مهم‌ترین دغدغه سیستان و بلوچستان توسعه فضای فرهنگی است

15:42 ۱۰ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 64 0
مهم‌ترین دغدغه سیستان و بلوچستان توسعه فضای فرهنگی است

چابهار - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مهم‌ترین دغدغه سیستان و بلوچستان توسعه فضای فرهنگی و هنری است که این وزارتخانه همه کوشش خود را برای کاهش و رفع این مساله به کار می گیرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، سید عباس صالحی روز جمعه در جمع خبرنگاران چابهار با اشاره به اهمیت سرانه فضاهای فرهنگی و هنری اظهار کرد: توسعه فضای فرهنگی و هنری برای سیستان و بلوچستان بسیار اهمیت دارد، زیرا سرانه‌های فضای فرهنگی و هنری این استان پایین است.
وی ادامه داد: به نظر می ‌آید همان طور که ما سرانه‌های بهداشتی و اقتصادی را جدی می‌گیریم باید سرانه فضاهای فرهنگی را هم جدی بگیریم و آن را کمتر از سایر سرانه‌ ها ندانیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد نتایج سفر دو روزه خود به جنوب سیستان و بلوچستان گفت: این سفر ادامه سفر قبلی مرداد گذشته به این استان بود، در آن سفر تفاهم‌ نامه‌ای با استاندار تنظیم و امضا شد که بر اساس آن حدود ٥٠ میلیارد تومان برای سه سال فعالیت‌ های مختلف رویدادی و زیرساختی مدنظر قرار گرفت.
وی افزود: اینکه نگاه ما به توسعه فرهنگ سیستان و بلوچستان چگونه باشد و توسعه فرهنگ را چه شکلی نگاه کنیم اهمیت زیادی دارد و خوشبختانه این توافق دیدگاه مبنی بر اینکه اگر توسعه‌ای در استان بخواهد صورت گیرد حتما این توسعه باید از مسیر توسعه فرهنگی عبور کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: یکی از بحث‌ ها، ضرورت توسعه فضای فرهنگی هنری سیستان و بلوچستان بود، این موضوع برای استان بسیار مهم است زیرا سرانه‌ فضای فرهنگی و هنری آن پایین است.
صالحی با بیان نتایج سفر دو روزه خود به سیستان و بلوچستان گفت: پروژه‌هایی که نیمه تمام است باید اجرای آنها شتاب بیشتری به خود بگیرد و در کنار آن طرح ‌های جدیدی که امکان ساخت و ساز آن وجود داشته باشد، اجرایی بشود نه صرف اینکه کلنگ‌زنی انجام شود بلکه باید کار انجام گیرد.
وی ادامه داد: به هر حال ما به عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مسیری که در بودجه‌ریزی کشور وجود دارد نمی‌توانیم ساخت و سازهای جدید استانی داشته باشیم اما در حوزه تکمیل تجهیزات یا خرید آن می‌توانیم کارهای جدی را انجام دهیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به رویدادهای فرهنگی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در حوزه رویدادها نیز جشنواره‌های منطقه‌ای و ملی در فضای این استان باید تحکیم شود.
او گفت: در مجموع ما توانستیم به کمک سفر قبلی و نقشه راه سه ساله‌ای که تنظیم شده بود به سمت تکمیل و تمدید برخی کارهای جدید برویم تا چشم‌انداز روشن‌تری برای توسعه فرهنگی سیستان و بلوچستان داشته باشیم.
صالحی در پاسخ به این پرسش که برای ارتقای شاخص‌های فرهنگی هنری منطقه چابهار چه برنامه‌هایی دارید گفت: فضای منطقه آزاد چابهار به عنوان دریچه توسعه ملی و منطقه‌ای روی آن سرمایه‌گذاری شده و هم مقام های عالی نظام از جمله رهبر معظم انقلاب و دولت تدبیر و امید نیز با این نگاه به مساله توسعه چابهار می نگرند.

** چابهار منطقه‌ امنی بوده، است و خواهد بود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد وقایع تروریستی چابهار نیز گفت: کسانی که این اتفاق ناگوار را رقم زدند به گمان اینکه خودشان می‌خواهند در این نگاه اخلالی ایجاد کنند دست به این اقدام زدند اما چابهار منطقه امنی بوده، است و خواهد بود.
وی ادامه داد: با این ترقه بازی‌ ها امنیت این منطقه به هم نمی‌ریزد.
صالحی اضافه کرد: در ارتباط با چابهار فضایی که ظرفیت‌های این منطقه را هم برای بخش ملی و هم بین‌المللی فراهم کند را انجام خواهیم داد.
وی افزود: حمایت از فیلم‌های مستند و کوتاه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام خواهد گرفت اما فیلم‌سازان خود این منطقه هستند که می‌توانند تصویر روشن ‌تری از این دیار به نمایش بگذارند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حمایت از هنرمندان منطقه باید صورت گیرد و برخی پروژه‌ها در این منطقه نیز با نگاه کنسرسیومی از لحاظ اعتبار و سرعت عمل به پیش برود.
صالحی بیان کرد: تلاش بر این است که با حضور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر وزارتخانه‌ها بتوایم در پروژه‌های وسیع فرهنگی اقتصادی چابهار زمینه مناسبی را فراهم کنیم.

**روستای «رمین» به عنوان «دوستدار کتاب» باید الگو شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد بازدید خود از روستای «رمین» نیز گفت: یکی از اتفاق های خوبی که از چند سال قبل در معاونت فرهنگی آغاز شد طرح «روستاهای دوستدار کتاب» بود که مجموعه روستاها و شهرهایی که علاقه مند به کتاب بودند ایده‌ها و طرح‌های خود را بیان می‌کردند و از این رو در یک رقابت و ارزیابی قرار می‌گرفتند.
وی ادامه داد: از همان زمان روستای رمین نیز جزو روستاهایی بود که مورد توجه قرار گرفت.
صالحی اظهار کرد: انگیزه و انرژی قابل توجهی که این روستا داشت از گذشته دیده شده بود و همراه با خلاقیت و نوآوری‌های خاصی که داشتند این بحث ادامه پیدا کرد و زمانی که بحث باشگاه ‌های کتاب‌خوانی مطرح شد این روستا توانست ٥٠ هزار باشگاه کتاب‌خوانی مدیریت کند.
وی افزود: امروز هم برای تشکر از دوستانی که با اهمیت فردی خود به این روستا خدمت می‌کنند بازدید کردم و خوشبختانه نشان می‌دهد که ما در منطقه و کشور تعلق خوبی به کتاب داریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: در این بازدید قرار شد منابع مالی افراد خیر بومی را فعال کنند اما پیش از اینکه مساله مالی مطرح باشد مردم باید حس کنند که در این کار مشارکت دارند.
3043**3213 **6081


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

کی‌روش - پک؛ میراث من!
کارلوس کی روش امروز آخرین مصاحبه خود پیش از آغاز رقابت های جام ملت های آسیا را در پک انجام داد.
پیشنهاد هنگفت چینی‌ها به ستاره برزیلی بارسا
مالکوم، خرید برزیلی این فصل بارسا با پیشنهادی وسوسه کننده از سوی چینی ها روبرو شده است.
یک نام غیرمنتظره، سلطان پاس در رئال مادرید
مارکوس یورنته، هافبک دفاعی جوان رئال از حیث دقت در ارسال پاس صحیح، بهترین عملکرد را بین هم تیمی هایش داشته است.
سپاهان به دنبال جذب مهاجم مس کرمان
امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم فوتبال سپاهان درصدد تقویت تیمش برای نیم‌فصل دوم است و مهاجم مس کرمان یکی از بازیکنانی است که مدنظر قلعه‌نویی قرار دارد.
پایان عصر پُرماجرای پرسپولیس
در شرایطی که انتظار می‌رفت در پایان نیم فصل تنها اخبار مربوط به نقل و انتقالات پرسپولیس را در تیتر قرار دهد، مشکلات مالی و اعتراض بازیکنان عصر دوشنبه سرخ‌ها را خبرساز کرد.
پوگبا و منچستریونایتد به آخر خط رسیدند؟
به نظر می رسد دوران حضور پل پوگبا، ستاره فرانسوی منچستریونایتد، در این تیم رو به اتمام است.
نگرانی پرسپولیسی‌ها از افشای جلسه محرمانه!
از جلسه محرمانه سرپرست باشگاه و پنج بازیکن پرسپولیس عکسی بیرون آمده که به نظر می‌رسد این عکس توسط یکی از اطرافیان عرب گرفته شده و بازیکنان نگران این هستند که فیلم یا صدای این جلسه هم ضبط شده باشد.
نیومایر و گرو توریست بودند!
پیشکسوت و سرپرست سابق باشگاه استقلال گفت: الحاجی گرو و مارکوس نیومایر توریست بودند و می‌خواستند ایران را هم تجربه کنند که کردند.
۳۲ روز طاقت فرسای منچستریونایتد؛ پایان ژوزه؟
با قرعه کشی لیگ قهرمانان اروپا، شیاطین سرخ حریف خود را در مرحله یک هشتم نهایی شناخت.
پرسپولیس بیشتر از بقیه از داوری ضربه خورده
پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس ضمن اشاره به نتایج خوب این تیم در یک‌سال گذشته تاکید کرد: پرسپولیس بیشتر از سایر تیم‌های لیگ برتری از داوری‌ها ضربه خورده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ورزشکار پرورش اندام شهرستان فسا به قتل رسید
شیراز - ایرنا - آرمان نیک پی، قهرمان رشته پرورش اندام استان فارس سه شنبه شب در شهرستان فسا به قتل رسید.
خودرو‌های عجیب و غریب سلبریتی‌ها
پول برای سلبریتی‌ها مانند چرک کف دست است و مشکلی با ولخرجی ندارند، در نتیجه به جای یک یا دو خودرو، ده‌ها خودرو در گاراژ سلبریتی‌ها یافت می‌شود.
بترسید از عقوبت حق الناس
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره حق الناس را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
کیک های شب یلدا را در خانه بپزید
کیک خانگی یکی از خوراکی‌های خوشگل و خوشمزه شب یلداست که در این مطلب با پخت انواع کیک برای شب چله آشنا میشید.
جهانگیری از آب شیرین کن بندرعباس دیدن کرد
بندرعباس- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری از آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی (ساقی کوثر) بندرعباس دیدن کرد.
خراسان شمالی سالانه به 1200 معلم جدید نیاز دارد
45هزار جلد کتاب بین مساجد استان بوشهر توزیع شد
حق مناطق جنگی فرهنگیان غیرکارشناسی انجام شده است
کارگاه آموزشی مدیریت مصرف برق در دیر برگزار شد
هنرواره ملی' انقلاب اسلامی، روایت ایرانی  'در اردبیل برگزار می شود
نمایشگاه کتاب در کاکی گشایش یافت
المان برج ایفل در ملایر 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد
دوره دهم آموزش زبان فارسی در ژاپن به پایان رسید
ارتباط دانشگاه شهید چمران اهواز با صنعت تسهیل می شود
تجلیل ازپژوهشگران، اهرمی برای تشویق ادامه فعالیت آنها است