چه مراکزی مجوز ماساژدرمانی و آب‌درمانی را دارند؟

12:36 ۱۶۶ روز و ۸ ساعت پیش برترین ها 1,763 0
         چه مراکزی مجوز ماساژدرمانی و آب‌درمانی را دارند؟

به تازگی یکی از خدمات پرطرفدار در آرایشگاه‌ها، کلینیک‌های زیبایی و حتی مراکز لیزر، ماساژ است که این مراکز نیز برای رضایت مشتریان، ماساژ را هم جزو خدمات روتین خود قرار داده‌اند اما مشکل از آنجا شروع می‌شود که علاوه بر آنکه هر روز نوع جدید ماساژ و خواص آن تبلیغ می‌شود، بیشتر آنها ادعای درمان بیماری‌ها را هم دارند و همین کافی است که بسیاری از افراد برای درمان بیماری‌هایشان، ماساژ را انتخاب کنند.

برترین ها

هفته نامه سلامت - مهدیه آقازمانی: به تازگی یکی از خدمات پرطرفدار در آرایشگاه‌ها، کلینیک‌های زیبایی و حتی مراکز لیزر، ماساژ است که این مراکز نیز برای رضایت مشتریان، ماساژ را هم جزو خدمات روتین خود قرار داده‌اند اما مشکل از آنجا شروع می‌شود که علاوه بر آنکه هر روز نوع جدید ماساژ و خواص آن تبلیغ می‌شود، بیشتر آنها ادعای درمان بیماری‌ها را هم دارند و همین کافی است که بسیاری از افراد برای درمان بیماری‌هایشان، ماساژ را انتخاب کنند.

این درحالی است که ادعاهای درمانی دیگر مثل آب‌درمانی نیز کم‌کم به فهرست خدمات مراکز غیردرمانی افزوده می‌شود و طرفداران خودش را دارد.

البته که ماساژدرمانی و آب‌درمانی پیشینه علمی در دنیا دارد و نمی‌توان آنها را فریبنده یا غیرعلمی دانست، اما موضوع مهم این است که ماساژدرمانی قصه مراکز ترک اعتیاد را پیدا نکند که بدون مجور عین قارچ در هر محله و حتی کوچه‌ای یک مرکز ترک اعتیاد دایر می‌شد که بیشترشان هم بدون مجوز فعالیت می‌کردند و معلوم نبود، فعالیت‌هایشان بر چه مبنایی است. به تازگی معاون درمان وزارت بهداشت گفته ما مجوزی برای ماساژدرمانی و آب‌درمانی به مراکز غیردرمانی نمی‌دهیم.

در لابلای آگهی‌های ماساژدرمانی که جستجو می‌کنم، انواعی از بیماری‌ها از اسکلتی و عضلانی گرفته تا رفع اضطراب فهرست شده است. البته شکی نیست در تمام دنیا ثابت شده ماساژ می‌تواند نقش موثری در سلامتمان داشته باشد، اما ادعاهای مختلف درمانی جای بحث دارد.

         چه مراکزی مجوز ماساژدرمانی و آب‌درمانی را دارند؟

در یکی از این آگهی‌ها که مربوط به یک خانم دکتر روان‌شناس و مشاور است، ذکر شده خدمات ماساژ برای رفع اضطراب و استرس و اختلالات تکلمی و حرکتی برای بزرگسالان و کودکان؛ واژه «کودکان» را که دیدم تلفن را برداشتم تا در مورد جزییات آن بیشتر اطلاعات کسب کنم.

آقایی که پاسخم را داد ادعا کرد با این مرکز مشاوره همکاری می‌کند و کارشان به این صورت است که ابتدا یک کارشناس طب سنتی مزاج شما را تعیین می‌کند و بر اساس آن روغن مناسب شما تعیین می‌شود.

ما آناتومی‌شناس داریم که بدن را می‌بیند و عصب‌گیری می‌کند و بعد ماساژ انجام می‌شود. می‌پرسم: «شما در سایتتان ذکر کرده‌اید اختلالات تکلمی نیز با ماساژ برطرف می‌شود؟»

آقای ماساژور بلافاصله سوالم را با سوال جواب می‌دهد که: «شما برای خودتان می‌خواهید یا فرزندتان؟» می‌گویم: «برای فرزندم چون شما ماساژ کودکان را هم انجام می‌دهید!»

سریع می‌پرسد: «مشکل پسرتان چیه؟» کمی فکر می‌کنم و بعد ترجیح می‌دهم در مورد ادعاهای درمانی که این مرکز برایش ماساژ را تجویز می‌کند، بپرسم: «پسرم اضطراب دارد و همین باعث شده در تکلمش مشکل داشته باشد.»

پاسخ روشنی برای ماساژ کودکان جهت رفع اضطرابشان نداد و من را ارجاع داد به مرکز مشاوره خودشان تا در آنجا بگویند چه ماساژی برای پسرم مناسب است.

در آخر قیمت یک ساعت ماساژ را برای بزرگسالان 150 هزار تومان بیان کرد. البته وضع این مرکز ماساژ کمی بهتر از مراکزی است که نه فرد متخصصی در آن حضور دارد و نه کار علمی در آن انجام می‌شود، مثل افرادی که در آرایشگاه‌ها و کلینیک‌های لیزر و زیبایی و حتی استخر‌ها و باشگاه‌های ورزشی با گرفتن هزینه‌های هنگفت و با ادعای غیرواقعی، انواعی از ماساژ‌ها را انجام می‌دهند و بر عملکرد آنها هیچ نظارتی وجود ندارد.

به تازگی تبلیغاتی در مورد آب‌درمانی نیز بسیار دیده می‌شود که ادعاهای درمانی آن نیز مشابه ماساژدرمانی است. البته این بدان معنا نیست که هر مرکزی که خدمات ماساژ انجام می‌دهد کار غیرقانونی انجام داده و فعالیتش غیرعلمی است، بلکه صحبت سر ادعاهای مختلف علمی است.

مراکز فیزیوتراپی و توانبخشی می‌توانند ماساژدرمانی داشته باشند

دکترقاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت کار را یکسره کرده و در مورد فعالیت مراکز ماساژدرمانی گفته: «آب‌درمانی و ماساژدرمانی تاثیری در درمان بیماران ندارند و روش‌های مکمل محسوب می‌شوند.»

وی توضیح داد: «روش‌های آب‌درمانی و ماساژدرمانی که تبلیغات زیادی در سطح جامعه در مورد آنها می‌شود مبنی بر اینکه برای بهبود و درمان بیماری‌ها موثر هستند، تنها می‌توانند به‌عنوان یکی از روش‌های مکمل تسکین بیماری‌های مختلف و برای کاهش آلام بیماران مورد استفاده قرار گیرند.»

به گفته جان بابایی، وزارت بهداشت برای مراکز دارای این گونه فعالیت‌ها مجوزی صادر نکرده و فقط به مراکز توانبخشی برای درمان بیماران مجوز فعالیت می‌دهد.

این در حالی است که یکی از خدمات بسیاری از کلینیک‌های درد و مراکز فیزیوتراپی با تجویز پزشک، ماساژدرمانی است.

         چه مراکزی مجوز ماساژدرمانی و آب‌درمانی را دارند؟

دکتر محمد جهانگیری، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور نیز در پاسخ به این سوال که چه مراکز ماساژی مجوز دارند و فعالیتشان در چارچوب قانونی و علمی است، گفت: «موسسات فیزیوتراپی و توانبخشی مجوزهای خاص خود را برای ارائه خدمات ماساژدرمانی دارند و وزارت بهداشت به این مراکز مجوز می‌دهد، اما مجوزی برای آب‌درمانی و ماساژدرمانی که به ورزشگاه‌ها و بقیه مراکز داده شود، وجود ندارد.»

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه از نظر سلامت موسسات فیزیوتراپی و توانبخشی برای ماساژ مجوز دارند، ادامه ‌داد: «در غیراین صورت ماساژ جنبه تفریحی دارد و درمانی نیست. موضوع درمان و بازتوانی شاخصه‌های خود را دارد و همکاران ما در همین حوزه مجاز به ماساژ هستند. کارشناسان و متخصصان در رشته‌های مختلف طب توانبخشی و فیزیوتراپی و حتی طب ورزش می‌توانند ماساژدرمانی را در مراکز فیزیوتراپی و توانبخشی انجام دهند. در غیراین صورت هر مرکز دیگری که ادعای ماساژدرمانی کند، مجوز ندارند.»

وی در مورد آب‌درمانی نیز بیان می‌کند که در مورد آب‌درمانی مطالعاتی در حال انجام است که از طریق خواص آب اقدامات توانبخشی انجام شود و در حال طراحی است تا این مراکز نیز سر و سامان بگیرد و ادعاهای درمانی و تفریحی در آن مشخص باشد.

وزارت بهداشت مخالف ماساژ نیست

نکته مهم دیگر این است که آیا ماساژ در صورتی که توسط افراد متخصص انجام شود می‌تواند جنبه درمانی داشته باشد یا نه؟ دکتر علیرضا عسگری، مدیر کل دفتر نظارت بر درمان و اعتبار بخشی بیمارستان‌های وزارت بهداشت در گفت‌وگو با «سلامت» در این زمینه گفت: «ماساژ درمان است و نباید فکر کنیم از حوزه سلامت و درمان خارج است یا اینکه ما در وزارت بهداشت آن را قبول نداریم، اما آرایشگاه‌ها هرگز نمی‌توانند ماساژدرمانی داشته باشند و اگر چنین ادعایی کنند، مداخله در امر درمان و تخلف است.»

دکتر عسگری همان حرف دکتر جهانگیری را تایید می‌کند و با اشاره به اینکه در برخی فیزیوتراپی‌ها که برایش این خدمات تعریف شده، ماساژدرمانی انجام می‌شود، افزود: «به طور مشخص مراکز جامع توانبخشی می‌توانند ماساژدرمانی را انجام دهند و در این مراکز خدمات ماساژ جامع‌تر است و بیماران با بیماری‌های مختلف می‌توانند به آنها مراجعه کنند.»

در مراکز طب سنتی، ماساژدرمانی انجام می‌شود

دکتر عسگری با تاکید بر اینکه سلامتکده‌های طب سنتی هم می‌توانند، ماساژدرمانی و آب‌درمانی انجام دهند، تاکید کرد: «در سلامتکده‌های طب سنتی ماساژدرمانی و آب‌درمانی طبق آیین‌نامه‌های وزارت بهداشت تعریف شده ولی ممکن است عناوین مختلفی داشته باشد، مثل «آب زن» ولی این خدمات در سلامتکده‌های طب سنتی که زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت می‌کنند، کاملا مجاز است چون در سلامتکده تعریف شده و ما به آنها پروانه می‌دهیم و هویت دارد و زیر نظر وزارت بهداشت است.»

         چه مراکزی مجوز ماساژدرمانی و آب‌درمانی را دارند؟

باشگاه جای ماساژدرمانی نیست

مدیر کل دفتر نظارت بر درمان و اعتباربخشی بیمارستان‌ها با انتقاد از افزودن کلمه درمان بر بسیاری از خدمات غیرپزشکی و درمانی گفت: «گوشه باشگاه و آرایشگاه جای ماساژدرمانی نیست، ممکن است فردی ادعا کند ماساژ را بلد است و این کار را انجام دهد، مانعی ندارد ولی نباید ادعای درمانی داشته باشد چون ماساژ در برخی بیماری‌ها ضرر دارد، به طور مثال بیماری در پایش لخته خون دارد و یک فرد غیرمتخصص می‌گوید باید ماساژ دهیم، درحالی که لخته خون حرکت می‌کند و به بیمار صدمه می‌زند.»

از دکتر عسگری در مورد ماساژدرمانی و آب‌درمانی‌هایی که در کلینیک‌های زیبایی انجام می‌شود نیز پرسیدم. وی اینگونه توضیح ‌داد: «در کلینیک زیبایی که پزشک وجود دارد، ممکن است پزشک دوره طب سنتی را گذرانده باشد و ماساژ انجام دهد. حتی در آیین‌نامه آمده اگر یک پزشک دوره طب سنتی ببیند و ماساژ انجام دهد، باید اقداماتش طبق آیین‌نامه باشد و اگر نبود تخلف است، نوع تخلف تفاوت می‌کند، با فردی که اصلا تخصص ندارد ولی ادعای درمانی در بسیاری از بیماری‌ها را دارد.» این مقام مسوول در وزارت بهداشت در پایان حرف‌هایش بازهم تاکید ‌کرد: «ما با ماساژ مخالف نیستیم ولی هر فردی نمی‌تواند با دیدن دوره‌هایی ادعای ماساژدرمانی کند و بیماران را فریب دهد.»


گروه های زیر مجموعه سلامت

سلامت عمومی
سلامت عمومی

آخرین اخبار

یک نفر در تیراندازی اشرار مسلح در کامیاران به شهادت رسید
سنندج - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: در تیراندازی اشرار مسلح ضد انقلاب به سمت نیروهای نظامی در ارتفاعات شاهوی کامیاران یک نفر به شهادت رسید.
سرمربی تیم استقلال خوزستان:هنوز هم به بقا در لیگ امید داریم
اهواز - ایرنا - سرمربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: بازی برابر تیم نساجی برای ما بسیار اهمیت دارد چرا که هنوز به بقا در لیگ برتر امیدوار هستیم.
مقام وزارت نیرو: طراحی سیستم فاضلاب اهواز بازنگری می شود
تهران- ایرنا- معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تاکید کرد با توجه به مشکلات فاضلاب شهر اهواز که در سیل اخیر نمایان شد، «طراحی این سیستم به بازنگری نیاز دارد و بعد از فروکش سیلاب در این زمینه اقدام می شود.
بوی نامطبوع جنوب پایتخت تا 2 سال آینده برطرف می شود
شهرری- ایرنا- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمامی کانون های انتشار بوی نامطبوع جنوب پایتخت و اطراف فرودگاه امام (ره) شناساِیی شده و این کانون ها تا 2 سال آینده ساماندهی می شوند.
کمیته امداد سال گذشته 5 هزار شغل در تهران ایجاد کرد
تهران- ایرنا- معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان تهران از ایجاد 5153 فرصت شغلی برای مددجویان تحت حمایت خبر داد و گفت: این مددجویان در سال 97 از طریق دریافت تسهیلات اشتغال و معرفی به کاریابی ها مشغول به کار شدند.
استاندار تهران خواستار راه اندازی اطلس مبارزه با قاچاق شد
تهران ـ ایرنا ـ استاندار تهران خواستار راه اندازی سامانه ای با عنوان اطلس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با هدف ایجاد نگاه روشن تر و دقیق تر و توسعه اقدامات فرهنگی در این مقوله شد.
امسال 90 درصد واحدهای مسکونی سیل زدگان کشور بازسازی می شود
کرج - ایرنا - معاون عمران و توسعه امورشهری و روستایی وزارت کشور با بیان اینکه حدود 180 هزار خانه در سیل اخیر آسیب دیدند، گفت: طبق پیش بینی ها 90 درصد واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل تا پایان امسال نوسازی و مرمت می شود.
حقوق های زیر 2 میلیون تومان، 44 درصد افزایش می یابد
گچساران- ایرنا- نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: آن گروه از کارکنان دولت که زیر 2 میلیون ریال حقوق دریافت می کنند ،بیش از 44 درصد درسال جاری به حقوق آنان افزوده می شود.
نرخ بیکاری در خراسان جنوبی 3 درصد کاهش یافت
بیرجند - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی از کاهش سه درصدی نرخ بیکاری در استان خبر داد و گفت: سال 96 نرخ بیکاری استان 11.5 درصد و سال گذشته این رقم به 8.5 درصد کاهش یافت.
همدلی دولت و نیروهای مسلح در کاهش مخاطرات مردم موثر است
اهواز - ایرنا - رییس پلیس پیشگیری ناجا نقش محوری مردم در کاهش مخاطرات سیل را بی بدیل دانست و گفت: تقویت همدلی دولت با نیروهای مسلح و سایر بخش های خدمت رسان در کاهش مخاطرات مردم ضروری است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» منتشر می‌شود
آلبوم موسیقی «پرواز پرنده» با آهنگسازی و تنظیم مهدی عطاریان و خوانندگی مهدی قربانی، امیر محسنی و مهدی عطاریان در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.
گاز ادارات مازندران قطع شد- رانش زمین ادامه دارد
بارش برف در بالادست و باران در پایین دست مازندران طی دو روز گذشته، باز هم دردسرساز شده و خسارت‌های زیادی به بار آورده است به طوری که پل روستای منگل به عنوان مسیر ارتباطی بین محور سوادکوه با جاده نظامی قائمشهر فروریخت و برخی از منازل روستایی در فریدونکنار با مشکل آبگرفتگی رو به رو هستند و نیز باران به بسیاری از اراضی کشاورزی و بانک نشای کشاورزان آسیب جدی وارد کرده است.
واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
استاندار فارس: واحدهای صنعتی غیر فعال به چرخه تولید بازگردند
شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: آن دسته از واحدهای صنعتی که بنا به دلایلی غیر فعال هستند باید با همکاری بانک صنعت و معدن به چرخه تولید بازگردند.