زبان فاخر فارسی باید از کودکی آموخته شود

20:50 ۷ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 33 0
زبان فاخر فارسی باید از کودکی آموخته شود

تهران- ایرنا- جلال خالقی مطلق شاهنامه پژوه و ادیب معاصر در شب «شاهنامه و کودک و نوجوان» بر لزوم آشنایی کودکان با ادبیات کهن و زبان فاخر فارسی تاکید کرد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا خالقی مطلق پنجشنبه شب در خانه گفتمان شهر (وارطان) درباره کتاب شاهنامه‌ کودک و نوجوان گفت: من شاهد فعالیت دوستان برای تهیه این کتاب بودم، تلاش‌هایی که تاکنون برای خوانش ادبیات کهن برای کودکان انجام شده ستودنی است اما کافی نیست، کودکان باید با تاریخ، اسطوره‌ها، افسانه‌ها و ادبیات ایران آشنا شوند.
وی افزود: اگر ما نتوانیم با یک زبان واحد گفت‌وگو و درد‌دل کنیم، یک ملت و یک فرهنگ نیستیم، البته هرگز زبان‌های قومی را زیر سئوال نمی‌برم و این گویش‌ها را میراث ملی می‌‌دانم اما زبان ملی فرهنگ ملی ماست، زبان فارسی زمانی زبان ملی ما محسوب می‌شود که از کودکی آموزش داده شود و بچه‌ها با آن رشد کنند واین وظیفه ملی ماست که آن را آموزش دهیم.
خالقی ادامه داد: شاهنامه، اثر مهمی است اما به آثار دیگر هم باید پرداخته شود، این تلاش‌ها بسیار مهم است اما باید ادامه پیدا کند. این که کودکان ما از کودکی با شاهنامه آشنا شوند، جای خوشحالی دارد اما باید دقت کنیم که ساده‌سازی صورت بگیرد و ادبیات کتابی که به کودک عرضه می‌شود، مناسب باشد.
استاد دانشگاه هامبورگ افزود: زبان این آثار باید در عین سادگی، پیراسته و فاخر هم باشد، نباید به زبان عامیانه ادبیات کهن را به بچه‌ها بیاموزیم، باید آنها با زبان فاخر آشنا شوند.
این شاهنامه‌شناس اضافه کرد: کسانی که این کار را انجام می‌دهند باید کوتاه و خلاصه بنویسند، از سوی دیگر باید این کارها مصور باشد و نقاشی داشته باشد، در دوره‌ای که موبایل هست و حتی کودکان کم سال آن را در دست می‌گیرند، کتاب‌ها باید تصویر‌سازی شوند که مخاطبان را جذب کنند.
خالقی مطلق گفت: وقتی این هشت جلد کتاب را دیدم، خوشحال شدم چرا که همه این شروط در آن رعایت شده بود.
علی دهباشی نویسنده و ادب پژوه کشور نیز درباره کتاب شاهنامه برای کودک و نوجوان گفت: ما در شاهنامه نسخه مصور داشتیم ولی نسخه‌ای که بر اساس متدولوژی تصویرسازی باشد نداشتیم، لازم بود کسی به دنبال این کار برود که نه تنها شاهنامه را بشناسد بلکه اصول تصویرسازی را نیز بداند.
ویافزو.د: فردی که هم دانش داشته باشد و هم مورد وثوق باشد، من دیدم که چه مایه رنج باید برد در این کار تا چنین پیراسته انجام شود، من ناتوان از قدردانی از دکتر مودودی هستم، به دلیل اهمیت خاصی که این کار برای نسل جوان دارد.
دکتر مودودی نویسنده کتاب نیز ضمن تشکر از حضور استاد جلال خالقی مطلق گفت: اگر بپذیریم کودکی پدر پیری است، حق داریم که نگران کودکی فرزندانمان باشیم باید اندوخته‌هامان را واکاوی کنیم و حواسمان به کودکی فرزندانمان باشد.
وی افزود: حوالی سال ۸۸ از طرف نشر دیبایه به من گفتند که شاهنامه را برای کودکان بازنویسی کنم در ارتباطی که با شورای کتاب کودک داشتیم، خانم میرهادی گفتند به این کتاب دست نمی‌زنی مگر همه شاهنامه را بخوانی، به دستور ایشان همه شاهنامه را خواندم.
مودودی گفت: من دوست داشتم این کتاب سرمایه کودکان باشد با این اعتقاد که کودکان درک حماسه و اسطوره را دارند. داستانهای تاریخی شاهنامه در تاریخ هست اما باید بخش حماسه و اسطوره را بازآفرینی کرد.
مودودی افزود: من شجره نامه ها، نقشه‌ها و حتی جغرافیای شاهنامه را بازآفرینی کردم و همه را برای کودکان به تصویر کشیدم. وقتی جغرافیایی شاهنامه را داریم می توانیم اتفاقات را ردیابی کنیم و برای تک تک داستان‌ها نقشه جغرافیایی بسازیم.
وی گفت: وقتی در شاهنامه اتفاقات را کنار هم میگذاریم متوجه می شویم که با یک پله یک پارچه، روبه رو هستیم.این مسیر حتی از دیباچه شاهنامه هم مشخص است، این مجموعه به دکتر خالقی مطلق و سرکار خانم میرهادی تقدیم شده است خوشحالم که این کار زیر نظر این دو نفر به سامان رسیده از تصویرگران کار نیز سپاسگزارم.
نوش آفرین انصاری نویسنده و پژوهشگر علوم کتابداری نیز با اشاره به بخش‌هایی از مقدمه توران میرهادی بر کتاب، آن را نمونه ای از تلاش‌های مهدی آذریزدی، نویسنده کتاب قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب دانست و محمدناصر مودودی را تحسین کرد.
مجموعه 12 جلدی شاهنامه برای کودک و نوجوان با بازآفرینی دکتر محمدناصر مودودی توسط نشر دیبایه منتشر شده و تاکنون هشت جلد آن به بازار آمده است.
فراهنگ**9211**3009**


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

تورم بیشترین فشار را به قشر کارگر وارد کرده است
دزفول - ایرنا - دبیرکل خانه کارگر کشور و رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات اقتصادی کارگران گفت: تورم موثر در کشور اکنون بالای 50 درصد است و کارگران در این شرایط با مشکلات فراوانی مواجه هستند.
برابر صنعت نفت آبادان خوب بازی نکردیم
آبادان - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال سایپا تهران گفت: در حالی نتیجه را به صنعت نفت آبادان واگذار کردیم که همانند هفته قبل خوب بازی نکردیم.
شمارقربانیان حمله استراسبورگ به 4 تن رسید
تهران- ایرنا- با جان باختن یکی از زخمی های حمله سه شنبه شب در استراسبورگ، تعداد کشته های این حادثه به 4 تن رسید.
پروشنکو بازداشت ملوانان اوکراینی را اعلان جنگ خواند
مسکو - ایرنا - رئیس جمهوری اوکراین توقیف سه شناور و بازداشت 24 ملوان این کشور در دریای سیاه توسط روسیه را اعلان جنگ این کشور علیه اوکراین خواند.
دمشق مصمم به شکست متجاوزان است
تهران - ایرنا - نماینده دائم سوریه در سازمان ملل گفت که دمشق بیش از هر زمان دیگری مصمم به رویارویی با عناصر باقیمانده گروه های تروریستی در ادلب و دیگر نقاط کشور و نیز استفاه از حق قانونی خود برای بیرون راندن نیروهای متجاوز خارجی از خاک سوریه است.
پارلمان عربی نسبت به توطئه بین المللی تقسیم سوریه هشدار داد
تهران - ایرنا - پارلمان عربی با تاکید برایستادگی در کنار مردم سوریه در بحران این کشور، بر ضرورت بیداری نسبت به توطئه های بین المللی و منطقه ای درخصوص تقسیم سوریه هشدار داد.
عربستان از توافق طرف های یمنی در مذاکرات سوئد استقبال کرد
تهران- ایرنا-عربستان ضمن استقبال از توافق اخیر طرف های یمنی در مذاکرات سوئد ادعا کرد که به راه حل سیاسی و تضمین امنیت و ثبات در این کشور پایبند است.
28 فلسطینی در شرق غزه زخمی شدند
تهران-ایرنا- 28 فلسطینی از جمله یک خبرنگار در راهپیمایی های بازگشت و رفع محاصره با عنوان' جمعه همبستگی با مردم فلسطین' امروز در شرق نوار غزه زخمی شدند .
سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه نباید میدان مناقشات شود
باکو –ایرنا – وزیر امور خارجه روسیه گفت : سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه نباید میدان مناقشات سیاسی و درگیری های لفظی شود .
اسد بیش از 16 هزار نظامی فراری از خدمت را عفو کرد
تهران- ایرنا- 'محمد گنجو حسن 'رئیس اداره قضایی نظامی سوریه گفت: 'بشار اسد' رئیس جمهوری سوریه بیش از 16 هزار نظامی سوری را که یگان های خود را به صورت غیرقانونی در جنگ رها کرده بودند،عفو کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتقادات تُند صادق خرازی از دولت
دبیرکل حزب ندای ایرانیان ضمن انتقاد از دولت،‌ گفت: مطالبات مردم آن چیزی نیست که اکنون در کشور می‌بینید.
انتقادات تُند صادق خرازی از دولت
دبیرکل حزب ندای ایرانیان ضمن انتقاد از دولت،‌ گفت: مطالبات مردم آن چیزی نیست که اکنون در کشور می‌بینید.
۵ پرواز فرودگاه اهواز لغو شدند
مرکز اطلاعات پرواز فرودگاه بین المللی اهواز از لغو پنج پرواز به مبدأ و مقصد این فرودگاه خبر داد.
داعش، تیراندازی در استراسبورگ را به عهده گرفت
گروه تروریستی داعش مسئولیت تیراندازی سه‌شنبه شب در شهر استراسبورگ فرانسه را به عهده گرفت.
گفت و گوی آوای کرمانشاه با نماینده شرق استان کرمانشاه
هفته نامه آوای کرمانشاه در شماره روز سه شنبه بیستم آذر ماه 96 مصاحبه خبرنگار این نشریه محلی را با حسن سلیمانی نماینده مردم شهرستانهای کنگاور، هرسین و صحنه در مجلس شورای اسلامی با عنوان «روزگارِ شیخ نمایندگان» منتشر کرده است.
اهالی قلم در بیمارستان آیت الله یثربی کاشان رایگان درمان می شوند
خمین قطب خوشنویسی استان مرکزی است
جامعه امروز نیاز به معرفی الگوهای پسندیده دارد
کاشان باید شاهد رویدادهایی در تراز ظرفیت هایش باشد
کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد
سهم فرهنگ و هنر از بودجه کشور همواره اندک بوده است
کتاب حمایل خونین گل سرخ وارد بازار نشر شد
2 کتاب با موضوع کشاورزی و رایانه در جهرم منتشر شد
جلوگیری از آلزایمر شهرها ضروری است
معاون قوه قضاییه: شالوده فرهنگ غرب گذشت نکردن است