تلاش پامپئو برای دور کردن مجارستان از روسیه و چین

10:58 ۷۲ روز و ۴ ساعت پیش ایسنا 112 0
تلاش پامپئو برای دور کردن مجارستان از روسیه و چین

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفرش به مجارستان اظهار امیدواری کرد، تقویت تعامل آمریکا با دولت ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان منجر به این شود که دولت وی به آمریکا نزدیک‌تر شده و از زیر نفوذ روسیه و چین خارج شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این در حالی است که وزیر خارجه مجارستان به رغم تلاش‌های پامپئو تاکید کرد بوداپست از ریاکاری عظیم غرب خسته است. با این حال مجارستان به عنوان نزدیک‌ترین دوست روسیه در اتحادیه اروپا با پامپئو در خصوص پیگیری روابط نظامی نزدیک‌تر موافق بوده و خود را هم‌پیمان طبیعی برای سیاست‌های ملی‌گرایانه مورد حمایت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قلمداد کرد.

در جریان این سفر پامپئو در ضیافت شامی با ویکتور اوربان حضور پیدا کرد. این نخستین بار بعد از هفت سال است که وزیر خارجه‌ای از جانب دولت آمریکا به بوداپست سفر می‌کند. این سفر همچنین اولین توقفگاه از تور سفرهای پامپئو به اروپای مرکزی است. این دیپلمات ارشد آمریکایی در ابتدای سفرش با نمایندگان گروه‌های جامعه مدنی مجارستان ملاقات داشت و این گروه‌ها از پامپئو به دلیل حمایتش از آنها تحسین کردند. با این حال قابلیت این گروه‌ها در مجارستان برای حمایت از حقوق بشر و شفافیت به طور مداوم محدود می‌شود.

مایک پامپئو در ادامه این سفر خطاب به مقام‌های دولت اوربان گفت: صراحتاً نگرانی‌ها درباره مجارستان را مطرح کرده و همچنین آشکارا از بابت افزایش نفوذ ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و همچنین نفوذ چین بر مجارستان اظهار نگرانی کرد.

تلاش پامپئو برای دور کردن مجارستان از روسیه و چین

پامپئو خاطر نشان کرد: ما نباید به پوتین اجازه دهیم مابین دوستان در ناتو اختلاف به وجود آورد. روسیه خودکامه هرگز دوستی برای آزادی و حاکمیت کشورهای کوچک‌تر نخواهد بود. پامپئو با اشاره به بی‌توجهی‌های باراک اوباما رئیس جمهور قبلی آمریکا نسبت به اروبان گفت: این آمریکا بود که مجارستان را به سمت آغوش کسانی که ارزش‌های یکسانی با ما ندارند، سوق داد و وعده داد برای اعمال نفوذ مثبت بر منطقه رقابت کنند.

پامپئو در صبحت‌های در کنار پیتر سیارتو همتای مجارستانی خود در یک کنفرانس خبری مشترک خاطرنشان کرد: آمریکا حمایت‌هایش را برای کمک به مجارستان در مبارزه‌اش با فاسد افزایش خواهد داد و در عین حال به رسانه‌های مستقل در این کشور کمک خواهد کرد. در عین حال مقامات دو کشور گفتند که مذاکراتشان برسر یک توافق همکاری دفاعی را که به موجب آن ارتش آمریکا اجازه عملیات آزادانه‌تر در مجارستان پیدا می‌کند، به نتیجه رسانده‌اند.

سیارتو گفت: این توافق هفته آینده به یک کمیته پارلمان مجارستان ارائه خواهد شد و همچنین قول داد که مجارستان خرید سلاح‌های آمریکایی را افزایش دهد. انتظار می‌رود که نزدیک‌تر شدن روابط نظامی آمریکا با مجارستان به مذاق پوتین که سال گذشته میلادی دو بار به مجارستان سفر کرد، خوش نیاید. با این حال وزیر خارجه مجارستان انتقاد از دیپلماسی مجارستان را رد کرد و گفت: این کشور کمتر از ۱۰ میلیون نفری در جایگاهی نیست که به سیاست جهان شکل دهد.

وی اظهار کرد: در خصوص روسیه من به وزیر خارجه آمریکا هم گفتم که یک ریاکاری عظیم و اصلاح سیاسی در حوزه سیاسی اروپا وجود دارد.

او تاکید کرد: مجارستان در زمینه ۸۵ درصد از نیازهای انرژی خود به روسیه اتکا داشته و خاطرنشان کرد، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه سال گذشته میلادی در یک اجلاس اقتصادی مهم در شهر سن پترزبورگ شرکت کرد.

سیارتو گفت: ما به صورت مشروع از این مساله خسته‌ایم که شما معمولاً ما را به عنوان کسی که روابط تنگاتنگ با روسیه دارد به تصویر می‌کشید. با این حال سیارتو اظهار داشت که امیدوار به داشتن روابط نزدیک‌تر با آمریکا در دولت ترامپ است و اظهار داشت که اوربان جهان بینی وطن پرستانه مشابهی با دونالد ترامپ از جمله در زمینه مهار مهاجرت، تاکید بر هویت مسیحی و مخالفت با سازمان‌های چندجانبه دارد.

دفتر ویکتور اوربان چند روز قبل از سفر پامپئو در بیانیه‌ای به شدت به جورج سوروس میلیاردر آمریکایی مخالف ترامپ حمله کرده و او را متهم کرد به اینکه تلاش دارد مجارستان را تبدیل به یک کشور مهاجران کنند.

در خصوص چین سیارتو خاطرنشان کرد: مقاطعه کاران بریتانیایی و آلمانی در توافق مجارستان با شرکت مخابراتی هوآوی چین برای ساخت شبکه نسل پنجم تلفن همراه مشارکت دارند.

پامپئو اظهار داشت که نسبت به فعالیت‌های هوآوی که مقامات ارشدش در کشورهای کانادا و لهستان دستگیر شدند، نگرانی دارد.

پامپئو گفت: اگر تجهیزات آنها در همان مکانی باشد که ما سیستم‌های آمریکایی مهمی داریم. کار برای ما به منظور شراکت در کنار آنها دشوارتر خواهد شد. ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که برای آنها فرصت‌ها و ریسک‌های استفاده از این تجهیزات را شناسایی می‌کنیم و پس از آن، آنها باید تصمیمشان را بگیرند.

آمریکا نسبت به احتمال تسلط چین بر موج بعدی تحولات تکنولوژی در جهان و تبعات شدید این اتفاق برای محافظت از اطلاعات فردی و امنیت زیرساختی هشدار داده است.

پامپئو در کنفرانس خبری مشترکش با سیارتو همچنین گفت: دست دادن با پکن همیشه با بندهای محدودیت آمیز همراه است که مجارستان را به لحاظ اقتصادی و سیاسی بدهکار چین قرار می‌دهد.

سیارتو خاطرنشان کرد: جهان جای بهتری نخواهد شد اگر برخی از کشورها وقتشان را صرف مداخله در امور سیاسی کشورهای دیگر کنند و بوداپست می‌تواند هم روابط شفافی با مسکو و پکن و هم غرب داشته باشد.

او تاکید کرد: در ظاهر انتقادهای زیادی وجود دارد اما در زیر این ظاهر تجارت زیادی مابین اروپا و روسیه به ارزش چند میلیارد یورو در جریان است. همکاری با روسیه یا چین به ما آسیبی وارد نخواهد کرد و ما را تبدیل به شریکی کمتر قابل اعتماد برای ناتو نمی‌کند.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سخنگوی نیروهای مسلح: آمریکا عالم را به آتش کشیده است
بیرجند - ایرنا - سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکا در حکومت های مختلف خود عالم را به آتش کشیده است و خاص 40 سال دشمنی با نظام جمهوری اسلامی نیست.
زخم پلاستیک بر سیمای محیط زیست
قزوین - ایرنا - کارشناسان و صاحب نظران حوزه محیط زیست معتقدند تولید روزافزون پلاستیک و رهاسازی آنها در طبیعت را با توجه به آثار سوء آن باید چنگ به چهره و سیمای زمین دانست.
معاون وزیرعلوم: نظام تست زنی استعدادها را کور کرده است
مشهد- ایرنا- معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: وضعیت کنکور و نظام تست زنی از جمله عواملی است که در کورکردن و انحراف استعدادها در رشته های مختلف از جمله ریاضی تاثیرگذاشته است.
یک مسئول: 6000 زن سرپرست خانوار در زنجیره تولید قرار می گیرند
مشهد- ایرنا- معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفت: امسال با هماهنگی معاونت اشتغال وزارت کار شش هزار زن سرپرست خانوار در سطح کشور در 'زنجیره تولید' قرار گرفته و از طریق مشاغال خانگی ساماندهی می شوند.
حادثه طبس و شکست آمریکا بیانگر اراده الهی در حفظ نظام است
یزد - ایرنا - رئیس مرکز تحقیقات امنیت ملی پایدار ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد: حادثه طبس و نفوذ نظامی آمریکا به ایران بعد از پیروزی انقلاب در پنجم اردیبهشت 1359 به ایران، اراده الهی را در حفظ نظام اسلامی در عرصه جهانی نشان داد.
حذف جاده های هورالعظیم خواسته فعالان زیست محیطی
اهواز - ایرنا - 'نه به جاده کشی در هورالعظیم' مطالبه فعالان محیط زیست است که این روزها در فضای مجازی شدت گرفته است و این خواسته بعد از آن مطرح شده است که گذرگاه هایی برای آبگیری هورالعظیم بازگشایی شد.
5 قلوهای دماوندی پس از ده سال صاحبخانه شدند
تهران – ایرنا – فرماندار شهرستان دماوند از رفع مشکل مالکیت حقوقی مسکن 5 قلوهای دماوندی با حمایت برخی نهادها و خیرین خبر داد و گفت: این مشکل بعد از گذشت 10 سال مرتفع شد.
هوای پایتخت پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز (پنجشنبه) با کاهش پنج واحدی غلظت آلاینده های ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص 49 در شرایط پاک قرار گرفت.
آتش زدن پس مانده محصولات در عرصه مزارع غیرقانونی است
تربت حیدریه- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست تربت حیدریه گفت: آتش زدن پس مانده محصولات کشاورزی در سطح مزارع براساس ماده 20 'قانون هوای پاک' خلاف قانون است و طبق آن با متخلفان به عنوان مجرم برخورد صورت می گیرد.
مقابله با تهدیدات سایبری نیازمند ملی سازی زیرساخت هاست
مراغه - ایرنا - رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر لزوم توجه به توانمندی های داخلی در زمینه دفاع سایبری گفت: ملی و بومی سازی زیرساخت های سایبری راهبرد اساسی برای مقابله با تهدیدات است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
دلایل آب نشدن چربی شکم را بشناسید
در این مطلب با برخی از دلایل ناتوانی در کاهش چربی شکم آشنا خواهید شد.
سخنگوی نیروهای مسلح: آمریکا عالم را به آتش کشیده است
بیرجند - ایرنا - سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکا در حکومت های مختلف خود عالم را به آتش کشیده است و خاص 40 سال دشمنی با نظام جمهوری اسلامی نیست.
زخم پلاستیک بر سیمای محیط زیست
قزوین - ایرنا - کارشناسان و صاحب نظران حوزه محیط زیست معتقدند تولید روزافزون پلاستیک و رهاسازی آنها در طبیعت را با توجه به آثار سوء آن باید چنگ به چهره و سیمای زمین دانست.
موج تازه اعتراض فعالان محیط‌ زیست دریازدهمین روزمتوالی درلندن
اختلافات واشنگتن و برلین در شورای امنیت بالا گرفت
استقبال گسترده روس ها از اکران دو فیلم ایرانی در مسکو
رئیس جمهور جدید اوکراین خواستار تحریم بیشتر روسیه شد
اشپیگل: «تاکتیک سردار سلامی» باعث تقویت سپاه می شود
انگلیس: تبادل زندانیان برای ما نیز موضوعی اولویت دار است
پامپئو: رد پای داعش در حملات سریلانکا دیده می‌شود
توافق اتحادیه اروپا و سازمان ملل برای مقابله مشترک با تروریسم
ماکرون در تله بازیگران روس؛ گفتگو با رئیس‌جمهور جعلی اوکراین
دیپلمات‌ها هنگام سخنرانی وزیر خارجه ونزوئلا صحن مجمع عمومی را ترک کردند