مرکز پژوهش های مجلس رابطه بودجه 98 با برنامه ششم را بررسی کرد

17:59 ۴ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 56 0
مرکز پژوهش های مجلس رابطه بودجه 98 با برنامه ششم را بررسی کرد

تهران- ایرنا- مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی «رابطه لایحه بودجه سال 1398 کل کشور با برنامه ششم توسعه» را بررسی کرد.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز در گزارشی با عنوان «رابطه لایحه با برنامه ششم توسعه» آورده است: یکی از ابزارها و بسترهای نهادی موجود در نظام قانونی کشور برای ارائه و اعمال راه‌حل‌های مواجهه با مشکلات اصلی و میان‌مدت کشور، تهیه و اجرای برنامه‌های توسعه پنج‌ساله است. از سوی دیگر، یکی از پیش ‌نیازهای اجرای هر برنامه‌ای تأمین مالی مناسب آن است.

**در بودجه 98، دولت ملزم به تعیین تکلیف و تامین اعتبار در لوایح بودجه سالانه شده است
بر اساس این گزارش و همان‌طور که در گزارش پیشین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه بررسی شد، از میان 876 حکم قانون برنامه ششم توسعه که در قالب 124 ماده ارائه شده است، در 124 حکم قانون برنامه، دولت ملزم به تعیین تکلیف و تأمین اعتبار در لوایح بودجه سالیانه شده و البته بررسی‌های این مرکز نشان می‌دهد در مورد 266 حکم دیگر نیز اگر چه به طور مستقیم ذکر آنها در لوایح بودجه سالیانه تصریح نشده، اما به دلیل داشتن بار مالی یا تأثیر بر درآمدها و هزینه‌های بخش عمومی، این احکام نیز باید ردپایی در لوایح بودجه سنواتی داشته باشند.
قابل ذکر است، با توجه به لزوم اصلاح نظام بودجه‌‌ریزی کشور یکی از بخش‌های بیست‌گانه برنامه ششم توسعه به اصلاح بودجه و مالیه عمومی اختصاص دارد.

**دولت مکلف به ارائه لوایح بودجه سنواتی با رعایت قواعد مالی شده است
این گزارش می افزاید: یکی از اصلی‌ترین مواد برنامه ششم مرتبط با بودجه‌های سالیانه بند «الف» ماده (7) قانون برنامه ششم توسعه است که در آن دولت را مکلف به ارائه لوایح بودجه سنواتی با رعایت قواعد مالی مندرج در جدول 4 برنامه کرده است. البته امکان جابه‌جایی و افزایش سقف‌های در نظر گرفته شده تا 15 درصد نیز بر اساس مفاد همان ماده وجود دارد. خوشبختانه سقف تعیین شده در جدول مذکور در مورد منابع و مصارف بودجه رعایت شده، اما لایحه در مورد بخش دوم منابع یعنی «واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای» حتی با پذیرش افزایش 15 درصدی نیز سقف مد نظر قانون برنامه را رعایت نکرده است.
گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تصریح می کند: در زیربخش‌های سه‌گانه این منبع نیز «فروش اموال منقول و غیر‌منقول» حدود سه برابر سقف مورد نظر برنامه بوده و در زیربخش دیگر آن «منابع حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی» نیز فراتر از سقف برنامه ششم (حتی با 15 درصد انعطاف) بوده که این امر علاوه بر اینکه موجب شده تا «نسبت منابع نفتی به کل منابع» مورد نظر برنامه رعایت نشود، با توجه به محدودیت‌های فروش نفت در دوران تحریم نیازمند اصلاح است. همچنین باید به اقدام مغایر با برنامه ششم توسعه دولت در مورد سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز و برداشت‌هایی از آن اشاره کرد.
بر اساس این گزارش با مرور ماده‌واحده لایحه بودجه سال 1398 احکامی که مبتنی بر قانون برنامه ششم توسعه است (21 حکم) احصا و با ذکر 6 مورد نشان داده شده است که در ماده‌واحده لایحه بودجه سال 1398 مواردی وجود دارد که منطبق، در راستا یا حتی مغایر برنامه ششم توسعه است اما عنوان «برنامه ششم توسعه» در آنها تصریح نشده است.
شایان ذکر است در ادامه نیز برخی از احکام برنامه ششم توسعه که باید در لوایح بودجه سالیانه به آنها توجه شود، اما در لایحه بودجه سال 1398 دیده نشده به عنوان نمونه ذکر شده است. از جمله این احکام می‌توان به «راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا»، «اختصاص مبالغی از حساب ذخیره ارزی برای افزایش ایمنی و مقاوم‌سازی مدارس و فضاهای پرورشی و ورزشی وزارت آموزش و پرورش» یا «توسعه کشاورزی حفاظتی، توسعه کشت نشایی، به‏نژادی و به‏زراعی و توسعه کشت محصولات سالم و محصولات زیستی (ارگانیک)» اشاره کرد.

**دولت مکلف به ارائه گزارش نظارتی شده است
نتایج بررسی‌های مرکز پژوهش های مجلس نشان می‌دهد که، در بند «الف» ماده (121) قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به ارائه گزارش نظارتی «شامل چگونگی تحقق اهداف کمی مندرج در جداول آن قانون همراه لوایح بودجه سنواتی به مجلس شورای اسلامی» شده است که خوشبختانه در سال جاری این گزارش نظارتی تهیه و تقدیم شد.
گزارش مرکز پژوهش های همچنین می افزاید: البته با توجه به عدم ارائه گزارش نظارتی مذکور به شکل هدفمند و مطابق احکام برنامه، بررسی کامل آن در بازه زمانی بررسی بودجه امکانپذیر نیست اما هم احکام برنامه‌ای مفقود در لایحه بودجه (مانند موارد مذکور در پاراگراف قبل) نشان می‌دهد تطابق برنامه و بودجه کامل نیست و هم بررسی برخی از بخش‌های گزارش عملکرد برنامه بیانگر آن است که بخش قابل توجهی از آن به ارائه وضع موجود و اطلاعات غیرضرور پرداخته و نیز موارد مطروحه نیازمند بررسی است.
این گزارش یادآوری می کند: با توجه به عدم لحاظ کردن سناریوی احتمال تکرار تحریم‌ها توسط دولت و سازمان برنامه و بودجه در زمان ارائه لایحه برنامه ششم توسعه، باید منتظر کاهش درصد تحقق احکام برنامه ششم در چشم‌انداز آتی باشیم. بنابراین، تنها شیوه حفظ جایگاه قانون برنامه، الزام دولت به ارائه لایحه اصلاح قانون برنامه ششم، مطابق با شرایط جدید و با قید فوریت است.
سیام*3061*1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

اسنوکر باز ایران از رسیدن به فینال ولز بازماند
اسنوکر باز ایران با شکست در مرحله نیمه نهایی مسابقات اسنوکر آزاد ولز از رسیدن به فینال بازماند.
پیروزی شارلوا با دلفی و قلی‌زاده
تیم فوتبال شارلوا که در ترکیبش از بازیکنان ایرانی خود بهره می‌برد، توانست کورتریک را شکست دهد.
واکنش اوزیل به حواشی اخیر؛ سخن بزرگان!
مسوت اوزیل، ستاره آلمانی آرسنال، به شایعات جدایی از این تیم در ماه های پیش رو واکنش نشان داد.
منچسترسیتی به یک چهارم نهایی صعود کرد
بازیکنان تیم منچسترسیتی در یک دیدار پرگل تیم نیو پورت کانتی را مغلوب و راهی مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی انگلیس شدند.
یوونتوس در مسیر ثبت یک رکورد جاودانه
یوونتوس می تواند این فصل رکوردی تاریخی و ماندگار را در رقابت های سری آ به ثبت برساند.
تنها دلیل امباپه برای صرف نظر از کوچ به برنابئو
«دانکن کسلز» خبرنگار مطرح انگلیسی با انتشار مطلبی، تنها دلیل به بن بست خوردن مذاکرات بر سر انتقال «کیلین امباپه» به رئال مادرید را در سال 2017 برملا کرد.
فتحی: شان استقلال و فدراسیون، معامله بازیکن نیست
مدیرعامل باشگاه استقلال گفت:شان باشگاه استقلال و فدراسیون فوتبال نیست در مورد یک بازیکن یا یک مساله بخواهند معامله کنند.
اولین حضور دیوید بکام در ورزشگاه تیم جدیدش
بکام دیدار روز شنبه سالفوردسیتی را از نزدیک به نظاره نشست.
تازه‌واردهای پرسپولیس هنوز هماهنگ نیستند
سرمربی اسبق پرسپولیس گفت: بازی پرسپولیس و پدیده برای هر دو تیم سخت و سنگین است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جزئیات حریق یک دستگاه اتوبوس
سرهنگ نادر رحمانی درباره جزییات این حادثه گفت: حوالی ساعت ۱۷ شنبه در کیلومتر ۱۲ محور ایلام - سرابله (قبل از تونل آزادی)، یک دستگاه اتوبوس بنز با ۴۲ مسافر دچار حریق شد.
اسنوکر باز ایران از رسیدن به فینال ولز بازماند
اسنوکر باز ایران با شکست در مرحله نیمه نهایی مسابقات اسنوکر آزاد ولز از رسیدن به فینال بازماند.
اولین حضور دیوید بکام در ورزشگاه تیم جدیدش
بکام دیدار روز شنبه سالفوردسیتی را از نزدیک به نظاره نشست.
تازه‌واردهای پرسپولیس هنوز هماهنگ نیستند
سرمربی اسبق پرسپولیس گفت: بازی پرسپولیس و پدیده برای هر دو تیم سخت و سنگین است.
پایان ناامیدکننده اسکی بازان ایران
در ادامه رقابتهای اسکی قهرمانی جهان در بخش مارپیچ کوچک بانوان تنها دو عضو تیم ملی موفق به پایان دو مانش رقابت و رضایت به دو رتبه ۴۶ و ۴۸ جدول شدند.
دبیر هیئت دولت: «مقاومت» آرایش دولت در برابر زیاده طلبی‌های دشمن است
دیدار ظریف با جمعی از ایرانیان مقیم جنوب آلمان در مونیخ
تاکید استاندار چهارمحال و بختیاری بر ارتباط مستمر مدیران با  مردم
دیدار وزیرخارجه عمان و رئیس مجمع جهانی اقتصاد با ظریف درمونیخ
رییس جمهوری درگذشت مادر شهیدان سلیمانیان را تسلیت گفت
مطالعات برنامه آمایش 25 استان کشور نهایی شد
وزیر امور خارجه قرقیزستان با ظریف دیدار و گفت وگو کرد
فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح می‌شود
واعظی: دولت قرار نیست وارد رقابت با بنگاه‌های خصوصی شود
استاندار قم: امروز نباید مشغول دعواهای حزبی شویم