6 گونه مرغ بومی کشور اصلاح نژاد شد

10:13 ۱۶۱ روز پیش ایرنا 863 0
6 گونه مرغ بومی کشور اصلاح نژاد شد

کرج - ایرنا - رئیس موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور گفت که کار اصلاح نژاد بر روی 6 گونه مرغ بومی کشور انجام شده است.

ایرنا

سعید اسماعیل خانیان روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، جهاد سازندگی به منظور حفظ نژاد مرغ بومی کشور مراکز تکثیر و اصلاح نژاد مرغ بومی را راه اندازی کرد.
وی اظهار داشت: در حدود سال 1370 تعداد این مراکز به هفت مرکز رسید که تمام مشاوره های مربوط به اصلاح نژاد مرغ بومی توسط آنان انجام می شود.
وی با بیان اینکه مسئولیت این مراکز بر عهده موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور است، گفت: در این مراکز وظیفه تولید نیمچه مرغ به صورت بهداشتی و توزیع آن در سطح روستاها، اصلاح نژاد مرغ بومی و شجره دار کردن آن ها انجام می شود.
اسماعیل خانیان افزود: با راه اندازی مراکز و اجرای پروسه اصلاح نژاد، مرغ هایی که در سال بین 20 تا 70 تخم مرغ تولید می کردند اکنون به حدود 200 تخم مرغ در شرایط روستایی رسیده است.
وی با بیان اینکه از سال آینده مرغ خزک سیستان و بلوچستان و اردک بومی نیز انجام خواهد شد، اظهار داشت: اجرای این پروسه بر عهده معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی و کار دانش فنی اصلاح نژاد و مشاوره با این موسسه می باشد.
*** اجرای سنتز بز شیری برای نخستین بار در کشور
رئیس موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور با بیان اینکه پروسه اصلاح نژاد طولانی، سخت و هزینه بر است، گفت: این موسسه برای نخستین بار در کشور کار سنتز نژاد بز شیری را انجام می دهد.
وی افزود: فاز اول آن که با همکاری بخش خصوصی انجام می شود، بر روی نژاد بز مهابادی مخصوص مناطق سردسیری انجام می شود اکنون سال دوم خود را می گذراند تا بعد از اصلاح نژاد در آینده یک نژاد پربازده بز شیری را در مناطق سردسیر برای دامداری های شیر صنعتی داشته باشیم.
وی اظهار داشت: این نژاد سازگاری با محیط را از نژاد مادری و تولید شیر را از نژاد پدری که آلپاین فرانسه هست، می گیرد.
اسماعیل خانیان به نوع دیگری از اصلاح نژاد اشاره کرد و گفت: در این نوع اصلاح نژاد به صورت گروهی در یک منطقه انجام می شود تا دامداران منطقه با راهنمایی و هدایت موسسه مدیریت تغذیه و تولید مثل را انجام دهند.
وی افزود: اگر این کار چند نسل متوالی انجام شود دیگر دولت نیاز به سرمایه گذاری ندارد و فقط دانش فنی در اختیار دامداران قرار می گیرد.
وی ادامه داد: با انجام این نوع اصلاح نژاد، گله بومی را ارتقاء داده و 2 قلوزایی و راندمان رشد نیز افزایش می یابد.
اسماعیل خانیان اضافه کرد که این نوع اصلاح نژاد را در کرمانشاه با همکاری ایکاردو طبق یک توافق نامه انجام می دادیم که با اجرای تحریم ها، ایکاردو کار را رها کرد و اکنون خودمان در حال ادامه طرح هستیم.
وی گفت: همچنین کار اصلاح نژاد بر روی بوقلمون بومی از اوایل دهه 70 انجام می شود که اینکار در ایستگاه بوقلمون بومی تاتار آذربایجان شرقی کار شروع شده که مورد استقبال روستاییان قرار گرفته است.
موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور از سال 1313 در قریه حیدرآباد کرج به منظور اصلاح نژاد دام کشور راه اندازی شده است.
6156/6993


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

برکات رعایت انصاف از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره آثار انصاف داشتن بر روابط اجتماعی را در اینجا بخوانید.
علیخانی استعداد خود را کشف کرد- شن بازی جذاب داوران در ˮعصر جدیدˮ
با پخش قسمت چهارم از مرحله نیمه نهایی، عصر جدید در آستانه آغاز مرحله فینال قرار گرفت.
برنامه های وزارت بهداشت برای جلوگیری از ورود ویروس ˮنیل‌غربیˮ به کشور
دکتر بهزاد امیری انتقال ویروس نیل غربی به انسان را از طریق گزش پشه آلوده به ویروس معرفی کرد و گفت: انتقال این ویروس از طریق پشه آلوده، به انسان و حیوان صورت می‌گیرد.
هزینه بازسازی میدان حسن آباد از کجا تأمین می‌شود؟
آتش سوزی چند شب گذشته بافت تاریخی میدان حسن آباد هزینه‌های زیادی را به روی دست مالکان مغازه‌های این منطقه و شهرداری تهران گذاشت.
کولیوند: برگزاری انتخابات شورایاری‌ها سازوکار قانونی ندارد
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با تاکید بر اینکه ماهیت وجود شورایاری‌ها در کنار شوراها اشکال قانونی ندارد، گفت: برگزاری یک انتخابات نیاز به ساز و کار قانونی دارد اما در خصوص انتخابات شورایاری این ساز و کار در قانون دیده نشده است.
اینفوگرافی - مجازات خرید و قاچاق اسلحه سبک در ایران
قانون حمل سلاح، قانونی است مشتمل بر ۲۱ ماده که تمام قوانین قبلی را نقض کرده و تاریخ تصویب آن هفتم شهریور ۱۳۹۰ است. ماده یک این قانون می‌گوید که قاچاق سلاح، مهمات، اقلام و مواد تحت کنترل آن اعم از وارد یا خارج کردن آنها از کشور غیرمجاز است. در این اینفوگرافی به بخشی از مجازات‌های مربوط به خرید و قاچاق اسلحه سبک در این قانون پرداخته شده است.
واکنش نظری به یک‌طرفه شدن خیابان نجات اللهی(ویلا)
حجت نظری گفت: نظر شورای شهر تهران آن است که خیابان نجات اللهی (ویلا) دو طرفه بماند.
خواص معجزه آسای برگ درخت زیتون که نمی دانستید!
از فواید روغن زیتون بسیار گفته شده، اما، در مورد خواص برگ درخت زیتون کمتر شنیده‌اند.
افزایش 29 درصدی شهریه مهدهای کودک
امسال شهریه مهد کودک‌ها 29 درصد افزایش یافته است.
قتل مرد گرگانی به طرز دلخراش مقابل چشمان فرزندش
یک مرد ۳۵ ساله کشاورز در روستای علی آباد کتول به دست چند ناشناس در مقابل چشمان فرزندش با ضربات چاقو به قتل رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم عجیب کالدرون درباره تمرینات پرسپولیس
سرمربی آرژانتینی باشگاه پرسپولیس، تصمیمی جالب را گرفت.
ارزهای دیجیتالی مثل قیچی دو لبه است
الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره تعیین و تکلیف در خصوص ارزهای دیجیتالی اظهار داشت: امروز کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه ویژه ای در این خصوص با حضور وزیر اقتصاد، نیرو، صنعت معدن و تجارت، رؤسای بانک مرکزی، مخابرات و پدافند غیر عامل داشت و مفصل در این خصوص بحث و گفتگو صورت گرفت.
پوشش پرستاران در زمان قاجار- عکس
تصویری از پوشش پرستاران در بیمارستان زنان و زایمان که در اواخر قاجاریه به ثبت رسیده است.
۲۰ درصد صنعت کشور در تهران
انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در همایش بزرگداشت روز صنعت و معدن درباره اقدامات رفع مشکلات صنعت تولید اظهار کرد: کشور ما سرمایه‌های انسانی و طبیعی فراوانی دارد که از این ظرفیت نتوانستیم استفاده کنیم در فضای بین‌المللی هم رتبه‌بندی خوبی نداریم.
چه کسی ریاست «دیدبان هسته‌ای» را بر عهده می‌گیرد؟
دو عضو ارشد آژانس اتمی که یکی اهل رومانی و دیگری اهل آرژانتین است، تلاش می‌کنند تا به عنوان مدیرکل بعدی این سازمان بین‌المللی انتخاب شوند.