گلایه پیمانکاران خراسان شمالی از عملکرد 2 اداره دولتی

18:20 ۷۲ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 301 0
گلایه پیمانکاران خراسان شمالی از عملکرد 2 اداره دولتی

بجنورد- ایرنا- پیمانکاران عمرانی خراسان شمالی از نبود آموزش های لازم در امور مربوط به تامین اجتماعی و امور مالیاتی و کم اطلاعی از تغییرات و اصلاحیه بخش نامه ها انتقاد کرده و گفتند به علت نبود این آموزش ها متضرر شده اند.

ایرنا

این پیمانکاران روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشتند: ادارات کل تامین اجتماعی و امور مالیاتی استان آموزشی برای پیمانکاران برگزار نکرده و قوانین برایشان بازگویی نشده است و آنان به علت ناآشنایی و کم اطلاعی از تغییرات و اصلاحیه بخش نامه های جدید تامین اجتماعی متحمل ضرر شده اند.
آنان می گویند که بر اساس قانون، اداره کل امور مالیاتی و تامین اجتماعی مکلف هستند نسبت به برگزاری دوره های آموزشی اقدام کنند اما این کار انجام نمی شود زیرا تامین اجتماعی و امور مالیاتی نه تنها از ناآشنایی ها و بی اطلاعی پیمانکاران، ضرر نمی کنند بلکه سود می برند.
رئیس انجمن پیمانکاران عمرانی خراسان شمالی گفت: پیمانکاران این استان به علت ناآشنایی و کم اطلاعی از تغییرات و اصلاحیه بخش نامه های جدید تامین اجتماعی متضرر می شوند.
مهدی روحانی اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی استان، آموزشی برای پیمانکاران برگزار نکرده و قوانین بیمه برای پیمانکاران بازگویی نشده است و پیمانکاران به علت ناآشنایی و کم اطلاعی از تغییرات و اصلاحیه بخش نامه های جدید تامین اجتماعی متحمل ضرر شده اند.
وی با بیان اینکه امور مالیاتی هم در ارائه آموزش های لازم به پیمانکاران کوتاهی کرده است اظهار داشت: بر اساس قانون، تامین اجتماعی مکلف است نسبت به برگزاری دوره های آموزشی اقدام کند اما این کار انجام نمی شود.

*پیمانکار باید در جریان اجرای فرآیندهای تعیین حق بیمه باشد
روحانی افزود: از سازمان تامین اجتماعی استان بارها درخواست شده مکاتباتی که در زمینه پیمان ها با کارفرما انجام می دهد، با پیمانکار هم مکاتبه کند تا پیمانکار در جریان اجرای فرایندهای تعیین حق بیمه قرار گیرد اما این اقدام انجام نمی شود.
وی اظهار داشت: پس از گذشت مدت زمان معین از انعقاد قرارداد هر پیمان، تامین اجتماعی مکاتبه ای با کارفرما انجام داده و درخواست گزارشی از پیشرفت کار می کند و اگر پاسخی از کارفرما به دست نرسد، تامین اجتماعی براساس اطلاعات اولیه پیمان نسبت به تعیین حق بیمه اقدام و آن را قطعی می کند، متاسفانه بیشتر اداره ها جواب مکاتبه تامین اجتماعی را نمی دهند و این سازمان عین مبلغ را به عنوان هزینه فرض کرده و به عنوان درآمد شناسایی و حق بیمه را قطعی می کند و در صورتی که حق بیمه قطعی شد، غیرقابل اعتراض می شود.
وی با بیان اینکه در این شرایط پیمانکار به ناچار باید حق بیمه گزاف را پرداخت کند گفت: این موارد در نشست ها بحث شده اما تاکنون نتیجه نداده است.
وی خاطرنشان کرد: تامین اجتماعی از جمله ارگان هایی است که بر اساس قانون حق توقیف اموال و بستن حساب پیمانکار را دارد و به هیچ اعتراضی پاسخگو نیست البته این مشکلات در سایر استان ها هم وجود دارد اما کمتر است.
عضو انجمن پیمانکاران عمرانی خراسان شمالی هم گفت: تامین اجتماعی بابت پرداخت حق بیمه پیمانکار، اوراق اسناد خزانه را از پیمانکار قبول می کند اما تا زمانی که موعد سررسید اوراق نرسد مفاصا حساب صادر نمی کند.
امید اکبرزاده اظهار داشت: تامین اجتماعی با این عنوان که ممکن است اوراق نقد نشود از دادن مفاصا حساب خودداری می کند و یا در ازای دادن مفاصاحساب، ماهانه 2 درصد سود مطالبه می کند و این امر پیمانکاران را با مشکل جدی روبه رو کرده است.
وی گفت: پیمانکار تا زمانی که مفاصا حساب دریافت نکند، به سپرده ها و ضمانت ها که لازمه دست یابی به پول است، نمی رسد.
وی افزود: بر اساس قانون، مسئولیت پرداخت حق بیمه با کارفرما است و دستگاه اجرایی موظف است حق بیمه را پرداخت و جریمه ها را به عهده بگیرد اما در عمل تامین اجتماعی پیمانکار را مشمول جریمه کرده و جلوی حساب ها را می بندند.
این عضو انجمن پیمانکاران عمرانی خراسان شمالی گفت: تامین اجتماعی باید برآیندی از تصمیم های دولت، کارگر و کارفرما باشد اما اکنون تمام اقدامات و تصمیم ها توسط دول تانجام می شود این در حالی است که طبق قوانین جهانی دولت باید یک وجه این مثت باشد اما اکنون دولت در راس هرم است. البته این مشکل کشوری است و انتظار می رود در سطح ملی پیگیری شود.

* درخواستی برای آموزش امور مالیات داده نشده است
مدیرکل امور مالیاتی خراسان شمالی هم در این باره گفت: انجمن پیمانکاران عمرانی استان تا کنون درخواست کتبی برای ارائه آموزش های لازم نداده است و در صورت اعلام این درخواست، آمادگی داریم تا در اسرع وقت نسبت به برگزاری دوره های آموزشی اقدام کنیم.
یوسف یعقوبی نژاد اظهار داشت: این اداره کل آمادگی دارد در صورت ارائه لیست شرکت کنندگان در دوره آموزشی، از فردا نسبت به برگزاری این دوره ها مبادرت داشته باشد.
وی افزود: در تامین مربی و استاد دوره آموزشی هم مشکلی نیست و این دوره ها با هزینه های اداره کل امور مالیاتی برگزار می شود اما تا کنون درخواست کتبی به ما نداده اند.
مدیرکل امور مالیاتی خراسان شمالی گفت: آمادگی داریم تا این دوره ها در شهرستان های مختلف برگزار کنیم.

* پیمانکاران استقبال نمی کنند
مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی هم با بیان اینکه در صورت درخواست، دوره های آموزشی برای پیمانکاران برگزار می شود تا این قشر با بخش نامه های جدید آشنا شوند گفت: البته پیمانکاران از حضور در این دوره های آموزشی استقبال خوبی نداشته اند.
محمد علی عباس زاده وحید اظهار داشت: ماه گذشته یک دوره آموزشی برای آشنایی پیمانکاران از بخش نامه ها و قوانین تامین اجتماعی برگزار شد اما تنها 40، 50 نفر در آن شرکت کردند.
وی درباره گلایه ها از اینکه تامین اجتماعی مکاتبات لازم در زمینه پیمان ها با پیمانکار انجام نمی دهد تا پیمانکار در جریان اجرای فرایندهای تعیین حق بیمه قرار گیرد گفت: این اقدام انجام می شود و مکاتبات لازم در این باره با پیمانکاران صورت می گیرد.
در خراسان شمالی بیش از 940 شرکت پیمانکاری وجود دارد.
7185/ 6042


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

دانشگاه آزاد کمیته مقابله با بحران تشکیل داد
تهران- ایرنا- سخنگوی دانشگاه آزاد گفت: بعد از وقوع سیل بلافاصله کمیته مقابله با بحران در سازمان مرکزی این دانشگاه تشکیل شد و هم اکنون امدادرسانی به مناطق سیل زده در حال انجام است.
شبی با موزه های قلب پایتخت
تهران- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به برگزاری شبی با موزه اشاره و بیان کرد: بازدید از چهار موزه بافت تاریخی پایتخت در روز هفتم فروردین ماه جاری در قالب این برنامه رایگان است.
رودخانه قمرود قم 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد
قم- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم گفت: با توجه به مطالعاتی که در حوزه داخل قمرود انجام شده، این مسیر حدود 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد که اعتبار قابل توجهی برای اصلاح این نقاط نیاز است.
1.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شد
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سیلاب فروردین ماه را از سیل زمستان پارسال شدیدتر دانست و گفت: طی 2 موج سیلابی در 48 ساعت گذشته، 1.5 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
خطری سدهای استان تهران را تهدید نمی کند
تهران- ایرنا- مدیر دفتر مطالعات پایه منابع شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه خطری سدهای این استان را تهدید نمی کند درباره سد لتیان که ظرفیت آن تکمیل شده است گفت: در این زمینه نگرانی وجود ندارد.
بارش باران 68 میلیارد تومان خسارت به دالاهو وارد کرد
کرمانشاه - ایرنا - فرماندار دالاهو گفت: بارش باران در روزهای اخیر 68 میلیارد تومان خسارت به بخش های کشاورزی، باغبانی، خطوط آب روستایی، جاده های مواصلاتی، معابر و خیابان های شهرستان دالاهو وارد کرده است.
مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند
قم- ایرنا- آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با ابراز تاسف از وقوع حادثه سیل شیراز و جان باختن تعدادی از هموطنان، گفت: مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند.
توفان مسیر زاهدان - بم را بست
زاهدان- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: مسیر زاهدان - بم عصر امروز سه شنبه به دلیل توفان شدید و کاهش دید بسته شد.
ایستگاه های مترو تهران دچار آبگرفتگی نشده اند
تهران-ایرنا- مدیر روابط عمومی شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه اعلام کرد که هیچکدام از ایستگاههای مترو در پایتخت دچار آبگرفتگی نشده اند.
سرعت باد در زاهدان به 68 کیلومتر بر ساعت رسید
زاهدان- ایرنا- رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زاهدان که از امروز سه شنبه در نواحی مرکزی این استان شروع شده به 68 کیلومتر بر ساعت رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره های هنری در آذربایجان غربی
ارومیه - ایرنا - رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: مهلت ارسال اثر به چهار جشنواره حوزه هنری استان در رشته های شعر، تئاتر و تصویرسازی به درخواست هنرمندان تا 20 فروردین سال جاری تمدید شد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
رانش زمین روستای «آبیدک زیلایی» را در بویراحمد بلعید
یاسوج- ایرنا- فرماندار بویراحمد گفت: پس از بارندگی های سیل آسا در کهگیلویه و بویراحمد ،روستای «آبیدک» دهستان زیلایی در شهرستان بویراحمد بر اثر رانش زمین محو شد و هیچ اثری از آن وجود ندارد.
استقبال از تورهای نوروزی گردشگری تهران 35 درصد افزایش داشت
تهران- ایرنا- رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران اعلام کرد: استقبال از تورهای گردشگری تهران در پنج روز نخست نوروز امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 35 درصد افزایش داشت.
کودک راز و جرگلانی از غرق شدن در سد نجات یافت
13 روستای بخش سنخواست در جاجرم درگیر سیلاب است
295 تخته چادر در مناطق سیل زده خراسان شمالی توزیع شد
راه 12 روستای راز و جرگلان بسته شد
۳۵.۸ میلی متر باران در چهاربید اسفراین بارید
خشونت صهیونیست ها به بهداشت روانی کودکان غزه آسیب زده است
ارتباط با شهر گُمیشان تنها با قایق امکان پذیر است
مرگ خاموش پیرزن گلستانی براثر مسمومیت با گاز
مصدومان تصادفات نوروزی در خراسان شمالی 25 درصد کاهش یافت
16 اتوبوس سیل زدگان آق قلا را به مناطق امن منتقل می کند