دانشگاه هنر چه برنامه‌ای برای بهبود وضعیت دانشجویان طراحی صنعتی دارد؟

02:08 ۱۹۳ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 427 0
دانشگاه هنر چه برنامه‌ای برای بهبود وضعیت دانشجویان طراحی صنعتی دارد؟

رشته طراحی صنعتی از جمله حوزه‌هایی است که در عرصه هنر کمتر شناخته شده به همین دلیل بازار کار این رشته از جمله دغدغه‌های اصلی فارغ‌التحصیلان این رشته به شمار می‌رود. چراکه این رشته در زندگی روزمره ما کاربرد فراوانی دارد ولی بسیاری اوقات افرادی که در حوزه طراحی صنعتی کار می‌کنند نیز نمی‌دانند که در حال انجام یک کار هنری هستند. به همین دلیل در قدم اول لازمه این رشته برای گشایش بازار کار آن شناساندنش به جامعه است. این در حالیست که معضلاتی همچون واردات کالای خارجی و یا تولید کارهای کپی نیز از جمله دلایل اصلی کساد بودن بازار طراحی صنعتی در ایران به شمار می‌رود.

ایسنا

خشایار حجتی امامی مدیر گروه رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر درباره برنامه این دانشگاه برای بازار کار دانشجویان این رشته به خبرنگار ایسنا گفت: برخی از مشکلات همانند بازار کار که در حال حاضر یک مشکل همه‌گیر است و خیلی از رشته‌ها را درگیر خود کرده. رشته طراحی صنعتی همانگونه که از اسم آن برمی‌آید به صنعت کشور وصل است و اگر صنعت در کشور ما رونق داشته باشد، بازار کار رشته‌هایی مثل طراحی صنعتی نیز بهبود پیدا خواهد کرد ولی زمانی که همانند حال حاضر ارتباطمان با صنعت دنیا کم شده و در داخل کشور دچار مشکل هستیم، نمی‌توان خیلی انتظار باز بودن فضا برای فعالیت فارغ‌التحصیلان این رشته در صنعت کشور را داشت.
مدیر گروه رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر ادامه داد: از جمله کارهایی که ما در دانشگاه هنر برای ورود دانشجویان به بازار کار می‌کنیم استفاده از اساتیدی است که به صنعت وصل هستند و خودشان در بازار کار طراحی صنعتی دستی دارند. چراکه این استادان می‌توانند دانشجویان را با استفاده از ارتباط‌های خود به بازار کار وصل کنند. از طرفی هم ما و هم دانشگاه تهران
باتوجه به اجازه‌ای که دانشگاه به ما داده، مدام سعی می‌کنیم که محتوای درسی‌مان را تغییر دهیم و به روز کنیم. چراکه سرفصل‌های اصلی کتاب‌های درسی این رشته مربوط به سال ۱۳۶۲ است. البته برای تغییر اساسی و جامع محتواهای درسی این رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تیم‌های پژوهشی داریم که در
حا ل حاضر بر روی آن کار می‌کنند.
حجتی امامی بیان کرد که محتوای درسی رشته طراحی صنعتی دانشگاه هنر لزوماً همانند محتوای درسی این رشته در دانشگاه تهران نیست. چراکه آنها به منابع خود و کادر آموزشی‌شان نگاه می‌کنند و با توجه به آن محتوای درسی خود را ارائه می‌دهند.
مدیر گروه رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر با بیان اینکه حدود یک سال است که در دانشگاه هنر حوزه کارآفرینی و مرکز رشد، بازآفرینی شده، گفت: برای مدیریت حوزه کارآفرینی که بیشتر دارای جنبه‌های آموزشی است، یکی از استادان طراحی صنعتی انتخاب شده که با آمدن او ارتباطاتمان خیلی بهتر شده و سعیمان این است که دانشجویان را در تشکل‌ها و آموزش‌های مربوط به کارآفرینی شرکت دهیم که بتوانند در آنجا آموزش‌های لازم را ببینند و سپس از آنجا آنها را به مراکز رشد خود معرفی کنیم که پس از آن حتی بتوانند خودشان کارآفرین باشند.
حجتی امامی تأکید کرد که نمی‌خواهند منتظر بمانند تا صنعت به سراغ دانشجوها برای کار بیاید بلکه می‌خواهند با حمایت دانشگاه خود بچه‌ها را صاحب صنعت کنند.
وی اضافه کرد: از افرادی که هم در صنعت و هم در حوزه علم فعال هستند برای ورود دانشجویان به بازار کار استفاده می‌کنیم. به عنوان نمونه در یک پروژه مربوط به آموزش و پرورش که به کار طراحی صنعتی نیاز دارد از دانشجویان این رشته استفاده می‌کنیم.
مدیر گروه رشته طراحی صنعتی دانشگاه هنر گفت که برای رشته طراح صنعتی که با صنعت در ارتباط است باید با رشته‌های مهندسی مرتبط در ارتباط باشند چراکه هر دو به هم نیاز دارند ولی با این حال با دانشکده امیرکبیر که در همسایگی آنهاست ارتباط خاصی ندارند و تا به حال نیز همکاری قابل توجهی با هم نداشته‌اند.
وی ادامه داد: باید روی حوزه بین‌المللی طراحی صنعتی کار کنیم و سعی کنیم پروژه‌های خود را در سطح بین‌الملل نیز معرفی کنیم. مثلاً نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار کنیم و یا اینکه حداقل با همکاری کشورهای همسایه دوره‌های کارآموزی برگزار کنیم و اطلاعات یک‌دیگر را به اشتراک بگذاریم. البته برای این کار می‌توانیم از اساتید بین‌المللی هم استفاده کنیم. ولی در حال حاضر این امکانات را نداریم و نتوانسته‌ایم حتی از استادان ایرانی که در عرصه بین‌المللی فعال هستند استفاده کنیم.
حجتی امامی درباره مشکلات بودجه دانشگاه تهران گفت: در حال حاضر به دنبال این هستیم که با برگزاری رویدادهای نمایشی در داخل دانشگاه و با به نمایش گذاشتن آثار هنری دانشجوها به دنبال درآمدزایی باشیم و خیلی به دنبال بودجه دولت نباشیم. مثلاً می‌توانیم در روزهای تعطیل هفته در کارگاه‌هایمان نمایشگاه برگزاری کنیم و یا اینکه حتی در داخل دانشگاه برای عموم مردم دوره‌های آموزشی طراحی دوخت برگزار کنیم. حتی در ساعات آزاد می‌توانیم کارهای تولیدی انجام دهیم و یا اساتید را تشویق کنیم که پروژه‌هایی را وارد دانشگاه کنند و از دانشجویان برای انجام پروژه‌های خود استفاده کنند که درصدی از درآمدها به خود استادها و دانشجویان تعلق گیرد و در ادامه برای این کارها به اساتید پاداش خواهیم داد. البته ممکن است اساتیدی که از آوردن پروژه خودداری می‌کنند متوقف شوند و نتوانند ارتقا بگیرند.
مدیر گروه رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر درباره راه‌حل آنها برای خارج کردن برخی از اساتید از روزمرگی گفت: زمانی که یک حقوق ثابت وجود داشته باشد فرد خود به خود ممکن است دچار روزمرگی شود. ولی از طرفی اگر استادی فعال نباشد و موجب نارضایتی دانشجویان شود دیگر نمی‌تواند ارتقا پیدا کند و درآمد آنها در همان سطح خواهد ماند و اخطار خواهد گرفت. البته در کل در آخر هر ترم با نظرسنجی‌هایی که شکل می‌گیرد وضعیت استادها را رصد می‌کنیم.
حجتی امامی تصریح کرد که تعداد اساتید کار بلد و خوب رشته طراحی صنعتی خیلی محدود است و شاید در هر درسی تعداد آنها در کل کشور به یکی دو تا برسد و گاهی حتی به سه تا هم نمی‌رسد.
وی درباره علت این موضوع گفت: شاید به این دلیل بوده که برای رشته طراحی صنعتی مقطع دکترا نداشته‌ایم و به همین دلیل برای اساتیدی که بازنشسته شده و یا فوت شده‌اند جایگزینی نداریم. البته بورسیه خارج از کشور نیز برای این رشته سالهاست که متوقف شده.
حجتی امامی درباره راه کار دانشگاه هنر برای شناساندن رشته طراحی صنعتی گفت: گاهی اوقات از طرف خانواده‌های دانش‌آموزان برایم ایمیل‌هایی می‌آید که درباره رشته‌هایی مثل طراحی صنعتی سوال کرده و دوست دارند با آن آشنا شوند. می‌توانیم با برگزاری کمپ‌های آموزشی تابستانه با همکاری آموزش و پرورش، دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را با رشته‌های هنری آشنا کنیم.
وی اضافه کرد که ریاست جدید دانشگاه هنر حدود یک ماه است که یک دفتر ارتباط با جامعه ایجاد کرده و این دفتر ارتباط‌ها و همکاری‌هایی را با سازمان زیباسازی شهر، شرکت نفت و … برقرار کرده و از ارتباط استادها و افراد فعال در دانشگاه برای ارتباط با سازمان‌های مختلف استفاده می‌کند.
مدیر گروه رشته طراحی صنعتی در دانشگاه هنر درباره تجمع دانشکده‌های این دانشگاه در باغ ملی گفت: از دست دادن دانشکده‌هایی مثل دانشکده کاربردی در چهارراه ولیعصر یک باخت است. چراکه با حضور در این منطقه در یک فضای غنی هنری و فرهنگی هستیم و به همه جا نیز دسترسی داریم.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

راهنمای کاربردی هزینه، استعلام و خرید بیمه سامان
بیمه سامان یکی از شرکت‌هایی است که با وجود خصوصی بودن هر سال رشد قابل توجهی را در زمینه فروش بیمه تجربه کرده است.
واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به ماجرای مازیار ابراهیمی و بازداشت اشتباه او در پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای پرداخت.
نگاه متفاوت عباس عبدی به یک اختلاف
«با برخی از دوستان که گفت‌وگو می‌کنیم، همواره بر یک تمایز مهم میان روحانیون و روشنفکران تاکید می‌کنم که روحانیون برحسب سنت حوزوی و آموزه‌های خود، حتی اگر مخالف جدی با یکدیگر هم باشند در ادبیات و نحوه مواجهه قواعد و ضوابطی را رعایت می‌کنند که روشنفکران چنین نمی‌کنند یا کمتر رعایت می‌کنند.»
زنجانی‌ها چطور از سیل کره گرفتند
رضاآبادی‌ها از باران‌های بی‌امان امسال خوشحالند. سیل آمد ولی آنها را نبرد، پخش شد توی زمین‌هایشان و محصول را زیاد کرد. آبادی را راستی راستی آباد کرد. مردم رضاآباد، روستایی در بخش زنجانرود شهرستان زنجان، خاطرات زیادی از روزهایی دارند که بی‌آبی امانشان را بریده بود.
رفتار انسان با سگ در طول تاریخ
«شیوه رفتار با حیوانات می‌تواند نشانه خوبی از رشد اجتماعی و اخلاقی جامعه باشد. اخباری که گویای رفتار هولناک با حیوانات، بخصوص سگ‌ها و کشتار نظام‌مند آنان است، نویدی از وضع اخلاقی جامعه ما نمی‌دهد.»
آغاز اردوی تیم ملی کشتی آزاد بدون سرپرست
اردوی تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان برای حضور در رقابت های جهانی، روزهای ۳۰ مرداد تا ۱۱ شهریورماه در محل خانه کشتی عبدالله موحد تهران برگزار می شود.
پاسخ هادی‌زاده به گرفتن ورودی ۳۰۰ هزار تومانی از دوومیدانی‌کاران نابینا
رییس انجمن فدراسیون دوومیدانی نابینایان و کم‌بینایان گفت: مسابقاتی که در ساری برگزار شد لیگ باشگاهی و شانس مجدد برای حضور در تیم ملی بود که تیم‌ها برای شرکت در این مسابقات باید به حساب فدراسیون ورودی پرداخت می‌کردند.
مدافع عنوان قهرمانی قد بلندتر از همیشه!
تیم ملی والیبال نوجوانان ایران در حالی از فردا به مصاف رقبایش در قهرمانی جهان می‌رود که با میانگین قدی بلندتری نسبت به دوره‌های قبل باید به دنبال دفاع از عنوان قهرمانی باشد.
ورزشکاران آمریکایی در المپیک حق اعتراض به ترامپ ندارند
کمیته المپیک آمریکا با ارسال نامه ای به تمام ورزشکاران این کشور هشدار داد آنها حق اعتراض در طول برگزاری بازیهای المپیک و هنگام توزیع مدال ندارند.
مسی بهترین- رونالدو هم سطح هازارد
در یک بررسی مشخص شد مهاجم آرژانتینی اختلاف زیادی با بازیکن پرتغالی دارد و از او بهتر است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آغاز اردوی تیم ملی کشتی آزاد بدون سرپرست
اردوی تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان برای حضور در رقابت های جهانی، روزهای ۳۰ مرداد تا ۱۱ شهریورماه در محل خانه کشتی عبدالله موحد تهران برگزار می شود.
پاسخ هادی‌زاده به گرفتن ورودی ۳۰۰ هزار تومانی از دوومیدانی‌کاران نابینا
رییس انجمن فدراسیون دوومیدانی نابینایان و کم‌بینایان گفت: مسابقاتی که در ساری برگزار شد لیگ باشگاهی و شانس مجدد برای حضور در تیم ملی بود که تیم‌ها برای شرکت در این مسابقات باید به حساب فدراسیون ورودی پرداخت می‌کردند.
مدافع عنوان قهرمانی قد بلندتر از همیشه!
تیم ملی والیبال نوجوانان ایران در حالی از فردا به مصاف رقبایش در قهرمانی جهان می‌رود که با میانگین قدی بلندتری نسبت به دوره‌های قبل باید به دنبال دفاع از عنوان قهرمانی باشد.
ورزشکاران آمریکایی در المپیک حق اعتراض به ترامپ ندارند
کمیته المپیک آمریکا با ارسال نامه ای به تمام ورزشکاران این کشور هشدار داد آنها حق اعتراض در طول برگزاری بازیهای المپیک و هنگام توزیع مدال ندارند.
در استادیوم غدیر اهواز حتی نمی‌شود راه رفت!
سرمربی استقلال خوزستان می‌گوید تیمش در شرایطی غیر عادی به مصاف بادران رفته بود.
آغاز توزیع کارت آزمون دانشنامه تخصصی دندانپزشکی از شنبه
لزوم تدوین دو واحد درسی آشنایی با تاریخ پزشکی ایران
در حوزه تعامل دانشگاه با صنعت بسیار عقب‌تر از دنیا هستیم
شفاف‌سازی مالی و امانتداری مردم از اهداف دانشگاه آزاد است
تعامل دانشگاه تبریز با ۶ دانشگاه شرق ترکیه
کتاب برنامه‌ریزی درسی دوره تحصیلی متوسطه منتشر شد
آمار نهایی انتخاب رشته مجازین کنکور اعلام شد
حذف ۲۰ مرکز علمی کاربردی از چرخه فعالیت-برگزاری کلاس‌های آموزشی در ساعات اداری هفته
عدم امکان تدریس مدرسان فاقد کد در مراکز علمی کاربردی از مهر سال جاری
پذیرش کنکوری‌های مجاز نشده و افراد ثبت‌نام نکرده در کنکور