آمریکا به جای ایران، خود را منزوی کرده است

17:11 ۱۶۶ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 345 0
آمریکا به جای ایران، خود را منزوی کرده است

الجزیره-ایرنا- «نورالدین بکیس » استاد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه الجزایر در خصوص تحریم های آمریکا ضد ملت ایران گفت، هدف آمریکا از این اقدام منزوی کردن ایران و ضربه زدن به آن است اما شواهد و قرائن حاکی از آن است که خود آمریکا منزوی شده است.

ایرنا

بکیس درگفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت، آمریکا با اعمال تحریم ها می خواهد حداکثر فشار ممکن را بر ایران وارد کند اما از سوی دیگر ایران نیز گزینه های زیادی برای کاهش اثرات این تحریم ها و تبدیل کردن تهدیدها به فرصت در اختیار دارد.
این استاد دانشگاه الجزایر در ادامه گفت، ایران از طریق توافق با بسیاری از کشورها توانسته است تا حدود زیادی تاثیر این تحریم ها را خنثی کند، متحدان آمریکا با این تحریم ها مخالفت کرده و موافق خارج شدن از توافق هسته ای با ایران نبوده اند.

** آمریکا به سوی منزوی شدن پیش می رود
بکیس افزود، متحدان آمریکا کم کم در حال فاصله گرفتن از این کشور هستند و می گویند دیگر نمی توانند در تحریم ها آن را همراهی کنند زیرا اقتصاد خود آن ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد، نمونه بارز آن ترکیه، ژاپن و عراق است، بنا بر این آمریکا دیگر آن امر و نهی کننده قبلی نیست و به میزان زیادی نفوذ خود را از دست داده است و به همین دلیل است که بسیاری از کشورها این روزها به آمریکا نه می گویند، وقتی آمریکا تصمیم گرفت سفارتش را از تل آویو به بیت المقدس منتقل کند نیز 129 کشور ضد این تصمیم آمریکا در سازمان ملل رای دادند ، باید گفت ما وارد مرحله جدیدی شده ایم.

** تحریم های آمریکا اثرگذاری خود را از دست داده است
بکیس در ادامه تحریم های آمریکا ضد ایران را سابقه دار دانست و گفت، این بار اثرگذاری تحریم ها در مقایسه با دوره های پیش کمتر خواهد بود زیرا اتحادیه اروپا، روسیه و چین کنار ایران ایستاده اند ،علاوه بر این، اکنون راه حل های زیادی برای ادامه روابط تجاری ایران با کشورهای دیگر و از جمله حذف دلار وجود دارد و جدا از این، آمریکا برخی کشورها را مجاز به خرید نفت از ایران کرده است.

** تحریم ها باعث همبستگی و اتحاد بیشتر مردم ایران می شود
این استاد دانشگاه الجزایری در مورد تاثیر این تحریم ها بر داخل ایران نیز گفت، این تحریم ها باعث افزایش همبستگی مردم ایران و قرار گرفتن همه در یک سنگر واحد می شود زیرا آمریکا با این اقدام خود همه را مجازات می کند و تفاوتی میان اصلاح طلب و اصولگرا نیست.

** به صفر رساندن صادرات نفت ایران کار ساده ای نیست
بکیس در خصوص تهدیدهای آمریکا مبنی بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران نیز گفت، جبران دو و نیم میلیون بشکه نفتی که ایران اکنون به بازار تزریق می کند، کار ساده ای نیست و ممکن است باعث افزایش قابل توجه قیمت نفت در بازارهای جهانی شود ، این برای آمریکا و شخص دونالد ترامپ که در صدد دومین بار رئیس جمهوری شدن است، به هیچ وجه خوب نیست .
بکیس افزود، ایران این روزها در شرایط خوبی به سر می برد، زیرا اکنون تنها کشوری نیست که مورد تحریم آمریکا قرار گرفته است، روسیه و چین نیز ازنظر اقتصادی تحت تحریم آمریکا هستند و آمریکا حتی میخواهد متحدان اروپایی اش را مجازات کند، ایران که با مشکل قلدری آمریکا مواجه است، بر قوانین و جامعه بین الملل برای اثبات حقانیت خود سرمایه گذاری کرده است.

** آمریکا نمی خواهد بپذیرد دوران جهان تک قطبی به سر آمده است
این کارشناس ارشد و تحلیلگر سیاسی الجزایری در خصوص اشتباهات آمریکا در سیاست هایش نیز گفت، برخی تصمیم های آمریکا نشان می دهد این کشور جوانب آن را درست نمی سنجد، به نظر می رسد آمریکا هنوز درک نکرده است که دوران جهان تک قطبی به سر آمده است، آمریکا از سال 1989 قدرت یکه تاز جهان بود و تا پیش از سال 2013 کسی جرات نداشت از حق وتو ضد تصمیم های آمریکا استفاده کند، آمریکا که قبلا در جنگ های مستقیم و وکالتی موفقیتی هایی داشت، این روزها متحمل شکست های پی در پی می شود.

** آمریکا بیم آن دارد کشورهای دیگری هم با الگوبرداری از ایران راه مقابله با آمریکا را برگزینند
بکیس در مورد علت دشمنی آمریکا با ایران نیز گفت، ایران طرح و برنامه های خاصی برای منطقه و جهان دارد، آمریکا با کشورهایی که طرح هایی جدید برای منطقه داشته باشند، رابطه خوبی ندارد .آمریکا با ژاپن و همچنین پاکستان کاری ندارد هرچند این کشور بمب هسته ای در اختیار دارد اما از کشورهایی که طرح ها و برنامه هایی بر خلاف طرح ها و برنامه های آمریکا دارند، هراس دارد ، آمریکا این روزها با نوعی دستپاچگی رفتار می کند.ایران برای آمریکا یک استثنا است که باعث ناراحتی اش شده است زیرا از 40 سال پیش که اقدام به تحریم آن کرده، هنوز تسلیم نشده است، واشنگتن بیم آن دارد کشورهای دیگر نیز از ایران برای مقابله با آمریکا الگوبرداری کنند و بخواهند از زیر سلطه آن خارج شوند، واشنگتن می خواهد همه تحت سلطه اش باشند و به این دلیل ایران را تحریم می کند که تهران خواستار خارج شدن کشورها از سلطه و نفوذ آمریکا است.ایران پیش از این به تنهایی بهای رویارویی با آمریکا را پرداخت کرده است اما اکنون کشورهای زیادی هستند که می خواهند از حلقه سلطه و نفوذ آمریکا خارج شوند و این آمریکا را تهدید می کند .روسیه و چین دو قدرت هستند که این روزها باعث نگرانی شدید آمریکا شده اند.

** ایران با همراه کردن کشورهای اروپایی ضربه سختی به آمریکا می زند
این استاد دانشگاه الجزایری در خصوص سیاست های ایران در خصوص برقراری رابطه با کشورهای مختلف گفت، ایران با روسیه و چین رابطه خوبی داشته و دارد اما هوش و نبوغ ایرانی، خود را در نزدیک شدن به اروپا نشان داده است، ایران با نزدیک شدن به کشورهای اروپایی و جلب حمایت آن ها می تواند به آمریکا از داخل و از جانب متحدانش ضربه بزند .ایران با داشتن اروپا در کنار خود دستاورد بزرگی داشته است، این اقدام از نظر سیاسی و دیپلماتیک بسیار مهم است که اروپا کنار ایران بایستد حتی اگر از نظر اقتصادی سود زیادی برای ایران نداشته باشد.
خاورم **2041**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بازدید وزیر نیرو از محل اجرای سد مخزنی لاسک گیلان
رشت - ایرنا - رضا اردکانیان وزیر نیرو با همراهی استاندار گیلان از محل اجرای سد مخزنی لاسک در شهرستان شفت بازدید کرد.
تداوم کمک های مردمی به سیل زدگان
استانها - ایرنا - اگر چه سیلی از آب، خانه های برخی هموطنان را دچار آسیب کرد ولی سیل محبت و همدلی مرهمی بر این ویرانی ها و دردها بود و مردم نیکوکار با تمام ظرفیت های خود برای کاهش آلام مردم مناطق سیل زده پای کار هستند.
ممنوعیت تردد در 28 محور به دلیل شرایط جوی
تهران - ایرنا - در حال حاضر تردد در 28 محور برون شهری کشور به دلیل اختلالات و شرایط جوی ممنوع است.
برق 70 روستای سیل زده خوزستان همچنان قطع است
اهواز - ایرنا - مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز گفت:70 روستای خوزستان به دلیل وقوع سیلاب همچنان بی برق هستند درواقع برق این روستاها برای حفظ جان مردم قطع شده تا پس از کاهش میزان آب، مجدداً برقدار شوند.
سند مهارت آموزی استان های کشور تدوین می شود
اردبیل- ایرنا- معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اعلام کرد که با همکاری استانداری ها سند مهارت آموزی کشور تدوین می شود.
دیدنگار فروش محصولات بی‌نظیر کمپینگ و سفر عکاسی
کمپینگ و سفر به دل طبیعت برای عکاسی از لذت‌بخش‌ترین کارهای جمعی است که هر شخص عکاس و علاقه‌مند به عکاسی می‌تواند تجربه کند. بودن در دل طبیعت در یک اجتماع کوچک از علاقه‌مندان عکاسی اتفاق زیبا و به‌یادماندنی‌ است.
4574 سیلزده در خراسان رضوی امدادرسانی شده اند
مشهد- ایرنا- رئیس مرکز کنترل و هماهنگی عملیات هلال احمر خراسان رضوی گفت: به چهار هزار و 574 سیلزده در این استان طی روزهای 24 فروردین گذشته تا سوم اردیبهشت ماه جاری توسط نیروهای جمعیت هلال احمر امدادرسانی شده اند.
شوخی بهارستانی
«می‌خواهیم پیشنهاد بدهیم یک روز آقای آذری جهرمی را به بهانه استیضاح دعوت کنند مجلس، بعد ایشان با کلی گزارش از عملکرد وزارت ارتباطات بیایند در صحن علنی، یک‌دفعه یکی از نمایندگان پِخی بزند زیر خنده و بگوید: «می‌خواستیم یه وزیر دیگه رو استیضاح کنیم، آدرس رو اشتباه فرستادیم! حالا تا اینجا اومدی بیا یه فیلترشکن خوب بریز! چند وقته این خرگوشه اصلاً خوب کار نمی‌کنه!»
گرگان آماده تاجگذاری در بسکتبال ایران
گرگان - ایرنا - فقط یک روز تا آغاز چند بازی جذاب و نفس گیر فینال لیگ برتر بسکتبال کشور باقی مانده و هواداران تیم شهرداری گرگان برای کسب افتخاری بزرگ و سنجاق شدن به تاریخ لحظه شماری می کنند.
برآورد اولیه خسارت سیل در خراسان رضوی 13 هزار میلیارد ریال است
مشهد- ایرنا- معاون اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: وقوع سیل از ابتدای امسال تاکنون حدود 13 هزار میلیارد ریال خسارت به بخشهای مختلف در این استان وارد کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
بازدید وزیر نیرو از محل اجرای سد مخزنی لاسک گیلان
رشت - ایرنا - رضا اردکانیان وزیر نیرو با همراهی استاندار گیلان از محل اجرای سد مخزنی لاسک در شهرستان شفت بازدید کرد.
تداوم کمک های مردمی به سیل زدگان
استانها - ایرنا - اگر چه سیلی از آب، خانه های برخی هموطنان را دچار آسیب کرد ولی سیل محبت و همدلی مرهمی بر این ویرانی ها و دردها بود و مردم نیکوکار با تمام ظرفیت های خود برای کاهش آلام مردم مناطق سیل زده پای کار هستند.
ممنوعیت تردد در 28 محور به دلیل شرایط جوی
تهران - ایرنا - در حال حاضر تردد در 28 محور برون شهری کشور به دلیل اختلالات و شرایط جوی ممنوع است.
تقلای ترامپ برای جلوگیری از افشای رسوایی‌ها
ظریف: ایران به دنبال تقابل نیست اما از خود دفاع می کند
پمپئو با همتای قطری درباره ایران گفت وگو کرد
حماس تحریم های آمریکا علیه ایران را محکوم کرد
پاسخ منفی متحدان آمریکا برای اعزام نیرو به سوریه
آمریکا تشکیل کنفدراسیون میان اردن، رژیم صهیونیستی و فلسطین را رد کرد
عملیات خنثی سازی یک بمب 250 کیلویی در آلمان خسارت به بار آورد
آلمان بار دیگر بر پایبندی خود به برجام تاکید کرد
ترکیه بیانیه ترامپ در خصوص کشتار ارامنه را محکوم کرد
خزانه داری آمریکا دو فرد و سه نهاد مرتبط با حزب الله را تحریم کرد