مهم‌ترین دغدغه سیستان و بلوچستان توسعه فضای فرهنگی هنری است

15:46 ۷۷ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 193 0
مهم‌ترین دغدغه سیستان و بلوچستان توسعه فضای فرهنگی هنری است

چابهار - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مهم‌ترین دغدغه سیستان و بلوچستان توسعه فضای فرهنگی هنری است که این وزارتخانه تمام تلاش خود را در این زمینه به کار خواهد گرفت.

ایرنا

به گزارش ایرنا سید عباس صالحی روز جمعه در جمع خبرنگاران در چابهار با اشاره به اهمیت سرانه فضاهای فرهنگی هنری اظهار داشت: توسعه فضای فرهنگی هنری برای سیستان و بلوچستان بسیار حائز اهمیت است زیرا سرانه‌های فضای فرهنگی هنری این استان پایین است.
وی ادامه داد: به نظر می‌آید همان طور که ما سرانه‌های بهداشتی و اقتصادی را جدی می‌گیریم باید سرانه فضاهای فرهنگی را هم جدی بگیریم و آن را کمتر از سایر سرانه‌ها ندانیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد نتایج سفر 2 روزه خود به جنوب سیستان و بلوچستان گفت: این سفر ادامه سفر قبلی ما به این استان در مردادماه بود، در آن سفر تفاهم‌نامه‌ای با استاندار تنظیم شد که براساس آن حدود ٥٠ میلیارد تومان برای سه سال فعالیت‌های مختلف رویدادی و زیرساختی مدنظر قرار گرفت.
وی ادامه داد: در سفر قبلی بنابر پهناوری سیستان و بلوچستان به نظر می‌رسید بخش‌های دیگری از این استان باید در سفر دیگری دیده شود تا بتوانیم هم بازدیدی از قسمت‌های مختلف استان داشته باشیم و هم با اصحاب فرهنگ و هنر منطقه بیشتر صحبت کرده تا شرایط آنان را ارزیابی کنیم.
صالحی تاکید کرد: در این سفر 2 روزه از ایرانشهر تا چابهار گفت و گوهای خوبی با استاندار سیستان و بلوچستان داشتیم.
وی افزود: طبعا اینکه نگاه ما به توسعه فرهنگ سیستان و بلوچستان چگونه باشد و توسعه فرهنگ را به چه شکلی نگاه کنیم اهمیت زیادی دارد و خوشبختانه این توافق دیدگاه مبنی براینکه اگر توسعه‌ای در استان بخواهد صورت بگیرد حتما این توسعه باید از مسیر توسعه فرهنگی عبور کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از بحث‌ها، ضرورت توسعه فضای فرهنگی هنری سیستان و بلوچستان بود، این موضوع برای استان بسیار حائز اهمیت است زیرا سرانه‌های فضای فرهنگی هنری آن پایین است.
وی ادامه داد: به نظر می‌آید همانطور که ما سرانه‌های بهداشتی و اقتصادی را جدی می‌گیریم باید سرانه فضاهای فرهنگی را هم جدی بگیریم و آن را کمتر از سایر سرانه‌ها ندانیم.
صالحی با بیان نتایج سفر 2روزه خود به سیستان و بلوچستان گفت: پروژه‌هایی که نیمه تمام است باید سرعت بیشتری به خود بگیرد و در کنار آن پروژه‌های جدیدی که امکان ساخت و ساز آن باشد و نه صرفا کلنگ‌زنی صورت بگیرد بلکه باید انجام شود.
وی ادامه داد: به هر حال ما به عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مسیری که در بودجه‌ریزی کشور صورت گرفته است نمی‌توانیم ساخت و سازهای جدید استانی را داشته باشیم اما در حوزه تکمیل تجهیزات یا خرید آن می‌توانیم کارهای جدی را انجام دهیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به رویدادهای فرهنگی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در حوزه رویدادها نیز جشنواره‌های منطقه‌ای و ملی در فضای این استان باید تحکیم شود.
وی اظهار داشت: در مجموع ما توانستیم به کمک سفر قبلی و نقشه راه سه ساله‌ای که تنظیم شده بود به سمت تکمیل و تمدید برخی حرف‌های جدید برویم تا چشم‌انداز روشن‌تری برای توسعه فرهنگی سیستان و بلوچستان داشته باشیم.
صالحی در پاسخ به این سوال که برای ارتقای شاخص‌های فرهنگی هنری منطقه چابهار چه برنامه‌هایی دارید گفت: فضای منطقه آزاد چابهار به عنوان یک دریچه توسعه ملی و منطقه‌ای بر روی آن سرمایه‌گذاری شده و هم مقامات عالی نظام از جمله رهبر معظم انقلاب و دولت تدبیر و امید نیز با این نگاه به مساله توسعه چابهار نظر می‌کنند.

**چابهار منطقه‌ی امنی بوده، است و خواهد بود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد اتفاقات تروریستی چابهار نیز گفت: کسانی که این اتفاق ناگوار را رقم زدند به گمان اینکه خودشان می‌خواهند در این نگاه اخلالی ایجاد کنند دست به این اقدام زدند اما چابهار منطقه امنی بوده، است و خواهند بود.
وی ادامه داد: با این ترقه بازی‌ها امنیت این منطقه به هم نمی‌ریزد.
صالحی تصریح کرد: در ارتباط با چابهار فضایی که ظرفیت‌های این منطقه را هم برای بخش ملی و هم بین‌المللی فراهم کند را انجام خواهیم داد.
وی اظهار داشت: حمایت از فیلم‌های مستند و کوتاه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت خواهد گرفت اما فیلم‌سازان خود این منطقه هستند که می‌توانند تصویر روشن‌تری از این منطقه را به نمایش بگذارند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حمایت از هنرمندان منطقه باید صورت بگیرد و برخی پروژه‌ها در این منطقه نیز با یک نگاه کنسرسیومی از لحاظ اعتبار و سرعت عمل به پیش برود.
وی خاطرنشان کرد: تلاش براین است که با حضور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر وزارتخانه‌ها بتوایم در پروژه‌های وسیع فرهنگی اقتصادی چابهار زمینه مناسبی را فراهم کنیم.

**روستای رمین به عنوان یک روستای دوستدار کتاب باید الگو شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با بازدید از روستای رمین نیز گفت: یکی از اتفاقات خوبی که از چندسال قبل در معاونت فرهنگی آغاز شد طرح «روستاهای دوستدار کتاب» بود که مجموعه روستاها و شهرهایی که علاقمند به کتاب بودند ایده‌ها و طرح‌های خود را بیان می‌کردند و از این رو در یک رقابت و ارزیابی قرار می‌گرفتند.
وی ادامه داد: از همان زمان روستای رمین نیز جزء روستاهایی بود که مورد توجه قرار گرفت.
صالحی اظهار داشت: انگیزه و انرژی قابل توجهی که این روستا داشت از گذشته دیده شده بود و همراه با خلاقیت و نوآوری‌های خاصی که داشتند این بحث ادامه پیدا کرد و زمانی که بحث باشگاه‌های کتاب‌خوانی مطرح شد این روستا توانست ٥٠ هزار باشگاه کتاب‌خوانی را مدیریت کند.
وی افزود: امروز هم برای تشکر از دوستانی که با اهمیت فردی خود به این روستا خدمت می‌کنند بازدیدی را داشتم و خوشبختانه نشان می‌دهد که ما در منطقه و سطح کشور تعلق خوبی به کتاب داریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: در این بازدید قرار شد منابع خیرین محلی را فعال کنند اما پیش از اینکه مساله مالی مطرح باشد مردم باید حس کنند که در این کار مشارکت دارند.
3043**3213


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

محسن هاشمی: سخنان قالیباف غیرمنصفانه بود
رئیس شورای شهر تهران بااشاره به سخنان شب گذشته قالیباف یک برنامه تلویزیونی که بدهی شهرداری را تکذیب کرده و آن را یک دروغ بزرگ خوانده بود، گفت: بخشی از سخنان قالیباف در صدا و سیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و می‌بایست صدا و سیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.
بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
ماجرای عجیب و جالب عالم بزرگی که  ۲۶ سال ریگ در دهان نگاه می‌داشت
سیدعلی‌آقاقاضی معروف به «علامه قاضی» در سال ۱۲۸۲ در تبریز به دنیا آمد و طول عمر با برکت ایشان ۸۴ سال بود.
منطق برنامه منطقه ای ایران
مدتی است یک حرکت هماهنگ داخلی و خارجی علیه برنامه منطقه ای ایران آغاز شده است. این نوشته کوششی است برای درک و تبیین منطق استراتژیک برنامه منطقه‌ای ایران از خلال نقد رویکردی که تلاش می‌کند بی‌آنکه درک درستی از این برنامه داشته باشد.
کانون تندرستی دانش آموزان با نیازهای ویژه در رشت افتتاح شد
آغاز اکران 32 فیلم منتخب جشنواره بین المللی رشد در گیلان
برندگان مسابقه کتابخوانی چهل سال با انقلاب مشخص شدند
نمایشگاه شهدای حادثه تروریستی جاده زاهدان-خاش در بزمان برپاشد
فرمانداری مجوز تشییع همسر شریعتی از حسینیه ارشاد را داده بود
6 خانه فرهنگ در نقاط کم برخوردار قزوین راه اندازی می شود
دانش آموزان قصرشیرینی راهی مناطق عملیاتی جنوب کشور شدند
نرمی دل برابر نرمی استخوان، عشق پنج ساله برای دانش اندوزی
کودک زنجانی در مسابقات نقاشی بلغارستان درخشید
ارزش‌ های فرهنگی