انزوای چین، هدف اصلی توافق جایگزین نفتا

08:33 ۶۷ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 706 0
انزوای چین، هدف اصلی توافق جایگزین نفتا

پکن- ایرنا- پایان پیمان 'نفتا' که حالا آمریکا، کانادا و مکزیک برای نوع جدید آن به توافق رسیده اند جنبه های مثبت مختلفی برای آنها و منفی مهمی هم برای کشورهای دیگر بخصوص چین خواهد داشت.

ایرنا

به گزارش ایرنا کشورهای مختلف دنیا هم اکنون روی برنامه تجارت آزاد به توافقات گسترده ای رسیده اند و یا در حال رایزنی در این خصوص هستند اما توافق جدید آمریکا با مکزیک و کانادا، به نام 'یو اس ام سی آ' به نوعی در بخش هایی از توافق خود، تجارت آزاد دیگر کشورها را هدف قرار می دهد.
در این توافق مضامینی وجود دارد که به باور تحلیلگران می تواند باعث بلوکه شدن فرایند تجارت آزاد در کشورهای دیگر شود و بیشترین تهدید و چالش را در این زمینه در مقابل چین قرار خواهد داد.
یکی از بندهای این توافق این است که هرگونه معاهده تجارت آزاد را بلوکه می کند و به این معنا راه برای رسیدن آمریکا و چین برای یک توافق تجاری با هدف پایان دادن به جنگ تجاری دو کشور، بسیار تنگ و باریک و باچالش های بیشتر روبرو خواهد شد.
در واقع در این توافق آمده است که اعضا نمی توانند با کشورهایی که اقتصاد بازاری آنها به رسمیت شناخته نشده است، به توافق تجاری برسند و این موضوع دقیقا چین را هدف قرار داده است که غرب آن را به عنوان یک «اقتصاد بازار» به رسمیت نمی شناسد.
کشورهای کانادا، آمریکا و مکزیک توافق کرده اند که هر نوع مذاکره ای با کشورهای فاقد «اقتصاد بازار» باید در همان مراحل اولیه گفت و گو موضوع را به اطلاع طرف های دیگر توافق جدید برسانند و آنها باید در خصوص امضای توافقات تجارت آزاد با آنها بررسی هایشان را تکمیل کنند.
با این احوال توافق جدیدی که بعد از 24 سال جای نفتا را گرفته است باید به تصویب دولت های هر سه کشور برسد و کنگره آمریکا هم آن را تصویب کند که احتمالا این موضوع به سال آینده میلادی موکول خواهد شد.
پکن سال ها است از کشورهای اروپایی و آمریکا می خواهد که به خواست این کشور برای به رسمیت شناختن جایگاه چین به عنوان یک «اقتصاد بازار» تن دهند و آنها به دلیل تبعیضات موجود اقتصادی در این کشور و ورود دولت به بخش های اقتصادی از این کار طفره می روند.
اگر اروپا و آمریکا بخواهند اقتصاد چین را به عنوان یک اقتصاد بازاری به رسمیت بشناسند، در واقع راه را به روی تحریم هایی که علیه پکن بکار می گیرند، می بندند و تحریم چین برایشان ساده نخواهد بود.
با این وصف چون این توافق جدید هیچ اشاره ای به توافق ماه گذشته تجارت آزاد آمریکا و کره جنوبی نمی کند، طبیعی است که تنها کشور هدف آن چین خواهد بود که حالا کارش برای رسیدن به توافق با آمریکا برای پایان جنگ تجاری سخت تر از قبل خواهد شد.
از این بدتر اینکه به دلیل اختلافات چین و آمریکا، بر اساس این توافق جدید اگر قرار باشد چین از طریق مکزیک و یا کانادا نیز راهی برای ورود به عقبه تجاری آمریکا پیدا کند، کار برایش بسیار دشوار خواهد بود توافق جدید در واقع برگ برنده تازه دیگری برای دولت 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا برای فشار بیشتر بر پکن خواهد بود.
چین و کانادا هم در سال 2016 میلادی به توافقاتی درباره تجارت آزاد و توافق دوجانبه در این زمینه رسیدند و قرار شد مذاکرات و تحقیقات در این عرصه را ادامه دهند اما حالا چین با وجود اینکه دومین شریک بزرگ تجاری کانادا پس از آمریکا محسوب می شود ممکن است با کانادا نیز دچار مشکلات تجاری تازه شود.
در ضمن اگر آمریکا بخواهد ماده دیگری را هم در این توافق بگنجاند که شامل توافقات تجارت آزاد با اروپا، ژاپن و کانادا بشود آن وقت چین برای رسیدن به توافقات با این کشورها جدا با چالش روبرو خواهد شد.
'سون یویی یونگ' از دانشگاه سوگانگ در کره جنوبی می گوید حالا یک توافق جدید در حال شکل گیری است که می توانند مانند پتکی بر سر چین فرود بیاید.
وی از توافق آمریکا، کانادا و مکزیک که دیگر نفتا نام ندارد به عنوان شکل دهنده یک اتحاد تجاری جدید در آینده یاد می کند که نوعی اتحاد اقتصادی علیه پکن خواهد بود.
او افزود که ترامپ لحن خود را در دعواهای تجاری با شرکای تجاری تغییر داده و ملایم تر از گذشته با آنها برخورد می کند و با آنها بتدریج در حال رسیدن به توافق است و این وضعیت را برای چین سخت تر هم می کند و در واقع آنها تشویق می شوند تحت حمایت آمریکا سخت گیری های تجاری بیشتری علیه چین داشته باشند.
'کوتارو تامورا' از موسسه امور آسیایی وابسته به کابینه ژاپن می گوید: توافق 'یو اس ام سی آ' دقیقا و عینا هدفش مقابله با چین و محدود کردن این کشور با ایجاد اتحاد قوی اقتصادی آمریکا با کشورهای دیگر است.
وی گفت: همین که گفته می شود دیگران در این توافق حق رسیدن به توافق تجارت آزاد با کشورهای فاقد «اقتصاد بازار» را ندارند و مذاکراتش هم باید به اطلاع آمریکا برسد، نشان می دهد که چین هدف این توافق است.
با احتساب موارد فوق و ارزیابی این توافق، مشخصا آمریکا بتدریج به دنبال امضای توافقنامه های مشابه تجاری با دیگر کشورها اروپایی و ژاپن و کشورهای پیرامون چین خواهد بود تا پکن را در انزوای اقتصادی قرار دهد.
چین که خود را پاسدار نظام چند جانبه تجاری و سازمان تجارت جهانی می داند با تحرکات آمریکا و شرکایش بتدریج در انزوای بیشتری قرار می گیرد و بدترین سناریو برایش این است که از سوی همین کشورها به طور کامل مهار شود و خیزش اقتصادی و تجاری و اصلاحاتی آن برای تبدیل به یک قدرت تولیدی و صادراتی بزرگ تا سال 2025 میلادی متوقف شود.
چین البته با کشورهای مختلف از استرالیا و نیوزیلند گرفته تا کشورهای عضو اتحادیه آسیای جنوب شرقی 16 توافقنامه دو جانبه تجارت آزاد امضا کرده است اما چنین توافقاتی با کانادا، اروپا، مکزیک، ژاپن و آمریکا ندارد.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

رئیس جمهوری جدید گرجستان کیست؟
باکو - ایرنا - سالومه زورابیشویلی، سیاستمدار غربگرا و سابق فرانسه ، دیروز بعنوان نخستین زن و پنجمین رئیس جمهوری گرجستان طی مراسمی سوگند ادا کرد.
وزیر انرژی کویت استعفا کرد
تهران-ایرنا- روزنامه الانباء کویت اعلام کرد «بخیت الرشیدی» وزیر نفت، برق و آب کویت استعفای خود را به شورای وزیران این کشور ارایه کرده است.
وزیر جنگ داعش در حمله هوایی عراق به هلاکت رسید
بغداد - ایرنا - وزارت کشور عراق از به هلاکت رسیدن وزیر جنگ داعش و 28 فرمانده از معاونان 'ابوبکر البغدادی' سرکرده گروهک تروریستی - تکفیری داعش و افراد انتحاری دیگر در حمله هوایی این کشور به مواضع آنان در خاک سوریه خبر داد.
اردوغان: عملیات شرق فرات هر لحظه ممکن است آغاز شود
تهران-ایرنا- رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با بیان اینکه پاسخ دولت آمریکا درباره آغاز عملیات آنکارا در شرق فرات سوریه مثبت بوده است، اعلام کرد: می توانیم هر لحظه عملیات خود را طبق نقشه آغاز کنیم.
ترکیه: حل بحران عربستان با قطر به نفع منطقه است
تهران-ایرنا- ابراهیم گالن سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه درباره بحران چهار کشور عربی از جمله عربستان با قطر گفت، به نفع کشورهای عربی خلیج فارس و شورای همکاری اسلامی است که بحران با قطر حل شود و محاصره این کشور پایان یابد.
البشیر در دمشق به دنبال چه بود
تهران - ایرنا - «عمر البشیر» رئیس جمهوری سودان دیروز (یکشنبه) در سفری کوتاه، چند ساعته و از پیش اعلام نشده برای گفت وگو با «بشار اسد» همتای سوری خود وارد دمشق شد و از سوی وی در فرودگاه بین المللی این شهر مورد استقبال قرار گرفت.
سازمان همکاری اسلامی:انتقال سفارت استرالیا به قدس غیرقانونی است
تهران-ایرنا-سازمان همکاری اسلامی در بیانیه ای اعلام کرد که اقدام استرالیا برای به رسمیت شناختن قدس بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت خود به آن اقدامی غیر قانونی است.
رای الیوم: نزدیکی ترکیه به سوریه محتمل است
تهران-ایرنا-روزنامه رای الیوم در مطلبی نوشت که ممکن است ترکیه به توصیه روسیه در حال نزدیکی به سوریه باشد یا اینکه اختلافاتی که با آمریکا در شمال سوریه در بحث حمایت از کردهای سوری و تهدید مرزهای جنوبی خود دارد، باعث شده تا لحن ملایم تری نسبت به دولت دمشق در پیش گیرد.
دادگاه تصمیم العبادی دربرکناری رئیس الحشد الشعبی را باطل کرد
بغداد - ایرنا - دادگاه اداری عراق، دستور 'حیدرالعبادی' نخست وزیر وقت عراق در برکناری فالح فیاض از سه سمت امنیتی را ابطال کرد.
انتقام از خانواده مبارزان فلسطینی؛ استیصال صهیونیست ها
بیروت- ایرنا- فلسطینیان، اقدام وحشیانه و ضدبشری رژیم صهیونیستی در تخریب خانه های مبارزان مقاومت و اخراج خانواده های آنها را مصداق جنایت جنگی و مجازات دسته جمعی توصیف و در واکنش به آن تاکید می کنند که از آوارها و ویرانه های این منازل، مبارزانی دیگر سر بر خواهند آورد که نوید بخش آزادی قدس هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

معافیت جانبازان ۵۰ درصد از قانون بازنشستگی
جانبازان ۵۰ درصد هم مانند جانبازان بالای ۵۰ درصد، از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مستثنی شدند.
بازیگر معروف به استقبال زمستان رفت +عکس
سیدجواد رضویان بازیگر سینما و تلویزیلون با انتشار تصویری از خود به استقبال زمستان رفت.
رنگ موی جدید رامین رضاییان
رامین رضاییان پس از پایان کارش در لیگ بلژیک و چند وقت بی تیم ماندن به لیگ قطر رفت اما تیپ و ظاهر او در این مدت، کاملا عوض شده است.
«کامبیز مهدی زاده»؛ داماد جنجالی حسن روحانی
کامبیز مهدی زاده فرساد، تیر ماه امسال در تالار فرشته تهران با یکی از دختران آقای رییس جمهور دولت تدبیر و امید ازدواج کرد. آقای روحانی٬ دو پسر و سه دختر دارد که اکنون یکی از دامادهای وی در کانون توجه رسانه های داخلی و بین المللی قرار گرفته است.
فرزندان روسای جمهور آسیای مرکزی چه می‌کنند؟
سورانبای جین‌بیک‌اف، رئیس‌جمهور قرقیزستان با ۲ فرزند کمترین، و امامعلی رحمان با ۹ فرزند رکورددار بزرگ ترین خانواده در میان روسای جمهور آسیای مرکزی هستند.
ترامپ قاتل شهروند افغانستانی را قهرمان ارتش آمریکا خواند
اکونومیست: ناتوی عربی سعودی ها یک افسانه بود
هیل: ترامپ درنزاع برسر تعطیلی دولت منزوی شد
اتاوا، گرفتار در «دو راهی واشنگتن - پکن»
نگاهی به پیمان جهانی پناهجویان
تحرکات چند جانبه آمریکا در حوزه نفت - محمدحسن دوستارگان*
COP24؛ توافقی ضعیف درباره مقررات پیمان آب و هوایی پاریس
دسترسی راهبردی آلمان به تولیدات لیتیوم بولیوی
کانادا قرارداد فروش تسلیحات به عربستان را لغو می کند
62درصد آمریکایی ها به صداقت ترامپ در پرونده روسیه شک دارند