لزوم هدایت سرمایه های مردم به سمت تولید - فرزاد نویدی*

10:45 ۶۳ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 116 0
لزوم هدایت سرمایه های مردم به سمت تولید - فرزاد نویدی*

کرمانشاه - ایرنا- اقشاری از مردم سرمایه های کوچکی در اختیار دارند که به اذعان خودشان نمی دانند در کجا سرمایه گذاری کنند تا ارزش افزوده سرمایه های خود را افزایش دهند که در این موارد جا دارد دستگاه های متولی حوزه سرمایه گذاری به این موضوع ورود کنند.

ایرنا

این سرمایه ها که به اعتقاد برخی از صاحب نظران اقتصادی به آن سرمایه های سرگردان می گویند، منبع خوبی برای سرمایه گذاری های کوچک در بخش های مختلف است که با هدایت آن از سوی دستگاه های مرتبط از جمله وزارت تعاون و در قالب تشکیل شرکت های تعاونی می تواند به ایجاد اشتغال، کسب درآمد و رونق اقتصادی کشور کمک کند.
یکی از مشکلاتی که در اقتصاد کشور ما هر از گاهی خود را نشان می دهد ، ورود سرمایه های سرگردان مردم به یکی از بخش های اقتصادی است. این سرمایه ها روزی به حوزه املاک سرازیر می شود و به افزایش قیمت زمین و مسکن منجر می شود و روزی هم سر از بازار خودرو در می آورد.
همچنین شاهد ورود سرمایه های سرگردان مردم به بازار ارز، طلا و سکه نیز بوده و هستیم که منجر به بروز بحران هایی در این حوزه شده است.
ورود این سرمایه ها که در صورت تجمیع رقم قابل توجهی خواهد بود، به حوزه تولید می تواند کشور را از بسیاری از مشکلات موجود در حوزه اقتصادی نجات دهد.
کشور ما از بحران بیکاری و نبود شغل رنج می برد که تنها راهکار آن سرمایه گذاری بخش خصوصی است و چه کسی بهتر از خود مردم که وارد عرصه شوند و سکان تولید را در دست بگیرند.
شرکت های تعاونی به دلیل ماهیت کار جمعی و حمایت هایی که از سوی دولت از آن می شود، می تواند سکان دار هدایت سرمایه های مردم به سمت تولید باشد.
برخی از شرکت های تعاونی که در کشور و به صورت خانوادگی اداره می شود به خوبی جواب داده و می تواند الگوی برای دیگران باشد.
دولت اکنون در قالب تسهیلات روستایی و عشایری کمک خوبی به مناطق کمتر برخوردار و محروم می کند که می توان از تسهیلات ارزان قیمت در این بخش نیز استفاده کرد.
در برخی از استان های کمتر برخوردار کشور از جمله کرمانشاه که با نرخ 21 درصدی بیکاری رتبه اول کشور را در اختیار دارد، می توان سرمایه های در اختیار مردم را به سمت طرح های اشتغالزایی سوق داد.
روستاهای استان کرمانشاه از گذشته منبع تولید انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغداری بوده و اکنون نیز هستند و با راه اندازی صنایع تبدیلی در هر یک از این بخش ها و با استفاده از سرمایه خود مردم می توان شغل ایجاد کرد.
جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها تنها از راه ایجاد فرصت های شغلی در این مناطق میسر است و در شرایطی که شغلی در روستا نباشد روستاییان حواشی شهرها را به ماندن در روستا ترجیح می دهند.
دولت فرصت بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال از طریق اعطای تسهیلات ارزان قیمت با دوره بازپرداخت طولانی مدت فراهم کرده که دستگاه های متولی اشتغال باید از این فرصت در راستای کاهش نرخ بیکاری در استان استفاده کنند.
براساس اعلام سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دولت در بخش اشتغال روستایی 17 هزار میلیارد تومان و در قالب بند الف تبصره 18 (اعطای تسهیلات اشتغال در کارگروه اشتغال) نیز 60 هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده که به صورت تسهیلات به متقاضیان پرداخت می شود.
کرمانشاه مزیت های فراوانی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف دارد که غیر از آب و خاک و نیروی کار فعال و علاقمند می توان از 2 مرز رسمی پرویزخان و خسروی در شهرستان قصرشیرین به عنوان دیگر مزیت بسیار خوب این استان نام برد که تولیدکنندگان می توانند از طریق این مرز اقدام به صادرات محصولات خود کنند.
3033/8068/1772
*خبرنگار ایرنا


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

هشدار جدی در مورد بازی با جان «ایران»
در حالی برای پرونده یوزپلنگ ایرانی که "ایران" نامگذاری شده، حکم بازگشت به طبیعت صادر شده است که امید معماریان دامپزشک این یوزپلنگ می‌گوید که او دیگر قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارد و اگر در طبیعت رهاسازی شود به زودی جان خود را از دست می‌دهد.
جزئیات جدید از طرح رتبه بندی معلمان
وزیر آموزش و پرورش جزئیات جدید اجرای طرح رتبه بندی معلمان را اعلام کرد و گفت: چهار رتبه در این طرح تعریف شده است.
بساط بازار چند نرخی ارز جمع می‌شود؟
بازار ارز ایران که در ماه های اخیر نرخ های چندگانه، رانتهای متعدد و آربیتراژ ارزی را تجربه کرده است، به نظر می رسد این روزها در حال حرکت به سمت نظام دونرخی است.
واکنش آمریکا به توافق گروه‌های یمنی در سوئد
وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای از توافق میان گروه‌های یمنی در مذاکرات سوئد پیرامون بندر «الحدیده» واقع در غرب یمن استقبال کرد.
تحریم‌های روسیه ۶ ماه دیگر تمدید شد
سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا تمدید تحریم ها علیه روسیه را برای شش ماه دیگر تایید کردند.
مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار!
براساس آخرین آمار، مصرف برق ایران در دنیا در رتبه ۱۸ و این در شرایطی است که به اعتقاد کارشناسان، میزان مصرف در سرانه تولید و شدت انرژی تناسبی با سایر کشورهایی که رتبه‌های مشابهی در عرصه‌های اقتصادی مانند ما دارند، وجود ندارد.
سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی
در حالی‌که برخی از شرکت‌های خارجی از ایران خارج شده‌اند، ابهاماتی در رابطه با وضعیت خدمات پس از فروش آن‌ها مطرح است. در این زمینه رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی می‌گوید که نمایندگی و شرکت‌های طرف حساب ایرانی موظف به ارائه خدمات طبق قرارداد هستند.
آیا رابطه اسراییل با عمان می تواند به نفع ایران باشد؟
یک کارشناس مسائل بین الملل، گفت: حاکمان کشورهای عربی بعد از پیمان «کمپ دیوید »برای مهار ملت‌های خود و تحکیم قدرت‌شان، برموضوع اسراییل به عنوان یک دشمن خارجی مانور دادند ولی بعد از بهار عربی و تحولاتی که در این کشورها رخ داد، آن‌ها سعی کردند دشمن جدیدی را به نام ایران مطرح کنند.
کار جلوه‌های ویژه «قطار آنشب» به کجا رسید؟
بابک میرفرحناک درباره روند ساخت جلوه ویژه فیلم سینمایی «قطار آنشب» توضیح داد.
مردمان سرزمین نوروز چه آیین‌هایی برای ازدواج دارند؟
«دانشنامه آیین پیوند در سرزمین نوروز» به قلم کیوان پهلوان از سوی نشر آرون منتشر شد. آداب و رسوم ایران و سرزمین‌های دیگری که نوروز را جشن می‌گیرند، درباره ازدواج در این کتاب ثبت شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داعش، تیراندازی در استراسبورگ را به عهده گرفت
گروه تروریستی داعش مسئولیت تیراندازی سه‌شنبه شب در شهر استراسبورگ فرانسه را به عهده گرفت.
مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف
در حالی که حداقل دستمزد کارگر ایرانی به ازای هر ساعت کار معادل ۶ هزار تومان است، حداقل دستمزد ساعتی در لوکزامبورگ ۱۱.۵ دلار معادل ۱۹ برابر حداقل دستمزد در ایران است.
ضرب‌الاجل 72 ساعته «عمران خان» برای ریشه‌یابی کمبود گاز
«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان از شرکت ملی گاز این کشور خواست ظرف مدت 72 ساعت علت کمبود انرژی در کشور را مشخص کند.
هشدار جدی در مورد بازی با جان «ایران»
در حالی برای پرونده یوزپلنگ ایرانی که "ایران" نامگذاری شده، حکم بازگشت به طبیعت صادر شده است که امید معماریان دامپزشک این یوزپلنگ می‌گوید که او دیگر قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارد و اگر در طبیعت رهاسازی شود به زودی جان خود را از دست می‌دهد.
جزئیات جدید از طرح رتبه بندی معلمان
وزیر آموزش و پرورش جزئیات جدید اجرای طرح رتبه بندی معلمان را اعلام کرد و گفت: چهار رتبه در این طرح تعریف شده است.
جزئیات پرداخت تسهیلات ارزی در ۹ بخش بزرگ اقتصادی
همایش اقتصادی سرمایه گذاران ایرانی در تفلیس به تاخیر افتاد
مردم مراقب دلالان بازار ارز باشند
نیازمند مدیران جنگی هستیم
تصمیم بخش خصوصی تکلیف اقتصاد را مشخص می کند
مدیران اداره های کم‌کار یزد در اقتصاد مقاومتی معرفی می‌شوند
برنامه اختصاصی سامسونگ برای کاربران ارزهای دیجیتال
کاهش ۷۶۰ واحدی شاخص صنعت در بورس تهران
نگاهی به نوسانات نرخ دلار پتروشیمی‌ها در سامانه نیما
معامله مسکن در بورس شدنی است؟