نشست ورشو؛ روابط لهستان با اروپا را به خطر می اندازد

15:33 ۶ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 57 0
نشست ورشو؛ روابط لهستان با اروپا را به خطر می اندازد

تهران-ایرنا- خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: دولت لهستان با میزبانی نشست ورشو، به آمریکا محلق شده است، به این امید که روابطش با این کشور را تقویت کند اما با این اقدام روابط قدیمی خود با سایر کشورها به ویژه اتحادیه اروپا را به خطر می اندازد.

ایرنا

این خبرگزاری آمریکایی افزود: لهستان با برگزاری این نشست همچنین حفاظت کشورش در مقابل روسیه را هدف قرار می دهد.
این رسانه نوشت: دولت ایران که این نشست را اقدامی خصمانه قلمداد می کند هشدار داده که برگزاری این نشست تبعاتی برای لهستان خواهد داشت.
برخی از ناظران سیاسی همچنین نگران آن هستند که دولت لهستان با همسویی بیشتر با واشنگتن درباره موضوعی که بیشترین اختلاف را بین قدرت های اصلی اروپایی و «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برانگیخته است، با خطر انزوای بیشتر در اروپا مواجه است.
«پیوتر براس» مدیر دفتر ورشو در شورای روابط خارجی اروپا در این زمینه گفت: مساله ای که من را نگران می کند این است که دولت لهستان همه تخم مرغ هایش را در سبد ترامپ گذاشته است؛ سبد ترامپ و نه حتی سبد آمریکا. این مساله به ضرر روابط با شرکای آمریکا وحتی اتحاد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تمام می شود.
آسوشیتدپرس نوشت: «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران امور خارجه قدرت های مهم اروپایی از جمله روسیه در این نشست که تحت عنوان «آینده صلح وامنیت خاورمیانه» روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (فردا و پس فردا) در ورشو پایتخت لهستان برگزار می شود، شرکت نخواهند کرد.
«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه به اتفاق «یاسک چاپوتوویچ»(Jacek Czaputowicz) همتای لهستانی اش، میزبانی این نشست را برعهده دارند.
«مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی از دیگر مقامات شرکت کننده در این نشست هستند.
به نوشته آسوشیتدپرس، این نشست در حالی برگزار می شود که مقامات ورشو در حال اعمال نفوذ در آمریکا برای ایجاد پایگاه نظامی این کشور در خاک لهستان هستند.
این اقدام به دنبال اعزام نیرو به کشورهای شرقی ناتو و مانورهای نظامی بیشتر در منطقه به دنبال الحاق کریمه به روسیه در سال 2014 صورت گرفته است.
این رسانه افزود: مقامات ارشد لهستانی علاقه مند به حضور دائمی آمریکا در خاک خود هستند و پایگاه نظامی مذکور را «فورت ترامپ» نامیده اند هر چند که گزینه های دیگری از جمله تقویت روابط کنونی دو کشور واقع گرایانه تر قلمداد می شود.
انتظار می رود پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) ارزیابی خود در این زمینه را در ماه مارس اعلام کند. هر گونه تایید اعزام نیروی جدید به لهستان در حوزه اختیارات کنگره است.
وزیر امور خارجه لهستان هفته پیش اعلام کرد که کشورش با میزبانی نشست خاورمیانه (نشست ورشو) موافقت کرده زیرا می خواهد «به جهان نشان دهد که این کشور در زمینه تضمین صلح و ثبات فعال است»
چاپوتوویچ افزود: امیدوارم میزبانی این نشست به افزایش اعتماد بین دو کشور (آمریکا و لهستان) و همکاری قوی تر آمریکا در لهستان کمک کند.
آسوشیتدپرس نوشت: دولت لهستان تاکنون گفته که علاقه مند است نقش میانجی را بین آمریکا و اتحادیه اروپا درباره مساله ایران برعهده بگیرد.
پمپئو در دیدار ماه ژانویه خود در قاهره پایتخت مصر مدعی شد: این نشست در ورشو برگزار می شود و هدف از آن اطمینان از این مساله است که ایران نقش بی ثبات کننده ای در منطقه ندارد.
آسوشیتدپرس نوشت: اظهارات ماه ژانویه پمپئو در قاهره درباره برگزاری این نشست در ورشو و این که یکی از محورهای اصلی آن اطمینان از این موضوع است که ایران نقش بی ثبات کننده ای در منطقه دارد، لهستان را متعجب کرد.
بر اساس این گزارش، ایران تا پیش از این اظهارت پمپئو، اعتراضی به برگزاری این نشست در لهستان نداشت و این نخستین بار نیست که ورشو گرفتار تبعات کمک به آمریکا شده است.
این رسانه افزود: وقتی لهستان و دیگر کشورهای اروپای مرکزی از دولت «جورج دبلیوبوش» در تهاجم نظامی سال 2003 به عراق حمایت کردند اختلافات گسترده ای بین این کشورها با کشورهای اروپای غربی مخالف جنگ ایجاد شد.
مقامات لهستانی، همچنین سالها بعد از افشای موافقت شان با میزبانی محل نگهداری مظنونان تروریستی سازمان سیا که بین سالهای 2002 و 2003 مورد آزار و اذیت قرار داشتند، با انتقادها و جنجال هایی مواجه شدند.
«رادوسواف سیکورسکی» (Radosław Sikorsk)وزیر امور خارجه سابق لهستان که منتقد سیاست های تملق آمیز کنونی لهستان در قبال آمریکا است گفت نشست ورشو ائتلاف آمریکا و لهستان را تقویت خواهد کرد اما از نظر دیپلماتیک این کشور را در اتحادیه اروپا منزوی می کند.
وی گفت بر این باور است که ترامپ می خواهد از لهستان برای پایان دادن به حیات اتحادیه اروپا استفاده کند زیرا این اتحادیه را تهدید اصلی اقتصادی آمریکا قلمداد می کند.
این مقام لهستانی افزود: از این لحاظ سیاست های آمریکا شبیه سیاست های روسیه است.
آسوشیتدپرس نوشت: همه کارشناسان با این دیدگاه موافق نیستند. سردبیر مجله «ویزارد اینسایت» که به مسائل اروپای مرکزی می پردازد در این زمینه گفت این نشست ممکن است چنین تاثیری داشته است اما ضرورتا به دنبال تحقق چنین هدفی نیست. حزب حاکم لهستان از سال 2016 تلاس کرده با استفاده از روابط نزدیک خود با واشنگتن به یک میانجی گر بین آمریکا و اتحادیه اروپا در حل و فصل اختلافات خاورمیانه تبدیل شود.
وی افزود: اما تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است و بخشی از آن به خاطر این است که جایگاه لهستان به دلیل مسائل مربوط به حاکمیت قانون تضعیف شده است و رویکرد مقابله جویانه ترامپ کار را برای رهبران اروپایی برای پذیرش این مساله دشوارتر کرده است.
به گزارش ایرنا، اتحادیه اروپا و لهستان بر سر مسائل مربوط به اصلاحات قضایی و حاکمیت قانون در این کشور اختلاف نظر دارند.
اتحادیه اروپا حتی پیش از این به لهستان هشدار داد در صورت استمرار اجرای اصلاحات قضایی در این کشور، مجبور خواهد شد در مقابل دادگاه ارشد این اتحادیه پاسخگو باشد.
طرح اصلاحات قضایی در لهستان، باعث رویارویی میان کمیسیون اروپا و دولت راستگرای لهستان در زمینه حکومت قانون در این کشور شده است.
به گفته منتقدان، اصلاحات قضایی در لهستان، سیستم قضایی این کشور را تحت کنترل دولت در می آورد و تهدیدی برای دمکراسی در لهستان است.
اروپام**9158 ** 1546


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
نشست ورشو مشکلات سیاست خارجی ترامپ را برجسته کرد
مقام عراقی ادعاهای آمریکا درباره نابودی کامل تروریسم را نادرست خواند
سی ان ان: دولت آمریکا در کنفرانس مونیخ پس زده شد
دیدار وزیر خارجه آذربایجان و مدیر ارشد شورای امنیت ملی آمریکا
تردیدها درباره حضور هِدر نوئرت در تیم ترامپ
آمریکا دنبال تشکیل گروههای مسلح جدید در سه استان عراق است
آمریکا فعالیت دیپلمات ونزوئلا را به دلیل انتقاد از واشنگتن محدود کرد
سی ان ان: سرپرست پنتاگون در تامین بودجه دیوار مرزی سردرگم است
واکنش ها به طرح دولت موقت در افغانستان
نشست امنیتی مونیخ؛ عرصه تقابل اروپا و آمریکا