کشاورزان خوزستان خواستار توقف کاهش سهمیه سوخت شدند

12:13 ۶۵ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 125 0
کشاورزان خوزستان خواستار توقف کاهش سهمیه سوخت شدند

اهواز - ایرنا - در پی کاهش سهمیه سوخت، جمعی از کشاورزان خوزستانی با تجمع صنفی در ورودی اهواز، اختصاص سهمیه کامل سوخت این بخش را خواستار شدند.

ایرنا

به گزارش ایرنا تجمع کشاورزان صبح امروز در ورودی اهواز (مسیر تصفیه شکر) برگزار شد، در این تجمع کشاورزان با متوقف کردن تراکتورهای خود در این مسیر، نسبت به کاهش سهمیه سوخت در کشت پائیزه امسال اعتراض کردند.
عضو هیات مدیره انجمن صنفی کشاورزان شهرستان اهواز در این باره به ایرنا گفت: در این تجمع صنفی بیش از 70 نفر از کشاورزان حضور داشتند.
ناصر سجیرات افزود: کشاورزان نسبت به سهمیه سوخت خود اعتراض داشته و اعلام کرده اند که در صورت حل نشدن مشکل سهمیه سوخت تا یک هفته آینده، کشاورزان با تراکتورهای خود این تجمع را در شهر اهواز برگزار خواهند کرد.
وی اظهار داشت: سهمیه سوخت هر تراکتور یک هزار و 300 لیتر است که شرکت پخش فرآورده های نفتی این سهمیه را در ابتدا به کمتر از نصف رسیده است که این مساله مشکلات بسیاری را برای کشاورزان به همراه دارد.

*فراز و نشیب سهمیه سوخت
در آستانه کشت پائیزه، دردسرهای کشاورزان خوزستانی دوباره سرباز است، این بار سهمیه سوخت کشاورزان مورد مناقشه کشاورزان، سازمان جهاد کشاورزی و شرکت پخش فرآورده های نفتی است، مشکلی که در تابستان نیز کشاورزان نسبت به کمبود آن اعتراض کرده بودند.
سهمیه سوخت کشاورزان بعد از تصویب در شورای کشاورزی خوزستان، یک بار دیگر در ستاد مبارزه با قاچاق بررسی و این سهمیه کاهش یافت که این مساله اعتراض انجمن صنفی کشاورزان استان را در پی داشت.
معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در این باره به ایرنا گفت: در شورای کشاورزی استان سهمیه سوخت 300 میلیون لیتر تصویب شد اما بعد از محاسبه بر اساس فرمول، این سهمیه به 285 میلیون لیتر کاهش یافت که این میزان مورد توافق شرکت پخش فرآورده های نفتی قرار گرفته و ابلاغ شده است.
محمد قاسمی نژاد افزود: این سهمیه تنها برای تراکتورهای بخش کشاورزی است و کمباین، بولدوزر و ماشین آلاتی که عملیات تجهیز و نوسازی را انجام می دهند، سهمیه جداگانه خواهند داشت.
وی تاکید کرد: در نشستی که با شرکت پخش فرآورده های نفتی داشتیم، یکی از مصوبات این بوده که هر زمان به سوخت بیشتری برای کشاورزان نیاز بود نشست دوجانبه دیگری برای تامین نیاز آنها برگزار شود.

*آمارهای متناقض
سهمیه ای که امدیرپخش فرآورده های نفتی منطقه اهواز علام کرده اما هشت میلیون لیتر کمتر است.
نعمت الله نجفی به ایرنا گفت: سهمیه سوخت کشاورزان خوزستان برای کشت پائیزه امسال 277 میلیون لیتر تعیین شده که این میزان همه سهمیه بخش کشاورزی است که شامل تراکتور و هم کمباین و سایر مصارف می شود.
وی با بیان اینکه این میزان سوخت بر اساس افزایش سطح زیرکشت کشاورزی نسبت به پارسال محاسبه شده است، افزود: پارسال بر اساس نامه جهاد کشاورزی 242 میلیون لیتر به کشاورزان اختصاص داده شده بود، از سوی دیگر بر اساس آماری که اعلام شده امسال 6.9 درصد افزایش سطح زیر کشت بوده، بنابراین سهمیه سوخت نیز بر همین اساس به 277 میلیون لیتر رسیده که افزایشی در حدود 12 درصد است.
نجفی علت این کاهش سهمیه را، کنترل مصرف و صیانت از سوخت که یکی از سرمایه های کشور است عنوان کرد.
وی افزود: ارگان متولی جهاد کشاورزی است اما شرکت پخش فرآورده های نفتی مسئول و پاسخگوی مصارف است که بر همین اساس راستی آزمایی را انجام می دهد؛ این مساله درباره بخش های صنعت و راه نیز به همین شکل اجرا می شود.

*کاهش 60 میلیون لیتری
رئیس نظام صنفی کشاورزی خوزستان اما معتقد است: سهمیه سوخت کشاورزان استان 60 میلیون لیتر کاهش یافته که این مساله تولید آنها را با چالش مواجه می کند.
مسعود اسدی نیاز سوخت کشاورزان استان را سالانه در حدود 340 میلیون لیتر عنوان کرد و افزود: جهاد کشاورزی نیز قبلا حداقل نیاز این بخش را 320 میلیون لیتر اعلام کرده بود، اما امسال بر اساس مذاکرات نظام صنفی و جهاد کشاورزی، مقرر شد 305 میلیون لیتر سوخت به کشاورزان اختصاص داده شود، این در حالیست که شرکت پخش فرآورده های نفتی اعلام کرده حاضر نیست بیش از 285 میلیون لیتر سوخت را تامین کند که این میزان حدود 60 میلیون لیتر کمتر از نیاز این بخش است.
وی با انتقاد از کاهش سهمیه سوخت کشاورزان، افزود: شرکت پخش فرآورده های نفتی خوزستان در جلسه ای با جهاد کشاورزی، از تامین تمامی سهمیه سوخت تعیین شده کشاورزان سرباز زده و اعلام کرده که سهمیه تعیین شده را قبول ندارد، این در حالیست که میزان سهمیه سوخت بر اساس توافق جهاد کشاورزی و نظام صنفی کشاورزی همچنین مصوبه شورای کشاورزی خوزستان تعیین و ابلاغ شده است.
اسدی با بیان اینکه کاهش این میزان سهمیه سوخت به معنی عدول از مصوبات و توافقات جهاد کشاورزی و شورای کشاورزی استان است، اضافه کرد: متولی بخش کشاورزی استان، سازمان جهاد کشاورزی است و شرکت پخش هیچ حق و جایگاه قانونی در تعیین میزان مصرف مورد نیاز این بخش ندارد، و صرفا تامین کننده سوخت کشاورزی بر اساس اعلام سازمان جهاد است.
وی تاکید کرد: جهاد کشاورزی زیربار کاهش سهمیه سوخت رفته، که به معنی عقب نشینی از مصوبات و آمارهای کارشناسی خود بوده و این مساله غیرقابل توجیه است.
اسدی تصریح کرد: شورای هماهنگی تشکل های کشاورزی استان در جلسه اضطراری خود کاهش سهمیه سوخت را به شدت محکوم کرده و نسبت به آن اعتراض کردند.
رئیس نظام صنفی کشاورزی خوزستان با بیان اینکه کاهش سهمیه سوخت بدون در نظر گفتن خسارت به بخش کشاورزی اعمال شده، تصریح کرد: کشاورزان اکنون در آستانه فصل زراعی جدید قرار دارند و مشغول آماده سازی زمین های خود برای کشت آتی هستند که کاهش سهمیه سوخت این بخش را با بحران روبه رو می کند.
وی افزود: سهمیه سوخت کشاورزان برای مصارف تراکتورها و ماشین آلات مکانیزه است که در صورت تامین نشدن اثرات جبران ناپذیری برای تولید ایجاد می کند.
اسدی تصریح کرد: به نظر می رسد شرکت پخش فرآوده های نفتی به این وسیله می خواهند جبران هدرروی و عدم کنترل مصرف سوخت را که در سایر بخش ها موفقیت آمیز نبوده، به کشاورزان تحمیل کنند، در حالی که کاهش سوخت، تولید در این بخش را با مشکلات جدی روبه رو می کند.
وی خواستار ورود استانداری و مجمع نمایندگان استان برای حل مشکل کشاورزان شد و گفت: ما این مساله را طی مکاتباتی به نهادهای نظارتی و امنیتی نیز هشدار داده ایم و در صورت تامین نشدن فوری سهمیه سوخت کشاورزان مسئولیت تمامی اتفاقات آینده بر عهده شرکت پخش فرآورده های نفتی است.

*بهانه قاچاق سوخت
خوزستان قطب کشاورزی کشور، بیش از سه میلیون هکتار زمین حاصلخیز دارد که به دلیل کمبود آب پائیز امسال حدود 800 هزار هکتار آن زیر کشت رفته است.
کشاورزی خوزستان در سال های اخیر با چالش های بسیاری مواجه بوده که مهمترین آن بی آبی است، این مساله خسارت های سنگینی به این بخش وارد کرده، به طوری که برخی کشاورزان به ناچار دست از این شغل کشیده و روستاهای خود را ترک کرده اند، مشکل سوخت در واقع فشار مضاعفی به کشاورزان تحمیل کرده که در تابستان نیز آنها را به اعتراض واداشته بود.
شرکت پخش فرآورده های نفتی پیش از این اعلام کرده بود که یکی از اهدف سهمیه بندی سوخت بخش کشاورزی، جلوگیری از قاچاق است، این مساله واکنش کشاورزان را در پی داشته زیرا معتقد بودند شرکت پخش فرآورده های نفتی به بهانه قاچاق سوخت سهمیه کشاورزان را کاهش می دهند که اصلا برای ما پذیرفتنی نیست.

/6002/9754


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

توافقنامه آب و هوایی پاریس اجرایی می شود
دیپلمات‌های حدوداً ۲۰۰ کشور بامداد یکشنبه (به وقت تهران) به توافقی دست یافتند که نحوه اجرای مفاد توافق جوی پاریس را مشخص می‌کند.
افتتاح کارخانه بوئینگ آمریکا در چین علیرغم جنگ تجاری
شرکت هواپیماسازی بوئینگ در یک سرمایه گذاری استراتژیک با هدف افزایش میزان فروش خود در یکی از بازارهای مهم جهان که زیر سایه سنگین جنگ تجاری قرار دارد، اولین کارخانه تکمیل بوئینگ های ۷۳۷ در چین را راه اندازی کرد.
فصل جدید کاوش و حفاری محوطه شهر سوخته در حال انجام است
زاهدان - ایرنا - مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: عملیات حفاری و کاوش محوطه شهر سوخته سیستان با تیمی متشکل از باستان شناسان داخلی و خارجی در حال انجام است.
اجرای آتش‌بس «الحدیده» از بامداد سه‌شنبه
منابع خبری بامداد یکشنبه گزارش داده‌اند آتش‌بس میان طرف‌های درگیر جنگ در یمن از بامداد سه‌شنبه در بندر الحدیده این کشور اجرایی خواهد شد.
احیای عرصه‌های جنگلی سوخته «زرشک چال» کردکوی
معاون جنگل‌کاری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: عرصه‌های خسارت‌دیده از آتش در منطقه زرشک چال شهرستان کردکوی احیا می‌شود.
پایتختی که خواب ندارد
تهران- ایرنا- چه بخواهیم، چه نخواهیم، خوب باشد یا بد، شب بیداری به بخشی از زندگی برخی شهروندان پایتخت تبدیل شده است؛ موضوعی که سبب شده تهران را نیز بیدار نگه دارد و برنامه ریزان حوزه مدیریت شهری هم برای آن به فکر ایده پردازی و اجرای طرح های مختلف باشند.
مبادلات بانکی ایران و چین هنوز در پیچ و خم مذاکرات- سفیر ایران راهی پکن شد
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین از سفر سفیر ایران به چین برای رفع مشکلات مبادلات بانکی میان دو کشور خبر داد.
زندگی پلاستیکی ایرانی‌ها + تصاویر
عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران گفت: تغییر الگوی مصرف و نگرش افراد به مصرف تولیدات سبز در راستای حفظ محیط زیست، یکی از محورهای مهمی است که باید به آن توجه شود.
سقز تاریخی ترین شهر کردستان همچنان بدون موزه است
سنندج - ایرنا - سقز به عنوان تاریخی ترین و دومین شهر بزرگ استان کردستان همچنان از نداشتن موزه تاریخی و مردم شناسی رنج می برد.
ادامه حملات سعودی ها به مردم یمن
ائتلاف متجاوز سعودی به بمباران محله‌های مسکونی الحدیده یمن ادامه داده و در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۰۰ بمب و گلوله به طرف آنجا شلیک کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

جدیدترین پستی که «آزاده نامداری» منتشر کرد- عکس
آزاده نامداری با انتشار عکس زیر صفحه شخصی خود را به روز کرد.
شغل عجیب «فریبرز عرب نیا» در کانادا- عکس
واکنش فریبرز عرب نیا به انتقادات روزهای اخیر رسانه‌ها درخصوص اقامت و زندگی وی در کانادا: راننده بیماران هستم!
توافقنامه آب و هوایی پاریس اجرایی می شود
دیپلمات‌های حدوداً ۲۰۰ کشور بامداد یکشنبه (به وقت تهران) به توافقی دست یافتند که نحوه اجرای مفاد توافق جوی پاریس را مشخص می‌کند.
افتتاح کارخانه بوئینگ آمریکا در چین علیرغم جنگ تجاری
شرکت هواپیماسازی بوئینگ در یک سرمایه گذاری استراتژیک با هدف افزایش میزان فروش خود در یکی از بازارهای مهم جهان که زیر سایه سنگین جنگ تجاری قرار دارد، اولین کارخانه تکمیل بوئینگ های ۷۳۷ در چین را راه اندازی کرد.
نفت خانوارهای فاقد اشتراک گاز در استان بوشهر تامین می شود
زمان خاموشی های برق استان قزوین اعلام شد
اجرای طرح های زیست محیطی بدون مشارکت بانوان به نتیجه نمی رسد
40 درصد از شبکه آبرسانی روستایی استان مرکزی فرسوده است
900میلیارد ریال برای بهینه سازی مصرف آب در خوی هزینه می شود
هتل‌ها به لیست بایدهای وزارت نیرو اضافه شدند
نفتی‌ها خواستار دریافت مطالباتشان از ˮدرمنیˮ شدند
ایران در یک قدمی ثبت رکورد تولید از بزرگ ترین میدان گاز جهان
پیگیری مطالبات صندوق بازنشستگی نفت از باقری درمنی ادامه دارد
توزیع نفتگاز یورو 4 ، گامی موثر در بهبود کیفیت هوای یزد