ضرورت پرهیز از سطحی گرایی مسائل مذهبی در دانشگاه‌ها-مسئولان نهاد رهبری سنگ صبور دانشجویان باشند

15:59 ۱۳۷ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 295 0
ضرورت پرهیز از سطحی گرایی مسائل مذهبی در دانشگاه‌ها-مسئولان نهاد رهبری سنگ صبور دانشجویان باشند

رییس دانشگاه شریف بر ضرورت پرهیز از سطحی‌گرایی در ترویج مسائل دینی و استفاده از عالمان و اساتید برجسته حوزوی و دانشگاهی در محیط‌های علمی تاکید کرد و گفت: نسل جوان و دانشجویان غیر از روحانیت و استادان پناهگاهی ندارند بنابراین لازم است مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌ها سنگ صبور جوانان باشند و نصیحت‌های آنان را بشنوند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، دکتر محمود فتوحی در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید دفتر نهاد رهبری در دانشگاه شریف که امروز در سالن جابر ابن حیان این دانشگاه برگزار شد گفت: دفتر نهاد رهبری در دانشگاه ما در دوره‌هایی منشاء جوشش افکار عمیق، متنوع و فعالیت‌های فرهنگی بود که تماما توسط خود دانشجویان انجام می‌شد. در واقع چنین اتفاقی قطعا در دوره فعلی هم با حضور مسئول جوان و اندیشمند این دفتر و همکاران ایشان دور از انتظار نیست.
وی در ادامه تصریح کرد: مهم‌ترین لازمه تحقق هدف فوق، اولا حضور مستمر و دائمی مسئول نهاد در دانشگاه و تمرکز بر فعالیت‌های زیر مجموعه خود و ثانیا استفاده حداکثری از ظرفیت دانشجویان و اساتید برای پیشبرد فعالیت‌های مذهبی در دانشگاه است.
رییس دانشگاه شریف همچنین خاطرنشان کرد: دفتر نهاد رهبری باید تمرکز مدیریتی روی مجموعه‌های ذیل خود داشته باشد. مسجد این دانشگاه به لحاظ فیزیکی و معماری جزو بهترین مساجد در دانشگاه‌ها است بنابراین نگهداری و ارتقای امکانات آن و برگزاری منظم برنامه‌های مذهبی و نمازهای یومیه اهمیت بسزایی دارد.
دکتر فتوحی با اشاره به ضرورت ارتباط نزدیک نهاد رهبری با سایر بخش‌های دانشگاه تاکید کرد: نهاد رهبری جزو بخش‌های اصلی دانشگاه به شمار می‌رود. مسئول نهاد عضو هیات رییسه و اکثر شوراهای تصمیم‌گیری در دانشگاه است. گذشته از این نهاد رهبری ظرفیت بالایی در ایجاد ارتباط موثر و مفید با سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و مذهبی کشور دارد. به همین دلیل انتظار این است که این مجموعه خودش را دور از دانشگاه و مسائل آن نداند همواره در کنار سایر بخش‌ها در تلاش برای ارتقای دانشگاه و کاهش مشکلات بداند. طبیعی است که تنها در سایه همدلی و همکاری، موفق خواهیم شد تا مسئولیت‌های خود را به سرانجام برسانیم.
رییس دانشگاه شریف یادآور شد: این دانشگاه به دلیل تجمع نخبگان همواره مورد عنایت مسئولان کشور بوده است اما در شرایط فعلی که برخی از مسئولان نهادهای موثر فرهنگی کشور نظیر سازمان تبلیغات اسلامی و نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها خود از خانواده این دانشگاه هستند و قطعا به ظرفیت بالا و موقعیت استراتژیکی این دانشگاه واقف هستند. لازم است برنامه‌ریزی منسجمی در نهاد رهبری برای یک حرکت موثر و یک گام بلند در برنامه‌های فرهنگی و مذهبی دانشگاه صورت بگیرد.
دکتر فتوحی در ادامه با اشاره به اهمیت ارتباط نهاد رهبری با دانشجویان خاطرنشان کرد: دانشجویان دانشگاه شریف بر اساس آمار و به طور نسبی جزو بهترین دانشجویان کشور از لحاظ اخلاقی و مذهبی به شمار می‌روند اما در عین حال تفاوت‌های فکری، سیاسی و اعتقادی زیادی در بین دانشجویان وجود دارد. بنابراین نهاد رهبری باید نقش پدری برای همه این دانشجویان داشته باشد.
به گفته وی، مقام معظم رهبری خطاب به روحانیون و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌ها می‌فرمایند "باید پی در پی در محیط دانشگاه فکر دینی نو و مستدل عرضه کنید و فکر دینی دانشجویان را ارتقاء بدهید. مخاطبان خود را فقط دانشجویان متدین، مذهبی و حزب‌اللهی ندانید. خب آن‌ها که البته هستند. مخاطبان شما همه بدنه دانشجویی کشورند حتی کسانی که در دل با دین خیلی میانه‌ای ندارند. این‌ها هم مخاطب شما هستند. آن‌ها را هم باید جذب کنید و با منطق قوی و اعتماد به نفس و اعتماد به این منطق، می‌توان دل‌ها را جذب کرد. عنادها را حتی کم کرد یا در موارد زیادی از بین برد".
رییس دانشگاه شریف گفت: توجه به گروه‌های مذهبی همان طور که رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان دانشگاه شریف فرمودند مغایر این نگاه وسیع‌تر نیست و البته نباید نقش پدرانه مسئول نهاد برای گروه‌ها را هنگام خطا کردن از یاد برد.
وی تاکید کرد: مجموعه‌های مذهبی ما جزو فعال‌ترین گروه‌های دانشجویی هستند و امیدواریم این فعالیت‌ها با حمایت نهاد رهبری در دور جدید افزایش پیدا کند و این حمایت توام با نظارت دقیق مسئولان و روحانیون نهاد بر فعالیت‌های آن‌ها باشد و تذکر و خیرخواهی پدرانه خود را از آن‌ها دریغ نکند. به عنوان مثال اولین هیات مذهبی دانشجویی در این دانشگاه بیش از 25 سال قبل ایجاد شده، مراسمات دینی ماه‌های محرم و رمضان در مسجد دانشگاه‌ در سطح دانشگاه‌های کشور شناخته شده و منحصر به فرد است.
دکتر فتوحی با اشاره به ضرورت توجه به رویکردهای عمیق، جدید و علمی برای ترویج دین در دانشگاه خاطرنشان کرد: نهاد رهبری با نسل جوان پرسشگر روبه‌رو است. جوانانی که صدها شبهه در ذهن دارند و از طریق مختلف آماج هجمه‌های زیادی قرار می‌گیرند. نسل جوان غیر از روحانیت و استادان، پناهگاهی ندارند. باید سنگ صبور جوان باشند و درددل‌هایشان را بشنوند چرا که این رمز موفقیت و رسالت خطیر پیامبر بود. جوانان آماده شنیدن نصایح هستند باید از این ظرفیت استفاده شود.
رییس دانشگاه شریف در پایان خاطرنشان کرد: دانشجویان این دانشگاه با مطالبات زیاد و پراکنده و بهره‌مندی از هوش ذاتی، سوالات عمیق و جدیدی دارند که این واقعیت ، مسئولیت نهاد رهبری و مرکز معارف دانشگاه را دو چندان می‌کند. بنابراین تقاضای من پرهیز از سطحی گرایی در ترویج مسائل دینی و استفاده از عالمان و اساتید برجسته حوزوی و دانشگاهی در این زمینه است که در این صورت بخش زیادی از نگرانی‌های ما در این زمینه نیز رفع خواهد شد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

عکس‌های خنده دار عجیب و غریب از غافلگیری
توصیه می‌شود که روزتان را با لبخند شروع کنید. اما چطور می‌توانید بخندید اگر کفش هایتان را لنگه به لنگه پوشیده باشید یا یک خرس پشت پنجره آشپزخانه باشد؟
معما‌های ساده برای کسانی که چشمان تیزی دارند
برخی دزدان دریایی اعتقاد داشتند که گوشواره تاثیر مثبتی روی بینایی دارد. اما آیا گوشواره به حل معما‌های بصری ما هم کمک می‌کند؟
همه مردم این روستا یک قُل بافتنی دارند!
بافتنی شاید هیجان انگیزترین شکل هنری نباشد، اما بافتنی‌های لیزا هیتانن دست کمی از آثار هنری حیرت انگیز ندارند. این هنرمند فنلاندی مردم روستایش را در ابعاد واقعی می‌بافد و شباهت آن‌ها با هم باورنکردنی است.
فال روزانه ۲۹/ ۱۱/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
دانستنی‌های عجیب و جالب در مورد بدن انسان که احتمالا نمی‌دانید
بدن انسان همیشه یکی از شگفتی‌های طبیعت بشمار رفته و دانشمندان زیادی برای سر در آوردن از زیر و بم عملکرد اندام‌های مختلف، دست به تحقیقات و انجام آزمایشات گوناگون زده‌اند.
شوخ طبعی این افراد در برف بازی هم دیده می‌شود
اگر فکر می‌کنید که زمستان، مرگ سفیدی است که فعالیت‌های خوب و احساسات لذتبخش را می‌کشد، ببینید دیگران چه می‌گویند.
ترفند‌های جالب و به درد بخوری که از مادربزرگ‌ها یاد گرفتیم
امروزه همه ما عادت کرده ایم که در اینترنت به دنبال ترفندهای مفیدی بگردیم که زندگی را ساده‌تر می‌کنند، اما مادربزرگ‌های ما عادت داشتند خودشان ترفند‌های خلاقانه ابداع کنند که کارشان را راه بیندازد و تجارب خود را شفاهی به یکدیگر منتقل می‌کردند.
تنها بوکسور حرفه‌ای جهان که یک دست دارد
زندگی «واگلیس چاتزیس» از نظر بسیاری از ما پایان راه است، اما با اینکه در نوزادی دست راستش از پایین آرنج قطع شده، اکنون تنها بوکسور حرفه‌ای جهان است که یک دست دارد.
تصاویر جذاب از کمیاب ترین حیوانات جهان!
برخی حیوانات به اندازه‌ای نایاب هستند که برای گرفتن یک عکس از آن‌ها باید مدت‌ها در طبیعت کمین کرد تا شاید موفق به ثبت و اثبات وجود داشتن شان شد.
فال روزانه ۳۰/ ۱۱/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان
پایگاه خبری تحلیلی قدس آنلاین در مطلبی با عنوان ' تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان' نوشت: مطبوعات استان مبدل به شنبه‎بازاری شده که همه چیز و همه کس در آن وجود دارد، بی‎آنکه نگاه صنفی بر کلیت آن حاکم باشد.
قاسمی: وقتی مریض شدم، گفتم خدایا شکرت
دروازه بان پیشین استقلال گفت: وقتی در ۲۴ سالگی من را از فوتبال کنار گذاشتند و محروم شدم، علاقه‌ام به فوتبال را از دست دادم و دنبال کار و تجارت رفتم.
عطایی: به دلیل حمله هواداران خاتم در رختکن حبس شده بودیم
سرمربی تیم والیبال کاله مازندران با بیان اینکه به دلیل حمله هواداران خاتم به سمت بازیکنان ما یک ساعت در رختکن محبوس بودیم، گفت: انتخاب تبریز به عنوان میزبان بی‌طرف برای بازی فینال و رده‌بندی لیگ‌برتر والیبال تصمیم عاقلانه‌ای است.
چرا کشاورزی در مازندران صرفه ندارد؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، وضعیت بهره‌وری کشاورزی در استان مازندران را غیرقابل قبول ارزیابی کرد و گفت: علاوه بر راندمان پایین مصرف آب، انتخاب محصولات نامتناسب با شرایط کشاورزی مازندران یا به عبارتی الگوی کشت نامناسب، سبب می‌شود که کشاورزی در این استان مقرون به صرفه نباشد.
ماجرای شایعه کمبود آرد در مازندران چه بود؟
دولت تصمیم گرفته است تا توزیع آرد را به صورت سامانه‌ای انجام دهد و سهمیه نانوایی های آزاد پز را کاهش داده، همین امر موجب شد تا برخی گمانه زنی ها و شایعه در مورد کمبود ذخایر آرد و گندم در استان مازندران و کشور بوجود آید.
نیازمند بازتعریف تشکیلات دانشگاه خوارزمی هستیم-امکانات دانشگاه به دیگران هدیه داده شد!
تدوین طرح اولیه ساماندهی مراکز آموزش عالی-دانشگاه‌ها علاج همه مشکلات جامعه
تصویب افزایش وام‌های دانشجویی در سال ۹۸-آخرین وضعیت بیمه بازنشستگی دانشجویان دکتری
دانشگاهیان باید مشکل گشای کشور در حوزه‌های مختلف باشند
۷۲ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه جذب بازار کار می‌شوند
دانشگاه فردوسی نیازمند حمایت خیرین برای ایجاد مرکز فناوری‌های نوین است
بازنگری محتوای 8 هزار عنوان درس در وزارت علوم
سند دانشگاه اسلامی از اسناد مظلوم است
صنعتی شدن آشپزخانه‌های دانشگاه‌ها تا پایان ۹۸
لزوم تغییر مسیر دانشگاه‌ها برای مشارکت در توسعه کشور