ضرورت پرهیز از سطحی گرایی مسائل مذهبی در دانشگاه‌ها-مسئولان نهاد رهبری سنگ صبور دانشجویان باشند

15:59 ۶ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 124 0
ضرورت پرهیز از سطحی گرایی مسائل مذهبی در دانشگاه‌ها-مسئولان نهاد رهبری سنگ صبور دانشجویان باشند

رییس دانشگاه شریف بر ضرورت پرهیز از سطحی‌گرایی در ترویج مسائل دینی و استفاده از عالمان و اساتید برجسته حوزوی و دانشگاهی در محیط‌های علمی تاکید کرد و گفت: نسل جوان و دانشجویان غیر از روحانیت و استادان پناهگاهی ندارند بنابراین لازم است مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌ها سنگ صبور جوانان باشند و نصیحت‌های آنان را بشنوند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر محمود فتوحی در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید دفتر نهاد رهبری در دانشگاه شریف که امروز در سالن جابر ابن حیان این دانشگاه برگزار شد گفت: دفتر نهاد رهبری در دانشگاه ما در دوره‌هایی منشاء جوشش افکار عمیق، متنوع و فعالیت‌های فرهنگی بود که تماما توسط خود دانشجویان انجام می‌شد. در واقع چنین اتفاقی قطعا در دوره فعلی هم با حضور مسئول جوان و اندیشمند این دفتر و همکاران ایشان دور از انتظار نیست.
وی در ادامه تصریح کرد: مهم‌ترین لازمه تحقق هدف فوق، اولا حضور مستمر و دائمی مسئول نهاد در دانشگاه و تمرکز بر فعالیت‌های زیر مجموعه خود و ثانیا استفاده حداکثری از ظرفیت دانشجویان و اساتید برای پیشبرد فعالیت‌های مذهبی در دانشگاه است.
رییس دانشگاه شریف همچنین خاطرنشان کرد: دفتر نهاد رهبری باید تمرکز مدیریتی روی مجموعه‌های ذیل خود داشته باشد. مسجد این دانشگاه به لحاظ فیزیکی و معماری جزو بهترین مساجد در دانشگاه‌ها است بنابراین نگهداری و ارتقای امکانات آن و برگزاری منظم برنامه‌های مذهبی و نمازهای یومیه اهمیت بسزایی دارد.
دکتر فتوحی با اشاره به ضرورت ارتباط نزدیک نهاد رهبری با سایر بخش‌های دانشگاه تاکید کرد: نهاد رهبری جزو بخش‌های اصلی دانشگاه به شمار می‌رود. مسئول نهاد عضو هیات رییسه و اکثر شوراهای تصمیم‌گیری در دانشگاه است. گذشته از این نهاد رهبری ظرفیت بالایی در ایجاد ارتباط موثر و مفید با سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و مذهبی کشور دارد. به همین دلیل انتظار این است که این مجموعه خودش را دور از دانشگاه و مسائل آن نداند همواره در کنار سایر بخش‌ها در تلاش برای ارتقای دانشگاه و کاهش مشکلات بداند. طبیعی است که تنها در سایه همدلی و همکاری، موفق خواهیم شد تا مسئولیت‌های خود را به سرانجام برسانیم.
رییس دانشگاه شریف یادآور شد: این دانشگاه به دلیل تجمع نخبگان همواره مورد عنایت مسئولان کشور بوده است اما در شرایط فعلی که برخی از مسئولان نهادهای موثر فرهنگی کشور نظیر سازمان تبلیغات اسلامی و نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها خود از خانواده این دانشگاه هستند و قطعا به ظرفیت بالا و موقعیت استراتژیکی این دانشگاه واقف هستند. لازم است برنامه‌ریزی منسجمی در نهاد رهبری برای یک حرکت موثر و یک گام بلند در برنامه‌های فرهنگی و مذهبی دانشگاه صورت بگیرد.
دکتر فتوحی در ادامه با اشاره به اهمیت ارتباط نهاد رهبری با دانشجویان خاطرنشان کرد: دانشجویان دانشگاه شریف بر اساس آمار و به طور نسبی جزو بهترین دانشجویان کشور از لحاظ اخلاقی و مذهبی به شمار می‌روند اما در عین حال تفاوت‌های فکری، سیاسی و اعتقادی زیادی در بین دانشجویان وجود دارد. بنابراین نهاد رهبری باید نقش پدری برای همه این دانشجویان داشته باشد.
به گفته وی، مقام معظم رهبری خطاب به روحانیون و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌ها می‌فرمایند "باید پی در پی در محیط دانشگاه فکر دینی نو و مستدل عرضه کنید و فکر دینی دانشجویان را ارتقاء بدهید. مخاطبان خود را فقط دانشجویان متدین، مذهبی و حزب‌اللهی ندانید. خب آن‌ها که البته هستند. مخاطبان شما همه بدنه دانشجویی کشورند حتی کسانی که در دل با دین خیلی میانه‌ای ندارند. این‌ها هم مخاطب شما هستند. آن‌ها را هم باید جذب کنید و با منطق قوی و اعتماد به نفس و اعتماد به این منطق، می‌توان دل‌ها را جذب کرد. عنادها را حتی کم کرد یا در موارد زیادی از بین برد".
رییس دانشگاه شریف گفت: توجه به گروه‌های مذهبی همان طور که رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان دانشگاه شریف فرمودند مغایر این نگاه وسیع‌تر نیست و البته نباید نقش پدرانه مسئول نهاد برای گروه‌ها را هنگام خطا کردن از یاد برد.
وی تاکید کرد: مجموعه‌های مذهبی ما جزو فعال‌ترین گروه‌های دانشجویی هستند و امیدواریم این فعالیت‌ها با حمایت نهاد رهبری در دور جدید افزایش پیدا کند و این حمایت توام با نظارت دقیق مسئولان و روحانیون نهاد بر فعالیت‌های آن‌ها باشد و تذکر و خیرخواهی پدرانه خود را از آن‌ها دریغ نکند. به عنوان مثال اولین هیات مذهبی دانشجویی در این دانشگاه بیش از 25 سال قبل ایجاد شده، مراسمات دینی ماه‌های محرم و رمضان در مسجد دانشگاه‌ در سطح دانشگاه‌های کشور شناخته شده و منحصر به فرد است.
دکتر فتوحی با اشاره به ضرورت توجه به رویکردهای عمیق، جدید و علمی برای ترویج دین در دانشگاه خاطرنشان کرد: نهاد رهبری با نسل جوان پرسشگر روبه‌رو است. جوانانی که صدها شبهه در ذهن دارند و از طریق مختلف آماج هجمه‌های زیادی قرار می‌گیرند. نسل جوان غیر از روحانیت و استادان، پناهگاهی ندارند. باید سنگ صبور جوان باشند و درددل‌هایشان را بشنوند چرا که این رمز موفقیت و رسالت خطیر پیامبر بود. جوانان آماده شنیدن نصایح هستند باید از این ظرفیت استفاده شود.
رییس دانشگاه شریف در پایان خاطرنشان کرد: دانشجویان این دانشگاه با مطالبات زیاد و پراکنده و بهره‌مندی از هوش ذاتی، سوالات عمیق و جدیدی دارند که این واقعیت ، مسئولیت نهاد رهبری و مرکز معارف دانشگاه را دو چندان می‌کند. بنابراین تقاضای من پرهیز از سطحی گرایی در ترویج مسائل دینی و استفاده از عالمان و اساتید برجسته حوزوی و دانشگاهی در این زمینه است که در این صورت بخش زیادی از نگرانی‌های ما در این زمینه نیز رفع خواهد شد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

دعوت به مهمانی قصه‌ها؛ معرفی چند رمان داستانی خوب
ما عاشقِ قصه‎ایم و حتی حریص به آن. ما با قصه، روز‌ها را شب، غم‎ها را تحمل‎پذیر و خوشی‎ها را ثبت می‎کنیم. توی اتوبوس و مترو، گوش تیز می‎کنیم تا قصه‎ای ناشنیده باقی نماند.
اين فيلم‌ها قرار است در پاييز اكران شوند
امسال تابستان کفه ترازو به نفع فیلم‌های کمدی سنگین بود، ولی به نظر می‌رسید با آمدن فصل پاییز فرصت نمایش برای فیلم‌های اجتماعی بهتر فراهم شود، اما دوباره شاهدیم که همان رویه تابستان در پیش‌گرفته شده و فرصت‌های طلایی اکران و بیشتر صندلی‌های سینما در اختیار فیلم‌های کمدی قرار می‌گیرد.
آیا نبض همان ضربان قلب است؟
نبض بدن شما همان ضربان قلب شماست، یا به عبارتی تعداد دفعاتی است که قلب شما در یک دقیقه می‌تپد.
۹ غذای ضد تهوع که به رفع استفراغ کمک می‌کنند
هر کسی ممکن است یک وقتی دچار احساس اشمئزاز و تهوع شود، چه موقع امتحان دانشگاه یا خوردن یک غذای جدید برای اولین بار. اما حالت تهوع احساس ناخوشایندی ست که در مرحله بعد بوجود می‌آید.
طرز تهیه پیراشکی خرما مرحله به مرحله
اگه خرما دوست دارید بهتون پیشنهاد میکنم این پیراشکی خرما خوشمزه، برای داشتن یه عصرونه فوق العاده رو از دست ندین.
تزئین کیک تولد به شکل اعداد
با این ویدئو آموزشی دیگر نیازی به هزینه‌های اضافی برای خرید کیک تولد فرزندانتان ندارید و به راحتی میتوانید در منزل کیک آن‌ها را تهیه کنید و لذت ببرید.
سلبریتی‌هایی که عمراً بدون آرایش آن‌ها بشناسید
بانوان زیادی را سراغ داریم که بدون آرایش از منزل بیرون نمی‌روند، بانوانی هم هستند که زیبایی خدادادی خود را دست‌کم نمی‌گیرند و زیاد اهل آرایش نیستند. در این بین داستان سلبریتی‌ها فرق می‌کند.
این جغرافیا حاوی تصاویر دلخراش است
میدان هفتم تیر، بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد، بزرگراه شهید صیاد شیرازی، خیابان شهید مفتح، بیمارستان شهید رجایی، میدان باهنر، بزرگراه شهید اشرفی اصفهانی، خیابان شهید سپهبد قرنی، دانشگاه شهید بهشتی، خیابان شهید مطهری و ... . اینها آدرس ترور است!
گفتگو با محمدرضا ژاله؛ ول کنم به چشات اتصالی کرده!
محمدرضا ژاله متولد ۳۰ مرداد ۱۳۶۹ است. به نظر من که جوان خوبی آمد کاش کمتر اذیتش کنیم. هرچند که خودش میگوید از شوخی‌ها دلخور نمیشود.
اگر همسرتان از شما می‌خواهد لاغر شوید
اندام همسرتان نسبت به زمانی که با هم ازدواج کردید تغییر کرده؟ یا شاید هم زنی هستید که اندام شوهرتان کاملا بهم ریخته و این موضوع افسرده‌تان کرده؟ آیا درست است از همسرتان بخواهید وزن کم کند و لاغر شود؟

پر بازدید ترین اخبار امروز

سلبریتی‌هایی که عمراً بدون آرایش آن‌ها بشناسید
بانوان زیادی را سراغ داریم که بدون آرایش از منزل بیرون نمی‌روند، بانوانی هم هستند که زیبایی خدادادی خود را دست‌کم نمی‌گیرند و زیاد اهل آرایش نیستند. در این بین داستان سلبریتی‌ها فرق می‌کند.
«مریم معصومی» با چادر رنگی در حرم امام رضا(ع) -عکس
مریم معصومی با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: ما هیچ ما نگاه.
کاهش گلبول های سفید خون خطرناک است؟
گلبول های سفید خون یا لکوسیت ها، با سیستم ایمنی بدن ارتباط دارند و وظیفه اصلی آنها دفاع از بدن در برابر انواع میکروب ها و سایر عوامل خارجی و مزاحم می باشد.
نقش اساتید در ارتقاء اثربخشی فعالیت‌های فرهنگی
اعتراض دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد یزد به تغییر سهمیه ذخیره
نحوه وام دانشجویی از بانک قرض‌الحسنه مهر ایران
میزان وام ودیعه مسکن دانشجویان علوم پزشکی متاهل در شهر تهران اعلام شد
مشکل ارز دانشجویان دکتری حل شد-برنامه‌ ادغام دانشگاه‌های علمی کاربردی‌ و فنی‌وحرفه‌ای را نداریم
غیبت دانشگاهیان علوم پزشکی شرکت‌کننده در راهپیمایی اربعین موجه می‌شود
21 هزار دانشجو ارز 4200 تومانی دریافت کردند-سال آینده مشکل ارز دانشجویی نداریم
آغاز جشنواره ˮقرآن و عترتˮ دانشگاهیان پیام نور کشور در کرمانشاه
مراکز وابسته به وزارت علوم از قانونˮسن بازنشستگیˮ مستثنی هستند
بهره‌مندی 70 دانشجوی نابینا و کم‌بینا از خدمات بهزیستی گیلان