کشاورزان خوزستان خواستار توقف کاهش سهمیه سوخت شدند

12:13 ۱۳۱ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 181 0
کشاورزان خوزستان خواستار توقف کاهش سهمیه سوخت شدند

اهواز - ایرنا - در پی کاهش سهمیه سوخت، جمعی از کشاورزان خوزستانی با تجمع صنفی در ورودی اهواز، اختصاص سهمیه کامل سوخت این بخش را خواستار شدند.

ایرنا

به گزارش ایرنا تجمع کشاورزان صبح امروز در ورودی اهواز (مسیر تصفیه شکر) برگزار شد، در این تجمع کشاورزان با متوقف کردن تراکتورهای خود در این مسیر، نسبت به کاهش سهمیه سوخت در کشت پائیزه امسال اعتراض کردند.
عضو هیات مدیره انجمن صنفی کشاورزان شهرستان اهواز در این باره به ایرنا گفت: در این تجمع صنفی بیش از 70 نفر از کشاورزان حضور داشتند.
ناصر سجیرات افزود: کشاورزان نسبت به سهمیه سوخت خود اعتراض داشته و اعلام کرده اند که در صورت حل نشدن مشکل سهمیه سوخت تا یک هفته آینده، کشاورزان با تراکتورهای خود این تجمع را در شهر اهواز برگزار خواهند کرد.
وی اظهار داشت: سهمیه سوخت هر تراکتور یک هزار و 300 لیتر است که شرکت پخش فرآورده های نفتی این سهمیه را در ابتدا به کمتر از نصف رسیده است که این مساله مشکلات بسیاری را برای کشاورزان به همراه دارد.

*فراز و نشیب سهمیه سوخت
در آستانه کشت پائیزه، دردسرهای کشاورزان خوزستانی دوباره سرباز است، این بار سهمیه سوخت کشاورزان مورد مناقشه کشاورزان، سازمان جهاد کشاورزی و شرکت پخش فرآورده های نفتی است، مشکلی که در تابستان نیز کشاورزان نسبت به کمبود آن اعتراض کرده بودند.
سهمیه سوخت کشاورزان بعد از تصویب در شورای کشاورزی خوزستان، یک بار دیگر در ستاد مبارزه با قاچاق بررسی و این سهمیه کاهش یافت که این مساله اعتراض انجمن صنفی کشاورزان استان را در پی داشت.
معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در این باره به ایرنا گفت: در شورای کشاورزی استان سهمیه سوخت 300 میلیون لیتر تصویب شد اما بعد از محاسبه بر اساس فرمول، این سهمیه به 285 میلیون لیتر کاهش یافت که این میزان مورد توافق شرکت پخش فرآورده های نفتی قرار گرفته و ابلاغ شده است.
محمد قاسمی نژاد افزود: این سهمیه تنها برای تراکتورهای بخش کشاورزی است و کمباین، بولدوزر و ماشین آلاتی که عملیات تجهیز و نوسازی را انجام می دهند، سهمیه جداگانه خواهند داشت.
وی تاکید کرد: در نشستی که با شرکت پخش فرآورده های نفتی داشتیم، یکی از مصوبات این بوده که هر زمان به سوخت بیشتری برای کشاورزان نیاز بود نشست دوجانبه دیگری برای تامین نیاز آنها برگزار شود.

*آمارهای متناقض
سهمیه ای که امدیرپخش فرآورده های نفتی منطقه اهواز علام کرده اما هشت میلیون لیتر کمتر است.
نعمت الله نجفی به ایرنا گفت: سهمیه سوخت کشاورزان خوزستان برای کشت پائیزه امسال 277 میلیون لیتر تعیین شده که این میزان همه سهمیه بخش کشاورزی است که شامل تراکتور و هم کمباین و سایر مصارف می شود.
وی با بیان اینکه این میزان سوخت بر اساس افزایش سطح زیرکشت کشاورزی نسبت به پارسال محاسبه شده است، افزود: پارسال بر اساس نامه جهاد کشاورزی 242 میلیون لیتر به کشاورزان اختصاص داده شده بود، از سوی دیگر بر اساس آماری که اعلام شده امسال 6.9 درصد افزایش سطح زیر کشت بوده، بنابراین سهمیه سوخت نیز بر همین اساس به 277 میلیون لیتر رسیده که افزایشی در حدود 12 درصد است.
نجفی علت این کاهش سهمیه را، کنترل مصرف و صیانت از سوخت که یکی از سرمایه های کشور است عنوان کرد.
وی افزود: ارگان متولی جهاد کشاورزی است اما شرکت پخش فرآورده های نفتی مسئول و پاسخگوی مصارف است که بر همین اساس راستی آزمایی را انجام می دهد؛ این مساله درباره بخش های صنعت و راه نیز به همین شکل اجرا می شود.

*کاهش 60 میلیون لیتری
رئیس نظام صنفی کشاورزی خوزستان اما معتقد است: سهمیه سوخت کشاورزان استان 60 میلیون لیتر کاهش یافته که این مساله تولید آنها را با چالش مواجه می کند.
مسعود اسدی نیاز سوخت کشاورزان استان را سالانه در حدود 340 میلیون لیتر عنوان کرد و افزود: جهاد کشاورزی نیز قبلا حداقل نیاز این بخش را 320 میلیون لیتر اعلام کرده بود، اما امسال بر اساس مذاکرات نظام صنفی و جهاد کشاورزی، مقرر شد 305 میلیون لیتر سوخت به کشاورزان اختصاص داده شود، این در حالیست که شرکت پخش فرآورده های نفتی اعلام کرده حاضر نیست بیش از 285 میلیون لیتر سوخت را تامین کند که این میزان حدود 60 میلیون لیتر کمتر از نیاز این بخش است.
وی با انتقاد از کاهش سهمیه سوخت کشاورزان، افزود: شرکت پخش فرآورده های نفتی خوزستان در جلسه ای با جهاد کشاورزی، از تامین تمامی سهمیه سوخت تعیین شده کشاورزان سرباز زده و اعلام کرده که سهمیه تعیین شده را قبول ندارد، این در حالیست که میزان سهمیه سوخت بر اساس توافق جهاد کشاورزی و نظام صنفی کشاورزی همچنین مصوبه شورای کشاورزی خوزستان تعیین و ابلاغ شده است.
اسدی با بیان اینکه کاهش این میزان سهمیه سوخت به معنی عدول از مصوبات و توافقات جهاد کشاورزی و شورای کشاورزی استان است، اضافه کرد: متولی بخش کشاورزی استان، سازمان جهاد کشاورزی است و شرکت پخش هیچ حق و جایگاه قانونی در تعیین میزان مصرف مورد نیاز این بخش ندارد، و صرفا تامین کننده سوخت کشاورزی بر اساس اعلام سازمان جهاد است.
وی تاکید کرد: جهاد کشاورزی زیربار کاهش سهمیه سوخت رفته، که به معنی عقب نشینی از مصوبات و آمارهای کارشناسی خود بوده و این مساله غیرقابل توجیه است.
اسدی تصریح کرد: شورای هماهنگی تشکل های کشاورزی استان در جلسه اضطراری خود کاهش سهمیه سوخت را به شدت محکوم کرده و نسبت به آن اعتراض کردند.
رئیس نظام صنفی کشاورزی خوزستان با بیان اینکه کاهش سهمیه سوخت بدون در نظر گفتن خسارت به بخش کشاورزی اعمال شده، تصریح کرد: کشاورزان اکنون در آستانه فصل زراعی جدید قرار دارند و مشغول آماده سازی زمین های خود برای کشت آتی هستند که کاهش سهمیه سوخت این بخش را با بحران روبه رو می کند.
وی افزود: سهمیه سوخت کشاورزان برای مصارف تراکتورها و ماشین آلات مکانیزه است که در صورت تامین نشدن اثرات جبران ناپذیری برای تولید ایجاد می کند.
اسدی تصریح کرد: به نظر می رسد شرکت پخش فرآوده های نفتی به این وسیله می خواهند جبران هدرروی و عدم کنترل مصرف سوخت را که در سایر بخش ها موفقیت آمیز نبوده، به کشاورزان تحمیل کنند، در حالی که کاهش سوخت، تولید در این بخش را با مشکلات جدی روبه رو می کند.
وی خواستار ورود استانداری و مجمع نمایندگان استان برای حل مشکل کشاورزان شد و گفت: ما این مساله را طی مکاتباتی به نهادهای نظارتی و امنیتی نیز هشدار داده ایم و در صورت تامین نشدن فوری سهمیه سوخت کشاورزان مسئولیت تمامی اتفاقات آینده بر عهده شرکت پخش فرآورده های نفتی است.

*بهانه قاچاق سوخت
خوزستان قطب کشاورزی کشور، بیش از سه میلیون هکتار زمین حاصلخیز دارد که به دلیل کمبود آب پائیز امسال حدود 800 هزار هکتار آن زیر کشت رفته است.
کشاورزی خوزستان در سال های اخیر با چالش های بسیاری مواجه بوده که مهمترین آن بی آبی است، این مساله خسارت های سنگینی به این بخش وارد کرده، به طوری که برخی کشاورزان به ناچار دست از این شغل کشیده و روستاهای خود را ترک کرده اند، مشکل سوخت در واقع فشار مضاعفی به کشاورزان تحمیل کرده که در تابستان نیز آنها را به اعتراض واداشته بود.
شرکت پخش فرآورده های نفتی پیش از این اعلام کرده بود که یکی از اهدف سهمیه بندی سوخت بخش کشاورزی، جلوگیری از قاچاق است، این مساله واکنش کشاورزان را در پی داشته زیرا معتقد بودند شرکت پخش فرآورده های نفتی به بهانه قاچاق سوخت سهمیه کشاورزان را کاهش می دهند که اصلا برای ما پذیرفتنی نیست.

/6002/9754


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
رؤیای سعودی‌ها برای تولید انرژی پاک
هشدار تاراج و نابودی بی‌بازگشت منابع آب زیرزمینی
خروجی سد زاینده‌رود از بامداد امروز کاهش یافت
اعلام جزئیات طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه بندرعباس
فهرست معافیت از تحریم‌های نفتی ایران کوچک می‌شود
ایران صادرکننده بنزین و گازوئیل شد
چرا اوپک نگران تحریم آقای رییس نیست؟!
آخرین آمار تولید بنزین و گازوئیل یورو ۴ و ٥
570 فقره پروانه بهره برداری چاه نیمه عمیق در دیواندره صادر شد
برق آموزش و پرورش شوش بدلیل بدهی قطع شد