قصاص و بخشش؛ موضوعاتی که باید در مورد آن بیشتر حرف زد

11:43 ۶۵ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 103 0
قصاص و بخشش؛ موضوعاتی که باید در مورد آن بیشتر حرف زد

تهران-ایرنا- قِصاص به عنوان یکی از قوانین کیفری اسلام، به معنای مقابله به مثل در جنایت‌های عمدی است و در همین حال تاکید قرآن کریم و امامان (ع) به عفو نیز شق دیگر مواجهه است که در فیلم 'یلدا' به این موضوعات پرداخته شده است.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، فیلم «یلدا» (تولید1397) به نویسندگی و کارگردانی «مسعود بخشی» و تهیه کنندگی «علی مصفا» که در بخش نگاه نو سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد داستانی است از نفرت، خشم، انتقام و تقلایی ناامیدانه برای بخشش.
داستان فیلم در مورد زنی جوان است که در یک درگیری خانوادگی به دلیل قتل شوهرش به مرگ محکوم شده است. در شب یلدا او به عنوان متهم پرونده و دختر مقتول به عنوان شاکی با هماهنگی و پیگیری یک گروه تلویزیونی به نام «لذت عفو» که به دنبال گرفتن رضایت شاکی است به استودیوی یک برنامه زنده تلویزیونی آورده می شوند تا در این رویارویی شاکی و متهم با همدیگر و هم با مردم بیننده، رضایت شاکی اخذ شود. اما مجموعه اتفاقات در صحنه و پشت صحنه ی این برنامه هر دو زن جوان را در چالشی جدی برای تصمیم‌گیری قرار می‌دهد.
بابک کریمی بازیگر سینما و تئاتر در فیلم یلدا و در جدیدترین کارش نقشی را به عهده گرفته است که تفاوتی اساسی به لحاظ ظاهری و حرفه ای با کارنامه ی کاری گذشته اش دارد. کریمی در این فیلم نقش «آقای آیت» را بعهده دارد. کارگردان میانسال و موقر برنامه ای تلویزیونی که بیسیم به دست در استودیو قدم می زند و در لحظات حساس و نفس گیر بر اظهار نظر دو زن (که در نهایت بر تصمیمشان اثرگذار است) بصورتی غیرمستقیم و با هدایت صحبت ها اثر می گذارد، در جلو و پشت صحنه خط می دهد و عوامل را هدایت می کند.
آقای آیت کسی است که برخلاف خط قرمزهای تلویزیون حرکت می کند، تصمیم می گیرد، نظر می دهد و با عدم دخالت در لحظه های حساس، روند مکالمات دو زن را به سمتی که می خواهد، آزاد می گذارد. نقشی که کریمی به خوبی از عهده آن برآمده و آن را برای بیننده هرچه بیشتر باورپذیر ساخته است.

** ارتقای تفکر، رهاورد فیلم های مفید
کریمی در پاسخ به این سوال پژوهشگر ایرنا که چرا به رغم تفاوت هایی که این نقش با نقش های پیشینش داشته است آن را پذیرفته، بیان داشت:دلیل بازی کردن من در این فیلم یکی همین بود که این نقش فرق داشت. دوم این که این فیلم، فیلمی است که فکر می کنم بسیار مفید است. مردم فیلم های سینما را به ژانرهای مختلف عاشقانه، کمدی، تفریحی، فانتزی و ... تقسیم می کنند؛ این مساله برای من این مهم نیست چرا که فیلم هر سبکی می تواند باشد اما برای من سینما به دو قسمت تقسیم می شود فیلم های مفید و غیر مفید. این از آن فیلم های مفید بود که حس کردم باید ساخته شود.
وی افزود: برخی فیلم ها مفید هستند یعنی یک نطفه ی تفکر، یک سوال و یک کاری با ذهنیت آدم ها می کنند. در صورتی که باقی فیلم ها فقط یک ساعت و نیم مفرح هستند و وقت آدم را به نوعی می گیرند؛ که البته آن هم جای خودش را دارد و نمی خواهم بگویم که نباید باشد.
بازیگر فیلم های «فروشنده» و «جدایی نادر از سیمین» ادامه داد: برای من تقسیم بندی سینما این است فیلم هایی که برای نوعی از رشد فکری مفید هستند و آنهایی که نیستند؛ و این فیلم برای من جزو فیلم های مفید است.
«بحث بخشش و قصاص بحث خیلی مهمی است و فکر می کنم خیلی برای رشد فکری ما حیاتی است. این که تلاش کنیم تا مقداری از این تفکر و حس انتقام جویی، مرگ را با مرگ جایگزین کردن و خون را با خون پاک کردن بیرون بیاییم. یلدا فیلمی است که به نظرم باید ساخته می شد و نه فقط این فیلم که صدتا فیلم مانند آن به منظور ارتقای فکری جامعه باید ساخته شود».
وی در ادامه و در پاسخ به نقش هایش در سال جاری گفت: امسال به جز این فیلم در فیلم آقای «درمیشیان» نقش کوچکی دارم که هنوز تمام نشده است، نقش دیگری در فیلم «بنک دار» به کارگردانی آقای «علی محمدی» دارم و دو فیلم کوتاه نیز کار کرده ام.

**همه فیلم ها قرار نیست برنده باشند
کریمی همچنین با اشاره به جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره دارد با آزمون و خطا کار خودش را می کند و به جلو می رود. حاشیه هایی که می شنوم گاهی خیلی کاذب هستند؛ حاشیه هایی که گهگاه از طرف خود فیلمسازان مطرح می شوند. جشنواره ها عیب ها و ضعف های خودشان را دارند و من منکر آن ها نیستم ولی به هرحال قاعده ای هم دارند (فقط جشنواره فجر منظورم نیست و کلا مقوله ی جشنواره مدنظرم است).
جشنواره ها مانند بازی فوتبال قواعدی دارد و ما نمی توانیم اگر برویم جشنواره و جایزه بگیریم بیاییم و پزش را بدهیم که در جشنواره جایزه گرفتیم ولی اگر فیلممان جایزه نگرفت بگوییم جشنواره خیلی بد است، داوران اشتباه کردند و فیلم ما دیده نشد.
وی افزود: این بازی خیلی کودکانه است و اگر واقعا باور داریم که تمام ماجرا یک شوخی است، پس معقول تر آن است که اصلا شرکت نکنیم؛ اما اگر شرکت می کنیم، باید بازی را قبول کنیم چون یک قاعده است و نمی شود اگر به نفعمان است خوب باشد و اگر به ضررمان، بد باشد. و این کل واکنش هایی است که در این سال ها و در حواشی جشنواه ها در ایران می خوانیم.
این بازیگر سینما که سابقه ی همکاری با کارگردانان صاحب نامی چون «عباس کیارستمی» و «اصغر فرهادی» را دارد در اشاره به اقدام غیرحرفه ای برخی از سازندگان فیلم نسبت به روند جشنواره فیلم فجر خاطر نشان کرد: این که اغلب حتی فیلم های دیگران را ندیده اند و فقط در مورد فیلم خودشان عکس العمل نشان می دهند و یکباره تمام ماجرا را بهم می ریزند که فیلم ما دیده نشده و سطح جشنواره چنین است و چنان است، رفتاری به دور از حرفه ای گری و عملی غیرمنطقی است.
وی افزود: کسی که باوری این چنینی را دارد به نظرم اصلا نباید وارد شود. چرا که اگر تمام فیلم ها به فرض شاهکاره درجه یک تاریخ سینما هم باشند، سرانجام یکی شان باید ببرد و نمی شود که به هر 20 فیلم جایزه داد. در نتیجه زمانی که وارد یک مسابقه می شویم باید قبول کنیم که ممکن است ، نفر دیگری برنده شود.
« همه جای دنیا این قاعده هست و هیچ جای دنیا هیچ وقت بازنده ها اینجور اعتراض نمی کنند که کل بازی را زیر سوال ببرند».
پژوهشم**س.ب**1552


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

تجمع حامیان حقوق حیوانات مقابل شهرداری بومهن
تهران- ایرنا- عده ای از افراد که خود را حامیان حقوق حیوانات معرفی کردند امروز (پنجشنبه) مقابل ساختمان شهرداری بومهن در استان تهران تجمع و اعتراض خود را نسبت به آنچه «رفتار نامناسب ماموران زنده گیری سگ‌های سرگردان در شهرهای بومهن، رودهن و پردیس» خواندند اعلام کردند.
وزارت اطلاعات، حافظ امنیت و دستاوردهای نظام
قزوین- ایرنا- مدیرکل اطلاعات قزوین گفت: وزارت اطلاعات حافظ امنیت کشور و صیانت کننده از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی در عرصه های مختلف است.
وزیر آموزش و پرورش: بودجه 98 همه نیازهای ما را رفع نمی کند
شیراز- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش با اشاره به افزایش بودجه سال جاری ابراز داشت: به رغم این تخصیص ها و افزایش ها و با توجه به بالا رفتن هزینه های عمومی، نباید انتظار داشت همه نیازهای بودجه ای مراکز آموزشی امسال برطرف شود.
استاندار: جنوب خوزستان درگیر سیلاب است اما جای نگرانی نیست
آبادان - ایرنا - استاندار خوزستان گفت: حجم سیلاب اکنون به سمت جنوب خوزستان در حال افزایش است ولی جای نگرانی نیست زیرا سیلاب تحت کنترل بوده و در حال مدیریت است.
بررسی علمی سیل با حضور روسای دانشگاههای گلستان
گرگان - ایرنا - نشست بررسی عوامل بروز سیل و راهکارهای علمی و کارشناسانه برای جلوگیری از تکرار دوباره این حادثه قهری با حضور مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی و روسای دانشگاه های استان گلستان برگزار شد.
چهار محور ارتباطی استان سمنان همچنان مسدود است
سمنان-ایرنا- رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان سمنان گفت: چهار محور ارتباطی استان سمنان همچنان بر اثر بارش باران و رانش زمین مسدود است.
سرعت طوفان در کبودراهنگ به 108کیلومتر بر ساعت رسید
همدان - ایرنا - کارشناس اداره کل هواشناسی استان همدان گفت: فعالیت یک سامانه ضعیف در نقاط مختلف استان، در کبودراهنگ طوفان به پا کرد و با سرعت 108کیلومتر بر ساعت این شهر را درنوردید.
مراکز شتاب دهی طرح و خلاقیت در استان ها فعال می شود
بیرجند - ایرنا - مدیرکل طرح های ملی و فراگیر جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: امسال دستکم 10 طرح توانمندسازی را وزارت ورزش و جوانان اجرایی می کند که یکی از مهمترین آنها فعالیت مراکز شتاب دهی طرح و خلاقیت است.
سد تاجیار در اذربایجان شرقی سرریز شد
تبریز-ایرنا- رییس اداره منابع آب شهرستان سراب اعلام کرد: سد تاجیار با حجم مخزن 5.3 میلیون مترمکعب آب صبح امروز / پنجشنبه/ سرریز شد.
پایان نامه های دانشجویان در قالب نظام موضوعات تدوین می شود
اصفهان - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: از مهر سال جاری، پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه در قالب نظام موضوعات و با هدف رفع نیازها و چالش های کشور تدوین می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
مجبور باشیم «اینستاگرام» را فیلتر خواهیم کرد
معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور گفت: دولت اگر مسیری پیش رو دارد به جز فیلترینگ اینستاگرام این شیوه را در پیش بگیرد و روی فعالیت‌های اینستاگرام اعمال حاکمیت کند؛ چنانچه مسیری برای نظارت وجود ندارد، مجبورخواهیم شد اینستاگرام را فیلتر کنیم.
پالایشگاه های هند از اوپک، مکزیک و آمریکا نفت می خرند
دهلی نو-ایرنا- مقامات آگاه اعلام کردند که در صورت تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران در ماه آینده، پالایشگاه های هندی قصد دارند سفارشات نفتی خود را از دیگر کشورهای عضو سازمان اوپک، مکزیک و آمریکا افزایش دهند.
دهه هفتادی های شیراز 'بی سر و صدا' آمدند
اولین نمایش فیلمی با بازی مهناز افشار در جشنواره‌ی جهانی فجر
اعلام برنامه نمایش فیلم‌های کلاسیک‌ مرمت شده‌ی جشنواره‌ی جهانی فجر
فرصت دارید 8 شب به «گذر سینما» بروید
اختتامیه جشنواره فیلم دانش‌آموزی «بینش» فردا برگزار می‌شود
عباس ناصری، هنرمند برتر انقلابی خراسان شمالی معرفی شد
نخل طلای افتخاری جشنواره کن برای «آلن دلون»
ویدئو - افتتاحیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر
سینماگران، دانش آموزان سیل زده شیراز را به تماشای فیلم دعوت کردند
سکانسی تکان دهنده در آغاز