سیمای روشن کرمانشاه در روزهای داغ انقلاب

12:01 ۶۵ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 162 0
سیمای روشن کرمانشاه در روزهای داغ انقلاب

کرمانشاه- ایرنا- بیان تلخ و شیرین روزهای انقلاب آن هم از زبان مبارزان پیشکسوت کرمانشاهی به ارائه تصویری روشن و بهتر از محرومیت ها، رشادت ها و اتحادهای مردمی منجر می شود که بیان هرساله این حماسه پرافتخار ضرورت دارد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، عقب ماندگی و محرومیت های شهرها و روستاهای استان کرمانشاه از ساده ترین امکانات ابتدایی و زیرساختی که جنایات و تبعیض های فاحش رژیم پهلوی بر وخامت آن می افزود، موجب شد تا این استان نه تنها در دوران دفاع مقدس از پیشتازان دفاع از این آب و خاک باشد بلکه نخستین جرقه های قیام علیه آن رژیم منحوس نیز در این دیار زده شود.
در روزهای انقلاب، مساجد کرمانشاه از نقش اساسی و کلیدی در شکل گیری انقلاب برخوردار بودند و با گردآوری نیروهای مردمی و پیروی از ائمه جماعات و جامعه روحانیت از رهنمودهای بنیانگذار انقلاب اسلامی، زمزمه های تولد قیامی بزرگ قوت گرفت.
برای داشتن سیمای بهتر از کرمانشاه در روزهای داغ انقلاب، خبرنگار ایرنا با چند تن از مبارزان انقلابی این استان مصاحبه کرده که مشروح آن بدین شرح است.

** از تبعیض های نژادی تا اهانت به شخصیت های مورد قبول مردمی
حمید الوندی که هم اکنون 65 سال سن دارد در روزهای قبل از انقلاب به عنوان سرباز وظیفه به این مملکت خدمت کرده که تاثیر تعالیم تربیتی علما و روحانیون کرمانشاهی و لمس محرومیت ها و تبعیض های غیرقابل قبول نژادی از وی یک مبارز فعال انقلابی ساخته بود.
وی در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: از همان نخستین روزهای آغاز قیام در مسجد اعتمادی کرمانشاه در خدمت شهید آیت الله بهاء الدین عراقی بودیم، این مبارز سیاسی همواره علیه نظام پهلوی سخنرانی می کرد، شاگرد امام (ره) بود و ذهن ما را برای قیام آماده می کرد.
الوندی در خصوص دیگر عواملی که از وی یک مبارز سیاسی ساخته بود، گفت: در دوران سربازی خود که از سال 53 تا 55 ادامه داشت فرمانده ای داشتم که به روحانی عالی قدر مرحوم شیخ کافی، که مردم به وی ارادت بسیار داشتند اهانت می کرد، که این اقدام موجب برانگیخته شدن خشم من و دیگر جوانان انقلابی شد و به عاملی دیگر برای حرکت در مسیر قیام و انقلاب تبدیل شد.
وی به نمونه ای از برتری بیگانگان بر ایرانیان در رژیم پهلوی اشاره کرد و یادآور شد که یک گروهبان سه آمریکایی مقدم بر تیمسار ایرانی با ابهت فراوان حرکت می کرد که دیدن این تبعیض های غیرمنطقی بسیار ناخوشایند بود و زمزمه های انقلاب در خانه ها و هیات های مذهبی قوت می گرفت.

** آیت الله عراقی از پیشروان آغاز قیام در کرمانشاه
این مبارز کرمانشاهی ادامه داد: از سال 55 به بعد رساله امام راحل با نام 'آیت الله خوئی' در دست ها به چرخش درآمد که به دلیل نگرانی ها توسط یکی از بستگان به اسدآباد ارسال شد، در این سالها زمزمه های قیام آیت الله عراقی علنی تر بود.
وی افزود: در سال 57 به دلیل اینکه خطری حاج آقا عراقی را تهدید نکند همواره با خودروی خود به دنبال ایشان برای رفتن به مسجد اقدام می کردم، محافلی که به سخنرانی آیت الله عراقی برگزار می شد، بسیار فعال و پرشور بود و جوانان متخصص و تحصیلکرده ای در مکتب ایشان پرورش یافتند که هم اکنون نیز در خط امام و لایت فقیه و رهبری قرار دارند.

** طنین شعار 'مرگ براین سلطنت پهلوی' در مسجد جامع کرمانشاه
وی از مسجد جامع کرمانشاه به عنوان مهم ترین پایگاه برای جرقه های انقلاب و اجتماعات مردمی یاد کرد و افزود: در این مکان انقلابیون با اجتماع و پایکوبی شعار 'مرگ براین سلطنت پهلوی' را سر می دادند.
الوندی به حادثه دلخراش سه راه نواب کرمانشاه در دهم دی ماه سال 57 اشاره کرد و گفت: در چنین روزی انقلابیون کرمانشاهی به رگبار بسته شدند، در این هیاهو هرچه تلاش شد حاج آقاعراقی را در مغازه ای پناه دهیم ایشان قبول نکرد چرا که می دید مردم زیر رگبار و گلوله در حال جان دادن هستند و خود در وسط میدان نبرد قرار گرفت.
الوندی از شهیدان و یا مبارزانی همچون انصاری، جلیل باقری، غلامحسین جعفری، صابونپز، علی باقری، خسروزادها، محمدعلی دریابار، محمد کرمی راد و بهروز همتی به عنوان بخشی از مبارزان فعال کرمانشاهی در روزهای انقلاب یاد کرد.
در ادامه یک استاد دانشگاه و یکی دیگر از دانشجویان مبارز فعال انقلابی در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: در سال 56 پس از اقدام نابخردانه عوامل رژیم از طریق چاپ نامه کذایی و اهانت به امام راحل در روزنامه اطلاعات، مردم قم در 19 دی همان سال در حمایت از امام، آن قیام باشکوه و باعظمت را برپا کردند و تعدادی به شهادت رسیدند.
بهروز همتی ادامه داد: نخستین شهری که پس از کشتار خونین، در 29 بهمن سال 56 به انقلاب امام (ره) پیوست مردم غیور آذربایجان و شهر تبریز بود که اخبار آن منتشر شد و همگان فهمیدند که پایه های رژیم منحوس پهلوی به شدت سست شده است، بنابراین جرات و قدرت پیدا کردند که به عرصه بیایند و پیرو آن مردم یزد نیز در چهلم شهادت مردم تبریز در فروردین ماه قیام کردند.

** نقش مسجد معتضدی کرمانشاه در شکل گیری قیام
همتی اظهار داشت: مردم کرمانشاه نیز به تبع دیگر شهرها در فروردین سال 57 در سالگرد شهادت امام موسی کاظم (ع) در مسجد معتضدی به دعوت علمای کرمانشاه در مسجد حضور پیدا کردند، پس از اقامه نماز مغرب و عشا مراسمی برگزار شد و سخنران در دفاع از امام راحل سخنرانی کرد و مردم پس از بیرون آمدن از مسجد که با شعار همراه بود با ماموران درگیر شدند.
وی ادامه داد: به یاد دارم که دراین درگیری آقا شیخ جوادآل طاهر به شدت آسیب دید ولی مردانه مقاومت کرد که بعدها توسط ماموران دستگیر شد و در طی شکنجه به درجه رفیع شهادت نائل آمد که این حرکت نخستین اقدام مردم کرمانشاه در سال 57 در همراهی با نهضت امام راحل بود که به دنبال آن جلسات جامعه روحانیت به صورت مستمر به همت شهید محمدسعید جعفری برگزار می شد.

** اوج شکل گیری قیام در دوران استانداری پالیزبان
این مبارز انقلابی افزود: در جلسات پنجشنبه هر هفته که در منزل یکی از آقایان برگزار می شد به بیانیه، اعلامیه و یا دعوت مردم به راهپیمایی و یا دعوت بازاریان و دیگر اقشار به اعتصاب و تحصن، منجر می شد، البته اوج اقدام های مردم کرمانشاه برای مقابله با رژیم پهلوی در دوران استانداری پالیزبان در نهم و دهم مهر سال 57 بود که تعداد زیادی از مردم کشته شدند.
این دانشجوی مبارز در روزهای انقلاب ادامه داد: روزهای دهم، یازدهم و دوازدهم دی ماه سال 57 منجر به تسخیر کاخ استانداری و اقدام های اساسی در میدان فردوسی و سایر میادین از طریق پایین کشیدن مجسمه شاه بود که بازهم شهادت کثیری از جوانان غیور و انقلابی را در برداشت.

** تشکیل کمیته مردمی برای دفاع از جان و ناموس مردم
همتی یادآور شد، با توجه به اینکه رژیم منحوس پهلوی دست خوانین، ساواک و خان های نقاط مختلف کشور را تحت عنوان دفاع از قانون اساسی برای حمله به جان و مال مردم باز گذاشته بود، از همین رو در مهر57، مردم شهرکرمانشاه با هدایت روحانیون و علما با برنامه ریزی شهید جعفری در مسجد آیت الله بروجردی (ره) برای صیانت از جان، مال و ناموس مردم، کمیته ای مرکزی تشکیل دادند، شهر کرمانشاه را به 14 منطقه تقسیم کردند و در هر منطقه یک مسجد به عنوان پایگاه انتخاب شد و مردم و ائمه جماعات آن منطقه بحث حفاظت را عهده دار شدند.

** کرمانشاه استانی پیشرو در برقراری امنیت
به گفته وی، نخستین شهر کشور که بحث امنیت و نظم آن توسط مردم برقرار شد، کرمانشاه بود که در آن زمان رادیوهای بیگانه به این امر نیز اشاره کردند، ماموران شهربانی کاملا در برابر این اقدام منفعل شده بودند، 24 ساعت در چهارراه ها، گذرگاه ها و اماکنی که احتمال درگیری وجود داشت این حفاظت ها تا پیروزی انقلاب بعمل می آمد که پس از پیروزی، این کمیته ها به کمیته های انقلاب اسلامی تبدیل شدند.
سردار محمد کرمی راد از دیگر شخصیت هایی است که علاوه بر دوران دفاع مقدس در مبارزه با رژیم پهلوی و بیداری اذهان عمومی نقش داشته است.

** مسجد آیت الله بروجردی از دیگر پایگاه های فعال انقلابی
وی در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به گرامیداشت 40 سالگی انقلاب اسلامی اظهار داشت: می توان گفت که جرقه های انقلاب در کرمانشاه از مسجد مرحوم آیت الله بروجردی (ره) زده شد آن هم در مراسم ختم حاج آقا مصطفی خمینی (ره) که به دعوت جامعه روحانیت کرمانشاه صورت گرفت که نقطه عطف این موضوع به دلیل توهینی بود که در روزنامه اطلاعات نسبت به حضرت امام (ره) صورت گرفت و موجب برانگیخته شدن خشم دوباره مردم شد.
کرمی راد ادامه داد: این خشم آنچنان پیکره رژیم پهلوی را فرا گرفت که طولی نکشید نهضت حضرت امام (ره) از طریق انتشار بیانات، پخش صدا و اعلامیه و برگزاری مجالس ترحیم شهدا در استان ها گسترش پیدا کرد و بصیرت افزایی موجب آگاهی مردم به جنایات رژیم پهلوی و خیانت های رژیم شد.

** نقش کلیدی شهید جعفری در به ثمررساندن قیام
این مبارز انقلابی و رزمنده دفاع مقدس یادآور شد، این امر موجب شد که در شهر ما نیز انسجامی بین جامعه روحانیت و مردم برقرار شود و شخصیتی همچون شهید محمدسعید جعفری که مقام معظم رهبری در سفر به استان از ایشان به عنوان شهید پیشرو و پیشتاز یاد کردند از نقش کلیدی در گرفتن تاییدیه و امضا از علما و سازمان دهی برای راهپیمایی و تظاهرات برخوردار بود.
کرمی راد که در آن زمان طلبه حوزه علمیه بود و در برپایی تظاهرات و شرکت در جلسات شهید جعفری برای روشنگری نهضت حضرت امام (ره) سهم داشت، ادامه داد: در ماه مبارک رمضان سال 57 قبل از سخنران اصلی با هماهنگی شهید جعفری بیانیه تند حضرت امام راحل علیه رژیم را قرائت کردم، وضعیت به هم ریخت، قرار براین شد تا بنده را از این وضعیت توسط خودرو فراری دهند، از همین رو لباس مبدل بر تن کردم ولی هنوز پای خود را از مسجد شیخ هادی جلیلی بیرون نگذاشته بودم 2 مامور دستانم را گرفتند، به سرعت دستم را کشیده و فرار کردم ولی سرانجام آن شب به تظاهرات شدیدی علیه رژیم منتهی شد.
کرمی راد با بیان اینکه روز به روز دامنه انقلاب توسعه پیدا کرد، ادامه داد: در دی ماه سال 57 در زمان استانداری پالیزبان حکومت نظامی برقرار شد و تظاهرات به هدایت شهید جعفری به سمت میدان فردوسی رهبری شد، قرار براین بود تا مجسمه شاه از میدان ساقط شود که رژیم به این نقشه پی برده برد و دورتا دور میدان ماموران به همراه گاز اشک آور حضور یافتند که در روزهای نهم، دهم و یازدهم دی ماه 57 قتل عامی در کرمانشاه ایجاد کردند.

** وضعیت نامناسب رفاهی کرمانشاه در رژیم پهلوی
وی با اشاره به وضعیت نامناسب امکانات رفاهی و خدماتی کرمانشاه در قبل از انقلاب به نبود نفت و صف های طویل برای نفت برای گرم کردن منازل اشاره کرد و گفت: گاه مردمی که در این صف ها حضور می یافتند مورد هدف گوله رژیم قرار گرفته و شهید می شدند.
وی با بیان اینکه حمله جوانان به کاخ استانداری منجر به تمام شدن گلوله های ماموران استانداری شد، افزود: گرچه بالگردهای رژیم از آسمان مهمات و فشنگ و آذوقه فرستادند ولی کاخ استانداری کاملا سقوط کرد، من در این هیاهو یک قبضه اسلحه ژ3 به غنیمت گرفتم و با کمک دیگر انقلابیون از دیوار چهار متری به حیاط استانداری پریده و موفق شدیم چندین مامور را خلع سلاح کنیم.
کرمی راد که در کمیته استقبال از ورود امام خمینی (ره) نیز حضور داشته در حفاظت از صدا و سیمای کرمانشاه در برابر حمله ضد انقلابیون در شب 22 بهمن نیز نقش داشته است.

** داستان ایستادگی کرمانشاهیان
این مبارز انقلابی در پایان یادآور شد، امروز با وجود همه توطئه ها، دشمنان نتوانسته اند انقلاب را از پای درآورند و هشت سال جنگ را بر ما تحمیل کردند، مردم شهیدپرور کرمانشاه همواره در صحنه های دفاع از کشور حضور فعال داشتند و در دوران دفاع مقدس، نزدیک به 10هزار شهید را به این انقلاب تقدیم کرده اند.
وی یادآور شد، مردم بر این ایستادگی افتخار می کنند و این انقلاب را همانند دیگر مردمان نقاط مختلف کشور به دست صاحب اصلی آن امام زمان (عج) می سپارند.
گزارش از زهره کریم زاده
7460/8066


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

تجمع حامیان حقوق حیوانات مقابل شهرداری بومهن
تهران- ایرنا- عده ای از افراد که خود را حامیان حقوق حیوانات معرفی کردند امروز (پنجشنبه) مقابل ساختمان شهرداری بومهن در استان تهران تجمع و اعتراض خود را نسبت به آنچه «رفتار نامناسب ماموران زنده گیری سگ‌های سرگردان در شهرهای بومهن، رودهن و پردیس» خواندند اعلام کردند.
وزارت اطلاعات، حافظ امنیت و دستاوردهای نظام
قزوین- ایرنا- مدیرکل اطلاعات قزوین گفت: وزارت اطلاعات حافظ امنیت کشور و صیانت کننده از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی در عرصه های مختلف است.
وزیر آموزش و پرورش: بودجه 98 همه نیازهای ما را رفع نمی کند
شیراز- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش با اشاره به افزایش بودجه سال جاری ابراز داشت: به رغم این تخصیص ها و افزایش ها و با توجه به بالا رفتن هزینه های عمومی، نباید انتظار داشت همه نیازهای بودجه ای مراکز آموزشی امسال برطرف شود.
استاندار: جنوب خوزستان درگیر سیلاب است اما جای نگرانی نیست
آبادان - ایرنا - استاندار خوزستان گفت: حجم سیلاب اکنون به سمت جنوب خوزستان در حال افزایش است ولی جای نگرانی نیست زیرا سیلاب تحت کنترل بوده و در حال مدیریت است.
بررسی علمی سیل با حضور روسای دانشگاههای گلستان
گرگان - ایرنا - نشست بررسی عوامل بروز سیل و راهکارهای علمی و کارشناسانه برای جلوگیری از تکرار دوباره این حادثه قهری با حضور مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی و روسای دانشگاه های استان گلستان برگزار شد.
چهار محور ارتباطی استان سمنان همچنان مسدود است
سمنان-ایرنا- رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان سمنان گفت: چهار محور ارتباطی استان سمنان همچنان بر اثر بارش باران و رانش زمین مسدود است.
سرعت طوفان در کبودراهنگ به 108کیلومتر بر ساعت رسید
همدان - ایرنا - کارشناس اداره کل هواشناسی استان همدان گفت: فعالیت یک سامانه ضعیف در نقاط مختلف استان، در کبودراهنگ طوفان به پا کرد و با سرعت 108کیلومتر بر ساعت این شهر را درنوردید.
مراکز شتاب دهی طرح و خلاقیت در استان ها فعال می شود
بیرجند - ایرنا - مدیرکل طرح های ملی و فراگیر جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: امسال دستکم 10 طرح توانمندسازی را وزارت ورزش و جوانان اجرایی می کند که یکی از مهمترین آنها فعالیت مراکز شتاب دهی طرح و خلاقیت است.
سد تاجیار در اذربایجان شرقی سرریز شد
تبریز-ایرنا- رییس اداره منابع آب شهرستان سراب اعلام کرد: سد تاجیار با حجم مخزن 5.3 میلیون مترمکعب آب صبح امروز / پنجشنبه/ سرریز شد.
پایان نامه های دانشجویان در قالب نظام موضوعات تدوین می شود
اصفهان - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: از مهر سال جاری، پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه در قالب نظام موضوعات و با هدف رفع نیازها و چالش های کشور تدوین می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
مجبور باشیم «اینستاگرام» را فیلتر خواهیم کرد
معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور گفت: دولت اگر مسیری پیش رو دارد به جز فیلترینگ اینستاگرام این شیوه را در پیش بگیرد و روی فعالیت‌های اینستاگرام اعمال حاکمیت کند؛ چنانچه مسیری برای نظارت وجود ندارد، مجبورخواهیم شد اینستاگرام را فیلتر کنیم.
پالایشگاه های هند از اوپک، مکزیک و آمریکا نفت می خرند
دهلی نو-ایرنا- مقامات آگاه اعلام کردند که در صورت تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران در ماه آینده، پالایشگاه های هندی قصد دارند سفارشات نفتی خود را از دیگر کشورهای عضو سازمان اوپک، مکزیک و آمریکا افزایش دهند.
تجمع حامیان حقوق حیوانات مقابل شهرداری بومهن
وزارت اطلاعات، حافظ امنیت و دستاوردهای نظام
وزیر آموزش و پرورش: بودجه 98 همه نیازهای ما را رفع نمی کند
استاندار: جنوب خوزستان درگیر سیلاب است اما جای نگرانی نیست
بررسی علمی سیل با حضور روسای دانشگاههای گلستان
چهار محور ارتباطی استان سمنان همچنان مسدود است
سرعت طوفان در کبودراهنگ به 108کیلومتر بر ساعت رسید
مراکز شتاب دهی طرح و خلاقیت در استان ها فعال می شود
سد تاجیار در اذربایجان شرقی سرریز شد
پایان نامه های دانشجویان در قالب نظام موضوعات تدوین می شود