مذاکره برای کاهش تخفیف مجازات قاچاقچیان و افزایش ماندگاری در زندان

10:21 ۸ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 96 0
مذاکره برای کاهش تخفیف مجازات قاچاقچیان و افزایش ماندگاری در زندان

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت که با توافق‌هایی که با دستگاه‌های مختلف صورت گرفته، معتادان پس از بازپروری و مهارت آموزی به شکل مفید به جامعه باز می گردند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سردار اسکندر مومنی افزود: اولویت کوتاه مدت و اصلی ما در مبارزه با مواد مخدر معتادان متجاهر است.
  او ادامه داد: در چند دهه گذشته حدود ۴۰۰۰ شهید در راستای مقابله با مواد مخدر داده‌ایم اما تا زمانی که مردم خرده فروشان و معتادان متجاهر را در اطراف خود و در کوچه و خیابان و پارک‌ها مشاهده می کنند باورپذیری حرفهای ما  دشوار است.
  وی گفت: البته همه آمار و ارقام ها درست است بنابراین همه محاسبات علمی و منطق حکم می کند اولویت اول ماجمع آوری و درمان معتادان متجاهر باشد.
  مومنی ادامه داد: در کل کشور ۶۰ هزار معتاد متجاهر و بی‌خانمان داریم که  از این میزان ۱۵ هزار نفر در تهران هستند.
  او افزود: یکی از مولفه‌ها ظرفیت است که باید ظرفیت پذیرش، غربالگری، درمان، بازتوانی و مهارت آموزی معتاد متجاهر فراهم شود.
  دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در همین مدت کوتاه ۵۶۰۰ ظرفیت در تهران افزوده شده است که علاوه بر ظرفیت‌های قبلی این ظرفیت افزایش خواهد یافت و تا پایان سال عملی خواهد شد.
  معتادان متجاهر تا پایان سال جمع آوری و ساماندهی می شوند مومنی با حضور در برنامه تیتر امشب افزود: از نیروی انتظامی، سازمان بسیج، سازمان زندان ها، دادستانی کل، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت تشکر می کنیم که در یک تعامل و همفکری مصصم هستیم در اولویت اول در کوتاه مدت معتادان متجاهر را ساماندهی کنیم.
  او افزود: بخشی از معتادان مبتلا به بیماری خاص مثل HIV و هپاتیت هستند که باید در مراکز جداگانه درمانی درمان شوند. هماهنگی‌ها با وزرات بهداشت انجام شده تا بتوانیم این مرکز برای این بخش از معتادان آماده سازی شود.
  مومنی اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم در چرخه جمع آوری معتادان این است که مدت نگهداری‌ها را افزایش دهیم، اکنون مدت نگهداری معتادان ۳ ماه است که قصد افزایش آن به ۶ ماه و بیشتر را داریم.
  وی ادامه داد: معتادان باید در مراکز نگهداری، مهارت آموزی نیز داشته باشند تا در برگشت به جامعه امکان فعالیت را داشته باشند البته جامعه نیز باید بتواند پذیرای آنها باشد.
  مومنی گفت: سازمان زندان ها از ۵۶۰۰ ظرفیت جدید تعداد ۳۲۰۰ ظرفیت را پذیرفته است، در توافق با سازمان بسیج هم مقرر شد برای هر ۲ تا ۳ نفر یک نفر به عنوان معین و کمک تعیین شود تا راهنمایی‌های لازم را داشته باشند.
  دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: آموزش و پرورش، خانواده و رسانه‌ها نقش مهمی در بازدارندگی دارند و باید بتوانند قدرت و مهارت "نه" گفتن را آموزش دهند.
  او افزود: مهمترین و اصلی‌ترین اولویت ما در درازمدت موضوع پیشگیری و بازدارندگی درونی است، موضوع پیشگیری به معنی واقعی کلمه یک موضوع ملی و بین بخشی و همگانی است که باید از همه ظرفیت‌ها  استفاده کرد، کارگروهی در آموزش و پرورش در حال شکل گیری است.
  او افزود: نظر سنجی‌ها نشان داده که دغدغه اول مردم موضوع مواد مخدر است. زمانی دغدغه برطرف می شود که هم کاهش عرضه و هم کاهش تقاضا اتفاق بیفتد. اعتیاد تجربه‌ای است که راه بی بازگشتی دارد و حتی یک بار  استفاده هم به صلاح نیست.
  او گفت: خوشبختانه همه ارکان نظام و قوای سه گانه، مردم، خانواده ها و جوانان حاضر به همکاری لازم هستند تا حساسیت لازم در امر پیشگیری ایجاد شود.
  مومنی افزود: اعتیاد آسیبی است که  خودش منشاء بسیاری از آسیب های دیگر است، به طور مثال علت تامه ۵۵ درصد طلاق های ثبت شده مواد مخدر است و همچنین ۷۰ درصد زندانی ها مرتبط با مواد مخدر هستند.
  دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: حساسیت یعنی هر کس در هر جایگاهی قرار دارد به مواد مخدر بعنوان مسئولیت اجتماعی نگاه کند، انتظار ما این است  نهاد های فرهنگ ساز مثل وزارت ورزش، وزارت آموزش و پرورش و رسانه ها از جمله رسانه ملی ورود کنند اما سازمان های مردم نهاد و سمن ها باید ساختار نهاد شوند.
وی ادامه داد: تلاش های خوبی در این باره شده و اقدامات خوبی در تشکیل سمن‌ها و سازمان های مردم نهاد شکل گرفته است و قصد داریم ۲۰ درصد دیگر به ظرفیت تشکیل سازمان‌های مردم نهاد اضافه کنیم.
  سردار اسکندر مومنی گفت: متاسفانه ما در مجاورت کشوری قرار داریم که سالانه ۱۰ هزار تن مواد مخدر تولید می کند که یکی از راههای اصلی انتقال این مواد از طریق ایران است.
  وی افزود: ما رایزنی‌های خوبی با سپاه و ستاد کل نیروهای مسلح و نیروی انتظامی داشته‌ایم تا انسداد مرزها، کویر و دریا تلاش‌ها جدی‌تر پیگیری شود. در کویر و دریا سعی ما بر این است که از تمام ظرفیت‌های موجود کشور استفاده کنیم.
  دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره مقابله بین المللی با مواد مخدر گفت: در اجلاسی که در اسفند ماه در سازمان ملل داریم از تمام ظرفیت استفاده خواهیم کرد و از کشورهای منطقه خواهیم خواست کمک کنند، ما امنیت را یکپارچه می‌دانیم و بین انسان ها فرقی نمی‌بینیم اما از کشورهای دیگر انتظار داریم تنها به لبخند اکتفا نکنند بلکه همکاری لازم را  داشته باشند و مسئولیت پذیر باشند.
  او گفت: ۱۱ و ۷ دهم تولید ناخالص ملی کشور صرف مبارزه با مواد مخدر می شود که مردم و نیروی انتظامی و پلیس مواد مخدر و سپاه پاسداران همه در مبارزه با مواد مخدر تلاش می کنند.
  او افزود: بیشتر تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان و بیشتر لابراتوارها و عمده فعالیت صنعتی در این کشور است که با حمایت برخی کشورها در حال افزایش است.
  دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بخشی از کارها و مذاکرات درباره ضربه زدن به قاچاقچیان انجام شده است، بازدارندگی ها باید افزایش یابد، تخفیفات باید کم شود و ماندگاری در زندان افزایش یابد تا ارتباط با سرشاخه‌ها کم شود.
  وی افزود: مراجع قانونگذار و مجلس و مجمع تشخیص اعلام آمادگی کرده‌اند و پیش نویس مبارزه با مواد مخدر نوشته شده است.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

مردانی که می‌خواهند ازدواج دوم داشته باشند، بخوانند!
تعدد زوجات ریشه تاریخی بسیار قدیمی دارد و از زمان‌های گذشته وجود داشته است و این تفکر که اسلام مبتکر تعدد زوجات بوده نادرست است و تعدد زوجات قبل از اسلام هم در میان بسیاری از ملل شایع بوده است.
کاربرد‌های غیر خوراکی شکر؛ دشمن کرم و نگهدارِ پنیر
جالب‌است بدانید که برخلاف تصور ‏خیلی‌ها شکر علاوه بر مصرف در انواع غذا و نوشیدنی‌ها کاربرد‌های دیگری نیز در سلامت، شست‌وشو، ‏باغبانی، زیبایی و... دارد. ‏
دلتنگی‌های شجاع خلیل زاده برای هواداران
شجاع خلیل زاده با وجود مصدومیتی که دارد، همچنان تمرینات پرفشار خود را همراه پرسپولیسی‌ها در کمپ قطر ادامه می‌دهد.
دفاع تراکتوری‌ها از خرج‌های میلیاردی زنوزی
رئیس هیئت‌مدیره باشگاه تراکتورسازی با بیان این موضوع که باشگاه تبریزی دولتی نیست از خرج‌هایی که طی این مدت انجام شده دفاع کرد.
زاهدی: با دامیانوویچ زوج می‌شویم
یکی از سورپرایزهای فصل نقل‌وانتقالات، حضور شهاب زاهدی در باشگاه کره جنوبی بود.
حاجیلو: باید یک مربی همتراز کی‌روش بیاوریم
در حالی استقلال تهران این روزها در ترکیه اردوی تدارکاتی خود را برپا کرده که این مساله حواشی مختلفی را نیز در پی داشته از جمله عدم حضور در کمپ قطر و اینکه فعلا خبری از جذب بازیکن جدید هم نشده
باور نکنید، دل پرسپولیسی‌ها با تیم ملی است
در حالی که قرار بود تیم ملی فوتبال کشورمان در آرامش و در فضایی پر از امید در جام ملت‌های آسیا حضور پیدا کند اما هر روز حاشیه‌های خواسته و ناخواسته برای این تیم و البته باشگاه‌ها به وجود می‌آید که شاید خود اعضای تیم ملی و باشگاه‌ها در این زمینه کمترین نقش را داشته باشند.
کره متکی به ستاره، ایران متکی به تیم
کره مغرورانه کار خودش را شروع کرد، شک نداشت که با سربلندی راهی دور بعدی می‌شود و گویا به اهمیت نوع صعود خود فکر نکرده بود، فارغ از نتیجه کسب‌شده، اتفاق مهمی که رخ داد این بود، کره‌جنوبی در مسیر صعود، از غرور و بزرگی وعده داده شده خود، کوتاه آمد و دست کشید.
روز‌های آرام نقل و انتقالات فوتبال ایران
نقل و انتقالات فوتبال ایران در کوران جام ملت‌های آسیا هم پیگیری می‌شود.اما فعلا همه چیز آرام است و هنوز بمب بزرگی در لیگ برتر نترکیده است.
زمان تمرین تیم‌ملی مشخص شد
تیم‌ملی ایران امروز یک جلسه تمرینی در الوصل خواهد داشت و بعد از ظهر هم این شهر را ترک می‌کند و به شهر ابوظبی برمی‌گردد. تیم‌ملی امروز دو گروه خواهد شد و یک گروه در هتل تمرین می‌کنند و گروه دیگر روی زمین چمن.

پر بازدید ترین اخبار امروز

برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد
عضو شورای شهر تهران گفت: برگزاری نمایشگاه در مصلی آثار زیان‌باری برای زیست شهری دارد و وضعیت ترافیک را تشدید می‌کند.
راز نگاه مرموز «مونالیزا» فاش شد
بسیاری معتقدند چشم‌های نقاشی «‌مونالیزا» اثر «لئوناردو داوینچی»‌ هنگامی که در سراسر اتاق حرکت می‌کنند آنها را دنبال می‌کند. این پدیده با نام «‌اثر مونالیزا» شناخته شده است اما تحقیقات جدید چنین ادعایی را رد می‌کند.
هشدار  امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس
حدیث امام رضا (ع) درباره پیروی از هوای نفس را در اینجا بخوانید.
کاملا سفید، کاملا زمستان؛ برف در ۲۹ استان
سازمان هواشناسی کشور برای امروز در ۲۹ استان کشورمان بارش "برف و باران" پیش‌بینی کرد.
آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم- «محمدرضا هنرمند» و «سمفونی نهم»
محمدرضا هنرمند متولد سوم مرداد ۱۳۳۲ کارگردان سریال های موفق «زیر تیغ» و «کاکتوس» ۱۶ سال هیچ فیلم سینمایی را جلوی دوربین نبرد تا این که اواخر سال گذشته «سمفونی نهم» را کارگردانی کرد.
واریز مبلغ بسته حمایتی برای 100 هزار بازنشسته روستایی تا پس فردا
نامگذاری پروژه‌های شستا به نام شهدای داروسازی
وجود ۱.۴ میلیون بیکار محروم در کشور
۵۴ درصد معلمان تهرانی فقر درآمدی دارند
انتقاد از نگاه سیاسی- امنیتی به موضوعات زنان و کودکان در کشور
پرداخت هزار میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه به مددجویان و نیازمندان از ابتدای سال
کاهش اعتماد به نفس در دختران از چه سنی آغاز می‌شود؟‎
کاهش آمار تولد در فرانسه برای چهارمین سال متوالی
آمار قابل توجه طلاق و مادر شدن «کودک‌عروسان»-خراسان رضوی در صدر جدول ازدواج کودکان۱۰ تا۱۴ساله
۲۸ درصد ایرانیان کمتر از ۱۸ سال دارند