اعتبار و استقلال اروپا در برابر یکجانبه گرایی آمریکا

02:27 ۷۲ روز پیش ایرنا 229 0
اعتبار و استقلال اروپا در برابر یکجانبه گرایی آمریکا

تهران – ایرنا - با نزدیک شدن به راهکار عملیاتی پیشنهاد ایجاد کانال ویژه ارتباط مالی که اتحادیه اروپا پس از خروج آمریکا از برجام به کشورمان ارائه داد، به نظر می رسد برخی کشورهای شمال اروپا تلاش دارند با اتهامات واهی به ایران و بازی در زمین رژیم صهیونیستی و آمریکا اجرای آن را دچار مشکل کنند.

ایرنا

به گزارش ایرنا ، پس از خروج آمریکا از برجام کشورهای بزرگ اروپایی ازجمله فرانسه و آلمان و حتی انگلستان چنین باور داشتند که باید درباره سرنوشت خود و شرکت های اروپایی بدون توجه به فشارهای آمریکا برای همیشه تصمیم خود را بگیرند و اجازه ندهند تا منافعشان قربانی یک جانبه گرایی آمریکا شود .
در روزهای گذشته وزارت خارجه دانمارک در بیانیه‌ای اعلام کرد که اتحادیه اروپا تصمیم گرفته‌ است که یکی از معاونت‌های وزارت اطلاعات ایران را به دلیل اقداماتش در خاک اروپا در فهرست 'گروه‌های تروریستی' این اتحادیه قرار دهد.
هرچند دانمارک حدود دو ماه پیش ایران را به برنامه‌ریزی برای قتل یکی از مخالفان جمهوری اسلامی در خاک خود متهم کرده بود.
هم‍‌زمان هلند هم ایران را به دست داشتن در قتل دو نفر از مخالفان جمهوری اسلامی در خاک هلند متهم کرد.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان ، در واکنش به ادعاهای برخی کشورهای اروپایی در حساب توییتر خود نوشت: 'اروپایی‌ها از جمله دانمارک، هلند و فرانسه، به سازمان مجاهدین خلق - که 12000 ایرانی را کشته و شریک جرم صدام در جنایت‌هایش علیه کردهای عراق بوده - پناه داده‌اند؛ همین طور به تروریست‌های دیگری که از اروپا، قتل ایرانیان بی‌گناه را ترتیب داده‌اند. متهم کردن ایران، مسئولیت پناه دادن به تروریست‌ها را از سر اروپایی‌ها باز نمی‌کند'.
این اتهامات از سوی دانمارک در حالی مطرح می شود که پیشتر تهران را متهم کرده بود که ایران قصد داشت یکی از مخالفانش را در خاک دانمارک به قتل برساند و سرویس اطلاعاتی این کشور فرد مذکور را رهبر خودخوانده گروهک تروریستی و جدایی طلب جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز در دانمارک معرفی کرد.
همچنین مهرماه سال جاری نیز فرانسه با طرح ادعای دو شهروند ایرانی در ارتباط با حمله به گردهم آیی مجاهدین خلق در پاریس دارایی های آنها را مسدود کرد.
البته محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی با وزیر خارجه دانمارک با رد این ادعا‌های واهی، به تلاش آشکار رژیم صهیونیستی برای تخریب روابط ایران و کشور‌های اروپایی و از بین بردن ابتکارات اروپا برای حفظ برجام اشاره و آمادگی کشورمان را برای همکاری با مقامات امنیتی دانمارک به منظور روشن سازی ابعاد مختلف این دسیسه و کشف حقیقت اعلام کرد.
ظریف در عین حال مسئولیت دولت دانمارک را برای تعقیب و دستگیری عوامل گروهک تروریستی که به دخالت در حمله تروریستی اهواز اعتراف کرده و مسئولیت آن را پذیرفته اند، یادآور شد و اقدام دولت دانمارک را برای حمایت از این افراد به رغم اذعان صریح به مسئولیت عملیات تروریستی اخیر در اهواز، غیرقابل قبول دانست.
از سوی دیگر حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات نیز موضوع دانمارک را توطئه صهیونیستی برای اثر گذاشتن بر روابط ایران با اتحادیه اروپا دانست.
با نگاهی به روند اتهامات اخیر کشورهای شمال اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران می توان دریافت که پشت پرده این ادعاهای واهی و طراحی ها رژیم صهیونیستی، هم پیمانش آمریکا قراردارند چرا که شبکه تلویزیون اسراییلی آی24 به نقل از منابع امنیتی در موساد، مدعی شده بود که سازمان اطلاعات اسراییل چنین ادعایی را به نیروهای اطلاعاتی کشور دانمارک اطلاع داده بودند .
برنامه ریزی در جهت اتهام زنی ها به جمهوری اسلامی ایران تا جایی است که شبکه فاکس نیوز روز جمعه به نقل از مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گزارش داد، واشنگتن ماه آینده میلادی (فوریه) نشستی با شرکت سران کشورها درباره ایران برگزار خواهد کرد.
پمپئو با اعلام اینکه این نشست 13 و 14 فوریه (24 و 25 بهمن) در لهستان برگزار می شود، گفته است که ما ده ها کشور را از سراسر دنیا گرد هم می آوریم. این کشورها بر ثبات در خاورمیانه و صلح و آزادی و امنیت در این منطقه تمرکز خواهند کرد و یکی از عناصر مهم آن، این است که اطمینان حاصل کنیم که ایران نفوذ بی ثبات کننده ای ندارد.
پمپئو اظهار کرد که کشورهایی از آسیا، آفریقا، نیمکره غربی، اروپا و خاورمیانه در این نشست حضور خواهند یافت.
پمپئو ادعا کرد: ترامپ کوری عامدانه ما در قبال ایران را متوقف کرد و از توافق هسته ای شکست خورده با وعده های کذب آن خارج شد.
البته مسئولان ارشد کشور و بخصوص وزیر امور خارجه کشورمان در برابر چنین ادعاهایی به موقع ودر اسرع وقت واکنش نشان داده اند واین بار نیز محمد جواد ظریف در واکنش به طرح آمریکا برای برگزاری اجلاسی علیه ایران در ورشو پایتخت لهستان، در صفحه توئیتر خود نوشت: این لکه ننگ از دامان دولت لهستان پاک شدنی نیست.
وی ادامه داد: در شرایطی که ایران جان لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، این کشور هم‌اکنون میزبانی سیرک مذبوحانه ضد ایرانی را بر عهده گرفته است.
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: به میزبان و شرکت‌کنندگان در این کنفرانس ضدایرانی یادآوری می‌کنم؛ آن‌هایی که در نمایش قبلی آمریکا علیه ایران شرکت کردند، یا الان مرده‌اند، یا روسیاه و منزوی‌اند. ایران اما قوی‌تر از همیشه است.
براساس اسناد وشواهد جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروی انقلاب همواره قربانی تروریست بوده و حملات تروریستی در شهر اهواز و حملات تروریستی سال گذشته داعش در مجلس و حرم مطهر امام خمینی (ره) گواه دیگری بر این ادعاست .
بنابراین به نظر می رسد امروز اتحادیه اروپا در برابر آزمون بزرگی قرار دارند و باید به دور از همه حاشیه ها یکبار برای همیشه تصمیم خود را در برابر یکجانبه گرایی آمریکایی که امروز ترامپ آن را دنبال می کند، نقش خود را به درستی ایفاء کنند .
تا قبل از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها چه به‌صورت منفرد و چه در قالب اتحادیه واحد به‌صراحت و قاطعیت از توافق برجام حمایت کردند تا به محافل داخلی در آمریکا این پیام را انتقال دهند که در صورت لغو توافق با ایران، در کنار آمریکا نخواهند بود که این موضوع نشان از اختلافی اساسی میان اروپا و آمریکا دارد.
امروز اعتماد و اعتبار اتحادیه اروپا در برابر دیدگان جامعه بین المللی قرار دارد و باید بتوانند ضمن اجرای تعهدات خود در پیشنهادی که از ابتدا برای حفظ برجام ارائه داده اند از سوی دیگر بر ضرورت استقلال راهبردی از آمریکا اتکای بیشتر به خود را به نمایش بگذارند .
اگرچه فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بارها بر حفظ برجام تاکید کرده است ، اخیرا در مصاحبه ای که امروز جمعه در تارنمای اندیشکده «شورای روابط خارجی اروپا» منتشر شد، گفته که بروکسل با سایر اعضای جامعه جهانی برای حفظ برجام همکاری کرده و اجازه نخواهد داد «نزدیکترین دوست و متحدمان در مورد تجارت مشروع ما با یک کشور دیگر تصمیم گیری کند».
وی در مصاحبه خود آورده است که « ما به عنوان یک اتحادیه 28 عضوی با بقیه اعضای جامعه جهانی برای حفظ توافق هسته ای برجام کار می کنیم؛ توافقی که تاکنون به طور کامل اجرا شده و آژانس بین المللی انرژی اتمی در 13 گزارش پیاپی آن را تایید کرده است. ما این کار را به خاطر امنیت جمعی خود انجام می دهیم: ما نمی خواهیم ایران به سلاح هسته ای دست یابد. برجام دقیقا همین هدف را محقق می کند.
مسئول سیاست خارجی اروپا تاکید کرد: ما اروپایی ها نمی توانیم به یک قدرت خارجی – حتی نزدیکترین دوست و متحد خود – اجازه دهیم که در مورد تجارت مشروع ما با یک کشور دیگر تصمیم گیری کند. این یکی از عناصر پایه ای حاکمیت است و طبیعی است که نه تنها در اروپا بلکه در سایر بخش های دنیا نیز در مورد آن تامل شود.
اگر چه از آغاز تحریم های اولیه وثانویه آمریکا علیه ایران زمان زیادی گذشته و وعده های اتحادیه اروپا در خصوص عملیاتی شده سازو کار ویژه مالی هنوز به نتیجه نرسیده است ولی تحرکات اخیر برخی کشورهای اروپایی نشان می دهد که دشمنان برجام برنامه دارند تا با طرح ادعاهای واهی تلاش های چند ماه اخیر اتحادیه اروپا در برابر زیاده خواهی آمریکا را تحت الشعاع قرار دهند .
جامعه جهانی و اتحادیه اروپا به یاد دارند که با پیشنهاد رییس جمهوری اسلامی ایران، قطعنامه جهان علیه خشونت و افراط گرایی (WAVE) به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید و در صحنه نظامی نیز تجربه مثبتی از همکاری بین ایران و سه کشور سوریه، روسیه و عراق در مبارزه با جریان ترور و افراط وجود دارد.
از آنجائیکه اتحادیه اروپا تلاش دارد تا با اجرای برجام وعمل به تعهداتش ضمن حفظ استقلال خود در برابر یکجانبه گرایی آمریکا ایستادگی کند، طرح ادعاها واتهامات واهی تروریستی علیه جمهوری اسلامی ایران نشانگر تحت تاثیر قرار دادن این عزم راسخ کشورهای اروپایی است .
بنابراین ایجاد سازوکارمالی، به‌عنوان یک فرصت برای استقلال مالی و سیاسی اروپا و احیای اعتبار آن باید مورد توجه کشورهای اروپایی قرار گیرد ولازم است با نشان دادن حسن نیت خود از تعلل بیشتر در اجرای آن بکاهند و از طریق حفظ برجام و تامین خواسته های ایران آثار تحقیر اروپائیها را از بین ببرد .
شبس ** 1053**1859


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

فیلم- اجرای ˮموافقتنامه پاریسˮ چگونه باعث فقیرترشدن مردم ایران می‌شود
بازخوانی/ توافقنامه پاریس ظاهری محیط زیستی دارد اما پیامدهای اقتصادی و صنعتی فراوانی برای کشور به‌دنبال دارد از جمله اجرای آن هزینه‌ای بالغ بر ۱۷میلیارد دلار در بر دارد که منجر به رکود بسیار شدیدی در اقتصاد کشور و فقیرتر شدن مردم ایران می‌شود.
آخرین وضعیت راه‌ها| بارش برف و باران در جاده‌های 8 استان
محورهای مواصلاتی هشت استان کشور شاهد بارش برف و باران است.
بازداشت عاملان تیراندازی به پسر 5 ساله
عاملان تیراندازی به پسر پنج ساله توسط پلیس امنیت تهران بزرگ بازداشت شدند.
اعزام به خدمت سربازان مناطق سیل‌زده به تعویق افتاد
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح از تعویق دو ماهه اعزام به خدمت و مرخصی اضطراری به سربازان ساکن در مناطق سیل‌زده خبر داد.
تهران باید ˮمسافرپذیرˮ شود
مشاور عالی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان تهران با اشاره به ظرفیت پایتخت در بخش‌های تفریحی،زیارتی و گردشگری، گفت: تهران همواره "مسافر فرست"به سایر شهرها بویژه در ایام نوروز بوده و با دارا بودن ظرفیت‌های بسیار باید "مسافر پذیر" شود.
شورای شهر حساسیت ویژه‌ای به منطقه 12 تهران دارد
عضو شورای شهر تهران گفت: کمیته میراث فرهنگی شورای شهر حساسیت ویژه‌ای نسبت به منطقه ۱۲ دارد و مرتباً از مناطق میراثی، بناهای تاریخی، ساختمان‌ها و گذرگاه‌های منطقه ۱۲ بازدید می‌کند؛ هدف ما حفظ و بهبود اوضاع منطقه است.
اجرای زنده ارکسترهای ایرانی در نوروزگاه عید شرقی اراضی عباس‌آباد + زمان اجرا
به همت منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد اجرای زنده ارکستر‌های ایرانی در قالب یکی از بخش‌های جشنواره نوروزگاه عید شرقی در بوستان نوروز واقع در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد برگزار می‌شود.
10 توصیه تغذیه‌ای کاربردی برای طول ˮسفرˮ
در ایام نوروز افراد زیادی به مسافرت می­‌روند؛ با رعایت نکات بهداشتی در طول این سفرها می­‌توان سفری لذت­بخش و به‌دور از انواع بیماری­ها تجربه کرد.
نقشه نوروزگاه‌ها و پیاده‌راه‌های تهران در نوروز 98 منتشر شد
نقشه نوروزگاه‌ها و پیاده‌راه‌های شهرداری تهران در نوروز ۹۸ برای مسافران نوروزی منتشر شد.
اعلام آمادگی هلدینگ‌های صندوق بازنشستگی برای کمک به سیل‌زدگان گلستان
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از آمادگی و امداد‌رسانی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه این صندوق برای کمک به سیل‌زدگان استان گلستان و مازندران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتخابی یورو 2020| پیروزی آلمان در خاک هلند در دقیقه 90- برد آسان بلژیک در قبرس
فوتبال جهان – در ادامه دیدارهای دور دوم از مرحله انتخابی یورو ۲۰۲۰، آلمان در یک بازی سخت در خانه هلند سه امتیاز گرفت.
پایان مسابقات کشتی زیر 23 سال قهرمانی آسیا در سرزمین چنگیرخان و رودخانه‌های یخ‌زده!
مسابقات کشتی زیر ۲۳ سال قهرمانی آسیا درحالی در مغولستان برگزار شد که تیم‌های آزاد و فرنگی کشورمان توانستند عنوان نخست این بازی‌ها را از آن خود کنند.
پایان خوش بورس با رشد 21 هزار واحدی شاخص در 1 ماه
شاخص کل بورس در جریان معاملات آخرین ماه آخرین فصل سال ۹۷ با ۲۱۲۷۲ واحد افزایش، معادل ۱۳.۵۲ درصد رشد را به ثبت رساند.
استاندار سابق گلستان از مردم عذرخواهی کرد
گرگان - ایرنا - سید مناف هاشمی استاندار سابق گلستان در تماس تلفنی با ایرنا ضمن عذرخواهی از مردم استان با سیل زدگان این خطه شمال کشور ابراز همدردی کرد.
جک S3 بخریم یا نه؟
خودروی جک اس ۳ محصول کرمان موتور، محصول شهری و جمع وجوری است که در خیابانها زیاد دیده می‌شود.
توضیحات روابط عمومی وزارت امور خارجه در خصوص برخی ادعاها
جشن نوروز در اکوادور برگزار شد
واکنش ایران به اظهارات ضد ایرانی وزیر امور خارجه آمریکا در لبنان
امریکا با ناکامی در اهداف به تهدید دیگران پناه آورده است
اعلام آمادگی آلمان برای ارسال کمک به مناطق سیل زده
آمادگی آلمان برای کمک به سیل زدگان گلستان و مازندران
پنتاگون به بهانه مقابله با ایران و کره شمالی یک پدافند موشکی جدید آزمایش می کند
بیانیه ستاد حقوق بشر ایران درباره مصوبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد
ایرانیان مقیم امارات به کمک هموطنان سیل زده می شتابند
سفیر اتریش از تعمیق توسعه همکاری‌ها در زمینه امداد و نجات با ایران خبر داد