ضرورت پرهیز از سطحی گرایی مسائل مذهبی در دانشگاه‌ها-مسئولان نهاد رهبری سنگ صبور دانشجویان باشند

15:59 ۶۵ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 231 0
ضرورت پرهیز از سطحی گرایی مسائل مذهبی در دانشگاه‌ها-مسئولان نهاد رهبری سنگ صبور دانشجویان باشند

رییس دانشگاه شریف بر ضرورت پرهیز از سطحی‌گرایی در ترویج مسائل دینی و استفاده از عالمان و اساتید برجسته حوزوی و دانشگاهی در محیط‌های علمی تاکید کرد و گفت: نسل جوان و دانشجویان غیر از روحانیت و استادان پناهگاهی ندارند بنابراین لازم است مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌ها سنگ صبور جوانان باشند و نصیحت‌های آنان را بشنوند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر محمود فتوحی در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید دفتر نهاد رهبری در دانشگاه شریف که امروز در سالن جابر ابن حیان این دانشگاه برگزار شد گفت: دفتر نهاد رهبری در دانشگاه ما در دوره‌هایی منشاء جوشش افکار عمیق، متنوع و فعالیت‌های فرهنگی بود که تماما توسط خود دانشجویان انجام می‌شد. در واقع چنین اتفاقی قطعا در دوره فعلی هم با حضور مسئول جوان و اندیشمند این دفتر و همکاران ایشان دور از انتظار نیست.
وی در ادامه تصریح کرد: مهم‌ترین لازمه تحقق هدف فوق، اولا حضور مستمر و دائمی مسئول نهاد در دانشگاه و تمرکز بر فعالیت‌های زیر مجموعه خود و ثانیا استفاده حداکثری از ظرفیت دانشجویان و اساتید برای پیشبرد فعالیت‌های مذهبی در دانشگاه است.
رییس دانشگاه شریف همچنین خاطرنشان کرد: دفتر نهاد رهبری باید تمرکز مدیریتی روی مجموعه‌های ذیل خود داشته باشد. مسجد این دانشگاه به لحاظ فیزیکی و معماری جزو بهترین مساجد در دانشگاه‌ها است بنابراین نگهداری و ارتقای امکانات آن و برگزاری منظم برنامه‌های مذهبی و نمازهای یومیه اهمیت بسزایی دارد.
دکتر فتوحی با اشاره به ضرورت ارتباط نزدیک نهاد رهبری با سایر بخش‌های دانشگاه تاکید کرد: نهاد رهبری جزو بخش‌های اصلی دانشگاه به شمار می‌رود. مسئول نهاد عضو هیات رییسه و اکثر شوراهای تصمیم‌گیری در دانشگاه است. گذشته از این نهاد رهبری ظرفیت بالایی در ایجاد ارتباط موثر و مفید با سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و مذهبی کشور دارد. به همین دلیل انتظار این است که این مجموعه خودش را دور از دانشگاه و مسائل آن نداند همواره در کنار سایر بخش‌ها در تلاش برای ارتقای دانشگاه و کاهش مشکلات بداند. طبیعی است که تنها در سایه همدلی و همکاری، موفق خواهیم شد تا مسئولیت‌های خود را به سرانجام برسانیم.
رییس دانشگاه شریف یادآور شد: این دانشگاه به دلیل تجمع نخبگان همواره مورد عنایت مسئولان کشور بوده است اما در شرایط فعلی که برخی از مسئولان نهادهای موثر فرهنگی کشور نظیر سازمان تبلیغات اسلامی و نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها خود از خانواده این دانشگاه هستند و قطعا به ظرفیت بالا و موقعیت استراتژیکی این دانشگاه واقف هستند. لازم است برنامه‌ریزی منسجمی در نهاد رهبری برای یک حرکت موثر و یک گام بلند در برنامه‌های فرهنگی و مذهبی دانشگاه صورت بگیرد.
دکتر فتوحی در ادامه با اشاره به اهمیت ارتباط نهاد رهبری با دانشجویان خاطرنشان کرد: دانشجویان دانشگاه شریف بر اساس آمار و به طور نسبی جزو بهترین دانشجویان کشور از لحاظ اخلاقی و مذهبی به شمار می‌روند اما در عین حال تفاوت‌های فکری، سیاسی و اعتقادی زیادی در بین دانشجویان وجود دارد. بنابراین نهاد رهبری باید نقش پدری برای همه این دانشجویان داشته باشد.
به گفته وی، مقام معظم رهبری خطاب به روحانیون و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌ها می‌فرمایند "باید پی در پی در محیط دانشگاه فکر دینی نو و مستدل عرضه کنید و فکر دینی دانشجویان را ارتقاء بدهید. مخاطبان خود را فقط دانشجویان متدین، مذهبی و حزب‌اللهی ندانید. خب آن‌ها که البته هستند. مخاطبان شما همه بدنه دانشجویی کشورند حتی کسانی که در دل با دین خیلی میانه‌ای ندارند. این‌ها هم مخاطب شما هستند. آن‌ها را هم باید جذب کنید و با منطق قوی و اعتماد به نفس و اعتماد به این منطق، می‌توان دل‌ها را جذب کرد. عنادها را حتی کم کرد یا در موارد زیادی از بین برد".
رییس دانشگاه شریف گفت: توجه به گروه‌های مذهبی همان طور که رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان دانشگاه شریف فرمودند مغایر این نگاه وسیع‌تر نیست و البته نباید نقش پدرانه مسئول نهاد برای گروه‌ها را هنگام خطا کردن از یاد برد.
وی تاکید کرد: مجموعه‌های مذهبی ما جزو فعال‌ترین گروه‌های دانشجویی هستند و امیدواریم این فعالیت‌ها با حمایت نهاد رهبری در دور جدید افزایش پیدا کند و این حمایت توام با نظارت دقیق مسئولان و روحانیون نهاد بر فعالیت‌های آن‌ها باشد و تذکر و خیرخواهی پدرانه خود را از آن‌ها دریغ نکند. به عنوان مثال اولین هیات مذهبی دانشجویی در این دانشگاه بیش از 25 سال قبل ایجاد شده، مراسمات دینی ماه‌های محرم و رمضان در مسجد دانشگاه‌ در سطح دانشگاه‌های کشور شناخته شده و منحصر به فرد است.
دکتر فتوحی با اشاره به ضرورت توجه به رویکردهای عمیق، جدید و علمی برای ترویج دین در دانشگاه خاطرنشان کرد: نهاد رهبری با نسل جوان پرسشگر روبه‌رو است. جوانانی که صدها شبهه در ذهن دارند و از طریق مختلف آماج هجمه‌های زیادی قرار می‌گیرند. نسل جوان غیر از روحانیت و استادان، پناهگاهی ندارند. باید سنگ صبور جوان باشند و درددل‌هایشان را بشنوند چرا که این رمز موفقیت و رسالت خطیر پیامبر بود. جوانان آماده شنیدن نصایح هستند باید از این ظرفیت استفاده شود.
رییس دانشگاه شریف در پایان خاطرنشان کرد: دانشجویان این دانشگاه با مطالبات زیاد و پراکنده و بهره‌مندی از هوش ذاتی، سوالات عمیق و جدیدی دارند که این واقعیت ، مسئولیت نهاد رهبری و مرکز معارف دانشگاه را دو چندان می‌کند. بنابراین تقاضای من پرهیز از سطحی گرایی در ترویج مسائل دینی و استفاده از عالمان و اساتید برجسته حوزوی و دانشگاهی در این زمینه است که در این صورت بخش زیادی از نگرانی‌های ما در این زمینه نیز رفع خواهد شد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان

آخرین اخبار

هشدار جدی در مورد بازی با جان «ایران»
در حالی برای پرونده یوزپلنگ ایرانی که "ایران" نامگذاری شده، حکم بازگشت به طبیعت صادر شده است که امید معماریان دامپزشک این یوزپلنگ می‌گوید که او دیگر قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارد و اگر در طبیعت رهاسازی شود به زودی جان خود را از دست می‌دهد.
جزئیات جدید از طرح رتبه بندی معلمان
وزیر آموزش و پرورش جزئیات جدید اجرای طرح رتبه بندی معلمان را اعلام کرد و گفت: چهار رتبه در این طرح تعریف شده است.
بساط بازار چند نرخی ارز جمع می‌شود؟
بازار ارز ایران که در ماه های اخیر نرخ های چندگانه، رانتهای متعدد و آربیتراژ ارزی را تجربه کرده است، به نظر می رسد این روزها در حال حرکت به سمت نظام دونرخی است.
واکنش آمریکا به توافق گروه‌های یمنی در سوئد
وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای از توافق میان گروه‌های یمنی در مذاکرات سوئد پیرامون بندر «الحدیده» واقع در غرب یمن استقبال کرد.
تحریم‌های روسیه ۶ ماه دیگر تمدید شد
سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا تمدید تحریم ها علیه روسیه را برای شش ماه دیگر تایید کردند.
مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار!
براساس آخرین آمار، مصرف برق ایران در دنیا در رتبه ۱۸ و این در شرایطی است که به اعتقاد کارشناسان، میزان مصرف در سرانه تولید و شدت انرژی تناسبی با سایر کشورهایی که رتبه‌های مشابهی در عرصه‌های اقتصادی مانند ما دارند، وجود ندارد.
سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی
در حالی‌که برخی از شرکت‌های خارجی از ایران خارج شده‌اند، ابهاماتی در رابطه با وضعیت خدمات پس از فروش آن‌ها مطرح است. در این زمینه رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی می‌گوید که نمایندگی و شرکت‌های طرف حساب ایرانی موظف به ارائه خدمات طبق قرارداد هستند.
آیا رابطه اسراییل با عمان می تواند به نفع ایران باشد؟
یک کارشناس مسائل بین الملل، گفت: حاکمان کشورهای عربی بعد از پیمان «کمپ دیوید »برای مهار ملت‌های خود و تحکیم قدرت‌شان، برموضوع اسراییل به عنوان یک دشمن خارجی مانور دادند ولی بعد از بهار عربی و تحولاتی که در این کشورها رخ داد، آن‌ها سعی کردند دشمن جدیدی را به نام ایران مطرح کنند.
کار جلوه‌های ویژه «قطار آنشب» به کجا رسید؟
بابک میرفرحناک درباره روند ساخت جلوه ویژه فیلم سینمایی «قطار آنشب» توضیح داد.
مردمان سرزمین نوروز چه آیین‌هایی برای ازدواج دارند؟
«دانشنامه آیین پیوند در سرزمین نوروز» به قلم کیوان پهلوان از سوی نشر آرون منتشر شد. آداب و رسوم ایران و سرزمین‌های دیگری که نوروز را جشن می‌گیرند، درباره ازدواج در این کتاب ثبت شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داعش، تیراندازی در استراسبورگ را به عهده گرفت
گروه تروریستی داعش مسئولیت تیراندازی سه‌شنبه شب در شهر استراسبورگ فرانسه را به عهده گرفت.
مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف
در حالی که حداقل دستمزد کارگر ایرانی به ازای هر ساعت کار معادل ۶ هزار تومان است، حداقل دستمزد ساعتی در لوکزامبورگ ۱۱.۵ دلار معادل ۱۹ برابر حداقل دستمزد در ایران است.
ضرب‌الاجل 72 ساعته «عمران خان» برای ریشه‌یابی کمبود گاز
«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان از شرکت ملی گاز این کشور خواست ظرف مدت 72 ساعت علت کمبود انرژی در کشور را مشخص کند.
هشدار جدی در مورد بازی با جان «ایران»
در حالی برای پرونده یوزپلنگ ایرانی که "ایران" نامگذاری شده، حکم بازگشت به طبیعت صادر شده است که امید معماریان دامپزشک این یوزپلنگ می‌گوید که او دیگر قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارد و اگر در طبیعت رهاسازی شود به زودی جان خود را از دست می‌دهد.
جزئیات جدید از طرح رتبه بندی معلمان
وزیر آموزش و پرورش جزئیات جدید اجرای طرح رتبه بندی معلمان را اعلام کرد و گفت: چهار رتبه در این طرح تعریف شده است.
نقص در بیان مطالبات مهمترین چالش دانشجوی امروز-عدم توجه کافی به پتانسیل جوانان+فیلم
تأکید بر ضرورت آموزش مهارت‌های رفتاری و نرم به دانشجویان
تحویل موقت دانشکده شیمی دانشگاه بوعلی تا دوماه دیگر-تاخیر بهره‌برداری به دلیل نوسانات نرخ ارز
برگزاری جشنواره «ازدواج دانشجویی» در دانشگاه فردوسی
تنزل وضعیت اقتصادی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها -لزوم همترازی بین وزارت علوم و بهداشت
انتشار ۳۵۰۰ نشریه دانشجویی در دانشگاه های کشور- لزوم داشتن علم، اخلاق، انصاف و عدالت در نشریات
طرح استیضاح وزیر علوم و تاکید بر آن، برای چندمین‌بار آرامش دانشگاهیان را برهم می‌زند
نمایندگان در استیضاح وزیر علوم حساسیت زمان را درک کنند- مسائل گذشته را به پای وزیر فعلی ننویسیم
برگزاری اولین جشنواره دانشجویی ˮنشاطˮ
تلاش برای خروج از کشور به جای رغبت به فعالیت‌های سیاسی