جشنواره تجسمی فجر مانند بی‌ینال ونیز "موضوع‌محور" باشد

16:28 ۹ روز و ۳ ساعت پیش قدس 33 0
جشنواره تجسمی فجر مانند بی‌ینال ونیز ˮموضوع‌محورˮ باشد

در حالی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ۴۰ سالگی انقلاب بدون موضوع برگزار می‌شود که به گفته دبیر رشته مجسمه، در بی‌ینال ونیز هم بخش رقابتی حول یک محور می‌گردد و این نکته می‌تواند در جشنواره فجر رعایت شود.

قدس

 به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین ، روح‌الله شمسی‌زاده ملکی دبیر رشته مجسمه یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، ‏درباره تفکیک ۱۰ رشته هنرهای تجسمی در جشنواره یازدهم گفت: این تفکیک نباید باعث شود رویدادی با ۱۰ رویکرد مختلف داشته باشیم، بلکه باید هماهنگی میان این ۱۰ رشته وجود داشته باشد. یک رویداد شامل اجزای متفاوتی است که کنار هم قرار گرفتن آنها یک کل منسجم را می‌سازد.
وی تاکید کرد: از سوی دیگر جداسازی رشته‌های هنرهای تجسمی باعث می‌شود نگاه تخصص‌محور در جشنواره به وجود بیاید و بهترین‌ها در هر رشته انتخاب شوند. این نگاه تخصصی باعث شود که در نهایت هماهنگی میان بخش‌ها وجود داشته باشد.
شمسی‌زاده ادامه داد: جشنواره تجسمی فجر سال‌هاست که به صورت فستیوال برگزار می‌شود اما به نظر من امسال تغییرات بنیادین در آن رخ داده است. این جشنواره به لحاظ حجم عملیاتی، مهمترین رویداد تجسمی کشور است، اما باید بررسی شود که تأثیر آن در سال‌های گذشته به اندازه نامش بوده است یا نه. امسال صحبت‌های جدی در شورای سیاستگذاری مطرح شد تا تدابیری برای بازدهی بیشتر جشنواره اندیشیده شود.
دبیر رشته مجسمه یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اظهار کرد: امسال ملاک انتخاب آثار هنرمندان، پیشرو بودن و فرزند زمان خویش بودن آنهاست و اینکه چگونه این مهم در اثرشان تجلی پیدا کرده است. اما بخش دیگری از آثار در تعامل با گالری‌هایی که در حوزه هنر تجسمی پویا هستند به جشنواره وارد می‌شود. نکته مهم در بخش حضور گالری‌ها این است که آثار متأخری که در جریان برنامه سالانه گالری‌ها به نمایش در آمده‌اند در این جشنواره شرکت داده شود.
این هنرمند اضافه کرد: وقتی اثری در گالری به نمایش در می‌آید یک مسیر آزمون و خطا را طی کرده است. گالری‌ها در طول سال فرآیندی را سپری می‌کنند و از دل آن چند هنرمند را که می‌توانند نماینده اندیشه آنها باشند، در جشنواره معرفی می‌کنند. بدین ترتیب جشنواره تجسمی فجر می‌تواند کارنمای سالانه حوزه تجسمی کشور باشد و مخاطبان برآیندی از کل جریان تجسمی کشور را مشاهده می‌کنند.
شمسی‌زاده درباره موضوعی بودن یا نبودن جشنواره و اینکه در جشنواره امسال موضوع «آزاد» است، گفت: بخش عمده رویدادهای هنری که در دنیا برگزار می‌شوند یک درون‌مایه و تم برای آثار در نظر می‌گیرند. اما نکته اینجاست که باید با توجه به زمان‌بندی در نظر گرفته شده برای فستیوال، فرصتی به هنرمند داده شود تا بتواند به آن موضوع فکر کند.
وی اظهار داشت: با این حال وجود تم و موضوع در یک رویداد هنری الزامی نیست. به عنوان مثال در بی‌ینال ونیز دو بخش وجود دارد، در بخشی که به کشورهای مختلف اختصاص دارد موضوع مطرح نیست، اما بخش رقابتی حول یک محور می‌گردد. این نکته می‌تواند در جشنواره فجر نیز رعایت شود اما مسئله زمان‌بندی بسیار مهم است و در شب اختتامیه جشنواره باید تم سال آینده معرفی شود تا کسانی که قصد شرکت در آن را دارند بتوانند روی آن موضوع تفکر کنند.
یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی در بهمن ماه ۱۳۹۷ ‏برگزار ‏می‌شود. ‌در این جشنواره، بیژن غنچه پور، سید مجتبی موسوی و مرتضی نعمت‌اللهی داوری ‏رشته مجسمه را به عهده دارند.‏
منبع: فارس انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

تورم بیشترین فشار را به قشر کارگر وارد کرده است
دزفول - ایرنا - دبیرکل خانه کارگر کشور و رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات اقتصادی کارگران گفت: تورم موثر در کشور اکنون بالای 50 درصد است و کارگران در این شرایط با مشکلات فراوانی مواجه هستند.
برابر صنعت نفت آبادان خوب بازی نکردیم
آبادان - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال سایپا تهران گفت: در حالی نتیجه را به صنعت نفت آبادان واگذار کردیم که همانند هفته قبل خوب بازی نکردیم.
شمارقربانیان حمله استراسبورگ به 4 تن رسید
تهران- ایرنا- با جان باختن یکی از زخمی های حمله سه شنبه شب در استراسبورگ، تعداد کشته های این حادثه به 4 تن رسید.
پروشنکو بازداشت ملوانان اوکراینی را اعلان جنگ خواند
مسکو - ایرنا - رئیس جمهوری اوکراین توقیف سه شناور و بازداشت 24 ملوان این کشور در دریای سیاه توسط روسیه را اعلان جنگ این کشور علیه اوکراین خواند.
دمشق مصمم به شکست متجاوزان است
تهران - ایرنا - نماینده دائم سوریه در سازمان ملل گفت که دمشق بیش از هر زمان دیگری مصمم به رویارویی با عناصر باقیمانده گروه های تروریستی در ادلب و دیگر نقاط کشور و نیز استفاه از حق قانونی خود برای بیرون راندن نیروهای متجاوز خارجی از خاک سوریه است.
پارلمان عربی نسبت به توطئه بین المللی تقسیم سوریه هشدار داد
تهران - ایرنا - پارلمان عربی با تاکید برایستادگی در کنار مردم سوریه در بحران این کشور، بر ضرورت بیداری نسبت به توطئه های بین المللی و منطقه ای درخصوص تقسیم سوریه هشدار داد.
عربستان از توافق طرف های یمنی در مذاکرات سوئد استقبال کرد
تهران- ایرنا-عربستان ضمن استقبال از توافق اخیر طرف های یمنی در مذاکرات سوئد ادعا کرد که به راه حل سیاسی و تضمین امنیت و ثبات در این کشور پایبند است.
28 فلسطینی در شرق غزه زخمی شدند
تهران-ایرنا- 28 فلسطینی از جمله یک خبرنگار در راهپیمایی های بازگشت و رفع محاصره با عنوان' جمعه همبستگی با مردم فلسطین' امروز در شرق نوار غزه زخمی شدند .
سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه نباید میدان مناقشات شود
باکو –ایرنا – وزیر امور خارجه روسیه گفت : سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه نباید میدان مناقشات سیاسی و درگیری های لفظی شود .
اسد بیش از 16 هزار نظامی فراری از خدمت را عفو کرد
تهران- ایرنا- 'محمد گنجو حسن 'رئیس اداره قضایی نظامی سوریه گفت: 'بشار اسد' رئیس جمهوری سوریه بیش از 16 هزار نظامی سوری را که یگان های خود را به صورت غیرقانونی در جنگ رها کرده بودند،عفو کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتقادات تُند صادق خرازی از دولت
دبیرکل حزب ندای ایرانیان ضمن انتقاد از دولت،‌ گفت: مطالبات مردم آن چیزی نیست که اکنون در کشور می‌بینید.
انتقادات تُند صادق خرازی از دولت
دبیرکل حزب ندای ایرانیان ضمن انتقاد از دولت،‌ گفت: مطالبات مردم آن چیزی نیست که اکنون در کشور می‌بینید.
۵ پرواز فرودگاه اهواز لغو شدند
مرکز اطلاعات پرواز فرودگاه بین المللی اهواز از لغو پنج پرواز به مبدأ و مقصد این فرودگاه خبر داد.
داعش، تیراندازی در استراسبورگ را به عهده گرفت
گروه تروریستی داعش مسئولیت تیراندازی سه‌شنبه شب در شهر استراسبورگ فرانسه را به عهده گرفت.
گفت و گوی آوای کرمانشاه با نماینده شرق استان کرمانشاه
هفته نامه آوای کرمانشاه در شماره روز سه شنبه بیستم آذر ماه 96 مصاحبه خبرنگار این نشریه محلی را با حسن سلیمانی نماینده مردم شهرستانهای کنگاور، هرسین و صحنه در مجلس شورای اسلامی با عنوان «روزگارِ شیخ نمایندگان» منتشر کرده است.
دبیر ستاد مرکزی اربعین: ۷۵ هزار نفر مابه‌التفاوت هزینه ویزای اربعین را دریافت نکرده‌اند
پنجاهمین بزرگداشت رحلت علامه امینی(ره) برگزار شد+تصاویر
وزیر ارشاد: خانواده ایرانی پاینده و پوینده است
ˮانتظارˮ  در فرهنگ شیعی انگیزه حرکت به سمت کمال و  امید به آینده مطلوب است
بهره‌برداری از گذر آب‌انبار خان کاشان
مردمان سرزمین نوروز چه آیین‌هایی برای ازدواج دارند؟
مراسم بزرگداشت مرحوم ˮاحمد احمدیˮ برگزار می‌شود
ˮعدالتˮ و ˮساخت واقعیت اجتماعیˮ به چاپ سوم رسیدند
رسیدن قطار جلال به ایستگاه پایانی و خانه‌تکانی موسسه نمایشگاه‌ها
راز برابری زیارت عبدالعظیم حسنی با سیدالشهدا(ع)