ورزش تخصصی زودهنگام باعث تاخیر در رشد کودک می‌شود

05:43 ۱۷۱ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 1,190 0
ورزش تخصصی زودهنگام باعث تاخیر در رشد کودک می‌شود

استادیار دانشکده تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی می‌گوید: تخصصی کردن زودهنگام یک رشته ورزشی برای کودکان سبب آسیب‌دیدگی و کوتاه شدن عمر قهرمانی می‌شود.

ایسنا

دکتر مرتضی بهرامی‌نژاد در گفت وگو با ایسنا، افزود: چون کودکان در فرآیند رشد قرار دارند و نیازهای فیزیولوژیکی آنها در حال تغییر است، پرداختن به یک فعالیت ورزشی در سن کمتر از ۱۰ سالگی به صورت تخصصی موجب افزایش آسیب‌دیدگی و کوتاه شدن عمر قهرمانی آنها می‌شود. بنابراین به خانواده‌ها توصیه می‌شود قبل از این که فرزندانشان را مجبور کنند تا در یک رشته ورزشی خاص بنا به علاقه خود به صورت تخصصی کار کنند، پرهیز  و به آنها اجازه دهند تا در چند رشته ورزشی فعالیت و سپس برحسب علاقه یک رشته را به صورت تخصصی دنبال کنند.
این متخصص بدنساز خاطرنشان کرد: مهمترین و بهترین معیار برای انتخاب یک رشته ورزشی مناسب در وهله اول اشتیاق و علاقه کودک است. پس باید به این مساله توجه داشته باشید که کودک چه رشته ورزشی را دوست دارد. زیرا علاقه او در این میان نقش مهمی را بازی می‌کند و باعث تقویت انگیزه او می‌شود. حال اگر بخواهید رشته دیگری را که متناسب با علاقه کودک نیست به او تحمیل کنید، قطعا نباید منتظر هیچ گونه پیشرفتی از سوی او باشید. حتی اگر احساس کنید رشته‌ای که کودک انتخاب می‌کند علاقه ای گذرا و موقتی است، دوباره به فرزندتان اجازه دهید آن را تجربه کند. محال است بخواهید از کودکی که به ژیمناستیک علاقه ندارد، ژیمناست تربیت کنید. بنابراین ورزش را براساس علاقه او انتخاب کنید.
بهرامی‌نژاد اضافه کرد: یک معیار مهم برای انتخاب رشته ورزشی مناسب، سن کودک است. پدر و مادر باید آگاه باشند که فرزندشان هنوز توان جسمانی زیادی برای بعضی از ورزش های سنگین ندارد و یا هنوز قادر نیست ورزش هایی را که جمعی بوده و انجام آنها مستلزم داشتن روحیه همکاری، همزمانی، تعادل و توازن بین اعضای گروه است، انجام دهد. پرداختن به ورزش می تواند آمادگی جسمانی کودکان، نوجوانان و کسب مهارت و موفقیت اعتماد به نفس آنها را افزایش دهد و به آنها می آموزد که چگونه محرک های آنی را در خود کنترل کند. این توانایی نه تنها در ورزش بلکه در محیط‌های اجتماعی نیز مفید خواهد بود و به او در پیدا کردن دوست خوب کمک می‌کند.
وی گفت: کودکان در سنین ۱۰ تا ۱۲ سال نیاز به انجام فعالیت‌های ورزشی در قالب بازی دارند و انجام تمرینات طاقت‌فرسا که در آن برد، باخت و نتیجه مطرح است، موجب آسیب‌دیدگی و تاخیر در رشد کودکان می‌شود. پس بهتر است چندین رشته ورزشی را براساس تعادل، سرعت و هماهنگی در کودکان مورد آزمایش قرار دهید و کم کم کودک را به صورت تخصصی وارد یک رشته ورزشی کنید. بنابراین تخصصی کردن زودهنگام رشته‌های ورزشی برای کودکان تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌شود و آسیب جسمی و روانی زیادی را متوجه کودک می‌کند.
مسئول انجمن ملی بدنسازی ورزش ایران در پایان خاطرنشان کرد: اگر زندگینامه کسانی که امروزه در برخی رشته‌ها نامدار و مشهور هستند مورد مطالعه قرار دهید، می‌بینید که این افراد در دوران کودکی قهرمانان خوبی نبودند و در آن سن تخصصی کار نمی‌کردند، نگاه تخصصی به یک رشته ورزشی در سن کودکی نه تنها عمر قهرمانی را کوتاه می‌کند، بلکه به دلیل فشارهای روانی وارد شده به کودک، میزان آسیب را افزایش و رشد کودک را با مشکل مواجه می‌کند.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

دنیای ورزش
دنیای ورزش

آخرین اخبار

لحظاتی از «عصر جدید» که در تلویزیون پخش نشد
عامل صمیمی تهیه‌کننده و عوامل برنامه با شرکت‌کنندگان در پایانی‌ترین دقیقه‌های منتهی به اجرا... همراه دوربین‌های پشت صحنه شوید تا شاهد تمام جزئیاتی باشید که باید برای بهترین اجرای استعدادها بررسی شوند!
نمایی زیبا از پل خواجو
نمایی زیبا از پل خواجو اصفهان در یک روز بهاری را در تصویر زیر می بینید.
حقایق جالب علمی برای لبخند زدن
لبخند زدن برای خیلی‌ها سخت است، این افراد معمولاً همان‌هایی هستند که همیشه از عکس‌های خود ناراضی‌اند.
اتوبوس صورتی ویژه بانوان- عکس
پروژه اتوبوس صورتی در آوریل 2019 در شهر مردان پاکستان آغاز به کار کرد و ژاپن با اهدای 14 اتوبوس صورتی به دولت محلی کمک کرد.بسیاری از زنان در پاکستان به خاطر موارد فراوان مزاحمت میلی به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ندارند.
خوبی بیش از حد هم مضرات دارد
اگرچه همه ما باید برای بهبود شخصیت خود تلاش کنیم، اما خوبی بیش از حد هم مضراتی دارد که در ادامه برایتان آورده ایم.
از این میوه های تابستانی غافل نشوید
توت فرنگی حاوی ۹۱ درصد آب است که مصرف آن مقدار قابل توجهی از نیاز روزانه بدن به آب را تأمین می‌کند، علاوه بر آن توت فرنگی مقدار بالایی فیبر، آنتی اکسیدان و به ویژه ویتامین C و منگنز را داراست.
وقوع خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی در تیرماه
بعد از یک خورشید گرفتگی که از آسمان ایران قابل مشاهده نیست، ماه گرفتگی در بامداد ۲۶ تیرماه رخ خواهد داد که در سراسر ایران قابل رؤیت است.
مراقب تب کنگو باشید
تب کریمه کنگو، یک بیماری حاد تب‌دار و خون‌ریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.
۱۲ ترفند برای نگهداری بهتر از خودرو
در ادامه ۱۲ اصول نگهداری از خودرو آمده که در صورت توجه به این موارد می‌توان خرابی خودرو را به تاخیر انداخت.
قیمت آپارتمان در منطقه پونک
برای خرید آپارتمان ۱۴۰ متری با عمر ۱۰ ساله بنا در خیابان سردار جنگل به سرمایه ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومانی نیاز است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

لاک پشتی که پاهای مصنوعی دارد- عکس
این لاکپشت معلول «پدرو» نام دارد و یکی از مراجعان بیمارستان دامپزشکی دانشگاه لوئیزیانا است.
اصلی‌ترین عامل افزایش وزن چیست؟
متخصصان تغذیه پی بردند سرعت خوردن نیز می‌تواند تاثیر بسزایی بر میزان افزایش یا کاهش وزن داشته باشد.
لحظاتی از «عصر جدید» که در تلویزیون پخش نشد
عامل صمیمی تهیه‌کننده و عوامل برنامه با شرکت‌کنندگان در پایانی‌ترین دقیقه‌های منتهی به اجرا... همراه دوربین‌های پشت صحنه شوید تا شاهد تمام جزئیاتی باشید که باید برای بهترین اجرای استعدادها بررسی شوند!
نمایی زیبا از پل خواجو
نمایی زیبا از پل خواجو اصفهان در یک روز بهاری را در تصویر زیر می بینید.
حقایق جالب علمی برای لبخند زدن
لبخند زدن برای خیلی‌ها سخت است، این افراد معمولاً همان‌هایی هستند که همیشه از عکس‌های خود ناراضی‌اند.