بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس

10:41 ۷۱ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 3,369 0
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس

گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.

ایرنا

بارش های سال زراعی جاری یعنی از اول مهر ماه تا الان در گنبدکاووس به گفته رییس اداره هواشناسی این شهرستان تا قبل از بارش هایی که از روز گذشته آغاز و همچنان ادامه دارد، به 282.5 میلی متر رسیده که 55 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
منصور فرشاد می گوید: میزان بارش های سال آبی جاری در مقایسه با دوره بلند مدت 25 ساله در این شهرستان نیز 42 درصد افزایش دارد.
بارش رحمت الهی در سال زراعی جاری سبب ذخیره بخش قابل توجهی از این نزولات آسمانی در چهار سد، آب بندان اینچه برون و سه تالاب بین المللی واقع در مناطق شمالی گنبدکاووس که اقلیمی خشک و بیابانی دارند، شده است.
به گفته مدیر امور منابع آب سه شهرستان گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش، از ابتدای سال آبی جاری تا قبل از بارش هایی که از روز گذشته آغاز شده، مجموعا 130 میلیون متر مکعب آب در چهار سد و سه تالاب بین المللی منطقه گنبدکاووس ذخیره شده است.
حسین قنبری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مجموع ظرفیت فعلی ذخیره آب چهار سد گلستان، بوستان، وشمگیر و دانشمند، سه تالاب بین المللی آلاگل، آلماگل، آجی گل و نیز آب بندان اینچه برون که بخشی از ظرفیت آنها را گل و لای و رسوب گرفته، 218 میلیون مترمکعب است که تا الان 130 میلیون متر مکعب آب در آن ذخیره شده است.
وی اضافه کرد: ذخیره این میزان حجم آب درسال زراعی جاری درحالی صورت گرفته که در مدت مشابه سال قبل فقط 19 میلیون متر مکعب آب در این سدها، تالاب ها و آب بندان ذخیره شده بود.
قنبری گفت: بارش های خوب باران در منطقه و مناطق بالادست رودخانه مرزی اترک و دیگر رودخانه های گنبدکاووس مانند 'گرگان رود، چهل چای، قره سو و اوغان' سبب شده تا آب خوبی در این رودخانه ها جاری شود.
مدیر امور منابع آب شهرستان های گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش همچنین گفت: در پی بارش های سال آبی جاری، سد دانشمند در منطقه مرزی گنبدکاووس که 17.5 میلیون متر مکعب ظرفیت دارد، در چند روز گذشته سرریز کرد.
وی افزود: هم اکنون ظرفیت دو تالاب آلماگل و آجی گل که هر کدام به ترتیب حدود پنج و چهار میلیون متر مکعب دارند، پر شده است و آب های مازاد به سمت تالاب بزرگ آلاگل که حدود 70 میلیون متر مکعب ظرفیت دارد، هدایت می شوند.
قنبری اضافه کرد: با هدایت اب ها به سمت تالاب آلاگل، هم اکنون حدود 30 میلیون متر مکعب آب در این تالاب واقع در منطقه مرزی و خشک گنبدکاووس ذخیره شده و با حفر و لایروبی کانال های خاکی، آب با دبی 15 متر مکعب در ثانیه به این مجموعه آبی در حال هدایت است.
به گفته این مقام مسئول، درحال حاضر از مجموع 47 میلیون متر مکعب ظرفیت فعلی سد گلستان، حدود 31 میلیون متر مکعب آن پر شده و دبی ورودی آب به این سد نیز 7 تا 8 مترمکعب در ثانیه است.
قنبری، ظرفیت فعلی سد بوستان را 33 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: درحال حاضر افزون بر 16 میلیون متر مکعب آب در آن ذخیره شده و دبی ورودی آب آن نیز حدود سه متر مکعب در ثانیه است.
مدیر امور منابع آب سه شهرستان گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش ادامه داد: ظرفیت فعلی سد وشمگیر نیز 37 میلیون متر مکعب است که تا الان 25.3 میلیون متر مکعب آب در آن ذخیره شده و دبی ورودی آب به این سد قدیمی نیز 14 متر مکعب در ثانیه است.
به گفته وی، آب بندان اینچه برون نیز که ظرفیت ذخیره 8.5 میلیون متر مکعب آب دارد تا الان 6 میلیون متر مکعب آب دارد.
قنبری افزود: تمام تلاش مجموعه امور آب ذخیره سازی آب ها در سدها، آب بندان های محلی و سه تالاب بین المللی است که با همکاری جهادکشاورزی، محیط زیست و شرکت های تعاونی کشاورزی درحال انجام است.
در همین پیوند رییس اداره حفاظت محیط زیست گنبدکاووس نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در پی بارش های سال زراعی جاری وضعیت آب در سه تالاب بین المللی آلماگل، آجی گل و آلاگل بسیار خوب است.
غلامرضا کریمی افزود: هم اکنون تالاب آلماگل با ظرفیت تقریبی پنج میلیون متر مکعب و آجی گل با ظرفیت تقریبی چهار میلیون متر مکعب پر شده اما اکنون حدود نیمی از ظرفیت 70 میلیون مترمکعبی تالاب آلاگل به عنوان بزرگترین تالاب منطقه مرزی گنبدکاووس آبگیری شده است و ورود آب به این تالاب ادامه دارد.
بارش های خوب باران در چند ماهی که از آغاز سال زراعی جاری در منطقه گنبدکاووس می گذرد، به اعتقاد کارشناسان بخش کشاورزی، نوید بخش سالی پرمحصول برای فعالان این بخش اعم از کشاورزان و دامداران است.
رییس اداره تولیدات گیاهی جهادکشاورزی گنبدکاووس می گوید که بارش های خوب باران در سال زراعی جاری سبب رشد مطلوب کشت های پاییزه در منطقه از جمله گندم، جو و دانه روغنی کلزا شده و این کشت ها سطح سبز 100 درصدی دارند.
احمد محمودی نیا افزود: امسال درسطح بیش از 190 هزار هکتار از اراضی زراعی گنبدکاووس که قسمت اعظم آن دیم است، گندم، جو و دانه روغنی کلزا کشت شده که تمامی آنها حتی حدود 30 هزار هکتار اراضی کم بازده شمال گنبدکاووس که بدون قرارداد، به کشت گندم و جو اختصاص یافته، از سطح سبز و رشد مطلوبی برخوردارند.
محمودی نیا اضافه کرد: بارش های خوب باران در گنبدکاووس بویژه مناطق شمالی آن تا این لحظه نیاز آبی محصولات کشت شده را به طور کامل برآورده کرده و نوید بخش سالی پر محصول برای کشاورزان و دامداران این شهرستان است.
شهرستان 350 هزار نفری گنبدکاووس درشرق گلستان با حدود 200 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از شهرستان های مهم تولیدات بخش کشاورزی استان و کشور به شمار می رود.
/3039/1860


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

حکم شرعی هدیه‌ی ارباب رجوع به کارمندان ادارات
رهبر معظم انقلاب هدیه در محیط کار و از جانب ارباب رجوع را یکی از خطرناک‌ترین مسائل معرفی می‌کند.
روش‌های طبیعی و خانگی برای از بین بردن تیرگی زانو و آرنج
در این مطلب روش‌های طبیعی و خانگی و روش‌های پزشکی و ارائه نکاتی برای رفع تیرگی زانو و آرنج ارائه شده است.
دو فصل در یک تصویر
تصویری دیدنی از طبیعت خرم آباد رشته کوه سفید کوه را مشاهده می‌کنید.
مناظری زیبا از طبیعت زیبا خراسان رضوی
«شیلگان دره» منطقه ای در استان خراسان رضوی که در رشته کوههای هزار مسجد واقع شده است.
چه زمانی می‌توان با دنده ۲ شروع به حرکت کرد؟
دیده شده است که برخی از رانندگان با دنده دو شروع به حرکت می‌کنند و دلایل مختلفی هم برای آن دارند، اما این کار به هیچ وجه اصولی نیست.
چگونه از شر سارقان آنلاین جان سالم به در ببریم؟
جرایم اینترنتی در ایران در هشت سال گذشته ٩٠٠‌درصد رشد داشته است و البته کلاهبرداری‌های بانکی با فاصله زیاد در صدر این جرایم است. این موضوعی است که پلیس فتا اعلام کرده است و البته جالب است که بدانید بنا به آخرین بررسی‌ها، ایران جزو کشور‌هایی است که از نظر پرداخت آنلاین ایمنی پایینی دارد.
نشانه‌های خرابی ترمز خودرو چیست؟
هنگامی که ترمز می‎کنید ممکن است که خودرو شما به یک سمت کشیده شود و کنترل کردن خودرو را کمی سخت کند. این ایراد ممکن است ناشی از سیستم ترمز و لنت‌ها باشد که باید در سریع‌ترین زمان ممکن مورد بررسی قرار گیرد.
نماز خواندن رئیسی در مسجد جمکران- عکس
سید ابراهیم رئیسی پس از دیدار و گفت‌وگو با تنی چند از مراجع معظم تقلید در مسجد مقدس جمکران حضور یافت.
شهادت یکی از نیروهای سپاه
ظهر امروز و در جریان تیراندازی اشرار مسلح و ضد انقلاب در منطقه شاهو یکی از نیروهای سپاه شهرستان کامیاران به شهادت رسید.
مشکلات زیست محیطی  واحدهای دامداری
بعد از ظهر امروز و همزمان با گرامیداشت هفته زمین پاک با شعار «حفاظت از گونه های زیستی، نه به زباله و پلاستیک» طی مراسمی با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، سیستم تصفیه پساب سه واحد صنعتی و تولیدی در استان تهران افتتاح و به بهره برداری رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حکم شرعی هدیه‌ی ارباب رجوع به کارمندان ادارات
رهبر معظم انقلاب هدیه در محیط کار و از جانب ارباب رجوع را یکی از خطرناک‌ترین مسائل معرفی می‌کند.
روش‌های طبیعی و خانگی برای از بین بردن تیرگی زانو و آرنج
در این مطلب روش‌های طبیعی و خانگی و روش‌های پزشکی و ارائه نکاتی برای رفع تیرگی زانو و آرنج ارائه شده است.
دو فصل در یک تصویر
تصویری دیدنی از طبیعت خرم آباد رشته کوه سفید کوه را مشاهده می‌کنید.
مناظری زیبا از طبیعت زیبا خراسان رضوی
«شیلگان دره» منطقه ای در استان خراسان رضوی که در رشته کوههای هزار مسجد واقع شده است.
چه زمانی می‌توان با دنده ۲ شروع به حرکت کرد؟
دیده شده است که برخی از رانندگان با دنده دو شروع به حرکت می‌کنند و دلایل مختلفی هم برای آن دارند، اما این کار به هیچ وجه اصولی نیست.
جانشین بنیاد حفظ آثار: دشمنی آمریکا به دلیل پیشرفت فزاینده نظام است
کمک های ارسال شده برای بازساری مناطق سیل زده تجمیع می شوند
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز: ترامپ چهره واقعی آمریکا را به همه نشان داد
اقتصاد مقاومتی شجاعت و اختیارات مدیران را افزایش داده است
جوان‌گرایی و شفافیت خدمات آموزشی به حرفه آموزان را دنبال می کنیم
تلگرام طلایی آلوده به نرم افزار جاسوسی است
خیرین 700 مدرسه از سال 74 تاکنون در استان تهران احداث کردند
تندیس نخستین استاد بشردوست به پرستار نمونه جهان اهدا شد
فاصله بسکتبال ایران با کشورهای اروپایی کاهش می یابد
دایی: سایپا به دنبال کسب رتبه ششم جدول است