خاطرات یکی از محافظین، از روزهایی که امام(ره) به ایران آمد

00:56 ۷۲ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 447 0
خاطرات یکی از محافظین، از روزهایی که امام(ره) به ایران آمد

استاندار سابق قم و از مبارزین انقلابی و محافظ امام خمینی (ره) در سال‌های ابتدایی انقلاب گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، به دلیل عدم شناخت از ماموران و ارتشی‌های مردمی یا طاغوتی، مبارزه مسلحانه نداشتیم و عمده فعالیت‌ها، تبلیغاتی و فرهنگی بود.

ایسنا

سیدمهدی صادقی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، ضمن معرفی خود با اشاره به خاطراتی از دوران انقلاب و شکل‌گیری نهضت عنوان کرد: بنده متولد ۱۳۳۲ هستم که در سال ۴۲ با این‌که یک نوجوان ۱۰ ساله بودم در بسیاری از سخنرانی‌های امام (ره) در قم حضور می‌یافتم و از همان کودکی به نوعی با مبارزات و فضای انقلابی آشنا شدم. خانواده من در مبارزات فعال بودند و پدر، جسته گریخته در جریان مبارزات و با دوستانی در ارتباط بود.
وی تصریح کرد: هیبت و منش امام (ره) فراموش نشدنی است، وقتی امام (ره) را دستگیر کردند و در اطراف حرم، جمعیت گسترده‌ای دست به اعتراض زدند، آنجا اولین باری بود که در سن نوجوانی شاهد چنین اعتراضاتی از نزدیک بودم. آن روز شهید مصطفی خمینی با آن حالت صبور و آرام در بالای منبر مردم را به صبر و شکیبایی دعوت می‌کرد، ولی مردم در شور و هیجان بودند و با خشم اعتراض خود را به رژیم نشان می‌دادند.
صادقی اظهار کرد: جمع کثیری از درب جنوبی حرم خارج شدند و روی پل حجتیه به سمت سه راه خورشید رفتند یک انباری روی پل بود، هر کس چوبی برداشت و به سمت خیابان می‌دوید، من نیز همراه جمعیت بودم.
استاندار سابق قم افزود: آن طرف میدان نیز نیروهای ارتش و سربازانی که ماسک زده بودند ایستاده بودند و تیراندازی هوایی می‌کردند، مردم به سمت هتل‌های بلند مرتبه فرار می‌کردند، بعد از دقایقی، تیرهای مستقیم شروع شد، تقریباً ۱۵ زن که همراه جمعیت و از محله چهل اختران بودند روی پل حجتیه گیر افتاده بودند، روی پل با نیروهای ارتش و سربازان گلاویز شدند، در حالی که به سمت پل می‌دویدم متوجه شدم سه تن از خانم‌ها را از بالا به داخل رودخانه که ارتفاع ۶ متری داشت پرت کردند.
صادقی تصریح کرد: آن روز تعداد زیادی از جمعیت در قم زخمی شدند بعد از آن حکومت نظامی شکل گرفت و مبارزات به مراتب با دشواری‌های بیشتری همراه بود.
وی خاطرنشان کرد: در آن ایام پدرم به دلیل شرایط اقتصادی به خوزستان رفت، اگر چه مبارزات را در جنوب کشور ادامه دادیم و در مسیر اندیمشک و یا مهران اعلامیه توزیع می‌کردیم، یک روز با خودروی پیکان در مسیر بودم و به عادت همیشگی دسته‌ای از اعلامیه را به سمت تجمعی که ایستاده بودند منتشر می‌کردم، وقتی از کنار جمعیت دور شدم متوجه شدم که جمعیت در کنار ژاندارمری قرار داشت و هر لحظه ممکن بود مأموران، من را تعقیب کنند از این رو هر چه اعلامیه داشتم در زیر یک پل و در داخل پارچه‌ای پنهان کردم، اگر چه به نظر می‌رسید با سرعتی که داشتم مأموران نتوانستند و یا نخواستند من را تعقیب کنند.
وی گفت: بعد از شروع نهضت در سال ۵۶ که با مقاله‌ای توهین آمیز علیه امام (ره) جدی‌تر شد با این‌که در خوزستان درس می‌خواندم، به قم آمدم و با گروهی از دوستان که عمدتاً از فرزندان اقوام بودند فعالیت‌ها را آغاز کردیم و نوارهای امام را می‌گرفتیم و بعد از پیاده سازی و تکثیر، توزیع می‌کردیم.
صادقی عنوان کرد: برای خرید دستگاه تکثیر نیز با مشکلات زیادی مواجه بودیم و فروشنده‌ها به هر کسی این دستگاه را نمی‌فروختند، من جهت خرید این دستگاه در پوشش یک دانشجو به خیابان طالقانی تهران و به فروشگاهی مراجعه کردم و آن را خریدم.
وی اظهار کرد: در سال ۵۷ مبارزات اوج گرفت و پاتوق ما عمدتاً چهارمردان و دور شهر بود، من سه راهی یا همان نارنجک دست‌ساز را با روغن گلیسیرین و گوگرد درست می‌کردم و در اختیار بچه‌ها قرار می‌دادم تا اجازه ندهند سربازان و نیروهای ارتش وارد معابر و کوچه‌ها شوند.
این مبارز سیاسی بیان کرد: ما فقط تصمیم داشتیم ارتشی‌ها را بترسانیم، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، به دلیل عدم شناخت از مأموران و ارتشی‌های مردمی یا طاغوتی، مبارزه مسلحانه نداشتیم و عمده فعالیت‌ها، تبلیغاتی و فرهنگی بود.
وی تصریح کرد: نگران بودیم نکند یک فرد بی گناهی کشته شود و یا لطمه‌ای ببیند، حتی برای احتیاط بیشتر سه راهی‌ها را از پشت بام، پرتاب نمی‌کردیم و با کمین در کوچه، آن را به زیر تانک‌هایی پرت می‌کردیم که برای سرکشی به کوچه‌ها می‌آمدند.
استاندار سابق قم ادامه داد: وقتی سه راهی‌ها زیر تانک منفجر می‌شد، صدای وحشتناکی را تولید می‌کرد و تانک‌ها فرار می‌کردند و ما از دیدن این صحنه‌ها، انرژی می‌گرفتیم. اگر چه همان سربازها و نیروهای ارتشی در اواخر دوران رژیم پهلوی و به ویژه بعد از رفتن شاه، با ما رفیق و با مردم همراه شده بودند، ما نیز خوشحال بودیم از این‌که در بین آن هیجانات، لطمه‌ای به آنها نزده بودیم.
وی اظهار کرد: با نزدیک شدن به پیروزی انقلاب و شدت گرفتن مبارزات، منزل مصادره شده فرد نزول خوری را که در صفائیه قرار داشت به صورت پایگاه فرهنگی درآوردیم، در ابتدا تصمیم گرفتیم مبارزه مسلحانه باشد اما منصرف شدیم چون تشخیص افراد در آن شرایط نیز سخت بود.
این مبارز سیاسی یادآور شد: در جریان ۱۷ شهریور نیز من در تهران و در مسیر راهپیمایی بودم اما در خیابان ایران مهر تصادف کردم و به راهپیمایی نرسیدم، بعد از کشتار مردم بی گناه به خیابان ژاله رفتم و شروع به رسیدگی به مجروحان کردیم، که گاهی هم‌چنان تیراندازی می‌شد.
وی گفت: سربازها مستقیم تیراندازی می‌کردند، جوانی که ۵ متر جلوی من ایستاده بود تیر مستقیم به پیشانی‌اش خورد و به شهادت رسید.
استاندار سابق قم در خصوص فعالیت‌های سیاسی در قم تصریح کرد: قم مرکز فعالیت‌های سیاسی و مبارزه با رژیم شاهنشاهی بود، و شروع انقلاب نیز بعد از سال ۴۲ به طور جدی از قم آغاز شد و این حرکت‌ها به سراسر کشور رسید.
وی عنوان کرد: با توجه به این‌که مردم اسلحه‌ای در اختیار نداشتند، افرادی مانند شهید علی اوسط سنگ قلاب و فلاخن درست و با مهارت خاصی سنگ پرتاب می‌کرد، یک روز در همین مبارزات، تیر مستقیم در گذر خان به وی اصابت کرد و به شهادت رسید.
صادقی اظهار کرد: درگیری و گریز از سمت چهارمردان شروع می‌شد و به سمت صفائیه می‌رفت، در آن زمان خودرویی داشتم و به یاد دارم یک فرد زخمی را با چه مشقتی به درمانگاه رساندیم، در آن ایام مردم شب‌ها از روی بام شعار می‌دادند و واقعاً چه غوغایی بود.
وی گفت: من در حادثه فیضیه و کشتار طلاب و پرت شدن آنها از روی بام‌ها، حضور داشتم. بعد از کشتار صحنه‌های وحشتناکی را می‌دیدم؛ روحانیت در آن ایام نقش مهمی در جریان مبارزات داشت.
این مبارز سیاسی عنوان کرد: یک روز در جریان مخالفت مردم با یکی از لوایح شاه به یاد دارم که درب فیضیه باز شد و ۲۰۰ روحانی به میدان آستانه ریختند و شعار می‌دادند "ما تابع قرآنیم، رفراندوم نمی‌خواهیم". دیدم دو نفر با لباس شخصی و مشکوک در بین جمع هستند، من نیز کلتی که همراه داشتم را درآوردم و چند تیر هوایی شلیک کردم و این افراد متواری شدند.
صادقی با اشاره به ایام بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توضیح داد: امام (ره) بعد از انقلاب به قم آمد و در سخنرانی فیضیه حضور داشت. من در سن ۲۷ سالگی مدیر مرکز نگهبانی از امام (ره) و متصدی برنامه‌های محافظتی ایشان بودم.
وی گفت: مردم در کوچه‌ای که بیت امام (ره) قرار داشت جمع می‌شدند و علاقه خود را به ایشان نشان می‌دادند، امام (ره) نیز پاسخ محبت‌های مردم را با تکان دادن دست و لبخندی ملیح نشان می‌داد، یک روز به یاد دارم فراموش کردیم مانعی که سر کوچه قرار دارد را برداریم. آن روز ایشان وقتی مانع را بین خود و مردم دیدند به شدت عصبانی شدند، تا آن روز عصبانیت امام (ره) را ندیده بودم، وقتی مانع را برداشتیم سیل جمعیت به سمت ایشان آمد.
وی ادامه داد: ایشان شب‌ها خودشان به نگهبان‌ها سرکشی می‌کردند و حتی برای آنها خوراکی می‌آورد و با آنها با محبت صحبت می‌کرد و این برای ما بسیار دلپذیر بود و از محبت ایشان واقعاً احساس خوبی داشتیم.
صادقی اظهار کرد: در ایام پیروزی شخصیت‌های زیادی به دیدار ایشان می‌آمدند و از بزرگان و یا از خبرگزاری‌ها به امام (ره) سر می‌زدند و ما در کنار ایشان بودیم، یک روز امام (ره) را به مسجد امام حسن عسگری بردیم و همه جلوی ایشان حلقه زدیم. به یاد دارم یک نفر با لحن عجیب که انگار از ته دل باشد و واقعاً لحنی تکان دهنده بود به امام گفت الهی من فدای شما بشوم؛ امام (ره) در حالی که سرشان پایین بود یک تبسم زد، بعد از ۴۰ سال طمأنینه، سکوت و نیم نگاه و لبخند ایشان را از یاد نبرده‌ام.
این مبارز سیاسی بیان کرد: افتخار دارم خطبه عقد ازدواج من و همسرم را امام (ره) در شب عید غدیر سال ۵۸ قرائت کردند، وقتی به دفتر ایشان رسیدیم با این‌که محافظ امام (ره) بودم، اما خیلی از هیبت ایشان دستپاچه شدم، آن روز حسن صانعی وکیل من و امام (ره) نیز وکیل خانم شدند.
وی ادامه داد: ایشان فرمودند چقدر مهر کردید؟ گفتم ۵ هزار تومان، گفتند کم است. وقتی مادر خانم گفت ۵۰ هزار تومان، امام (ره) رضایت دادند.
صادقی عنوان کرد: امام (ره) با توجه به بیماری قلبی به تهران رفتند و من با تشکیل سپاه وارد این مجموعه شدم و با حضور در کنار برادرانی چون شهید زین الدین، در پاکسازی کردستان حضور یافتیم و بعد در جنگ شرکت داشتیم.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

لازمه توسعه جوامع محلی تشکیل کارگروه های کارآفرینی است
یزد - ایرنا - رئیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید کشور با تاکید بر توسعه جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد( سمن ها) برای نظارت نهادهای اجتماعی در شهرها و روستاها گفت : باید با تشکیل کارگروه های کارآفرینی جوامع محلی را توسعه داد تا انجمن شادی را در هر شهر و منطقه داشته باشیم .
از تداوم کمک های مردمی تا فعالیت ماهواره ای علیه ایران
استانها - ایرنا - انتشار اخبار و تنوع آن در حوزه های مختلف سبب شده است تا در سطح جامعه مخاطبان بسیاری را به خود جذب کند و اخبار استانهای کشور هم از لحاظ کمی و کیفی نیز درصد بالایی را به خود اختصاص داده است.
روزانه 200 واحد مسکن مهر پردیس تحویل متقاضیان می شود
تهران - ایرنا- فرماندار شهرستان پردیس با اشاره به فعالیت 25 هزار نفر نیروی انسانی در پروژه بزرگ مسکن مهر خاطر نشان کرد: روزانه بین 180 تا 200 واحد به متقاضیان در فازهای 8،11،9 و 5 واگذار می شود.
بزرگترین محموله مواد مخدر صنعتی در شرق کشور کشف شد
زاهدان- ایرنا- اداره کل اطلاعات سیستان و بلوچستان اعلام کرد: بزرگترین محموله مواد مخدر صنعتی شیشه توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) در شرق کشور کشف شد.
وزیر جهادکشاورزی:مشکلی در تامین نهاده های دامی نداریم
کاشان- ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت: هیچ مشکلی در تامین انواع نهاده های دامی به قیمت دولتی در کشور وجود ندارد و محدودیتی در تامین نیازها نیست.
یک چهارم خیران مدرسه ساز کشور را زنان تشکیل می دهند
قزوین - ایرنا - رییس شورای بانوان مدرسه ساز کشور گفت: پنج هزار و 131 بانوی مدرسه ساز در کشور فعالیت دارند که یک چهارم کل خیران مدرسه ساز کشور را شامل می شود.
جامعه کارگری کشور با آرمان های امام(ره) تجدید میثاق کرد
شهرری- ایرنا- جامعه کارگری کشور، اعضای شوراهای اسلامی کار و جمعی از تشکل های کارگری امروز (پنجشنبه) در اولین روز از هفته کار و کارگر با آرمان های والای امام خمینی(ره) تجدید بیعت کردند.
مرگ نوجوان سلمانشهری به بیماران نیازمند زندگی بخشید
نوشهر- ایرنا - اعضای بدن یک نوجوان 14 ساله سلمانشهری از توابع شهرستان عباس آباد در غرب مازندران که هفته پیش دچار مرگ مغزی شد ، به بیماران نیازمند پیوند عضو ، اهدا شد .
ارامنه روسیه یادکشته شدگان خود درزمان عثمانی را گرامی داشتند
مسکو - ایرنا- ارامنه روسیه به مانند سال های گذشته یاد کشته شدگان ارامنه توسط عثمانی را در شهرهای مختلف روسیه گرامی داشتند.
پوتین: باید گامی درجهت بازگرداندن اعتماد به کره شمالی برداشت
مسکو - ایرنا - رئیس جمهوری روسیه درباره خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره اظهار داشت: «ما باید اولین گام را برای بازگرداندن اعتماد به کره شمالی در سطح جهانی برداریم و این کار شدنی است.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
دلایل آب نشدن چربی شکم را بشناسید
در این مطلب با برخی از دلایل ناتوانی در کاهش چربی شکم آشنا خواهید شد.
لازمه توسعه جوامع محلی تشکیل کارگروه های کارآفرینی است
یزد - ایرنا - رئیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید کشور با تاکید بر توسعه جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد( سمن ها) برای نظارت نهادهای اجتماعی در شهرها و روستاها گفت : باید با تشکیل کارگروه های کارآفرینی جوامع محلی را توسعه داد تا انجمن شادی را در هر شهر و منطقه داشته باشیم .
از تداوم کمک های مردمی تا فعالیت ماهواره ای علیه ایران
استانها - ایرنا - انتشار اخبار و تنوع آن در حوزه های مختلف سبب شده است تا در سطح جامعه مخاطبان بسیاری را به خود جذب کند و اخبار استانهای کشور هم از لحاظ کمی و کیفی نیز درصد بالایی را به خود اختصاص داده است.
مطهری: وحدت اسلامی یعنی همه در یک جبهه مقابل دشمن باشند
حلاوت آزادی‌های ستاد دیه را فراموش نمی‌کنم
طرح ملی «جهاد همبستگی» در لرستان رونمایی می‌شود
رئیس جمهور  درگذشت بهمن کشاورز را تسلیت گفت
کدخدایی: مصوبه اصلاح قانون انتخابات هنوز به شورای نگهبان ارسال نشده است
رهبر انقلاب قهرمانی تیم کشتی آزاد در مسابقات آسیا را تبریک گفتند
توصیه‌های مهم و راهبردی آیت الله جوادی آملی به قوه قضاییه
بررسی طرح تفکیک معاونت جوانان از وزارت ورزش و جوانان در شورای سیاست‌گذاری حزب ندای ایرانیان
آغاز دور دوم رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان
آغاز اجلاس جهانی «یک کمربند، یک راه» با حضور حداد عادل