مرکز پژوهش های مجلس رابطه بودجه 98 با برنامه ششم را بررسی کرد

17:59 ۷۱ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 206 0
مرکز پژوهش های مجلس رابطه بودجه 98 با برنامه ششم را بررسی کرد

تهران- ایرنا- مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی «رابطه لایحه بودجه سال 1398 کل کشور با برنامه ششم توسعه» را بررسی کرد.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز در گزارشی با عنوان «رابطه لایحه با برنامه ششم توسعه» آورده است: یکی از ابزارها و بسترهای نهادی موجود در نظام قانونی کشور برای ارائه و اعمال راه‌حل‌های مواجهه با مشکلات اصلی و میان‌مدت کشور، تهیه و اجرای برنامه‌های توسعه پنج‌ساله است. از سوی دیگر، یکی از پیش ‌نیازهای اجرای هر برنامه‌ای تأمین مالی مناسب آن است.

**در بودجه 98، دولت ملزم به تعیین تکلیف و تامین اعتبار در لوایح بودجه سالانه شده است
بر اساس این گزارش و همان‌طور که در گزارش پیشین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه بررسی شد، از میان 876 حکم قانون برنامه ششم توسعه که در قالب 124 ماده ارائه شده است، در 124 حکم قانون برنامه، دولت ملزم به تعیین تکلیف و تأمین اعتبار در لوایح بودجه سالیانه شده و البته بررسی‌های این مرکز نشان می‌دهد در مورد 266 حکم دیگر نیز اگر چه به طور مستقیم ذکر آنها در لوایح بودجه سالیانه تصریح نشده، اما به دلیل داشتن بار مالی یا تأثیر بر درآمدها و هزینه‌های بخش عمومی، این احکام نیز باید ردپایی در لوایح بودجه سنواتی داشته باشند.
قابل ذکر است، با توجه به لزوم اصلاح نظام بودجه‌‌ریزی کشور یکی از بخش‌های بیست‌گانه برنامه ششم توسعه به اصلاح بودجه و مالیه عمومی اختصاص دارد.

**دولت مکلف به ارائه لوایح بودجه سنواتی با رعایت قواعد مالی شده است
این گزارش می افزاید: یکی از اصلی‌ترین مواد برنامه ششم مرتبط با بودجه‌های سالیانه بند «الف» ماده (7) قانون برنامه ششم توسعه است که در آن دولت را مکلف به ارائه لوایح بودجه سنواتی با رعایت قواعد مالی مندرج در جدول 4 برنامه کرده است. البته امکان جابه‌جایی و افزایش سقف‌های در نظر گرفته شده تا 15 درصد نیز بر اساس مفاد همان ماده وجود دارد. خوشبختانه سقف تعیین شده در جدول مذکور در مورد منابع و مصارف بودجه رعایت شده، اما لایحه در مورد بخش دوم منابع یعنی «واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای» حتی با پذیرش افزایش 15 درصدی نیز سقف مد نظر قانون برنامه را رعایت نکرده است.
گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تصریح می کند: در زیربخش‌های سه‌گانه این منبع نیز «فروش اموال منقول و غیر‌منقول» حدود سه برابر سقف مورد نظر برنامه بوده و در زیربخش دیگر آن «منابع حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی» نیز فراتر از سقف برنامه ششم (حتی با 15 درصد انعطاف) بوده که این امر علاوه بر اینکه موجب شده تا «نسبت منابع نفتی به کل منابع» مورد نظر برنامه رعایت نشود، با توجه به محدودیت‌های فروش نفت در دوران تحریم نیازمند اصلاح است. همچنین باید به اقدام مغایر با برنامه ششم توسعه دولت در مورد سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز و برداشت‌هایی از آن اشاره کرد.
بر اساس این گزارش با مرور ماده‌واحده لایحه بودجه سال 1398 احکامی که مبتنی بر قانون برنامه ششم توسعه است (21 حکم) احصا و با ذکر 6 مورد نشان داده شده است که در ماده‌واحده لایحه بودجه سال 1398 مواردی وجود دارد که منطبق، در راستا یا حتی مغایر برنامه ششم توسعه است اما عنوان «برنامه ششم توسعه» در آنها تصریح نشده است.
شایان ذکر است در ادامه نیز برخی از احکام برنامه ششم توسعه که باید در لوایح بودجه سالیانه به آنها توجه شود، اما در لایحه بودجه سال 1398 دیده نشده به عنوان نمونه ذکر شده است. از جمله این احکام می‌توان به «راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا»، «اختصاص مبالغی از حساب ذخیره ارزی برای افزایش ایمنی و مقاوم‌سازی مدارس و فضاهای پرورشی و ورزشی وزارت آموزش و پرورش» یا «توسعه کشاورزی حفاظتی، توسعه کشت نشایی، به‏نژادی و به‏زراعی و توسعه کشت محصولات سالم و محصولات زیستی (ارگانیک)» اشاره کرد.

**دولت مکلف به ارائه گزارش نظارتی شده است
نتایج بررسی‌های مرکز پژوهش های مجلس نشان می‌دهد که، در بند «الف» ماده (121) قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به ارائه گزارش نظارتی «شامل چگونگی تحقق اهداف کمی مندرج در جداول آن قانون همراه لوایح بودجه سنواتی به مجلس شورای اسلامی» شده است که خوشبختانه در سال جاری این گزارش نظارتی تهیه و تقدیم شد.
گزارش مرکز پژوهش های همچنین می افزاید: البته با توجه به عدم ارائه گزارش نظارتی مذکور به شکل هدفمند و مطابق احکام برنامه، بررسی کامل آن در بازه زمانی بررسی بودجه امکانپذیر نیست اما هم احکام برنامه‌ای مفقود در لایحه بودجه (مانند موارد مذکور در پاراگراف قبل) نشان می‌دهد تطابق برنامه و بودجه کامل نیست و هم بررسی برخی از بخش‌های گزارش عملکرد برنامه بیانگر آن است که بخش قابل توجهی از آن به ارائه وضع موجود و اطلاعات غیرضرور پرداخته و نیز موارد مطروحه نیازمند بررسی است.
این گزارش یادآوری می کند: با توجه به عدم لحاظ کردن سناریوی احتمال تکرار تحریم‌ها توسط دولت و سازمان برنامه و بودجه در زمان ارائه لایحه برنامه ششم توسعه، باید منتظر کاهش درصد تحقق احکام برنامه ششم در چشم‌انداز آتی باشیم. بنابراین، تنها شیوه حفظ جایگاه قانون برنامه، الزام دولت به ارائه لایحه اصلاح قانون برنامه ششم، مطابق با شرایط جدید و با قید فوریت است.
سیام*3061*1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

سخنگوی نیروهای مسلح: آمریکا عالم را به آتش کشیده است
بیرجند - ایرنا - سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکا در حکومت های مختلف خود عالم را به آتش کشیده است و خاص 40 سال دشمنی با نظام جمهوری اسلامی نیست.
زخم پلاستیک بر سیمای محیط زیست
قزوین - ایرنا - کارشناسان و صاحب نظران حوزه محیط زیست معتقدند تولید روزافزون پلاستیک و رهاسازی آنها در طبیعت را با توجه به آثار سوء آن باید چنگ به چهره و سیمای زمین دانست.
معاون وزیرعلوم: نظام تست زنی استعدادها را کور کرده است
مشهد- ایرنا- معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: وضعیت کنکور و نظام تست زنی از جمله عواملی است که در کورکردن و انحراف استعدادها در رشته های مختلف از جمله ریاضی تاثیرگذاشته است.
یک مسئول: 6000 زن سرپرست خانوار در زنجیره تولید قرار می گیرند
مشهد- ایرنا- معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفت: امسال با هماهنگی معاونت اشتغال وزارت کار شش هزار زن سرپرست خانوار در سطح کشور در 'زنجیره تولید' قرار گرفته و از طریق مشاغال خانگی ساماندهی می شوند.
حادثه طبس و شکست آمریکا بیانگر اراده الهی در حفظ نظام است
یزد - ایرنا - رئیس مرکز تحقیقات امنیت ملی پایدار ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد: حادثه طبس و نفوذ نظامی آمریکا به ایران بعد از پیروزی انقلاب در پنجم اردیبهشت 1359 به ایران، اراده الهی را در حفظ نظام اسلامی در عرصه جهانی نشان داد.
حذف جاده های هورالعظیم خواسته فعالان زیست محیطی
اهواز - ایرنا - 'نه به جاده کشی در هورالعظیم' مطالبه فعالان محیط زیست است که این روزها در فضای مجازی شدت گرفته است و این خواسته بعد از آن مطرح شده است که گذرگاه هایی برای آبگیری هورالعظیم بازگشایی شد.
5 قلوهای دماوندی پس از ده سال صاحبخانه شدند
تهران – ایرنا – فرماندار شهرستان دماوند از رفع مشکل مالکیت حقوقی مسکن 5 قلوهای دماوندی با حمایت برخی نهادها و خیرین خبر داد و گفت: این مشکل بعد از گذشت 10 سال مرتفع شد.
هوای پایتخت پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز (پنجشنبه) با کاهش پنج واحدی غلظت آلاینده های ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص 49 در شرایط پاک قرار گرفت.
آتش زدن پس مانده محصولات در عرصه مزارع غیرقانونی است
تربت حیدریه- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست تربت حیدریه گفت: آتش زدن پس مانده محصولات کشاورزی در سطح مزارع براساس ماده 20 'قانون هوای پاک' خلاف قانون است و طبق آن با متخلفان به عنوان مجرم برخورد صورت می گیرد.
مقابله با تهدیدات سایبری نیازمند ملی سازی زیرساخت هاست
مراغه - ایرنا - رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر لزوم توجه به توانمندی های داخلی در زمینه دفاع سایبری گفت: ملی و بومی سازی زیرساخت های سایبری راهبرد اساسی برای مقابله با تهدیدات است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
دلایل آب نشدن چربی شکم را بشناسید
در این مطلب با برخی از دلایل ناتوانی در کاهش چربی شکم آشنا خواهید شد.
سخنگوی نیروهای مسلح: آمریکا عالم را به آتش کشیده است
بیرجند - ایرنا - سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکا در حکومت های مختلف خود عالم را به آتش کشیده است و خاص 40 سال دشمنی با نظام جمهوری اسلامی نیست.
زخم پلاستیک بر سیمای محیط زیست
قزوین - ایرنا - کارشناسان و صاحب نظران حوزه محیط زیست معتقدند تولید روزافزون پلاستیک و رهاسازی آنها در طبیعت را با توجه به آثار سوء آن باید چنگ به چهره و سیمای زمین دانست.
روحانی سال جاری میلادی به آفریقای جنوبی سفر می‌کند-عاشق تهران هستم
ورود شورای نظارت برصداوسیما به قرعه‌کشی‌های روبیکایی
سه ماموریت قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده تشریح شد
ایرانشهر باید نماد صنعت تولید در سیستان و بلوچستان شود
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وارد استان گلستان شد
کارگران برای اعتلای نظام اقتصادی کشور همواره در تلاش هستند
واقعه طبس چهره استکبار را نمایان ساخت
تلاش ها و انگیزه استاندار البرز نوید بخش شکوفایی است
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
استاندار خراسان جنوبی با خانواده شهید مرادی مقدم دیدار کرد