ظرفیت های بالای ایران آمریکا را مجبور به عقب نشینی کرده است

10:55 ۱۲ روز پیش ایرنا 190 0
ظرفیت های بالای ایران آمریکا را مجبور به عقب نشینی کرده است

تهران-ایرنا-نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شرایط آمریکا برای خریداران نفت ایران را توجیهاتی برای اعطای معافیت عنوان کرد و گفت: تولید کنندگان نفت در ماه های آینده هم نمی توانند خلاء عدم حضور ایران را در بازار جبران کنند و بر این اساس آمریکا در مقابل ظرفیت های بالای ما مجبور به عقب نشینی شد.

ایرنا

«حسین امیری خامکانی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، افزود: فشار چند کشور خریدار نفت باعث اعطای معافیت از سوی آمریکایی ها شد. از قبل هم مشهود بود که بازار مصرف و طرف تقاضا به چنین سیاستی اعتراض خواهند کرد.
وی اضافه کرد: ما بعد از تحریم های دوره قبل خیلی سریع به بازار برگشتیم و سهم خودمان را در سبد اوپک پس گرفتیم به طوری که تولید ما به بالای 4 میلیون بشکه در روز و صادرات ما به بالای دو و نیم میلیون بشکه رسید. این اتفاق اثر خود را در بازار گذاشت و بازار به ثبات رسید.
نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون بازار نفت در دنیا چند مشکل دارد؛ تقریبا اصلاً امیدی به بازگشت ونزوئلا به بازار نفت نیست. آنگولا هم همینطور است و توان تولید ندارد و نمی تواند در بازار اثرگذار باشند، لیبی هم هنوز نمی‌تواند تولید خود را به حالت قبلی خود برگرداند و تولیدش عادی نیست و بنابر این این کشور هم در بازار نمی تواند اثرگذار باشد.
امیری خامکانی گفت: امیدی که ترامپ داشت این بود که ظرفیت مازاد اضطراری عربستان و روسیه در بازار اثر بگذارند که ظرفیت مازاد اضطراری عربستان و روسیه هم زیاد نیست. ظرفیت مازاد اضطراری به این معنی است که تولید کننده دارای ظرفیت کامل قابل استخراج و تولید باشد ولی به دلیل رعایت سهمیه ها زیر ظرفیت تولید کند.
نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: معمولا میادینی هم که برای تولید اضطراری کنار گذاشته می شوند میادین پرهزینه هستند و به راحتی نمی شود سریع آنها را وارد چرخه تولید کرد.
وی با بیان اینکه اثرگذاری نفت شیل یا نفت غیر متعارف آمریکا هم کمتر از حدی است که تبلیغ می‌شود، گفت: رشد تولید نفت غیرمتعارف در حال کم شدن است و به نظر می رسد رشد تولید نفت شیل در سال 2020 متوقف شود.
نایب رییس کمیسیون انرژی یادآورشد: علاوه براین قیمت بنزین هم در آمریکا رو به افزایش است به طوری که همین الان نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است. ترامپ تصمیم داشت از ذخیره استراتژیک آمریکا برای جبران بنزین استفاده کند که معمولا سیاستگذاران اقتصادی در این کشور از استفاده از ذخایر استراتژیک شان پرهیز می‌کنند.
امیری خامکانی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر خریداران عمده نفت هم که همین هشت کشوری هستند که اعلام شد، معاف هستند؛ از این تعداد چین و هند نیمی از صادرات نفت ما را استفاده می‌کنند و بعد از آن ژاپن و کره جنوبی قرار دارند و بعد از آن هم تعدادی از دولت‌های اروپایی هستند.
به گفته نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی قطعاً اگر این ها معاف نمی شدند شوک زیادی به بازار وارد می‌شد که هم قابل تامین نبود و هم قیمت ها به صورت نجومی افزایش می یافت و به خاطر همین آمریکایی‌ها مجبور شدند که به اسم معافیت تن به این موضوع دهند.
نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس اظهارداشت: این هشت کشور مدتی است که اعتراض می‌کنند و چانه زنی می کنند و آمریکایی ها مجبور شدند این چند کشور را معاف کنند.
امیری خامکانی در پاسخ به سوالی درباره شروط آمریکا برای خریداران نفت ایران هم گفت: اینها برای توجیه تصمیمی است که آمریکا گرفته است، نمی‌توانند بگویند ما نتوانستیم.مجبور شدند برای اینکه از اعتراض بازار نفت رهایی پیدا کنند این تصمیم را گرفتند.
وی با اشاره به اینکه فکر نمی کنم طرف تولید بتواند ظرف چند ماه آینده کمبود نفت ایران را جبران کند،گفت: عربستان و روسیه تولید کنندگان عمده هستند که عربستان قطعا نمی تواند چند ماه آینده این حجم از نفت را اضافه بکند و ظرفیت مازاد اضطراری آن به این میزان نیست و هزینه زیادی باید متحمل شود، روسیه هم این توان را ندارد.کشورهایی مثل کویت و امارات هم توان و ظرفیت این جایگزینی را ندارند.
نایب رییس کمیسیون انرژی در باره ظرفیت تولید نفت عراق هم گفت: عراق بحث ظرفیت مازادش نیست. این کشور زمانبندی درازمدتی برای خود تعریف کرده که تولید نفت خود را افزایش دهد و یک استراتژی بلند مدت تعریف کرده اما این کشور هم ظرف چندماه توان جبران کمبود بازار نفت را ندارد. لذا قطعا فشار بازار را ظرف چند ماه آینده نمی شود کاری کرد.
نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی در ادامه در خصصوص افزایش قیمت نفت و تاثیر آن در درآمدهای نفتی ایران، اظهار داشت: اگرشوک به بازار وارد شود و قیمت ها بالا برود طبیعی است که ما به همان اندازه ای که کاهش صادرات پیدا می کنیم در نتیجه افزایش قیمت ها منابع درآمدی مان افزایش می یابد. نکته دیگر تولید فراورده های ماست که کشورهای اطراف ما به این فراورده ها نیاز دارند.
وی اضافه کرد: گذشته از نیاز بازار و ناتوانی آن از جبران کمبود نفت، ما چند ویژگی دیگر هم داریم؛ ما در سالهای گذشته تحریم های سنگین را پشت سر گذاشتیم و تجربه هایی در این زمینه داریم.
امیری خامکانی گفت: همین بازار بورس تجربه ای از گذشته بود که می توانیم به صورت شفاف از آن استفاده کنیم. حتی اگر قرار باشد مشوق‌هایی اعمال شوند این مشوق ها به همه داده می‌شود و همه می‌توانند در بورس از آن استفاده کنند و این انگیزه ایجاد می‌کند و شرکت‌های متعدد داخلی و خارجی از آن استفاده می کنند.
نایب رییس کمیسیون انرژی عدم اجماع در نظم بین الملل را از دیگر مسائلی عنوان کرد که به نفع ایران است و گفت: در مجموع شرایط ما نسبت به دوره قبل خیلی راحت تر خواهد بود.
نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی در ادامه به ظرفیت های ایران در صادرات انرژی به شکل برق اشاره کرد و گفت: در تابستانی که گذشت دیدیم که مجبور شدیم هم در داخل قطعی برق اعمال کنیم و به همان نسبت هم در صادرات ما این اتفاق افتاد و دیدیم که صدای مردم عراق درآمد.
وی افزود: کشورهای اطراف ما افغانستان، عراق، آذربایجان، ارمنستان و حتی ترکیه نیاز به برق ما دارند و تحریم ها هم خیلی در این بازار اثری ندارد قطعا ما می‌توانیم گاز و سوخت مایعی که داریم را به برق تبدیل کرده و صادر کنیم.
به گفته نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس کشورها و شرکت هایی هم هستند که می خواهند در کشور برق تولید کرده و از آن استفاده کنند و شرکت‌های داخلی هم داریم که می توانند در تولید برق سرمایه گذاری کنند و آن را صادر کنند.
امیری با اشاره به اینکه برق نیاز مردم را تامین می کند، اظهارداشت:تقریباً هم در داخل کشور و هم کشورهای اطراف ما عمدتاً از آب های زیرزمینی استفاده می کنیم که استحصال آن با برق انجام می شود حتی استفاده از آب های سطحی هم نیازمند برق است.بنابراین صادرات انرژی به صورت برق قطعاً نمی تواند مورد تحریم قرار بگیرد و این ظرفیت و فرصتی است که شرکتهای داخلی و خارجی می‌توانند از آن استفاده بکنند.
سیام*2021**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

۱۵ گل و گیاهی که تنها با یک لیوان آب رشد می‌کنند
گل و گیاهان آپارتمانی باعث زیباتر شدن و دوستانه‌تر به نظر رسیدن فضا می‌شوند. اما بسیاری از مردم حوصله پرورش گیاهان را ندارند و در نتیجه از انرژی مثبت آن‌ها در خانه خود بهره نمی‌گیرند.
بنا: در این سال‌ها با کَلَک، کشتی دنیا را می‌بُردیم
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: با خودم فکر کردم اگر الان نیایم یک سال دیگر هم به بطالت می‌گذرد و باز هم چند ماه مانده به المپیک مجبور می‌شوم برگردم.
پرتغالی‌ها عذرخواهی نمی‌کنند!
در حالی که همه منتظر عذرخواهی دستیار کارلوس کی‌روش از اصحاب رسانه بودند اما سرمربی تیم‌ملی با آوردن عذر بدتر از گناه، سعی در توجیه رفتار ناشایست دستیارش دارد.
ژاوی یک ماه خانه نشین شد
هافبک اسپانیایی السد به خاطر آسیب دیدگی نمی‌تواند یک ماه تیمش را همراهی کند.
روشن: مدیران استقلال با هواداران شفاف باشند
پیشکسوت تیم فوتبال استقلال گفت: بسیاری از مشکلات باشگاه از عدم شفاف سازی مدیرانش با هواداران نشات می‌گیرد که با اندکی مدیریت می‌توان آن را مرتفع کرد.
ابراهیمی و طارمی در میان برترین‌های لیگ قطر
یک رسانه قطری امید ابراهیمی (الاهلی) و مهدی طارمی (الغرافه) را در فهرست برترین بازیکنان خارجی ۲ فصل اخیر لیگ ستارگان قرار داده است.
تیم ملی وارد قطر شد
اعضای تیم ملی برای دیدار برابر ونزوئلا وارد قطر شدند.
زمزمه بازگشت رضا یزدانی به عرصه ملی کشتی
با توجه به تغییر و تحولات اخیر در فدراسیون کشتی گفته می شود کاپیتان پیشین تیم ملی کشتی آزاد هم در کش و قوس بازگشت به میدان است.
بیرانوند از لیست توپ طلا خط خورد
نام علیرضا بیرانوند در بین سه نامزد دریافت توپ طلا دیده نمی شود .
کمیته انضباطی به سمت پرسپولیس غش کرد؟!
روز گذشته کمیته انظباطی فدراسیون فوتبال در مورد درگیری پس از بازی سایپا و پرسپولیس حکم صادر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پرتغالی‌ها عذرخواهی نمی‌کنند!
در حالی که همه منتظر عذرخواهی دستیار کارلوس کی‌روش از اصحاب رسانه بودند اما سرمربی تیم‌ملی با آوردن عذر بدتر از گناه، سعی در توجیه رفتار ناشایست دستیارش دارد.
هاتگرام و تلگرام طلایی تا آذرماه فرصت دارند
معاون مرکز ملی فضای مجازی درگفتگویی درباره دلایل اقدام این مرکز برای توقف حمایت از ۵ پیام‌رسان بومی، تعیین تکلیف نسخه های فارسی تلگرام وآخرین وضعیت فیلترینگ این شبکه خارجی توضیح داد.
عاشقانه هایی که زندگی را به آتش می‌کشند
مجموعه داستان‌ خواب‌های مشکوک از سری کتاب‌های سمر (نسخه سیاه) به شمار می‌آید که توسط مصطفی علیزاده نوشته شده و نشر بان آن را منتشر کرده است.
ترسناک‌ترین فیلم‌های کره‌ای؛ ببینید و جیغ بکشید!
کشور‌های شرق دور مثل ژاپن و کره‌جنوبی هر یک با رویکرد‌های خاص خود، تقریبا از سال ۲۰۰۰ به صورت جدی وارد فیلم‌سازی در ژانر وحشت شده‌اند. البته بر‌عکس ژاپن که توانسته با استفاده از نگاه آتئیستی‌اش به مقوله ترس، سینمای خاص خود را پایه‌گذاری کند و حتی الگوی هالیوود در ژانر وحشت باشد، کره‌جنوبی با توجه به پیشینه و تاریخش، توفیق کمتری داشته است.
روحانی وارد آذربایجان غربی شد
پرویز اسماعیلی: بازهم تکذیب می‌شود
واعظی: مردم را نسبت به آینده نااُمید نکنیم
رییس جمهوری وارد آذربایجان غربی شد
رییس جمهوری وارد آذربایجان غربی شد
وزیر دادگستری به مقام شامخ شهدا در اشنویه ادای احترام کرد
دولت به وعده های خود در مورد اقوام و اقلیت ها پایبند است
اساس کار را دوری از حواشی گذاشتم
جنگ اقتصادی مانع اهتمام دولت در تامین نیازهای مردم نیست
تدبیر دولت امید سوت قطار ارومیه را به صدا درآورد