رحیمی جهان آبادی: فشاری که امروز بر ما وارد می‌شود بهای استقلال است

01:30 ۴ روز و ۸ ساعت پیش ایسنا 56 0
رحیمی جهان آبادی: فشاری که امروز بر ما وارد می‌شود بهای استقلال است

رییس کمیته بین الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی را در این چهار دهه استقلال عنوان کرد و گفت: هر کشوری در هر جای عالم بخواهد مستقل شود باید بهایی را پرداخت کند.

ایسنا

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، در باب تحلیل دستاوردهای انقلاب اسلامی، مشکلات گذشته و چالش‌های آینده کشور بیان کرد: وقتی بخواهیم در خصوص دستاوردهای انقلاب در ظرف چهل سال گذشته قضاوتی داشته باشم ابتدا باید ببینیم این چهل سال به چه نحوی گذشته است، ما باید بررسی کنیم مقدورات و تنگناهای انقلاب چه بوده است. دو سال اول انقلاب در حالی سپری شد که درگیر جنگ‌های داخلی، اقدامات منافقین و گروه‌های مسلح علیه نظام و شهادت مسئولین ارشد نظام و انقلاب بودیم. هشت سال درگیر جنگی بودیم که بیش از هزار میلیارد تومان موجب خسارت شد، نظام هم در این مدت هم باید جنگ را اداره می‌کرد و هم خرابی‌های ناشی از جنگ را بازسازی می‌کرد. بعد از این مدت وارد دوران تحریم‌ها شدیم، تحریم‌های متعددی علیه انقلاب ما وضع شد، به نحوی که درآمد نفتی ما به کمتر از یک چهارم کاهش پیدا کرد، ولی باید توجه کنیم انقلاب در خیلی از زیرساخت‌ها تلاش می‌کرد به اهداف خود برسد و بهتر عمل کند.
وی افزود: علی رغم همه این تنگناها انقلاب اسلامی ظرف این چهار دهه در دو عرصه داخلی و عرصه بین‌المللی کارهای بزرگی انجام داد، در عرصه داخلی باید گفت انقلاب اسلامی کشور را به یک کشور مستقل و مقتدر تبدیل کرد، انقلاب در حوزه قدرت نظامی، قدرت سیاسی و قدرتی اثرگذار در محیط پیرامون قدم‌های قابل توجهی برداشت، این استقلال سیاسی اگرچه شاید در ظاهر کار ساده و کم بهایی نشان داده می‌شود ولی خیلی از کشورهای منطقه نتوانستند آن را به دست بیاورند، هر انقلابی را هم که انجام دادند باز به کشوری تبدیل شدند که به کشورهای بزرگ وابسته است. در حالی که انقلاب اسلامی این استقلال سیاسی و این استحکام ملی را برای ما به ارمغان آورده است.
این عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کار دومی که انقلاب علی رغم همه مشکلات انجام داد واگذاری حاکمیت به مردم بود. قبل از انقلاب یک خانواده شاید کمتر از ۳۰۰۰ نفر پیرامون شاه تمام امور این کشور را اداره می‌کردند، تعیین استاندار و وزیر و نماینده مجلس توسط همین افراد صورت می‌گرفت، انقلاب اسلامی بعد از قرن‌ها این حاکمیت را به مردم بازگرداند. حتی هیچیک از سلسله حکومت‌های قبل پهلوی هم در اعطای حاکمیت به گونه‌ای که انقلاب اسلامی عمل کرده است موفق نبوده‌اند. در انقلاب اسلامی تصمیم گیران هر تصمیمی را که می‌گیرند قطعاً درست و صحیح نیست، هم تصمیم قوی و صحیح داریم و هم تصمیم نادرست، تقریباً هر سال در این ۴۰ سال یک انتخابات داشتیم، مردم در انتخاب رئیس جمهور و نمایندگان مجلس با رأی مستقیم و در انتخاب وزرا و رهبر با رأی غیر مستقیم ارکان قدرت را بر دست دارند. مردم هر کجا احساس می‌کنند انتخاب نادرستی داشتند آن را اصلاح می‌کنند.
رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس ادامه داد: همین شاخصه مردمی شدن و مردمی بودن نظام باعث شده بخش عمده از محرومیت‌ها در مناطق کمتر توسعه یافته مورد توجه قرار گیرد، کمتر روستایی در کشور وجود دارد که جمعیت بالای ۵۰ خانوار داشته باشد و از نعمت آب و برق و گاز و جاده و بهداشت برخور دار نباشد، علی رغم کمبود منابع و فشارهای بین‌المللی برای مناطق محروم و مرزی کارهایی انجام می‌شود. این انقلاب اسلامی فرصت خودباوری را به مردم بازگردانده است، گذشته ما یک ویترین زیبایی در خاورمیانه داشتیم، قبل از انقلاب تمامی اجناس لوکلس اروپایی و آمریکایی در کشور دیده می‌شد، ولی در همان زمان برای تعمیر یک هواپیمای جنگنده نیازمند دانشمندان غربی بودیم، امروز بدون شک ایران یکی از قطب‌های قدرت علمی در خاورمیانه است، امروز بالاترین رقم دانشجویان، فارغ التحصیلان پزشکی، مهندسی، علوم پایه و بالاترین رقم باسوادان خاورمیانه و بالاترین رقم مشارکت زنان در پست‌های کلیدی خاورمیانه را دارا هستیم.
رحیمی عنوان کرد: ایران امروز کشوری است که روی پای خود ایستاده است، تحریم‌هایی که علیه ما اعمال می‌شود اگر علیه هر قدرت بزرگی در جهان اعمال می‌شد اکنون به زانو درآمده بود، ولی ایران نسبت به این فشارهای بین‌المللی واکسینه شده است. اکنون پژوهشگران ما در تمامی عرصه‌ها ورود کردند؛ آن هم عرصه‌هایی که برای خیلی از کشورهای جهان سومی آرزو است. اگرچه مشکلات زیادی هم داریم، بهای سنگین استقلال را ظرف این سال‌ها پرداخت کردیم، فشار اقتصادی بر ما زیاد است، شهدای زیادی تقدیم کردیم، چند استان ما در جنگ ویران شد، زیرساخت‌های ما به دلیل کمبود منابع تحت فشار است، ولی به هر حال هر کشوری در هر جای عالم بخواهد مستقل شود باید این بها را پرداخت کند.
این عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اکنون عمده چالشی که با آن روبرو هستیم مشکل معیشتی مردم و مشکل اقتصادی است، باید بتوانیم در جهت صرفه جویی‌های اقتصادی و کاهش هزینه حکومت کردن قدم برداریم، بخش عمده هزینه‌ای که می‌پردازیم در حوزه بروکراسی اداری و هزینه حجم بالای فعالیت‌های دولت در عرصه‌های مختلف است، اگر بتوانیم این هزینه‌ها را کاهش دهیم و به بخش خصوصی بها دهیم و جلوی پای تولید گران و سرمایه گذاران فرش قرمز پهن کنیم می‌توانیم بر مشکلات فائق بیاییم. سال ۹۸ سالی است که با هزینه‌های رو به افزایش ناشناس و درآمدهای رو به کاهش ناشناس روبرو هستیم.
رحیمی در پایان بیان کرد: ما باید یک مدیریت عالی در این حوزه داشته باشیم و منابع اندک کشور را به لحاظ اقتصادی اداره کنیم، آمریکایی‌ها اگر در این جنگ به نتیجه نرسند که نمی‌رسند راهی جز پذیرفتن قدرت ایران در خاورمیانه ندارند، ما به نقطه‌ای رسیدیم که این نقطه می‌تواند پایان سلطه آمریکا بر خاورمیانه و نقطه پایان فشارهای آمریکا بر ما باشد، جهان پی برده راهی که ایران طی می‌کند راه استقلال خواهی است و راهی که مردم طی می‌کنند راهی است که قدرت بیگانه را بر خود نخواسته‌اند و بهایی که اکنون پرداخت می‌کند به همین دلیل است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

کوچک‌ترین حیوانات دنیا؛ از کوسه‌های یک وجبی تا خفاش‌های بند انگشتی
انسان‌ها در مقایسه با بعضی از حیوانات مثل فبل‌ها و نهنگ‌ها بسیار کوچک هستند. اما در سوی دیگر این طیف، حیواناتی وجود دارند که بسیار کوچک‌تر از ما هستند؛ در واقع آنقدر کوچک که به سختی می‌توان آن‌ها را در طبیعت پیدا کرد.
بهترین تک آهنگ‌های منتشر شده در ماه اخیر
به روز‌های پایانی سال نزدیک می‌شویم و متل هرسال قطعات و آلبوم‌های زیادی در حال انتشارند که بخش زیادی از آن‌ها قطعاتی خارج از جریان اصلی موسیقی اند و اتفاقاً به نسبت خوب هم شنیده میشوند.
بیماری‌هایی که فکر می‌کنید دارید، اما در واقع ندارید!
خبر‌ها و مطالبی که در حوزه‌ی سلامت و بیماری‌ها همه جا در دسترس ماست ممکن است باعث شود دچار خود تشخصیی شویم و حتی پزشک، تشخیصی اشتباه در مورد بیماری یا مشکلی که داریم بدهد. در این مطلب هر آنچه که لازم است بدانید تا به اطلاعات درست و درمان مناسب برسید به شما می‌گوییم.
زندگی هنری سوسن تسلیمی؛ گیله زن تکرارنشدنی
سوسن تسلیمی تعداد انگشت شماری بازی در سینمای ایران داشته است، اما همین آثار به قدری قابل توجه و تامل بوده اند که نام او را برای همیشه در سینما جاودان ساخته اند.
مد‌های زنانه برای بهار ۲۰۱۹
اگر اهل دنبال کردن مد هستید و دوست دارید که استایلی به روز داشته باشید، با مد‌های بهار ۲۰۱۹ که در ادامه به شما معرفی کرده ایم، همراه مان باشید.
نگاهی به برتری پرسپولیس برابر استقلال خوزستان
پس از شکست برابر فولاد در اهواز، پیروزی مقابل استقلال خوزستان برای پرسپولیس از هر چیزی واجب‌تر بود.
بازیکنان خارجی لیگ برتر؛ ۶ درصدی‌های گرانقیمت!
پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی فوتبال ایران بسته شد و تیم‌های حاضر در لیگ برتر، درگیر مسابقات فشرده خود شدند.
بررسی عملکرد لژیونر‌های ایرانی در پایان هفته
فوتبال ملی و صد البته باشگاهی همیشه تکیه‌گاه مهمی به نام لژیونرها داشته است، بدون‌تردید هر وقت تعداد لژیونرها در فوتبال ایران زیاد بوده و البته تیم‌های مقصد معتبر بوده‌اند، فوتبال ایران هم پیشرفت کرده است.
شجاع و عصبانیتی که تمام نمی‌شود
شجاع خلیل‌زاده در بازی پرسپولیس و استقلال خوزستان بارها به داور اعتراض کرد.
لیگی که دختران پینگ‌پنگ‌باز را امیدوار کرد
یک مربی پینگ‌پنگ بانوان می‌گوید: ۱۴ سال است که در لیگ حضور دارم اما فصل جاری لیگ از نظر کمیت و کیفیت با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست و در سطح بالایی برگزار می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازیکنان خارجی لیگ برتر؛ ۶ درصدی‌های گرانقیمت!
پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی فوتبال ایران بسته شد و تیم‌های حاضر در لیگ برتر، درگیر مسابقات فشرده خود شدند.
زندگی هنری سوسن تسلیمی؛ گیله زن تکرارنشدنی
سوسن تسلیمی تعداد انگشت شماری بازی در سینمای ایران داشته است، اما همین آثار به قدری قابل توجه و تامل بوده اند که نام او را برای همیشه در سینما جاودان ساخته اند.
راز پربیننده بودن سریال «لحظه گرگ و میش»
بازیگر نقش پدربزرگ خانواده در سریال "لحظه گرگ و میش" درباره راز جذب مخاطب این مجموعه تلویزیونی سخن گفت.
نگاهی به برتری پرسپولیس برابر استقلال خوزستان
پس از شکست برابر فولاد در اهواز، پیروزی مقابل استقلال خوزستان برای پرسپولیس از هر چیزی واجب‌تر بود.
لیگی که دختران پینگ‌پنگ‌باز را امیدوار کرد
یک مربی پینگ‌پنگ بانوان می‌گوید: ۱۴ سال است که در لیگ حضور دارم اما فصل جاری لیگ از نظر کمیت و کیفیت با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست و در سطح بالایی برگزار می‌شود.
ندیمی: همه قوا برای اجرای اهداف ذکر شده در نامه رهبری تلاش کنند
بیمقدار: ریش سفیدان جریانات سیاسی در همکاری بین جریانات مؤثر باشند
حزب مردمسالاری حادثه تروریستی جاده زاهدان - خاش را محکوم کرد
تبیین  بیانیه گام دوم انقلاب توسط خطیب جوان نماز جمعه تهران
تعیین سهیه ویژه برای زنان در فهرست‌های انتخاباتی احزاب و جبهه‌ها طبق لایحه جامع انتخابات
ظریف وارد مونیخ شد
درخواست فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء از دولت و مجلس
بیانیه حزب اعتدال و توسعه در محکومیت اقدام تروریست‌ها در استان سیستان و بلوچستان
حادثۀ تروریستی سیستان و بلوچستان انتقام استکبار از جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی است
پیام تسلیت رئیس دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی حادثه تروریستی اخیر