نمی‌توانیم به مسائل معرفتی دانشجویان بی‌تفاوت باشیم

16:49 ۶ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 124 0
نمی‌توانیم به مسائل معرفتی دانشجویان بی‌تفاوت باشیم

رییس دفتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید بر اینکه نمی‌توانیم به مسائل معرفتی و اخلاقی دانشجویان بی‌تفاوت باشیم گفت: یکی از اصلی‌ترین وظایف دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها تربیت اخلاقی، دینی و انسانی نسل جوان و نخبه کشور است. بنابراین دفاتر نهاد باید نسبت به این وظیفه خطیر، حساس باشند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام رستمی در مراسم تودیع و معارفه رییس سابق و جدید دفتر نهاد رهبری دانشگاه شریف که امروز در سالن جابر ابن حیان این دانشگاه برگزار شد، دانشگاه را کانون تجمیع نخبگان جامعه توصیف کرد و گفت: دانشگاه و مراکز آموزش عالی مجموعه‌ای هستند که بهترین افراد جامعه در آن حضور پیدا می‌کنند و تحت نظر اساتید متخصص و متبحر آموزش‌های تخصصی را یاد می‌گیرند. در واقع این افراد کسانی هستند که مدیریت آینده کشور را با تخصصی که به دست می‌آورند عهده‌دار می‌شوند به همین دلیل یکی از وجوه ا صلی دانشگاه تربیت افراد متخصص در آینده است اما وجوه دیگری که باید همواره مورد توجه این مراکز قرار بگیرد، تربیت انسانی این افراد است.
وی در ادامه تصریح کرد: اساتید دانشگاه‌ها نقشی بسیار کلیدی و مهم در تربیت اخلاقی و انسانی دانشجویان ایفا می‌کنند اما آنچه که مهم است این است که این وظیفه به عنوان یک رسالت رسمی به اساتید دانشگاه‌ها محول نشده به همین دلیل باید یک چارچوب مشخص و تعریف شده‌ای برای این منظور در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد که در حال حاضر این امر و ماموریت به دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها واگذار شده است.
رییس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم به وجه تربیتی انسانی و اخلاقی دانشجویان در دانشگاه‌ها بی‌تفاوت باشیم چرا که این افراد که از سن 18 سالگی وارد دانشگاه می‌شوند، حدودا 4 تا 10 سال از عمر خود را در این مراکز سپری می‌کنند. بنابراین لازم است برای پرورش و تربیت انسانی و اخلاقی آن‌ها فکری اساسی شود. بنابراین یکی از وجوه اساسی دانشگاه اسلامی این است که به معرفت دینی دانشگاهیان نیز توجه اساسی داشته باشد.
در ادامه حجت‌الاسلام طباطبایی رییس جدید دفتر نهاد رهبری در دانشگاه شریف، طی سخنانی وظایف دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها را در 15 وظیفه تشریح کرد و گفت: بر اساس اساسنامه این نهاد که در شورای عالی انقلاب اسلامی به تصویب رسیده، 15 وظیفه با 7 هدف به دفاتر نهاد رهبری محول شده است که تبیین مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از طریق برگزاری جلسات، سخنرانی‌ها و... ، انجام مسئولیت‌های روحانیت در محیط دانشگاه نظیر نماز، اجرای برنامه‌های آموزشی، پژوهشی و تربیتی در حوزه علوم و معارف اسلامی و حضور فعال در میان دانشجویان و دانشگاهیان از جمله وظایف این نهاد عنوان شده است.
وی در ادامه تصریح کرد: هدایت نهادها و تشکل‌های دانشجویی، مطالعه و بررسی موضوعات دینی، اعتقادی و بیان دلایل ضعف‌ها، بسط فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر، همکاری با نهادها و مراکز حوزوی، گزینش علمی و عمومی استادان معارف، نظارت بر موضوعات و موازین اسلامی و ارزش‌های انقلابی در دانشگاه‌ها، بررسی مقررات آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها، حمایت از نیروهای متخصص و متعهد، اعلام نظر درباره خلاف‌های آشکار و متون کتاب‌های درسی و... از دیگر وظایف ماموریت‌های این دفاتر در دانشگاه‌ها به شمار می‌رود.
رییس جدید دفتر نهاد رهبری در دانشگاه شریف در پایان با تاکید بر اینکه تمام برنامه‌ها و موضوعات دفتر نهاد رهبری در این دانشگاه با رویکرد علمی بررسی خواهد شد گفت: یکی از سیاست‌های من در حوزه نهاد رهبری این است که مسائل از سه لایه اصلی دانشجویی، اساتید و کارکنان بررسی و تصمیم‌گیری شود بنابراین نگاه من به موضوعات در دفتر نهاد رهبری کاملا نگاهی دانشگاهی و تخصصی خواهد بود. 


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری ایران
علم و فناوری ایران

آخرین اخبار

بازدید رحمانى فضلى از مرز مهران
وزیر کشور دقایقی پیش وارد ایلام شد.
امید درمانی؛ حرف درست روحانی
روانشناسان و روانپزشکان برای تشخیص «معلولیت ذهنی» در افراد، قاعده و معیار روشنی دارند. معیار آنها درباره کم توانی یا ناتوانی ذهنی، «نقص در عملکرد ذهنی، مثل استدلال، حل مسئله، برنامه‌ریزی، تفکر انتزاعی، قضاوت، یادگیری تحصیلی و یادگیری از تجربه» است.
شفاف سازی با FATF راه سوء استفاده دشمنان را می بندد
سمنان- ایرنا- رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان در مجلس شورای اسلامی گفت: شفاف سازی مسایل مالی و اقتصادی کشور از طریق FATF هر گونه سوء استفاده دشمن علیه ایران را در سطح بین المللی غیرممکن می کند.
بازرسان ترکیه شواهدی از قتل خاشقچی در کنسولگری سعودی کشف کرده‌اند
یک منبع در دادستانی ترکیه از کشف شواهدی از قتل جمال خاشقچی از سوی تیم بازرسی این کشور و همچنین شواهدی از دستکاری عمدیِ شواهد و مدارک مربوط به قتل وی در ساختمان کنسولگری سعودی خبر داد.
پسورهای امن به مقابله با هکرها برمی‌خیزند
ایتنا - متخصصان امنیت معتقدند چیزی که اساسا امنیت را به خطر می‌اندازد، سادگی یک گذرواژه است.
امید درمانی؛ حرف درست روحانی- نعل‌های وارونه!
روحانی در دانشگاه تهران گفت: «امید درمانی مفید است، ما در جامعه نیاز به امید داریم». واقعیت این است که امید درمانی اصالتا، نیاز برخی دولتمردان است.
مهمانی مختلط ایرانی‌ها در سفارت فرانسه؟!
به تازگی در فضای مجازی فیلمی منتشر شده است که بازتاب‌دهنده یکی از مهمانی‌هایی است که به بهانه‌ای مثل روز ملی فرانسه در داخل سفارتخانه این کشور به شکل مختلط برپا می‌گردد.
فراخوان دوره‌ هفتم برنامه‌تجاری‌سازی فناوری نانو اعلام شد
اولین فراخوان دوره‌ هفتم برنامه‌ نانومچ، همزمان با برگزاری یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو آغاز شد و تا ۲۱ آبان‌ماه جاری ادامه دارد.
آخرین اظهار نظر زنگنه در مورد تحریم‌های نفتی
وزیر نفت آخرین اظهارنظر خود را درمورد تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران اعلام کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سلبریتی‌هایی که عمراً بدون آرایش آن‌ها بشناسید
بانوان زیادی را سراغ داریم که بدون آرایش از منزل بیرون نمی‌روند، بانوانی هم هستند که زیبایی خدادادی خود را دست‌کم نمی‌گیرند و زیاد اهل آرایش نیستند. در این بین داستان سلبریتی‌ها فرق می‌کند.
«مریم معصومی» با چادر رنگی در حرم امام رضا(ع) -عکس
مریم معصومی با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: ما هیچ ما نگاه.
کاهش گلبول های سفید خون خطرناک است؟
گلبول های سفید خون یا لکوسیت ها، با سیستم ایمنی بدن ارتباط دارند و وظیفه اصلی آنها دفاع از بدن در برابر انواع میکروب ها و سایر عوامل خارجی و مزاحم می باشد.
نقش اساتید در ارتقاء اثربخشی فعالیت‌های فرهنگی
اعتراض دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد یزد به تغییر سهمیه ذخیره
نحوه وام دانشجویی از بانک قرض‌الحسنه مهر ایران
میزان وام ودیعه مسکن دانشجویان علوم پزشکی متاهل در شهر تهران اعلام شد
مشکل ارز دانشجویان دکتری حل شد-برنامه‌ ادغام دانشگاه‌های علمی کاربردی‌ و فنی‌وحرفه‌ای را نداریم
غیبت دانشگاهیان علوم پزشکی شرکت‌کننده در راهپیمایی اربعین موجه می‌شود
21 هزار دانشجو ارز 4200 تومانی دریافت کردند-سال آینده مشکل ارز دانشجویی نداریم
آغاز جشنواره ˮقرآن و عترتˮ دانشگاهیان پیام نور کشور در کرمانشاه
مراکز وابسته به وزارت علوم از قانونˮسن بازنشستگیˮ مستثنی هستند
بهره‌مندی 70 دانشجوی نابینا و کم‌بینا از خدمات بهزیستی گیلان