نمی‌توانیم به مسائل معرفتی دانشجویان بی‌تفاوت باشیم

16:49 ۶۵ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 204 0
نمی‌توانیم به مسائل معرفتی دانشجویان بی‌تفاوت باشیم

رییس دفتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید بر اینکه نمی‌توانیم به مسائل معرفتی و اخلاقی دانشجویان بی‌تفاوت باشیم گفت: یکی از اصلی‌ترین وظایف دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها تربیت اخلاقی، دینی و انسانی نسل جوان و نخبه کشور است. بنابراین دفاتر نهاد باید نسبت به این وظیفه خطیر، حساس باشند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام رستمی در مراسم تودیع و معارفه رییس سابق و جدید دفتر نهاد رهبری دانشگاه شریف که امروز در سالن جابر ابن حیان این دانشگاه برگزار شد، دانشگاه را کانون تجمیع نخبگان جامعه توصیف کرد و گفت: دانشگاه و مراکز آموزش عالی مجموعه‌ای هستند که بهترین افراد جامعه در آن حضور پیدا می‌کنند و تحت نظر اساتید متخصص و متبحر آموزش‌های تخصصی را یاد می‌گیرند. در واقع این افراد کسانی هستند که مدیریت آینده کشور را با تخصصی که به دست می‌آورند عهده‌دار می‌شوند به همین دلیل یکی از وجوه ا صلی دانشگاه تربیت افراد متخصص در آینده است اما وجوه دیگری که باید همواره مورد توجه این مراکز قرار بگیرد، تربیت انسانی این افراد است.
وی در ادامه تصریح کرد: اساتید دانشگاه‌ها نقشی بسیار کلیدی و مهم در تربیت اخلاقی و انسانی دانشجویان ایفا می‌کنند اما آنچه که مهم است این است که این وظیفه به عنوان یک رسالت رسمی به اساتید دانشگاه‌ها محول نشده به همین دلیل باید یک چارچوب مشخص و تعریف شده‌ای برای این منظور در دانشگاه‌ها وجود داشته باشد که در حال حاضر این امر و ماموریت به دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها واگذار شده است.
رییس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم به وجه تربیتی انسانی و اخلاقی دانشجویان در دانشگاه‌ها بی‌تفاوت باشیم چرا که این افراد که از سن 18 سالگی وارد دانشگاه می‌شوند، حدودا 4 تا 10 سال از عمر خود را در این مراکز سپری می‌کنند. بنابراین لازم است برای پرورش و تربیت انسانی و اخلاقی آن‌ها فکری اساسی شود. بنابراین یکی از وجوه اساسی دانشگاه اسلامی این است که به معرفت دینی دانشگاهیان نیز توجه اساسی داشته باشد.
در ادامه حجت‌الاسلام طباطبایی رییس جدید دفتر نهاد رهبری در دانشگاه شریف، طی سخنانی وظایف دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها را در 15 وظیفه تشریح کرد و گفت: بر اساس اساسنامه این نهاد که در شورای عالی انقلاب اسلامی به تصویب رسیده، 15 وظیفه با 7 هدف به دفاتر نهاد رهبری محول شده است که تبیین مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از طریق برگزاری جلسات، سخنرانی‌ها و... ، انجام مسئولیت‌های روحانیت در محیط دانشگاه نظیر نماز، اجرای برنامه‌های آموزشی، پژوهشی و تربیتی در حوزه علوم و معارف اسلامی و حضور فعال در میان دانشجویان و دانشگاهیان از جمله وظایف این نهاد عنوان شده است.
وی در ادامه تصریح کرد: هدایت نهادها و تشکل‌های دانشجویی، مطالعه و بررسی موضوعات دینی، اعتقادی و بیان دلایل ضعف‌ها، بسط فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر، همکاری با نهادها و مراکز حوزوی، گزینش علمی و عمومی استادان معارف، نظارت بر موضوعات و موازین اسلامی و ارزش‌های انقلابی در دانشگاه‌ها، بررسی مقررات آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها، حمایت از نیروهای متخصص و متعهد، اعلام نظر درباره خلاف‌های آشکار و متون کتاب‌های درسی و... از دیگر وظایف ماموریت‌های این دفاتر در دانشگاه‌ها به شمار می‌رود.
رییس جدید دفتر نهاد رهبری در دانشگاه شریف در پایان با تاکید بر اینکه تمام برنامه‌ها و موضوعات دفتر نهاد رهبری در این دانشگاه با رویکرد علمی بررسی خواهد شد گفت: یکی از سیاست‌های من در حوزه نهاد رهبری این است که مسائل از سه لایه اصلی دانشجویی، اساتید و کارکنان بررسی و تصمیم‌گیری شود بنابراین نگاه من به موضوعات در دفتر نهاد رهبری کاملا نگاهی دانشگاهی و تخصصی خواهد بود. 


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان

آخرین اخبار

هشدار جدی در مورد بازی با جان «ایران»
در حالی برای پرونده یوزپلنگ ایرانی که "ایران" نامگذاری شده، حکم بازگشت به طبیعت صادر شده است که امید معماریان دامپزشک این یوزپلنگ می‌گوید که او دیگر قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارد و اگر در طبیعت رهاسازی شود به زودی جان خود را از دست می‌دهد.
جزئیات جدید از طرح رتبه بندی معلمان
وزیر آموزش و پرورش جزئیات جدید اجرای طرح رتبه بندی معلمان را اعلام کرد و گفت: چهار رتبه در این طرح تعریف شده است.
بساط بازار چند نرخی ارز جمع می‌شود؟
بازار ارز ایران که در ماه های اخیر نرخ های چندگانه، رانتهای متعدد و آربیتراژ ارزی را تجربه کرده است، به نظر می رسد این روزها در حال حرکت به سمت نظام دونرخی است.
واکنش آمریکا به توافق گروه‌های یمنی در سوئد
وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای از توافق میان گروه‌های یمنی در مذاکرات سوئد پیرامون بندر «الحدیده» واقع در غرب یمن استقبال کرد.
تحریم‌های روسیه ۶ ماه دیگر تمدید شد
سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا تمدید تحریم ها علیه روسیه را برای شش ماه دیگر تایید کردند.
مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار!
براساس آخرین آمار، مصرف برق ایران در دنیا در رتبه ۱۸ و این در شرایطی است که به اعتقاد کارشناسان، میزان مصرف در سرانه تولید و شدت انرژی تناسبی با سایر کشورهایی که رتبه‌های مشابهی در عرصه‌های اقتصادی مانند ما دارند، وجود ندارد.
سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی
در حالی‌که برخی از شرکت‌های خارجی از ایران خارج شده‌اند، ابهاماتی در رابطه با وضعیت خدمات پس از فروش آن‌ها مطرح است. در این زمینه رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی می‌گوید که نمایندگی و شرکت‌های طرف حساب ایرانی موظف به ارائه خدمات طبق قرارداد هستند.
آیا رابطه اسراییل با عمان می تواند به نفع ایران باشد؟
یک کارشناس مسائل بین الملل، گفت: حاکمان کشورهای عربی بعد از پیمان «کمپ دیوید »برای مهار ملت‌های خود و تحکیم قدرت‌شان، برموضوع اسراییل به عنوان یک دشمن خارجی مانور دادند ولی بعد از بهار عربی و تحولاتی که در این کشورها رخ داد، آن‌ها سعی کردند دشمن جدیدی را به نام ایران مطرح کنند.
کار جلوه‌های ویژه «قطار آنشب» به کجا رسید؟
بابک میرفرحناک درباره روند ساخت جلوه ویژه فیلم سینمایی «قطار آنشب» توضیح داد.
مردمان سرزمین نوروز چه آیین‌هایی برای ازدواج دارند؟
«دانشنامه آیین پیوند در سرزمین نوروز» به قلم کیوان پهلوان از سوی نشر آرون منتشر شد. آداب و رسوم ایران و سرزمین‌های دیگری که نوروز را جشن می‌گیرند، درباره ازدواج در این کتاب ثبت شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داعش، تیراندازی در استراسبورگ را به عهده گرفت
گروه تروریستی داعش مسئولیت تیراندازی سه‌شنبه شب در شهر استراسبورگ فرانسه را به عهده گرفت.
مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف
در حالی که حداقل دستمزد کارگر ایرانی به ازای هر ساعت کار معادل ۶ هزار تومان است، حداقل دستمزد ساعتی در لوکزامبورگ ۱۱.۵ دلار معادل ۱۹ برابر حداقل دستمزد در ایران است.
ضرب‌الاجل 72 ساعته «عمران خان» برای ریشه‌یابی کمبود گاز
«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان از شرکت ملی گاز این کشور خواست ظرف مدت 72 ساعت علت کمبود انرژی در کشور را مشخص کند.
هشدار جدی در مورد بازی با جان «ایران»
در حالی برای پرونده یوزپلنگ ایرانی که "ایران" نامگذاری شده، حکم بازگشت به طبیعت صادر شده است که امید معماریان دامپزشک این یوزپلنگ می‌گوید که او دیگر قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارد و اگر در طبیعت رهاسازی شود به زودی جان خود را از دست می‌دهد.
جزئیات جدید از طرح رتبه بندی معلمان
وزیر آموزش و پرورش جزئیات جدید اجرای طرح رتبه بندی معلمان را اعلام کرد و گفت: چهار رتبه در این طرح تعریف شده است.
نقص در بیان مطالبات مهمترین چالش دانشجوی امروز-عدم توجه کافی به پتانسیل جوانان+فیلم
تأکید بر ضرورت آموزش مهارت‌های رفتاری و نرم به دانشجویان
تحویل موقت دانشکده شیمی دانشگاه بوعلی تا دوماه دیگر-تاخیر بهره‌برداری به دلیل نوسانات نرخ ارز
برگزاری جشنواره «ازدواج دانشجویی» در دانشگاه فردوسی
تنزل وضعیت اقتصادی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها -لزوم همترازی بین وزارت علوم و بهداشت
انتشار ۳۵۰۰ نشریه دانشجویی در دانشگاه های کشور- لزوم داشتن علم، اخلاق، انصاف و عدالت در نشریات
طرح استیضاح وزیر علوم و تاکید بر آن، برای چندمین‌بار آرامش دانشگاهیان را برهم می‌زند
نمایندگان در استیضاح وزیر علوم حساسیت زمان را درک کنند- مسائل گذشته را به پای وزیر فعلی ننویسیم
برگزاری اولین جشنواره دانشجویی ˮنشاطˮ
تلاش برای خروج از کشور به جای رغبت به فعالیت‌های سیاسی