چهل سال تلاش برای ذخایر انقلاب

12:04 ۷۲ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 164 0
چهل سال تلاش برای ذخایر انقلاب

زاهدان - ایرنا - جامعه عشایر به عنوان ذخایر انقلاب که چهار درصد جمعیت سیستان و بلوچستان را تشکیل می دهند در طول چهل سال عمر با برکت انقلاب اسلامی مورد توجه ویژه نظام قرار گرفته اند که خدمات ارائه شده به این قشر زحمت کش قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست.

ایرنا

به گزارش ایرنا جامعه سخت کوش و پر تلاش عشایر در اقتصاد، صنایع دستی، امنیت، فرهنگ و دیگر عرصه های نظام اجتماعی نقش مهمی دارند.
عشایری دارای ساختار اجتماعی مشخص است که در ارتباط مستقیم با طبیعت زندگی کرده و منبع اصلی تامین معیشت خانوارهای آنان دامداری است که این شیوه زندگی عشایری را به کوچ روی وا می دارد.
در زندگی عشایری سه عنصر دام، مرتع و کوچ در ارتباط نزدیک با هم قرار دارند.
عشایر رنج کشیده سیستان و بلوچستان تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از هیچ امکانات رفاهی برخوردار نبودند اما هم اینک به برکت انقلاب اسلامی علاوه بر بهره مندی از امکانات زیربنایی با گسترش علم آموزی در این خطه تغییرات شگرفی در زندگی آنان به وجود آمده است.
سیستان و بلوچستان با 2 میلیون و 775 هزار و 14 نفر جمعیت و 188 هزار و 222 کیلومتر مربع وسعت پهناورترین استان کشور شناخته می شود که عشایر استان با جمعیت 19 هزار خانوار دارای 900 هزار راس دام هستند.
مدیر کل امور عشایری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه عشایر جامعه ای مولد، کم توقع و بهره ور است، اظهار داشت: این استان دارای حدود 19 هزار خانوار عشایری با جمعیتی بیش از 102 هزار و 199 نفر است.
حمید طوقی افزود: جمعیت عشایری سیستان و بلوچستان در قالب بیش از 2 هزار و 420 رده کوچنده پراکنده اند که بررسی قلمروهای عرفی عشایر موید وجود 24 زیست بوم عشایری است.
وی ادامه داد: 294 سامانه عشایری در نقاط مختلف سیستان و بلوچستان را در بر می گیرد.
مدیر کل امور عشایری سیستان و بلوچستان افزود: عشایر حدود هشت درصد جمعیت روستایی و چهار درصد جمعیت کل این استان و هشت درصد از خانوارهای عشایر کشور را شامل می شوند.
وی افزود: حدود 900 هزار راس دام در اختیار جامعه عشایری سیستان و بلوچستان است که بیش از 60 درصد مراتع را بهره برداری می کنند.
مدیر کل امور عشایری سیستان و بلوچستان با اشاره به کوچ عشایر گفت: کوچ عشایر با توجه به شرایط مختلف اقلیمی، وضعیت مراتع و توزیع عرفی آن بین طوایف به اشکال متفاوت است به طوری که در سیستان عشایر عمدتا برون کوچ بوده و به نواحی استان خراسان جنوبی و شهرستان های بیرجند و نهبندان در فاصله 105 تا 400 کیلومتری برای استفاده مراتع ییلاقی کوچ می کنند.
طوقی افزود: همچنین در بلوچستان عشایر در فاصله 30 تا 50 کیلومتری کوچ کوتاه و مستقیم و در حاشیه ارتفاعات کوچ عمودی دارند و کوچ دورانی نیز برای استفاده از منابع آبی موجود در محدوده هایی از بلوچستان رایج است.

** اهم دستاوردهای بخش عشایری سیستان و بلوچستان
مدیر کل امور عشایری سیستان و بلوچستان گفت: ساماندهی به اسکان پنج هزار خانوار در قالب 82 کانون هدایتی و حمایتی، ارتقای شاخص های خدماتی و امور زیربنایی، فرهنگی و اقتصادی، خدمات رسانی به عشایر کوچنده با هدف تسهیل در کوچ، ایجاد جایگاه قانونی مناسب برای جامعه عشایری با تصویب قوانین در برنامه های مختلف توسعه ای و بهره مندی 6 هزار خانوار از انرژی های نو از مهمترین دستاوردهای چهل ساله انقلاب در این حوزه بوده است.
طوقی افزود: همچنین ارائه خدمات ارزاق رسانی و تهیه مایحتاج اولیه زندگی 36 هزار خانوار عشایری از طریق یک اتحادیه، 9 شرکت عشایری و 220 فروشندگی، راه اندازی 2 کارگاه تولید خوراک دام با تولید سالیانه 6 هزار تن کنسانتره، برخورداری از آب شرب بهداشتی برای هفت هزار و 500 خانوار، افزایش میزان برخورداری برق برای 81 درصد جمعیت در نقاط بالای 20 خانوار، افزایش برخورداری از مسکن مناسب برای 500 خانوار، پوشش مخابرات مناطق بالای 10 خانواری، برخورداری و افزایش سواد عشایر به 60 درصد و افزایش توانمندی زنان عشایر با راه اندازی 47 صندوق خرد و 6 شرکت تعاونی زنان از دیگر دستاوردهای این مدت در مناطق عشایری سیستان و بلوچستان بوده است.

** نگاهی به شرکت های تعاونی عشایر سیستان و بلوچستان
مدیر کل امور عشایری سیستان و بلوچستان بیان کرد: شبکه تعاونی های عشایری شامل یک اتحادیه در مرکز استان و 9 شرکت تعاونی در شهرستان ها با 196 فروشندگی وظیفه خدمات حمل و توزیع کالاهای مورد نیاز و نیز فعالیت های حمایت از تولید خانوارهای عشایری استان را برعهده دارند.
طوقی افزود: پوشش خدمات رسانی سالیانه به 35 هزار خانوار، تهیه و توزیع 11 هزار تن کالای اساسی، توزیع سالانه حدود 17 هزار تن آرد و 12 هزار تن نهاده های دامی، فروش 10 هزار راس دام زنده سبک در ایام عید قربان در استان و تحت پوشش قرار دادن سالانه 350 هزار راس دام عشایر از مهمترین اقدامات شرکت های تعاونی در استان بوده است.
7316 **6081


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

رئیس پلیس پایتخت: برخورد با کشف حجاب در خودروها ادامه دارد
ایرنا ـ تهران ـ رئیس پلیس پایتخت با تایید ارسال پیامک از سوی پلیس امنیت اخلاقی برای عده ای از رانندگان از تداوم برخورد این پلیس با بدحجابی و بی حجابی در خودروهای شخصی خبر داد.
بشاگرد را محروم می دانیم؛ چون لباسشان شبیه ما نیست
تهران- ایرنا- نسخه های توسعه شهری را در روستاها پیاده می کنیم. مظهر توسعه یافتگی بشاگرد،خانه هایی است که با سلیقه بنیاد مسکن ساخته شده، ما در همه روستاها خانه ساخته ایم و بشگردی ها، در کنار همان خانه یک کپر ساخته اند چون کپر سنت و فرهنگ آنها است و به آنها می گوییم محروم. چرا؟ چون شبیه ما لباس نپوشیده اند.
اجلاس روسای دانشگاههای برتر در لرستان برگزار می شود
تهران - ایرنا - رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی گفت: برگزاری اجلاس روسای دانشگاههای برتر کشور به میزبانی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی و با هدف بررسی و برنامه ریزی سیل در لرستان برگزار می شود.
پیکر آیت‌الله اشکوری در قم تشییع و به خاک سپرده شد
قم – ایرنا – پیکر آیت الله سید نورالدین اشکوری، نماینده سابق مقام معظم رهبری در سوریه و از شاگردان برجسته شهید صدر عصر پنجشنبه با حضور اقشار مختلف مردم ، طلاب، روحانیون و همچنین شخصیت های کشوری و لشکری تشییع شد و به خاک سپرده شد.
700 میلیارد ریال وجه گندم به کشاورزان استان بوشهر پرداخت شد
بوشهر- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: از آغاز خرید گندم مازاد بر مصرف کشاورزان تاکنون 700 میلیارد ریال بابت وجه گندم به گندمکاران این استان پرداخت شده است.
استاندار: بوشهرخط مقدم مقابله با ملخ های صحرایی است
بوشهر- ایرنا- استاندار بوشهرگفت: بوشهر خط مقدم مقابله و پیشگیری با ملخ های صحرایی است و باید از رخنه این آفت و هجوم به استانهای همجوار پیشگیری کرد.
نشست روسای ادارات مشارکتهای مردمی آموزش و پرورش استانها در مشهد برگزار شد
مشهد - ایرنا - نشست هم اندیشی روسای ادارات مشارکت های مردمی آموزش و پرورش استان های کشور با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش روز پنجشنبه در مشهد برگزار شد.
پیکر 'حُر' شهدای مدافع حرم در تهران تشییع می شود
تهران- ایرنا- مراسم تشییع پیکر مطهر 'حُر' شهدای مدافع حرم «مجید قربانخانی» روز جمعه در محله یافت آباد تهران برگزار می شود.
سهمیه استان های سیل زده از آمبولانس های وارداتی بیشتر است
بندرعباس- ایرنا- نماینده وزارت بهداشت در گمرک کشور با اشاره به ترخیص 120 دستگاه آمبولانس پیشرفته از گمرک شهید باهنر بندرعباس، گفت: سهمیه استان های سیل زده از این آمبولانس ها بیشتر است.
ثبت جهانی زراعت زعفران مبتنی بر قنات در گناباد رونمایی شد
گناباد - ایرنا - نظام زراعت زعفران مبتنی بر آبدهی قنات در گناباد که دیماه پارسال به عنوان سومین میراث جهانی کشاورزی ایران در سازمان خواروبار ملل متحد (فائو) به ثبت رسیده بود روز پنجشنبه در این شهرستان رونمایی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
افشای طرح شکست خورده ترامپ برای اعزام نیرو به سوریه
تهران- ایرنا- روزنامه وال استریت ژورنال امروز (پنجشنبه) افشا کرد که دونالد ترامپ سال گذشته از 21 کشور متحد آمریکا برای اعزام نیرو به سوریه درخواست کمک کرده بود اما با مخالفت نیمی از آنان روبرو شد.
از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
جامعه کارگری کشور با آرمان های امام(ره) تجدید میثاق کرد
شهرری- ایرنا- جامعه کارگری کشور، اعضای شوراهای اسلامی کار و جمعی از تشکل های کارگری امروز (پنجشنبه) در اولین روز از هفته کار و کارگر با آرمان های والای امام خمینی(ره) تجدید بیعت کردند.
پیام ظریف به وزیر خارجه اردن
امان-ایرنا- محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیام مکتوبی را برای ایمن الصفدی وزیر امورخارجه اردن ارسال کرد.
رئیس پلیس پایتخت: برخورد با کشف حجاب در خودروها ادامه دارد
بشاگرد را محروم می دانیم؛ چون لباسشان شبیه ما نیست
اجلاس روسای دانشگاههای برتر در لرستان برگزار می شود
پیکر آیت‌الله اشکوری در قم تشییع و به خاک سپرده شد
700 میلیارد ریال وجه گندم به کشاورزان استان بوشهر پرداخت شد
استاندار: بوشهرخط مقدم مقابله با ملخ های صحرایی است
نشست روسای ادارات مشارکتهای مردمی آموزش و پرورش استانها در مشهد برگزار شد
پیکر 'حُر' شهدای مدافع حرم در تهران تشییع می شود
سهمیه استان های سیل زده از آمبولانس های وارداتی بیشتر است
ثبت جهانی زراعت زعفران مبتنی بر قنات در گناباد رونمایی شد