تحقق اقتصاد مقاومتی و توسعه و پیشرفت پایدار از مسیر دانشگاه امکان‌پذیر است

14:19 ۶۵ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 231 0
تحقق اقتصاد مقاومتی و توسعه و پیشرفت پایدار از مسیر دانشگاه امکان‌پذیر است

کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران به مناسبت آغاز سال تحصیلی در پیامی تاکید کرد: بایددانشگاه را باور کنیم و بدانیم که اقتصاد مقاومتی، خود اتکائی و توسعه و پیشرفت پایدار از مسیر دانشگاه امکان پذیر است، با استفاده از دانش، فنآوری و تحقیقات، که تنها در دانشگاه یافت می شود، می توان به آینده کشور امیدوار شد و از معضلات و مصائبی که به گریبان جامعه چنگ انداخته و چونان اژدهایی بر پیکره آن پیچیده است خلاص شد و در دل مردم این سرزمین نور امید و شادی را پرفروغ نمود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در متن پیام کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران به مناسبت بازگشایی دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید آمده است: "سلام بر مهر، با امید و آرزوی موفقیت و بهروزی برای دانشجویان و همکاران دانشگاهی و تبریک و تهنیت به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید همچون نوروز که نوید بخش آغاز بهار و تجدید حیات در طبیعت است ماه مهر نیز سرآغاز شور و شوق و اشتیاق برای آموزش، یادگیری، تحقیق، مطالعه و ادامه مسیر علمی در کشور است. این آغاز مقدس و دوست داشتنی، گویی وعده ای پنهانی و والا در دل های مردم این سرزمین است که امید را زنده نگه می دارد.
امید به دانشگاه، به جوانان دانشجو، به فارغ التحصیلان و به استادان دانشگاه و به علم، دانش، معرفت، آگاهی و فنآوری که همه در دانشگاه یافت می شود.
در روزگاری که سرزمین ما با تحریم ها، دشمنی‌ها، جهل، بی‌تدبیری و اهریمن فساد و رانت خواری دست به گریبان است مردم این جامعه کهن چه راه حلی را می‌توانند جستجو کنند و ملجاء معتبر و قابل اطمینان باقی مانده کجاست؟ چطور می‌توان از گرداب شتابنده بحران ها و راه‌ها و برنامه های تکراری ناکارآمد خلاص شد؟ چطور می توان فرصت‌های موفقیت و پویایی برای جوانان و فارغ التحصیلان، این سرمایه های اصلی کشور، ایجاد نمود؟ چگونه انتظار می رود که با شیوه های قدیمی که بارها به نتیجه نرسیده اند، پیشرفت حاصل شود؟ پاسخ به همه سؤالات را با روش های متقن علمی می توان یافت؛ همانطور که دیگران یافته اند. پیشرفت و توسعه و رشد تنها و تنها با نگاه و رویکرد علمی و شیوه های مبتنی بر دانش روز امکان پذیر است.
اکنون که دشمنان این سرزمین مصمم به نابودی آن هستند و جاهلان نیز همدستی و همراهی می کنند عقلا و بزرگان را باید تا همت نموده به دانش و علم عالمان و دانشمندان تکیه کنند و سرنوشت جامعه را به دست اهل آن بسپارند.
دانشگاه باید مرکز تحولات جامعه باشد. دانشگاه باید برای مشکلات و برون رفت از معضلات راه حل ارائه دهد. دانشگاه باید نیاز جامعه را رفع کند-برای رفع آلایندگی های محیط زیست - برای مصرف بهینه انرژی – برای رفع مشکل کم آبی – برای ارتقاء و توسعه تولید ملی- برای افزایش صادرات – برای رفع معضلات اجتماعی – برای باز کردن گره های سیاسی – برای توسعه روابط متوازن بین المللی – برای رشد و اعتلای اخلاق و فرهنگ – برای همه این ها و بیشتر، دانشگاه می تواند راه حل ارائه دهد.
در بخش پایانی این بیانیه آمده است: دانشگاه را باور کنیم و بدانیم که اقتصاد مقاومتی، خود اتکائی و توسعه و پیشرفت پایدار از مسیر دانشگاه امکان پذیر است، با استفاده از دانش، فنآوری و تحقیقات، که تنها در دانشگاه یافت می شود، می توان به آینده کشور امیدوار شد و از معضلات و مصائبی که به گریبان جامعه چنگ انداخته و چونان اژدهایی بر پیکره آن پیچیده است خلاص شد و در دل مردم این سرزمین نور امید و شادی را پرفروغ نمود. باشد که روزگار خوش و افق های روشنی برای جامعه ما رقم بخورد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری جهان
علم و فناوری جهان

آخرین اخبار

هشدار جدی در مورد بازی با جان «ایران»
در حالی برای پرونده یوزپلنگ ایرانی که "ایران" نامگذاری شده، حکم بازگشت به طبیعت صادر شده است که امید معماریان دامپزشک این یوزپلنگ می‌گوید که او دیگر قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارد و اگر در طبیعت رهاسازی شود به زودی جان خود را از دست می‌دهد.
جزئیات جدید از طرح رتبه بندی معلمان
وزیر آموزش و پرورش جزئیات جدید اجرای طرح رتبه بندی معلمان را اعلام کرد و گفت: چهار رتبه در این طرح تعریف شده است.
بساط بازار چند نرخی ارز جمع می‌شود؟
بازار ارز ایران که در ماه های اخیر نرخ های چندگانه، رانتهای متعدد و آربیتراژ ارزی را تجربه کرده است، به نظر می رسد این روزها در حال حرکت به سمت نظام دونرخی است.
واکنش آمریکا به توافق گروه‌های یمنی در سوئد
وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای از توافق میان گروه‌های یمنی در مذاکرات سوئد پیرامون بندر «الحدیده» واقع در غرب یمن استقبال کرد.
تحریم‌های روسیه ۶ ماه دیگر تمدید شد
سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا تمدید تحریم ها علیه روسیه را برای شش ماه دیگر تایید کردند.
مصرف برق ایران در مرحله‌ انفجار!
براساس آخرین آمار، مصرف برق ایران در دنیا در رتبه ۱۸ و این در شرایطی است که به اعتقاد کارشناسان، میزان مصرف در سرانه تولید و شدت انرژی تناسبی با سایر کشورهایی که رتبه‌های مشابهی در عرصه‌های اقتصادی مانند ما دارند، وجود ندارد.
سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی
در حالی‌که برخی از شرکت‌های خارجی از ایران خارج شده‌اند، ابهاماتی در رابطه با وضعیت خدمات پس از فروش آن‌ها مطرح است. در این زمینه رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی می‌گوید که نمایندگی و شرکت‌های طرف حساب ایرانی موظف به ارائه خدمات طبق قرارداد هستند.
آیا رابطه اسراییل با عمان می تواند به نفع ایران باشد؟
یک کارشناس مسائل بین الملل، گفت: حاکمان کشورهای عربی بعد از پیمان «کمپ دیوید »برای مهار ملت‌های خود و تحکیم قدرت‌شان، برموضوع اسراییل به عنوان یک دشمن خارجی مانور دادند ولی بعد از بهار عربی و تحولاتی که در این کشورها رخ داد، آن‌ها سعی کردند دشمن جدیدی را به نام ایران مطرح کنند.
کار جلوه‌های ویژه «قطار آنشب» به کجا رسید؟
بابک میرفرحناک درباره روند ساخت جلوه ویژه فیلم سینمایی «قطار آنشب» توضیح داد.
مردمان سرزمین نوروز چه آیین‌هایی برای ازدواج دارند؟
«دانشنامه آیین پیوند در سرزمین نوروز» به قلم کیوان پهلوان از سوی نشر آرون منتشر شد. آداب و رسوم ایران و سرزمین‌های دیگری که نوروز را جشن می‌گیرند، درباره ازدواج در این کتاب ثبت شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

داعش، تیراندازی در استراسبورگ را به عهده گرفت
گروه تروریستی داعش مسئولیت تیراندازی سه‌شنبه شب در شهر استراسبورگ فرانسه را به عهده گرفت.
مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف
در حالی که حداقل دستمزد کارگر ایرانی به ازای هر ساعت کار معادل ۶ هزار تومان است، حداقل دستمزد ساعتی در لوکزامبورگ ۱۱.۵ دلار معادل ۱۹ برابر حداقل دستمزد در ایران است.
ضرب‌الاجل 72 ساعته «عمران خان» برای ریشه‌یابی کمبود گاز
«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان از شرکت ملی گاز این کشور خواست ظرف مدت 72 ساعت علت کمبود انرژی در کشور را مشخص کند.
هشدار جدی در مورد بازی با جان «ایران»
در حالی برای پرونده یوزپلنگ ایرانی که "ایران" نامگذاری شده، حکم بازگشت به طبیعت صادر شده است که امید معماریان دامپزشک این یوزپلنگ می‌گوید که او دیگر قابلیت بازگشت به طبیعت را ندارد و اگر در طبیعت رهاسازی شود به زودی جان خود را از دست می‌دهد.
جزئیات جدید از طرح رتبه بندی معلمان
وزیر آموزش و پرورش جزئیات جدید اجرای طرح رتبه بندی معلمان را اعلام کرد و گفت: چهار رتبه در این طرح تعریف شده است.
نقص در بیان مطالبات مهمترین چالش دانشجوی امروز-عدم توجه کافی به پتانسیل جوانان+فیلم
تأکید بر ضرورت آموزش مهارت‌های رفتاری و نرم به دانشجویان
تحویل موقت دانشکده شیمی دانشگاه بوعلی تا دوماه دیگر-تاخیر بهره‌برداری به دلیل نوسانات نرخ ارز
برگزاری جشنواره «ازدواج دانشجویی» در دانشگاه فردوسی
تنزل وضعیت اقتصادی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها -لزوم همترازی بین وزارت علوم و بهداشت
انتشار ۳۵۰۰ نشریه دانشجویی در دانشگاه های کشور- لزوم داشتن علم، اخلاق، انصاف و عدالت در نشریات
طرح استیضاح وزیر علوم و تاکید بر آن، برای چندمین‌بار آرامش دانشگاهیان را برهم می‌زند
نمایندگان در استیضاح وزیر علوم حساسیت زمان را درک کنند- مسائل گذشته را به پای وزیر فعلی ننویسیم
برگزاری اولین جشنواره دانشجویی ˮنشاطˮ
تلاش برای خروج از کشور به جای رغبت به فعالیت‌های سیاسی