مرزهای تعامل اصلاح طلبان با دولت؛ باریکتراز مو، تیزتر از شمشیر

15:50 ۸ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 76 0
مرزهای تعامل اصلاح طلبان با دولت؛ باریکتراز مو، تیزتر از شمشیر

تهران- ایرنا- اظهارات اخیر مسوول دفتر رییس جمهوری در مورد مناسبات میان اصلاح طلبان و دولت اگرچه اسباب برخی سوء تفاهم ها و تلخکامی ها را به وجود آورده است، ولی دولت روحانی تنها در سایه تداوم تعامل و همکاری اصلاح طلبان و اعتدال گرایان است که می تواند به سرمنزل مقصود برسد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، اظهارات اخیر «محمود واعظی» مسوول دفتر رییس جمهوری یک بار دیگر خبرساز شده است. واعظی به تازگی در گفت و گو با یک رسانه داخلی، با ابراز بی اطلاعی از دلایل تشکیل نشدن «کمیته تعامل» میان اصلاح طلبان و دولت، در مورد انتقادات این جناح سیاسی به دولت گفت: «کسانی که الان فکر می‌کنند که انتقاد از دولت در انتخابات به نفع آنها می شود، اشتباه می‌کنند...این روند هم به ضرر خودشان می شود و هم به ضرر دولت.»
تعبیر «رفتار انتخاباتی» از انتقادات اخیر به دولت، اصلاح طلبان را به واکنش واداشت. چهره های این جریان و رسانه های نزدیک به آن برای بار دوم در ماه های اخیر نسبت به اظهارات واعظی واکنش نشان دادند. اصلاح طلبان خاستگاه اصولگرایی واعظی را دلیلی برای موضع گیری های اخیر او دانستند و رفتارهای مسوول دفتر روحانی را در راستای رقابت های انتخاباتی با نگاه به آینده تفسیر کردند.
این نخستین بار نیست که اظهارات رییس دفتر رییس جمهوری به عنوان سرحلقه جریان اعتدال در دولت روحانی، خاطر اصلاح طلبان را مکدر می کند و دل جریان رقیب یعنی اصولگرایان را شاد.
اصلاح طلبان به عنوان یکی از جریان های اصلی حامی روحانی در انتخابات 92 و 96، از او گلایه هایی دارند. آنان مطالبات برآورده نشده خود را که در قالب شعارهای انتخاباتی روحانی مطرح می شد ، دلیلی برای انتقادات خود عنوان می کنند. این گلایه مندی ها که شدیدترین آن را می توان در اظهارنظر «سعید حجاریان» فعال سیاسی اصلاح طلب دید که گفته بود« ما با روحانی عقد اخوت نبسته بودیم»، به مذاق جریان اعتدال و توسعه خوش نیامد.
پس از آن رییس دفتر روحانی هم در مصاحبه ای ائتلاف با اصلاح طلبان را رد کرد و گفت: اینکه ما در سال 96 با گروهی نشسته باشیم و با هم چیزی را به عنوان ائتلاف امضا کرده باشیم، خیر نه در سال 92 این کار را کرده ایم و نه در سال 96.
اما این تمام گفته های واعظی نبود که در رسانه ها به ویژه رسانه های اصولگرا برجسته شد و مبنای واکنش های بسیاری از اصلاح طلبان قرار گرفت.
رییس دفتر در بخش دیگری که کمتر مورد توجه قرار گرفت، گفته بود: اینکه در سال 96 در کنار اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری تلاش کردیم، با هم کار کردیم و ایستادیم تا این دولت انتخاب شود، درست است و اینگونه بود.
این سخنان واکنش برخی چهره های اصلاح طلب از جمله «حسین مرعشی» را برانگیخت. بعدها «اکبرترکان» عضو حزب اعتدال و توسعه تلاش کرد اظهارات واعظی را تعدیل و چنین توجیه کند که اساسا به خاطر نبود حزب در کشورمان ، ائتلاف به معنی واقعی ایجاد نمی شود.
به رغم این، اصلاح طلبان همچنان اعلام کردند که از روحانی حمایت می کنند. اگرچه چهره های نزدیک به این جریان به طور گسترده گلایه ها و انتقادات خود را از دولت مطرح کردند، ولی اعلام کردند که تنها راه عبور از مشکلات کنونی درکشور را در تداوم حمایت از دولت روحانی می دانند.
واقعیت این است که در بزنگاه های انتخاباتی 92 و 96 اصلاح طلبان به تعبیری برای احیای نهاد انتخابات و بازگشت عقلانیت به مدار حاکمیت حمایت از روحانی را در دستور کار قرار دادند که اگرچه اعلام می کرد مستقل است، ولی سیاست ها و شعارهایی را مدنظر داشت که مطلوب اصلاح طلبان بود. این جریان فرصت بهره مندی از پایگاه اجتماعی خود را در اختیار روحانی قرار داد و رسما به عنوان حامی او وارد میدان شد.
حال که دولت در برخی حوزه ها نتوانسته مطالبات اصلاح طلبان را برآورده کند، این جریان انتظار دارند رییس جمهوری با مردم شفاف باشد و دستکم دلایل عدم موفقیت در عمل به برخی وعده های انتخاباتی خود را با مردم در میان بگذارد.
تعبیر انتخاباتی از انتقادات اصلاح طلبان، چندان منصفانه نیست، اگرچه واعظی در گفت و گویی دیگر تاکید کرد که منظورش از ائتلاف نداشتن با اصلاح طلبان، «اصلاح طلبان تندرو» بوده است.
او در این گفت و گو گفت: بنده در همان مصاحبه از همکاری اصلاح‌طلبان برای پیروزی دکتر روحانی در هر دو انتخابات 92 و 96 قدردانی کرده بودم.
وی افزود: ما هم اصولگرای تندرو داریم که به ما انتقاد می‌کنند و هم اصلاح‌طلبان تند داریم که به ما انتقاد دارند و ما هیچگاه با این جماعت ائتلاف نکردیم و الان هم همین را می‌گویم.
در این میان رسانه های اصولگرا همچنان تلاش می کنند بر آتش سوء برداشت ها و سوء تفاهم ها بدمند و گزاره «شکاف» درون دولت را برجسته کنند.
مرزهای تعامل میان اصلاح طلبان و دولت مانند مو باریک و مانند شمشیر تیز است. اگرچه اصلاح طلبان به تداوم حمایت از دولت پایبند هستند، ولی انتقاداتی دارند که نه برای تضعیف دستگاه اجرایی، بلکه با هدف ارتقای کارآمدی دولت، تحکیم پایگاه دولت در میان افکار عمومی و برای حفظ پایگاه رای خود مطرح می کنند.
بررسی تحرکات و تکاپوها در اردوگاه اصولگرایی نشان می دهد، این جریان یکی از مهمترین راهبردهای انتخاباتی خود را روی ناکارآمد کردن دولت و به تبع آن تضعیف سرمایه های اجتماعی جریان رقیب متمرکز کرده است. در چنین شرایطی، طرح اظهارات و رفتارهای دوپهلو از سوی جریان های حاضر در دولت، خوراک خوبی را برای سوء استفاده اصولگرایان ایجاد خواهد کرد.
در چنین شرایطی اصلاح طلبان و دولت باید مسیرها و لوازم تعامل و گفت و گو با یکدیگر را فراهم کنند. دیدار مهرماه رییس جمهوری با اصلاح طلبان و تشکیل کمیته ای برای تعامل بیشتر میان دو طرف، امیدها برای تقویت ارتباط و تفاهم میان دو طرف را افزایش داد. با این حال این نهاد هنوز شکل نگرفته است.
لازم است اصلاح طلبان خود پیشگام ارتباط موثر با دولت شوند و مجرای همکاری و تعامل با یکدیگر را باز نگه دارند تا هم دولت، هم خودشان و هم جامعه از مزایای این هم افزایی و همکاری بهره مند شوند.
پژوهشم**9275**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بزرگ‌ترین سرقت آثار هنری از بهترین موزه‌های جهان!
گرچه سرقت آثار برتر هنری بیشتر به سوژه موردعلاقه فیلم‌ها شبیه است، اما این جرائم تجارتی با میلیاردها دلار سود هستند که موردعلاقه گروه‌های تروریستی بین‌المللی و سازمان‌های فعال در جرائم سازمان‌یافته است.
دانستنی‌های  جالب و ترسناک درباره مرگ!
مرگ تنها واقعیتی است که از آن نمی‌توان فرار کرد. هرکسی که وارد این جهان می‌شود حتما می‌میرد و هیچکس نمی‌تواند جلوی مرگ انسان را بگیرد. مردن اتفاقی ناراحت‌کننده و در عین حال جالبی است.
چگونه مرد مورد علاقه مان را راضی به ازدواج کنیم؟
اگر ماهها و سالها از رابطه عاطفی شما با مرد مورد علاقه تان می گذرد اما هنوز هم او اقدامی برای جدی تر کردن رابطه شما نکرده است، راههایی که ما در ادامه پیشنهاد داده ایم را برای راضی کردن او به ازدواج امتحان کنید.
مهارت‌های ارتباط موثر؛ ارائه بازخورد
ارتباط موثر، رابطه‌ای است که در آن، طرف مقابل، پیام شما را با حداکثر دقت ممکن دریافت و درک کند. اکثر متخصصان ارتباطات بخش اصلی (و گاه تمام) مسئولیت ارتباط موثر را بر عهده‌ی ارسال کننده‌ی پیام می‌گذارند. البته این به معنای انکار اهمیت نقش دریافت‌کننده نیست، بلکه تاکیدی بر این امر است که فرستنده‌ی پیام‌ها، مسئولیت دارد از تمام توان خود برای افزایش اثربخشی ارتباط استفاده کند.
لیگ NBA؛ وریرز برد و صدرنشین شد
تیم‌های گلدن استیت وریرز و بروکلین نتس در طولانی‌ترین بازی‌های امروز لیگ NBA حریفان خود را شکست دادند.
کیلینی: رونالدو قاتل رویا‌های چمپیونزلیگی من
جیورجیو کیلینی، کاپیتان یوونتوس، می‌گوید کریستیانو رونالدو سه بار رویای او برای قهرمانی در چمپیونزلیگ را نقش بر آب کرده و خوشحال است که این بار چنین اتفاقی نخواهد افتاد.
کاتانچ: کی‌روش را می‌شناسم و مشکلی با او ندارم
سرمربی تیم ملی فوتبال عراق گفت: مشکلی با کی‌روش ندارم و بعد از پایان بازی با او دست دادم و با هم راهی رختکن شدیم.
احتمال غیبت قلی‌زاده در نبرد لژیونر‌های ایرانی
علی قلی‌زاده، ملی‌پوش ایرانی تیم فوتبال شارلوا شاید به بازی برابر یاران کاوه رضایی در کلوب بروژ نرسد.
داورزنی: انتظار بهترین نتیجه ممکن را داریم
بعد از بازی ایران مقابل عراق و صعود بعنوان سرگروه، پاداش مرحله اول تیم ملی ایران در جام ملتهای آسیا پرداخت شد.
استوری بشار از بازی ایران و عراق
هافبک عراقی پرسپولیس تصویری از خود در کنار علیرضا بیرانوند منتشر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دفاع تراکتوری‌ها از خرج‌های میلیاردی زنوزی
رئیس هیئت‌مدیره باشگاه تراکتورسازی با بیان این موضوع که باشگاه تبریزی دولتی نیست از خرج‌هایی که طی این مدت انجام شده دفاع کرد.
عربستان - قطر؛ بازی سیاسی در ابوظبی
چهاردهمین روز از مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا امشب با برگزاری چهار دیدار پیگیری خواهد شد.
مراسم تشییع پیکر «حسین محب اهری» با حضور جمع کثیری از هنرمندان برگزار شد
مراسم تشییع پیکر هنرمند فقید حسین محب اهری، صبح امروز با حضور جمع کثیری از هنرمندان و علاقه‌مندان برگزار شد.
برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد
عضو شورای شهر تهران گفت: برگزاری نمایشگاه در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد و وضعیت ترافیک را تشدید می‌کند.
مصرف نمک ید دار، هیچ ضرری ندارد
شیراز - ایرنا - معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: تغییر رنگ نمک ید دار به رنگ کبود وقتی با ظرف محتوی غذا آمیخته می شود به سبب وجود ید در نمک است، مصرف نمک های ید دار دارای پروانه بهداشت هیچ ضرری ندارد.
اصلاح طلبان در مورد عنوان سازمان جدید به توافق نرسیده اند
تمامی انتصابات صورت گرفته در استان با نظر استاندار است
جایگاه شوراها برای دانش آموزان تبیین شد
منتجب نیا: بدون تحزب توسعه امری خیالی است
دور دوم مناظره تاجزاده - زاکانی هفته آینده برگزار می شود
خدمات 40 ساله نظام را به خوزستان نمی توان انکار کرد
امثال ولایتی و احمدی‌نژاد نمی‌توانند در انقلاب بدعت ایجاد کنند، ولی هاشمی می‌توانست
زنگ انقلاب مدارس ایلام 13 بهمن نواخته می شود
آسمان رقابت های سیاسی مه آلود است
مردم انقلابی ایران 22 بهمن دشمنان را مایوس می کنند