اختلافات ولی‌عهد سعودی و ابوظبی

17:54 ۶۵ روز و ۲۱ ساعت پیش افکار نیوز 162 0
اختلافات ولی‌عهد سعودی و ابوظبی

یک وبسایت فرانسوی از اختلافات میان «محمد بن سلمان» و «محمد بن زاید» نوشت و تأکید کرد که امارات و عربستان سعودی اهدافی متفاوت در یمن دارند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،پایگاه فرانسوی «مدیا پارت» نوشته است که «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی و مرد شماره یک امارات، مُرشد و راهنمای «محمد بن سلمان» است و این دو علی‌رغم تلاشی که برای بازطراحی (نقشه سیاسی) منطقه می‌کنند، در برخی مسائل همچون قتلجمال خاشقچی و جنگیمن به اختلاف رسیده‌اند.
به نوشته این پایگاه فرانسوی، «محمد بن سلمان» شخصیت شناخته شده‌ای دارد و در تمامی جهانبه مدیریت تنش‌زا و ناکامی‌های پر سر و صدایش شناخته می‌شود. از جمله ناکامی‌هایش در جنگ
یمنو شکست محاصره قطرو عدم تأثیرگذاری بر درگیری‌های عراقو سوریه؛ علاوه بر این شک و تردیدهای بسیاری در خصوص چشم‌انداز اقتصادی 2030 وی وجود دارد.
به عقیده مدیا پارت، اما «محمد بن زاید»، خنده‌هایش، حقیقت تاریکی را پنهان می‌سازد. او مخالفان سیاسی‌اش را به هیچ وجه تحمل نمی‌کند و هیچ گونه تسامحی با هر آن چه به اسلام سیاسی مرتبط باشد، ندارد. کارشناسان منطقه به علت نقشی که در هدایت محمد بن سلمان دارد، به او لقب «عروسک گردان» داده‌اند.
دو شخصیت سیاسی در جنگ اقتصادی علیه قطر یا قلع و قمع صدای مخالفانشان هم رأی هستند اما در خصوص جنگ یمن شکاف‌هایی میانشان ایجاد شده است. چرا که دو طرف دشمنان و اولویت‌های خود را در یمن دارند. برای بن زاید، اخوان‌المسلمین در یمن و خارج از آن دشمن شماره یک امارات محسوب می‌شود اما برای بن سلمان حوثی‌ها هستند که اولویت دارند.
از سوی دیگر عربستانسعودی ارتباطاتی با جنبش «الاصلاح» (وابسته به اخوان‌المسلمین) برقرار کرده که خشمابوظبی را برانگیخته و امارات نیز پیمان‌های سری را با گروه‌های تروریستی به امضاء رسانده و با مخالفت عربستان سعودیمواجه شده است.
مدیا پارت در ادامه نوشت که همچنین دو کشور اهداف یکسانی نیز در یمن ندارند؛ ولی‌عهد ابوظبی در آرزوی سیطره بر جنوب یمن و تنگه باب‌المندب است  تا از این طریق استراتژی حضور مستقیم در گذرگاه‌های دریایی از خلیج فارستا دریایی سرخ را عملی کند و این راهبردی است که مدت‌هاست برای کارشناسان مشخص شده اما استراتژی عربستان سعودی در یمن هنوز کاملا مشخص نیست.
«مارک لاویرن» مدیر مرکز ملی پژوهش‌های علمی در فرانسهبه مدیا پارت در این خصوص گفت: استراتژی دریایی امارات با هدف جست‌و‌جوی سرزمین‌ها و مواد خام در آفریقا طرح‌ریزی می‌شود و اینکه این استراتژی در چارچوب دوران پس از تمام شدن نفتو خروج آمریکا از منطقه، جای می‌گیرد. از این رو امارات تمامی قوانین بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد و نیروهایش را در جزیره «سقطری» و باب‌المندب مستقر می‌کند و از سوی دیگر در بنادر 
سومالیو اریتره و حتی سوداننیز حضور دارد.
«لاویرن» ادامه می‌دهد: در زمانی که امارات نگاهش به فراسوی مرزهاست، عربستان سعودی همچنان در مشکلاتداخلی‌اش در خصوص بودجهیا مسائل اجتماعی و فرهنگیغرق است و حاکمان سعودی به حاشیه راندن نخبگانتکنوکرات و شیعهو جامعهبزرگ تاجران در حجاز مشغولند.
پایگاه «مدیا پارت» در بخش دوم گزارش خود می‌نویسد که مسائل دیگری نیز وجود دارد که باعث اختلاف و تنش در رابطه دو ولیعهد شده است، یکی جنجال «سعد الحریری» بود که محمد بن زاید مجبور شد از «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه بخواهد تا ورود به ماجرا سعد الحریری را نجات دهد.
مسأله دیگر جنجال «جمال خاشقچی» بود و «محمد بن زاید» از آن جایی که به عنوان مربی بن سلمان شناخته می‌شد، تلاش می‌کرد خود را از بد نامی ایجاد شده برای بن سلمان به دور نگه دارد. از این رو به یک حمایت ساده از ولی‌عهد سعودی در این ماجرا اکتفا کرد.
 


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تجمع حامیان حقوق حیوانات مقابل شهرداری بومهن
تهران- ایرنا- عده ای از افراد که خود را حامیان حقوق حیوانات معرفی کردند امروز (پنجشنبه) مقابل ساختمان شهرداری بومهن در استان تهران تجمع و اعتراض خود را نسبت به آنچه «رفتار نامناسب ماموران زنده گیری سگ‌های سرگردان در شهرهای بومهن، رودهن و پردیس» خواندند اعلام کردند.
وزارت اطلاعات، حافظ امنیت و دستاوردهای نظام
قزوین- ایرنا- مدیرکل اطلاعات قزوین گفت: وزارت اطلاعات حافظ امنیت کشور و صیانت کننده از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی در عرصه های مختلف است.
وزیر آموزش و پرورش: بودجه 98 همه نیازهای ما را رفع نمی کند
شیراز- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش با اشاره به افزایش بودجه سال جاری ابراز داشت: به رغم این تخصیص ها و افزایش ها و با توجه به بالا رفتن هزینه های عمومی، نباید انتظار داشت همه نیازهای بودجه ای مراکز آموزشی امسال برطرف شود.
استاندار: جنوب خوزستان درگیر سیلاب است اما جای نگرانی نیست
آبادان - ایرنا - استاندار خوزستان گفت: حجم سیلاب اکنون به سمت جنوب خوزستان در حال افزایش است ولی جای نگرانی نیست زیرا سیلاب تحت کنترل بوده و در حال مدیریت است.
بررسی علمی سیل با حضور روسای دانشگاههای گلستان
گرگان - ایرنا - نشست بررسی عوامل بروز سیل و راهکارهای علمی و کارشناسانه برای جلوگیری از تکرار دوباره این حادثه قهری با حضور مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی و روسای دانشگاه های استان گلستان برگزار شد.
چهار محور ارتباطی استان سمنان همچنان مسدود است
سمنان-ایرنا- رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان سمنان گفت: چهار محور ارتباطی استان سمنان همچنان بر اثر بارش باران و رانش زمین مسدود است.
سرعت طوفان در کبودراهنگ به 108کیلومتر بر ساعت رسید
همدان - ایرنا - کارشناس اداره کل هواشناسی استان همدان گفت: فعالیت یک سامانه ضعیف در نقاط مختلف استان، در کبودراهنگ طوفان به پا کرد و با سرعت 108کیلومتر بر ساعت این شهر را درنوردید.
مراکز شتاب دهی طرح و خلاقیت در استان ها فعال می شود
بیرجند - ایرنا - مدیرکل طرح های ملی و فراگیر جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: امسال دستکم 10 طرح توانمندسازی را وزارت ورزش و جوانان اجرایی می کند که یکی از مهمترین آنها فعالیت مراکز شتاب دهی طرح و خلاقیت است.
سد تاجیار در اذربایجان شرقی سرریز شد
تبریز-ایرنا- رییس اداره منابع آب شهرستان سراب اعلام کرد: سد تاجیار با حجم مخزن 5.3 میلیون مترمکعب آب صبح امروز / پنجشنبه/ سرریز شد.
پایان نامه های دانشجویان در قالب نظام موضوعات تدوین می شود
اصفهان - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: از مهر سال جاری، پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه در قالب نظام موضوعات و با هدف رفع نیازها و چالش های کشور تدوین می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پدران و مادران! «بهوش و بگوش»
«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»
ویدئو - باتلاق‌های خانگی، یادگار سیل برای گلستان
حدود یک ماه از سیل در برخی شهرها و روستاهای استان گلستان می‌گذرد، اما هنوز نشانه‌های آن باقی مانده است. دو روستای « میرزا علی یلقی» و «سلاق‌یلقی» از توابع شهرستان آق‌قلا در سیل فروردین ماه، دچار آسیب‌های زیادی در ساختمان‌ها، زمین‌های کشاورزی و مدرسه شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات فعلی مردم این روستاها، باقی‌مانده‌های گل و لای و فاضلاب است.
10 دلیل مهم برای خوردن پروتئین‌ها
مطالعات زیادی نشان داده‌اند رژیم‌های غذایی پُرپروتئین، برای کاهش وزن و سلامت متابولیسم اهمیت دارند.
مجبور باشیم «اینستاگرام» را فیلتر خواهیم کرد
معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور گفت: دولت اگر مسیری پیش رو دارد به جز فیلترینگ اینستاگرام این شیوه را در پیش بگیرد و روی فعالیت‌های اینستاگرام اعمال حاکمیت کند؛ چنانچه مسیری برای نظارت وجود ندارد، مجبورخواهیم شد اینستاگرام را فیلتر کنیم.
پالایشگاه های هند از اوپک، مکزیک و آمریکا نفت می خرند
دهلی نو-ایرنا- مقامات آگاه اعلام کردند که در صورت تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران در ماه آینده، پالایشگاه های هندی قصد دارند سفارشات نفتی خود را از دیگر کشورهای عضو سازمان اوپک، مکزیک و آمریکا افزایش دهند.
کرملین از نزدیک بودن دیدار پوتین و کیم خبر داد
آمادگی روسیه برای ساخت راکتورهای هسته ای در چند کشور عربی
روسیه و تاجیکستان 17 سند همکاری امضا کردند
مادورو به آمریکا: تحریم‌های غیراخلاقی شما ونزوئلا را قوی‌تر می‌کند
خارطوم: سیسی قصد سفر به سودان را دارد
روسیه: از کوبا و ونزوئلا در برابر تحریم‌های آمریکا حمایت می‌کنیم
پاریس گزارش استفاده از تسلیحات فرانسوی علیه غیرنظامیان در یمن را رد کرد
وزیر انرژی آمریکا هم دولت ترامپ را ترک می‌کند
ورود هیئت بزرگی از سوریه به کریمه برای شرکت در نشست اقتصادی یالتا
ایوانکا ترامپ: پیشنهاد ریاست بانک جهانی را رد کردم