مذاکره برای کاهش تخفیف مجازات قاچاقچیان و افزایش ماندگاری در زندان

10:21 ۷۵ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 458 0
مذاکره برای کاهش تخفیف مجازات قاچاقچیان و افزایش ماندگاری در زندان

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت که با توافق‌هایی که با دستگاه‌های مختلف صورت گرفته، معتادان پس از بازپروری و مهارت آموزی به شکل مفید به جامعه باز می گردند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سردار اسکندر مومنی افزود: اولویت کوتاه مدت و اصلی ما در مبارزه با مواد مخدر معتادان متجاهر است.
  او ادامه داد: در چند دهه گذشته حدود ۴۰۰۰ شهید در راستای مقابله با مواد مخدر داده‌ایم اما تا زمانی که مردم خرده فروشان و معتادان متجاهر را در اطراف خود و در کوچه و خیابان و پارک‌ها مشاهده می کنند باورپذیری حرفهای ما  دشوار است.
  وی گفت: البته همه آمار و ارقام ها درست است بنابراین همه محاسبات علمی و منطق حکم می کند اولویت اول ماجمع آوری و درمان معتادان متجاهر باشد.
  مومنی ادامه داد: در کل کشور ۶۰ هزار معتاد متجاهر و بی‌خانمان داریم که  از این میزان ۱۵ هزار نفر در تهران هستند.
  او افزود: یکی از مولفه‌ها ظرفیت است که باید ظرفیت پذیرش، غربالگری، درمان، بازتوانی و مهارت آموزی معتاد متجاهر فراهم شود.
  دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در همین مدت کوتاه ۵۶۰۰ ظرفیت در تهران افزوده شده است که علاوه بر ظرفیت‌های قبلی این ظرفیت افزایش خواهد یافت و تا پایان سال عملی خواهد شد.
  معتادان متجاهر تا پایان سال جمع آوری و ساماندهی می شوند مومنی با حضور در برنامه تیتر امشب افزود: از نیروی انتظامی، سازمان بسیج، سازمان زندان ها، دادستانی کل، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت تشکر می کنیم که در یک تعامل و همفکری مصصم هستیم در اولویت اول در کوتاه مدت معتادان متجاهر را ساماندهی کنیم.
  او افزود: بخشی از معتادان مبتلا به بیماری خاص مثل HIV و هپاتیت هستند که باید در مراکز جداگانه درمانی درمان شوند. هماهنگی‌ها با وزرات بهداشت انجام شده تا بتوانیم این مرکز برای این بخش از معتادان آماده سازی شود.
  مومنی اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم در چرخه جمع آوری معتادان این است که مدت نگهداری‌ها را افزایش دهیم، اکنون مدت نگهداری معتادان ۳ ماه است که قصد افزایش آن به ۶ ماه و بیشتر را داریم.
  وی ادامه داد: معتادان باید در مراکز نگهداری، مهارت آموزی نیز داشته باشند تا در برگشت به جامعه امکان فعالیت را داشته باشند البته جامعه نیز باید بتواند پذیرای آنها باشد.
  مومنی گفت: سازمان زندان ها از ۵۶۰۰ ظرفیت جدید تعداد ۳۲۰۰ ظرفیت را پذیرفته است، در توافق با سازمان بسیج هم مقرر شد برای هر ۲ تا ۳ نفر یک نفر به عنوان معین و کمک تعیین شود تا راهنمایی‌های لازم را داشته باشند.
  دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: آموزش و پرورش، خانواده و رسانه‌ها نقش مهمی در بازدارندگی دارند و باید بتوانند قدرت و مهارت "نه" گفتن را آموزش دهند.
  او افزود: مهمترین و اصلی‌ترین اولویت ما در درازمدت موضوع پیشگیری و بازدارندگی درونی است، موضوع پیشگیری به معنی واقعی کلمه یک موضوع ملی و بین بخشی و همگانی است که باید از همه ظرفیت‌ها  استفاده کرد، کارگروهی در آموزش و پرورش در حال شکل گیری است.
  او افزود: نظر سنجی‌ها نشان داده که دغدغه اول مردم موضوع مواد مخدر است. زمانی دغدغه برطرف می شود که هم کاهش عرضه و هم کاهش تقاضا اتفاق بیفتد. اعتیاد تجربه‌ای است که راه بی بازگشتی دارد و حتی یک بار  استفاده هم به صلاح نیست.
  او گفت: خوشبختانه همه ارکان نظام و قوای سه گانه، مردم، خانواده ها و جوانان حاضر به همکاری لازم هستند تا حساسیت لازم در امر پیشگیری ایجاد شود.
  مومنی افزود: اعتیاد آسیبی است که  خودش منشاء بسیاری از آسیب های دیگر است، به طور مثال علت تامه ۵۵ درصد طلاق های ثبت شده مواد مخدر است و همچنین ۷۰ درصد زندانی ها مرتبط با مواد مخدر هستند.
  دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: حساسیت یعنی هر کس در هر جایگاهی قرار دارد به مواد مخدر بعنوان مسئولیت اجتماعی نگاه کند، انتظار ما این است  نهاد های فرهنگ ساز مثل وزارت ورزش، وزارت آموزش و پرورش و رسانه ها از جمله رسانه ملی ورود کنند اما سازمان های مردم نهاد و سمن ها باید ساختار نهاد شوند.
وی ادامه داد: تلاش های خوبی در این باره شده و اقدامات خوبی در تشکیل سمن‌ها و سازمان های مردم نهاد شکل گرفته است و قصد داریم ۲۰ درصد دیگر به ظرفیت تشکیل سازمان‌های مردم نهاد اضافه کنیم.
  سردار اسکندر مومنی گفت: متاسفانه ما در مجاورت کشوری قرار داریم که سالانه ۱۰ هزار تن مواد مخدر تولید می کند که یکی از راههای اصلی انتقال این مواد از طریق ایران است.
  وی افزود: ما رایزنی‌های خوبی با سپاه و ستاد کل نیروهای مسلح و نیروی انتظامی داشته‌ایم تا انسداد مرزها، کویر و دریا تلاش‌ها جدی‌تر پیگیری شود. در کویر و دریا سعی ما بر این است که از تمام ظرفیت‌های موجود کشور استفاده کنیم.
  دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره مقابله بین المللی با مواد مخدر گفت: در اجلاسی که در اسفند ماه در سازمان ملل داریم از تمام ظرفیت استفاده خواهیم کرد و از کشورهای منطقه خواهیم خواست کمک کنند، ما امنیت را یکپارچه می‌دانیم و بین انسان ها فرقی نمی‌بینیم اما از کشورهای دیگر انتظار داریم تنها به لبخند اکتفا نکنند بلکه همکاری لازم را  داشته باشند و مسئولیت پذیر باشند.
  او گفت: ۱۱ و ۷ دهم تولید ناخالص ملی کشور صرف مبارزه با مواد مخدر می شود که مردم و نیروی انتظامی و پلیس مواد مخدر و سپاه پاسداران همه در مبارزه با مواد مخدر تلاش می کنند.
  او افزود: بیشتر تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان و بیشتر لابراتوارها و عمده فعالیت صنعتی در این کشور است که با حمایت برخی کشورها در حال افزایش است.
  دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بخشی از کارها و مذاکرات درباره ضربه زدن به قاچاقچیان انجام شده است، بازدارندگی ها باید افزایش یابد، تخفیفات باید کم شود و ماندگاری در زندان افزایش یابد تا ارتباط با سرشاخه‌ها کم شود.
  وی افزود: مراجع قانونگذار و مجلس و مجمع تشخیص اعلام آمادگی کرده‌اند و پیش نویس مبارزه با مواد مخدر نوشته شده است.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

طغیان انهار در اروندکنار آبادان موجب آبگرفتگی منازل شد
آبادان - ایرنا - طغیان نهرها در بخش اروندکنار آبادان ناشی از افزایش کم سابقه حجم آب رودخانه اروندرود در روز دوشنبه موجب آبگرفتگی منازل شهری و روستایی در این منطقه شده است.
دستگاه های اجرایی و امدادی قم در آماده باش کامل هستند
قم- ایرنا- استاندار قم با اشاره به بارندگی شدید امروز گفت: تمام دستگاه های امدادی، اجرایی و خدماتی در آماده باش کامل هستند و مرخصی های مدیران اجرایی استان لغو شده است و آماده به کار هستند.
استاندارتهران: سامانه هشدار زودرس درپایتخت راه اندازی می شود
تهران-ایرنا- استاندار تهران از راه اندازی آزمایشی سامانه هشدارهای زودرس به منظور آگاهی رسانی پیش از وقوع بلایای طبیعی در برخی مناطق تهران خبر داد.
سیلاب و رانش زمین 2 جاده در استان مرکزی را مسدود کرد
اراک - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی گفت: در پی بارش سنگین باران در شبانه روز اخیر 2 جاده جاسب - دلیجان و آمره - چهرقان در این استان عصر روز دوشنبه مسدود شد.
بانکهای زیرمجموعه وزارت تعاون به سیلزدگان وام کم بهره می دهد
ساری-ایرنا- معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت که برای کمک به خانوارهای سیلزده در استان های مازندران و گلستان ، تسهیلات ارزان قیمت از سوی بانک های عامل زیرمجموعه این وزارتخانه پرداخت می شود.
فرماندار: گُمیشان نیازمند بیل، چکمه و کیسه است
گرگان - ایرنا - فرماندار گُمیشان در شمال غربی استان گلستان گفت که با توجه به حرکت آهسته روان آب ها به سمت این شهرستان؛ نیازمند بیل، چکمه و کیسه به تعداد زیاد برای ایجاد سد و ممانعت از ورود روان آب ها به داخل شهر هستیم.
برآوردهای اولیه خسارت سیل در آزادشهر 970 میلیارد ریال است
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندارآزادشهر گفت: براساس برآورد های اولیه، خسارت بارش شدید برف و باران در این شهرستان واقع در شرق گلستان، 970 میلیارد ریال است.
هواشناسی: مردم گلستان نگران بارندگی فردا نباشند
گرگان - ایرنا - مدیرکل هواشناسی گلستان گفت که نگرانی مردم استان از آغاز مجدد بارش ها در این خطه شمالی قابل درک است اما باوجود استمرار فعالیت سامانه جدید که تا روز چهارشنبه ادامه خواهد یافت، خطر جاری شدن سیل مجدد گلستان را تهدید نمی کند.
تخلیه مردم گمیشان به سمت مناطق امن از سیل شتاب گرفت
گرگان- ایرنا - رییس جمعیت هلال احمر کشور گفت: پس از صدور هشدارهای متعدد مبنی بر احتمال آب گرفتگی گُمیشان، موج تخلیه سکونتگاه های در معرض خطر شهری به دیگر مناطق امن غرب استان گلستان شتاب گرفت.
12 فروند بالگرد به سیل‌زدگان گلستان امدادرسانی می کند
گرگان- ایرنا - سرپرست استانداری گلستان با اشاره به گستردگی ابعاد مناطق سیل زده و شرایط خاص آن اظهار داشت: 12 فروند بالگرد از دستگاه های مختلف وظیفه امدادرسانی به مناطق فاقد راه های مواصلاتی استان را برعهده دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شهردار شیراز کجاست؟!
دادستان عمومی و انقلاب شیراز با حضور در منطقه دروازه قرآن از متولیان توضیح خواست اما شهردار شیراز نیست.
اگر چهارشنبه سوری مستلزم ضرر یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست
تهران - ایرنا - رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتائی درباره چهارشنبه سوری فرمودند: 'چهارشنبه‌ سوری هیچ مبنای شرعی ندارد و اگر مستلزم ضرر و فساد یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست.'
امام جمعه گرگان از رییس جمهور برای سیل زدگان گلستان استمداد کرد
گرگان - ایرنا - نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان با ارسال نامه ای به رییس جمهوری خواستار رسیدگی بیشتر و فوری به آسیب دیدگان ناشی از سیل روزهای اخیر این استان شد و نوشت: آقای دکتر روحانی بدون مقدمه می گویم؛ استان گلستان بویژه ترکمن صحرا را دریابید.
سیل در گلستان جان دو نفر را گرفت
گرگان - ایرنا - وقوع سیلاب و تخریب چند ساختمان در شرق استان گلستان دو کشته و چند مصدوم بر جای گذاشت.
اجرای دومین مرحله امدادرسانی ارتش در مناطق صعب العبور مازندران
تهران-ایرنا- فرمانده اردوگاه شهدای ارتش از اجرای دومین مرحله امدادرسانی در مناطق صعب العبور مازندران در پی دستورات فرمانده معظم کل قوا خبر داد.
پویش جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای سیل‌زدگان شمال کشور
افزایش تمرکز کودکان با ۲۰ دقیقه حضور در طبیعت
پرداخت حق پرستاری افراد دارای آسیب نخاعی چه مراحلی دارد؟
اختصاص وام ۵ میلیون تومانی به بازنشستگان سیل‌زده استان گلستان
شرایط «بیمه دانشجویان» تامین اجتماعی
معلولان چگونه می‌توانند «کارت شناسایی معلولیت» را دریافت کنند؟
چند نکته درباره ˮازدواج کودکانˮ
معاون وزیر رفاه جهت بسیج امکانات برای کمک به سیل‌زدگان عازم گلستان می‌رود
توزیع سبد غذایی و کمک نقدی به مددجویان گرفتار سیل
دستور وزیر رفاه برای بسیج امکانات به منظور حمایت از سیل‌زدگان