عدم پیوستن به CFT و مزایایی آن برای ایران

02:30 ۹ روز و ۲۲ ساعت پیش افکار نیوز 168 0
عدم پیوستن به  CFT و مزایایی آن برای ایران

در این مطلب به مزایای نپیوستن ایران به کنوانسیون CFT اشاره شده است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،در ماه‌های اخیر، دولت به شدت به دنبال پیوستن به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسمCFT است، اما نه رییس جمهورو نه وزیر امور خارجههیچ تضمینی برای بهبود شرایط نمی‌دهند.
به عنوان مثال، وزیر امور خارجهدر جلسه مورخ ۱۵ مهرماه صحن علنی مجلسدرباره بررسی لایحهالحاق ایرانبه این کنوانسیون به عنوان یکی از لوایح چهارگانه درخواستی گروه ویژه اقدام مالی FATF گفت: «نه بنده و نه آقای رئیس‌جمهور نمی‌توانیم تضمین دهیم که با پیوستن به لایحه حمایت مالی از تروریسم مشکلاتمان حل خواهد شد».
*آثار اقتصادی پیوستن یا نپیوستن به CFT چیست؟کنوانسیون CFT یک کنوانسیون بین المللی است که در صورت پیوستن به آن، دولت تعهد می‌دهد همکاری قضایی و اطلاعاتی گسترده‌ای در رابطه با تامین مالی تروریسم، با دیگر اعضای کنوانسیون داشته باشد. این همکاری می‌تواند در قالب استرداد مجرمان (کسانی که کشور‌های دیگر با اتهام تروریسم، آن‌ها را مجرم می‌دانند)، معاضدت قضایی و همچنین انتقال اطلاعات باشد. در شرایطی که کشورمان از یک سو در منطقه حضور دارد و تحت اتهام حمایت از تروریسم است، و از سوی دیگر به دلیل
جنگاقتصادی گسترده، حدود ۱۰۰۰ فرد و نهاد مهم ایرانی در لیست تحریمی آمریکا قرار گرفته اند، افشای اطلاعات اقتصادی می‌تواند خطرات بسیار بزرگی داشته باشد.
ما تحت تحریم‌های شدیدی قرار داریم که حتی حوزه‌های داروو غذا را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. با وجود این که طبق ادعای غربی ها، این حوزه‌ها بشردوستانه بوده و از تحریم‌ها مستثنی هستند، اما اخیرا خبری منتشر شد مبنی بر این که شرکت‌های بین‌المللی که در زمینه‌ی غذا
تجارتمی‌کنند، صادرات غذا به ایران را در اثر فشار تحریم‌های آمریکا متوقف کرده‌اند. رویترز گزارش داده است بسیاری از بانک‌های کوچکی که در دوره‌ی قبلی تحریم‌ها تراکنش‌ها را تسهیل می‌کردند و با ایران رابطه داشتند، اکنون روابط بانکی خود با ایران را قطع کرده‌اند. تحت این شرایط سخت تحریمی، پیوستن یا نپیوستن به CFT چه اثری بر تحریم‌ها خواهد داشت؟
*حفظ و ارتقای مسیر‌های دور زدن تحریم‌های مالی و بانکیبخش زیادی از مبادلات مالی ایران در شرایط تحریمی، به واسطه صرافی‌ها انجام می­گیرد، و در شرایطی که بانک­ها حاضر به همکاری با ایران نیستند، این صرافی­ها هستند که نقش دریچه­‌های تنفسی را در فضای تحریمی ایفا می­‌کنند. در صورت بسته شدن این دریچه ها، ضربات جبران ناپذیری به دسترسی‌های ارزی و
اقتصاد کشوروارد خواهد شد. همچنانکه برخی اخبار حاکی از لو رفتن بخشی از اطلاعات مالی کشورمان به واسطه همکاری‌ها در قالب FATF است. ماجرا از این قرارست که در
زمستان۹۶ کشور امارات متحده عربی، درخواستی برای دریافت اطلاعات اقتصادی چند صرافی را به ایران داد و واحد اطلاعات مالی کشورمان نیز این اطلاعات را در اختیار امارات متحده عربیقرار داد. علی اصغر یوسف‌نژاد، عضو
کمیسیون اقتصادیمجلس در مصاحبهبا روزنامه جام جمدر این زمینه گفت: «بحران ارزی در شش‌ماهه گذشته ناشی از تصمیمات اشتباه اقتصادی بود، ارائه اطلاعات مالی صرافی‌ها در قالب تعهدات FATF بخشی از بحران ارزی را شامل می‌شود، اما بخشی دیگر ناشی از تصمیمات اشتباه دولت بود که بازار را بر هم زد». البته پس از این اخبار، واحد اطلاعات مالی وزارت اقتصاد، بیانیه‌ای صادر کرده و صرفا تعداد این صرافی‌ها را تکذیب کرد، اما هیچگاه اصل خبر تکذیب نشد. از آنجایی که امارات متحده عربی، تحت نفوذ شدید
عربستانو آمریکا است، اطلاعات خارج شده از کشورمان، به دست آمریکا رسیده و منجر به تحریم برخی از صرافی‌های ایرانی از جمله راشد و خدمتی شد.
در صورت عضویت در CFT، از نظر حقوقی ملزم به ارائه اطلاعات اقتصادی به کشور‌های خارجی خواهیم شد که نتیجه‌ای جز بسته شدن این دریچه‌ها و سخت‌تر شدن وضعیت اقتصادی نخواهد داشت؛ بنابراین یکی از مهمترین مزایای نپیوستن به CFT، حفظ و ارتقای مسیر‌های دور زدن تحریم‌های مالی و بانکی خواهد بود.
*امکان دور زدن تحریم‌های نفتی به واسطه فروش ریالی نفتدر بورساز سوی دیگر، ما در بخش فروش نفت نیز تحت تحریم‌های آمریکا هستیم. در نتیجه، بخشی از نفت را به روش‌های رسمی و به واسطه معافیت‌های تحریمی آمریکا می‌فروشیم و بخش دیگری از آن، از طریق عرضه در بورس به فروش می‌رسد. در صورت پیوستن به CFT و در نتیجه ایجاد شفافیت مالی برای کشور‌های خارجی، فروش نفت حتی بصورت ریالی نیز بسیار دشوار شده و در نتیجه باعث وارد شدن ضربات جبران ناپذیر بر
اقتصادکشور خواهد شد. اما در صورت عدم پیوستن به CFT، می‌توانیم فروش ریالی نفت در بورس را گسترش داده و تحریم‌های نفتی را بی اثر کنیم.
*ادامه پیشرفت‌های دفاعی و منطقه‌ایناامنی، یک واقعیت پیرامونی جمهوری اسلامی ایراناست و هرگونه برنامه ریزی در حاکمیت باید بر مبنای تداوم امنیت باشد. برای
تامین امنیتموجود، نیاز به منابع مالی است. آمریکا پس از شکست در واقعیات میدانی منطقه، به فکر ضربه زدن به
منابع مالیبخش‌های دفاعی است. CFT از یک سو به واسطه تعریف خاص خود از تروریسم، می‌تواند منجر به محدودیت برای
سپاه پاسداران انقلاباسلامیو بخش‌های دفاعی کشور شود و از سوی دیگر به واسطه زیرساخت همکاری گسترده اطلاعاتی و قضایی می‌تواند در اقدامات اقتدارزای بخش‌های دفاعی کشور اختلال ایجاد کند؛ بنابراین یکی دیگر از مزایای نپیوستن به CFT، ادامه پیشرفت‌های دفاعی و نظامی در حوزه‌های صنایع موشکی و اقتدار منطقه‌ای خواهد بود.
*ایجاد نظامات مستقل دوجانبه مالیهمه مسائل اقتصادیدر حوزه تحریم‌های بانکی به دلیل غرق شدن اقتصاد ایراندر نظام­های مالی غربی به وجود آمده و این ادغام باعث افزایش ضربه پذیری کشورمان شده است. زمانی آمریکا می‌تواند ما را تحریم کند که اقتصاد ما وابسته به
دلارو یوروو سوئیفت و هر نظام مالی غربی دیگر باشد. اگر می‌خواهیم تحریم‌ها بر ما اثری نداشته باشند، لاجرم باید از نظامات مالی غرب مستقل شویم. با اجرای استاندارد‌های FATF و پیوستن به CFT، دقیقا در خلاف جهت استقلال کشور حرکت خواهیم کرد و با وابستگی بیشتر به غرب، امکان استقلال مالی برای ما بسیار دشوارتر خواهد شد؛ بنابراین یکی از مزیت‌های عدم پیوستن به CFT، باز بودن مسیر
استقلالاز نظامات مالی غربی و ایجاد نظامات مستقل دوجانبه مثل پیمان پولی دوجانبه و سامانه‌های ملی جایگزین سوئیفت است.
در مجموع و در حالی که بسیاری از موافقین FATF از مزایای نسیه پیوستن ایران به CFT می‌گویند و هیچ تضمینی هم برای این مزایا نمی‌دهند، نپیوستن کشورمان به این کنوانسیون، مزایای نقدی بسیاری مانند حفظ و ارتقای مسیر‌های دور زدن تحریم‌های مالی و بانکی، امکان دور زدن تحریم‌های نفتی به واسطه فروش ریالی نفت در بورس، ادامه پیشرفت‌های دفاعی و منطقه‌ای و ایجاد نظامات مستقل دوجانبه مالی دارد.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

استرالیا با شکست ازبکستان صعود کرد
تیم ملی فوتبال استرالیا با برتری مقابل ازبکستان در ضربات پنالتی به جمع هشت تیم برتر جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ راه یافت.
انتقال خربین به پیرامیدز مصر نهایی شد
همانطور که پیش تر توافق شده بود، ستاره سوریه ای الهلال برای ادامه فوتبال خود به کشور مصر رفت.
رونالدو در محاصره؛ کار دشوار CR7 برای آقای گلی
رونالدو در حال حاضر با 14 گل زده آقای گل سری آ ایتالیا محسوب می شود ولی کار راحتی تا انتهای فصل پیش رو ندارد.
طارمی، پنالتی، هشت تورنمنت و ده‌ها قربانی
مهدی طارمی دیشب در هشتمین تورنمت رسمی، پنالتی گرفت و صاحب یک رکورد عجیب در فوتبال ایران و آسیا شد.
امید ایران قهرمان تورنمنت چهار جانبه قطر شد
تیم امید ایران در آخرین مسابقه در تورنمنت چهارجانبه مقابل قطر به پیروزی رسید.
شب درخشان کاپیتان فرانسوی در برابر چلسی
لورن کوشیلنی در برابر چلسی بیستمین گل لیگ برتری خود را برای آرسنال به ثمر رساند.
بیران با این شوت‌ها کامل شد؛ آقای شروع مجدد!
گلر جوان تیم ملی ایران این روزها در آماده ترین فرم خود قرار دارد. فرمی که شاید او را به لیگ‌های معتبر اروپایی برساند و تعداد لژیونرهای ما را بیش از پیش کند.
خشم عمومی از آل‌شیخ؛ وضعیت نامشخص پیتزی
هواداران تیم ملی عربستان به شدت از ترکی آل شیخ خشمگین و عصبی هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مدیرعامل سابق بانک سرمایه: متهم نیستیم، تحریم‌ها را دور می‌زدیم
مدیرعامل سابق بانک سرمایه در جلسه رسیدگی به اتهامات خود و دو عضو دیگر هیات مدیره این بانک اتهامات مطروحه در کیفرخواست را رد کرد و گفت که آنها مشغول دور زدن تحریم‌های ظالمانه بوده‌اند.
کاخ ۶ هزار متری آقای بانکدار در لواسان
در لواسان ویلاهای لوکس و دیدنی شخصیت‌های معروف کم نیست اما یکی از ویلاها که صاحب آن یک بانکدار معروف است، به شدت در شهر خودنمایی می‌کند.
مرضیه هاشمی کیست؟ از مسلمان شدن تا بازداشت در آمریکا
مرضیه هاشمی خبرنگار، مستندساز و گوینده آمریکایی-ایرانی است. نام اصلی او ملانی فرانکلین (Melanie Franklin) ‏ و متولد شهر نیو اورلینز است او اکنون مجری پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، آغاز فعالیت او در این شبکه از سال ۱۳۹۴ است.
مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
مرکز هواشناسی عربستان از ورود موج سرما به منطقه خبر داد
تهران - ایرنا - 'عبدالعزیز الحصینی' عضو مرکز هواشناسی عربستان امروز (سه شنبه) اعلام کرد که از روز چهارشنبه (فردا) موج بارش شدید و سرما از ترکیه آغاز شده و پس از تاثیر بر عراق، فلسطین، اردن و عربستان وارد ایران می شود.
ظریف: آمریکا هنوز حقوق سیاه‌پوستان را نقض می‌کند
«ترزا می» رویکرد تازه برگزیت را تشریح کرد
حمایت پمپئو و بولتون از اقدام آلمان علیه ماهان ایر
کرباسچی: تعهد دادم، آزاد شدم
حبیبی: دشمنان چهل سال است وعده پایان انقلاب می‌دهند
عراقچی: اصلی‌ترین مشکل منطقه اسرائیل است
رزمایش مشترک آمریکا و انگلیس بعد از ۹ سال
استاندار تهران: جوانان مانند نارنجک در دست مسؤولان هستند
کرباسچی با اخذ تعهد موقتا آزاد شد
عراقچی: اجازه ائتلاف سازی علیه منافعمان را به هیچ کشوری نمی‌دهیم