انزوای چین، هدف اصلی توافق جایگزین نفتا

08:33 ۲۵۷ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 936 0
انزوای چین، هدف اصلی توافق جایگزین نفتا

پکن- ایرنا- پایان پیمان 'نفتا' که حالا آمریکا، کانادا و مکزیک برای نوع جدید آن به توافق رسیده اند جنبه های مثبت مختلفی برای آنها و منفی مهمی هم برای کشورهای دیگر بخصوص چین خواهد داشت.

ایرنا

به گزارش ایرنا کشورهای مختلف دنیا هم اکنون روی برنامه تجارت آزاد به توافقات گسترده ای رسیده اند و یا در حال رایزنی در این خصوص هستند اما توافق جدید آمریکا با مکزیک و کانادا، به نام 'یو اس ام سی آ' به نوعی در بخش هایی از توافق خود، تجارت آزاد دیگر کشورها را هدف قرار می دهد.
در این توافق مضامینی وجود دارد که به باور تحلیلگران می تواند باعث بلوکه شدن فرایند تجارت آزاد در کشورهای دیگر شود و بیشترین تهدید و چالش را در این زمینه در مقابل چین قرار خواهد داد.
یکی از بندهای این توافق این است که هرگونه معاهده تجارت آزاد را بلوکه می کند و به این معنا راه برای رسیدن آمریکا و چین برای یک توافق تجاری با هدف پایان دادن به جنگ تجاری دو کشور، بسیار تنگ و باریک و باچالش های بیشتر روبرو خواهد شد.
در واقع در این توافق آمده است که اعضا نمی توانند با کشورهایی که اقتصاد بازاری آنها به رسمیت شناخته نشده است، به توافق تجاری برسند و این موضوع دقیقا چین را هدف قرار داده است که غرب آن را به عنوان یک «اقتصاد بازار» به رسمیت نمی شناسد.
کشورهای کانادا، آمریکا و مکزیک توافق کرده اند که هر نوع مذاکره ای با کشورهای فاقد «اقتصاد بازار» باید در همان مراحل اولیه گفت و گو موضوع را به اطلاع طرف های دیگر توافق جدید برسانند و آنها باید در خصوص امضای توافقات تجارت آزاد با آنها بررسی هایشان را تکمیل کنند.
با این احوال توافق جدیدی که بعد از 24 سال جای نفتا را گرفته است باید به تصویب دولت های هر سه کشور برسد و کنگره آمریکا هم آن را تصویب کند که احتمالا این موضوع به سال آینده میلادی موکول خواهد شد.
پکن سال ها است از کشورهای اروپایی و آمریکا می خواهد که به خواست این کشور برای به رسمیت شناختن جایگاه چین به عنوان یک «اقتصاد بازار» تن دهند و آنها به دلیل تبعیضات موجود اقتصادی در این کشور و ورود دولت به بخش های اقتصادی از این کار طفره می روند.
اگر اروپا و آمریکا بخواهند اقتصاد چین را به عنوان یک اقتصاد بازاری به رسمیت بشناسند، در واقع راه را به روی تحریم هایی که علیه پکن بکار می گیرند، می بندند و تحریم چین برایشان ساده نخواهد بود.
با این وصف چون این توافق جدید هیچ اشاره ای به توافق ماه گذشته تجارت آزاد آمریکا و کره جنوبی نمی کند، طبیعی است که تنها کشور هدف آن چین خواهد بود که حالا کارش برای رسیدن به توافق با آمریکا برای پایان جنگ تجاری سخت تر از قبل خواهد شد.
از این بدتر اینکه به دلیل اختلافات چین و آمریکا، بر اساس این توافق جدید اگر قرار باشد چین از طریق مکزیک و یا کانادا نیز راهی برای ورود به عقبه تجاری آمریکا پیدا کند، کار برایش بسیار دشوار خواهد بود توافق جدید در واقع برگ برنده تازه دیگری برای دولت 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا برای فشار بیشتر بر پکن خواهد بود.
چین و کانادا هم در سال 2016 میلادی به توافقاتی درباره تجارت آزاد و توافق دوجانبه در این زمینه رسیدند و قرار شد مذاکرات و تحقیقات در این عرصه را ادامه دهند اما حالا چین با وجود اینکه دومین شریک بزرگ تجاری کانادا پس از آمریکا محسوب می شود ممکن است با کانادا نیز دچار مشکلات تجاری تازه شود.
در ضمن اگر آمریکا بخواهد ماده دیگری را هم در این توافق بگنجاند که شامل توافقات تجارت آزاد با اروپا، ژاپن و کانادا بشود آن وقت چین برای رسیدن به توافقات با این کشورها جدا با چالش روبرو خواهد شد.
'سون یویی یونگ' از دانشگاه سوگانگ در کره جنوبی می گوید حالا یک توافق جدید در حال شکل گیری است که می توانند مانند پتکی بر سر چین فرود بیاید.
وی از توافق آمریکا، کانادا و مکزیک که دیگر نفتا نام ندارد به عنوان شکل دهنده یک اتحاد تجاری جدید در آینده یاد می کند که نوعی اتحاد اقتصادی علیه پکن خواهد بود.
او افزود که ترامپ لحن خود را در دعواهای تجاری با شرکای تجاری تغییر داده و ملایم تر از گذشته با آنها برخورد می کند و با آنها بتدریج در حال رسیدن به توافق است و این وضعیت را برای چین سخت تر هم می کند و در واقع آنها تشویق می شوند تحت حمایت آمریکا سخت گیری های تجاری بیشتری علیه چین داشته باشند.
'کوتارو تامورا' از موسسه امور آسیایی وابسته به کابینه ژاپن می گوید: توافق 'یو اس ام سی آ' دقیقا و عینا هدفش مقابله با چین و محدود کردن این کشور با ایجاد اتحاد قوی اقتصادی آمریکا با کشورهای دیگر است.
وی گفت: همین که گفته می شود دیگران در این توافق حق رسیدن به توافق تجارت آزاد با کشورهای فاقد «اقتصاد بازار» را ندارند و مذاکراتش هم باید به اطلاع آمریکا برسد، نشان می دهد که چین هدف این توافق است.
با احتساب موارد فوق و ارزیابی این توافق، مشخصا آمریکا بتدریج به دنبال امضای توافقنامه های مشابه تجاری با دیگر کشورها اروپایی و ژاپن و کشورهای پیرامون چین خواهد بود تا پکن را در انزوای اقتصادی قرار دهد.
چین که خود را پاسدار نظام چند جانبه تجاری و سازمان تجارت جهانی می داند با تحرکات آمریکا و شرکایش بتدریج در انزوای بیشتری قرار می گیرد و بدترین سناریو برایش این است که از سوی همین کشورها به طور کامل مهار شود و خیزش اقتصادی و تجاری و اصلاحاتی آن برای تبدیل به یک قدرت تولیدی و صادراتی بزرگ تا سال 2025 میلادی متوقف شود.
چین البته با کشورهای مختلف از استرالیا و نیوزیلند گرفته تا کشورهای عضو اتحادیه آسیای جنوب شرقی 16 توافقنامه دو جانبه تجارت آزاد امضا کرده است اما چنین توافقاتی با کانادا، اروپا، مکزیک، ژاپن و آمریکا ندارد.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

مناسب ترین درمان آفتاب سوختگی
وقتی پوست فرد با نور آفتاب می‌سوزد، اولین کار کمپرس یخ است؛ ضمن اینکه استفاده از پمادهایی که التهاب و سوزش را کم می‌کند و عدم استفاده از پمادهای کورتنی، مورد تاکید قرار دارد.
کسانی که نباید به لوبیا لب بزنند
لوبیا گیاهی است از تیره بقولات ، علفی و بالا رونده که به دور درختان و گیاهان دیگر می‌پیچد. برگهای آن سبز رنگ ، پهن ، بزرگ و نوک تیز است که شامل سه برگچه به شکل قلب می‌باشد.
فواید و مضرات گوجه سبز چیست؟
گوجه سبز میوه‌ی بسیار محبوب و خوشمزه فصل تابستان بی فایده نیست و البته زیاده روی در مصرف آن هم مضراتی دارد که در این مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت.
ساماندهی دیوارنگاری های مخدوش شده شهدا
موسوی تاکید کرد: آثار دیوارنگاری شهدا با کیفیت خوب و اجرای هنری زیبا می توانند تاثیر بسیار زیادی بر روحیه شهروندان داشته باشند. باید فرهنگ رشادت را تا همیشه برای مردم کشور زنده نگه داریم.
سن مناسب فرزند آوری برای مردان چند سالگی است؟
فرزندآوری در سنین جوانی پدران و مادران می‌تواند مانع از افزایش خطر ابتلای فرزندان آن‌ها به انواع بیماری‌ها شود.
دلایل گوناگونی که زنان را دچار گرگرفتگی می‌کند
بیشتر افراد وقتی به گُرگرفتگی فکر می‌کنند، تصویر زنی را در ذهن خود دارند که در آستانه‌ی یائسگی است،
حناچی با تاکسی به جلسه رفت!- عکس
جلسه شورای شهر تهران صبح امروز با حضور پیروز حناچی شهردار تهران برگزار شد.
روسیه به شورای اروپا بازمی‌گردد
۱۱۸ نفر از اعضای مجمع پارلمانی شورای اروپا به بازگشت روسیه به این شورا رای مثبت دادند و به این ترتیب یکی از سیاست‌های تحریمی اروپا علیه مسکو لغو می‌شود.
نرخ واقعی ارز کمتر از ۱۰ هزار تومان است
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:: قبول داریم که وظیفه بانک مرکزی مدیریت در بازار ارز است ولی این دخالت باید تعادل ایجاد کند.
قیمت واحد مسکونی در منطقه کن
آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده واحدهای مسکونی در منطقه کن تهران طی تیر ماه ۹۸ است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.
هیچ یک از رهبران عرب جرات قبول معامله قرن را نخواهند داشت
ضاحی خلفان، معاون رئیس پلیس دبی و از نزدیکان محمد بن زاید ولیعهد امارات در سلسله پیام‌هایی توئیتری نوشت: تحقق معامله قرن که رئیس‌جمهور آمریکا از آن سخن می‌گوید خواب ابلیس در بهشت است.
تاکتیک های احتمالی دنیزلی در تراکتور
سرخپوشان تبریزی برای دومین فصل با مالکیت جدید خود وارد بازار نقل و انتقالات شده اند. آن ها که فصل پیش پس از خرید بازیکنان، سرمربی خود را انتخاب کردند، این بار شرایط متفاوتی را تجربه می کنند.
نام سرمربی پرسپولیس به کریم باقری اعلام شد
عرب از آنته چاچیچ به عنوان گزینه نهایی خود برای سرمربیگری در تیم پرسپولیس نام برده و به کریم باقری اعلام کرده است برنامه‌های تیم را قرار است با این مربی کروات هماهنگ کند.
مناسب ترین درمان آفتاب سوختگی
وقتی پوست فرد با نور آفتاب می‌سوزد، اولین کار کمپرس یخ است؛ ضمن اینکه استفاده از پمادهایی که التهاب و سوزش را کم می‌کند و عدم استفاده از پمادهای کورتنی، مورد تاکید قرار دارد.