عدم پیوستن به CFT و مزایایی آن برای ایران

02:30 ۷۳ روز و ۱۵ ساعت پیش افکار نیوز 273 0
عدم پیوستن به  CFT و مزایایی آن برای ایران

در این مطلب به مزایای نپیوستن ایران به کنوانسیون CFT اشاره شده است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،در ماه‌های اخیر، دولت به شدت به دنبال پیوستن به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسمCFT است، اما نه رییس جمهورو نه وزیر امور خارجههیچ تضمینی برای بهبود شرایط نمی‌دهند.
به عنوان مثال، وزیر امور خارجهدر جلسه مورخ ۱۵ مهرماه صحن علنی مجلسدرباره بررسی لایحهالحاق ایرانبه این کنوانسیون به عنوان یکی از لوایح چهارگانه درخواستی گروه ویژه اقدام مالی FATF گفت: «نه بنده و نه آقای رئیس‌جمهور نمی‌توانیم تضمین دهیم که با پیوستن به لایحه حمایت مالی از تروریسم مشکلاتمان حل خواهد شد».
*آثار اقتصادی پیوستن یا نپیوستن به CFT چیست؟کنوانسیون CFT یک کنوانسیون بین المللی است که در صورت پیوستن به آن، دولت تعهد می‌دهد همکاری قضایی و اطلاعاتی گسترده‌ای در رابطه با تامین مالی تروریسم، با دیگر اعضای کنوانسیون داشته باشد. این همکاری می‌تواند در قالب استرداد مجرمان (کسانی که کشور‌های دیگر با اتهام تروریسم، آن‌ها را مجرم می‌دانند)، معاضدت قضایی و همچنین انتقال اطلاعات باشد. در شرایطی که کشورمان از یک سو در منطقه حضور دارد و تحت اتهام حمایت از تروریسم است، و از سوی دیگر به دلیل
جنگاقتصادی گسترده، حدود ۱۰۰۰ فرد و نهاد مهم ایرانی در لیست تحریمی آمریکا قرار گرفته اند، افشای اطلاعات اقتصادی می‌تواند خطرات بسیار بزرگی داشته باشد.
ما تحت تحریم‌های شدیدی قرار داریم که حتی حوزه‌های داروو غذا را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. با وجود این که طبق ادعای غربی ها، این حوزه‌ها بشردوستانه بوده و از تحریم‌ها مستثنی هستند، اما اخیرا خبری منتشر شد مبنی بر این که شرکت‌های بین‌المللی که در زمینه‌ی غذا
تجارتمی‌کنند، صادرات غذا به ایران را در اثر فشار تحریم‌های آمریکا متوقف کرده‌اند. رویترز گزارش داده است بسیاری از بانک‌های کوچکی که در دوره‌ی قبلی تحریم‌ها تراکنش‌ها را تسهیل می‌کردند و با ایران رابطه داشتند، اکنون روابط بانکی خود با ایران را قطع کرده‌اند. تحت این شرایط سخت تحریمی، پیوستن یا نپیوستن به CFT چه اثری بر تحریم‌ها خواهد داشت؟
*حفظ و ارتقای مسیر‌های دور زدن تحریم‌های مالی و بانکیبخش زیادی از مبادلات مالی ایران در شرایط تحریمی، به واسطه صرافی‌ها انجام می­گیرد، و در شرایطی که بانک­ها حاضر به همکاری با ایران نیستند، این صرافی­ها هستند که نقش دریچه­‌های تنفسی را در فضای تحریمی ایفا می­‌کنند. در صورت بسته شدن این دریچه ها، ضربات جبران ناپذیری به دسترسی‌های ارزی و
اقتصاد کشوروارد خواهد شد. همچنانکه برخی اخبار حاکی از لو رفتن بخشی از اطلاعات مالی کشورمان به واسطه همکاری‌ها در قالب FATF است. ماجرا از این قرارست که در
زمستان۹۶ کشور امارات متحده عربی، درخواستی برای دریافت اطلاعات اقتصادی چند صرافی را به ایران داد و واحد اطلاعات مالی کشورمان نیز این اطلاعات را در اختیار امارات متحده عربیقرار داد. علی اصغر یوسف‌نژاد، عضو
کمیسیون اقتصادیمجلس در مصاحبهبا روزنامه جام جمدر این زمینه گفت: «بحران ارزی در شش‌ماهه گذشته ناشی از تصمیمات اشتباه اقتصادی بود، ارائه اطلاعات مالی صرافی‌ها در قالب تعهدات FATF بخشی از بحران ارزی را شامل می‌شود، اما بخشی دیگر ناشی از تصمیمات اشتباه دولت بود که بازار را بر هم زد». البته پس از این اخبار، واحد اطلاعات مالی وزارت اقتصاد، بیانیه‌ای صادر کرده و صرفا تعداد این صرافی‌ها را تکذیب کرد، اما هیچگاه اصل خبر تکذیب نشد. از آنجایی که امارات متحده عربی، تحت نفوذ شدید
عربستانو آمریکا است، اطلاعات خارج شده از کشورمان، به دست آمریکا رسیده و منجر به تحریم برخی از صرافی‌های ایرانی از جمله راشد و خدمتی شد.
در صورت عضویت در CFT، از نظر حقوقی ملزم به ارائه اطلاعات اقتصادی به کشور‌های خارجی خواهیم شد که نتیجه‌ای جز بسته شدن این دریچه‌ها و سخت‌تر شدن وضعیت اقتصادی نخواهد داشت؛ بنابراین یکی از مهمترین مزایای نپیوستن به CFT، حفظ و ارتقای مسیر‌های دور زدن تحریم‌های مالی و بانکی خواهد بود.
*امکان دور زدن تحریم‌های نفتی به واسطه فروش ریالی نفتدر بورساز سوی دیگر، ما در بخش فروش نفت نیز تحت تحریم‌های آمریکا هستیم. در نتیجه، بخشی از نفت را به روش‌های رسمی و به واسطه معافیت‌های تحریمی آمریکا می‌فروشیم و بخش دیگری از آن، از طریق عرضه در بورس به فروش می‌رسد. در صورت پیوستن به CFT و در نتیجه ایجاد شفافیت مالی برای کشور‌های خارجی، فروش نفت حتی بصورت ریالی نیز بسیار دشوار شده و در نتیجه باعث وارد شدن ضربات جبران ناپذیر بر
اقتصادکشور خواهد شد. اما در صورت عدم پیوستن به CFT، می‌توانیم فروش ریالی نفت در بورس را گسترش داده و تحریم‌های نفتی را بی اثر کنیم.
*ادامه پیشرفت‌های دفاعی و منطقه‌ایناامنی، یک واقعیت پیرامونی جمهوری اسلامی ایراناست و هرگونه برنامه ریزی در حاکمیت باید بر مبنای تداوم امنیت باشد. برای
تامین امنیتموجود، نیاز به منابع مالی است. آمریکا پس از شکست در واقعیات میدانی منطقه، به فکر ضربه زدن به
منابع مالیبخش‌های دفاعی است. CFT از یک سو به واسطه تعریف خاص خود از تروریسم، می‌تواند منجر به محدودیت برای
سپاه پاسداران انقلاباسلامیو بخش‌های دفاعی کشور شود و از سوی دیگر به واسطه زیرساخت همکاری گسترده اطلاعاتی و قضایی می‌تواند در اقدامات اقتدارزای بخش‌های دفاعی کشور اختلال ایجاد کند؛ بنابراین یکی دیگر از مزایای نپیوستن به CFT، ادامه پیشرفت‌های دفاعی و نظامی در حوزه‌های صنایع موشکی و اقتدار منطقه‌ای خواهد بود.
*ایجاد نظامات مستقل دوجانبه مالیهمه مسائل اقتصادیدر حوزه تحریم‌های بانکی به دلیل غرق شدن اقتصاد ایراندر نظام­های مالی غربی به وجود آمده و این ادغام باعث افزایش ضربه پذیری کشورمان شده است. زمانی آمریکا می‌تواند ما را تحریم کند که اقتصاد ما وابسته به
دلارو یوروو سوئیفت و هر نظام مالی غربی دیگر باشد. اگر می‌خواهیم تحریم‌ها بر ما اثری نداشته باشند، لاجرم باید از نظامات مالی غرب مستقل شویم. با اجرای استاندارد‌های FATF و پیوستن به CFT، دقیقا در خلاف جهت استقلال کشور حرکت خواهیم کرد و با وابستگی بیشتر به غرب، امکان استقلال مالی برای ما بسیار دشوارتر خواهد شد؛ بنابراین یکی از مزیت‌های عدم پیوستن به CFT، باز بودن مسیر
استقلالاز نظامات مالی غربی و ایجاد نظامات مستقل دوجانبه مثل پیمان پولی دوجانبه و سامانه‌های ملی جایگزین سوئیفت است.
در مجموع و در حالی که بسیاری از موافقین FATF از مزایای نسیه پیوستن ایران به CFT می‌گویند و هیچ تضمینی هم برای این مزایا نمی‌دهند، نپیوستن کشورمان به این کنوانسیون، مزایای نقدی بسیاری مانند حفظ و ارتقای مسیر‌های دور زدن تحریم‌های مالی و بانکی، امکان دور زدن تحریم‌های نفتی به واسطه فروش ریالی نفت در بورس، ادامه پیشرفت‌های دفاعی و منطقه‌ای و ایجاد نظامات مستقل دوجانبه مالی دارد.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

دانشگاه آزاد کمیته مقابله با بحران تشکیل داد
تهران- ایرنا- سخنگوی دانشگاه آزاد گفت: بعد از وقوع سیل بلافاصله کمیته مقابله با بحران در سازمان مرکزی این دانشگاه تشکیل شد و هم اکنون امدادرسانی به مناطق سیل زده در حال انجام است.
شبی با موزه های قلب پایتخت
تهران- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به برگزاری شبی با موزه اشاره و بیان کرد: بازدید از چهار موزه بافت تاریخی پایتخت در روز هفتم فروردین ماه جاری در قالب این برنامه رایگان است.
رودخانه قمرود قم 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد
قم- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم گفت: با توجه به مطالعاتی که در حوزه داخل قمرود انجام شده، این مسیر حدود 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد که اعتبار قابل توجهی برای اصلاح این نقاط نیاز است.
1.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شد
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سیلاب فروردین ماه را از سیل زمستان پارسال شدیدتر دانست و گفت: طی 2 موج سیلابی در 48 ساعت گذشته، 1.5 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
خطری سدهای استان تهران را تهدید نمی کند
تهران- ایرنا- مدیر دفتر مطالعات پایه منابع شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه خطری سدهای این استان را تهدید نمی کند درباره سد لتیان که ظرفیت آن تکمیل شده است گفت: در این زمینه نگرانی وجود ندارد.
بارش باران 68 میلیارد تومان خسارت به دالاهو وارد کرد
کرمانشاه - ایرنا - فرماندار دالاهو گفت: بارش باران در روزهای اخیر 68 میلیارد تومان خسارت به بخش های کشاورزی، باغبانی، خطوط آب روستایی، جاده های مواصلاتی، معابر و خیابان های شهرستان دالاهو وارد کرده است.
مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند
قم- ایرنا- آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با ابراز تاسف از وقوع حادثه سیل شیراز و جان باختن تعدادی از هموطنان، گفت: مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند.
توفان مسیر زاهدان - بم را بست
زاهدان- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: مسیر زاهدان - بم عصر امروز سه شنبه به دلیل توفان شدید و کاهش دید بسته شد.
ایستگاه های مترو تهران دچار آبگرفتگی نشده اند
تهران-ایرنا- مدیر روابط عمومی شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه اعلام کرد که هیچکدام از ایستگاههای مترو در پایتخت دچار آبگرفتگی نشده اند.
سرعت باد در زاهدان به 68 کیلومتر بر ساعت رسید
زاهدان- ایرنا- رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زاهدان که از امروز سه شنبه در نواحی مرکزی این استان شروع شده به 68 کیلومتر بر ساعت رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره های هنری در آذربایجان غربی
ارومیه - ایرنا - رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: مهلت ارسال اثر به چهار جشنواره حوزه هنری استان در رشته های شعر، تئاتر و تصویرسازی به درخواست هنرمندان تا 20 فروردین سال جاری تمدید شد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
رانش زمین روستای «آبیدک زیلایی» را در بویراحمد بلعید
یاسوج- ایرنا- فرماندار بویراحمد گفت: پس از بارندگی های سیل آسا در کهگیلویه و بویراحمد ،روستای «آبیدک» دهستان زیلایی در شهرستان بویراحمد بر اثر رانش زمین محو شد و هیچ اثری از آن وجود ندارد.
استقبال از تورهای نوروزی گردشگری تهران 35 درصد افزایش داشت
تهران- ایرنا- رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران اعلام کرد: استقبال از تورهای گردشگری تهران در پنج روز نخست نوروز امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 35 درصد افزایش داشت.
بسیج امکانات سازمان تبلیغات اسلامی برای کمک رسانی به مردم سیل‌زده سراسر کشور
پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به‌دنبال حوادث غیرمترقبه اخیر
پیام تسلیت آیت‌الله جنتی به دنبال حوادث غیرمترقبه اخیر
امدادرسانی ارتش و سپاه به مردم سیل‌زده آق قلا به روایت تصویر
فرانسه و چین بر حمایت از برجام تاکید کردند
فیلم دیدنی امدادرسانی نفربرهای ارتش به مردم سیل‌زده شمال کشور
ظریف: هنوز هم برای توقف کابوس جنگ یمن دیر نشده است
روحانی: خسارات مردم مناطق سیل‌زده جبران خواهد شد- درخواست از ارتش و سپاه برای تخلیه آب شهرها
افزایش تولید، راه دستیابی به پیشرفت است
دستور رئیس قوه قضاییه به مسئولان قضایی استان‌های سیل زده