مرزهای تعامل اصلاح طلبان با دولت؛ باریکتراز مو، تیزتر از شمشیر

15:50 ۷۱ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 661 0
مرزهای تعامل اصلاح طلبان با دولت؛ باریکتراز مو، تیزتر از شمشیر

تهران- ایرنا- اظهارات اخیر مسوول دفتر رییس جمهوری در مورد مناسبات میان اصلاح طلبان و دولت اگرچه اسباب برخی سوء تفاهم ها و تلخکامی ها را به وجود آورده است، ولی دولت روحانی تنها در سایه تداوم تعامل و همکاری اصلاح طلبان و اعتدال گرایان است که می تواند به سرمنزل مقصود برسد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، اظهارات اخیر «محمود واعظی» مسوول دفتر رییس جمهوری یک بار دیگر خبرساز شده است. واعظی به تازگی در گفت و گو با یک رسانه داخلی، با ابراز بی اطلاعی از دلایل تشکیل نشدن «کمیته تعامل» میان اصلاح طلبان و دولت، در مورد انتقادات این جناح سیاسی به دولت گفت: «کسانی که الان فکر می‌کنند که انتقاد از دولت در انتخابات به نفع آنها می شود، اشتباه می‌کنند...این روند هم به ضرر خودشان می شود و هم به ضرر دولت.»
تعبیر «رفتار انتخاباتی» از انتقادات اخیر به دولت، اصلاح طلبان را به واکنش واداشت. چهره های این جریان و رسانه های نزدیک به آن برای بار دوم در ماه های اخیر نسبت به اظهارات واعظی واکنش نشان دادند. اصلاح طلبان خاستگاه اصولگرایی واعظی را دلیلی برای موضع گیری های اخیر او دانستند و رفتارهای مسوول دفتر روحانی را در راستای رقابت های انتخاباتی با نگاه به آینده تفسیر کردند.
این نخستین بار نیست که اظهارات رییس دفتر رییس جمهوری به عنوان سرحلقه جریان اعتدال در دولت روحانی، خاطر اصلاح طلبان را مکدر می کند و دل جریان رقیب یعنی اصولگرایان را شاد.
اصلاح طلبان به عنوان یکی از جریان های اصلی حامی روحانی در انتخابات 92 و 96، از او گلایه هایی دارند. آنان مطالبات برآورده نشده خود را که در قالب شعارهای انتخاباتی روحانی مطرح می شد ، دلیلی برای انتقادات خود عنوان می کنند. این گلایه مندی ها که شدیدترین آن را می توان در اظهارنظر «سعید حجاریان» فعال سیاسی اصلاح طلب دید که گفته بود« ما با روحانی عقد اخوت نبسته بودیم»، به مذاق جریان اعتدال و توسعه خوش نیامد.
پس از آن رییس دفتر روحانی هم در مصاحبه ای ائتلاف با اصلاح طلبان را رد کرد و گفت: اینکه ما در سال 96 با گروهی نشسته باشیم و با هم چیزی را به عنوان ائتلاف امضا کرده باشیم، خیر نه در سال 92 این کار را کرده ایم و نه در سال 96.
اما این تمام گفته های واعظی نبود که در رسانه ها به ویژه رسانه های اصولگرا برجسته شد و مبنای واکنش های بسیاری از اصلاح طلبان قرار گرفت.
رییس دفتر در بخش دیگری که کمتر مورد توجه قرار گرفت، گفته بود: اینکه در سال 96 در کنار اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری تلاش کردیم، با هم کار کردیم و ایستادیم تا این دولت انتخاب شود، درست است و اینگونه بود.
این سخنان واکنش برخی چهره های اصلاح طلب از جمله «حسین مرعشی» را برانگیخت. بعدها «اکبرترکان» عضو حزب اعتدال و توسعه تلاش کرد اظهارات واعظی را تعدیل و چنین توجیه کند که اساسا به خاطر نبود حزب در کشورمان ، ائتلاف به معنی واقعی ایجاد نمی شود.
به رغم این، اصلاح طلبان همچنان اعلام کردند که از روحانی حمایت می کنند. اگرچه چهره های نزدیک به این جریان به طور گسترده گلایه ها و انتقادات خود را از دولت مطرح کردند، ولی اعلام کردند که تنها راه عبور از مشکلات کنونی درکشور را در تداوم حمایت از دولت روحانی می دانند.
واقعیت این است که در بزنگاه های انتخاباتی 92 و 96 اصلاح طلبان به تعبیری برای احیای نهاد انتخابات و بازگشت عقلانیت به مدار حاکمیت حمایت از روحانی را در دستور کار قرار دادند که اگرچه اعلام می کرد مستقل است، ولی سیاست ها و شعارهایی را مدنظر داشت که مطلوب اصلاح طلبان بود. این جریان فرصت بهره مندی از پایگاه اجتماعی خود را در اختیار روحانی قرار داد و رسما به عنوان حامی او وارد میدان شد.
حال که دولت در برخی حوزه ها نتوانسته مطالبات اصلاح طلبان را برآورده کند، این جریان انتظار دارند رییس جمهوری با مردم شفاف باشد و دستکم دلایل عدم موفقیت در عمل به برخی وعده های انتخاباتی خود را با مردم در میان بگذارد.
تعبیر انتخاباتی از انتقادات اصلاح طلبان، چندان منصفانه نیست، اگرچه واعظی در گفت و گویی دیگر تاکید کرد که منظورش از ائتلاف نداشتن با اصلاح طلبان، «اصلاح طلبان تندرو» بوده است.
او در این گفت و گو گفت: بنده در همان مصاحبه از همکاری اصلاح‌طلبان برای پیروزی دکتر روحانی در هر دو انتخابات 92 و 96 قدردانی کرده بودم.
وی افزود: ما هم اصولگرای تندرو داریم که به ما انتقاد می‌کنند و هم اصلاح‌طلبان تند داریم که به ما انتقاد دارند و ما هیچگاه با این جماعت ائتلاف نکردیم و الان هم همین را می‌گویم.
در این میان رسانه های اصولگرا همچنان تلاش می کنند بر آتش سوء برداشت ها و سوء تفاهم ها بدمند و گزاره «شکاف» درون دولت را برجسته کنند.
مرزهای تعامل میان اصلاح طلبان و دولت مانند مو باریک و مانند شمشیر تیز است. اگرچه اصلاح طلبان به تداوم حمایت از دولت پایبند هستند، ولی انتقاداتی دارند که نه برای تضعیف دستگاه اجرایی، بلکه با هدف ارتقای کارآمدی دولت، تحکیم پایگاه دولت در میان افکار عمومی و برای حفظ پایگاه رای خود مطرح می کنند.
بررسی تحرکات و تکاپوها در اردوگاه اصولگرایی نشان می دهد، این جریان یکی از مهمترین راهبردهای انتخاباتی خود را روی ناکارآمد کردن دولت و به تبع آن تضعیف سرمایه های اجتماعی جریان رقیب متمرکز کرده است. در چنین شرایطی، طرح اظهارات و رفتارهای دوپهلو از سوی جریان های حاضر در دولت، خوراک خوبی را برای سوء استفاده اصولگرایان ایجاد خواهد کرد.
در چنین شرایطی اصلاح طلبان و دولت باید مسیرها و لوازم تعامل و گفت و گو با یکدیگر را فراهم کنند. دیدار مهرماه رییس جمهوری با اصلاح طلبان و تشکیل کمیته ای برای تعامل بیشتر میان دو طرف، امیدها برای تقویت ارتباط و تفاهم میان دو طرف را افزایش داد. با این حال این نهاد هنوز شکل نگرفته است.
لازم است اصلاح طلبان خود پیشگام ارتباط موثر با دولت شوند و مجرای همکاری و تعامل با یکدیگر را باز نگه دارند تا هم دولت، هم خودشان و هم جامعه از مزایای این هم افزایی و همکاری بهره مند شوند.
پژوهشم**9275**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

شطرنج در سال ۹۷- تاریخ سازی مهره‌های جوان
شطرنج ایران در سالی که گذشت موفقیت‌ها و تاریخ سازی‌های زیادی را رقم زد.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- اینترناتسیوناله؛ افعی‌های جان‌سخت ایتالیا
اینتر یکی از پرهوادارترین و موفق‌ترین تیم‌های ایتالیایی در سال‌های اخیر بوده است.
بازی‌های به یاد ماندنی (۲)- شکست ۴ بر صفری که جبران شد
آرسنال با جبران نتیجه ۴ بر صفر توانست ردینگ را در مرحله یک هشتم نهایی جام اتحادیه انگلیس شکست دهد.
آغاز سه‌گانه تیم ملی امید در راه توکیو؛ حالا وقت المپیک است!
تیم ملی ایران امروز نخستین دیدار خود را در راه صعود به المپیک 2020 توکیو برابر ترکمنستان در ورزشگاه آزادی برگزار می‌کند.
فوتبال ایران در سالی که گذشت
فوتبال ایران در سالی که گذشت شاهد اتفاقات شیرین، تلخ و البته مثل همیشه عجیب و غریب و مختص به خود بود.
دبیرستان‌های شبانه روزی ایران از سال ۵۴ تا کنون
آمارها گویای آن است که در سال تحصیلی جاری (٩٨-٩٧) ۴۰۲ هزار و ۹۰۸ دانش آموز در ۳۲۰۲ مدرسه در کشور، به تحصیل در مدارس شبانه روزی اشتغال دارند.
غوغای «ظریف»
محمد جواد ظریف در طول شش سالی که ریاست دستگاه دیپلماسی کشور را برعهده داشت همواره با فراز و نشیب‌های مختلفی رو به رو بوده ولی سال 1397 را باید متفاوت از سال‌های قبل برای او دانست ، سالی سرشار از غوغا، حاشیه و یا حتی بدشانسی.
نوری: نماینده مجلس پس از دو سه دوره دوندگی خسته می‌شود
نماینده مردم شوش در مجلس ضمن موافقت با مصوبه منع کاندیداتوری بیش از سه دوره متوالی مجلس گفت: به عقیده‌ی من نماینده پس از دو سه دوره دوندگی خسته می‌شود و انرژی او گرفته می‌شود، متأسفانه چیزی که در کشور ما وجود دارد این است که افراد با تجربه را کنار می‌گذاریم.
بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای در ایام نوروز
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: در مصرف آجیل نباید زیاده‌ روی شود؛ چراکه انواع مغزها و تخمه‌ها حاوی مقادیر زیادی چربی هستند، به طوری که هر ۱۰۰ گرم آنها حاوی ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری است.
اولین رستوران دریایی و زیر دریایی در کیش افتتاح شد
کیش - ایرنا- اولین رستوران دریایی و زیر دریایی کشور و خاورمیانه، پنجشنبه شب در مراسمی با حضور' سورنا ستاری' معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، در منطقه آزاد کیش افتتاح شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتشار تصاویر نمونه اولیه آیفون
اگر شما هم نگاهی به نسل اول آیفون بیندازید، شاید یک سفر جذاب به گذشته‌ای نه‌چندان دور داشته باشید. نمونه اولیه آیفون یک طرح عجیب بوده است.
تویوتا کمری 2019 + امکانات فنی و تصویر
کمپانیتویوتا، با طراحی متفاوت و جذاب کمری ۲۰۱۹، بار دیگر حرفهای جدیدی برای گفتن دارد.
شطرنج در سال ۹۷- تاریخ سازی مهره‌های جوان
شطرنج ایران در سالی که گذشت موفقیت‌ها و تاریخ سازی‌های زیادی را رقم زد.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- اینترناتسیوناله؛ افعی‌های جان‌سخت ایتالیا
اینتر یکی از پرهوادارترین و موفق‌ترین تیم‌های ایتالیایی در سال‌های اخیر بوده است.
بازی‌های به یاد ماندنی (۲)- شکست ۴ بر صفری که جبران شد
آرسنال با جبران نتیجه ۴ بر صفر توانست ردینگ را در مرحله یک هشتم نهایی جام اتحادیه انگلیس شکست دهد.
احزاب در ایران شالوده فکری مشخصی ندارند
«نو اصولگرایی» علیه اصولگرایی
توسعه روابط با همسایگان بر اساس احترام متقابل تقویت شود
حداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد
خانه احزاب باید به بلوغ سیاسی برسد
بادامچیان: سفر روحانی به عراق دستاوردهای عظیمی داشت
بیانیه فعالان اصلاح طلب در محکومیت حادثه تروریستی نیوزلند
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه شنبه تا صبح یکشنبه
ایران در استقرار مردم سالاری در عراق نقش مهمی ایفا کرد
یونسی:سیاست نظام تسلیم کردن دیگران به مذهب شیعه نیست