نا آرامی در ونزوئلا، نگرانی در چین

10:11 ۳ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 56 0
نا آرامی در ونزوئلا، نگرانی در چین

پکن- ایرنا- ونزوئلا از جمله کشورهایی است که برای پیشبرد رشد پایدار اقتصادی خود به کمک های فنی و سرمایه گذاری چین و وام ها و اعتبارات بانکی این کشور نیاز فراوانی دارد به همین دلیل نا آرامی های کاراکاس روی اقتصاد پکن نیز تاثیرگذار خواهد بود.

ایرنا

به گزارش ایرنا از زمانی که نا آرامی ها ونزوئلا را در برگرفته است، چین بارها بر ثبات آن تاکید ورزیده و کوشیده است با گروهای حامی و مخالف دولت ارتباط برقرار کند و به این تنش ها پایان دهد.
چین به خوبی آگاه است که نا آرامی های این کشور می تواند خساراتی را به صورت بالفعل و بالقوه به چین وارد کند و پکن به دلیل نقش مهمی که در اقتصادی ونزوئلا دارد بیش از بسیاری کشورها متحمل زیان خواهد شد.
پس از درگیری های سیاسی که در این کشور به وجود آمد گروه بندی ها و دسته بندی هایی نیز میان کشورها شکل گرفت 'نیکلاس مادورو' که می گوید پیروز انتخابات ریاست جمهوری است از سوی کشورهایی نظیر چین، ترکیه و روسیه حمایت می شود.
اما مخالف وی 'خوان گوایدو' که رییس مجلس بوده است و حالا خود را رییس جمهوری خود خوانده موقت می داند از سوی آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی تحت پشتیبانی قرار گرفته است.
کارشناس اقتصادی آمریکای لاتین موسسه مطالعات بنیادین پکن در این مورد می گوید: اختلافات و دسته بندی های سیاسی در ونزوئلا، هم برای میلیون ها نفر از مردم آن کشور خطرناک و بحران آفرین است و هم می تواند به کشورهایی نظیر چین که ارتباطات اقتصادی و تجاری گسترده ای با ونزوئلا دارند، خسارات عدیده ای وارد کند.
'چائو جین چوی' در این مورد می گوید: چین در سال های گذشته سرمایه گذاری های زیادی در ونزوئلا کرده است و تداوم نا آرامی ها می تواند برای این کشور که درگیر یک جنگ تجاری سنگین با آمریکا شده است خسارات آور است.
به گفته وی پکن شاید حتی نگران تغییر حکومت در این کشور است که حدود 20 کشور اروپایی و آمریکا از این طرح حمایت می کنند، زیرا درصورت تغییر حکومت در این کشور، قراردادهای اقتصادی این دو کشور با مشکل مواجه خواهد شد.

**قراردادهای نفتی و اعتبارات
چین در عرصه انرژی همکاری های وسیعی با کاراکاس دارد این کشور در کنار خریدهای نفتی از ونزوئلا بارها اعتباراتی را به این کشور اختصاص داده است.
از جمله چین در سپتامبر 2017 وام اعتباری 5 میلیارد دلاری به کاراکاس و دولت مادورو اختصاص داد این تسهیلات بخشی از 65 میلیارد دلار سرمایه گذاری و اعتبارات بانکی است که این کشور در شش سال گذشته در اختیار دولت مادورو قرار داده است.
از سوی دیگر چین در قبال چنین کمک هایی روزانه 240 هزار بشکه نفت از این کشور آمریکای جنوبی وارد کرده است کشوری که مراودات نفتی فراوانی با چین دارد و با همین محموله ها بدهی هایش را تسویه می کند.
برخی از آمارها حاکی است که چین از سال 2005 میلادی نزدیک به 100 میلیارد دلار وام و اعتبار در اختیار کشورهای آمریکای لاتین قرار داده است که با این حساب بخش وسیعی از این اعتبارات برای آمریکای جنوبی به ونزوئلا داده شده است.
از سوی دیگر نباید فراموش کرد که بسیاری از شرکت های چینی همکاری نزدیکی با شرکت های این کشور آمریکای جنوبی دارند و از آنجا که تورم بر اساس صندوق بین المللی پول در ونزوئلا یک میلیون درصد براورد شده است سهام بسیاری از شرکت های چینی در خطر است.

**خط آهن تندرو ونزوئلا
چین تلاش کرده است تا در عرصه ساخت خطوط ریلی سریع هم با این کشور همکاری کند و از آن جمله یکی از طرح ها مربوط به دو سال قبل است.
در سال 2016 میلادی بود که چین تلاش کرد تا یک خط آهن ریلی تندرو در این کشور ایجاد کند و هزینه آن نزدیک به 7 میلیارد و 500 میلیون دلار براورد شده بود که به دلیل مشکلات اقتصادی رها شد.
این طرح ریلی 462 کیلومتر طول داشت و بخشی از خط آهن تندرو آمریکای جنوبی بود که بر اساس آن باید در طول یک سال 5 میلیون مسافر و 9 میلیون و 800 هزار تن بار جابجا می شد.
چین از شرکت مهندسی راه آهن برای اجرای این طرح حمایت می کرد و 40 درصد از طرح را این شرکت اجرا می کرد و از سال 2009 میلادی کار ساخت شروع شده بود که به دلیل عقب ماندن از برنامه شرکت چینی نهایتا سال 2016 این طرح را رها کرد.

**همکاری بر روی طرح های معدنی
چین در زمینه طرح های معدنی هم با ونزوئلا همکاری هایی دارد که استمرار تنش های سیاسی می تواند همه این نقشه ها و برنامه ها را به خطر بیاندازد.
از جمله شرکت های' کامسی' و 'یان کوانگ' چین یک موسسه مشترک با سرمایه گذاری 400 میلیون دلار با شرکت معادن ونزوئلا ایجاد کرده اند که هدف از آن همکاری دو کشور در طرح های توسعه معادن ذغال سنگ بود و از سال 2017 میلادی این شرکت ها با یکدیگر همکاری هایی داشته اند.
دو شرکت چینی علاوه بر این متعهد شده بودند 180 میلیون دلار دیگر هم برای توسعه معادن نیکل در ونزوئلا سرمایه گذاری کنند که هنوز اطلاعات دقیقی درباره میزان پیشرفت این طرح ها از سوی دو کشور منتشر نشده است.
علی رغم فضاهای وسیع همکاری دو کشور که در فوق به آنها اشاره شد بسیاری از شرکت های چینی مجبور شده اند برخی از طرح های یاد شده را در سال های اخیر رها کنند.
یکی از این شرکت ها نیز بایوجی چین بود که در امور معدنی در ونزوئلا فعالیت می کرد که پس از بروز برخی از نا آرامی های سیاسی و اجتماعی در سال 2015 میلادی این کشور را ترک کرد.
'چائو' کارشناس اقتصادی آمریکای لاتین موسسه مطالعات بنیادین پکن افزود: چین یکی از حامیان مهم مادورو است و در کنار روسیه نقش مهمی در حمایت از وی در شورای امنیت سازمان ملل دارد.
به گفته وی مسکو و پکن تلاش می کنند با مخالفت با طرح های آمریکا در سازمان ملل، مادورو همچنان در قدرت بماند.
با این احوال طبیعی به نظر می رسد که وزارت امور خارجه چین و مقام های این کشور در روزهای اخیر با انتشار چندین بیانیه خواستار حفظ آرامش گروه های مختلف در ونزوئلا باشند، چین تاکید کرده است که در کنار مذاکره با طرف های مختلف به دنبال پایان دادن به بحران سیاسی این کشور از طرق مسالمت آمیز است و همچنان بر حمایت از مادورو در برابر آمریکا تاکید می ورزد.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

اخراج رئیس فدراسیون شنای سوئد برای حجاب
«اولا گوستاوسون» رئیس فدراسیون شنای سوئد به دلیل انتقاد از حجاب اسلامی از سمت خود برکنار شد.
صعود وفایی به نیمه نهایی مسابقات آزاد ولز
حسین وفایی با برتری مقابل رقیبش، راهی مرحله نیمه نهایی مسابقات اسنوکر آزاد ولز شد.
واکنش به باخت عمدی سعید ملایی در پاریس
رئیس فدراسیون جهانی جودو ضمن اعلام حمایت تلویحی از الزام ورزشکاران به رعایت ساختار و قوانین جامعه خود گفت: موضوع باخت سعید ملایی در رقابت‌های گرنداسلم پاریس را بررسی خواهیم کرد.
چراغ سبز کاپیتان یوونتوس به ایکاردی!
انتقال احتمالی مائورو ایکاردی به یوونتوس را می تواند بدترین اتفاق ممکن برای هواداران اینتر توصیف کرد.
محمودزاده: دشمنی با استقلال نداریم!
مسئول کمیته نقل و انتقالات لیگ گفت: اگر باشگاهی بازیکن خوب بگیرد سود اول آن برای خود باشگاه خواهد بود.
بیانیه تراکتورسازی در تشکر از حمایت هواداران
باشگاه تراکتور با صدور بیانیه‌ای از حمایت حماسی هواداران تقدیر و تشکر کرد.
یونایتد و تلاش برای حفظ ستاره‌های پرطرفدار
منچستریونایتد قصد دارد تا پایان فصل قرارداد دو ستاره مهم ترکیب خود را تمدید کند.
لالیگا و تجربه شکست خورده؛ بازی‌های دوشنبه
بازی های دوشنبه شب لالیگا انتظارات را برآورده نکرده است.
سفیر بلژیک، میهمان ویژه ضیافت تراکتور
ورونیک پتی سفیر بلژیک در ایران امروز در تبریز حضور داشت و در ضیافت امشب تراکتوری ها حضور پیدا کرد.
فوت هوادار سپیدرود رشت به دلیل ایست قلبی
هوادار تیم فوتبال سپیدرود رشت دقایقی پس از پایان دیدار این تیم مقابل ماشین‌سازی تبریز که با تساوی یک بر یک خاتمه یافت، دچار ایست قلبی شد و جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

صعود وفایی به نیمه نهایی مسابقات آزاد ولز
حسین وفایی با برتری مقابل رقیبش، راهی مرحله نیمه نهایی مسابقات اسنوکر آزاد ولز شد.
واکنش به باخت عمدی سعید ملایی در پاریس
رئیس فدراسیون جهانی جودو ضمن اعلام حمایت تلویحی از الزام ورزشکاران به رعایت ساختار و قوانین جامعه خود گفت: موضوع باخت سعید ملایی در رقابت‌های گرنداسلم پاریس را بررسی خواهیم کرد.
فوت هوادار سپیدرود رشت به دلیل ایست قلبی
هوادار تیم فوتبال سپیدرود رشت دقایقی پس از پایان دیدار این تیم مقابل ماشین‌سازی تبریز که با تساوی یک بر یک خاتمه یافت، دچار ایست قلبی شد و جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.
پاسخ ظریف به ابراز نگرانی علی کریمی
وزیر امور خارجه با قدردانی از دلسوزی علی کریمی ملی پوش با سابقه و محبوب ایرانی درخصوص نگرانی از فشار بر مردم گفت: نباید فضاسازی های یک جانبه را داوری کرد.
کاستا اخراج شد، دژاگه نه!
استقلالی‌ها با استناد به اخراج دیگو کاستا به خاطر خوشحالی پس از گلش در بازی برابر ختافه، می‌گویند دژاگه هم باید اخراج می‌شد.
هند سفیر پاکستان را احضار کرد
برنامه سفر ولیعهد سعودی به پاکستان تغییر کرد
نرخ بیکاری کشورهای مستقل همسود در سال 2018 کاهش یافت
مذاکرات تجاری چین و آمریکا در پکن پایان یافت
شاهزاده سعودی به چین سفر می کند
ازبکستان از روند صلح افغانستان حمایت می کند
رییس جمهوری چین با هیات آمریکایی دیدار کرد
شاخص سهام چین و هنگ کنگ کاهش یافت
پاکستانی ها در اعتراض به سفر بن سلمان تظاهرات کردند
وزیر خزانه داری آمریکا مذاکرات پکن را سازنده توصیف کرد