یادداشت| اهل سنت عراق و قبول واقعیت سیاسی دوره جدید

14:08 ۷۶ روز و ۲۱ ساعت پیش تسنیم 7,332 0
یادداشت| اهل سنت عراق و قبول واقعیت سیاسی دوره جدید

اهل سنت که طی یک دهه به دنبال بازیابی قدرت سابق بودند، در حین و بعد از جنگ حکومت عراق با داعش که در مناطق سنی نشین روی داده بود، همه داشته‌های خود اعم از زیر ساخت‌ها و خانه هایشان را نابود شده دیدند.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، رژیم بعث که سقوط کرد، بخش زیادی از اهل سنت این کشور نمی خواست بپذیرد که باید از سطح اول قدرت در عراق به سطح دوم یا حتی سوم تنزل یابد.
جمعیت و تقسیم بندی قومی و مذهبی چنین تنزلی را به آنها تحمیل می‌کرد و ناچار شدند بعد از قریب به 8 دهه از سریر قدرت به زیر آیند.
در حال حاضر آمار تقریبی جمعیتی عراق به این گونه است که بین 60 تا 65 درصد جمعیت را شیعیان، حدود 15 درصد را کُردها و حدود 20 تا 25 درصد را اهل سنت تشکیل می‌دهند.
اما اتفاقات، روند سیاسی و نوع بازیگری کُردها در سپهر سیاسی عراق طی 15 سال گذشته باعث شده که آنها بتوانند علیرغم حساسیت بالا در تنظیم سهمیه‌ها به نسبت جمعیت، قدرت و نفوذ بیشتری نسبت به اهل سنت داشته باشند.
اهل سنت، دوره اول انتخابات پارلمانی را تحریم کرد و برخی جریانات تندرو که نسبت به وضعیت سیاسی موجود ناراضی بودند، دست به شورش زدند و اعتراض مسلحانه به راه انداختند و تلاش داشتند با حمایت باقی مانده‌های رژیم بعث به قدرت گذشته بازگردند.
تحولات سیاسی عراق| معرفی یک نامزد دیگر برای ریاست پارلمان از سوی اهل سنت نگاه انتخاباتی به استان‌های عراق|مشارکت 60 درصدی اهل سنت در سومین دوره پارلمان   در دوره دوم و سوم اما حضور مشارکت سیاسی را دنبال کردند. هر چند نسبت به وضعیت موجود اعتراضات اجتماعی داشتند و تحصن‌هایی به راه انداختند که این زنگ خطری بود برای جامعه و حاکمیت عراق که متاسفانه به آن توجه نکردند و حاصل آن شد، هیولای داعش که ظرف مدت 4 سال همه کشور را متاثر کرده و بخش های زیادی از مناطق سنی نشین در این جنگ فرسایشی از بین رفت و نابود شد.
اهل سنت که طی یک دهه به دنبال بازیابی قدرت سابق بودند، در حین و بعد از جنگ حکومت عراق با داعش که در مناطق سنی نشین روی داده بود، همه داشته های خود اعم از زیر ساخت‌ها و خانه هایشان را نابود شده دیدند و از نظر سیاسی نیز از رقیب نزدیک خود یعنی کُردها به شدت عقب افتادند.
این مسائل باعث شد تا رهبران سیاسی آنها در دوره چهارم انتخابات پارلمان با عنوان عدم آمادگی اهل سنت برای برگزاری انتخابات، خواهان تعویق در برگزاری انتخابات حداقل به مدت 6 ماه تا یکسال در مناطق سنی نشین شوند.
دلیل واقعی این خواسته را شاید بتوان نارضایتی عمومی اهل سنت از نمایندگان خود در بغداد دانست که در ایام جنگ چهار ساله هیچ دلجویی از آنها نشده و کاری برای خارج کردن مردم از مصائب جنگ انجام ندادند و در ایام انتخابات، مردم این کوتاهی را به خاطر داشتند.
نتیجه نیز مشخص بود، حتی سلیم جبوری رئیس پارلمان نیز نتوانست آرای لازم را کسب کند و افرادی روی کار آمدند که منتقد سیاسیون سلف خود بودند.
در ایام بعد از انتخابات نیز اهل سنت عراق به دلیل دلمشغولیهای ناشی از ویرانی مناطق خود و نیز نبود رهبر واحد در ماجرای چانه زنی ها برای تشکیل ائتلاف اکثریت و فراکسیون بزرگ نتوانستند راه به جایی برده و انفعال آنها در تقسیم‌شان بین دو ائتلاف بزرگ شیعه نمود یافت.
در حالیکه کُردها همواره تلاش داشته‌اند تا با اتحاد خود بیشترین امتیازات را از بغداد کسب کنند، اهل سنت متفرق بودند و خواسته چندانی جز انتخاب رئیس مجلس و نیز وزیر دفاع از اهل سنت به مانند دوره های گذشته نداشتند.
البته نباید از این امر غافل شد که در این دوره، کردها نیز به واسطه دو شکست بزرگ ناشی از سیاست‌های مسعود بارزانی در همه پرسی جدایی و ماجرای کرکوک دچار تفرقه شده و دو دستگی آنها در ماجرای انتخاب رئیس جمهور آشکار و عیان شد.
اهل سنت اما برای به چالش کشیدن حکومت مرکزی مانند گذشته اهرمی نداشته و به نوعی خود را تسلیم جریان آب کرد تا بتواند در سالهای آینده خود را بازیابی کند.
آنهایی که در دوره‌های گذشته یکی از وزارتخانه‌های دارایی، خارجه و کشور را نیز علاوه بر وزارت دفاع دنبال می‌کردند، در این دوره تنها به سهم تصریح شده شان طی سه دوره گذشته اکتفا کردند.
هر چند اهل سنت هنوز هم در دل سودای سیادت مجدد بر عراق را دارند و به گفته یک مقام آمریکایی، "آنها تا همین مدت زمان نزدیک خودشان را اکثریت می پنداشتند و میگفتند که 51 درصد جمعیت عراق را تشکیل می دهند. هیچ کس هم نمی توانست آنها را قانع کند که حرفی که می زنند صحیح نیست. شاید حتی تا همین الآن هم همین نظر را داشته باشند. اما الآن می گویند خودشان و کردهای اهل تسنن 51 درصد از ملت عراق را شامل می شوند." اما باید گفت که دموکراسی به وجود آمده در عراق و میزان قدرت‌گیری سیاسی بر اساس جمعیت هر گروه، چشم انداز روشنی برای این رویا متصور نبوده و آنها تنها می‌توانند با مشارکت سیاسی و استفاده از فرصت‌هایی که در بستر سیاسی روی می‌دهد نقش خود  راکمرنگتر یا پررنگتر کنند.
اگرچه باید گفت که آنها به خوبی به این موضوع پی برده‌اند و محک آنها برای ائتلاف با کردها در ابتدای رقابت‌های انتخاباتی دوره چهارم و بعد پیوستنشان به جریانات شیعه با علم به وجود ابتکار عمل در این جریان، نشانگر آمادگی شان برای بازی در زمین سیاسی جدید بعد از دوره رژیم بعث است.
ادامه این روند اما به نوع بازی ائتلافهای بزرگ شیعه و میزان بازی دهی به اهل سنت و همین طور کُردها در حکومتداری باز می‌گردد تا دوباره ماجرای سرخوردگی آنها و بوجود آمدن نسخه های دیگر از داعش تکرار نشود.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

چگونه بدون آرایش زیبا باشیم؟
آیا هر روز ساعت ها وقت خود را در مقابل آینه می گذرانید و برای زیباتر کردن تان تلاش می کنید؟ آرایش یکی از شیوه های جذابیت صورت است اما تنها راه حل نیست. شما با چهره بدون آرایش و طبیعی خود هم می توانید به زیبایی هر چه تمام تر بدرخشید. کافی ست برخی نکات را که در ادامه برایتان آورده ایم، رعایت کنید.
روش جذب فالوور واقعی در اینستاگرام
از آنجایی که اینستاگرام یک شبکه اجتماعی بصری است و در آن محتوای تصویری و ویدئویی حرف اول را می‌زند باید صفحه شما در این شبکه کاربری چشم‌نواز و مخاطب‌پسند باشد. به عبارت دیگر پروفایل شما در اینستاگرام عملاً نقش وب‌سایت، کارت ویزیت و ویترین فروشگاه مجازی شما را ایفا می‌کند.
مرفاوی: شفر به نظر کمیته فنی اهمیت نمی‌دهد
سرمربی پیشین تیم فوتبال استقلال با انتقاد از روندی که بین برخی تیم‌ها شکل گرفته و منجر به صدور بیانیه‌ها علیه داوری شده است گفت: وینفرد شفر به نظر کمیته فنی اهمیت نمی‌دهد.
موضع برانکو برای تمدید قرارداد بشار مشخص شد
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس نظر نهایی خود را درباره ادامه همکاری با هافبک ملی پوش عراقی تیمش ارائه کرد.
اوسپینا: امیدوارم نتایج خوبی با کی‌روش بگیریم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال کلمبیا اظهار امیدواری کرد این تیم با کارلوس کی‌روش نتایج خوبی بگیرد.
اینفانتینو: ۴۸ تیمی شدن جام جهانی امکان دارد
رئیس فدراسیون جهانی فوتبال اعلام کرد که همچنان برگزار شدن جام جهانی 2022 قطر با 48 تیم در دست بررسی است.
دروازه‌بان رقیب قطری پرسپولیس مصدوم شد
دروازه بان اصلی السد قطر به خاطر مصدومیت بازی امروز تیمش مقابل الخور را از دست داد.
آلگری: از لحاظ بدنی پیشرفت کردیم
سرمربی یوونتوس پس از پیروزی مقابل فروزینونه گفت: با چشم پوشی از بازی ما با پارما در این فصل در سری آ عملکرد خوبی را داشتیم.
توصیه سرمربی سابق تراکتورسازی به گرت بیل
جان توشاک درباره بهبود شرایط گرت بیل و احتمال بازگشت به دوران مربیگری به صحبت پرداخت.
کواچ: جلوی لیورپول نباید اشتباه کنیم
سرمربی بایرن مونیخ با وجود برتری تیمش در بوندسلیگا از اشتباهات مداوم مدافعانش انتقاد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آمار اولیه ثبت‌نام در کنکور ۹۸
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: ثبت نام کنکور سراسری سال ۹۸ از ۲۴ بهمن ۹۷ آغاز شده است و تاکنون حدود ۱۲۷ هزار نفر در این آزمون ثبت نام کرده‌اند.
بازیکنان خارجی لیگ برتر؛ ۶ درصدی‌های گرانقیمت!
پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی فوتبال ایران بسته شد و تیم‌های حاضر در لیگ برتر، درگیر مسابقات فشرده خود شدند.
عکس یادگاری ژنرال با دوقلو‌های افسانه‌ای
گذر زمان و زندگی فوتبالی متفاوت در طی دو سه سال اخیر باعث شده تا دیگر تشخیص دوقلوهای افسانه ای فوتبال ایران کار سختی نباشد.
زندگی هنری سوسن تسلیمی؛ گیله زن تکرارنشدنی
سوسن تسلیمی تعداد انگشت شماری بازی در سینمای ایران داشته است، اما همین آثار به قدری قابل توجه و تامل بوده اند که نام او را برای همیشه در سینما جاودان ساخته اند.
راز پربیننده بودن سریال «لحظه گرگ و میش»
بازیگر نقش پدربزرگ خانواده در سریال "لحظه گرگ و میش" درباره راز جذب مخاطب این مجموعه تلویزیونی سخن گفت.
سفر پرنس چارلز به کوبا به عنوان نخستین فرد از خاندان سلطنتی انگلیس
استولتنبرگ: روسیه سیگنالی برای نجات معاهده INF نفرستاده است
کنفرانس مونیخ؛ تاکید بر نابودی داعش با مشارکت جمعی
رایزنی وزرای خارجه روسیه و آلمان در حاشیه کنفرانس مونیخ
گرامیداشت سومین ماه اعتراضات ˮجلیقه زردهاˮ در فرانسه
دولت ترامپ در برابر ۷ سوال مجلس سنا درباره قتل خاشقجی
ترامپ: شینزو آبه مرا نامزد صلح نوبل کرده است
انتخابات ریاست جمهوری نیجریه یک هفته به تعویق افتاد
هشدار دبیرکل ناتو درباره سرمایه گذاری چین در شبکه‌های موبایلی نسل ۵
انتقاد اپوزیسیون ونزوئلا از اختلال در روند کمک رسانی