لزوم بازنگری نسبت تربیت دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی و پایه

10:40 ۷۳ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 222 0
لزوم بازنگری نسبت تربیت دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی و پایه

سرپرست وزارت بهداشت بر لزوم بازنگری در نسبت تربیت دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی و پایه اشاره کرد و گفت: تربیت دانشجوی آموزش تکمیلی، در شرایطی که بیشترین نیاز خدمات سلامت در مقاطع پایه است باید مورد تجدید نظر قرار گیرد، که این کار در حوزه آموزش در دست پیگیری است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در نشست با مسئولین حوزه آموزش با اشاره به اهمیت آموزش در تمامی ابعاد کشور، ضمن قدردانی از برنامه های اجرا شده، گفت: تنها راه رهایی برای همه امور کشور گذر از مسیر آموزش است.
سرپرست وزارت بهداشت در نشست با معاون آموزشی وزارت بهداشت و مدیران این حوزه، که امروز برگزار شد، گزارشی از اقدامات انجام شده در زمینه برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی و فعالیت های جاری حوزه معاونت آموزشی توسط دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت ارائه شد.
دکتر سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت پس از استماع این گزارش ضمن قدردانی از تلاش های دکتر هاشمی وزیر سابق بهداشت گفت: ایشان زحمات زیادی را برای این حوزه کشیدند و این مسیر ادامه خواهد داشت. 
دکتر نمکی با اشاره به سوابق دکتر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت، آینده نگری، استفاده وسیع از نیروی انسانی، دوری گزینی از چالش های سیاسی و تلاش طولانی در این حوزه را از ویژگی های وی برشمرد.
وی با بیان اینکه حوزه آموزش از مهمتریم حوزه های وزارت بهداشت است، گفت: اگر امروز روی آموزش سرمایه گذاری نکنیم هزینه آن را بعدا خواهیم پرداخت. بحث بار بیماری هایی که در کشور ایجاد شده در واقع حاصل غفلت های دیروز بوده است و باید به مسیری که امروز می رویم و تاثیر آن بر آینده دقت کنیم.
سرپرست وزارت بهداشت ادامه داد: دکتر شولتز، رییس انجمن اقتصاد آمریکا در سال 1960 گفتند آنچه کشورها برای آموزش، سرمایه گذاری کنند هزینه نیست و سرمایه است، مشروط بر اینکه بتوانیم اثرات این سرمایه گذاری را در تولید ناخالص داخلی آن کشور ببینیم. یعنی اگر سهمی از اقتصاد را در آموزش وارد کنیم و تاثیری در اقتصاد ملی نداشته باشد باید تجدیدنظر کنیم. ولی اگر با هدف و نگاه درست این کار را بکنیم قطعا دانشگاهها می توانند در اقتصاد کشور نقش آفرینی کنند.
دکتر نمکی اظهار داشت: دانشگاه همیشه فقط در اقتصاد ملی هم نقش آفرینی نمی کند. شاخص های SDG که در نشست استکهلم بدان پرداخته شده است از بستر دانشگاه بیرون آمده، که مبنای نشست سران کشورها در استکهلم شد.
وی افزود: دانشگاه دو هدف دارد؛ یکی تاثیرگذاری در اقتصاد ملی است و دیگری هم اثرگذاری در تغییرات اجتماعی یک کشور است و ایفای این دو نقش از الزامات برای دانشگاهها است.
سرپرست وزارت بهداشت با بیان اینکه حرکت های خوبی در علوم پزشکی کشور داشته ایم، گفت: عدم خودکفایی در تربیت پزشک در گذشته و استفاده از پزشکان خارجی در کشور چالش های فرهنگی را ایجاد می کرد. تیمی، استقلال دانشگاههای علوم پزشکی و ادغام آموزش در خدمات را پیگیری کردند و به ثمر رسید که امروز شاهد توسعه شگفت انگیز در علوم پزشکی هستیم. 
وی اضافه کرد: در رابطه با آموزش پزشکی زحمات زیادی کشیده شده است ولی لازم است با توجه به نکاتی کمک کنیم این راه را با سرعت بیشتر طی کنیم.
دکتر نمکی گفت: دانش آموختگان ما متناسب با بضاعت ها و نیازهای نظام ارائه خدمت تربیت نمی شوند. تجربه تربیت بهورزان تجربه موفقی بود و از آنجا که این افراد متناسب با بضاعت ها و نیازهای جامعه تربیت شدند هنوز خانه های بهداشت زیرساخت های مناسبی هستند که می توان خدمات جدید را نیز در این مراکز ارائه نمود.
وی بر لزوم بازنگری در نسبت تربیت دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی و پایه اشاره کرد و گفت: تربیت دانشجوی آموزش تکمیلی، در شرایطی که بیشترین نیاز خدمات سلامت در مقاطع پایه است باید مورد تجدید نظر قرار گیرد، که این کار در حوزه آموزش در دست پیگیری است.
سرپرست وزارت بهداشت تاکید کرد: اینکه بدانیم چه آدمی، برای کدام جایگاه ارائه خدمت، با چه میزان دانش و مهارت، در چه بازه زمانی، با چه هزینه ای، توسط چه کسی و در کجا می خواهیم تربیت کنیم رسالت اصلی حوزه آموزش است. 
وی خاطرنشان کرد: آموزش های ما به شکل جامعه محور شکل نگرفته و به جای آموزش های جامعه محور، آموزش های بیمارستانی ارائه می نماییم. برخی از روستاهای ما از ابتدایی ترین خدمات مثل خدمات دندانپزشکی بهره نمی برند.
دکتر نمکی افزود: از ابتدا باید به دانشجویان آموزش داده شود که در این کشور چالش هایی وجود دارد که مسائل ابتدایی است و دانشجو سرباز این عرصه است که نیازهای جامعه را تامین کند نه اینکه برای ارائه خدمات لوکس تربیت می شود. دلیل این امر این است که ما افراد را مبتنی بر نیازهای جامعه انتخاب نمی کنیم و آموزش نمی دهیم.
سرپرست وزارت بهداشت به اهمیت دیدگاه معلم ها و اساتید در جامعه اشاره کرد و گفت: اساتید قدیمی به دانشجویان عشق به خدمت را آموزش می دادند و همانطور که در گزارش دکتر لاریجانی هم اشاره شد این یکی از مباحث اخلاق حرفه ای است که با چالش مواجه هستیم.
دکتر نمکی اظهار داشت: بسترهایی که در آموزش، مثل آموزش مجازی ایجاد شده باید گروه هدف این آموزش ها به سمت جامعه برود و متناسب با چالش های سلامت کشور مثل چاقی، تصادفات و بیماری های قلبی در بسترهای مجازی به جامعه ارائه شود. اگر ما این کار را انجام ندهیم افراد غیر متخصص در فضای مجازی اطلاعات اشتباه به مردم ارائه می دهند.
وی افزود: متخصصین ما باید بتوانند با زبان مردم آموزش هایی آماده کنند برای ایشان. به عنوان مثال در بیماری های غیرواگیر باید آموزش ها را به سمت جامعه پیش ببریم تا سبک زندگی مردم را تغییر دهیم.
سرپرست وزارت بهداشت از تجربه واکسیناسیون کشور و موفقیت هایی که در این زمینه حاصل شده سخن گفت و اظهار داشت: امروز در کنترل چاقی، دیابت و  تصادفات،  وزارت بهداشت نقش اندکی دارد و همکاری بین بخشی است که می تواند بار این چالش ها را در جامعه کم کند و لازم است در این زمینه آموزش های مناسبی برای جامعه تدارک دیده شود.
دکتر نمکی با بیان این نکته که آمایش سرزمینی یکی از زیباترین کارهایی بود که در آموزش انجام شد، گفت: ما باید از کارهای موازی بپرهیزیم و از تصمیمات جزیره ای دوری کنیم. همه باید از سرمایه های کشور استفاده کنند و همکاری درون بخشی و بین بخشی را ارتقا دهیم تا همه بتوانیم از سرمایه های ملی بهره برداری کنیم.
وی ادامه داد: اگر زیرساخت ها ارزیابی شود و درخصوص اشتراک منابع ملی برنامه ریزی شود می توانیم برنامه ها را پیش ببریم. آمایش با هم افزایی که ایجاد می کند یکی از بهترین برنامه هایی است که پیگیری می شود.
سرپرست وزارت بهداشت به برنامه جلوگیری انتقال از خارج به داخل کشور از ابتدای سال 2019 اشاره کرد و گفت: نباید اجازه دهیم که افراد بروند 6 ماه در خارج از کشور تحصیل کنند و بعد وارد کشور شوند و باعث دلسردی دانشجویان داخل بشوند. باید مسائل اجتماعی آموزش مدیریت شود.
دکتر نمکی اظهار داشت: لازم است تلاش کنیم در عرصه های غیرپزشکی تاثیرگذار در سلامت ورود کنیم. بحث مولفه های اجتماعی اثرگذار بر سلامت بحث بسیار مهمی است و باید سعی کنیم با دانشگاههای غیرپزشکی همکاری داشته باشیم. برای عرصه هایی مثل آلودگی محیط زیست باید با دانشمندان سایر عرصه ها کار کنیم. به عنوان مثال در سرطان ریه تحقیقات گسترده ای انجام دادیم ولی روی ترکیبات بنزین و سایر عوامل زمینه ساز، با صاحبنظران سایر حوزه ها همکاری نکرده ایم.
وی بر لزوم ارتباط بین علوم پایه و بالین در علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: علیرغم تلاش هایی که شده هم افزایی بین علوم پایه و بالین شکل نگرفته و بدون پیوند این دو، حوزه پزشکی رشد نخواهد کرد. با برگزاری نشست های علمی مشترک، و پایان نامه های مشترک  می توان این برنامه ها را پیش برد. که این کار در حوزه آموزش شروع شده است.
سرپرست وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه تنها راه رهایی برای همه امور کشور گذر از مسیر آموزش است، گفت: انسان ابزار توسعه نیست، انسان توسعه یافته هدف غایی توسعه است و انسان توسعه یافته ایجاد نخواهد شد مگر از مسیر آموزش و این، هنر مسئولین این حوزه است.
به گزارش وبدا، وی در پایان ضمن اشاره به برنامه هایی که در حوزه آموزش اجرا شده گفت: من حوزه آموزش را حوزه اول وزارت بهداشت می دانم و هرگز معاونت آموزشی را معاونت چندم وزارت بهداشت نخواهم دید و لازم است برای پیگیری این برنامه ها نشست های بیشتری داشته باشیم.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان

آخرین اخبار

رسمیت شناختن بلندی های جولان اوج دیوانگی آمریکاست
قم- ایرنا- آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با صدور بیانیه ای اقدام غیر انسانی ایالات ‌متحده آمریکا در به رسمیت شناختن بلندی های جولان برای رژیم نامشروع اسرائیل را اوج دیوانگی این کشور دانست.
سیل 376 میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های کرمانشاه وارد کرد
کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه اعلام کرد: بارش باران و جاری شدن سیل چند روز اخیر 376 میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های استان کرمانشاه وارد کرد.
سازمان بازرسی هیاتی را مامور بررسی اقدام های شهرداری تهران کرد
تهران - ایرنا - رئیس سازمان بازرسی کل کشور درپی هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر بارش شدید باران در تهران و امکان وقوع سیل، هیاتی را مامور کرد تا با حضور در مناطق سیل‌خیز پایتخت بر اقدامات پیشگیرانه شهرداری برای جلوگیری از وقوع بحران احتمالی نظارت و نتیجه را گزارش کنند.
مفقود شدن دو نفر بر اثر واژگونی قایق در سیل گمیشان
گرگان - ایرنا - در پی واژگونی یک فروند قایق موتوری حامل 17 سرنشین اعم از امدادگران و سیل زدگان شهرستان گمیشان در استان گلستان 2 نفر مفقود شدند.
سراج: با تخلفات احتمالی در سیل شیراز برخورد می شود
شیراز - ایرنا - رئیس سازمان بازرسی کل کشور در بازدید از مناطق سیل زده شیراز و عیادت از مصدومان بستری در بیمارستان های این شهر اعلام کرد: مردم مطمئن باشند با تخلفات احتمالی در سیل شیراز برخورد می شود.
صدای طبیعت
شیراز- ایرنا- آب گل آلود، خروشان بر دیواره های رودخانه می خورد و خس و خاشاک را روی پل جا می گذاشت؛ مردم چشمشان به آسمان بود و با نگاه التماس آلود می خواستند باران نبارد همان مردمی که تا چند روز پیش می گفتند آسمان بر زمین بخیل شده و نمی بارد.
بارندگی اخیر سبب جاری شدن سیلاب در رودخانه‌های فصلی یزد شد
یزد - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری یزد گفت: از زمان شروع بارش‌های اخیر تاکنون در هیچ نقطه‌ای از استان گزارشی از جاری شدن سیل در شهرها، روستاها ، مزارع و باغ‌ها دریافت نشد و آنچه هم رخ داد، جاری شدن سیلاب و رواناب در رودخانه‌های فصلی ( مسیل‌های خشک) ناشی از بارندگی است.
5 جاده ارتباطی در کهگیلویه و بویراحمد مسدود شد
یاسوج- ایرنا- رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد گفت: پنج جاده ارتباطی این استان به سبب طغیان رودخانه ها، آبگرفتگی شدید، ریزش کوه و شرایط ناایمن تا اطلاع بعدی توسط پلیس راه نیروی انتظامی و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای مسدود شدند.
ریزش سنگ در محدوده میدان امیر کبیر کرج جزیی بود
کرج - ایرنا- رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان کرج گفت: ریزش سنگ در محدوده میدان امیر کبیر کرج جزیی بود و مسیر باز است .
23 میلیون شب اقامت مسافران نوروزی در کشور ثبت شد
یزد - ایرنا - معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: 23 میلیون شب اقامت مسافران نوروزی با وجود شرایط متفاوت جوی در کشور از 28 اسفند 97 تا پایان روز پنجم فروردین‌ماه سال 1398، در مراکز اقامتی ، بوم گردی‌ها و هتل‌ها ثبت شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شهردار شیراز کجاست؟!
دادستان عمومی و انقلاب شیراز با حضور در منطقه دروازه قرآن از متولیان توضیح خواست اما شهردار شیراز نیست.
علت وقوع سیل در شیراز چه بود؟
یک کارشناس حوزه مدیریت منابع آبی ضمن انتقاد از سوء مدیریت دستگاه‌ شهرداری شیراز در پی سیلاب امروز گفت: مدیران پیشین شهرداری و معاونت عمرانی استانداری‌ها در دوره‌های مختلف باید پاسخگوی سوء مدیریت و سهل انگاری‌هایشان باشند.
اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
امام جمعه گرگان از رییس جمهور برای سیل زدگان گلستان استمداد کرد
گرگان - ایرنا - نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان با ارسال نامه ای به رییس جمهوری خواستار رسیدگی بیشتر و فوری به آسیب دیدگان ناشی از سیل روزهای اخیر این استان شد و نوشت: آقای دکتر روحانی بدون مقدمه می گویم؛ استان گلستان بویژه ترکمن صحرا را دریابید.
سیل در گلستان جان دو نفر را گرفت
گرگان - ایرنا - وقوع سیلاب و تخریب چند ساختمان در شرق استان گلستان دو کشته و چند مصدوم بر جای گذاشت.
اولین گام مدرسه‌ای دانشگاه آزاد برای پاسخگویی به دغدغه اشتغال فارغ التحصیلانش
ضرورت توجه به توسعه کیفیت در آموزش علوم پزشکی
نهایی سازی برنامه‌های تحول در آموزش عالی سلامت تا پایان فروردین
حوزه آموزش پزشکی با استمداد از بیانیه راهبردی رهبری در مسیر توسعه و ارتقاء حرکت می‌کند
زمان برگزاری آزمون‌های وزارت بهداشت در سال جدید مشخص شد
ابلاغ ۴ آیین‌نامه جدید به دانشگاه‌ها همزمان با آغاز سال نو