تغییر نام مراکز راهنمای زائر به طلاعات سفر، اعلام جنگ یا اقدامی تخصصی

12:14 ۷۳ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 146 0
تغییر نام مراکز راهنمای زائر به طلاعات سفر، اعلام جنگ یا اقدامی تخصصی

مشهد- ایرنا- در پی مصوبه هیات وزیران مبنی بر راه اندازی مراکزی با عنوان 'اطلاعات سفر' در مبادی ورودی شهرها، مراکز پیشین 'راهنمای زائر' در مشهد به 'مراکز تخصصی اطلاعات سفر' تغییر نام داده و با همان اهداف همیشگی فعالیت خود را پیگیری کرده اند.

ایرنا

هیات وزیران اواخر آذر ماه پارسال در قالب 'آیین نامه ساماندهی و ارتقا گردشگری شهری' به منظور اقدامات اجتماعی و فرهنگی در کلانشهرها تصویب کرد: شهرداریها موظفند در مبادی ورودی و مسیرهای گردشگری شهری کیوسکهای راهنمایی و اطلاع رسانی گردشگری راه اندازی کنند.
در حالی که هم اینک 26 'مرکز اطلاعات سفر' در محدوده های زیارتی و گردشگری مشهد و مبادی ورودی این کلانشهر برای خدمت رسانی به زائران و گردشگران فعالیت دارند اخیرا مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی حذف واژه 'زائر' از عنوان مراکز تخصصی سفر را اقدامی برای 'اعلام جنگ تمدنی و فرهنگی در مشهد' توصیف کرده است.
وحید جلیلی دیروز در مراسم افتتاح بخشی از موزه زنده زیارت در مشهد گفت: به ‌تازگی با فشار برخی جریانها دستور داده ‌شده تا تابلوهای دکه ‌هایی را که در اطراف حرم امام رضا(ع) به ‌عنوان راهنمای زائر فعال بودند پایین بکشند و به ‌جای آن تابلوی راهنمای مسافر نصب کنند.
معاون پیشین فرهنگی شهرداری مشهد در دوره شورای اسلامی چهارم این شهر گفت: موضوع حذف عنوان زائر از عاشقان زیارت امام رضا(ع) را نمی ‌توان بحثی سیاسی دانست بلکه اقدامی برای اعلام جنگ تمدنی و فرهنگی در مشهد مقدس است. کسانی که تاکنون برای زیارت به حرم رضوی نرفته ‌اند اکنون تئوریسین توسعه مشهد هستند که در نشریات مصاحبه و اعلام می‌ کنند در مشهد نباید زائر داشته باشیم بلکه باید توریست جذب کنیم. برخی در حال مقابله با ماهیت امام رضایی مشهد مقدس هستند. از نخبگان شهر مشهد فارغ از هر خط سیاسی می ‌خواهم مقابل این جریان سکوت نکنند.
وحید جلیلی به مدت سه سال تا ابتدای آبان ماه پارسال معاون فرهنگی شهردار مشهد بود.

* بسنده کردن به یک نام برای میزبانی کافی نیست
مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد روز شنبه در واکنش به این اظهارات گفت: برای میزبانی صرفا نباید به یک نام بسنده کرد، معنا ندارد این همه سر و صدا برای یک تغییر نام ایجاد شود. طبق مصوبه پارسال هیات وزیران باید در مبادی ورودی شهرها مراکزی با عنوان مرکز اطلاعات سفر راه اندازی می شد.
نرگس شالچیان افزود: از اسفند ماه پارسال 'مراکز راهنمای زائر' در مشهد به 'مراکز تخصصی اطلاعات سفر' تغییر نام پیدا کرد لذا اگر آقای جلیلی دغدغه داشتند، از سال گذشته که ما این تغییرات را داشتیم می توانستند طرح موضوع کنند. مشهد شهری بین المللی است و باید در فضای عمومی آن از مفاهیمی استفاده شود که ادبیات یکسان را در اذهان زائران، مسافران و گردشگران تداعی کند و برای همه پذیرفته شده باشد.
وی ادامه داد: از کلماتی باید استفاده کرد که مقبولیت علمی به همراه خود داشته باشند. در شهرهای مذهبی تمام دنیا و ایران نظیر شیراز نیز از همین نامها استفاده می شود. شهرداری مشهد نه اسم گردشگر را روی این مراکز گذاشته، نه اسم مسافر و نه زائر بلکه این مراکز با عنوان 'مرکز تخصصی اطلاعات سفر' نامگذاری شده اند.
مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد گفت: فارغ از مباحث سیاسی و با هدف انجام کار تخصصی و علمی تاکنون در خصوص فعالیت این مراکز موفق عمل کرده ایم. نباید به حواشی بپردازیم حیف است در مشهد با این همه ظرفیت خود را درگیر حواشی کنیم، از زائران و گردشگرانی که به مشهد می آیند بهره لازم را نبریم و رضایتمندی را برای آنها ایجاد نکنیم.
وی افزود: برای همه بدیهی و پذیرفته است که نخستین هدف و مقصد هر کسی که به مشهد سفر می کند زیارت بارگاه نورانی امام رضا(ع) و بارگاه منور رضوی می باشد لذا پسندیده نیست اینگونه حواشی ایجاد شود.

* فعالیت 26 مرکز اطلاعات سفر
شالچیان همچنین گفت: هم اینک 26 مرکز اطلاعات سفر در محدوده های زیارتی و گردشگری مشهد و مبادی ورودی این کلانشهر برای خدمت رسانی به زائران و گردشگران فعالیت دارند.
وی افزود: در گذشته به موضوعاتی همانند 'برگزاری دوره های آموزشی، مشهدشناسی و معرفی ظرفیتهای مختلف مشهد مقدس' در این مراکز کمتر توجه می شد و حتی امور مربوطه توسط یک دانش آموز ارائه می شد. اما هم اینک افراد تحصیلکرده همین حوزه در مراکز تخصصی اطلاعات سفر فعالیت می کنند.
مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد گفت: میزبانی از زائر مقوله های مختلفی دارد. کسانی که در مراکز اطلاعات سفر مشغول فعالیت هستند سعی می کنند در تمام موارد شرط میزبانی را رعایت کنند. شعار شهرداری مشهد 'میهمان داریم، میزبانان خوبی باشیم' است.
7505/1858


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ادبیات
ادبیات

آخرین اخبار

رسمیت شناختن بلندی های جولان اوج دیوانگی آمریکاست
قم- ایرنا- آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با صدور بیانیه ای اقدام غیر انسانی ایالات ‌متحده آمریکا در به رسمیت شناختن بلندی های جولان برای رژیم نامشروع اسرائیل را اوج دیوانگی این کشور دانست.
سیل 376 میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های کرمانشاه وارد کرد
کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه اعلام کرد: بارش باران و جاری شدن سیل چند روز اخیر 376 میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های استان کرمانشاه وارد کرد.
سازمان بازرسی هیاتی را مامور بررسی اقدام های شهرداری تهران کرد
تهران - ایرنا - رئیس سازمان بازرسی کل کشور درپی هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر بارش شدید باران در تهران و امکان وقوع سیل، هیاتی را مامور کرد تا با حضور در مناطق سیل‌خیز پایتخت بر اقدامات پیشگیرانه شهرداری برای جلوگیری از وقوع بحران احتمالی نظارت و نتیجه را گزارش کنند.
مفقود شدن دو نفر بر اثر واژگونی قایق در سیل گمیشان
گرگان - ایرنا - در پی واژگونی یک فروند قایق موتوری حامل 17 سرنشین اعم از امدادگران و سیل زدگان شهرستان گمیشان در استان گلستان 2 نفر مفقود شدند.
سراج: با تخلفات احتمالی در سیل شیراز برخورد می شود
شیراز - ایرنا - رئیس سازمان بازرسی کل کشور در بازدید از مناطق سیل زده شیراز و عیادت از مصدومان بستری در بیمارستان های این شهر اعلام کرد: مردم مطمئن باشند با تخلفات احتمالی در سیل شیراز برخورد می شود.
صدای طبیعت
شیراز- ایرنا- آب گل آلود، خروشان بر دیواره های رودخانه می خورد و خس و خاشاک را روی پل جا می گذاشت؛ مردم چشمشان به آسمان بود و با نگاه التماس آلود می خواستند باران نبارد همان مردمی که تا چند روز پیش می گفتند آسمان بر زمین بخیل شده و نمی بارد.
بارندگی اخیر سبب جاری شدن سیلاب در رودخانه‌های فصلی یزد شد
یزد - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری یزد گفت: از زمان شروع بارش‌های اخیر تاکنون در هیچ نقطه‌ای از استان گزارشی از جاری شدن سیل در شهرها، روستاها ، مزارع و باغ‌ها دریافت نشد و آنچه هم رخ داد، جاری شدن سیلاب و رواناب در رودخانه‌های فصلی ( مسیل‌های خشک) ناشی از بارندگی است.
5 جاده ارتباطی در کهگیلویه و بویراحمد مسدود شد
یاسوج- ایرنا- رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد گفت: پنج جاده ارتباطی این استان به سبب طغیان رودخانه ها، آبگرفتگی شدید، ریزش کوه و شرایط ناایمن تا اطلاع بعدی توسط پلیس راه نیروی انتظامی و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای مسدود شدند.
ریزش سنگ در محدوده میدان امیر کبیر کرج جزیی بود
کرج - ایرنا- رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان کرج گفت: ریزش سنگ در محدوده میدان امیر کبیر کرج جزیی بود و مسیر باز است .
23 میلیون شب اقامت مسافران نوروزی در کشور ثبت شد
یزد - ایرنا - معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: 23 میلیون شب اقامت مسافران نوروزی با وجود شرایط متفاوت جوی در کشور از 28 اسفند 97 تا پایان روز پنجم فروردین‌ماه سال 1398، در مراکز اقامتی ، بوم گردی‌ها و هتل‌ها ثبت شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شهردار شیراز کجاست؟!
دادستان عمومی و انقلاب شیراز با حضور در منطقه دروازه قرآن از متولیان توضیح خواست اما شهردار شیراز نیست.
علت وقوع سیل در شیراز چه بود؟
یک کارشناس حوزه مدیریت منابع آبی ضمن انتقاد از سوء مدیریت دستگاه‌ شهرداری شیراز در پی سیلاب امروز گفت: مدیران پیشین شهرداری و معاونت عمرانی استانداری‌ها در دوره‌های مختلف باید پاسخگوی سوء مدیریت و سهل انگاری‌هایشان باشند.
اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
امام جمعه گرگان از رییس جمهور برای سیل زدگان گلستان استمداد کرد
گرگان - ایرنا - نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان با ارسال نامه ای به رییس جمهوری خواستار رسیدگی بیشتر و فوری به آسیب دیدگان ناشی از سیل روزهای اخیر این استان شد و نوشت: آقای دکتر روحانی بدون مقدمه می گویم؛ استان گلستان بویژه ترکمن صحرا را دریابید.
سیل در گلستان جان دو نفر را گرفت
گرگان - ایرنا - وقوع سیلاب و تخریب چند ساختمان در شرق استان گلستان دو کشته و چند مصدوم بر جای گذاشت.
مرحله نهایی داوری بخش هنرهای نمایشی جشنواره خانه بهار مشهد آغاز شد
بسیج امکانات سازمان تبلیغات برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان
آمادگی اسکان مسافران نورزی در اماکن متبرکه کرمان وجود دارد
اعزام اردوهای راهیان نور از قزوین تا اطلاع ثانوی لغو شد
اولین وقف سال جدید در گیلان به ثبت رسید
اجرای رویدادهای فرهنگی نوروزی در مشهد لغو شدند
اتحاد و همدلی از نوع ایرانی در سیل گلستان
برنامه های جشن عیدانه در قزوین لغو شد
اسکان افزون بر 184 هزار نفر روز مسافر در مدارس گیلان
1600 مسافر نوروزی در مدارس خمین اسکان شدند