شغل های خانگی ابزار رفع بیکاری و ترمیم درآمد فرودستان

15:17 ۷۹ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 230 0
شغل های خانگی  ابزار رفع بیکاری و ترمیم درآمد فرودستان

ایلام - ایرنا - ایجاد شغل های خرد و خانگی به عنوان ابزاری برای رفع بیکاری یا ترمیم درامد خانوارهای فرودست ،ظرفیتی پویا برای توانمندسازی مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان ایوان شده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، یکی از طرح های کمیته امداد طرح خودکفایی مددجویان است که اجرای آن می تواند منجر به رونق تولید و اشتغال شود و در این زمینه گام های موثری برداشته شده است.
خانوارهای تحت پوشش این نهاد از اقشار آسیب پذیر جامعه و زنان سرپرست خانوار هستند که با ایجاد اشتغال برای آنان علاوه تامین منابع اقتصادی پایدار سبب عزت نفس و و خودکفایی آنان می شود.
خودکفایی مددجویان راهبرد اصلی این نهاد است و سیاست آن کاهش آمار مددجویان بوده و در این زمینه طی سال های اخیر شاهد کاهش و روند نزولی مددجویان بوده ایم.
هدف این فعالیت‌ها نیز کمک به درآمد خانوارها و ایجاد مشاغل مکمل جهت بهبود رفاه خانوارهای تحت پوشش است و بررسی میزان استقبال و تمایل مددجویان نسبت به طرح‌های اشتغال‌زای کمیته امداد می‌تواند منجر به اثربخشی چنین طرح‌هایی در راستای توسعه کارآفرینی اقشار فقیر جامعه شود.
مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان ایوان نیز در سال جاری با بهره گیری از این فرصت از خدمات این نهاد در راستای خودکفایی و رسیدن به اشتغال پایدار بهره مند شده و از چرخه حمایت خارج شده اند.
**دریافت تسهیلات اشتغال سبب تامین منبع درآمد پایدار خانواده شده است
یکی از بانوان ایوانی که با بهره مندی از طرح خودکفایی موفق به ایجاد اشتغال پایدار برای خود و خانواده شده است، به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به کهولت سن والدین، خانواده آنها تحت حمایت کمیته امداد این شهرستان قرار گرفته اما یکی از مشکلات اساسی آنها نداشتن شغل و منبع درآمد بوده است.
توران غیاثی افزود: با مراجعه به امداد و اطلاع یافتن از طرح اشتغال و با توجه به استعداد خود در زمینه فرشبافی همچنین مشاوره با مددکار امداد یک دار قالی در منزل برپا و کار خود را آغاز کردم.
وی یادآور شد: پس از کسب تجربه در زمینه فرشبافی با حمایت امداد در کلاس های آموزشی پیشرفته برای بافت گلیم نقش برجسته شرکت نموده و در این زمینه نیز موفق شدم.
غیاثی ادامه داد: پس از کسب تجربه در این زمینه و توانایی راه اندازی کارگاه فرشبافی، امداد نیز با پرداخت تسهیلات اشتغال برای راه اندازی کارگاه فرشبافی موافقت نمود و موفق به اشتغال افراد دیگری شدم.
وی تصریح کرد: هم اکنون دارای کارگاه فرشبافی با اشتغال چهار نفر هستم و علاوه بر ایجاد شغل پایدار برای خود منبع درآمدی برای خانواده نیز هستم.
به گفته غیاثی با راه اندازی کارگاه فرشبافی یکسال است که این خانواده از چرخه حمایتی امداد خارج شده و منبع درآمد مناسبی دارد.
**یک هزار و 200 شغل پایدار برای نیازمندان ایلام ایجاد شد
مدیر کل کمیته امداد ایلام با بیان اینکه امسال یک هزار و 200 شغل پایدار برای مددجویان زیر پوشش این نهاد در استان ایلام ایجاد شده، گفت: این تعداد مددجو با دریافت تسهیلات از این نهاد موفق به ایجاد مشاغل در زمینه های مختلف خدمات، صنعت، کشاورزی، دامداری و غیره شده اند.
ضیا رضایی افزود: یکی از فعالیت‌های اساسی کمیته امداد امام خمینی (ره)، انجام فعالیت‌هایی است که به ایجاد روحیه خوداتکایی و اعتماد به خود، علاقه و استقبال از کار منجر می‌شود.
مدیر کل کمیته امداد ایلام اضافه کرد: این نهاد در هفت ماهه سال جاری برای اشتغالزایی مددجویان زیر پوشش 250 میلیارد ریال اعتبار از محل تسهیلات قرض‌الحسنه بانک‌های این استان، اعتبارات قرض‌الحسنه کمیته امداد و نیز منابع اشتغال پایدار تامین و در قالب وام به مددجویان پرداخت کرده است.
وی گفت: پرداخت وام اشتغال و تسهیلات اشتغالزایی این افراد از سالهای گذشته آغاز و امسال این افراد به خودکفایی کامل رسیده و از چتر حمایتی کمیته امداد خارج شدند.
رضایی با ذکر اینکه اعتبار اشتغال مددجویان ایلام امسال 2 و نیم برابر نسبت به پارسال افزایش یافته است، تصریح کرد: مبلغ اعتبار اشتغالزایی امسال یک هزار و 240 میلیارد ریال بوده که رشد قابل توجهی نسبت به پارسال داشته است.
وی پیش بینی کرد با این اعتبار تا پایان امسال در مجموع زمینه اشتغالزایی پنج هزار و 300 شغل برای مددجویان ساکن در مناطق روستایی و شهری این استان فراهم شود.
وی به اجرای طرح های خودکفایی این نهاد در استان اشاره کرد و گفت: از ابتدای تاسیس این نهاد در استان تاکنون حدود 20 هزار فقره تسهیلات اشتغالزایی در حوزه های مختلف کشاورزی، دامداری، صنعت، کسب و کار، قالی بافی و صنایع دستی پرداخت شده که سهم هر مددجو 75 میلیون ریال بوده است.
** هشت میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به مددجویان ایوانی پرداخت شد
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) ایوان نیز در این زمینه گفت: در نیمه نخست سال جاری برای 88 طرح اشتغالزایی مددجویان تحت پوشش این نهاد، 6 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.
حمید ایراندوست اظهار داشت: از این میزان تسهیلات چهار میلیارد و 450 میلیون ریال از محل منابع بانکی و 2 میلیارد و 10 میلیون ریال از محل منابع امدادی به مددجویان پرداخت شده است.
ایراندوست گفت: همچنین تاکنون 192 فقره وام کارگشایی با اعتبار سه میلیارد و 839 میلیون ریال به مددجویان کمیته امداد ایوان پرداخت شده است.
به گفته مدیر کمیته امداد ایوان 177 مددجو تحت پوشش کمیته امداد این شهرستان سال گذشته از چرخه حمایتی این نهاد خارج شدند.
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) ایوان در خصوص تسهیلات اشتغالزایی زنان سرپرست خانوار نیز گفت: 104 زن سرپرست خانوار تحت پوشش این نهاد حمایتی سال گذشته 16 میلیارد و 512 میلیون ریال تسهیلات اشتغالزایی دریافت کردند.
ایراندوست اظهار داشت: این افراد برای اشتغال در حرفه های دامداری، خدمات، حمل و نقل و صنایع دستی متقاضی دریافت تسهیلات بودند.
وی افزود: سقف تسهیلات اشتغالزایی از 200 تا 500 میلیون ریال به صورت قرض الحسنه و مدت بازپرداخت آن پنج ساله است.
مدیر کمیته امداد ایوان یادآور شد: این شهرستان دارای یک هزار و 220 سرپرست زن خانوار است که از این تعداد یک هزار و 135 نفر معیشت بگیر و 85 نفر نیز چندخدمتی هستند.
ایراندوست اضافه کرد: زنان بی سرپرست مجری طرح های اشتغال و زنان زیر 50 سال تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.
مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) ایوان به قالیبافی در این شهرستان اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون قالیبافان مددجوی زیر پوشش این نهاد در شهرستان 22 تخته فرش ابریشم بافته و راهی بازار فروش کردند.
ایراندوست افزود: این فرش ها با ارزش 2 میلیارد ریال در شهرستان ایوان به فروش رسیده اند.
وی با بیان اینکه فرش های بافته شده به بازار داخلی و خارجی عرضه می شوند، گفت: هم اکنون تعداد بافندگان فرش تحت پوشش کمیته امداد در این شهرستان 80 نفر است و 53 دار قالی نیز فعال است.
ایراندوست یادآور شد: هدف از ایجاد طرح های اشتغال، استقلال مالی مددجویان است و همه بافندگان از پوشش بیمه ای تامین اجتماعی برخوردار هستند.
وی تاکید کرد: یکی از مهم ترین مشاغل خانگی بین مددجویان زیر پوشش خدمات حمایتی کمیته امداد در این شهرستان بافت و تولید فرش دستباف محسوب می شود.
به گزارش ایرنا، 11 هزار خانوار مددجوی زیر پوشش این نهاد در استان ایلام طی 10 سال اخیر با اجرای طرح های اشتغالزایی از چتر حمایتی خارج شده اند.
آمار مددجویان زیر پوشش این نهاد تا اواخر دهه 80 معادل 20 درصد جمعیت استان بود که این رقم اکنون به 9 درصد کاهش یافته است.
همچنین بیش از 2 هزار و 400 خانوار با جمعیت پنج هزار و 251 نفر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان ایوان قرار دارند و تعداد زنان سرپرست خانوار نیز یک هزار و 119 نفر است.
شهرستان 55 هزار نفری ایوان در 35 کیلومتری ایلام واقع است.
7180/6034


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

عکس‌های خنده دار عجیب و غریب از غافلگیری
توصیه می‌شود که روزتان را با لبخند شروع کنید. اما چطور می‌توانید بخندید اگر کفش هایتان را لنگه به لنگه پوشیده باشید یا یک خرس پشت پنجره آشپزخانه باشد؟
معما‌های ساده برای کسانی که چشمان تیزی دارند
برخی دزدان دریایی اعتقاد داشتند که گوشواره تاثیر مثبتی روی بینایی دارد. اما آیا گوشواره به حل معما‌های بصری ما هم کمک می‌کند؟
همه مردم این روستا یک قُل بافتنی دارند!
بافتنی شاید هیجان انگیزترین شکل هنری نباشد، اما بافتنی‌های لیزا هیتانن دست کمی از آثار هنری حیرت انگیز ندارند. این هنرمند فنلاندی مردم روستایش را در ابعاد واقعی می‌بافد و شباهت آن‌ها با هم باورنکردنی است.
فال روزانه ۲۹/ ۱۱/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
دانستنی‌های عجیب و جالب در مورد بدن انسان که احتمالا نمی‌دانید
بدن انسان همیشه یکی از شگفتی‌های طبیعت بشمار رفته و دانشمندان زیادی برای سر در آوردن از زیر و بم عملکرد اندام‌های مختلف، دست به تحقیقات و انجام آزمایشات گوناگون زده‌اند.
شوخ طبعی این افراد در برف بازی هم دیده می‌شود
اگر فکر می‌کنید که زمستان، مرگ سفیدی است که فعالیت‌های خوب و احساسات لذتبخش را می‌کشد، ببینید دیگران چه می‌گویند.
ترفند‌های جالب و به درد بخوری که از مادربزرگ‌ها یاد گرفتیم
امروزه همه ما عادت کرده ایم که در اینترنت به دنبال ترفندهای مفیدی بگردیم که زندگی را ساده‌تر می‌کنند، اما مادربزرگ‌های ما عادت داشتند خودشان ترفند‌های خلاقانه ابداع کنند که کارشان را راه بیندازد و تجارب خود را شفاهی به یکدیگر منتقل می‌کردند.
تنها بوکسور حرفه‌ای جهان که یک دست دارد
زندگی «واگلیس چاتزیس» از نظر بسیاری از ما پایان راه است، اما با اینکه در نوزادی دست راستش از پایین آرنج قطع شده، اکنون تنها بوکسور حرفه‌ای جهان است که یک دست دارد.
تصاویر جذاب از کمیاب ترین حیوانات جهان!
برخی حیوانات به اندازه‌ای نایاب هستند که برای گرفتن یک عکس از آن‌ها باید مدت‌ها در طبیعت کمین کرد تا شاید موفق به ثبت و اثبات وجود داشتن شان شد.
فال روزانه ۳۰/ ۱۱/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان
پایگاه خبری تحلیلی قدس آنلاین در مطلبی با عنوان ' تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان' نوشت: مطبوعات استان مبدل به شنبه‎بازاری شده که همه چیز و همه کس در آن وجود دارد، بی‎آنکه نگاه صنفی بر کلیت آن حاکم باشد.
قاسمی: وقتی مریض شدم، گفتم خدایا شکرت
دروازه بان پیشین استقلال گفت: وقتی در ۲۴ سالگی من را از فوتبال کنار گذاشتند و محروم شدم، علاقه‌ام به فوتبال را از دست دادم و دنبال کار و تجارت رفتم.
عطایی: به دلیل حمله هواداران خاتم در رختکن حبس شده بودیم
سرمربی تیم والیبال کاله مازندران با بیان اینکه به دلیل حمله هواداران خاتم به سمت بازیکنان ما یک ساعت در رختکن محبوس بودیم، گفت: انتخاب تبریز به عنوان میزبان بی‌طرف برای بازی فینال و رده‌بندی لیگ‌برتر والیبال تصمیم عاقلانه‌ای است.
چرا کشاورزی در مازندران صرفه ندارد؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، وضعیت بهره‌وری کشاورزی در استان مازندران را غیرقابل قبول ارزیابی کرد و گفت: علاوه بر راندمان پایین مصرف آب، انتخاب محصولات نامتناسب با شرایط کشاورزی مازندران یا به عبارتی الگوی کشت نامناسب، سبب می‌شود که کشاورزی در این استان مقرون به صرفه نباشد.
ماجرای شایعه کمبود آرد در مازندران چه بود؟
دولت تصمیم گرفته است تا توزیع آرد را به صورت سامانه‌ای انجام دهد و سهمیه نانوایی های آزاد پز را کاهش داده، همین امر موجب شد تا برخی گمانه زنی ها و شایعه در مورد کمبود ذخایر آرد و گندم در استان مازندران و کشور بوجود آید.
58 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در خمین پرداخت شد
زنجان، 19 صندوق خرد محلی زنان روستایی دارد
حقوق و عیدی کارگران شهرداری خلخال پرداخت شد
فرصت شغلی برای بانوان سرپرست خانوار
در البرز فراهم می شود
شناسایی 14 منطقه برای محرومیت زدایی- در قلعه گنج چه می گذرد؟
عرضه مسکن توسط سازندگان با تخفیف ۸ تا ۱۰ درصد
افزایش وام مسکن در دستور کار نیست
ساختمان‌هایی که قُرص و محکم ساخته نشدند
چالش پلاک سفیدهای غیرمجاز در حوالی ترمینال‌ها!
رقم دستمزد کارگران به تاریکی شب نخورد!