زبان فاخر فارسی باید از کودکی آموخته شود

20:50 ۱۶۸ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 204 0
زبان فاخر فارسی باید از کودکی آموخته شود

تهران- ایرنا- جلال خالقی مطلق شاهنامه پژوه و ادیب معاصر در شب «شاهنامه و کودک و نوجوان» بر لزوم آشنایی کودکان با ادبیات کهن و زبان فاخر فارسی تاکید کرد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا خالقی مطلق پنجشنبه شب در خانه گفتمان شهر (وارطان) درباره کتاب شاهنامه‌ کودک و نوجوان گفت: من شاهد فعالیت دوستان برای تهیه این کتاب بودم، تلاش‌هایی که تاکنون برای خوانش ادبیات کهن برای کودکان انجام شده ستودنی است اما کافی نیست، کودکان باید با تاریخ، اسطوره‌ها، افسانه‌ها و ادبیات ایران آشنا شوند.
وی افزود: اگر ما نتوانیم با یک زبان واحد گفت‌وگو و درد‌دل کنیم، یک ملت و یک فرهنگ نیستیم، البته هرگز زبان‌های قومی را زیر سئوال نمی‌برم و این گویش‌ها را میراث ملی می‌‌دانم اما زبان ملی فرهنگ ملی ماست، زبان فارسی زمانی زبان ملی ما محسوب می‌شود که از کودکی آموزش داده شود و بچه‌ها با آن رشد کنند واین وظیفه ملی ماست که آن را آموزش دهیم.
خالقی ادامه داد: شاهنامه، اثر مهمی است اما به آثار دیگر هم باید پرداخته شود، این تلاش‌ها بسیار مهم است اما باید ادامه پیدا کند. این که کودکان ما از کودکی با شاهنامه آشنا شوند، جای خوشحالی دارد اما باید دقت کنیم که ساده‌سازی صورت بگیرد و ادبیات کتابی که به کودک عرضه می‌شود، مناسب باشد.
استاد دانشگاه هامبورگ افزود: زبان این آثار باید در عین سادگی، پیراسته و فاخر هم باشد، نباید به زبان عامیانه ادبیات کهن را به بچه‌ها بیاموزیم، باید آنها با زبان فاخر آشنا شوند.
این شاهنامه‌شناس اضافه کرد: کسانی که این کار را انجام می‌دهند باید کوتاه و خلاصه بنویسند، از سوی دیگر باید این کارها مصور باشد و نقاشی داشته باشد، در دوره‌ای که موبایل هست و حتی کودکان کم سال آن را در دست می‌گیرند، کتاب‌ها باید تصویر‌سازی شوند که مخاطبان را جذب کنند.
خالقی مطلق گفت: وقتی این هشت جلد کتاب را دیدم، خوشحال شدم چرا که همه این شروط در آن رعایت شده بود.
علی دهباشی نویسنده و ادب پژوه کشور نیز درباره کتاب شاهنامه برای کودک و نوجوان گفت: ما در شاهنامه نسخه مصور داشتیم ولی نسخه‌ای که بر اساس متدولوژی تصویرسازی باشد نداشتیم، لازم بود کسی به دنبال این کار برود که نه تنها شاهنامه را بشناسد بلکه اصول تصویرسازی را نیز بداند.
ویافزو.د: فردی که هم دانش داشته باشد و هم مورد وثوق باشد، من دیدم که چه مایه رنج باید برد در این کار تا چنین پیراسته انجام شود، من ناتوان از قدردانی از دکتر مودودی هستم، به دلیل اهمیت خاصی که این کار برای نسل جوان دارد.
دکتر مودودی نویسنده کتاب نیز ضمن تشکر از حضور استاد جلال خالقی مطلق گفت: اگر بپذیریم کودکی پدر پیری است، حق داریم که نگران کودکی فرزندانمان باشیم باید اندوخته‌هامان را واکاوی کنیم و حواسمان به کودکی فرزندانمان باشد.
وی افزود: حوالی سال ۸۸ از طرف نشر دیبایه به من گفتند که شاهنامه را برای کودکان بازنویسی کنم در ارتباطی که با شورای کتاب کودک داشتیم، خانم میرهادی گفتند به این کتاب دست نمی‌زنی مگر همه شاهنامه را بخوانی، به دستور ایشان همه شاهنامه را خواندم.
مودودی گفت: من دوست داشتم این کتاب سرمایه کودکان باشد با این اعتقاد که کودکان درک حماسه و اسطوره را دارند. داستانهای تاریخی شاهنامه در تاریخ هست اما باید بخش حماسه و اسطوره را بازآفرینی کرد.
مودودی افزود: من شجره نامه ها، نقشه‌ها و حتی جغرافیای شاهنامه را بازآفرینی کردم و همه را برای کودکان به تصویر کشیدم. وقتی جغرافیایی شاهنامه را داریم می توانیم اتفاقات را ردیابی کنیم و برای تک تک داستان‌ها نقشه جغرافیایی بسازیم.
وی گفت: وقتی در شاهنامه اتفاقات را کنار هم میگذاریم متوجه می شویم که با یک پله یک پارچه، روبه رو هستیم.این مسیر حتی از دیباچه شاهنامه هم مشخص است، این مجموعه به دکتر خالقی مطلق و سرکار خانم میرهادی تقدیم شده است خوشحالم که این کار زیر نظر این دو نفر به سامان رسیده از تصویرگران کار نیز سپاسگزارم.
نوش آفرین انصاری نویسنده و پژوهشگر علوم کتابداری نیز با اشاره به بخش‌هایی از مقدمه توران میرهادی بر کتاب، آن را نمونه ای از تلاش‌های مهدی آذریزدی، نویسنده کتاب قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب دانست و محمدناصر مودودی را تحسین کرد.
مجموعه 12 جلدی شاهنامه برای کودک و نوجوان با بازآفرینی دکتر محمدناصر مودودی توسط نشر دیبایه منتشر شده و تاکنون هشت جلد آن به بازار آمده است.
فراهنگ**9211**3009**


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

رویکرد کلان انقلاب، همگرایی جهان اسلام با محوریت قرآن است
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن بازدید از بخش‌های مختلف نمایشگاه قرآن گفت: توفیق داشتم که از نمایشگاه بازدید کنم و استقبال خوب مردمی را شاهد باشم.
آمریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه را شکست می‌دهیم - دشمن در جنگ اقتصادی پشیمان خواهد شد
رئیس جمهور تأکید کرد: دفاع مقدس تنها تاریخ پر فراز و نشیب ۸ ساله نیست، بلکه فرهنگ ایثار، رشادت، ایستادگی و مقاومت است.
موافقت دادگاه فرانسوی با استرداد مهندس ایرانی به آمریکا
دادگاهی در فرانسه پنجشنبه با استرداد یک مهندس ایرانی به آمریکا جهت رسیدگی به اتهامات ادعایی‌اش در خصوص نقض تحریم‌های آمریکا موافقت کرد.
پیروزی قاطع حزب نخست وزیر در انتخابات هند
«نارندرا مودی» نخست وزیر هند، پس از پیروزی قاطع در انتخابات پارلمانی، برای یک دوره پنج ساله دیگر نخست وزیری خود را تضمین کرد.
اعتراف پمپئو به اختلاف نظر با بولتون درباره ایران
وزیر خارجه آمریکا به وجود اختلاف نظر با مشاور امنیت ملی ترامپ درباره ایران اعتراف کرد اما تلاش کرد تفاوت نظر مقامات عالی را امری طبیعی جلوه دهد.
روحانی: آمریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه را شکست می دهیم
حجت‌الاسلام حسن روحانی شامگاه پنج‌شنبه در دوازدهمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران، اظهارداشت: ما تنها به سخن و شعار نمی‌گوییم که در برابر دشمن با عزت ایستاده‌ایم، بلکه شهدا گواهان ما در این مهم هستند.
تقدیر رئیس جمهوری از برگزیدگان  کنگره ملی تجلیل از ایثارگران
تهران- ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری از هفت برگزیده دوازدهمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران «نکوداشت شهدای قرآنی» تقدیر کرده است.
آیت‌الله جنتی: آمریکا با ایران وارد جنگ نمی‌شود
آیت‌الله احمد جنتی با اشاره به تهدیدات آمریکایی‌ها درباره جنگ نظامی با ایران گفت که امریکا از آمادگی بالای دفاعی ایران خبر دارد و دست به حماقت نمی‌زند.
آیت‌الله جنتی: آمریکا دست به حماقت جنگ با ایران نمی‌زند
یت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان عصر امروز (پنج شنبه، 2 خرداد 1398) در جلسه این شورا و در نطق پیش از دستور خود با تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت علی (ع)، لیالی قدر را بهترین فرصت برای استجابت دعا و استفاده معنوی انسان ها دانست و ابراز امیدواری کرد: خدای متعال به برکت این شبهای متبرکه مشکلات مسلمانان به ویژه شیعیان را حل کند.
۲۰ معجزه ˮشادیˮ در بدن!
نتایج چندین مطالعه نشان داده‌اند افرادی که شادتر هستند، کمتر بیمار می‌شوند. احساس رضایت و خوشبختی می‌تواند سدی واقعی در برابر سرماخوردگی و آنفلوآنزا ایجاد کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هند محموله مواد مخدر به ارزش 71 میلیون دلار کشف و ضبط کرد
دهلی نو- ایرنا - گارد ساحلی هند اعلام کرد که یک محموله بزرگ مواد مخدر به ارزش 71 میلیون دلار را از یک قایق پاکستانی در نزدیکی آب های ساحلی گجرات کشف و ضبط کرده است .
آب روی ماست را دور نریزید
آبی که در سطح روی ماست قرار می‌گیرد ماده‌ای پر خاصیت است که اغلب دور ریخته می‌شود.
دولت انگلیس ارائه طرح جدید برگزیت را به تعویق انداخت
لندن – ایرنا – یک سخنگوی دولت انگلیس روز پنجشنبه در سخنانی که از مقدمات استعفای «ترزا می» حکایت دارد، اعلام کرد که برنامه دولت برای ارائه طرح جدید چگونگی خروج این کشور از اتحادیه اروپا به تعویق افتاده است.
از رکورد تولید پلی اتیلن تا آغاز بازسازی 20 هزار خانه سیل زده
استان ها -ایرنا- رکورد تولید پلی اتیلن در پتروشیمی مهاباد، مهلت دادگاه به متهمان پدیده، تخصیص هزار میلیارد ریال به طرح های سفر رییس جمهوری، توسعه چابهار از اولویت های وزارت خارجه و آغاز بازسازی 20 هزار خانه سیل زده عناوین اخبار و گزارش هایی است که طی 24 ساعت گذشته بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا منتشر شده است.
بالگرد ارتش در تهران از سقوط نجات یافت
تهران- ایرنا- سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری تهران اعلام کرد: بالگرد ارتش با مهارت خلبان از سقوط نجات یافت و به سلامت در یکی از تپه های روستاهای اطراف صبا شهر بر زمین نشست.
بیست و دومین کتابخانه اهدایی خیران در مهاباد راه اندازی شد
کتاب‌هایی برای آرامش و سکون روزه‌داری
6 عناون کتاب حوزه هنری همدان در حال تولید است
«9 قدم امروز برای فردا» گام هایی برای آموزش مهارت های زندگی
نهادهای فرهنگی برای ترویج کتاب و کتابخوانی بسیج شوند
گالری گردی در آخرین ماه بهار
یادواره شهدای سوم خرداد منابع طبیعی گلستان برگزار شد
نمایشگاه کتاب در اشنویه گشایش یافت
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برپاسداشت زبان فارسی تاکید کرد
غربت فیلسوف همیشه در سفر در زادگاهش