[آیا میدانید؛ سلام دادن به این اشخاصی حرام است؟

05:00 ۷۱ روز و ۷ ساعت پیش افکار نیوز 759 0
[آیا میدانید؛ سلام دادن به این اشخاصی حرام است؟

همه ما بچه مسلمان‌ها با واژه سلام از ابتدای زندگیمان آشنا هستیم و حتی گاهی این کلمه جزء نخستین کلماتی بوده که ما به زبان آورده ایم.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،همه ما بچه مسلمان‌ها از ابتدای زندگی خود با واژه‌ای به نام سلام آشنایی داریم و هر چقدر که بزرگ می‌شدیم به ما می‌آموختند که سلام، سلامتی می‌آورد و در زمان ورود به مکانی یا مواجه شدن با اشخاص بهتر است پیش از هر کلامی سلام کنیم، اما در این بین اشخاصی هستند که سلام دادن به آن مکروه و یا حتی حرام است که امروز قصد داریم تا این اشخاص را به شما معرفی نماییم.
فضیلت سلام کردنسلام که با سلامت، هم خانوادهاست معنایش نفی خطر یا ملزوم آن است. این شعار اسلامی که به عنوان تحیت ادا می‌شود و در
قرآن کریممورد تاکید قرار گرفته، شاید یکی از حکمت هایش این باشد که هر انسانی در زندگی دایماً نگرانی‌ها، خوف‌ها و دل واپسیهایی دارد و با هر کسی مواجه می‌شود، چون احتمال می‌دهد که از ناحیه وی ضرری به او برسد این نگرانی را دارد.
پس اولین چیزی که در هر برخوردی مطلوب است رفع این نگرانی است، یعنی انسان احساس کند که از طرف آن شخص ضرری به او نمی‌رسد و هیچ چیز برای انسان مهمتر از دفع ضرر نیست و بعد نوبت می‌رسد به جلب منفعت. این است که در اولین برخورد بهترین چیزی که باید رعایت‌بشود همین تامین دادن به طرف است که از ناحیه من به شما ضرری نمی‌رسد.
"سلام" نام دیگر قرآنکریماز این رو در موارد زیادی «سلام‌» با «آمین‌» در قرآن کریم توأماً ذکر شده است. می‌دانید یکی از اسم های خدای متعال «سلام‌» است و آن جا که این اسم در قرآن کریم ذکر شده به دنبالش «مؤمن‌» هم آمده است: «السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَیْمِنُ» (حشر / ۲۳) خداست که سلامتی را تأمین و خطر را از دیگران رفع می‌کند. «مؤمن‌» در این جا یعنی کسی که ایجاد امن می‌کند.
در روز قیامت ‌به مؤمنین گفته می شود: «ادْخُلُوهَا بِسَلاَمٍ آمِنِینَ؛ با سلام و امن وارد بهشت‌شوید.» (حجر / ۴۶) به هر حال اهمیت موضوع سلام به خاطر این است که به طرف، احساس آرامش  می‌دهد و این در زندگی اجتماعی خیلی مهم است.
آیاتی پیرامون سلام دادن(سَلَامٌ قَوْلًا مِن رَّبٍّ رَّحِیمٍ)؛ با سلام، که گفتار پروردگار مهربان است. (یس آیه ۵۸)
(إِذْ دَخَلُوا عَلَیْهِ فَقَالُوا سَلَامًا)؛ هنگامی که بر او وارد شدند و سلام کردند. (الذاریات آیه ۲۵)
(فَإِذَا دَخَلْتُم بُیُوتًا فَسَلِّمُوا عَلَی أَنفُسِکُمْ تَحِیَّةً مِّنْ عِندِ اللَّهِ مُبَارَکَةً طَیِّبَةً...)؛ و هر گاه به خانه‌ها در آمدید، به خویشتن سلامی که درودی از جانب خدا و مبارک و پاکیزه است بگویید. (سوره نور آیه ۶۱)
روایاتی پیرامون سلام دادنپیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلمالسّلام من اسماء الله فافشوه بینکم ...؛ سلام از نام‌های خداست، آن را میان خود آشکار سازید.... (بحار الانوار ج. ۷۶ ص. ۱۰)
اولی النّاس بالله و برسوله من یدا بالسّلام؛ سزاوارترین مردم به خدا و پیامبرش کسی است که ابتدا به سلام کند. (وساءل الشیعه ج. ۸، ص. ۴۳۶)
یا انس! سلّم علی من لقیت یزید الله فی حسناتک و سلّم فی بیتک یزید الله فی برکتک؛‌ای انس! هر کس را ملاقات کردی به او سلام کن خداوند حسنات تو را افزون می‌کند، و در خانه خود نیز سلام کن خدا برکت تو را افزایش می‌دهد. (بحار الانوار ج. ۷۶ ص. ۳)
«اذا تلافیتم فتلا فوا بالتسلیم و التصافح، و اذا تفر قتم فتفرقوا بالاستغفار»؛ هر گاه به یکدیگر رسیدید با سلام و مصافحه با هم بر خورد کنید، و هر گاه جدا شدید با طلب آمرزش جدا شوید.
«اذا مرّبکم الرّجل و الطعام بین ایدیکم؛ فان سلّم علیکم فادعوه؛ و انّ لم ینسلم فلا یدعه احد»؛ اگر مردی بر شما گذشت در حالی که غذا در برابر شما بود، چنانچه به شما سلام کرد او را به غذا فرا خوانید و اگر به شما سلام نکرد کسی او را فرا نخواند. (همان ص. ۱۰۸)
«اذا دخل احدکم منزله فلیسلم علی اهله یقول: «السلام علیکم فان لم یکن له اهل فلیقل: «السلام علینا من ربنا» و لیقرأ (قل هوالله احد) حین یدخل منزله فانه ینفی الفقر؛ چون یکی از شما وارد خانه اش شود به خانواده اش سلام کند و بگوید: «السّلام علیکم»، و اگر خانواده ندارد بگوید: «السلام علینا من ربنا» و باید هنگامی که وارد خانه اش می‌شود «قل هو الله احد» را بخواند که فقررا بر طرف می‌کند.» (همان ص. ۱۰۷)
امیرمومنان علی علیه السلامان الله یحب افشاء السّلام؛ خداوند آشکار ساختن سلام را دوست می‌دارد. (روضة المتقین ج. ۱۲ ص. ۱۲۹)
«ایدووا بالسّلام قبل الکلام فمن یدا با لکلام قبل السّلام فلا تجیبوه؛ پیش از سخن گفتن سلام کنید. هر کس پیش از سلام کردن، به سخن آغاز کرد پاسخش را ندهید.» (همان)
«انّ من موجبات المغفرة بذل السّلام و حسن الکلام»؛ سلام کردن و سخن نیکو گفتن مایه آمرزش است. (غررالحکم ۱۹۷)
ابخل النّاس من بخل بالسّلام؛ بخیل‌ترین مردم کسی است که به سلام کردن بخل ورزد.
«من لقی فقیراً مسلماً فسلّم علیه خلاف سلامه علی الغنی لقی الله عزّ و جلّ یوم القیامة و هو علیه غضبان»؛ هر کس فقیرمسلمانی را ملاقات کند و بر خلاف سلام که به ثروتمند می‌کند به او سلام نماید، روز قیامت خدا را در حالی ملاقات می‌کند که بر او خشمگرفته است. (روضة الواعظین ج. ۲ ص. ۴۵۴)
امام حسین علیه السلامالسّلام سبعون حسنة تشع و ستون للمبتدی، و واحدة للرّاد؛ سلام هفتاد حسنه دارد. شصت و نه حسنه برای کسی که سلام کرده، و یک حسنه برای کسی که پاسخ گفته است. (تحفت العقول ص. ۱۷۷)
امام باقر علیه السلامانّ السّلام اشم من اسماء الله عزّ و جلّ؛ سلام، نامی از نام‌های خداوند بزرگ است. (الفقیه ج. ۱ ص. ۲۴۱)
امام صادق علیه السلام«انّ الله عزّ و جلّ قال: البخیل من بحل بالسّلام؛ خداوند فرموده است: بخیل کسی است که به سلام کردن بخل کند.
اقرأ وا من لقبتم من اصحابکم السّلام، و قولوا لهم: انّ فلان بن فلان یقرئوکم السّلام...»؛ به هر یک از یاران خود می‌رسید سلام برسانید و به آنان بگویید: فلانی پسر فلانی به شما سلام می‌رساند.... (کافی ج. ۲ ص. ۶۴۹)
لقمان حکیمیا بنی ابد النّاس بالسّلام و المصافحة قبل الکلام؛ پسرم! پیش از آن که با مردم سخن بگویی نخست به آنان سلام کن و با آنان مصافحه نمای. (الاختصاص، ص. ۳۳۳).
آثار سلام در روایاتپیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلمافشوا السّلام بینکم تحابوا؛ به یکدیگر بلند سلام کنید تا موجب محبت میان شما شود. (نهج الفصاحه ص. ۷۳)
افشوا السّلام تسلموا؛ بلند سلام کنید تا سلام بمانید. (جامع الاخبار ص. ۱۰۴)
«متی لقبت من امّتی احداً فسلم علیه یطل عمرک، فاذا دخلت بینک فسلّم علیهم یکثر خیرک»؛ هر گاه کسی از امّت مرا ملاقات کردی به او سلام کن تا عمرت طولانی شود، و هر گاه وارد خانه خود شدی به اهل خانه سلام کن تا خیر تو افزون گردد.»
«من لقی عشرة من المسلمین فسلّم علیهم کتب الله له عنتق رقبة؛ هر کس ده نفر از مسلمانانرا ملاقات کند و به آنان سلام نماید خداوند آزادی یک بنده را برای او خواهد نوشت.»
«ان اردت ان یکثر خیر بیتک فاذا دخلت منزلک فسلّم علیهم؛ اگر می‌خواهی خیر و برکت خانه ات افزون شود هر گاه وارد خانه می‌شوی به اهل خانه سلام کن.» (جامع الاحادیث
شیعهج. ۱۶ ص. ۸۳۸)
امیرمومنان علی علیه السلام«لکل داخل دهشة فابدا بالسّلام»؛ هر وارد شونده‌ای دهشتی دارد، پس ابتدا به سلام کنید. (غررالحکم ص. ۵۷۹)
امام صادق علیه السلاممن قال: السّلام علیکم فهی عشر حسنات و من قال: سلام علیکم و رحمة الله فهی عشرون حسنة و من قال: سلام علیکم و رحمة الله و برکاته فهی ثلاثون حسنة؛ هر کس بگوید: «السّلام علیکم» ده حسنه دارد، و هر کس بگوید: «سلام علیکم و رحمة الله» بیست حسنه دارد، و هر کس بگوید: «سلام علیکم و رحمة الله و برکاته» سی حسنه دارد. (وساءل الشیعه ج. ۸ ص. ۴۴۴)
استحباب سلام و وجوب پاسخ آنپیامبر اکرم صلی الله علیه واله و سلمالسّلام تطوع و الرّد فربضة؛ سلام کردن مستحب است، اما پاسخ آن واجب. (کافی ج. ۲ ص. ۶۴۴)
امام صادق علیه السلامابوکهمش: قلت لابی عبدالله علیه السلام: عبدالله بن ابی یعفور یقرنوک السّلام قال: و علیک و علیه السّلام، اذا اتیت عبدالله فاقرئه السّلام؛ به امام صادقعلیه السلام گفتم: عبدالله بن ابی یعفور به تو سلام می‌رساند. فرمود: بر تو و بر او سلام باد، هر گاه نزد عبدالله رفتی به او سلام برسان. (وساءل الشیعه ج. ۸ ص. ۴۴۹)
سلام کردن به چه اشخاصی مکروه یا حرام است؟با توجه به مطالب گفته شده، سلام کردن از جمله مستحباتی است که در دینبر آن تأکید فراوانی شده است. اما در برخی موارد، این عمل، استحباب خود را از دست داده و مکروه به شمار می‌رود.
از جمله مواردی که سلام کردن مکروه است عبارت است از: سلام کردن مردانبه زنانجوان: در سیره امام علی(ع) آمده است که ایشان مانند پیامبر (ص) به زنان سلام می‌کرد، ولی از سلام کردن به زنان جوان کراهت داشت.
 سلام کردن به نمازگزار: برخی از فق‌ها با جمع بین روایات مربوط به سلام کردن به نمازگزار، به این نتیجه رسیده‌اند که سلام کردن به نمازگزار مکروه است. با این حال؛ برخی از فقها، نهی از سلام بر نمازگزار را نهی ارشادی دانسته و لذا آن‌را مکروه ندانسته‌اند.
کسی که در حال تشییع جنازه است.
کسی که در حال رفتن به نماز جمعهاست و کسی که در حمام است. درباره علت این کراهت گفته شده که دو گروه اول به دلیل این که نباید معطل شوند، سلام کردن به آنان مکروه است و گروه آخر به دلیل این‌که سلام کردن به او معمولاً همراه با نگاه کردن به آن شخص است و نگاه به او و مطلع شدن از احوال او کار خوشایندی نیست، از این امر نهی شده است. البته ممکن است که بگوییم، سلام کردن این افراد به دیگران مکروه است.
درباره برخی دیگر از گروه‌ها نیز روایاتی وجود دارد که توصیه به آن می‌کند که به آنان سلام ندهیم.
این توصیه‌ها از دیدگاه برخی دلالت بر حرمت دارد. این افراد عبارت‌اند از:
قماربازان.
شرابخواران.
کسانی که اهل بربط و طنبور از آلات موسیقیهستند.
کسانی که به شوخی و برای سرخوشی به مادران مردم فحش و ناسزا می‌گویند.
 شاعران؛ البته منظور شاعرانی است که اشعارشان حول موضوعات و امور باطل است.
 یهودیان و مسیحیان.
درباره سلام به اهل کتاب در برخی روایات آمده که اگر رابطه با آنان برای انسان لازم است، در این حالت سلام کردن به آن‌ها اشکالی ندارد. در قرآن کریم نیز توصیه شده که در صورت مشاهده نکردن دشمنی از طرف آنان، ما نیز می‌توانیم به آن‌ها محبت کنیم و سلام نیز نوعی محبت است.
سلام کردن به شخص وهابی، اگر این شخص ناصبی نباشد، اشکالی ندارد؛ زیرا در روایات شخص ناصبی از اهل کتاب نیز بدتر دانسته شده است؛ و نیز به این دلیل که سلام کردن پیام دوستی به طرف مقابل دارد و این در حالی است که ما وظیفه داریم که با دشمنان اهل‌بیت (ع) دشمن بوده و نسبت به آنان بغض و دشمنی داشته باشیم.
 


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

چگونه بدون آرایش زیبا باشیم؟
آیا هر روز ساعت ها وقت خود را در مقابل آینه می گذرانید و برای زیباتر کردن تان تلاش می کنید؟ آرایش یکی از شیوه های جذابیت صورت است اما تنها راه حل نیست. شما با چهره بدون آرایش و طبیعی خود هم می توانید به زیبایی هر چه تمام تر بدرخشید. کافی ست برخی نکات را که در ادامه برایتان آورده ایم، رعایت کنید.
روش جذب فالوور واقعی در اینستاگرام
از آنجایی که اینستاگرام یک شبکه اجتماعی بصری است و در آن محتوای تصویری و ویدئویی حرف اول را می‌زند باید صفحه شما در این شبکه کاربری چشم‌نواز و مخاطب‌پسند باشد. به عبارت دیگر پروفایل شما در اینستاگرام عملاً نقش وب‌سایت، کارت ویزیت و ویترین فروشگاه مجازی شما را ایفا می‌کند.
مرفاوی: شفر به نظر کمیته فنی اهمیت نمی‌دهد
سرمربی پیشین تیم فوتبال استقلال با انتقاد از روندی که بین برخی تیم‌ها شکل گرفته و منجر به صدور بیانیه‌ها علیه داوری شده است گفت: وینفرد شفر به نظر کمیته فنی اهمیت نمی‌دهد.
موضع برانکو برای تمدید قرارداد بشار مشخص شد
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس نظر نهایی خود را درباره ادامه همکاری با هافبک ملی پوش عراقی تیمش ارائه کرد.
اوسپینا: امیدوارم نتایج خوبی با کی‌روش بگیریم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال کلمبیا اظهار امیدواری کرد این تیم با کارلوس کی‌روش نتایج خوبی بگیرد.
اینفانتینو: ۴۸ تیمی شدن جام جهانی امکان دارد
رئیس فدراسیون جهانی فوتبال اعلام کرد که همچنان برگزار شدن جام جهانی 2022 قطر با 48 تیم در دست بررسی است.
دروازه‌بان رقیب قطری پرسپولیس مصدوم شد
دروازه بان اصلی السد قطر به خاطر مصدومیت بازی امروز تیمش مقابل الخور را از دست داد.
آلگری: از لحاظ بدنی پیشرفت کردیم
سرمربی یوونتوس پس از پیروزی مقابل فروزینونه گفت: با چشم پوشی از بازی ما با پارما در این فصل در سری آ عملکرد خوبی را داشتیم.
توصیه سرمربی سابق تراکتورسازی به گرت بیل
جان توشاک درباره بهبود شرایط گرت بیل و احتمال بازگشت به دوران مربیگری به صحبت پرداخت.
کواچ: جلوی لیورپول نباید اشتباه کنیم
سرمربی بایرن مونیخ با وجود برتری تیمش در بوندسلیگا از اشتباهات مداوم مدافعانش انتقاد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمار اولیه ثبت‌نام در کنکور ۹۸
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: ثبت نام کنکور سراسری سال ۹۸ از ۲۴ بهمن ۹۷ آغاز شده است و تاکنون حدود ۱۲۷ هزار نفر در این آزمون ثبت نام کرده‌اند.
بازیکنان خارجی لیگ برتر؛ ۶ درصدی‌های گرانقیمت!
پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی فوتبال ایران بسته شد و تیم‌های حاضر در لیگ برتر، درگیر مسابقات فشرده خود شدند.
عکس یادگاری ژنرال با دوقلو‌های افسانه‌ای
گذر زمان و زندگی فوتبالی متفاوت در طی دو سه سال اخیر باعث شده تا دیگر تشخیص دوقلوهای افسانه ای فوتبال ایران کار سختی نباشد.
زندگی هنری سوسن تسلیمی؛ گیله زن تکرارنشدنی
سوسن تسلیمی تعداد انگشت شماری بازی در سینمای ایران داشته است، اما همین آثار به قدری قابل توجه و تامل بوده اند که نام او را برای همیشه در سینما جاودان ساخته اند.
راز پربیننده بودن سریال «لحظه گرگ و میش»
بازیگر نقش پدربزرگ خانواده در سریال "لحظه گرگ و میش" درباره راز جذب مخاطب این مجموعه تلویزیونی سخن گفت.
بزرگترین خواری و ذلّت از زبان امام علی(ع)
توصیه حضرت مهدی(عج) برای سپردن کارها به ائمه(ع)
پیام تسلیت رییس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در پی حمله تروریستی اخیر
پیام رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در پی حادثه تروریستی در سیستان و بلوچستان
از رویش‌های قرآنی انقلاب تجلیل شد
خامه‌یار: فاجعه بزرگی است که برخی حکام عرب امنیت اسرائیل را بخشی از امنیت جهان عرب بدانند
پیام تسلیت جامعه مدرسین در پی حادثه تروریستی در سیستان و بلوچستان
... فاطمه بود
دیدار هیئت امنای همایش ملی «ریحانه النبی» با مراجع تقلید
همسر دکتر علی شریعتی درگذشت