خداحافظی «نیکی» با دستاورد «هیچ»

04:50 ۷ روز و ۲۳ ساعت پیش افکار نیوز 1,334 0
خداحافظی «نیکی» با دستاورد «هیچ»

نمایش لاشه آهنی برای متهم کردن ایران به بی‌ثبات‌سازی منطقه از سوی آمریکا، بیشتر شبیه یک طنز سیاسی بود که در داخل آمریکا نیز از استقبال چندانی مواجه نشد. نشان به آن نشان که حتی ژنرال‌های آمریکایی نیز در این مراسم که با صحنه گردانی نیکی هیلی در جریان بود شرکت نکردند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، دوروز پیش خبر استعفای «نیکی هیلی» از سمت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، و موافقت ترامپ با این استعفا، در صدر اخبار رسانه‌ها قرارگرفت.
نیکی هیلی از ابتدای روی کار آمدن دونالد ترامپ در کاخ سفید، یعنی از ژانویه ۲۰۱۷ (دی ۹۵) مسئولیت نمایندگی آمریکا در سازمان مللرا برعهده داشت.
با توجه به نوع روابط ترامپ با هیلی و همنظری آن‌ها در امور مختلف و همچنین با توجه به نحوه تودیع هیلی، گمانه‌زنی محافل رسانه‌ای این بود که وی احتمالا پستی بالاتر را در دولتترامپ تصاحب خواهد کرد؛ پستی در حد وزیر دفاعو یا حتی معاونرئیس جمهور.
خداحافظی «نیکی» با دستاورد «هیچ»
احتمال فوق از آنجایی نشئت گرفت که در ماه‌های اخیر، به نظر می‌رسد روابط ترامپ با «مایک پنس» معاون اولش و «جیمز متیس» وزیر دفاعش به سردی گراییده است.
گفته می‌شود آن مقاله‌ای که روز چهارشنبه ۵ سپتامبر (۱۴ شهریور) به قلم یکی از مقامات کاخ سفیدعلیه ترامپ در «نیویورک تایمز» منتشر شده، کار «مایک پنس» بوده است. همچنین اختلافات ترامپ و «جیمزمتیس» رئیس
پنتاگوندر حوزه سیاست‌های آمریکا در غرب آسیا هم نکته‌ای نیست که برای اصحاب سیاست و رسانهدر داخل آمریکا پنهان باشد.
خداحافظی «نیکی» با دستاورد «هیچ»
اما با وجود گمانه زنی رسانه‌های آمریکایی، مبنی بر ارتقاء شغلی نیکی هیلی در دولت ترامپ، خود وی در نامه استعفا اعلام کرده که می‌خواهد به عنوان یک شهروندمعمولی به زندگی‌اش ادامه دهد و در صورت نیاز پیرامون سیاست به اظهار نظر بپردازد.
ترامپ نیز روز سه‌شنبه (۱۷ مهر) در جمع خبرنگاران در کاخ سفید با بیان اینکه نیکی هیلی قصد استراحت دارد، گفت که او می‌تواند در نقشی دیگر به دولت بازگردد و در این مورد انتخاب با خود او است.
خداحافظی «نیکی» با دستاورد «هیچ»
هیلی هم در جمع خبرنگاران در کاخ سفید، گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه قصد دارد نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ شود را رد کرد و گفت: برای پیروزی ترامپ در این انتخاباتتلاش خواهد کرد.
نیکی هیلی که قریب به ۲۱ ماه نماینده آمریکا در سازمان ملل بوده، کلکسیونی از شکست‌ها را برای آمریکا به بار آورد. «غلامعلی خوشرو» نماینده
ایراندر سازمان ملل طی مصاحبه‌ای با اشاره به استعفای هیلی همتای آمریکایی‌اش، گفت که «هیلی در مدت نمایندگی اش برای آمریکا در سازمان ملل، هیچ دستاوردی جزء منزوی کردن بیشتر آمریکا نداشت و تفکر یکجانبه گرایانه او در سازمانی چندجانبه گرا به شکست انجامید و ذوب شد».
خداحافظی «نیکی» با دستاورد «هیچ»
خوشرو این را هم گفت که «هیلی در ابتدای تصدی پست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، اعلام کرد که من کلانتر جدید هستم و آمده‌ام همه را به خط کنم»! افتضاحات خانم کلانتراما فردی که ادعا می‌کرد «کلانتر جدید» است، در حالی کرسی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل را ترک می‌کند که مجموعه‌ای از ناکامی‌ها و شکست‌ها را برای آمریکا به ارمغان آورد.
انتصاب «نیکی هیلی» به سمت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، از همان ابتدا با برخی حواشی همراه بود. او که سابقه فرمانداری «کارولینای جنوبی» را هم در کارنامه خود داشت، متهم به داشتن رابطه غیراخلاقی با سخنگوی مطبوعاتی و مشاور سیاسی رقیب انتخاباتی‌اش در کارولینای جنوبی بود. هیلی اگر چه این اتهام را رد می‌کرد، اما در محافل سیاسی و رسانه‌ای آمریکا از همان ابتدای انتصابش به سمت نماینده آمریکا در سازمان ملل، سایه این اتهام سنگینی می‌کرد.
خداحافظی «نیکی» با دستاورد «هیچ»
هیلی در بدو ورود به سازمان ملل، رویکردی تخاصم‌آمیز را در قبال ایران در پیش گرفت و در تلاش بود سایر اعضای سازمان ملل را در این زمینه با خود همراه سازد، اما هر بار به در بسته می‌خورد و مفتضح می‌شد.
ناکام ماندن نیکی هیلی در جلب نظر جهانی برای حمایت از اغتشاشگران در ایراندر تاریخ ۱۵ دی‌ماه ۹۶، جلسه شورای امنیت سازمان مللبه درخواست آمریکا برای بررسی اغتشاشات در ایران برگزار شد. در جریان این جلسه، آمریکایی‌ها با شومنی «نیکی هیلی» قصد داشتند با تحریف واقعیت‌های موجود در داخل ایران، قطعنامه‌ای را علیه کشورمان به تصویب برسانند.
خداحافظی «نیکی» با دستاورد «هیچ»
اما در عمل، نه تنها سایر اعضای شورای امنیتبه ادعا‌ها و نکات خلاف واقع آمریکایی‌ها پیرامون موضوعات داخلی ایران بی توجهی کردند بلکه نسبت به تلاش‌های آمریکا برای از بین بردن توافق هسته‌ای نیز تذکر دادند.
شوی «لاشه موشکی»۲۳ آذرماه ۹۶ نیز سردمدران رژیم آمریکا از جمله دونالد ترامپ و نیکی هیلی به صرافت افتاده بودند که پرونده ایران را بواسطه مسائل موشکی به شورای امنیت بکشانند. در همین زمینه نمایندگان کشور‌ها در شورای امنیت را از
نیویورکبه واشنگتناعزام کردند و ضمن برپایی ضیافت ناهار بری آن‌ها، یک شوی رسانه‌ای با نمایش مقداری آهن قراضه به اسم لاشه موشک برپا کردند.
خداحافظی «نیکی» با دستاورد «هیچ»
نمایش لاشه آهنی برای متهم کردن ایران به بی‌ثبات‌سازی منطقه از سوی آمریکا، بیشتر شبیه یک طنز سیاسی بود که در داخل آمریکا نیز از استقبال چندانی مواجه نشد. نشان به آن نشان که حتی ژنرال‌های آمریکایی نیز در این مراسم که با صحنه گردانی نیکی هیلی در جریان بود شرکت نکردند چرا که از عمق بی‌مایگی و مضحک بودن چنین نشستی آگاه بودند.
ناکامی آمریکا در صدور قطعنامه موشکی علیه ایرانچند روز بعد از نمایش مضحک و خفت‌بار نیکی هیلی با عنوان «لاشه موشکی»، آمریکایی‌ها تلاش کردند تا بحث قطعنامه ۲۲۳۱ را پیش بکشند و به همین واسطه ایران را در نشست شورای امنیت محکوم کنند.
به همین منظور در جلسه روز ۲۸ آذر ۹۶، اعضای شورای امنیت سازمان مللبار دیگر پیرامون موضوع ایران و قطعنامه ۲۲۳۱ تشکیل جلسه دادند.
در این جلسه، «نیکی هیلی» نماینده پرحاشیه آمریکا در سازمان ملل باز هم به تکرار ادعا‌های بی پایه و اساس خود علیه ایران پرداخت و مدعی شد که ایران به قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند نبوده است.
نماینده پرحاشیه و جنگ‌طلب آمریکا در سازمان ملل، در نشست ۲۸ آذر ۹۶، شورای امنیت، علاوه بر اینکه به دروغ مدعی شد ایران به قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند نبوده است تلویحا به این موضوع نیز اشاره کرد که قطعنامه مزبور ناظر بر تحدید اقتدار دفاعی و موشکی ایران نیست. آنجایی که نیکی هیلی گفت: «باید برای تقویت عناصر قطعنامه ۲۲۳۱، یک قطعنامه جدید صادر شود که ایران را از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک منع کند».
هیلی پیش‌تر هم به این موضوع که قطعنامه ۲۲۳۱ ممنوعیتی برای اقتدار موشکی و دفاعی ایران قائل نشده، اشاره کرده بود. وی در تاریخ ۶ تیر ۹۶ در جلسه استماع کمیته تخصیص
بودجهکنگره آمریکا، اذعان کرد که «خیلی دلمان می‌خواست شورای امنیت، ایران را بخاطر فعالیت‌های موشکی تحریم کند، اما نمی‌توانیم».
ناکامی آمریکا در صدور قطعنامه علیه ایران در ماجرای یمنروز دوشنبه ۷ اسفند ۹۶ در جریان جلسه شورای امنیت سازمان ملل، آمریکایی‌ها مجددا با محوریت نیکی هیلی در تلاش برای محکوم کردن ایران این بار در قضیه یمنبودند که ناکام ماندند.
در جریان جلسه مزبور، قطعنامه پیشنهادی که از جانب آمریکا طراحی شده بود، اما برای تقسیم کار از جانب انگلیسی‌ها ارائه شد، با هوشیاری روسیهوتو شد. این قطعنامه با محوریت تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه یمن بود که در آن ایران به نقض تحریم‌های تسلیحاتی یمن متهم شده بود.
در قطعنامه مزبور بجای تمدید مأموریت کارگروه ناظر تحریم‌های تسلیحاتی یمن، صرفا محکوم‌کردن ایران مدنظر قرار گرفته بود.
آمریکا بزرگترین تسلیح کننده ارتش سعودی در تجاوزبه یمننکته طنز جلسه هفتم اسفند ۹۶، شورای امنیت آنجایی بود که انگلیسو آمریکا که تا آن مقطع سرجمع بالغ بر ۱۲۰ میلیارد دلارسلاح به عربستان سعودیمتجاوز به یمن فروخته بودند، قصد داشتند ایران را به اتهام ارسال سلاح به یمن محکوم کنند! یمنی که هنوز هم تحت محاصره ائتلاف متجاوز سعودی است و نه تنها سلاح که حتی اقلام غذایی و بهداشتی هم نمی‌توان به آن صادر کرد؛ کشوری که به تصریح مسئولان حقوقبشری سازمان ملل به سبب تجاوزعربستان سعودی درگیر یک فاجعه انسانی است.
خداحافظی «نیکی» با دستاورد «هیچ»
البته در آن جلسه شورای امنیت، روسیه علاوه بر وتوی قطعنامه پیشنهاد شده از سوی انگلیس و آمریکا، قطعنامه فنی خود را در شورای امنیت مطرح کرد که با رأی موافق اعضای این شورا به تصویب رسید.
آخرین پرده از تلاش‌های هیلی در سازمان ملل برای انزوای ایراناما آخرین پرده از تلاش‌های نیکی هیلی در سازمان ملل برای ایجاد اجماع جهت محکومیت ایران، به همین اوایل مهرماه سال جاری مربوط می‌شود. در روز چهارشنبه ۴ مهر جلسه شورای امنیت سازمان ملل با ریاست آمریکا برگزار شد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور در اقدامی غیرمتعارف در این جلسه به عنوان رئیس حضور یافت.
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه ۱۴ شهریور اعلام کرده بود که هدف از تشکیل جلسه شورای امنیت به ریاست آمریکا در ۲۶ سپتامبر (۴ مهر)، بررسی نحوه اعمال فشار بیشتر بر ایران به خاطر نقض قطعنامه‌های سازمان ملل است.
اما بر خلاف تصورات نیکی هیلی و مافوقش ترامپ، جلسه روز ۴ مهر شورای امنیت، بدون هیچگونه دستاوردی برای آمریکا در راستای هدف محکوم کردن ایران به پایان رسید.
خداحافظی «نیکی» با دستاورد «هیچ»
ترامپ در جلسه مذکور تلاش کرد تا نظر اعضای شورایامنیت سازمان ملل را برای همراهی با تحریم ایران در خرید نفتو مراودات بانکی جلب کند، اما نه تنها چنین نشد، بلکه از زبان رئیس‌جمهور کشور متحد خود یعنی فرانسهشنید که «علی‌رغم اقدامات آمریکا، ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند مانده است».
همچنین در آن جلسه، «وانگ یی» وزیر خارجهچین در واکنش به سخنان تهدیدآمیز ترامپ مبنی بر ضروت همراهی جامعهجهانی با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، گفت: «باید به حق همه کشور‌ها برای داشتن روابط عادی اقتصادی و تجارتبا ایران احترام گذاشته شود».
نماینده هندی‌الاصل آمریکا در متقاعد کردن دهلی برای نخریدن نفت از ایران شکست خورد اما دامنه شکست‌های نیکی‌هیلی و مافوقش ترامپ در منزوی کردن ایران و محکومیت کشورمان، به ناکامی آن‌ها در جلسات شورای امنیت سازمان ملل منحصر نماند. در هیئت حاکمه آمریکا این امید وجود داشت که با توجه به تبار هندی نیکی هیلی، ترامپ بواسطه او بتواند، هند دومین خریدار بزرگ نفت ایران را از استمرار خرید نفت از کشورمان منصرف کند؛ امری که به طور کامل و آنطور که خواست آمریکا بود، تحقق نیافت و در تازه‌ترین تحول در این زمینه، منابع هندی اعلام کردند که برای استمرار خرید نفت از ایران با وجود تحریم‌های یکجانبه آمریکا، مجاز هستند.
به هر ترتیب، موارد فوق‌الذکر، تنها بخشی از شکست‌هایی بود که نیکی هیلی در طول ۲۱ ماه به نمایندگی از آمریکا در سازمان ملل متحمل شد، شکست‌هایی که منجر به انزوای بیشتر آمریکا در عرصه جهانی شد. شاید نیکی هیلی که این روز‌ها در حال بستن چمدان‌هایش برای رفتن به مرخصی است، وقتی به عرصه سیاست بازگردد دیگر از واژه «کلانتر» استفاده نکند. او که یک یروز می‌گفت آمده است تا در سازمان ملل همه را خط کند با شکست از خط خارج شد.
پیروزی‌های پیاپی ایران بر آمریکا در سازمان مللاما شکست‌های پیاپی آمریکا در مجامع جهانی از جمله سازمان ملل برای انزواء و محکومیت ایران را باید یکی از مصادیق پیروزی‌های ملت ایرانبر آمریکا قلمداد کرد؛ پیروزی‌هایی که همچون سیلی بر صورت مقامات جهانخوار آمریکا فرود می‌آید.
مقام معظم رهبری در بیانات اخیرشان در اجتماع ده‌ها هزار نفری بسیجیان در ورزشگاه آزادیبه این موضوع اشاره کردند و گفتند: «این جلسه‌ی بزرگ در موقعیّت بسیار حسّاسی تشکیل شده است؛ موقعیّت کشور، موقعیّت منطقه، موقعیّت جهان، موقعیّتهای حسّاسی است، بخصوص برای ما ملّت ایران. حسّاسیّت از این جهت که از یک طرف 
عربده‌کشی‌های سران استکبارو سیاستمداران آمریکای جهان‌خوار، از یک طرف قدرت‌نمایی جوانان مؤمن و  پیروزی‌های پیاپی در میدان‌های مختلف، از یک طرف مشکلات اقتصادیکشور و تنگیِ معیشتِ بخش بزرگی از مردم ضعیف کشور و از طرفی حسّاس شدن و به تکاپو افتادن نخبگانکشور که این وضعیّت آن‌ها را حسّاس کرده و به تکاپو و تلاش فکری و عملی وادار کرده است. کشور به‌خاطر وجود مشکل، از خمودگی و بی‌عملی درآمده است؛ خیلی‌ها که فقط تماشاگر بودند، امروز احساس وظیفه میکنند و سرگرم تلاش میشوند؛ این‌ها جهات مختلفی است، اوضاع ویژه‌ای است برای کشور و این جلسه در چنین شرایطی تشکیل شده است».
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

محقق شدن شعار و نام کاروان ایران در اندونزی
در پایان بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا باید به این نکته اشاره کرد که نام و شعار کاروان ایران در این رویداد کاملا معنای واقعی‌اش را به نمایش گذاشت.
خنثی شدن طرح داعش برای حمله به زائران اربعین
رسانه‌های عراقی از موفقیت نیروهای امنیتی در خنثی‌ کردن طرح‌های تروریست‌های داعشی برای حمله به زائران اربعین حسینی خبر دادند.
آیا مرگ زن، «مهریه» را ساقط می‌کند؟
در روزهای گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه مردی پس از آن که همسرش مهریه‌اش را به اجرا گذاشت، با خودرو او را زیر گرفت و او را به قتل رساند. فارغ از مباحث مختلفی که می‌توان در رابطه با علل و عوامل بروز حوادث اینچنینی داشت این سوال مطرح می‌شود که آیا با قتل زوجه یا حتی مرگ طبیعی او، تکلیف زوج به پرداخت مهریه از بین می‌رود؟
رابطه غذا خوردن دیر وقت و افزایش وزن
افرادی که دیر وقت غذا می خورند، نه تنها به مصرف غذای بیشتر تمایل دارند، بلکه اغلب انتخاب های غذایی ضعیف‌تری نیز دارند.
تشکیل تیم‌های مشترک پلیس و شهرداری برای کنترل معاینه فنی کامیون‌ها
معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران از تشکیل تیم‌های مشترک پلیس و شهرداری برای کنترل معاینه فنی کامیون‌ها خبر داد.
کدام بانک‌ها ۲۳ درصد سود سپرده می‌دهند؟
بانک مرکزی سال گذشته بانک‌ها را ملزم به اجرای مصوبه شورای پول و اعتبار در سال 95 کرد. براساس آن مصوبه نرخ سود سپرده باید به 15 درصد کاهش می‌یافت. برای اجرای این مصوبه در سال سال گذشته بانک مرکزی مهلت 11 روزه در نظر گرفت و بانک‌ها در آن مهلت سپرده‌های یکساله را با نرخ سود بالاتر از نرخ مصوب، تمدید کردند.
اینترنت شبانه بر دو راهی ماندن یا نماندن!
اضافه شدن اینترنت شبانه به بسته‌های اینترنتی اپراتورها که تغییراتی را در هزینه‌هایشان ایجاد کرده، اگرچه مخاطبانی هم دارد اما ظاهرا ‌در آستانه‌ی حذف شدن قرار گرفته که علت آن نارضایتی برخی کاربران و هم‌چنین مقابله با فرهنگ شب‌زنده‌داری اعلام شده است.
اوپک در افزایش تولید نفت ناکام ماند
خبرگزاری رویترز روز جمعه گزارش داد که دفتر مرکزی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در سندی داخلی از ناتوانی اعضای این نهاد و متحدانش در افزایش سطح تولید به میزان مورد انتظار خبر داده است.
بهبود تراز بازرگانی کشاورزی با افزایش صادرات
تراز بازرگانی بخش کشاورزی در نیمه نخست امسال با بهبود بیش از یک میلیارد دلاری مواجه شده که حاصل افزایش حدود ۴۰ درصدی صادرات و کاهش حدود یک درصدی واردات نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته است.
روزنامه‌نگارانی که کشته یا زندانی شدند
مدتی است که «جمال خاشقجی»،‌ روزنامه‌نگار منتقد عربستانی تیتر اول بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی شده؛ البته او اولین روزنامه‌نگاری نیست که به دلیل منتقد و معترض بودن، محکوم به نابودی شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

محقق شدن شعار و نام کاروان ایران در اندونزی
در پایان بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا باید به این نکته اشاره کرد که نام و شعار کاروان ایران در این رویداد کاملا معنای واقعی‌اش را به نمایش گذاشت.
خنثی شدن طرح داعش برای حمله به زائران اربعین
رسانه‌های عراقی از موفقیت نیروهای امنیتی در خنثی‌ کردن طرح‌های تروریست‌های داعشی برای حمله به زائران اربعین حسینی خبر دادند.
آیا مرگ زن، «مهریه» را ساقط می‌کند؟
در روزهای گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه مردی پس از آن که همسرش مهریه‌اش را به اجرا گذاشت، با خودرو او را زیر گرفت و او را به قتل رساند. فارغ از مباحث مختلفی که می‌توان در رابطه با علل و عوامل بروز حوادث اینچنینی داشت این سوال مطرح می‌شود که آیا با قتل زوجه یا حتی مرگ طبیعی او، تکلیف زوج به پرداخت مهریه از بین می‌رود؟
رابطه غذا خوردن دیر وقت و افزایش وزن
افرادی که دیر وقت غذا می خورند، نه تنها به مصرف غذای بیشتر تمایل دارند، بلکه اغلب انتخاب های غذایی ضعیف‌تری نیز دارند.
تشکیل تیم‌های مشترک پلیس و شهرداری برای کنترل معاینه فنی کامیون‌ها
معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران از تشکیل تیم‌های مشترک پلیس و شهرداری برای کنترل معاینه فنی کامیون‌ها خبر داد.
همدردی ایران با هند در پی حادثه تصادف قطار
تماس تلفنی اردوغان و ملک سلمان درباره خاشقچی
بیانیه کنگره ایرانیان کانادا درباره محمود خاوری
رونمایی از ولیعهد جدید عربستان
گزینه تحریم عربستان بر روی میز ترامپ
عربستان به کشته شدن «خاشقچی» اعتراف کرد
پیوستن به FATF چه نفعی داره؟!
آقای واعظی! اتحادیه اروپا دفتر را برای نفوذ و خرابکاری می‌خواهد
چرت زدن اردوغان در برنامه زنده سوژه رسانه‌ها شد
۷۶ درصد فعالان اقتصادی معتقدند شرایط قبل از برجام بهتر بود