هرگونه تحرک و تهدیدی را دفع می‌کنیم

16:03 ۱۶۴ روز پیش ایسنا 231 0
هرگونه تحرک و تهدیدی را دفع می‌کنیم

مدیر ارشد وزارت دفاع در خراسان رضوی گفت: یکی از راهبردها و مولفه قدرت در حوزه دفاعی، بحث تقویت بنیه دفاعی به فرمان مقام معظم رهبری و حضرت امام(ره) در طول دوران دفاع مقدس و بعد در توسعه نیروهای مسلح است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، هادی علوی در پیش همایش تبیین اندیشه‌های دفاعی امام خامنه‌ای در دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار کرد: حوزه دفاعی به عنوان یکی از مولفه‌های قدرت در جهان بوده و تفکر دفاعی در حوزه کشورها و بین‌الملل مطرح است، راهبردها و رهنمودهای مقام معظم رهبری و حضرت امام(ره) در این حوزه جاری و ساری بوده و ما از آن بهره می‌بریم.
وی بیان کرد: تفکر دفاعی تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی که در حال حاضر حفظ دستاوردهای نظام را به عنوان یکی از ماموریت‌‎های اصلی خود دارد، به عنوان یک حرکت تدوین شده که در حال حاضر جبهه مقاومت در حال استفاده از این الگو بوده و به موفقیت‌های بسیار ارزنده‌ای رسیده است، این حوزه نشان می‌دهد که تفکر دفاعی و آن‌چه تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری و حضرت امام(ره) در این حوزه است، راهبرد موثر و اثربخشی را دارد.
وی افزود: ما در حوزه‌های متعدد از این راهبردها زیاد داشتیم. یکی از راهبردها و مولفه قدرت در حوزه دفاعی، بحث تقویت بنیه دفاعی به فرمان مقام معظم رهبری و حضرت امام(ره) در طول دوران دفاع مقدس و بعد در توسعه نیروهای مسلح است. یکی از نکات مورد توجه در حوزه دفاعی تشکیل واحدها و یگان‌های متعدد در حوزه نیروهای مسلح به صورت تخصصی بوده که به همین ترتیب در حوزه وزارت دفاع نیز به منظور پشتیبانی از حوزه نیروهای مسلح شاهد این امر خواهیم بود.
مدیر ارشد وزارت دفاع در خراسان رضوی با بیان این‌که «ما امروز قوا و نیروهای مسلح بسیار مقتدری داریم»، عنوان کرد: این قوا و نیروهای مسلح قدرت بازدارندگی نظام اسلامی را در سطح بین‌الملل و منطقه بالا بردند. دشمن توجه ویژه ای به این حوزه دارد که بر اساس این توجه، مقام معظم رهبری فرامینی را صادر کردند.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری با توجه به اهمیتی که حوزه دریایی دارد، نام و ماموریت مجموعه نیروی دریایی ارتش را تغییر دادند، امروز ما مجموعه نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی را داریم که منطقه را در حوزه خلیج فارس و آب‌های آزاد به صورت امن درآورند، در حوزه تخصصی مجموعه نیروی دریایی، سازمان دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را داریم. ما در حوزه یگان‌های نیروهای مسلح به ویژه در حوزه سپاه شاهد هستیم که در حال حاضر قوایی که در این حوزه در بستر اقتدار نظامی داریم، به فرمان امام(ره) و مقام معظم رهبری توسعه پیدا کرد. بحث موشکی، دریایی و رزم در این حوزه به صورت تخصصی در حال اجرا است، فرمان مقام معظم رهبری این است که تقویت بنیه دفاعی را در این حوزه داشته باشیم.
وی با اشاره به این‌که «مقام معظم رهبری وزارت دفاع را یکی از نقاط حساس نظام می‌دانند»، تصریح کرد: مقام معظم رهبری در حوزه نیروهای مسلح فرامین و تدابیری دارند و می‌فرمایند که پرداختن به استحکام نیروهای مسلح یک اصل قابل اغماض است که باید به آن توجه ویژه شود. ما در حوزه مجموعه وزارت دفاع در سال ۱۳۰۴ مجموعه وزارتخانه‌ای نداشتیم. تولید اولین محصول به عنوان صنعت نظامی در حوزه کشور انجام شد و آن ساخت و تولید مجموعه تفنگ برنو بود. در سال ۱۳۲۰ این مجموعه تحت عنوان صنایع نظامی مشغول شد و به عنوان اداره تسلیحات کار خود را شروع کرد. مجموعه وزارت دفاع خرید تکنولوژی شامل خط تولید انواع مسلسل، g3  و مهمات مختلف را وارد کرد. تا سال ۱۳۴۰ تحولاتی که در حوزه صنعت دفاعی صورت گرفت، موجب تغییر در ساختار شد.
علوی اضافه کرد: ما از قبل از دوران انقلاب تا بعد از انقلاب و جنگ تحمیلی مجموعه وزارت جنگ را داشتیم. در سال ۱۳۶۰ وزارت سپاه ایجاد شد و پس از پایان جنگ تحمیلی بنابر مصوبه‌ و ابلاغ قانون، دو وزارت سپاه و جنگ ادغام شدند و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایجاد شد، مجموعه وزارت دفاع با حوزه‌های بسیار متعدد به منظور تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح و به روزرسانی محصولات دفاعی و همچنین به منظور پرهیز از هرگونه کار موازی و افزایش هزینه مشغول شد و به فرمان مقام معظم رهبری نکات ایشان به عنوان راهبرد اصلی در حوزه وزارت دفاع توصیه گردید.
وی با بیان این‌که «این حوزه مجموعه‌های متعددی را در بر می‌گیرد»، عنوان کرد: این مجموعه با توجه به شکل‌گیری وزارت دفاع در حوزه جدید به سازمان‌های متعددی تبدیل شد که کارهای تخصصی را انجام می‌دهد، در بخش‌های مختلف مباحث خدماتی، تحقیقاتی، تولیدی و مسائلی که در حوزه پشتیبانی از نیروهای مسلح باید در این فضا قرار بگیرند، وجود دارد. مقام معظم رهبری فرامینی در این حوزه و در مباحث مولفه‌های اقتصاد مقاومتی دارند، یکی از نکاتی که ایشان در اقتصاد مقاومتی تاکید دارند، مردمی بودن اقتصاد مقاومتی، دانش‌بنیان بودن و نگاه به درون و توسعه برون است. ما بر این اساس و همچنین مصوبات وزارت دفاع باید بومی‌سازی انجام می‌دادیم تا در وزارت دفاع فرمایشات مقام معظم رهبری را تخصیص دهیم.
وی با اشاره به این‌که «در مبحث مردمی بودن و نگاه درون ما رویکردی را در وزارت دفاع تعیین کردیم که رویکرد استفاده از هسته دانا و شبکه تواناست»، تصریح کرد: محدودیتی در کار و حوزه واگذاری امور به بیرون نداریم و در وزارت دفاع بحث اشتغال‌زایی را شاهد هستیم که در این صورت می‌توانیم از شبکه کل کشور و از هسته دانا در این مجموعه به ویژه در حوزه پژوهشی و دانش‌بنیان استفاده کنیم. رویکرد به این ترتیب خواهد بود که از هسته دانا حداکثر استفاده شود، روش‌‎ها و فرایندهای سنتی تغییر پیدا کند و به سمت فرآیندها و تکنولوژی جدید برود تا بتوانیم محصولات را با تکنولوژی جدید، علم روز و وضعیتی که می‌تواند قدرت بازدارندگی را در حوزه‌های متفاوت انجام دهد، برسانیم.
مدیر ارشد وزارت دفاع خراسان رضوی گفت: در این مجموعه تخصیص نیروهای مسلحی را با ماموریت‌های ویژه داریم که برای هر کدام از این ماموریت‌ها، گروه‌ها و سازمان‌های متعددی در حوزه دفاع باید مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرند. یکی از بخش‌های اصلی که به صورت فراگیر در حوزه نیروهای مسلح خدمت می‌کند، مجموعه سازمان صنایع دفاع با نام اختصاری ساصد است که در این حوزه انواع تسلیحات رزم زمینی، مهمات و پدافندها را داریم. این موارد بر مبنای فرامین مقام معظم رهبری، مصداق هوشمندسازی، سبک سازی و قابلیت بهره‌برداری سریع است.
وی ادامه داد: حوزه تولیدات برگرفته از اندیشه‌های دفاعی مقام معظم رهبری و امام(ره) است، تلاش وزارت دفاع در نیروهای مسلح این است که این اندیشه‌ها را جاری کند. سازمان صنایع هوایی یکی از بخش‌های دیگر است و آخرین مبحثی که در این سازمان رسانه‌ای شد و قابلیت پخش داشت، جنگنده کوثر بود که آن را رونمایی کردیم، این جنگنده صد در صد بومی و داخلی بوده و تحویل نیروهای مسلح شده است. ما قابلیت تولید انواع پرنده‌های کوچک و بزرگ را نیز داریم که موجب ارتقای سطح قدرت دفاعی و قابلیت بازدارندگی ما می‌شود. آنچه اکنون در سطح کشور و دنیا مطرح بوده، این است که قابلیت بازدارندگی باید به مراتب افزایش پیدا کند.
وی بیان کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند که دوران بزن در رو تمام شده، بنابراین ما باید آمادگی زدن و همچنین داشته‌های سنگین را را داشته باشیم، بر مبنای فرمایش مقام معظم رهبری توفیق خوبی در حوزه موشکی با قابلیت بسیار بالا حاصل شده که در حال حضار می‌توانیم به صورت نقطه‌زن و با دقت بسیار بالا از فاصله‌های مختلف دشمن را باز بداریم و هرگونه تحرک و تهدیدی را دفع کنیم، یکی از کارهای بسیار خوبی که در این سازمان انجام می‌شود، نگهداری است.
مدیر ارشد وزارت دفاع خراسان رضوی خاطرنشان کرد: زمانی که ما با مقام معظم رهبری طرح مشکل و دغدغه کرده و بیان می‌کنیم که اقلام فرسوده بوده و عمرشان تمام شده است، ایشان تعبیر زیبایی دارند و می‌فرمایند که عمر آن‌ها باید انقلابی باشد و عمر سنواتی در آن‌ها نداریم. سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در دو بخش خدمات درمانی و بازنشستگی ارائه خدمات می‌دهد. از مولفه‌های قدرت ما در این حوزه، سازمان هواو فضا است که ما در حال تولید انواع موشک‌های موردنیاز نیروهای مسلح بر اساس راهبرد دفاعی تعریف شده در این سازمان هستیم. ما با توجه به تولیدات روز، قابلیت‌های بازدارندگی در این حوزه داریم.
وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند مجموعه‌ای که می‌تواند موشک با دقت یک متر به صورت نقطه‌زن را طراحی کند، چرا قابلیت طراحی و تولید موتور خودرو را نداشته باشد؟ اگر به رهنمود توجه داشته باشیم، می‌توانیم از این رهنمودها و تدابیر فرماندهی معظم کل قوا در حوزه های متعدد درس بگیریم و در تمامی عرصه‌های صنعت و کشور استفاده کنیم. سازمان اتکا به نیروهای مسلح و کشور خدمات عمومی ارائه می‌دهد. صنایع الکترونیک به عنوان یکی از قطب‌های اصلی در حوزه انواع ماهواره‌برها و مارهواره‌ها است که از آن استفاده کردیم. سازمان صنایع دریایی با توجه به ژرف‌بینی مقام معظم رهبری و رهنمود در این حوزه، به صورت تخصصی در حوزه مجموعه پشتیبانی از حوزه نیروهای مسلح به ویژه در حوزه دریایی فعالیت دارد.
وی افزود: مجموعه سازمان دریایی، انواع تسلیحات، مهمات و سامانه‌های دریایی را تولید می‌کند. تولید انواع ناوشکن‌ها، شناورهای سبک و کلاس متوسط و سنگین نیز در این حوزه وجود دارد. آخرین دستاوردی که چند روز گذشته رسانه‌ای شد، زیردریایی بود که آن را به نیروی دریایی تحویل دادیم. تمام مجموعه‌ای که قابل عرضه باشد، اطلاع‌رسانی می‌شود اما آنچه به عنوان ملاحظات امنیتی از آن نام می‌بریم، قابلیت‌های بسیار ویژه‌ای است که در سازمان‌های متعدد ما قرار گرفته است.
علوی گفت: سازمان جغرافیایی کشور یکی از سازمان‌های بسیار قوی در حوزه نیروهای مسلح و خدمات کشوری است. سازمان توسعه منابع انرژی نیز یکی دیگر از سازمان‌ها بوده که در همجواری دانشگاه پژوهشکده هواخورشید راه‌اندازی شده که در این مکان می‌توانیم از تکنولوژی روز برای مصرف انرژی، الگوی مصرف انرژی، تغییر در آن و استفاده از انرژی‌های نو استفاده کنیم که کار تولید انواع سلول‌های خورشیدی و توربین‌های بادی را انجام دادیم. موسسات مالی اعتباری کوثر و بیمه کوثر نیز از دیگر سازمان‌ها است.
مدیر ارشد وزارت دفاع خراسان رضوی عنوان کرد: در اقتدار دفاعی مجموعه‌های حوزه وزارت دفاع بنابر رهنمود و فرامین مقام معظم رهبری تقویت بنیه دفاعی را به عنوان یکی از اصول و وظایف اصلی برعهده دارند. تمامی تجهیزات موردنیاز نیروهای مسلح نیز به روز تحویل داده می‌شود.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

سدخیرآباد در آستانه سرریز شدن؛ نجات نیکشهر از خشکسالی
چابهار- ایرنا- رحمت الهی شهرستان نیکشهر را از خشکسالی نجات داد و سد خیرآباد این شهرستان با حجم 27 میلیون و 300 هزار مترمکعب هم اینک بر اثر بارندگی ها و سیلاب های اخیر حدود 25 میلیون مترمکعب آبگیری شده و در آستانه سرریز شدن است.
مشکلات بهداشتی؛ دغدغه سیل زدگان گلستان
گرگان - ایرنا - ساده انگارانه است که باور کنیم سیل گلستان با فروکش کردن آب تمام شده است؛ این ویرانگر آنقدر لایه های پنهان و پیدا دارد که بعید است به این زودی کم اثر شود؛ نمونه اش مشکلات بهداشتی که با گرم شدن هوا بروز کرده و در حال تبدیل شدن به معضلی برای مردم منطقه است.
قیمت کاغذ و آثار آن بر صنعت چاپ و نشریات
دزفول - ایرنا - قیمت افسارگسیخته کاغذ در ماه های اخیر مشکلات فراوانی در زمینه چاپ، روزنامه و وضعیت فرهنگی جامعه ایجاد کرده است که اگر به این موضوع رسیدگی نشود به یک بحران در حوزه فرهنگ تبدیل خواهد شد.
هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده شرکت پدیده برگزار شد
مشهد - ایرنا - هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت پدیده روز یکشنبه در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران نظام اقتصادی در دادسرای مشهد برگزار شد و کیفر خواست متهم ردیف اول پرونده در این جلسه قرائت شد.
معاون سازمان برنامه و بودجه:مقاومت مدنظر رهبری باید عملیاتی شود
بیرجند - ایرنا - معاون توسعه منابع انسانی و هماهنگی استان های سازمان برنامه و بودجه گفت: با توجه به محدودیت منابع مالی در سال جدید و مضاعف شدن فشارهای بیرونی، همه باید در کنار هم با عزم ملی و قاطعیت مقاومتی را که مقام معظم رهبری از همه انتظار دارند، عملیاتی کنیم.
موسسه مد طراحان، گامی نو در ارائه کارگاه‌های تخصصی مد و لباس در گیلان
طراحی لباس و مد از رشته‌های خیلی مهم و اثرگذار و پررونق در دنیا است. در سال‌های اخیر به این موضوع در داخل کشور توجه شده تا بر اساس ریشه‌های ایرانی و اسلامی و فرهنگ غنی ایران از نظر تنوع رنگ و لباس طراحی و دوخت شود.
قربانیان نادیده گرفتن قوانین دریا
رشت - ایرنا - آغاز روزهای گرم سال و نزدیک شدن به فصل تابستان، زمینه ساز حضور مسافران بسیاری در استان های شمالی است تا از دریا به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی استفاده کنند اما ضرورت آشنایی با قوانین، موضوعی است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد.
«کی سفر» آینده روشنی دارد
مدیر بازرگانی هدلینگ گردشگری تک ستاره ضمن تشریح فعالیت‌های این مجموعه، استقبال از محصول جدید این هلدینگ تحت عنوان «کی سفر» را فراتر از انتظار توصیف کرد.
جاده فنوج - اسپکه در سیستان و بلوچستان بازگشایی شد
زاهدان - ایرنا - مدیرکل دفترمدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: مسیر فنوج - اسپکه که در اثر طغیان رودخانه های محلی بسته شده بود ظهر یکشنبه بازگشایی شد.
بهبود و آسان‌سازی ارتباطات تلفنی با پاناسونیک
تقریبا می‌توان گفت این روزها کمتر مکانی را می‌توان یافت که فاقد تلفن ثابت باشد. شما در هر مکانی که هستید اگر به اطرافتان بنگرید یک تلفن را خواهید یافت. همین امر نشانگر این است که تلفن جزوی از زندگی انسان شده و نبود آن ممکن است هر شخصی را دچار مشکل کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاکدل: تا آخر رمضان نواب رییس هندبال مشخص می شوند
رییس فدراسیون هندبال گفت: تا پایان ماه مبارک رمضان نایب رییسان (نایب رییس فدراسیون و نایب رییس بانوان) را معرفی می‌کنیم.
ˮآزادیˮ ایستگاه پایانی ژاوی
دیدار برابر تیم فوتبال پرسپولیس در ورزشگاه آزادی آخرین بازی ژاوی در مستطیل سبز خواهد بود.
برگزاری ویژه برنامه‌های ماه مبارک رمضان در ندامتگاه شهرری
رییس ندامتگاه شهرری از اجرای ویژه برنامه‌های ماه مبارک رمضان در بخش های مختلف فرهنگی و تربیتی در ندامتگاه شهرری خبر داد.
پیوس: پرسپولیس تقویت نشود، به مشکل می‌خورد
فرشاد پیوس، مهاجم پیشین تیم فوتبال پرسپولیس معتقد است که این تیم برای فصل آینده نیاز به تقویت دارد.
چگونه در خواب هم وزن کم کنیم؟
آیا همچنان در تلاشید تا وزنتان کم شود؟ برای شما راهکار‌هایی داریم تا حتی وقتی که در خواب هستید هم وزن کم کنید.
متن و کار سپاه جهادی و انقلابی است
آیین تکریم و معارفه جانشین فرمانده کل و معاونین سپاه برگزار شد
تبریک سردار جلالی به سرداران فدوی و نقدی
دشمن از طریق ابزار رسانه در صدد القای ناامیدی در بطن جامعه است
مروری بر تغییرات مهم سپاه پاسداران
تبریک رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به سرداران فدوی و نقدی
سردار نجات معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه شد
امروز تقابل جبهه انقلاب با جبهه استکبار حساس تر از هر زمان دیگری است
حسین طائب  مسئول اطلاعات سپاه شد
نبرد اطلاعاتی بین ایران و آمریکا یک واقعیت جدی است