آمریکا به جای ایران، خود را منزوی کرده است

17:11 ۹ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 164 0
آمریکا به جای ایران، خود را منزوی کرده است

الجزیره-ایرنا- «نورالدین بکیس » استاد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه الجزایر در خصوص تحریم های آمریکا ضد ملت ایران گفت، هدف آمریکا از این اقدام منزوی کردن ایران و ضربه زدن به آن است اما شواهد و قرائن حاکی از آن است که خود آمریکا منزوی شده است.

ایرنا

بکیس درگفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت، آمریکا با اعمال تحریم ها می خواهد حداکثر فشار ممکن را بر ایران وارد کند اما از سوی دیگر ایران نیز گزینه های زیادی برای کاهش اثرات این تحریم ها و تبدیل کردن تهدیدها به فرصت در اختیار دارد.
این استاد دانشگاه الجزایر در ادامه گفت، ایران از طریق توافق با بسیاری از کشورها توانسته است تا حدود زیادی تاثیر این تحریم ها را خنثی کند، متحدان آمریکا با این تحریم ها مخالفت کرده و موافق خارج شدن از توافق هسته ای با ایران نبوده اند.

** آمریکا به سوی منزوی شدن پیش می رود
بکیس افزود، متحدان آمریکا کم کم در حال فاصله گرفتن از این کشور هستند و می گویند دیگر نمی توانند در تحریم ها آن را همراهی کنند زیرا اقتصاد خود آن ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد، نمونه بارز آن ترکیه، ژاپن و عراق است، بنا بر این آمریکا دیگر آن امر و نهی کننده قبلی نیست و به میزان زیادی نفوذ خود را از دست داده است و به همین دلیل است که بسیاری از کشورها این روزها به آمریکا نه می گویند، وقتی آمریکا تصمیم گرفت سفارتش را از تل آویو به بیت المقدس منتقل کند نیز 129 کشور ضد این تصمیم آمریکا در سازمان ملل رای دادند ، باید گفت ما وارد مرحله جدیدی شده ایم.

** تحریم های آمریکا اثرگذاری خود را از دست داده است
بکیس در ادامه تحریم های آمریکا ضد ایران را سابقه دار دانست و گفت، این بار اثرگذاری تحریم ها در مقایسه با دوره های پیش کمتر خواهد بود زیرا اتحادیه اروپا، روسیه و چین کنار ایران ایستاده اند ،علاوه بر این، اکنون راه حل های زیادی برای ادامه روابط تجاری ایران با کشورهای دیگر و از جمله حذف دلار وجود دارد و جدا از این، آمریکا برخی کشورها را مجاز به خرید نفت از ایران کرده است.

** تحریم ها باعث همبستگی و اتحاد بیشتر مردم ایران می شود
این استاد دانشگاه الجزایری در مورد تاثیر این تحریم ها بر داخل ایران نیز گفت، این تحریم ها باعث افزایش همبستگی مردم ایران و قرار گرفتن همه در یک سنگر واحد می شود زیرا آمریکا با این اقدام خود همه را مجازات می کند و تفاوتی میان اصلاح طلب و اصولگرا نیست.

** به صفر رساندن صادرات نفت ایران کار ساده ای نیست
بکیس در خصوص تهدیدهای آمریکا مبنی بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران نیز گفت، جبران دو و نیم میلیون بشکه نفتی که ایران اکنون به بازار تزریق می کند، کار ساده ای نیست و ممکن است باعث افزایش قابل توجه قیمت نفت در بازارهای جهانی شود ، این برای آمریکا و شخص دونالد ترامپ که در صدد دومین بار رئیس جمهوری شدن است، به هیچ وجه خوب نیست .
بکیس افزود، ایران این روزها در شرایط خوبی به سر می برد، زیرا اکنون تنها کشوری نیست که مورد تحریم آمریکا قرار گرفته است، روسیه و چین نیز ازنظر اقتصادی تحت تحریم آمریکا هستند و آمریکا حتی میخواهد متحدان اروپایی اش را مجازات کند، ایران که با مشکل قلدری آمریکا مواجه است، بر قوانین و جامعه بین الملل برای اثبات حقانیت خود سرمایه گذاری کرده است.

** آمریکا نمی خواهد بپذیرد دوران جهان تک قطبی به سر آمده است
این کارشناس ارشد و تحلیلگر سیاسی الجزایری در خصوص اشتباهات آمریکا در سیاست هایش نیز گفت، برخی تصمیم های آمریکا نشان می دهد این کشور جوانب آن را درست نمی سنجد، به نظر می رسد آمریکا هنوز درک نکرده است که دوران جهان تک قطبی به سر آمده است، آمریکا از سال 1989 قدرت یکه تاز جهان بود و تا پیش از سال 2013 کسی جرات نداشت از حق وتو ضد تصمیم های آمریکا استفاده کند، آمریکا که قبلا در جنگ های مستقیم و وکالتی موفقیتی هایی داشت، این روزها متحمل شکست های پی در پی می شود.

** آمریکا بیم آن دارد کشورهای دیگری هم با الگوبرداری از ایران راه مقابله با آمریکا را برگزینند
بکیس در مورد علت دشمنی آمریکا با ایران نیز گفت، ایران طرح و برنامه های خاصی برای منطقه و جهان دارد، آمریکا با کشورهایی که طرح هایی جدید برای منطقه داشته باشند، رابطه خوبی ندارد .آمریکا با ژاپن و همچنین پاکستان کاری ندارد هرچند این کشور بمب هسته ای در اختیار دارد اما از کشورهایی که طرح ها و برنامه هایی بر خلاف طرح ها و برنامه های آمریکا دارند، هراس دارد ، آمریکا این روزها با نوعی دستپاچگی رفتار می کند.ایران برای آمریکا یک استثنا است که باعث ناراحتی اش شده است زیرا از 40 سال پیش که اقدام به تحریم آن کرده، هنوز تسلیم نشده است، واشنگتن بیم آن دارد کشورهای دیگر نیز از ایران برای مقابله با آمریکا الگوبرداری کنند و بخواهند از زیر سلطه آن خارج شوند، واشنگتن می خواهد همه تحت سلطه اش باشند و به این دلیل ایران را تحریم می کند که تهران خواستار خارج شدن کشورها از سلطه و نفوذ آمریکا است.ایران پیش از این به تنهایی بهای رویارویی با آمریکا را پرداخت کرده است اما اکنون کشورهای زیادی هستند که می خواهند از حلقه سلطه و نفوذ آمریکا خارج شوند و این آمریکا را تهدید می کند .روسیه و چین دو قدرت هستند که این روزها باعث نگرانی شدید آمریکا شده اند.

** ایران با همراه کردن کشورهای اروپایی ضربه سختی به آمریکا می زند
این استاد دانشگاه الجزایری در خصوص سیاست های ایران در خصوص برقراری رابطه با کشورهای مختلف گفت، ایران با روسیه و چین رابطه خوبی داشته و دارد اما هوش و نبوغ ایرانی، خود را در نزدیک شدن به اروپا نشان داده است، ایران با نزدیک شدن به کشورهای اروپایی و جلب حمایت آن ها می تواند به آمریکا از داخل و از جانب متحدانش ضربه بزند .ایران با داشتن اروپا در کنار خود دستاورد بزرگی داشته است، این اقدام از نظر سیاسی و دیپلماتیک بسیار مهم است که اروپا کنار ایران بایستد حتی اگر از نظر اقتصادی سود زیادی برای ایران نداشته باشد.
خاورم **2041**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

۱۵ گل و گیاهی که تنها با یک لیوان آب رشد می‌کنند
گل و گیاهان آپارتمانی باعث زیباتر شدن و دوستانه‌تر به نظر رسیدن فضا می‌شوند. اما بسیاری از مردم حوصله پرورش گیاهان را ندارند و در نتیجه از انرژی مثبت آن‌ها در خانه خود بهره نمی‌گیرند.
بنا: در این سال‌ها با کَلَک، کشتی دنیا را می‌بُردیم
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: با خودم فکر کردم اگر الان نیایم یک سال دیگر هم به بطالت می‌گذرد و باز هم چند ماه مانده به المپیک مجبور می‌شوم برگردم.
پرتغالی‌ها عذرخواهی نمی‌کنند!
در حالی که همه منتظر عذرخواهی دستیار کارلوس کی‌روش از اصحاب رسانه بودند اما سرمربی تیم‌ملی با آوردن عذر بدتر از گناه، سعی در توجیه رفتار ناشایست دستیارش دارد.
ژاوی یک ماه خانه نشین شد
هافبک اسپانیایی السد به خاطر آسیب دیدگی نمی‌تواند یک ماه تیمش را همراهی کند.
روشن: مدیران استقلال با هواداران شفاف باشند
پیشکسوت تیم فوتبال استقلال گفت: بسیاری از مشکلات باشگاه از عدم شفاف سازی مدیرانش با هواداران نشات می‌گیرد که با اندکی مدیریت می‌توان آن را مرتفع کرد.
ابراهیمی و طارمی در میان برترین‌های لیگ قطر
یک رسانه قطری امید ابراهیمی (الاهلی) و مهدی طارمی (الغرافه) را در فهرست برترین بازیکنان خارجی ۲ فصل اخیر لیگ ستارگان قرار داده است.
تیم ملی وارد قطر شد
اعضای تیم ملی برای دیدار برابر ونزوئلا وارد قطر شدند.
زمزمه بازگشت رضا یزدانی به عرصه ملی کشتی
با توجه به تغییر و تحولات اخیر در فدراسیون کشتی گفته می شود کاپیتان پیشین تیم ملی کشتی آزاد هم در کش و قوس بازگشت به میدان است.
بیرانوند از لیست توپ طلا خط خورد
نام علیرضا بیرانوند در بین سه نامزد دریافت توپ طلا دیده نمی شود .
کمیته انضباطی به سمت پرسپولیس غش کرد؟!
روز گذشته کمیته انظباطی فدراسیون فوتبال در مورد درگیری پس از بازی سایپا و پرسپولیس حکم صادر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پرتغالی‌ها عذرخواهی نمی‌کنند!
در حالی که همه منتظر عذرخواهی دستیار کارلوس کی‌روش از اصحاب رسانه بودند اما سرمربی تیم‌ملی با آوردن عذر بدتر از گناه، سعی در توجیه رفتار ناشایست دستیارش دارد.
هاتگرام و تلگرام طلایی تا آذرماه فرصت دارند
معاون مرکز ملی فضای مجازی درگفتگویی درباره دلایل اقدام این مرکز برای توقف حمایت از ۵ پیام‌رسان بومی، تعیین تکلیف نسخه های فارسی تلگرام وآخرین وضعیت فیلترینگ این شبکه خارجی توضیح داد.
عاشقانه هایی که زندگی را به آتش می‌کشند
مجموعه داستان‌ خواب‌های مشکوک از سری کتاب‌های سمر (نسخه سیاه) به شمار می‌آید که توسط مصطفی علیزاده نوشته شده و نشر بان آن را منتشر کرده است.
ترسناک‌ترین فیلم‌های کره‌ای؛ ببینید و جیغ بکشید!
کشور‌های شرق دور مثل ژاپن و کره‌جنوبی هر یک با رویکرد‌های خاص خود، تقریبا از سال ۲۰۰۰ به صورت جدی وارد فیلم‌سازی در ژانر وحشت شده‌اند. البته بر‌عکس ژاپن که توانسته با استفاده از نگاه آتئیستی‌اش به مقوله ترس، سینمای خاص خود را پایه‌گذاری کند و حتی الگوی هالیوود در ژانر وحشت باشد، کره‌جنوبی با توجه به پیشینه و تاریخش، توفیق کمتری داشته است.
سایه سیاست های ترامپ برنشست 'جی 20' در آرژانتین
آمریکا توان منزوی کردن ایران را ندارد
شرودر: آلمان به جای توجه به آمریکا، به چین فکر کند
ارتباط مالی ترامپ با آل سعود دلیل تعلل در مساله خاشقچی است
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه  یکشنبه تا صبح  دوشنبه
سازمان ملل تحریم های غیرقانونی علیه ایران را پیگیری کند
خواستار معرفی نامزد جایگزین ترامپ برای انتخابات آینده شد
ترامپ از احتمال تغییرات جدید در ترکیب یارانش خبر داد
سناتور آمریکایی: تحریم اتباع سعودی نشان دهنده موضع ضعف بود
کرسی فلوریدا در سنای آمریکا به نامزد جمهوریخواه رسید