آمریکا به جای ایران، خود را منزوی کرده است

17:11 ۷۱ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 222 0
آمریکا به جای ایران، خود را منزوی کرده است

الجزیره-ایرنا- «نورالدین بکیس » استاد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه الجزایر در خصوص تحریم های آمریکا ضد ملت ایران گفت، هدف آمریکا از این اقدام منزوی کردن ایران و ضربه زدن به آن است اما شواهد و قرائن حاکی از آن است که خود آمریکا منزوی شده است.

ایرنا

بکیس درگفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت، آمریکا با اعمال تحریم ها می خواهد حداکثر فشار ممکن را بر ایران وارد کند اما از سوی دیگر ایران نیز گزینه های زیادی برای کاهش اثرات این تحریم ها و تبدیل کردن تهدیدها به فرصت در اختیار دارد.
این استاد دانشگاه الجزایر در ادامه گفت، ایران از طریق توافق با بسیاری از کشورها توانسته است تا حدود زیادی تاثیر این تحریم ها را خنثی کند، متحدان آمریکا با این تحریم ها مخالفت کرده و موافق خارج شدن از توافق هسته ای با ایران نبوده اند.

** آمریکا به سوی منزوی شدن پیش می رود
بکیس افزود، متحدان آمریکا کم کم در حال فاصله گرفتن از این کشور هستند و می گویند دیگر نمی توانند در تحریم ها آن را همراهی کنند زیرا اقتصاد خود آن ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد، نمونه بارز آن ترکیه، ژاپن و عراق است، بنا بر این آمریکا دیگر آن امر و نهی کننده قبلی نیست و به میزان زیادی نفوذ خود را از دست داده است و به همین دلیل است که بسیاری از کشورها این روزها به آمریکا نه می گویند، وقتی آمریکا تصمیم گرفت سفارتش را از تل آویو به بیت المقدس منتقل کند نیز 129 کشور ضد این تصمیم آمریکا در سازمان ملل رای دادند ، باید گفت ما وارد مرحله جدیدی شده ایم.

** تحریم های آمریکا اثرگذاری خود را از دست داده است
بکیس در ادامه تحریم های آمریکا ضد ایران را سابقه دار دانست و گفت، این بار اثرگذاری تحریم ها در مقایسه با دوره های پیش کمتر خواهد بود زیرا اتحادیه اروپا، روسیه و چین کنار ایران ایستاده اند ،علاوه بر این، اکنون راه حل های زیادی برای ادامه روابط تجاری ایران با کشورهای دیگر و از جمله حذف دلار وجود دارد و جدا از این، آمریکا برخی کشورها را مجاز به خرید نفت از ایران کرده است.

** تحریم ها باعث همبستگی و اتحاد بیشتر مردم ایران می شود
این استاد دانشگاه الجزایری در مورد تاثیر این تحریم ها بر داخل ایران نیز گفت، این تحریم ها باعث افزایش همبستگی مردم ایران و قرار گرفتن همه در یک سنگر واحد می شود زیرا آمریکا با این اقدام خود همه را مجازات می کند و تفاوتی میان اصلاح طلب و اصولگرا نیست.

** به صفر رساندن صادرات نفت ایران کار ساده ای نیست
بکیس در خصوص تهدیدهای آمریکا مبنی بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران نیز گفت، جبران دو و نیم میلیون بشکه نفتی که ایران اکنون به بازار تزریق می کند، کار ساده ای نیست و ممکن است باعث افزایش قابل توجه قیمت نفت در بازارهای جهانی شود ، این برای آمریکا و شخص دونالد ترامپ که در صدد دومین بار رئیس جمهوری شدن است، به هیچ وجه خوب نیست .
بکیس افزود، ایران این روزها در شرایط خوبی به سر می برد، زیرا اکنون تنها کشوری نیست که مورد تحریم آمریکا قرار گرفته است، روسیه و چین نیز ازنظر اقتصادی تحت تحریم آمریکا هستند و آمریکا حتی میخواهد متحدان اروپایی اش را مجازات کند، ایران که با مشکل قلدری آمریکا مواجه است، بر قوانین و جامعه بین الملل برای اثبات حقانیت خود سرمایه گذاری کرده است.

** آمریکا نمی خواهد بپذیرد دوران جهان تک قطبی به سر آمده است
این کارشناس ارشد و تحلیلگر سیاسی الجزایری در خصوص اشتباهات آمریکا در سیاست هایش نیز گفت، برخی تصمیم های آمریکا نشان می دهد این کشور جوانب آن را درست نمی سنجد، به نظر می رسد آمریکا هنوز درک نکرده است که دوران جهان تک قطبی به سر آمده است، آمریکا از سال 1989 قدرت یکه تاز جهان بود و تا پیش از سال 2013 کسی جرات نداشت از حق وتو ضد تصمیم های آمریکا استفاده کند، آمریکا که قبلا در جنگ های مستقیم و وکالتی موفقیتی هایی داشت، این روزها متحمل شکست های پی در پی می شود.

** آمریکا بیم آن دارد کشورهای دیگری هم با الگوبرداری از ایران راه مقابله با آمریکا را برگزینند
بکیس در مورد علت دشمنی آمریکا با ایران نیز گفت، ایران طرح و برنامه های خاصی برای منطقه و جهان دارد، آمریکا با کشورهایی که طرح هایی جدید برای منطقه داشته باشند، رابطه خوبی ندارد .آمریکا با ژاپن و همچنین پاکستان کاری ندارد هرچند این کشور بمب هسته ای در اختیار دارد اما از کشورهایی که طرح ها و برنامه هایی بر خلاف طرح ها و برنامه های آمریکا دارند، هراس دارد ، آمریکا این روزها با نوعی دستپاچگی رفتار می کند.ایران برای آمریکا یک استثنا است که باعث ناراحتی اش شده است زیرا از 40 سال پیش که اقدام به تحریم آن کرده، هنوز تسلیم نشده است، واشنگتن بیم آن دارد کشورهای دیگر نیز از ایران برای مقابله با آمریکا الگوبرداری کنند و بخواهند از زیر سلطه آن خارج شوند، واشنگتن می خواهد همه تحت سلطه اش باشند و به این دلیل ایران را تحریم می کند که تهران خواستار خارج شدن کشورها از سلطه و نفوذ آمریکا است.ایران پیش از این به تنهایی بهای رویارویی با آمریکا را پرداخت کرده است اما اکنون کشورهای زیادی هستند که می خواهند از حلقه سلطه و نفوذ آمریکا خارج شوند و این آمریکا را تهدید می کند .روسیه و چین دو قدرت هستند که این روزها باعث نگرانی شدید آمریکا شده اند.

** ایران با همراه کردن کشورهای اروپایی ضربه سختی به آمریکا می زند
این استاد دانشگاه الجزایری در خصوص سیاست های ایران در خصوص برقراری رابطه با کشورهای مختلف گفت، ایران با روسیه و چین رابطه خوبی داشته و دارد اما هوش و نبوغ ایرانی، خود را در نزدیک شدن به اروپا نشان داده است، ایران با نزدیک شدن به کشورهای اروپایی و جلب حمایت آن ها می تواند به آمریکا از داخل و از جانب متحدانش ضربه بزند .ایران با داشتن اروپا در کنار خود دستاورد بزرگی داشته است، این اقدام از نظر سیاسی و دیپلماتیک بسیار مهم است که اروپا کنار ایران بایستد حتی اگر از نظر اقتصادی سود زیادی برای ایران نداشته باشد.
خاورم **2041**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

8 رمز و راز جالب در گنجینه اسلام-از تشخیص بهشتی‌بودن تا سریع‌ترین راه استجابت دعا
در این مطلب شما را با رمز و رازهایی جالب در گنجینه اسلام آشنا خواهیم کرد.
انواع بی خوابی را بشناسید
یک مطالعه جدید از سوی متخصصان پنج نوع بی‌خوابی را معرفی کرده‌ که هر یک با ویژگی‌های خاص خود از دیگری متمایز هستند.
چگونه دندان‌هایی سفید و سالم داشته باشیم؟
حضرت امام رضا (ع) در رساله طب الرضا روش‌های حفظ سلامت و زیبایی دندان‌ها را بیان فرموده اند.
با خواص فوق العاده زعفران آشنا شوید
زعفران گران‌ترین ادویه جهان است. قیمت بالای آن به دلیل نوع خاص و حساسیت کار تولید و روند برداشت محصول است.
پیش از ورزش صبحگاهی صبحانه کمی مصرف کنید
یک دکترای فیزیولوژی ورزشی گفت: پیش از ورزش صبحگاهی صبحانه اندک مصرف کنید.
کاهش حملات صرع با یک رژیم غذایی!
مطالعه اخیر نشان می‌دهد افزایش کتون‌های خون می‌تواند بدون محدودیت در رژیم غذایی و با استفاده از مکمل کتوژنیک به کاهش حملات صرع کمک کند.
بلایی که بی‌خوابی شبانه بر سرتان می‌آورد
طبق نتایج یک مطالعه، افرادی که کمتر از ۶ ساعت در شب می‌خوابند در مقایسه با افرادی که ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه دارند، ۲۷ درصد بیشتر با افزایش ریسک مشکلات عروق خونی روبرو هستند.
میزان بالای کلسیم نشانه کدام بیماری خطرناک است؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، وجود لکه‌های کلسیم در دیواره عروق قلب می‌تواند نشانه اولیه بیماری قلبی عروقی باشد.
معادن ایران، سرمایه خفته
اصفهان - ایرنا - ایران با حدود 68 نوع ماده معدنی، 37 بیلیون تن ذخایر کشف شده و 57 بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان 15 قدرت معدنی جهان جای گرفته، اما فرآورده های معدنی تنها 0٫6 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد، این آمار مبین آن است که این ظرفیت کم نظیر اقتصادی برای توسعه کشور به کار گرفته نشده است.
سرکوب هزاران جلیقه زرد فرانسه با سلاح جدید
هزاران معترض فرانسوی که جلیقه زرد به تن داشتند برای دهمین هفته متوالی راهی خیابان‌های این کشور شدند و با سرکوب پلیس روبرو شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

8 رمز و راز جالب در گنجینه اسلام-از تشخیص بهشتی‌بودن تا سریع‌ترین راه استجابت دعا
در این مطلب شما را با رمز و رازهایی جالب در گنجینه اسلام آشنا خواهیم کرد.
انواع بی خوابی را بشناسید
یک مطالعه جدید از سوی متخصصان پنج نوع بی‌خوابی را معرفی کرده‌ که هر یک با ویژگی‌های خاص خود از دیگری متمایز هستند.
چگونه دندان‌هایی سفید و سالم داشته باشیم؟
حضرت امام رضا (ع) در رساله طب الرضا روش‌های حفظ سلامت و زیبایی دندان‌ها را بیان فرموده اند.
با خواص فوق العاده زعفران آشنا شوید
زعفران گران‌ترین ادویه جهان است. قیمت بالای آن به دلیل نوع خاص و حساسیت کار تولید و روند برداشت محصول است.
پیش از ورزش صبحگاهی صبحانه کمی مصرف کنید
یک دکترای فیزیولوژی ورزشی گفت: پیش از ورزش صبحگاهی صبحانه اندک مصرف کنید.
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید
اوج گیری جنگ قدرت در آمریکا
ترامپ همچنان درگیر پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا است