ظرفیت های بالای ایران آمریکا را مجبور به عقب نشینی کرده است

10:55 ۱۶۹ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 446 0
ظرفیت های بالای ایران آمریکا را مجبور به عقب نشینی کرده است

تهران-ایرنا-نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شرایط آمریکا برای خریداران نفت ایران را توجیهاتی برای اعطای معافیت عنوان کرد و گفت: تولید کنندگان نفت در ماه های آینده هم نمی توانند خلاء عدم حضور ایران را در بازار جبران کنند و بر این اساس آمریکا در مقابل ظرفیت های بالای ما مجبور به عقب نشینی شد.

ایرنا

«حسین امیری خامکانی» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، افزود: فشار چند کشور خریدار نفت باعث اعطای معافیت از سوی آمریکایی ها شد. از قبل هم مشهود بود که بازار مصرف و طرف تقاضا به چنین سیاستی اعتراض خواهند کرد.
وی اضافه کرد: ما بعد از تحریم های دوره قبل خیلی سریع به بازار برگشتیم و سهم خودمان را در سبد اوپک پس گرفتیم به طوری که تولید ما به بالای 4 میلیون بشکه در روز و صادرات ما به بالای دو و نیم میلیون بشکه رسید. این اتفاق اثر خود را در بازار گذاشت و بازار به ثبات رسید.
نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون بازار نفت در دنیا چند مشکل دارد؛ تقریبا اصلاً امیدی به بازگشت ونزوئلا به بازار نفت نیست. آنگولا هم همینطور است و توان تولید ندارد و نمی تواند در بازار اثرگذار باشند، لیبی هم هنوز نمی‌تواند تولید خود را به حالت قبلی خود برگرداند و تولیدش عادی نیست و بنابر این این کشور هم در بازار نمی تواند اثرگذار باشد.
امیری خامکانی گفت: امیدی که ترامپ داشت این بود که ظرفیت مازاد اضطراری عربستان و روسیه در بازار اثر بگذارند که ظرفیت مازاد اضطراری عربستان و روسیه هم زیاد نیست. ظرفیت مازاد اضطراری به این معنی است که تولید کننده دارای ظرفیت کامل قابل استخراج و تولید باشد ولی به دلیل رعایت سهمیه ها زیر ظرفیت تولید کند.
نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: معمولا میادینی هم که برای تولید اضطراری کنار گذاشته می شوند میادین پرهزینه هستند و به راحتی نمی شود سریع آنها را وارد چرخه تولید کرد.
وی با بیان اینکه اثرگذاری نفت شیل یا نفت غیر متعارف آمریکا هم کمتر از حدی است که تبلیغ می‌شود، گفت: رشد تولید نفت غیرمتعارف در حال کم شدن است و به نظر می رسد رشد تولید نفت شیل در سال 2020 متوقف شود.
نایب رییس کمیسیون انرژی یادآورشد: علاوه براین قیمت بنزین هم در آمریکا رو به افزایش است به طوری که همین الان نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است. ترامپ تصمیم داشت از ذخیره استراتژیک آمریکا برای جبران بنزین استفاده کند که معمولا سیاستگذاران اقتصادی در این کشور از استفاده از ذخایر استراتژیک شان پرهیز می‌کنند.
امیری خامکانی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر خریداران عمده نفت هم که همین هشت کشوری هستند که اعلام شد، معاف هستند؛ از این تعداد چین و هند نیمی از صادرات نفت ما را استفاده می‌کنند و بعد از آن ژاپن و کره جنوبی قرار دارند و بعد از آن هم تعدادی از دولت‌های اروپایی هستند.
به گفته نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی قطعاً اگر این ها معاف نمی شدند شوک زیادی به بازار وارد می‌شد که هم قابل تامین نبود و هم قیمت ها به صورت نجومی افزایش می یافت و به خاطر همین آمریکایی‌ها مجبور شدند که به اسم معافیت تن به این موضوع دهند.
نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس اظهارداشت: این هشت کشور مدتی است که اعتراض می‌کنند و چانه زنی می کنند و آمریکایی ها مجبور شدند این چند کشور را معاف کنند.
امیری خامکانی در پاسخ به سوالی درباره شروط آمریکا برای خریداران نفت ایران هم گفت: اینها برای توجیه تصمیمی است که آمریکا گرفته است، نمی‌توانند بگویند ما نتوانستیم.مجبور شدند برای اینکه از اعتراض بازار نفت رهایی پیدا کنند این تصمیم را گرفتند.
وی با اشاره به اینکه فکر نمی کنم طرف تولید بتواند ظرف چند ماه آینده کمبود نفت ایران را جبران کند،گفت: عربستان و روسیه تولید کنندگان عمده هستند که عربستان قطعا نمی تواند چند ماه آینده این حجم از نفت را اضافه بکند و ظرفیت مازاد اضطراری آن به این میزان نیست و هزینه زیادی باید متحمل شود، روسیه هم این توان را ندارد.کشورهایی مثل کویت و امارات هم توان و ظرفیت این جایگزینی را ندارند.
نایب رییس کمیسیون انرژی در باره ظرفیت تولید نفت عراق هم گفت: عراق بحث ظرفیت مازادش نیست. این کشور زمانبندی درازمدتی برای خود تعریف کرده که تولید نفت خود را افزایش دهد و یک استراتژی بلند مدت تعریف کرده اما این کشور هم ظرف چندماه توان جبران کمبود بازار نفت را ندارد. لذا قطعا فشار بازار را ظرف چند ماه آینده نمی شود کاری کرد.
نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی در ادامه در خصصوص افزایش قیمت نفت و تاثیر آن در درآمدهای نفتی ایران، اظهار داشت: اگرشوک به بازار وارد شود و قیمت ها بالا برود طبیعی است که ما به همان اندازه ای که کاهش صادرات پیدا می کنیم در نتیجه افزایش قیمت ها منابع درآمدی مان افزایش می یابد. نکته دیگر تولید فراورده های ماست که کشورهای اطراف ما به این فراورده ها نیاز دارند.
وی اضافه کرد: گذشته از نیاز بازار و ناتوانی آن از جبران کمبود نفت، ما چند ویژگی دیگر هم داریم؛ ما در سالهای گذشته تحریم های سنگین را پشت سر گذاشتیم و تجربه هایی در این زمینه داریم.
امیری خامکانی گفت: همین بازار بورس تجربه ای از گذشته بود که می توانیم به صورت شفاف از آن استفاده کنیم. حتی اگر قرار باشد مشوق‌هایی اعمال شوند این مشوق ها به همه داده می‌شود و همه می‌توانند در بورس از آن استفاده کنند و این انگیزه ایجاد می‌کند و شرکت‌های متعدد داخلی و خارجی از آن استفاده می کنند.
نایب رییس کمیسیون انرژی عدم اجماع در نظم بین الملل را از دیگر مسائلی عنوان کرد که به نفع ایران است و گفت: در مجموع شرایط ما نسبت به دوره قبل خیلی راحت تر خواهد بود.
نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی در ادامه به ظرفیت های ایران در صادرات انرژی به شکل برق اشاره کرد و گفت: در تابستانی که گذشت دیدیم که مجبور شدیم هم در داخل قطعی برق اعمال کنیم و به همان نسبت هم در صادرات ما این اتفاق افتاد و دیدیم که صدای مردم عراق درآمد.
وی افزود: کشورهای اطراف ما افغانستان، عراق، آذربایجان، ارمنستان و حتی ترکیه نیاز به برق ما دارند و تحریم ها هم خیلی در این بازار اثری ندارد قطعا ما می‌توانیم گاز و سوخت مایعی که داریم را به برق تبدیل کرده و صادر کنیم.
به گفته نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس کشورها و شرکت هایی هم هستند که می خواهند در کشور برق تولید کرده و از آن استفاده کنند و شرکت‌های داخلی هم داریم که می توانند در تولید برق سرمایه گذاری کنند و آن را صادر کنند.
امیری با اشاره به اینکه برق نیاز مردم را تامین می کند، اظهارداشت:تقریباً هم در داخل کشور و هم کشورهای اطراف ما عمدتاً از آب های زیرزمینی استفاده می کنیم که استحصال آن با برق انجام می شود حتی استفاده از آب های سطحی هم نیازمند برق است.بنابراین صادرات انرژی به صورت برق قطعاً نمی تواند مورد تحریم قرار بگیرد و این ظرفیت و فرصتی است که شرکتهای داخلی و خارجی می‌توانند از آن استفاده بکنند.
سیام*2021**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

دفاعی امنیتی
دفاعی امنیتی

آخرین اخبار

بازدید وزیر نیرو از محل اجرای سد مخزنی لاسک گیلان
رشت - ایرنا - رضا اردکانیان وزیر نیرو با همراهی استاندار گیلان از محل اجرای سد مخزنی لاسک در شهرستان شفت بازدید کرد.
تداوم کمک های مردمی به سیل زدگان
استانها - ایرنا - اگر چه سیلی از آب، خانه های برخی هموطنان را دچار آسیب کرد ولی سیل محبت و همدلی مرهمی بر این ویرانی ها و دردها بود و مردم نیکوکار با تمام ظرفیت های خود برای کاهش آلام مردم مناطق سیل زده پای کار هستند.
ممنوعیت تردد در 28 محور به دلیل شرایط جوی
تهران - ایرنا - در حال حاضر تردد در 28 محور برون شهری کشور به دلیل اختلالات و شرایط جوی ممنوع است.
برق 70 روستای سیل زده خوزستان همچنان قطع است
اهواز - ایرنا - مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز گفت:70 روستای خوزستان به دلیل وقوع سیلاب همچنان بی برق هستند درواقع برق این روستاها برای حفظ جان مردم قطع شده تا پس از کاهش میزان آب، مجدداً برقدار شوند.
سند مهارت آموزی استان های کشور تدوین می شود
اردبیل- ایرنا- معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اعلام کرد که با همکاری استانداری ها سند مهارت آموزی کشور تدوین می شود.
دیدنگار فروش محصولات بی‌نظیر کمپینگ و سفر عکاسی
کمپینگ و سفر به دل طبیعت برای عکاسی از لذت‌بخش‌ترین کارهای جمعی است که هر شخص عکاس و علاقه‌مند به عکاسی می‌تواند تجربه کند. بودن در دل طبیعت در یک اجتماع کوچک از علاقه‌مندان عکاسی اتفاق زیبا و به‌یادماندنی‌ است.
4574 سیلزده در خراسان رضوی امدادرسانی شده اند
مشهد- ایرنا- رئیس مرکز کنترل و هماهنگی عملیات هلال احمر خراسان رضوی گفت: به چهار هزار و 574 سیلزده در این استان طی روزهای 24 فروردین گذشته تا سوم اردیبهشت ماه جاری توسط نیروهای جمعیت هلال احمر امدادرسانی شده اند.
شوخی بهارستانی
«می‌خواهیم پیشنهاد بدهیم یک روز آقای آذری جهرمی را به بهانه استیضاح دعوت کنند مجلس، بعد ایشان با کلی گزارش از عملکرد وزارت ارتباطات بیایند در صحن علنی، یک‌دفعه یکی از نمایندگان پِخی بزند زیر خنده و بگوید: «می‌خواستیم یه وزیر دیگه رو استیضاح کنیم، آدرس رو اشتباه فرستادیم! حالا تا اینجا اومدی بیا یه فیلترشکن خوب بریز! چند وقته این خرگوشه اصلاً خوب کار نمی‌کنه!»
گرگان آماده تاجگذاری در بسکتبال ایران
گرگان - ایرنا - فقط یک روز تا آغاز چند بازی جذاب و نفس گیر فینال لیگ برتر بسکتبال کشور باقی مانده و هواداران تیم شهرداری گرگان برای کسب افتخاری بزرگ و سنجاق شدن به تاریخ لحظه شماری می کنند.
برآورد اولیه خسارت سیل در خراسان رضوی 13 هزار میلیارد ریال است
مشهد- ایرنا- معاون اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: وقوع سیل از ابتدای امسال تاکنون حدود 13 هزار میلیارد ریال خسارت به بخشهای مختلف در این استان وارد کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

از «برادر جان» پربازیگر تلویزیون چه خبر؟
همزمان با ادامه تصویربرداری سریال «برادر جان»، مراحل فنی این مجموعه در حال انجام است.
مشمولان دریافت «وام ازدواج» از صندوق بازنشستگی کشوری
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج برای فرزندان بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری خبر داد.
بازدید وزیر نیرو از محل اجرای سد مخزنی لاسک گیلان
رشت - ایرنا - رضا اردکانیان وزیر نیرو با همراهی استاندار گیلان از محل اجرای سد مخزنی لاسک در شهرستان شفت بازدید کرد.
تداوم کمک های مردمی به سیل زدگان
استانها - ایرنا - اگر چه سیلی از آب، خانه های برخی هموطنان را دچار آسیب کرد ولی سیل محبت و همدلی مرهمی بر این ویرانی ها و دردها بود و مردم نیکوکار با تمام ظرفیت های خود برای کاهش آلام مردم مناطق سیل زده پای کار هستند.
ممنوعیت تردد در 28 محور به دلیل شرایط جوی
تهران - ایرنا - در حال حاضر تردد در 28 محور برون شهری کشور به دلیل اختلالات و شرایط جوی ممنوع است.
کارگران برای اعتلای نظام اقتصادی کشور همواره در تلاش هستند
واقعه طبس چهره استکبار را نمایان ساخت
تلاش ها و انگیزه استاندار البرز نوید بخش شکوفایی است
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
استاندار خراسان جنوبی با خانواده شهید مرادی مقدم دیدار کرد
معاون استاندارمرکزی: سهم بانوان در بدنه مدیریتی باید دیده شود
معاون حقوقی رییس جمهوری درگذشت بهمن کشاورز تسلیت گفت
جنیدی:عدم تمدید معافیت نفتی ایران توسط آمریکا برخلاف اصل تجارت آزاد است
بخشنامه استفاده از ظرفیتهای جوانان نخبه برای کمک به سیل زدگان ابلاغ شد
بازسازی نقاط سیل زده تا 9 ماه آینده تمام می شود