لزوم هدایت سرمایه های مردم به سمت تولید - فرزاد نویدی*

10:45 ۲۵۸ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 228 0
لزوم هدایت سرمایه های مردم به سمت تولید - فرزاد نویدی*

کرمانشاه - ایرنا- اقشاری از مردم سرمایه های کوچکی در اختیار دارند که به اذعان خودشان نمی دانند در کجا سرمایه گذاری کنند تا ارزش افزوده سرمایه های خود را افزایش دهند که در این موارد جا دارد دستگاه های متولی حوزه سرمایه گذاری به این موضوع ورود کنند.

ایرنا

این سرمایه ها که به اعتقاد برخی از صاحب نظران اقتصادی به آن سرمایه های سرگردان می گویند، منبع خوبی برای سرمایه گذاری های کوچک در بخش های مختلف است که با هدایت آن از سوی دستگاه های مرتبط از جمله وزارت تعاون و در قالب تشکیل شرکت های تعاونی می تواند به ایجاد اشتغال، کسب درآمد و رونق اقتصادی کشور کمک کند.
یکی از مشکلاتی که در اقتصاد کشور ما هر از گاهی خود را نشان می دهد ، ورود سرمایه های سرگردان مردم به یکی از بخش های اقتصادی است. این سرمایه ها روزی به حوزه املاک سرازیر می شود و به افزایش قیمت زمین و مسکن منجر می شود و روزی هم سر از بازار خودرو در می آورد.
همچنین شاهد ورود سرمایه های سرگردان مردم به بازار ارز، طلا و سکه نیز بوده و هستیم که منجر به بروز بحران هایی در این حوزه شده است.
ورود این سرمایه ها که در صورت تجمیع رقم قابل توجهی خواهد بود، به حوزه تولید می تواند کشور را از بسیاری از مشکلات موجود در حوزه اقتصادی نجات دهد.
کشور ما از بحران بیکاری و نبود شغل رنج می برد که تنها راهکار آن سرمایه گذاری بخش خصوصی است و چه کسی بهتر از خود مردم که وارد عرصه شوند و سکان تولید را در دست بگیرند.
شرکت های تعاونی به دلیل ماهیت کار جمعی و حمایت هایی که از سوی دولت از آن می شود، می تواند سکان دار هدایت سرمایه های مردم به سمت تولید باشد.
برخی از شرکت های تعاونی که در کشور و به صورت خانوادگی اداره می شود به خوبی جواب داده و می تواند الگوی برای دیگران باشد.
دولت اکنون در قالب تسهیلات روستایی و عشایری کمک خوبی به مناطق کمتر برخوردار و محروم می کند که می توان از تسهیلات ارزان قیمت در این بخش نیز استفاده کرد.
در برخی از استان های کمتر برخوردار کشور از جمله کرمانشاه که با نرخ 21 درصدی بیکاری رتبه اول کشور را در اختیار دارد، می توان سرمایه های در اختیار مردم را به سمت طرح های اشتغالزایی سوق داد.
روستاهای استان کرمانشاه از گذشته منبع تولید انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغداری بوده و اکنون نیز هستند و با راه اندازی صنایع تبدیلی در هر یک از این بخش ها و با استفاده از سرمایه خود مردم می توان شغل ایجاد کرد.
جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها تنها از راه ایجاد فرصت های شغلی در این مناطق میسر است و در شرایطی که شغلی در روستا نباشد روستاییان حواشی شهرها را به ماندن در روستا ترجیح می دهند.
دولت فرصت بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال از طریق اعطای تسهیلات ارزان قیمت با دوره بازپرداخت طولانی مدت فراهم کرده که دستگاه های متولی اشتغال باید از این فرصت در راستای کاهش نرخ بیکاری در استان استفاده کنند.
براساس اعلام سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دولت در بخش اشتغال روستایی 17 هزار میلیارد تومان و در قالب بند الف تبصره 18 (اعطای تسهیلات اشتغال در کارگروه اشتغال) نیز 60 هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده که به صورت تسهیلات به متقاضیان پرداخت می شود.
کرمانشاه مزیت های فراوانی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف دارد که غیر از آب و خاک و نیروی کار فعال و علاقمند می توان از 2 مرز رسمی پرویزخان و خسروی در شهرستان قصرشیرین به عنوان دیگر مزیت بسیار خوب این استان نام برد که تولیدکنندگان می توانند از طریق این مرز اقدام به صادرات محصولات خود کنند.
3033/8068/1772
*خبرنگار ایرنا


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی
یک دکترای آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی گفت: خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی محسوب می‌شود.
این پاستیل ها را نخرید
پاستیل با آن ظاهر جذاب و خوش آب و رنگش قطعا‌ از آن دسته خوراکی ‌هایی است که بزرگ و کوچک نمی توانند از خوردنش صرفنظر کنند.
دورهمی بچه پولدارهای تهران!- عکس
دورهمی بچه پولدارهای تهران را در زیر می بینید.
رفتار‌هایی که باعث بهبود ارتباط با همسران می‌شود
یک روانشناس تصریح کرد: رفتار‌هایی مانند انتقاد کردن، سرزنش کردن، غر زدن، تهدید کردن، تنبیه کردن و در نهایت رشوه دادن باعث می‌شود روابط زناشویی رو به افول گذارد و هر چقدر آن‌ها تلاش کنند میزان این رفتار‌ها را به حداقل برسانند رابطه آن‌ها به طور چشمگیری بهبود خواهد یافت.
۵ راهکار برای این که سیگار نخرید!
در این مطلب راهکارهای عملی برای افرادی که سیگار می‌کشند و قصد ترک آن را دارند ارائه شده است.
هفتمین نشست؛ ادعا، همراهی، تکذیب
هفتمین نشست شورای امنیت درباره اجرای برجام در حالی برگزار شد که اعضای این شورا به جای فشار بر آمریکا و دیگر اعضای این توافق برای اجرای تعهداتشان، از ایران خواستند تا یک طرفه به اجرای تعهداتش پایبند بماند. این درخواست غیرمنطقی اعضا با مخالفت شدید نماینده کشورمان در سازمان ملل مواجه شد.
توصیه سارق حرفه ای به شهروندان
یک سارق حرفه ای در توصیه‌ای خطاب به شهروندان اعلام کرد: برای آنکه شهروندان خودرویشان مورد سرقت سارقان قرار نگیرد، قفل‌های خود را سوئیچی کنند چرا که در این صورت نمی‌توان قفل خودرو را به راحتی باز و آن را مورد سرقت قرار داد.
آمریکا از غذا و دارو به عنوان سلاح علیه غیرنظامیان استفاده میکند- وعده‌های اعضای برجام عملی نشد
نماینده ایران در سازمان ملل در نشت شورای امنیت درباره برجام گفت ایران نمی‌تواند، نباید و نمی‌خواهد به تنهایی تمامی بار حفظ برجام را به دوش بکشد.
پرش خطرناک با موتور از روی 4 نفر- عکس
پرش یک مرد هندی با موتور پرشی در فستیوالی در احمدآباد را می‌بینید.
ابوالفتح: ترامپ تاثیرگذاری ظریف در عرصه بین‌الملل را برنمی‌تابد
یک کارشناس مسایل آمریکا درباره احتمال تحریم محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان گفت: این اقدام احتمالی آمریکا می‌تواند برای کوتاه کردن صدای آقای ظریف در صحنه بین‌الملل و افکار عمومی جهان یا محدود کردند حساب‌های کاربری ایشان در فضای مجازی از جمله در فیس بوک و توئیتر باشد و در نهایت تلاشی است برای منزوی کردن وزیر خارجه ایران.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حضور افشین قطبی در پرسپولیس
پس از جدایی برانکو ایوانکوویچ از تیم فوتبال پرسپولیس تهران، مدیران این باشگاه با حضور در ترکیه در صدد مذاکره با مربیان خارجی و جایگزینی آن به جای مرد کروات بودند، اما دست خالی به تهران بازگشتند و قرار است سرمربی جدید در تهران انتخاب شود و سرخپوشان با ایمیل با او در ارتباط باشند.البته شنیده می‌شود گزینه اصلی پرسپولیسی ها، تاکیس لمونیس ۵۹ ساله است. این مربی سابقه حضور در تیم‌های المپیاکوس، لوادیاکوس، الرائد عربستان، پانینیوس و ... را دارد و در آسیا نیز کار کرده است.البته ساعتی پیش برخی رسانه‌ها اعلام کردند که احتمال دارد افشین قطبی سرمربی سرخپوشان پایتخت شود و قرار است این مربی روز شنبه به تهران بیاید تا با پرسپولیسی‌ها مذاکره کند. دلیل این اتفاق هزینه بالای مربیان خارجی است، اما خیلی زود تکذیب شد و مهدی حاج باقر، مدیر برنامه‌های افشین قطبی در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در این باره بیان کرد: تاکنون پرسپولیسی‌ها با ما تماسی نداشتند و در این باره مذاکره‌ای صورت نگرفته است. قطبی اکنون در تهران حضور داشت و مشخص نیست چه زمانی به تهران می‌آید و شاید به طور کل به ایران نیاید.ا
خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی
یک دکترای آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی گفت: خستگی عضلانی از مهم‌ترین عوامل اختلال و کاهش عملکرد ورزشی محسوب می‌شود.
این پاستیل ها را نخرید
پاستیل با آن ظاهر جذاب و خوش آب و رنگش قطعا‌ از آن دسته خوراکی ‌هایی است که بزرگ و کوچک نمی توانند از خوردنش صرفنظر کنند.
حریق مرگبار خودرو پس از تصادف- عکس
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق مرگبار یک خودرو در پی وقوع حادثه تصادف در اتوبان تهران-قم خبر داد.
می‌خواهیم با اسرائیل صلح کنیم!
«خالد بن احمد آل خلیفه»، وزیر امور خارجه بحرین، در مصاحبه با یک روزنامه صهیونیستی برای نخستین بار به صراحت از تصمیم وقیحانه این کشور برای برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی سخن گفت.
کاهش تعداد دام سبک در کشور
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش ۳ درصدی ساخت واحدهای مسکونی
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
ناخرسندی وزارت اقتصاد از تحویل گرفتن سامانه جنجالی حقوق
تخلف برخی شرکت‌های سهام عدالت در پرداخت سود
شاخص بورس تخت گاز می‌رود
حد نصاب مالیات معاملات کوچک ۳۲ میلیون اعلام شد
دلار عقب نشست
کلاهبرداری یک صرافی در سامانه نیما