکستان نیز طی سخنانی با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دولت و ملت ایران، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از اولین کشورهایی است که سال 1991 جمهوری تاجیکستان را به رسمیت شناخت و ابتدای سال 1992 سفارت خود را در تاجیکستان افتتاح کرد.
وی دید و بازدیدهای سران دو کشور در تحکیم و گسترش همکاری‌های سودمند در عرصه‌های مختلف را ارزشمند توصیف کرد و گفت که طی مدت برقراری روابط میان تاجیکستان و ایران بیش از 160 توافقنامه همکاری به امضا رسیده است.
وزیر امور خارجه تاجیکستان افزود: بین مجلس‌های تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های خوب و مفیدی وجود داشته و گروه بین مجلسی دو کشور نیز در توسعه روابط نقشی مؤثر ایفا می‌کند.

***قرقیزستان
شب گذشته در سفارت جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و روز ملی ایران برگزار شد.
در این مراسم «علی مجتبی روزبهانی» سفیر ایران در قرقیزستان پس از خوش آمدگویی به مهمانان، اظهار داشت: چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و روز ملی جمهوری اسلامی ایران را در حالی گرامی می‌داریم که نهال انقلاب اسلامی پس از گذشت چهار دهه، علی رغم تندبادهای شدید و ناملایمات پی در پی به درختی استوار و پربار تبدیل شده است.
روزبهانی اظهار داشت: یکی از مشکلات مهم منطقه ما معضل تروریسم است که طی سال‌های گذشته منطقه غرب آسیا را وارد مرحله‌ای پرخطر کرده است. اگرچه پروژه داعش به‌عنوان مهمترین چهره تروریسم طی سال‌های گذشته رو به زوال گذاشته و شکست‌های سختی را متحمل شده است اما تروریسم در قالب گروه‌های مختلف افراط گرا، همچنان یکی از دغدغه‌های اصلی امروز جامعه بین‌المللی محسوب می‌شود که دامنه آن به منطقه غرب آسیا محدود نمانده و خطر آن اقصی نقاط جهان را تهدید می‌کند. ایران نقش اساسی در شکست این پدیده شوم ایفا کرده و بر تعهد خود به مبارزه با تروریسم همچنان پای بند است.
«ایبک اموکیف» مشاور وزیر امور خارجه قرقیزستان نیز در این مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت و اظهار داشت: روابط دیرینه و تاریخی بین مردمان قرقیزستان و ایران پایه و اساس ارتباطات معاصر دو کشور را فراهم کردند.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از اولین کشورهای است که استقلال قرقیزستان را در سال 1992 به رسمیت شناخته و مردم قرقیز این تحول تاریخی را هرگز فراموش نخواهد کرد.
اموکیف خاطر نشان کرد: امروز با اعتماد کامل می‌توان گفت که روابط بین ایران و قرقیزستان وضعیت دوستانه و قابل اعتماد است، بین کشورها هیچ اختلافی وجود ندارد و همکاری‌های سیاسی، تجاری- اقتصادی و فرهنگی- بشردوستانه در حال توسعه است.
این مقام ارشد قرقیز افزود: طی چهل سال گذشته ایران با تیکه به فرهنگ ملی خود به دستاوردهای قابل توجه در حوزه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی رسیده در جایگاه ویژه‌ای در عرضه بین‌المللی قرار گرفت و امروز تهران یکی از مراکز پیشرفته اقتصاد و سیاست بین‌المللی است.

***ازبکستان
مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور «آچیلبای رمت‌اف» معاون اول نخست وزیر، وزیر حمل و نقل ازبکستان، سفرای خارجی، نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی مقیم «تاشکند»، اساتید دانشگاه و پژوهشگران تاریخ و ادبیات ایران‌زمین در «اینترنشنال هتل تاشکند» برگزار شد.
«بهمن آقارضی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاشکند در ابتدای این جلسه از مقامات و میهمانان شرکت کننده برای حضور در مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تشکر کرد.
آقارضی در ادامه با اشاره به روابط تهران و تاشکند عنوان کرد: همکاری های جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان طی سال گذشته در زمینه های مختلف به خصوص در حوزه های اقتصادی و بازرگانی و حمل و نقلی بیش از پیش گسترش پیدا کرد و تبادل هیئت های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی تشدید شد.

***قزاقستان
مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در شهر آستانه پایتخت قزاقستان با حضور مقامات لشکری و کشوری، فعالان اقتصادی، اصحاب رسانه برگزار شد، مجید صابر سفیر کشورمان در سخنانی به ابعاد گوناگون انقلاب اسلامی و دستاوردهای 40 ساله انقلاب اشاره نمود.
سفیر کشورمان انقلاب اسلامی را سرآغاز عصر نوینی در تاریخ چندین هزار ساله ایران نامید و بر نقش مردم و رهبری امام خمینی در پیروزی انقلاب اسلامی تأکید نمود.
سفیر کشورمان با اشاره به شعار «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» به عنوان شعار اصلی مردم ایران در دوران انقلاب، این شعار را آرمان اصلی مردم و مبنایی برای تدوین قانون اساسی کشور نامید و اظهار داشت: اکنون جمهوری اسلامی ایران کشوری با استقلال رأی در ابعاد داخلی و خارجی است به گونه‌ای که پس از دهه‌ها همچنان پرقدرت به حیات خود ادامه داده و پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه‌های مختلف به دست آورده است.
در این مراسم همچنین آقای «تیمور توکتابایف» معاون وزیر صنعت و توسعه زیر ساخت جمهوری قزاقستان به عنوان میهمان ویژه مراسم سخنرانی نمود.
وی ضمن تبریک روز ملی ایران و آرزوی رفاه و شکوفایی برای مردم جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ایران با داشتن ظرفیت های اقتصادی و موقعیت ژئوپولتیکی یکی از شرکای اصلی تجاری قزاقستان است و همکاری اقتصادی و سرمایه گذاری به ویژه در زمینه های حمل و نقل، کشاورزی و حوزه معدن در مرحله توسعه زیادی قرار دارد. وی افزود: خط آهن قزاقستان – ترکمنستان – ایران به توسعه مناسبات تجاری بین دو کشور، کمک خواهد کرد.
در حاشیه این مراسم نیز نمایشگاهی از آثار خوشنویسی و نقاشی خط برگزار گردید که مورد استقبال حضار قرار گرفت.
آساق**9473**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

اسنوکر باز ایران از رسیدن به فینال ولز بازماند
اسنوکر باز ایران با شکست در مرحله نیمه نهایی مسابقات اسنوکر آزاد ولز از رسیدن به فینال بازماند.
پیروزی شارلوا با دلفی و قلی‌زاده
تیم فوتبال شارلوا که در ترکیبش از بازیکنان ایرانی خود بهره می‌برد، توانست کورتریک را شکست دهد.
واکنش اوزیل به حواشی اخیر؛ سخن بزرگان!
مسوت اوزیل، ستاره آلمانی آرسنال، به شایعات جدایی از این تیم در ماه های پیش رو واکنش نشان داد.
منچسترسیتی به یک چهارم نهایی صعود کرد
بازیکنان تیم منچسترسیتی در یک دیدار پرگل تیم نیو پورت کانتی را مغلوب و راهی مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی انگلیس شدند.
یوونتوس در مسیر ثبت یک رکورد جاودانه
یوونتوس می تواند این فصل رکوردی تاریخی و ماندگار را در رقابت های سری آ به ثبت برساند.
تنها دلیل امباپه برای صرف نظر از کوچ به برنابئو
«دانکن کسلز» خبرنگار مطرح انگلیسی با انتشار مطلبی، تنها دلیل به بن بست خوردن مذاکرات بر سر انتقال «کیلین امباپه» به رئال مادرید را در سال 2017 برملا کرد.
فتحی: شان استقلال و فدراسیون، معامله بازیکن نیست
مدیرعامل باشگاه استقلال گفت:شان باشگاه استقلال و فدراسیون فوتبال نیست در مورد یک بازیکن یا یک مساله بخواهند معامله کنند.
اولین حضور دیوید بکام در ورزشگاه تیم جدیدش
بکام دیدار روز شنبه سالفوردسیتی را از نزدیک به نظاره نشست.
تازه‌واردهای پرسپولیس هنوز هماهنگ نیستند
سرمربی اسبق پرسپولیس گفت: بازی پرسپولیس و پدیده برای هر دو تیم سخت و سنگین است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جزئیات حریق یک دستگاه اتوبوس
سرهنگ نادر رحمانی درباره جزییات این حادثه گفت: حوالی ساعت ۱۷ شنبه در کیلومتر ۱۲ محور ایلام - سرابله (قبل از تونل آزادی)، یک دستگاه اتوبوس بنز با ۴۲ مسافر دچار حریق شد.
اسنوکر باز ایران از رسیدن به فینال ولز بازماند
اسنوکر باز ایران با شکست در مرحله نیمه نهایی مسابقات اسنوکر آزاد ولز از رسیدن به فینال بازماند.
اولین حضور دیوید بکام در ورزشگاه تیم جدیدش
بکام دیدار روز شنبه سالفوردسیتی را از نزدیک به نظاره نشست.
تازه‌واردهای پرسپولیس هنوز هماهنگ نیستند
سرمربی اسبق پرسپولیس گفت: بازی پرسپولیس و پدیده برای هر دو تیم سخت و سنگین است.
پایان ناامیدکننده اسکی بازان ایران
در ادامه رقابتهای اسکی قهرمانی جهان در بخش مارپیچ کوچک بانوان تنها دو عضو تیم ملی موفق به پایان دو مانش رقابت و رضایت به دو رتبه ۴۶ و ۴۸ جدول شدند.
گمانه زنی ها در مورد علت تعویق سفر بن سلمان به پاکستان
چند جانبه گرایی تنها راه همکاری های بین المللی است
مشاور امنیت ملی افغانستان: طالبان بی هدف می جنگند
نظامیان آمریکایی،تصمیم خروج از افغانستان را به هم پاس می هند
همکاری اسلام آباد با تهران راهکار نابودی تروریست ها است
تحلیلگر پاکستانی آفریقا را هدف توطئه بعدی رژیم صهیونیستی دانست
افغانستان از کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد طالبان خبر داد
پنج مکان دیگر در کره ماه به نام چینی ها نامگذاری شد
پاکستان و آلمان درباره افغانستان رایزنی کردند
تنش های دیپلماتیک پاکستان و هند بالا گرفت