قصاص و بخشش؛ موضوعاتی که باید در مورد آن بیشتر حرف زد

11:43 ۱۶۰ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 200 0
قصاص و بخشش؛ موضوعاتی که باید در مورد آن بیشتر حرف زد

تهران-ایرنا- قِصاص به عنوان یکی از قوانین کیفری اسلام، به معنای مقابله به مثل در جنایت‌های عمدی است و در همین حال تاکید قرآن کریم و امامان (ع) به عفو نیز شق دیگر مواجهه است که در فیلم 'یلدا' به این موضوعات پرداخته شده است.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، فیلم «یلدا» (تولید1397) به نویسندگی و کارگردانی «مسعود بخشی» و تهیه کنندگی «علی مصفا» که در بخش نگاه نو سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد داستانی است از نفرت، خشم، انتقام و تقلایی ناامیدانه برای بخشش.
داستان فیلم در مورد زنی جوان است که در یک درگیری خانوادگی به دلیل قتل شوهرش به مرگ محکوم شده است. در شب یلدا او به عنوان متهم پرونده و دختر مقتول به عنوان شاکی با هماهنگی و پیگیری یک گروه تلویزیونی به نام «لذت عفو» که به دنبال گرفتن رضایت شاکی است به استودیوی یک برنامه زنده تلویزیونی آورده می شوند تا در این رویارویی شاکی و متهم با همدیگر و هم با مردم بیننده، رضایت شاکی اخذ شود. اما مجموعه اتفاقات در صحنه و پشت صحنه ی این برنامه هر دو زن جوان را در چالشی جدی برای تصمیم‌گیری قرار می‌دهد.
بابک کریمی بازیگر سینما و تئاتر در فیلم یلدا و در جدیدترین کارش نقشی را به عهده گرفته است که تفاوتی اساسی به لحاظ ظاهری و حرفه ای با کارنامه ی کاری گذشته اش دارد. کریمی در این فیلم نقش «آقای آیت» را بعهده دارد. کارگردان میانسال و موقر برنامه ای تلویزیونی که بیسیم به دست در استودیو قدم می زند و در لحظات حساس و نفس گیر بر اظهار نظر دو زن (که در نهایت بر تصمیمشان اثرگذار است) بصورتی غیرمستقیم و با هدایت صحبت ها اثر می گذارد، در جلو و پشت صحنه خط می دهد و عوامل را هدایت می کند.
آقای آیت کسی است که برخلاف خط قرمزهای تلویزیون حرکت می کند، تصمیم می گیرد، نظر می دهد و با عدم دخالت در لحظه های حساس، روند مکالمات دو زن را به سمتی که می خواهد، آزاد می گذارد. نقشی که کریمی به خوبی از عهده آن برآمده و آن را برای بیننده هرچه بیشتر باورپذیر ساخته است.

** ارتقای تفکر، رهاورد فیلم های مفید
کریمی در پاسخ به این سوال پژوهشگر ایرنا که چرا به رغم تفاوت هایی که این نقش با نقش های پیشینش داشته است آن را پذیرفته، بیان داشت:دلیل بازی کردن من در این فیلم یکی همین بود که این نقش فرق داشت. دوم این که این فیلم، فیلمی است که فکر می کنم بسیار مفید است. مردم فیلم های سینما را به ژانرهای مختلف عاشقانه، کمدی، تفریحی، فانتزی و ... تقسیم می کنند؛ این مساله برای من این مهم نیست چرا که فیلم هر سبکی می تواند باشد اما برای من سینما به دو قسمت تقسیم می شود فیلم های مفید و غیر مفید. این از آن فیلم های مفید بود که حس کردم باید ساخته شود.
وی افزود: برخی فیلم ها مفید هستند یعنی یک نطفه ی تفکر، یک سوال و یک کاری با ذهنیت آدم ها می کنند. در صورتی که باقی فیلم ها فقط یک ساعت و نیم مفرح هستند و وقت آدم را به نوعی می گیرند؛ که البته آن هم جای خودش را دارد و نمی خواهم بگویم که نباید باشد.
بازیگر فیلم های «فروشنده» و «جدایی نادر از سیمین» ادامه داد: برای من تقسیم بندی سینما این است فیلم هایی که برای نوعی از رشد فکری مفید هستند و آنهایی که نیستند؛ و این فیلم برای من جزو فیلم های مفید است.
«بحث بخشش و قصاص بحث خیلی مهمی است و فکر می کنم خیلی برای رشد فکری ما حیاتی است. این که تلاش کنیم تا مقداری از این تفکر و حس انتقام جویی، مرگ را با مرگ جایگزین کردن و خون را با خون پاک کردن بیرون بیاییم. یلدا فیلمی است که به نظرم باید ساخته می شد و نه فقط این فیلم که صدتا فیلم مانند آن به منظور ارتقای فکری جامعه باید ساخته شود».
وی در ادامه و در پاسخ به نقش هایش در سال جاری گفت: امسال به جز این فیلم در فیلم آقای «درمیشیان» نقش کوچکی دارم که هنوز تمام نشده است، نقش دیگری در فیلم «بنک دار» به کارگردانی آقای «علی محمدی» دارم و دو فیلم کوتاه نیز کار کرده ام.

**همه فیلم ها قرار نیست برنده باشند
کریمی همچنین با اشاره به جشنواره فیلم فجر گفت: جشنواره دارد با آزمون و خطا کار خودش را می کند و به جلو می رود. حاشیه هایی که می شنوم گاهی خیلی کاذب هستند؛ حاشیه هایی که گهگاه از طرف خود فیلمسازان مطرح می شوند. جشنواره ها عیب ها و ضعف های خودشان را دارند و من منکر آن ها نیستم ولی به هرحال قاعده ای هم دارند (فقط جشنواره فجر منظورم نیست و کلا مقوله ی جشنواره مدنظرم است).
جشنواره ها مانند بازی فوتبال قواعدی دارد و ما نمی توانیم اگر برویم جشنواره و جایزه بگیریم بیاییم و پزش را بدهیم که در جشنواره جایزه گرفتیم ولی اگر فیلممان جایزه نگرفت بگوییم جشنواره خیلی بد است، داوران اشتباه کردند و فیلم ما دیده نشد.
وی افزود: این بازی خیلی کودکانه است و اگر واقعا باور داریم که تمام ماجرا یک شوخی است، پس معقول تر آن است که اصلا شرکت نکنیم؛ اما اگر شرکت می کنیم، باید بازی را قبول کنیم چون یک قاعده است و نمی شود اگر به نفعمان است خوب باشد و اگر به ضررمان، بد باشد. و این کل واکنش هایی است که در این سال ها و در حواشی جشنواه ها در ایران می خوانیم.
این بازیگر سینما که سابقه ی همکاری با کارگردانان صاحب نامی چون «عباس کیارستمی» و «اصغر فرهادی» را دارد در اشاره به اقدام غیرحرفه ای برخی از سازندگان فیلم نسبت به روند جشنواره فیلم فجر خاطر نشان کرد: این که اغلب حتی فیلم های دیگران را ندیده اند و فقط در مورد فیلم خودشان عکس العمل نشان می دهند و یکباره تمام ماجرا را بهم می ریزند که فیلم ما دیده نشده و سطح جشنواره چنین است و چنان است، رفتاری به دور از حرفه ای گری و عملی غیرمنطقی است.
وی افزود: کسی که باوری این چنینی را دارد به نظرم اصلا نباید وارد شود. چرا که اگر تمام فیلم ها به فرض شاهکاره درجه یک تاریخ سینما هم باشند، سرانجام یکی شان باید ببرد و نمی شود که به هر 20 فیلم جایزه داد. در نتیجه زمانی که وارد یک مسابقه می شویم باید قبول کنیم که ممکن است ، نفر دیگری برنده شود.
« همه جای دنیا این قاعده هست و هیچ جای دنیا هیچ وقت بازنده ها اینجور اعتراض نمی کنند که کل بازی را زیر سوال ببرند».
پژوهشم**س.ب**1552


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

برکات رعایت انصاف از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره آثار انصاف داشتن بر روابط اجتماعی را در اینجا بخوانید.
علیخانی استعداد خود را کشف کرد- شن بازی جذاب داوران در ˮعصر جدیدˮ
با پخش قسمت چهارم از مرحله نیمه نهایی، عصر جدید در آستانه آغاز مرحله فینال قرار گرفت.
برنامه های وزارت بهداشت برای جلوگیری از ورود ویروس ˮنیل‌غربیˮ به کشور
دکتر بهزاد امیری انتقال ویروس نیل غربی به انسان را از طریق گزش پشه آلوده به ویروس معرفی کرد و گفت: انتقال این ویروس از طریق پشه آلوده، به انسان و حیوان صورت می‌گیرد.
هزینه بازسازی میدان حسن آباد از کجا تأمین می‌شود؟
آتش سوزی چند شب گذشته بافت تاریخی میدان حسن آباد هزینه‌های زیادی را به روی دست مالکان مغازه‌های این منطقه و شهرداری تهران گذاشت.
کولیوند: برگزاری انتخابات شورایاری‌ها سازوکار قانونی ندارد
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با تاکید بر اینکه ماهیت وجود شورایاری‌ها در کنار شوراها اشکال قانونی ندارد، گفت: برگزاری یک انتخابات نیاز به ساز و کار قانونی دارد اما در خصوص انتخابات شورایاری این ساز و کار در قانون دیده نشده است.
اینفوگرافی - مجازات خرید و قاچاق اسلحه سبک در ایران
قانون حمل سلاح، قانونی است مشتمل بر ۲۱ ماده که تمام قوانین قبلی را نقض کرده و تاریخ تصویب آن هفتم شهریور ۱۳۹۰ است. ماده یک این قانون می‌گوید که قاچاق سلاح، مهمات، اقلام و مواد تحت کنترل آن اعم از وارد یا خارج کردن آنها از کشور غیرمجاز است. در این اینفوگرافی به بخشی از مجازات‌های مربوط به خرید و قاچاق اسلحه سبک در این قانون پرداخته شده است.
واکنش نظری به یک‌طرفه شدن خیابان نجات اللهی(ویلا)
حجت نظری گفت: نظر شورای شهر تهران آن است که خیابان نجات اللهی (ویلا) دو طرفه بماند.
خواص معجزه آسای برگ درخت زیتون که نمی دانستید!
از فواید روغن زیتون بسیار گفته شده، اما، در مورد خواص برگ درخت زیتون کمتر شنیده‌اند.
افزایش 29 درصدی شهریه مهدهای کودک
امسال شهریه مهد کودک‌ها 29 درصد افزایش یافته است.
قتل مرد گرگانی به طرز دلخراش مقابل چشمان فرزندش
یک مرد ۳۵ ساله کشاورز در روستای علی آباد کتول به دست چند ناشناس در مقابل چشمان فرزندش با ضربات چاقو به قتل رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم عجیب کالدرون درباره تمرینات پرسپولیس
سرمربی آرژانتینی باشگاه پرسپولیس، تصمیمی جالب را گرفت.
ارزهای دیجیتالی مثل قیچی دو لبه است
الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره تعیین و تکلیف در خصوص ارزهای دیجیتالی اظهار داشت: امروز کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه ویژه ای در این خصوص با حضور وزیر اقتصاد، نیرو، صنعت معدن و تجارت، رؤسای بانک مرکزی، مخابرات و پدافند غیر عامل داشت و مفصل در این خصوص بحث و گفتگو صورت گرفت.
پوشش پرستاران در زمان قاجار- عکس
تصویری از پوشش پرستاران در بیمارستان زنان و زایمان که در اواخر قاجاریه به ثبت رسیده است.
۲۰ درصد صنعت کشور در تهران
انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در همایش بزرگداشت روز صنعت و معدن درباره اقدامات رفع مشکلات صنعت تولید اظهار کرد: کشور ما سرمایه‌های انسانی و طبیعی فراوانی دارد که از این ظرفیت نتوانستیم استفاده کنیم در فضای بین‌المللی هم رتبه‌بندی خوبی نداریم.
چه کسی ریاست «دیدبان هسته‌ای» را بر عهده می‌گیرد؟
دو عضو ارشد آژانس اتمی که یکی اهل رومانی و دیگری اهل آرژانتین است، تلاش می‌کنند تا به عنوان مدیرکل بعدی این سازمان بین‌المللی انتخاب شوند.