تا مسائل زیر ساختی حل نشود نمی‌توان از وزرا انتظار معجزه داشت

11:08 ۱۶۷ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 170 0
تا مسائل زیر ساختی حل نشود نمی‌توان از وزرا انتظار معجزه داشت

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: تا مسائل زیرساختی را حل نکنیم،‌ نمی‌توانیم از وزرا انتظار معجزه داشته باشیم.

ایسنا

حسن لطفی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد مسائل کاری پیش روی وزرا گفت: در مصاحبه‌های قبلی خود نیز گفته‌ام با توجه به اینکه ما نتوانستیم زیرساخت‌ها را به طور استاندارد در وزارتخانه‌هایمان پی‌ریزی کنیم، نباید این انتظار را داشته باشیم که یک وزیر معجزه بکند. با یک مطالعه عمیق در حوزه کاری اکثر وزارتخانه‌های کشور متوجه می شویم که هیچ کدام برنامه منسجم، علمی و قابل اجرا با توجه به وضعیت امروز را ندارند.
لطفی تصریح کرد: تا زمانی که خود مجموعه دولت، مجلس و قوه قضاییه دست به دست هم ندهند و موانع را اعم از قانونی و غیر قانونی حل نکنند، مشکلات حل نمی‌شود. اگر زیرساخت‌ها را فراهم نکنیم و بر اساس موازین علمی که دنیای امروز بر اساس آن حرکت می‌کند، حرکت نکنیم نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که یک وزیر معجزه کند.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در مورد مسائل پیش روی وزارتخانه‌ها، گفت: مثلا ما قوانین پیچیده امور مالیاتی یعنی 800 نوع قانون مالیاتی، قوانین پیچیده کار و تامین اجتماعی بین کارگر و کافرما، کارفرما و دولت و کارگر با دولت، بهره‌های بانکی بالا و قوانین پیچیده بانکی داریم. مجموعه این مسائل دست به دست هم داده‌اند و تولید و صنعت را در کشور فلج کرده است. همه این‌ها مسائلی هستند که پیش روی وزارتخانه‌ها است و ما تا نتوانیم این مسائل زیرساختی را حل کنیم،‌ نمی‌توانیم از وزرا انتظار معجزه داشته باشیم.
نماینده رزن با هدف و برنامه بودن را باعث افزایش سرعت خدمات‌سانی دانست و افزود: یک شبه همه چیز حل نمی‌شود ولی وزرا می‌توانند سرعت خدمات رسانی را بالا ببرند. هر کدام از وزرا باید کارهایی خاص را انجام دهند.
وی در مورد کارهای پیش روی وزارت اقتصاد گفت: وزیر اقتصاد باید بتواند با راهکارهای علمی به فکر چاره‌اندیشی باشد؛ اتاق فکرهای اقتصادی تشکیل دهد؛ اندیشکده‌هایی تشکیل داده و به پرورش اندیشه‌ورزانی همت گمارد تا در کمترین زمان بتواند نقدینگی موجود در کشور را کاهش دهند.
این عضو کمیسیون اجتماعی در مورد کارهای پیش روی وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یکی از مشکلات موجود در این وزارتخانه مربوط به صندوق‌های بازنشستگی است. 18 صندوق بازنشستگی وجود دارد که فقط دو تا از آن‌ها قانون دارد. 16 صندوق دیگر فاقد حتی یک خط قانون هستند. تا زمانی که وزارتخانه لایحه‌ای نیاورد که همه را ذیل یک قانون بیاوریم و یا یک قانون را به صندوق‌ها تسری دهیم، نتیجه آن چیزی می‌شود که هم اکنون مشاهده می‌کنیم.
لطفی همچنین در مورد وزارتخانه راه و شهرسازی اظهارکرد: این وزارتخانه به این علت که وظیفه تسهیل فرآیند پروژه‌های عمرانی را دارد، می‌تواند در هدایت نقدینگی در جامعه بسیار موثر باشد،‌ یعنی فرآیند پروژه‌های عمرانی تسهیل شود سپس در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته تا نقدینگی به سمت کارهای عمرانی هدایت شود.
نماینده رزن همچنین در حوزه صنعت، معدن و تجارت گفت: هم اکنون 16 هزار نفر در طول سال در جاده‌های کشور کشته می‌شوند، هر ساله 60 هزار نفر نیز معلول آسیب دیده تحویل جامعه می‌شوند، بخش عمده‌ای از این نارسایی برای شرکت‌های تولیدی داخل کشور و کیفیت تولیدی آن‌ها است. وزیر صنعت و معدن باید بتواند سیستمش را با خودروسازی‌های دنیا هماهنگ کند تا شاهد کمترین تلفات کشوری باشیم.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: حل همه این مشکلات مستلزم این است که یک همکاری منسجم بین مجلس، دولت، وزارتخانه‌ها و قوه قضاییه شکل بگیرد تا شاهد یک رشد نسبی در کشور باشیم.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

مهم‌ترین عامل وقوع سیلاب گلستان چه بود؟
معاون پیشین آب منطقه ای استان گلستان معتقد است: عامل اصلی ایجاد سیلاب اخیر در استان بارش بارانی است که باید در طی یک سال می‌بارید اما در دو شبانه روز بارید و در واقع شدت بارش و تداوم بلندمدت آن عامل اصلی تشدید سیلاب بود.
ایران چهارمین کشور سیل‌خیز دنیا
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: ایران چهارمین کشور سیل‌خیز دنیاست و حدود ۲۶ درصد از پهنه کشور در معرض سیل های شدید و طغیانی قرار دارد.
مترو سواری دوچرخه‌ها
با تکیه زدن حناچی به صندلی سبز شهرداری تهران، دوچرخه و دوچرخه سواری رنگ و بوی دیگری به خود گرفت و دوچرخه سواری سه شنبه های شهردار باعث شد که دوچرخه از دوران مهجوریت خود خارج شده و بیشتر در شهر دیده شود.
شتاب‌زدگی وزیر خارجه انگلیس و تکرار ادعاهای بی پشتوانه
لندن – ایرنا – وزیر امور خارجه انگلیس در اقدامی شتاب‌زده، پیشنهاد ساختگی رسانه‌های انگلیسی از قول ایران، برای آزادی نازنین زاغری را 'یک ترفند دیپلماتیک ' ارزیابی کرد تا به این ترتیب ادعای بی‌گناهی متهم به جاسوسی برای دولت لندن را تکرار کند.
کمک 60 هزار دلاری کادر بیمارستانی در لبنان به سیل زدگان ایران
بیروت - ایرنا - نماینده جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در لبنان گفت: 60 هزار دلار از سوی پزشکان، متخصصان و کادر بیمارستان شهید شیخ راغب حرب در لبنان برای سیل زدگان ایران جمع آوری شد.
اجرای طرح معامله قرن در توان آمریکایی‌ها نیست
قائم مقام جمعیت دفاع از ملت فلسطین درباره این‌که گفته شده بعد از ماه رمضان قرار است طرح معامله قرن آمریکا اجرایی شود، گفت؛ اگر آمریکایی‌ها می‌توانستند در همان زمانی که مساله انتقال سفارت را مطرح کردند طرح خود را هم اجرایی می‌کردند اما دائما امروز و فردا می‌کنند.
برای کودکم کالسکه بخرم یا نخرم؟
قرار دادن طولانی مدت نوزادان و کودکان در کالسکه یا کریر‌های دستی (ساک‌های حمل کودک)، از لحاظ فیزیکی و روحی برای نوزادان استرس‌زاست و در رشد متعادل آن‌ها اخلال ایجاد می‌کند.
شاهزاده انگلیس با خانواده قربانیان حادثه تروریستی نیوزیلند دیدار کرد
تهران - ایرنا - نوه ملکه انگلیس با حضور در دو مسجد نیوزیلند که هدف حملات تروریستی قرار گرفته بودند، با خانواده های قربانیان این حادثه دیدار کرد.
میرزایی: برای مقابله با تحریم اخیر آمریکا نیازمند وفاق دولت و مجلس هستیم
یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت که برای مقابله با اقدام اخیر آمریکا در عدم تمهید معافیت‌های نفتی باید وفاقی بین مجلس و دولت در مورد راهکارها ایجاد شود.
چگونه فضای مجازی را برای فرزندانمان امن کنیم؟
گروه‏‌های سنی مختلف به مقادیر مختلف نظارت نیاز دارند؛ حتی در یک سن خاص، بچه‏‌های مختلف تمایلات مختلف و بر آن اساس نیاز‌های متفاوتی دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصادف در جاده فراشبند - جم 7 کشته داشت
شیراز- ایرنا- تصادف خودروهای پژو 405 و سمند در محور فراشبند فارس – جم استان بوشهر، هفت کشته و 2 مصدوم به دنبال داشت.
ترامپ دستور بستن پیمان جدید تسلیحاتی با چین و روسیه را داد
تهران - ایرنا - رئیس جمهوری آمریکا پس از لغو قراردادهای پیشین کنترل تسلیحات، به مقام های دولتش دستور داده چین و روسیه را برای انعقاد پیمان های جدید تحت فشار بگذارند.
نرخ انواع برنج در آستانه ماه مبارک رمضان- جدول
برای خرید انواع برنج در میادین شهرداری بسته به نوع آن‌ها باید قیمت‌های مختلفی پرداخت کرد.
توئیتر از حذف نکردن توئیت ترامپ درباره نماینده مسلمان دفاع کرد
تهران - ایرنا - توئیتر در تماس با نماینده زن مسلمان آمریکایی از حذف نکردن توئیت ترامپ که به افزایش تهدید به قتل علیه این نماینده منجر شد، دفاع کرد.
مهم‌ترین عامل وقوع سیلاب گلستان چه بود؟
معاون پیشین آب منطقه ای استان گلستان معتقد است: عامل اصلی ایجاد سیلاب اخیر در استان بارش بارانی است که باید در طی یک سال می‌بارید اما در دو شبانه روز بارید و در واقع شدت بارش و تداوم بلندمدت آن عامل اصلی تشدید سیلاب بود.
میرزایی: برای مقابله با تحریم اخیر آمریکا نیازمند وفاق دولت و مجلس هستیم
جمالی: ایران در راه‌های دور زدن تحریم مهارت دارد
نماینده رامهرمزو رامشیر:تحریم اراده ملت ایران را متزلزل نمی کند
مصصم به برگزاری الکترونیکی انتخابات هستیم
لاریجانی قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد را تبریک گفت
مصوبه اصلاح قانون انتخابات به شورای نگهبان ارسال نشده است
بحران عدم مشروعیت ⁧آل سعود جدی است
پیام تبریک رییس مجلس به تیم ملی کشتی آزاد
ذوالنور: تسهیلات مصوب باید به طور درست پرداخت شود
یوسف نژاد: مجلس مصمم به تامین بودجه جبران خسارت سیل است