ضرورت آموزش "کاربرد ریاضی در اداره کشورهای پیشرفته" به مسؤولان قوا

01:05 ۶۵ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 222 0
ضرورت آموزش ˮکاربرد ریاضی در اداره کشورهای پیشرفتهˮ به مسؤولان قوا

یک محقق ریاضی، ضمن بررسی وضعیت ریاضیات در ایران با اشاره به تفاوتهای شیوه آموزش ریاضی به کمک نمایش و آنچه امروزه از هنر برای به خاطر سپردن فرمول‌های ریاضی انجام‌ می‌شود، استفاده نادرست از این شیوه را فریبکاری و بی‌مسئولیتی دانست و گفت: اگر اراده و تقاضای لازم برای استفاده کاربردی از این دانش وجود داشته باشد و شفافیت و دوری از پنهان‌­کاری مسئولان حرف اول و آخر را بزند، زمینه نفوذ و کارایی علوم پایه در همه­ زیرساخت‌­های خرد و کلان فراهم می‌­شود؛ البته باید مدیران سه قوه دوره‌­های آموزشی کاربرد ریاضیات را بگذرانند تا مصداق‌­ها و کاربردهای این دانش در اداره کشورهای پیشرفته به آنان توضیح داده شود.

ایسنا

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر مهدی هرمزی، فارغ‌التحصیل دکتری ریاضیات از دانشگاه "چالمرز و گوتنبرگ" سوئد یکی از افرادی است که در راستای طرح «سامانه جذب متخصصان و دانشمندان برجسته مقیم خارج از کشور» در سال ۹۴ به کشور بازگشت و به عنوان محقق پسا دکتری در دانشگاه شیراز مشغول به کار شد شیوه خاص تدریس وی که بنابرگفته پروفسور اسلام‌زاده، یکی از استادان دانشگاه شیراز، استقبال فوق‌العاده دانشجویان از این روش آموزش را به همراه داشته و کسب بالاترین نمره در ارزشیابی دانشجویی برای دروس کارشناسی در میان استادان بخش ریاضی دانشکده علوم دانشگاه شیراز در پنج سال اخیر، باعث شد تا گفت‌وگویی با این محقق فوق دکترا ریاضیات داشته باشیم.
دکتر مهدی هرمزی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه آموزش مفاهیم مهم و دقیق ریاضیات به دلیل ذات این دانش آسان نیست، گفت: "چه" ­گفتن مهم است، اما "چگونه­" گفتن مهم­تر است. فرآیند تدریس، یک فرمول نیست و نمی­‌توان نقش اقلیم، فرهنگ، ذوق و حتی پیشینه­ی فراگیر را در آن نادیده گرفت. بنابراین اگر معلمان چگونه آموختن و چگونه آموزاندن ریاضی را، هم­زمان نیاموزند، تغییر کتاب­‌های آموزشی به گسترش و جذابیت ریاضی، کمکی نمی­‌کند.
تدریس ریاضی با استفاده از هنر نمایش این محقق ریاضیات با اشاره به کمک‌گرفتن از هنر نمایش در تدریس ریاضی درباره مزایای استفاده از این هنر، گفت:  هنر نمایش می‌تواند تکنیک­‌هایی را در اختیار ما بگذارد تا چگونه ­آموختن در چارچوب درستی قرار بگیرد. پیش از این، همکاری پروفسور بهزاد و دکتر نغمه ثمینی، نمایشنامه­‌ای را شکل داد که گفتگوها و کنش‌­هایش، کاربرد نظریه­ گراف را به آسانی و شیرینی آموزش می­‌داد و در نتیجه این نظریه از راه کاربردهایش شناسانده می‌­شود. بنابراین به‌جای حفظ­ کردن فرمول، می­‌توان تا جایی که امکان دارد، شهود هندسی بسیاری از مباحث را به کمک هنر نمایش بیان کرد تا بهتر درک شود که بر اساس نیاز، چگونه می­‌شود از کاربرد به مفاهیم رسید.
 وی با اشاره به اینکه جان‌داری و یا کاربرد ریاضی اتفاقی نیست که بر روی تخته بیفتد و کاربرد در پهنه‌ای شهودی همانند آنچه که هنر نمایش در اختیار ما می‌گذارد، محقق می‌شود، افزود: اگر دانشجو، این جان‌­داری را درک کند، با آن احساس نزدیکی می‌­کند، برای حل مسئله، به تکاپو می‌افتد و این روند، ترس دانشجو را از برخورد با مفاهیم ریاضی فرو می­‌ریزد.
هرمزی درباره تفاوت‌های شیوه آموزش ریاضی به کمک نمایش و آنچه امروزه از هنر برای به خاطر سپردن فرمول‌های ریاضی انجام‌ می‌شود، گفت: شیوه آموزش ریاضی به کمک هنر نمایش، جذاب و شاد است، اما سطحی و لوده‌بازی نیست؛ بنابراین استفاده درست از این شیوه دانش بالایی می‌خواهد تا اراده و اعتماد به نفس لازم برای انجام آن وجود داشته باشد. این درحالی است که برخی از موسیقی و نمایش در آموزش ریاضی صرفاً برای کم‌کردن زحمت حفظ کردن و به‌خاطر سپردن فرمول‌ها استفاده می‌کنند و همزمان مدعی‌اند ریاضی را به مفهوم عمیق آن آموزش می‌دهند. من نام این کار را فریبکاری، بی‌مسئولیتی، ندانم‌کاری، بیهوده‌کاری و حتی لوده‌بازی می‌گذارم.
در ادامه این گفت‌وگو، دکتر هرمزی به بنیان‌گذاری گروه نقاله جهت کمک گرفتن از شهود هندسی برای نمایاندن کاربردهای ریاضیات  اشاره کرد و گفت: در گروه نقاله تولید نمایش، فیلم کوتاه، موشن گرافیک و انیمیشن در دستور کار قرار گرفت تا مفاهیم به ظاهر انتزاعی ریاضی را بتوان از طریق کاربردهایش شناساند و آموزش داد. در همین راستا چند نمایش کوتاه و انیمیشن ابوریحان بیرونی که در آن کاربرد مثلثات در اندازه­‌گیری شعاع کره­ زمین آموزش داده می­‌شود، تولید شدند.
ریاضی‌گریزی مسؤولان؛ یکی از چالش‌های پیش روی استفاده از کاربردهای علم ریاضیات در ایران این محقق فوق دکترا ریاضیات هم‌چنین با اشاره به کاربردهای ریاضیات در حل بحران‌ها ، خاطرنشان کرد:  ریاضی و آمار در مدیریت بحران، تکیه­‌گاه­‌های مهمی هستند. به کمک آن­ها، می‌توان زمان و میزان گردوغبار را پیش‌بینی کرد. فساد اقتصادی و اداری را کاهش داد. احادیث جعلی را از معتبر تشخیص داد. نیروی انتظامی را در جرم‌­شناسی کمک کرد و با به‌کارگیری در صدها مورد مشابه، زمینه­ اشتغال شمار بالایی از متخصصان ریاضی را فراهم کرد تا انگیزه­ بالایی برای گرایش به این دانش فراهم شود.
به گفته دکتر هرمزی اگر  اراده و تقاضای لازم برای استفاده کاربردی از این دانش، وجود داشته باشد و شفافیت و دوری از پنهان‌­کاری مسئولان، حرف اول و آخر را بزند زمینه نفوذ و کارایی نه ­تنها ریاضی که سایر علوم پایه، در همه­ زیرساخت‌­های خرد و کلان کشور فراهم می‌­شود؛ اما بیشتر مدیران، کاربرد ریاضی را نمی‌دانند تا بتوانند به متخصصان، اعلام نیاز کنند. پس
ابتدا باید مدیران بزرگ کشور در هر سه قوه­ مجریه، مقننه و قضائیه دوره‌­های آموزشی را بگذرانند که در آن، به ریاضی­دانان فرصت دهند مصداق‌­ها و کاربردهای این دانش را در اداره­ کشورهای پیشرفته توضیح دهند.
وی در پایان یکی دیگر از چالش‌های علم ریاضیات در ایران را مقاله‌محوری دانشگاه‌ها دانست و درباره این معضل گفت: مقاله‌محوری هم­چون آفت و بلکه مانند خوره به­ جان جذابیت، گسترش و کاربرد ریاضی افتاده است. در جامعه علمی، شمار مقاله‌ها اهمیت ندارد؛ بلکه وزن مقاله است که تعیین­‌کننده است. گاهی وزن یک مقاله، از مجموع وزن ده­‌ها و بلکه صدها مقاله بیشتر است. چنان­چه تضمین کافی برای صرف وقت در پژوهش‌­های کاربردی وجود داشته باشد، رغبت ریاضی­دانان، برای ورود به این حوزه­‌ها از بین نمی‌­رود. نباید استادان را مجبور ‌کرد تا سالی چندین و چند مقاله؛ هرچند کم­‌وزن، بدهند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp4


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان

آخرین اخبار

هشدار جدی در مورد بازی با جان «ایران»
در حالی برای پرونده یوزپلنگ ایرانی که "ایران" نامگذاری شده، حکم بازگشت به طبیعت صادر شده است که امید معماریان دامپزشک این یوزپلنگ می‌گوید که او دیگر قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارد و اگر در طبیعت رهاسازی شود به زودی جان خود را از دست می‌دهد.
جزئیات جدید از طرح رتبه بندی معلمان
وزیر آموزش و پرورش جزئیات جدید اجرای طرح رتبه بندی معلمان را اعلام کرد و گفت: چهار رتبه در این طرح تعریف شده است.
بساط بازار چند نرخی ارز جمع می‌شود؟
بازار ارز ایران که در ماه های اخیر نرخ های چندگانه، رانتهای متعدد و آربیتراژ ارزی را تجربه کرده است، به نظر می رسد این روزها در حال حرکت به سمت نظام دونرخی است.
واکنش آمریکا به توافق گروه‌های یمنی در سوئد
وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای از توافق میان گروه‌های یمنی در مذاکرات سوئد پیرامون بندر «الحدیده» واقع در غرب یمن استقبال کرد.
تحریم‌های روسیه ۶ ماه دیگر تمدید شد
سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا تمدید تحریم ها علیه روسیه را برای شش ماه دیگر تایید کردند.
مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار!
براساس آخرین آمار، مصرف برق ایران در دنیا در رتبه ۱۸ و این در شرایطی است که به اعتقاد کارشناسان، میزان مصرف در سرانه تولید و شدت انرژی تناسبی با سایر کشورهایی که رتبه‌های مشابهی در عرصه‌های اقتصادی مانند ما دارند، وجود ندارد.
سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی
در حالی‌که برخی از شرکت‌های خارجی از ایران خارج شده‌اند، ابهاماتی در رابطه با وضعیت خدمات پس از فروش آن‌ها مطرح است. در این زمینه رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی می‌گوید که نمایندگی و شرکت‌های طرف حساب ایرانی موظف به ارائه خدمات طبق قرارداد هستند.
آیا رابطه اسراییل با عمان می تواند به نفع ایران باشد؟
یک کارشناس مسائل بین الملل، گفت: حاکمان کشورهای عربی بعد از پیمان «کمپ دیوید »برای مهار ملت‌های خود و تحکیم قدرت‌شان، برموضوع اسراییل به عنوان یک دشمن خارجی مانور دادند ولی بعد از بهار عربی و تحولاتی که در این کشورها رخ داد، آن‌ها سعی کردند دشمن جدیدی را به نام ایران مطرح کنند.
کار جلوه‌های ویژه «قطار آنشب» به کجا رسید؟
بابک میرفرحناک درباره روند ساخت جلوه ویژه فیلم سینمایی «قطار آنشب» توضیح داد.
مردمان سرزمین نوروز چه آیین‌هایی برای ازدواج دارند؟
«دانشنامه آیین پیوند در سرزمین نوروز» به قلم کیوان پهلوان از سوی نشر آرون منتشر شد. آداب و رسوم ایران و سرزمین‌های دیگری که نوروز را جشن می‌گیرند، درباره ازدواج در این کتاب ثبت شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داعش، تیراندازی در استراسبورگ را به عهده گرفت
گروه تروریستی داعش مسئولیت تیراندازی سه‌شنبه شب در شهر استراسبورگ فرانسه را به عهده گرفت.
مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف
در حالی که حداقل دستمزد کارگر ایرانی به ازای هر ساعت کار معادل ۶ هزار تومان است، حداقل دستمزد ساعتی در لوکزامبورگ ۱۱.۵ دلار معادل ۱۹ برابر حداقل دستمزد در ایران است.
ضرب‌الاجل 72 ساعته «عمران خان» برای ریشه‌یابی کمبود گاز
«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان از شرکت ملی گاز این کشور خواست ظرف مدت 72 ساعت علت کمبود انرژی در کشور را مشخص کند.
هشدار جدی در مورد بازی با جان «ایران»
در حالی برای پرونده یوزپلنگ ایرانی که "ایران" نامگذاری شده، حکم بازگشت به طبیعت صادر شده است که امید معماریان دامپزشک این یوزپلنگ می‌گوید که او دیگر قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارد و اگر در طبیعت رهاسازی شود به زودی جان خود را از دست می‌دهد.
جزئیات جدید از طرح رتبه بندی معلمان
وزیر آموزش و پرورش جزئیات جدید اجرای طرح رتبه بندی معلمان را اعلام کرد و گفت: چهار رتبه در این طرح تعریف شده است.
ارائه راهکاری برای درمان آرتروز با سلول‌های مزانشیمی
مروری بر موضوعات ارائه شده در نشست‌های عصر دوازدهمین ˮکنگره پیشگامان پیشرفتˮ
تلاش مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برای ارتقا ایران به ۱۰ قدرت اقتصادی دنیا
برگزاری رویداد ملیˮاستارت‌آپ اسباب بازیˮ
حضور ۶۰ هسته و واحد فناوری در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی
مشاهده آخرین بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا
ارائه بیش از ۴۵۰ مقاله در دوازدهمین کنگره ˮ پیشگامان پیشرفتˮ-معرفی آثار ارائه شده در نیمروز اول
جوانان مجری مصوبات مرکز الگوی اسلامی و ایرانی پیشرفت در آینده هستند
الگوی پیشرفت راه حل مسائل اساسی ایران
بازارسازی محصولات دانش‌بنیان بزرگترین چالش معاونت علمی-ضرورت اجرای ۴ قانون مشکل‌گشا