ضرورت پرهیز از سطحی گرایی مسائل مذهبی در دانشگاه‌ها-مسئولان نهاد رهبری سنگ صبور دانشجویان باشند

15:59 ۲۴۹ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 326 0
ضرورت پرهیز از سطحی گرایی مسائل مذهبی در دانشگاه‌ها-مسئولان نهاد رهبری سنگ صبور دانشجویان باشند

رییس دانشگاه شریف بر ضرورت پرهیز از سطحی‌گرایی در ترویج مسائل دینی و استفاده از عالمان و اساتید برجسته حوزوی و دانشگاهی در محیط‌های علمی تاکید کرد و گفت: نسل جوان و دانشجویان غیر از روحانیت و استادان پناهگاهی ندارند بنابراین لازم است مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌ها سنگ صبور جوانان باشند و نصیحت‌های آنان را بشنوند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر محمود فتوحی در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید دفتر نهاد رهبری در دانشگاه شریف که امروز در سالن جابر ابن حیان این دانشگاه برگزار شد گفت: دفتر نهاد رهبری در دانشگاه ما در دوره‌هایی منشاء جوشش افکار عمیق، متنوع و فعالیت‌های فرهنگی بود که تماما توسط خود دانشجویان انجام می‌شد. در واقع چنین اتفاقی قطعا در دوره فعلی هم با حضور مسئول جوان و اندیشمند این دفتر و همکاران ایشان دور از انتظار نیست.
وی در ادامه تصریح کرد: مهم‌ترین لازمه تحقق هدف فوق، اولا حضور مستمر و دائمی مسئول نهاد در دانشگاه و تمرکز بر فعالیت‌های زیر مجموعه خود و ثانیا استفاده حداکثری از ظرفیت دانشجویان و اساتید برای پیشبرد فعالیت‌های مذهبی در دانشگاه است.
رییس دانشگاه شریف همچنین خاطرنشان کرد: دفتر نهاد رهبری باید تمرکز مدیریتی روی مجموعه‌های ذیل خود داشته باشد. مسجد این دانشگاه به لحاظ فیزیکی و معماری جزو بهترین مساجد در دانشگاه‌ها است بنابراین نگهداری و ارتقای امکانات آن و برگزاری منظم برنامه‌های مذهبی و نمازهای یومیه اهمیت بسزایی دارد.
دکتر فتوحی با اشاره به ضرورت ارتباط نزدیک نهاد رهبری با سایر بخش‌های دانشگاه تاکید کرد: نهاد رهبری جزو بخش‌های اصلی دانشگاه به شمار می‌رود. مسئول نهاد عضو هیات رییسه و اکثر شوراهای تصمیم‌گیری در دانشگاه است. گذشته از این نهاد رهبری ظرفیت بالایی در ایجاد ارتباط موثر و مفید با سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و مذهبی کشور دارد. به همین دلیل انتظار این است که این مجموعه خودش را دور از دانشگاه و مسائل آن نداند همواره در کنار سایر بخش‌ها در تلاش برای ارتقای دانشگاه و کاهش مشکلات بداند. طبیعی است که تنها در سایه همدلی و همکاری، موفق خواهیم شد تا مسئولیت‌های خود را به سرانجام برسانیم.
رییس دانشگاه شریف یادآور شد: این دانشگاه به دلیل تجمع نخبگان همواره مورد عنایت مسئولان کشور بوده است اما در شرایط فعلی که برخی از مسئولان نهادهای موثر فرهنگی کشور نظیر سازمان تبلیغات اسلامی و نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها خود از خانواده این دانشگاه هستند و قطعا به ظرفیت بالا و موقعیت استراتژیکی این دانشگاه واقف هستند. لازم است برنامه‌ریزی منسجمی در نهاد رهبری برای یک حرکت موثر و یک گام بلند در برنامه‌های فرهنگی و مذهبی دانشگاه صورت بگیرد.
دکتر فتوحی در ادامه با اشاره به اهمیت ارتباط نهاد رهبری با دانشجویان خاطرنشان کرد: دانشجویان دانشگاه شریف بر اساس آمار و به طور نسبی جزو بهترین دانشجویان کشور از لحاظ اخلاقی و مذهبی به شمار می‌روند اما در عین حال تفاوت‌های فکری، سیاسی و اعتقادی زیادی در بین دانشجویان وجود دارد. بنابراین نهاد رهبری باید نقش پدری برای همه این دانشجویان داشته باشد.
به گفته وی، مقام معظم رهبری خطاب به روحانیون و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌ها می‌فرمایند "باید پی در پی در محیط دانشگاه فکر دینی نو و مستدل عرضه کنید و فکر دینی دانشجویان را ارتقاء بدهید. مخاطبان خود را فقط دانشجویان متدین، مذهبی و حزب‌اللهی ندانید. خب آن‌ها که البته هستند. مخاطبان شما همه بدنه دانشجویی کشورند حتی کسانی که در دل با دین خیلی میانه‌ای ندارند. این‌ها هم مخاطب شما هستند. آن‌ها را هم باید جذب کنید و با منطق قوی و اعتماد به نفس و اعتماد به این منطق، می‌توان دل‌ها را جذب کرد. عنادها را حتی کم کرد یا در موارد زیادی از بین برد".
رییس دانشگاه شریف گفت: توجه به گروه‌های مذهبی همان طور که رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان دانشگاه شریف فرمودند مغایر این نگاه وسیع‌تر نیست و البته نباید نقش پدرانه مسئول نهاد برای گروه‌ها را هنگام خطا کردن از یاد برد.
وی تاکید کرد: مجموعه‌های مذهبی ما جزو فعال‌ترین گروه‌های دانشجویی هستند و امیدواریم این فعالیت‌ها با حمایت نهاد رهبری در دور جدید افزایش پیدا کند و این حمایت توام با نظارت دقیق مسئولان و روحانیون نهاد بر فعالیت‌های آن‌ها باشد و تذکر و خیرخواهی پدرانه خود را از آن‌ها دریغ نکند. به عنوان مثال اولین هیات مذهبی دانشجویی در این دانشگاه بیش از 25 سال قبل ایجاد شده، مراسمات دینی ماه‌های محرم و رمضان در مسجد دانشگاه‌ در سطح دانشگاه‌های کشور شناخته شده و منحصر به فرد است.
دکتر فتوحی با اشاره به ضرورت توجه به رویکردهای عمیق، جدید و علمی برای ترویج دین در دانشگاه خاطرنشان کرد: نهاد رهبری با نسل جوان پرسشگر روبه‌رو است. جوانانی که صدها شبهه در ذهن دارند و از طریق مختلف آماج هجمه‌های زیادی قرار می‌گیرند. نسل جوان غیر از روحانیت و استادان، پناهگاهی ندارند. باید سنگ صبور جوان باشند و درددل‌هایشان را بشنوند چرا که این رمز موفقیت و رسالت خطیر پیامبر بود. جوانان آماده شنیدن نصایح هستند باید از این ظرفیت استفاده شود.
رییس دانشگاه شریف در پایان خاطرنشان کرد: دانشجویان این دانشگاه با مطالبات زیاد و پراکنده و بهره‌مندی از هوش ذاتی، سوالات عمیق و جدیدی دارند که این واقعیت ، مسئولیت نهاد رهبری و مرکز معارف دانشگاه را دو چندان می‌کند. بنابراین تقاضای من پرهیز از سطحی گرایی در ترویج مسائل دینی و استفاده از عالمان و اساتید برجسته حوزوی و دانشگاهی در این زمینه است که در این صورت بخش زیادی از نگرانی‌های ما در این زمینه نیز رفع خواهد شد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

راهکار‌هایی برای مهار آتش سوزی در طبیعت + اینفوگرافیک
هرچند یک‌بار شاهد آتش‌سوزی‌هایی در گوشه‌کنار کشور هستیم. حوادثی که علاوه بر خسارت‌های مالی، صدمات جانی را به همراه دارد.
بهترین میوه برای درمان چاقی و لاغری
مصرف پرتقال بهترین درمان چاقی است و با مصرف آن کمبود املاح بدن برطرف و مقاومت طبیعی بدن زیاد می‌شود.
پیش بینی زمان مرگ بیماران آی سی یو!
پژوهشگران دانمارکی الگوریتم جدیدی را توسعه داده‌اند که توسط آن پزشکان می‌توانند خطر مرگ و میر بیماران بخش آ. سی. یو را پیش بینی کنند.
گردگیری قلب و مغز با این خوراکی‌های ضدسرطان
مرکبات برای سلامت قلب مفید هستند در واقع یک مطالعه ژاپنی نشان می‌دهد افرادی که مقدار بیشتری از مرکبات را مصرف می‌کنند نرخ سکته و بیماری‌های قلبی در آن‌ها کاهش پیدا کرده است.
نکاتی مهم که درباره سونوگرافی بارداری باید بدانید
در این مطلب نکاتی مهم که درباره سونوگرافی بارداری به شما خواهیم گفت.
همه چیز درباره سیستم ترمز EBD و عملکرد آن
آنچه شما در این مقاله مطالعه می‌کنید در مورد سیستم ترمز EBD و نحوه عملکرد آن در خوردو‌های تازه تولید شده در بازار خودرو جهان است.
ظرفشویی زنان تهرانی در دهه ۵۰!- عکس
عکسی جالب و دیدنی از خیابانی در جنوب تهران در سال ۱۳۵۴ و زنانی که در حال شست و شوی ظرف در کوچه هستند.
6 قانون طلائی برای رژیم‌های لاغری
افرادی که در طول روز میان وعده مصرف می کنند ، سرعت متابولیسم بالاتری دارند.حتی اگر آن ها به مدت طولانی نیز پشت میز بنشینند و برای ساعات طولانی فعالیت نداشته باشند.
تصویری که کاخ سفید از دونالد ترامپ منتشر کرد جنجال به راه انداخت
کاخ سفید به مناسبت «روز پرچم آمریکا» تصویری از دونالد ترامپ در توئیتر منتشر کرد که جنجال بزرگی به پا کرد و اعتراضات بسیاری را به دنبال داشت.
ادعای الحدث: فرمانده نیرو‌های انصارالله کشته شد
الحدث ادعا کرد در حملات هوایی ائتلاف متجاوز سعودی، علی عزالدین الجحاف، فرمانده نیرو‌های انصارالله کشته شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پرسپولیس وحید امیری را نمی خواهد؟
دو رسانه ترکیه‌ای به بررسی آخرین شرایط وحید امیری، ملی‌پوش ایرانی تیم ترابزون‌اسپور در نقل‌وانتقال‌های تابستانی پرداختند.
راهکار‌هایی برای مهار آتش سوزی در طبیعت + اینفوگرافیک
هرچند یک‌بار شاهد آتش‌سوزی‌هایی در گوشه‌کنار کشور هستیم. حوادثی که علاوه بر خسارت‌های مالی، صدمات جانی را به همراه دارد.
بهترین میوه برای درمان چاقی و لاغری
مصرف پرتقال بهترین درمان چاقی است و با مصرف آن کمبود املاح بدن برطرف و مقاومت طبیعی بدن زیاد می‌شود.
پیش بینی زمان مرگ بیماران آی سی یو!
پژوهشگران دانمارکی الگوریتم جدیدی را توسعه داده‌اند که توسط آن پزشکان می‌توانند خطر مرگ و میر بیماران بخش آ. سی. یو را پیش بینی کنند.
گردگیری قلب و مغز با این خوراکی‌های ضدسرطان
مرکبات برای سلامت قلب مفید هستند در واقع یک مطالعه ژاپنی نشان می‌دهد افرادی که مقدار بیشتری از مرکبات را مصرف می‌کنند نرخ سکته و بیماری‌های قلبی در آن‌ها کاهش پیدا کرده است.
ارتقاء و بازسازی خوابگاه‌های فنی و حرفه‌ای از ابتدای تیر
زمان برگزاری انتخابات شورای صنفی دانشگاه تهران اعلام شد
شانزدهمین دفتر امور کنسولی دانشجویان بین‌المللی بزودی تاسیس می‌شود
دانشگاه آزاد در ساخت ۱۲۰۰ مسکن برای سیل‌زدگان همکاری می‌کند
برگزاری انتخابات نشریات دانشجویی با تخلفاتی همراه بوده است
استعفا نکرده‌ام- قصد حضور در انتخابات را ندارم
برنامه منسجم دانشگاه پیام نور برای رفاه قشر سالمند
آغاز خوب، پایان تلخ
برای اسکان پسران در خوابگاه‌های دانشگاه با محدودیت مواجه‌ایم
اولین رویداد ملی کارآفرینی، فناوری مراقبت و سالمندی افتتاح شد