مرکز پژوهش های مجلس رابطه بودجه 98 با برنامه ششم را بررسی کرد

17:59 ۱۸۷ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 390 0
مرکز پژوهش های مجلس رابطه بودجه 98 با برنامه ششم را بررسی کرد

تهران- ایرنا- مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی «رابطه لایحه بودجه سال 1398 کل کشور با برنامه ششم توسعه» را بررسی کرد.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز در گزارشی با عنوان «رابطه لایحه با برنامه ششم توسعه» آورده است: یکی از ابزارها و بسترهای نهادی موجود در نظام قانونی کشور برای ارائه و اعمال راه‌حل‌های مواجهه با مشکلات اصلی و میان‌مدت کشور، تهیه و اجرای برنامه‌های توسعه پنج‌ساله است. از سوی دیگر، یکی از پیش ‌نیازهای اجرای هر برنامه‌ای تأمین مالی مناسب آن است.

**در بودجه 98، دولت ملزم به تعیین تکلیف و تامین اعتبار در لوایح بودجه سالانه شده است
بر اساس این گزارش و همان‌طور که در گزارش پیشین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه بررسی شد، از میان 876 حکم قانون برنامه ششم توسعه که در قالب 124 ماده ارائه شده است، در 124 حکم قانون برنامه، دولت ملزم به تعیین تکلیف و تأمین اعتبار در لوایح بودجه سالیانه شده و البته بررسی‌های این مرکز نشان می‌دهد در مورد 266 حکم دیگر نیز اگر چه به طور مستقیم ذکر آنها در لوایح بودجه سالیانه تصریح نشده، اما به دلیل داشتن بار مالی یا تأثیر بر درآمدها و هزینه‌های بخش عمومی، این احکام نیز باید ردپایی در لوایح بودجه سنواتی داشته باشند.
قابل ذکر است، با توجه به لزوم اصلاح نظام بودجه‌‌ریزی کشور یکی از بخش‌های بیست‌گانه برنامه ششم توسعه به اصلاح بودجه و مالیه عمومی اختصاص دارد.

**دولت مکلف به ارائه لوایح بودجه سنواتی با رعایت قواعد مالی شده است
این گزارش می افزاید: یکی از اصلی‌ترین مواد برنامه ششم مرتبط با بودجه‌های سالیانه بند «الف» ماده (7) قانون برنامه ششم توسعه است که در آن دولت را مکلف به ارائه لوایح بودجه سنواتی با رعایت قواعد مالی مندرج در جدول 4 برنامه کرده است. البته امکان جابه‌جایی و افزایش سقف‌های در نظر گرفته شده تا 15 درصد نیز بر اساس مفاد همان ماده وجود دارد. خوشبختانه سقف تعیین شده در جدول مذکور در مورد منابع و مصارف بودجه رعایت شده، اما لایحه در مورد بخش دوم منابع یعنی «واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای» حتی با پذیرش افزایش 15 درصدی نیز سقف مد نظر قانون برنامه را رعایت نکرده است.
گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تصریح می کند: در زیربخش‌های سه‌گانه این منبع نیز «فروش اموال منقول و غیر‌منقول» حدود سه برابر سقف مورد نظر برنامه بوده و در زیربخش دیگر آن «منابع حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی» نیز فراتر از سقف برنامه ششم (حتی با 15 درصد انعطاف) بوده که این امر علاوه بر اینکه موجب شده تا «نسبت منابع نفتی به کل منابع» مورد نظر برنامه رعایت نشود، با توجه به محدودیت‌های فروش نفت در دوران تحریم نیازمند اصلاح است. همچنین باید به اقدام مغایر با برنامه ششم توسعه دولت در مورد سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز و برداشت‌هایی از آن اشاره کرد.
بر اساس این گزارش با مرور ماده‌واحده لایحه بودجه سال 1398 احکامی که مبتنی بر قانون برنامه ششم توسعه است (21 حکم) احصا و با ذکر 6 مورد نشان داده شده است که در ماده‌واحده لایحه بودجه سال 1398 مواردی وجود دارد که منطبق، در راستا یا حتی مغایر برنامه ششم توسعه است اما عنوان «برنامه ششم توسعه» در آنها تصریح نشده است.
شایان ذکر است در ادامه نیز برخی از احکام برنامه ششم توسعه که باید در لوایح بودجه سالیانه به آنها توجه شود، اما در لایحه بودجه سال 1398 دیده نشده به عنوان نمونه ذکر شده است. از جمله این احکام می‌توان به «راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا»، «اختصاص مبالغی از حساب ذخیره ارزی برای افزایش ایمنی و مقاوم‌سازی مدارس و فضاهای پرورشی و ورزشی وزارت آموزش و پرورش» یا «توسعه کشاورزی حفاظتی، توسعه کشت نشایی، به‏نژادی و به‏زراعی و توسعه کشت محصولات سالم و محصولات زیستی (ارگانیک)» اشاره کرد.

**دولت مکلف به ارائه گزارش نظارتی شده است
نتایج بررسی‌های مرکز پژوهش های مجلس نشان می‌دهد که، در بند «الف» ماده (121) قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به ارائه گزارش نظارتی «شامل چگونگی تحقق اهداف کمی مندرج در جداول آن قانون همراه لوایح بودجه سنواتی به مجلس شورای اسلامی» شده است که خوشبختانه در سال جاری این گزارش نظارتی تهیه و تقدیم شد.
گزارش مرکز پژوهش های همچنین می افزاید: البته با توجه به عدم ارائه گزارش نظارتی مذکور به شکل هدفمند و مطابق احکام برنامه، بررسی کامل آن در بازه زمانی بررسی بودجه امکانپذیر نیست اما هم احکام برنامه‌ای مفقود در لایحه بودجه (مانند موارد مذکور در پاراگراف قبل) نشان می‌دهد تطابق برنامه و بودجه کامل نیست و هم بررسی برخی از بخش‌های گزارش عملکرد برنامه بیانگر آن است که بخش قابل توجهی از آن به ارائه وضع موجود و اطلاعات غیرضرور پرداخته و نیز موارد مطروحه نیازمند بررسی است.
این گزارش یادآوری می کند: با توجه به عدم لحاظ کردن سناریوی احتمال تکرار تحریم‌ها توسط دولت و سازمان برنامه و بودجه در زمان ارائه لایحه برنامه ششم توسعه، باید منتظر کاهش درصد تحقق احکام برنامه ششم در چشم‌انداز آتی باشیم. بنابراین، تنها شیوه حفظ جایگاه قانون برنامه، الزام دولت به ارائه لایحه اصلاح قانون برنامه ششم، مطابق با شرایط جدید و با قید فوریت است.
سیام*3061*1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

فروش اقساطی در لوتوس با استفاده از کارت اعتباری ایران رنتر
به‌روز بودن و حرکت با تکنولوژی برای همه افراد لذت‌بخش است.
یک سایت ترجمه قابل اعتماد دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟
همه ما ممکن است به دلایل مختلفی، از ترجمه مقالات علمی و تخصصی و یا مکاتبه با موسسات و سازمان‌های بین‌المللی گرفته تا ترجمه یک متن یا یک قرارداد اداری، نیاز به مترجم پیدا کنیم. منطقی‌ترین و بهترین راه برای پاسخگویی به این نیاز، انتخاب یک سایت ترجمه آنلاین است.
با سه دوربین چرخشی A۸۰ به دنیای سلفی‌ها پا بگذارید
امروزه در بین تولیدکنندگان گوشی همراه رقابت شدیدی برای ساخت یک گوشی هوشمند تمام صفحه به وجود آمده است که در حال حاضر منجر به ایجاد تصمیماتی در مورد طراحی زیبا و توسعه صفحه‌نمایش‌ها شده است.
ویدئو - ششمین جشنواره انجیر در گلوگاه مازندران
ششمین جشنواره مرغوب‌ترین انجیر ایران در روزهای گرم و پایانی مردادماه ۱۳۹۸ در شهرستان گلوگاه برگزار شد. امسال از میان ۹۰ غرفه فقط ۱۰ غرفه به فروش انجیر و فرآورده‌های آن می‌پردازند و در دیگر غرفه‌ها صنایع دستی و ترشیجات به چشم می‌خورد.
پایان مرحله اول تور اندونزی بدون سکو برای سپاهانی‌ها- گنج خانلو دهم شد
رکابزن تیم سپاهان اصفهان درمرحله نخست تور دوچرخه سواری اندونزی دهم شد.
سقوط مرگبار کوهنورد مشهور رومانیایی از کارپات
زولت توروک کوه‌نورد مشهور رومانیایی در اثر سقوط از کوه‌های کارپات در رومانی جان باخت.
شطرنج باز ایرانی در مسابقات برق آسای نوجوانان جهان قهرمان شد
بارادیگانگی با کسب ٩ امتیاز عنوان قهرمانی رقابت‌های برق آسای نوجوانان جهان در بلاروس را از آن خود کرد.
می‌توانم از سد الهه منصوریان عبور کنم- کم تجربه‌ام، اما به توانایی‌هایم ایمان دارم
بانوی سانداکار تیم ملی ووشو ایران گفت: برای حضور در تیم ملی جهت اعزام به مسابقات جهانی باید از سد الهه منصوریان قهرمان جهان عبور کنم که این توانایی را هم دارم.
سفیر چین مهمان ویژه تمرین تیم‌ ملی بسکتبال
در آخرین تمرین تیم ملی بسکتبال ایران پیش از اعزام به جام‌جهانی، سفیر چین به عنوان‌ مهمان ویژه در سالن آزادی حاضر شد.
فلیکس نشان داد چرا با رونالدو مقایسه می‌شود +فیلم
حرکت مهاجم اتلتیکومادرید در نخستین بازی‌اش در لالیگا تحسین بسیاری را به همراه داشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شرایط بیمه و دریافت حقوق بازنشستگی زنان خانه‌دار
قائم مقام سازمان تامین اجتماعی گفت: یکی از خدمات سازمان تامین اجتماعی بیمه زنان خانه است. زنان خانه دار با ۱۸ تا ۵۰ سال سن می‌توانند به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه و تقاضای بیمه کنند.
محاکمه زنی که شوهرش را سلاخی کرد
زن معتاد که پس‌از قتل شوهر سابق اش قصد داشت جسد او را با تاکسی به محل دیگری منتقل کند بزودی در دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه می‌شود.
اشپیگل: شمار نظامیان ترکیه در قطر به ۵ هزار نفر افزایش می‌یابد
ترکیه در نظر دارد به طور چشمگیری حضور نظامی خود را در قطر افزایش دهد.
هنیه: آماده گفت‌وگوی غیر مستقیم با رژیم صهیونیستی هستیم
«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس روز یکشنبه در دیدار با سرشناسان و اهالی شهر دیرالبلح واقع در مرکز غزه، بر آمادگی جنبش مزبور برای مذاکره با رژیم صهیونیستی تاکید کرد.
قهرمانی بحرین در غرب آسیا و غفلت کادرفنی تیم ملی فوتبال ایران
بحرین با قهرمانی در مسابقات فوتبال غرب آسیا در خاک عراق، آمادگی خود را برای مصاف با ایران نشان داد اما هیچ عضوی از کادرفنی تیم ملی برای تحلیل این دیدار در محل برگزاری بازی حضور نداشت.
آغاز نشست خبری سخنگوی دولت
جهانگیری: امروز بیش از هر زمان نیازمند گفت‌وگوی ملی هستیم
قدردانی رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت از تلاش‌های مؤثر و تعیین کننده صنایع دفاعی
دعوت از رئیس جمهور برای شرکت در اجلاس سران گروه ˮدی ۸ˮ
سفرای جدید ایران در ساحل عاج و ازبکستان با رییس جمهور دیدار کردند
تهران و لاپاز برای تحقق اهداف راهبردی خود در کنار هم هستند جمهور
هیچ‌گونه صلحی بدون حضور مردم و نمایندگان قانونی ملت افغانستان پایدار نخواهد بود
اراده ایران تقویت روابط بسیار نزدیک و صمیمانه با ایتالیا است
مرز خسروی دوباره باز می‌شود
رئیس‌جمهور موظف است کابینه خود را حداکثر ظرف دو هفته به مجلس معرفی کند