انزوای چین، هدف اصلی توافق جایگزین نفتا

08:33 ۱۳۱ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 803 0
انزوای چین، هدف اصلی توافق جایگزین نفتا

پکن- ایرنا- پایان پیمان 'نفتا' که حالا آمریکا، کانادا و مکزیک برای نوع جدید آن به توافق رسیده اند جنبه های مثبت مختلفی برای آنها و منفی مهمی هم برای کشورهای دیگر بخصوص چین خواهد داشت.

ایرنا

به گزارش ایرنا کشورهای مختلف دنیا هم اکنون روی برنامه تجارت آزاد به توافقات گسترده ای رسیده اند و یا در حال رایزنی در این خصوص هستند اما توافق جدید آمریکا با مکزیک و کانادا، به نام 'یو اس ام سی آ' به نوعی در بخش هایی از توافق خود، تجارت آزاد دیگر کشورها را هدف قرار می دهد.
در این توافق مضامینی وجود دارد که به باور تحلیلگران می تواند باعث بلوکه شدن فرایند تجارت آزاد در کشورهای دیگر شود و بیشترین تهدید و چالش را در این زمینه در مقابل چین قرار خواهد داد.
یکی از بندهای این توافق این است که هرگونه معاهده تجارت آزاد را بلوکه می کند و به این معنا راه برای رسیدن آمریکا و چین برای یک توافق تجاری با هدف پایان دادن به جنگ تجاری دو کشور، بسیار تنگ و باریک و باچالش های بیشتر روبرو خواهد شد.
در واقع در این توافق آمده است که اعضا نمی توانند با کشورهایی که اقتصاد بازاری آنها به رسمیت شناخته نشده است، به توافق تجاری برسند و این موضوع دقیقا چین را هدف قرار داده است که غرب آن را به عنوان یک «اقتصاد بازار» به رسمیت نمی شناسد.
کشورهای کانادا، آمریکا و مکزیک توافق کرده اند که هر نوع مذاکره ای با کشورهای فاقد «اقتصاد بازار» باید در همان مراحل اولیه گفت و گو موضوع را به اطلاع طرف های دیگر توافق جدید برسانند و آنها باید در خصوص امضای توافقات تجارت آزاد با آنها بررسی هایشان را تکمیل کنند.
با این احوال توافق جدیدی که بعد از 24 سال جای نفتا را گرفته است باید به تصویب دولت های هر سه کشور برسد و کنگره آمریکا هم آن را تصویب کند که احتمالا این موضوع به سال آینده میلادی موکول خواهد شد.
پکن سال ها است از کشورهای اروپایی و آمریکا می خواهد که به خواست این کشور برای به رسمیت شناختن جایگاه چین به عنوان یک «اقتصاد بازار» تن دهند و آنها به دلیل تبعیضات موجود اقتصادی در این کشور و ورود دولت به بخش های اقتصادی از این کار طفره می روند.
اگر اروپا و آمریکا بخواهند اقتصاد چین را به عنوان یک اقتصاد بازاری به رسمیت بشناسند، در واقع راه را به روی تحریم هایی که علیه پکن بکار می گیرند، می بندند و تحریم چین برایشان ساده نخواهد بود.
با این وصف چون این توافق جدید هیچ اشاره ای به توافق ماه گذشته تجارت آزاد آمریکا و کره جنوبی نمی کند، طبیعی است که تنها کشور هدف آن چین خواهد بود که حالا کارش برای رسیدن به توافق با آمریکا برای پایان جنگ تجاری سخت تر از قبل خواهد شد.
از این بدتر اینکه به دلیل اختلافات چین و آمریکا، بر اساس این توافق جدید اگر قرار باشد چین از طریق مکزیک و یا کانادا نیز راهی برای ورود به عقبه تجاری آمریکا پیدا کند، کار برایش بسیار دشوار خواهد بود توافق جدید در واقع برگ برنده تازه دیگری برای دولت 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا برای فشار بیشتر بر پکن خواهد بود.
چین و کانادا هم در سال 2016 میلادی به توافقاتی درباره تجارت آزاد و توافق دوجانبه در این زمینه رسیدند و قرار شد مذاکرات و تحقیقات در این عرصه را ادامه دهند اما حالا چین با وجود اینکه دومین شریک بزرگ تجاری کانادا پس از آمریکا محسوب می شود ممکن است با کانادا نیز دچار مشکلات تجاری تازه شود.
در ضمن اگر آمریکا بخواهد ماده دیگری را هم در این توافق بگنجاند که شامل توافقات تجارت آزاد با اروپا، ژاپن و کانادا بشود آن وقت چین برای رسیدن به توافقات با این کشورها جدا با چالش روبرو خواهد شد.
'سون یویی یونگ' از دانشگاه سوگانگ در کره جنوبی می گوید حالا یک توافق جدید در حال شکل گیری است که می توانند مانند پتکی بر سر چین فرود بیاید.
وی از توافق آمریکا، کانادا و مکزیک که دیگر نفتا نام ندارد به عنوان شکل دهنده یک اتحاد تجاری جدید در آینده یاد می کند که نوعی اتحاد اقتصادی علیه پکن خواهد بود.
او افزود که ترامپ لحن خود را در دعواهای تجاری با شرکای تجاری تغییر داده و ملایم تر از گذشته با آنها برخورد می کند و با آنها بتدریج در حال رسیدن به توافق است و این وضعیت را برای چین سخت تر هم می کند و در واقع آنها تشویق می شوند تحت حمایت آمریکا سخت گیری های تجاری بیشتری علیه چین داشته باشند.
'کوتارو تامورا' از موسسه امور آسیایی وابسته به کابینه ژاپن می گوید: توافق 'یو اس ام سی آ' دقیقا و عینا هدفش مقابله با چین و محدود کردن این کشور با ایجاد اتحاد قوی اقتصادی آمریکا با کشورهای دیگر است.
وی گفت: همین که گفته می شود دیگران در این توافق حق رسیدن به توافق تجارت آزاد با کشورهای فاقد «اقتصاد بازار» را ندارند و مذاکراتش هم باید به اطلاع آمریکا برسد، نشان می دهد که چین هدف این توافق است.
با احتساب موارد فوق و ارزیابی این توافق، مشخصا آمریکا بتدریج به دنبال امضای توافقنامه های مشابه تجاری با دیگر کشورها اروپایی و ژاپن و کشورهای پیرامون چین خواهد بود تا پکن را در انزوای اقتصادی قرار دهد.
چین که خود را پاسدار نظام چند جانبه تجاری و سازمان تجارت جهانی می داند با تحرکات آمریکا و شرکایش بتدریج در انزوای بیشتری قرار می گیرد و بدترین سناریو برایش این است که از سوی همین کشورها به طور کامل مهار شود و خیزش اقتصادی و تجاری و اصلاحاتی آن برای تبدیل به یک قدرت تولیدی و صادراتی بزرگ تا سال 2025 میلادی متوقف شود.
چین البته با کشورهای مختلف از استرالیا و نیوزیلند گرفته تا کشورهای عضو اتحادیه آسیای جنوب شرقی 16 توافقنامه دو جانبه تجارت آزاد امضا کرده است اما چنین توافقاتی با کانادا، اروپا، مکزیک، ژاپن و آمریکا ندارد.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
نشست ورشو مشکلات سیاست خارجی ترامپ را برجسته کرد
مقام عراقی ادعاهای آمریکا درباره نابودی کامل تروریسم را نادرست خواند
سی ان ان: دولت آمریکا در کنفرانس مونیخ پس زده شد
دیدار وزیر خارجه آذربایجان و مدیر ارشد شورای امنیت ملی آمریکا
تردیدها درباره حضور هِدر نوئرت در تیم ترامپ
آمریکا دنبال تشکیل گروههای مسلح جدید در سه استان عراق است
آمریکا فعالیت دیپلمات ونزوئلا را به دلیل انتقاد از واشنگتن محدود کرد
سی ان ان: سرپرست پنتاگون در تامین بودجه دیوار مرزی سردرگم است
واکنش ها به طرح دولت موقت در افغانستان
نشست امنیتی مونیخ؛ عرصه تقابل اروپا و آمریکا