مرزهای تعامل اصلاح طلبان با دولت؛ باریکتراز مو، تیزتر از شمشیر

15:50 ۱۶۸ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 818 0
مرزهای تعامل اصلاح طلبان با دولت؛ باریکتراز مو، تیزتر از شمشیر

تهران- ایرنا- اظهارات اخیر مسوول دفتر رییس جمهوری در مورد مناسبات میان اصلاح طلبان و دولت اگرچه اسباب برخی سوء تفاهم ها و تلخکامی ها را به وجود آورده است، ولی دولت روحانی تنها در سایه تداوم تعامل و همکاری اصلاح طلبان و اعتدال گرایان است که می تواند به سرمنزل مقصود برسد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، اظهارات اخیر «محمود واعظی» مسوول دفتر رییس جمهوری یک بار دیگر خبرساز شده است. واعظی به تازگی در گفت و گو با یک رسانه داخلی، با ابراز بی اطلاعی از دلایل تشکیل نشدن «کمیته تعامل» میان اصلاح طلبان و دولت، در مورد انتقادات این جناح سیاسی به دولت گفت: «کسانی که الان فکر می‌کنند که انتقاد از دولت در انتخابات به نفع آنها می شود، اشتباه می‌کنند...این روند هم به ضرر خودشان می شود و هم به ضرر دولت.»
تعبیر «رفتار انتخاباتی» از انتقادات اخیر به دولت، اصلاح طلبان را به واکنش واداشت. چهره های این جریان و رسانه های نزدیک به آن برای بار دوم در ماه های اخیر نسبت به اظهارات واعظی واکنش نشان دادند. اصلاح طلبان خاستگاه اصولگرایی واعظی را دلیلی برای موضع گیری های اخیر او دانستند و رفتارهای مسوول دفتر روحانی را در راستای رقابت های انتخاباتی با نگاه به آینده تفسیر کردند.
این نخستین بار نیست که اظهارات رییس دفتر رییس جمهوری به عنوان سرحلقه جریان اعتدال در دولت روحانی، خاطر اصلاح طلبان را مکدر می کند و دل جریان رقیب یعنی اصولگرایان را شاد.
اصلاح طلبان به عنوان یکی از جریان های اصلی حامی روحانی در انتخابات 92 و 96، از او گلایه هایی دارند. آنان مطالبات برآورده نشده خود را که در قالب شعارهای انتخاباتی روحانی مطرح می شد ، دلیلی برای انتقادات خود عنوان می کنند. این گلایه مندی ها که شدیدترین آن را می توان در اظهارنظر «سعید حجاریان» فعال سیاسی اصلاح طلب دید که گفته بود« ما با روحانی عقد اخوت نبسته بودیم»، به مذاق جریان اعتدال و توسعه خوش نیامد.
پس از آن رییس دفتر روحانی هم در مصاحبه ای ائتلاف با اصلاح طلبان را رد کرد و گفت: اینکه ما در سال 96 با گروهی نشسته باشیم و با هم چیزی را به عنوان ائتلاف امضا کرده باشیم، خیر نه در سال 92 این کار را کرده ایم و نه در سال 96.
اما این تمام گفته های واعظی نبود که در رسانه ها به ویژه رسانه های اصولگرا برجسته شد و مبنای واکنش های بسیاری از اصلاح طلبان قرار گرفت.
رییس دفتر در بخش دیگری که کمتر مورد توجه قرار گرفت، گفته بود: اینکه در سال 96 در کنار اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری تلاش کردیم، با هم کار کردیم و ایستادیم تا این دولت انتخاب شود، درست است و اینگونه بود.
این سخنان واکنش برخی چهره های اصلاح طلب از جمله «حسین مرعشی» را برانگیخت. بعدها «اکبرترکان» عضو حزب اعتدال و توسعه تلاش کرد اظهارات واعظی را تعدیل و چنین توجیه کند که اساسا به خاطر نبود حزب در کشورمان ، ائتلاف به معنی واقعی ایجاد نمی شود.
به رغم این، اصلاح طلبان همچنان اعلام کردند که از روحانی حمایت می کنند. اگرچه چهره های نزدیک به این جریان به طور گسترده گلایه ها و انتقادات خود را از دولت مطرح کردند، ولی اعلام کردند که تنها راه عبور از مشکلات کنونی درکشور را در تداوم حمایت از دولت روحانی می دانند.
واقعیت این است که در بزنگاه های انتخاباتی 92 و 96 اصلاح طلبان به تعبیری برای احیای نهاد انتخابات و بازگشت عقلانیت به مدار حاکمیت حمایت از روحانی را در دستور کار قرار دادند که اگرچه اعلام می کرد مستقل است، ولی سیاست ها و شعارهایی را مدنظر داشت که مطلوب اصلاح طلبان بود. این جریان فرصت بهره مندی از پایگاه اجتماعی خود را در اختیار روحانی قرار داد و رسما به عنوان حامی او وارد میدان شد.
حال که دولت در برخی حوزه ها نتوانسته مطالبات اصلاح طلبان را برآورده کند، این جریان انتظار دارند رییس جمهوری با مردم شفاف باشد و دستکم دلایل عدم موفقیت در عمل به برخی وعده های انتخاباتی خود را با مردم در میان بگذارد.
تعبیر انتخاباتی از انتقادات اصلاح طلبان، چندان منصفانه نیست، اگرچه واعظی در گفت و گویی دیگر تاکید کرد که منظورش از ائتلاف نداشتن با اصلاح طلبان، «اصلاح طلبان تندرو» بوده است.
او در این گفت و گو گفت: بنده در همان مصاحبه از همکاری اصلاح‌طلبان برای پیروزی دکتر روحانی در هر دو انتخابات 92 و 96 قدردانی کرده بودم.
وی افزود: ما هم اصولگرای تندرو داریم که به ما انتقاد می‌کنند و هم اصلاح‌طلبان تند داریم که به ما انتقاد دارند و ما هیچگاه با این جماعت ائتلاف نکردیم و الان هم همین را می‌گویم.
در این میان رسانه های اصولگرا همچنان تلاش می کنند بر آتش سوء برداشت ها و سوء تفاهم ها بدمند و گزاره «شکاف» درون دولت را برجسته کنند.
مرزهای تعامل میان اصلاح طلبان و دولت مانند مو باریک و مانند شمشیر تیز است. اگرچه اصلاح طلبان به تداوم حمایت از دولت پایبند هستند، ولی انتقاداتی دارند که نه برای تضعیف دستگاه اجرایی، بلکه با هدف ارتقای کارآمدی دولت، تحکیم پایگاه دولت در میان افکار عمومی و برای حفظ پایگاه رای خود مطرح می کنند.
بررسی تحرکات و تکاپوها در اردوگاه اصولگرایی نشان می دهد، این جریان یکی از مهمترین راهبردهای انتخاباتی خود را روی ناکارآمد کردن دولت و به تبع آن تضعیف سرمایه های اجتماعی جریان رقیب متمرکز کرده است. در چنین شرایطی، طرح اظهارات و رفتارهای دوپهلو از سوی جریان های حاضر در دولت، خوراک خوبی را برای سوء استفاده اصولگرایان ایجاد خواهد کرد.
در چنین شرایطی اصلاح طلبان و دولت باید مسیرها و لوازم تعامل و گفت و گو با یکدیگر را فراهم کنند. دیدار مهرماه رییس جمهوری با اصلاح طلبان و تشکیل کمیته ای برای تعامل بیشتر میان دو طرف، امیدها برای تقویت ارتباط و تفاهم میان دو طرف را افزایش داد. با این حال این نهاد هنوز شکل نگرفته است.
لازم است اصلاح طلبان خود پیشگام ارتباط موثر با دولت شوند و مجرای همکاری و تعامل با یکدیگر را باز نگه دارند تا هم دولت، هم خودشان و هم جامعه از مزایای این هم افزایی و همکاری بهره مند شوند.
پژوهشم**9275**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی
یک دکترای آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی گفت: خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی محسوب می‌شود.
این پاستیل ها را نخرید
پاستیل با آن ظاهر جذاب و خوش آب و رنگش قطعا‌ از آن دسته خوراکی ‌هایی است که بزرگ و کوچک نمی توانند از خوردنش صرفنظر کنند.
دورهمی بچه پولدارهای تهران!- عکس
دورهمی بچه پولدارهای تهران را در زیر می بینید.
رفتار‌هایی که باعث بهبود ارتباط با همسران می‌شود
یک روانشناس تصریح کرد: رفتار‌هایی مانند انتقاد کردن، سرزنش کردن، غر زدن، تهدید کردن، تنبیه کردن و در نهایت رشوه دادن باعث می‌شود روابط زناشویی رو به افول گذارد و هر چقدر آن‌ها تلاش کنند میزان این رفتار‌ها را به حداقل برسانند رابطه آن‌ها به طور چشمگیری بهبود خواهد یافت.
۵ راهکار برای این که سیگار نخرید!
در این مطلب راهکارهای عملی برای افرادی که سیگار می‌کشند و قصد ترک آن را دارند ارائه شده است.
هفتمین نشست؛ ادعا، همراهی، تکذیب
هفتمین نشست شورای امنیت درباره اجرای برجام در حالی برگزار شد که اعضای این شورا به جای فشار بر آمریکا و دیگر اعضای این توافق برای اجرای تعهداتشان، از ایران خواستند تا یک طرفه به اجرای تعهداتش پایبند بماند. این درخواست غیرمنطقی اعضا با مخالفت شدید نماینده کشورمان در سازمان ملل مواجه شد.
توصیه سارق حرفه ای به شهروندان
یک سارق حرفه ای در توصیه‌ای خطاب به شهروندان اعلام کرد: برای آنکه شهروندان خودرویشان مورد سرقت سارقان قرار نگیرد، قفل‌های خود را سوئیچی کنند چرا که در این صورت نمی‌توان قفل خودرو را به راحتی باز و آن را مورد سرقت قرار داد.
آمریکا از غذا و دارو به عنوان سلاح علیه غیرنظامیان استفاده میکند- وعده‌های اعضای برجام عملی نشد
نماینده ایران در سازمان ملل در نشت شورای امنیت درباره برجام گفت ایران نمی‌تواند، نباید و نمی‌خواهد به تنهایی تمامی بار حفظ برجام را به دوش بکشد.
پرش خطرناک با موتور از روی 4 نفر- عکس
پرش یک مرد هندی با موتور پرشی در فستیوالی در احمدآباد را می‌بینید.
ابوالفتح: ترامپ تاثیرگذاری ظریف در عرصه بین‌الملل را برنمی‌تابد
یک کارشناس مسایل آمریکا درباره احتمال تحریم محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان گفت: این اقدام احتمالی آمریکا می‌تواند برای کوتاه کردن صدای آقای ظریف در صحنه بین‌الملل و افکار عمومی جهان یا محدود کردند حساب‌های کاربری ایشان در فضای مجازی از جمله در فیس بوک و توئیتر باشد و در نهایت تلاشی است برای منزوی کردن وزیر خارجه ایران.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حضور افشین قطبی در پرسپولیس
پس از جدایی برانکو ایوانکوویچ از تیم فوتبال پرسپولیس تهران، مدیران این باشگاه با حضور در ترکیه در صدد مذاکره با مربیان خارجی و جایگزینی آن به جای مرد کروات بودند، اما دست خالی به تهران بازگشتند و قرار است سرمربی جدید در تهران انتخاب شود و سرخپوشان با ایمیل با او در ارتباط باشند.البته شنیده می‌شود گزینه اصلی پرسپولیسی ها، تاکیس لمونیس ۵۹ ساله است. این مربی سابقه حضور در تیم‌های المپیاکوس، لوادیاکوس، الرائد عربستان، پانینیوس و ... را دارد و در آسیا نیز کار کرده است.البته ساعتی پیش برخی رسانه‌ها اعلام کردند که احتمال دارد افشین قطبی سرمربی سرخپوشان پایتخت شود و قرار است این مربی روز شنبه به تهران بیاید تا با پرسپولیسی‌ها مذاکره کند. دلیل این اتفاق هزینه بالای مربیان خارجی است، اما خیلی زود تکذیب شد و مهدی حاج باقر، مدیر برنامه‌های افشین قطبی در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در این باره بیان کرد: تاکنون پرسپولیسی‌ها با ما تماسی نداشتند و در این باره مذاکره‌ای صورت نگرفته است. قطبی اکنون در تهران حضور داشت و مشخص نیست چه زمانی به تهران می‌آید و شاید به طور کل به ایران نیاید.ا
خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی
یک دکترای آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی گفت: خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی محسوب می‌شود.
این پاستیل ها را نخرید
پاستیل با آن ظاهر جذاب و خوش آب و رنگش قطعا‌ از آن دسته خوراکی ‌هایی است که بزرگ و کوچک نمی توانند از خوردنش صرفنظر کنند.
حریق مرگبار خودرو پس از تصادف- عکس
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق مرگبار یک خودرو در پی وقوع حادثه تصادف در اتوبان تهران-قم خبر داد.
می‌خواهیم با اسرائیل صلح کنیم!
«خالد بن احمد آل خلیفه»، وزیر امور خارجه بحرین، در مصاحبه با یک روزنامه صهیونیستی برای نخستین بار به صراحت از تصمیم وقیحانه این کشور برای برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی سخن گفت.