نا آرامی در ونزوئلا، نگرانی در چین

10:11 ۷۲ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 526 0
نا آرامی در ونزوئلا، نگرانی در چین

پکن- ایرنا- ونزوئلا از جمله کشورهایی است که برای پیشبرد رشد پایدار اقتصادی خود به کمک های فنی و سرمایه گذاری چین و وام ها و اعتبارات بانکی این کشور نیاز فراوانی دارد به همین دلیل نا آرامی های کاراکاس روی اقتصاد پکن نیز تاثیرگذار خواهد بود.

ایرنا

به گزارش ایرنا از زمانی که نا آرامی ها ونزوئلا را در برگرفته است، چین بارها بر ثبات آن تاکید ورزیده و کوشیده است با گروهای حامی و مخالف دولت ارتباط برقرار کند و به این تنش ها پایان دهد.
چین به خوبی آگاه است که نا آرامی های این کشور می تواند خساراتی را به صورت بالفعل و بالقوه به چین وارد کند و پکن به دلیل نقش مهمی که در اقتصادی ونزوئلا دارد بیش از بسیاری کشورها متحمل زیان خواهد شد.
پس از درگیری های سیاسی که در این کشور به وجود آمد گروه بندی ها و دسته بندی هایی نیز میان کشورها شکل گرفت 'نیکلاس مادورو' که می گوید پیروز انتخابات ریاست جمهوری است از سوی کشورهایی نظیر چین، ترکیه و روسیه حمایت می شود.
اما مخالف وی 'خوان گوایدو' که رییس مجلس بوده است و حالا خود را رییس جمهوری خود خوانده موقت می داند از سوی آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی تحت پشتیبانی قرار گرفته است.
کارشناس اقتصادی آمریکای لاتین موسسه مطالعات بنیادین پکن در این مورد می گوید: اختلافات و دسته بندی های سیاسی در ونزوئلا، هم برای میلیون ها نفر از مردم آن کشور خطرناک و بحران آفرین است و هم می تواند به کشورهایی نظیر چین که ارتباطات اقتصادی و تجاری گسترده ای با ونزوئلا دارند، خسارات عدیده ای وارد کند.
'چائو جین چوی' در این مورد می گوید: چین در سال های گذشته سرمایه گذاری های زیادی در ونزوئلا کرده است و تداوم نا آرامی ها می تواند برای این کشور که درگیر یک جنگ تجاری سنگین با آمریکا شده است خسارات آور است.
به گفته وی پکن شاید حتی نگران تغییر حکومت در این کشور است که حدود 20 کشور اروپایی و آمریکا از این طرح حمایت می کنند، زیرا درصورت تغییر حکومت در این کشور، قراردادهای اقتصادی این دو کشور با مشکل مواجه خواهد شد.

**قراردادهای نفتی و اعتبارات
چین در عرصه انرژی همکاری های وسیعی با کاراکاس دارد این کشور در کنار خریدهای نفتی از ونزوئلا بارها اعتباراتی را به این کشور اختصاص داده است.
از جمله چین در سپتامبر 2017 وام اعتباری 5 میلیارد دلاری به کاراکاس و دولت مادورو اختصاص داد این تسهیلات بخشی از 65 میلیارد دلار سرمایه گذاری و اعتبارات بانکی است که این کشور در شش سال گذشته در اختیار دولت مادورو قرار داده است.
از سوی دیگر چین در قبال چنین کمک هایی روزانه 240 هزار بشکه نفت از این کشور آمریکای جنوبی وارد کرده است کشوری که مراودات نفتی فراوانی با چین دارد و با همین محموله ها بدهی هایش را تسویه می کند.
برخی از آمارها حاکی است که چین از سال 2005 میلادی نزدیک به 100 میلیارد دلار وام و اعتبار در اختیار کشورهای آمریکای لاتین قرار داده است که با این حساب بخش وسیعی از این اعتبارات برای آمریکای جنوبی به ونزوئلا داده شده است.
از سوی دیگر نباید فراموش کرد که بسیاری از شرکت های چینی همکاری نزدیکی با شرکت های این کشور آمریکای جنوبی دارند و از آنجا که تورم بر اساس صندوق بین المللی پول در ونزوئلا یک میلیون درصد براورد شده است سهام بسیاری از شرکت های چینی در خطر است.

**خط آهن تندرو ونزوئلا
چین تلاش کرده است تا در عرصه ساخت خطوط ریلی سریع هم با این کشور همکاری کند و از آن جمله یکی از طرح ها مربوط به دو سال قبل است.
در سال 2016 میلادی بود که چین تلاش کرد تا یک خط آهن ریلی تندرو در این کشور ایجاد کند و هزینه آن نزدیک به 7 میلیارد و 500 میلیون دلار براورد شده بود که به دلیل مشکلات اقتصادی رها شد.
این طرح ریلی 462 کیلومتر طول داشت و بخشی از خط آهن تندرو آمریکای جنوبی بود که بر اساس آن باید در طول یک سال 5 میلیون مسافر و 9 میلیون و 800 هزار تن بار جابجا می شد.
چین از شرکت مهندسی راه آهن برای اجرای این طرح حمایت می کرد و 40 درصد از طرح را این شرکت اجرا می کرد و از سال 2009 میلادی کار ساخت شروع شده بود که به دلیل عقب ماندن از برنامه شرکت چینی نهایتا سال 2016 این طرح را رها کرد.

**همکاری بر روی طرح های معدنی
چین در زمینه طرح های معدنی هم با ونزوئلا همکاری هایی دارد که استمرار تنش های سیاسی می تواند همه این نقشه ها و برنامه ها را به خطر بیاندازد.
از جمله شرکت های' کامسی' و 'یان کوانگ' چین یک موسسه مشترک با سرمایه گذاری 400 میلیون دلار با شرکت معادن ونزوئلا ایجاد کرده اند که هدف از آن همکاری دو کشور در طرح های توسعه معادن ذغال سنگ بود و از سال 2017 میلادی این شرکت ها با یکدیگر همکاری هایی داشته اند.
دو شرکت چینی علاوه بر این متعهد شده بودند 180 میلیون دلار دیگر هم برای توسعه معادن نیکل در ونزوئلا سرمایه گذاری کنند که هنوز اطلاعات دقیقی درباره میزان پیشرفت این طرح ها از سوی دو کشور منتشر نشده است.
علی رغم فضاهای وسیع همکاری دو کشور که در فوق به آنها اشاره شد بسیاری از شرکت های چینی مجبور شده اند برخی از طرح های یاد شده را در سال های اخیر رها کنند.
یکی از این شرکت ها نیز بایوجی چین بود که در امور معدنی در ونزوئلا فعالیت می کرد که پس از بروز برخی از نا آرامی های سیاسی و اجتماعی در سال 2015 میلادی این کشور را ترک کرد.
'چائو' کارشناس اقتصادی آمریکای لاتین موسسه مطالعات بنیادین پکن افزود: چین یکی از حامیان مهم مادورو است و در کنار روسیه نقش مهمی در حمایت از وی در شورای امنیت سازمان ملل دارد.
به گفته وی مسکو و پکن تلاش می کنند با مخالفت با طرح های آمریکا در سازمان ملل، مادورو همچنان در قدرت بماند.
با این احوال طبیعی به نظر می رسد که وزارت امور خارجه چین و مقام های این کشور در روزهای اخیر با انتشار چندین بیانیه خواستار حفظ آرامش گروه های مختلف در ونزوئلا باشند، چین تاکید کرده است که در کنار مذاکره با طرف های مختلف به دنبال پایان دادن به بحران سیاسی این کشور از طرق مسالمت آمیز است و همچنان بر حمایت از مادورو در برابر آمریکا تاکید می ورزد.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

رئیس پلیس پایتخت: برخورد با کشف حجاب در خودروها ادامه دارد
ایرنا ـ تهران ـ رئیس پلیس پایتخت با تایید ارسال پیامک از سوی پلیس امنیت اخلاقی برای عده ای از رانندگان از تداوم برخورد این پلیس با بدحجابی و بی حجابی در خودروهای شخصی خبر داد.
بشاگرد را محروم می دانیم؛ چون لباسشان شبیه ما نیست
تهران- ایرنا- نسخه های توسعه شهری را در روستاها پیاده می کنیم. مظهر توسعه یافتگی بشاگرد،خانه هایی است که با سلیقه بنیاد مسکن ساخته شده، ما در همه روستاها خانه ساخته ایم و بشگردی ها، در کنار همان خانه یک کپر ساخته اند چون کپر سنت و فرهنگ آنها است و به آنها می گوییم محروم. چرا؟ چون شبیه ما لباس نپوشیده اند.
اجلاس روسای دانشگاههای برتر در لرستان برگزار می شود
تهران - ایرنا - رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی گفت: برگزاری اجلاس روسای دانشگاههای برتر کشور به میزبانی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی و با هدف بررسی و برنامه ریزی سیل در لرستان برگزار می شود.
پیکر آیت‌الله اشکوری در قم تشییع و به خاک سپرده شد
قم – ایرنا – پیکر آیت الله سید نورالدین اشکوری، نماینده سابق مقام معظم رهبری در سوریه و از شاگردان برجسته شهید صدر عصر پنجشنبه با حضور اقشار مختلف مردم ، طلاب، روحانیون و همچنین شخصیت های کشوری و لشکری تشییع شد و به خاک سپرده شد.
700 میلیارد ریال وجه گندم به کشاورزان استان بوشهر پرداخت شد
بوشهر- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: از آغاز خرید گندم مازاد بر مصرف کشاورزان تاکنون 700 میلیارد ریال بابت وجه گندم به گندمکاران این استان پرداخت شده است.
استاندار: بوشهرخط مقدم مقابله با ملخ های صحرایی است
بوشهر- ایرنا- استاندار بوشهرگفت: بوشهر خط مقدم مقابله و پیشگیری با ملخ های صحرایی است و باید از رخنه این آفت و هجوم به استانهای همجوار پیشگیری کرد.
نشست روسای ادارات مشارکتهای مردمی آموزش و پرورش استانها در مشهد برگزار شد
مشهد - ایرنا - نشست هم اندیشی روسای ادارات مشارکت های مردمی آموزش و پرورش استان های کشور با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش روز پنجشنبه در مشهد برگزار شد.
پیکر 'حُر' شهدای مدافع حرم در تهران تشییع می شود
تهران- ایرنا- مراسم تشییع پیکر مطهر 'حُر' شهدای مدافع حرم «مجید قربانخانی» روز جمعه در محله یافت آباد تهران برگزار می شود.
سهمیه استان های سیل زده از آمبولانس های وارداتی بیشتر است
بندرعباس- ایرنا- نماینده وزارت بهداشت در گمرک کشور با اشاره به ترخیص 120 دستگاه آمبولانس پیشرفته از گمرک شهید باهنر بندرعباس، گفت: سهمیه استان های سیل زده از این آمبولانس ها بیشتر است.
ثبت جهانی زراعت زعفران مبتنی بر قنات در گناباد رونمایی شد
گناباد - ایرنا - نظام زراعت زعفران مبتنی بر آبدهی قنات در گناباد که دیماه پارسال به عنوان سومین میراث جهانی کشاورزی ایران در سازمان خواروبار ملل متحد (فائو) به ثبت رسیده بود روز پنجشنبه در این شهرستان رونمایی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
افشای طرح شکست خورده ترامپ برای اعزام نیرو به سوریه
تهران- ایرنا- روزنامه وال استریت ژورنال امروز (پنجشنبه) افشا کرد که دونالد ترامپ سال گذشته از 21 کشور متحد آمریکا برای اعزام نیرو به سوریه درخواست کمک کرده بود اما با مخالفت نیمی از آنان روبرو شد.
از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
جامعه کارگری کشور با آرمان های امام(ره) تجدید میثاق کرد
شهرری- ایرنا- جامعه کارگری کشور، اعضای شوراهای اسلامی کار و جمعی از تشکل های کارگری امروز (پنجشنبه) در اولین روز از هفته کار و کارگر با آرمان های والای امام خمینی(ره) تجدید بیعت کردند.
پیام ظریف به وزیر خارجه اردن
امان-ایرنا- محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیام مکتوبی را برای ایمن الصفدی وزیر امورخارجه اردن ارسال کرد.
مغز متفکر حملات خونین سریلانکا شناسایی شد
هواوی ادعای سیا درباره استفاده از منابع دولتی مالی را رد کرد
صدها مسلمان از انتقام احتمالی مسیحیان سریلانکا فرار می کنند
اتاق فکر چین، هند را به اخلال درپروژه های دریایی خودمتهم کرد
پاکستان: متعهد به اجرای طرح خط لوله گاز از ایران هستیم
سفرعمران خان به ایران فرصت های اقتصادی برای دو طرف بود
طالبان تاریخ دقیق مرگ ملأ عمر را اعلام کرد
پکن و باکو توافقنامه های 821 میلیون دلاری امضا کردند
ناخرسندی اسلام آباد ازعدم تحقق وعده سعودی ها در خصوص زندانیان پاکستان
نگرانی مسلمانان سریلانکا از عواقب انفجارهای تروریستی در این کشور