سنجش تولید سرعت در حملات پرسپولیس

01:56 ۱۳۰ روز و ۱۴ ساعت پیش برترین ها 746 0
         سنجش تولید سرعت در حملات پرسپولیس

تعداد و حملات پرسپولیس برابر نساجی آنالیز شده تا بتوان پیش‌بینی‌ای از نحوه نمایش شاگردان برانکو مقابل الدحیل قطر داشت.

برترین ها

ورزش سه: تعداد و حملات پرسپولیس برابر نساجی آنالیز شده تا بتوان پیش‌بینی‌ای از نحوه نمایش شاگردان برانکو مقابل الدحیل قطر داشت.

 شما تا چه میزان سریع هستید؟ این سوالی است که پرسپولیس برانکو با جوابی قدرتمند به آن در دو فصل پیاپی دبل قهرمانی کرد و آدرنالین طرفداران را نیز در فصل پیش تا چهار تیم آسیا بالا برد.

در واقع سرعتی که سرخ‌ها در بخش‌های مختلف حمله تولید می‌کردند، نه فقط برای فوتبال ایران، که حتی برای بخش غرب آسیا نیز پدیده‌ای نو و قابل ستایش بود، اما تمام باغبانی سه فصل گذشته پروفسور برای پرسپولیس یک طرف، این هفته پیش رو هم یک طرف؛ حالا بدون حرف و حدیث اضافی نوبت چیدن میوه این سرعت در برابر الدحیل و صعود به جمع برترین‌های قاره آسیا است.

الدحیلی که در بازی رفت نشان داد از همه لحاظ بر حریف استیلا دارد، به جز وقتی که رقیب بخواهد تند و تیز و جهنده باشد و برانکو هم بدون شک این موضوع را می‌داند؛

به همین منظور با الهام از بازی پرسپولیس و نساجی و احتمال فراوان، وضعیت مشابه سرخ‌ها در داشتن مالکیت توپ در هردو دیدار، آمارهای زمانی حملات تیم برانکو برابر قائمشهری‌ها را تحلیل کرده‌ایم تا روشن شود که در این برهه زمانی پرسپولیس چه میزان برای تولید سرعت برابر الدحیل آمادگی دارد!

         سنجش تولید سرعت در حملات پرسپولیس

تیم برانکو برابر نساجی ۱۵ مرتبه توانست از طریق حملات متمرکزی که از عقب زمین شروع می‌شوند به مرحله نهایی تهاجم(داخل باکس یا مماس با آن) نفوذ کند؛ در مرحله اول باید اذعان کرد که با توجه به فشردگی عمومی نساجی نرخ ۱۵ استفاده از حمله، عدد متوسط رو به بالایی است، اما آنچه که اهمیت دارد این است که حملات فوق با چه زمانی به دست آمده‌اند؟

زمان میانگین قابل قبول در فوتبال آسیا برای اجرای یک حمله که از دروازه‌بان شروع شده و یک ساختار دفاعی بسته هم برابر آن قرار دارد ۲۵ ثانیه است؛ هرچه پایین‌تر، سریع‌تر و هر چه بالاتر، کندتر.

با توجه به این میانگین از ۱۵ حمله توسعه یافته پرسپولیس در بخش حملات متمرکز، دو حمله زیر ۱۰ ثانیه، چهار حمله بین ۱۰ تا ۱۵ ثانیه، سه حمله بین ۲۰ تا ۲۵ ثانیه، سه حمله بین ۲۵ تا ۳۰ ثانیه و سه حمله نیز بالای ۳۰ ثانیه رقم خورده‌اند؛ تفکیکی با جمع‌بندی خلق ۹ حمله موثر زیر میانگین تعریف شده و اجرای ۶ حمله موثر هم بالاتر از میانگین ۲۵ ثانیه‌ای.

اینجا می‌بینیم که پرسپولیس با درصد ۶۵ به ۳۵ در حملات موثرش، فوتبال سریعی را به نمایش گذاشته و نباید یادمان برود که این عبور کاهشی از نرخ میانگین برابر یک وضعیت دفاعی فشرده صورت گرفته است.

حالا باید بپرسیم با توجه به اینکه عموما سید جلال حسینی و شجاع خلیل‌زاده را به‌عنوان دو بازیکن مهم اجرای حملات متمرکز، دو طراح تاخیری می‌دانیم، پس چگونه تیم در این بازی(نساجی) نرخ سریع‌تری را تولید کرده است؟

         سنجش تولید سرعت در حملات پرسپولیس

دلیل آن نقشه‌ای است که برانکو در این بازی به احتمال زیاد به‌عنوان نقشه‌ای آزمایشی به کار گرفت تا در صورت موفقیت‌اش، برابر الدحیل نیز از آن استفاده کند؛ اما کدام نقشه؟

اجرای بازی پیرامونی در مرکز که توسط امید عالیشاه و سیامک نعمتی اجرا می‌شد و این دو نفر به‌عنوان بال‌های میانی تیم برخلاف بازی‌های قبلی که نزدیک به خط کناری بازی می‌کردند و نسبت به بازیکنان صاحب توپ تا قبل از ورود حمله به یک سوم هجومی از گزینه‌های اصلی دریافت پاس حساب نمی‌شدند و همین مسئله موجب بازی تاخیری ایستگاه‌های طراح برای توسعه حمله می‌شد،

در این بازی به سمت مرکز شیفت کرده بودند و به جای خط عرضی، نسبت به کامیابی‌نیا و نوراللهی یک مربع را شکل می‌دادند؛ وجود این مربع در مرکز موجب ایجاد "deep line" در تیم شد و طراحان عقب را با گزینه‌های پُر شمار در جلو و پیرامون توپ، مجاب به بازی سریع می‌کرد.

نقشه مفید و مربع مرکزی و خط طولی عمقی که عالیشاه و نعمتی با توانایی‌شان در چرخش و استارت با توپ از بهترین گزینه‌ها برای قرارگیری در آن جهت تولید سرعت برابر دفاع‌های بسته و فشرده‌ای مانند الدحیل که خیلی عمیق دفاع می‌کنند، هستند.

اما سرخ ها باید در وضعیت‌های دیگر حمله نیز تولیدات سریع داشته باشند؛ مانند وضعیت بسیار مهم توپ‌گیری در زمین خودی در حالتی که دفاع حریف با حدود هفت نفر جلوی شما قرار دارد؛

وضعیتی که بیشترین تکرار را در طول بازی برای هر تیم دارد و چون دفاع حریف به صورت نیمه متمرکز بین توپ و دروازه قرار دارد با ضدحمله تفاوت جدی داشته اما کاملا شبیه وضعیت اجرای یک حمله سریع است؛ تیم برانکو در این حالت موفق به انجام ۸ حمله موثر برابر نساجی شده است؛ ۸ حمله موثری که با توجه به میانگین ۱۵ ثانیه برای هر حمله قابل قبول در این حالت، به طور فوق العاده‌ای هفت تا از آنها زیر ۱۵ ثانیه رقم خورده‌اند.

         سنجش تولید سرعت در حملات پرسپولیس

در واقع موفقیت ۹۰ درصدی تولید سرعت برای حملات در این وضعیت را شاهد هستیم؛ موفقیت ۹۰ درصدی که بدون شک سهم بسیار بالایی از آن متعلق به مدافعان کناری تیم(حسین ماهینی و محمد انصاری) است چون این دو نفر با سرعت خود در اجرای بازی فرار از عقب فشار اولیه نساجی را خنثی می‌کردند چراکه وقتی حریف توپ را در زمین پرسپولیس از دست می‌داد، به جای عقب‌نشینی سریع، از بازی گگن پرسینگ استفاده می‌کرد و همچنین با توجه به اینکه همواره بیشترین فشردگی و تراکم نزدیک به توپ و در کانال‌های مستقیم انتقال آن ایجاد می‌شود،

پس تیمی که توپ را به دست آورده چون تا حدودی امکان حرکت طولی به جلو مسدود است، ناچارا باید از بازی پاس به عقب و گشایش مجدد بازی استفاده کند، اما همیشه راه سومی وجود دارد و آن راهی بود که برانکو تجویز کرد. راه "استفاده از کناره‌ها که در ۹۰ درصد این مواقع خالی از سکنه است" .

بر همین اساس به محض توپ‌گیری سرخ‌ها، ماهینی یا انصاری با توجه به موقعیت توپ اقدام به زدن استارت می‌کردند و بازیکن توپ‌گیر هم با یک انتقال سریع به جناحین گوی را از دسترس حریف دور می‌کرد؛ خالی بودن متغیر جناحین در کنار قدرت حمل توپ دو مدافع کناری قدرتمند پرسپولیس موجب توسعه سریع حمله می‌شد؛ توسعه ای سریع با یک نرخ عالی در حملات موثر.

اکنون نوبت ارزیابی یکی از جنبه‌های اصلی بازی پرسپولیس با توپ‌گیری در زمین حریف است؛ آنچه که با پرسینگ شدید تیم دو خواهر خوانده هستند؛

تیم برانکو در این آیتم موفق به ثبت ۱۶ حمله موثر برابر نساجی شده است؛ حملاتی که در تفکیک با نرخ میانگین ۶ ثانیه برای هر حمله قابل قبول، ۱۰ تا از آنها زیر این رقم و به‌عنوان تولید مثبت سرعت و ۶ تا هم بالای آن و به‌عنوان تولید ناموفق سرعت رقم خورده‌اند که برای این آیتم نیز مشاهده می‌کنیم با یک تیم "حمله سریع کن" روبه‌رو هستیم؛ سرعتی که برای این وضعیت، پرسپولیس آن را مرهون بازی با دو مهاجم مرکزی می‌داند.

دو مهاجم مرکزی که به بهترین شکل ممکن هم توانایی اجرای بازی دو مهاجمه کلاسیک را دارند و هم بازی دو مهاجمه مدرن؛ برای حالت کلاسیک باید از فشارهای ممتد آنها روی سانترها برای زدن ضربه سر گفت که برابر هر خط دفاعی بلند قدی نیز کار را پیش می‌برند ولی برای یادآوری حالت مدرن آنها، همین نرخ ۱۰ حمله زیر ۶ ثانیه کافی است؛

هر دو نفر با بازی بدون توپ به خوبی "بازی با هم و برای هم" را پیاده می‌کنند؛ ضمن اینکه برانکو هم به صورت موفق انواع بازی‌های دو مهاجم (ضربدری-انحرافی- L شکل- مورب) را به آنها آموزش داده است و مجموعه این اقدامات موجب افزایش سرعت بازی بین آنها شده است.

سرعت و سرعت و سرعت؛ این برندی بوده که برانکو در این چند فصل طبق آن تیم تاکتیکی مورد علاقه‌اش را ساخته و حالا در فصل چهارم و در حساس‌ترین دوران نیز مطابق آمارهای بالا می‌بینیم که پرفسور کار تیمار کردن را به خوبی انجام داده و اسب سرخ سرحال‌اش همچنان سرزنده و سریع می‌تازد؛

تاخت سریعی که میلیون‌ها تماشاگر پرسپولیس برای بازی برگشت با جان‌شان روی آن قمار کرده‌اند؛ تاخت سریعی که نقشه‌های برانکو مقابل نساجی نشان داد که روی اسب بازنده قمار نکرده‌اند.

مجتبی مرشدنژاد


گروه های زیر مجموعه ورزشی

فوتبال و فوتسال
فوتبال و فوتسال

آخرین اخبار

شوخی‌های جالب شبکه‌های اجتماعی؛ طرز تهیه بادوم زمینی
هر نوشته‌ای نویسنده‌ای دارد. هر نویسنده‌ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته‌هایی که در این صفحه می‌خوانید، Status‌های کپی پیست شده‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
۷ انقراض اسرارآمیز در طول تاریخ!
دایناسور، پرنده دودو (dodo bird) و ببر تاسمانی چه چیز مشترکی دارند؟ همه منقرض شده‌اند. در تاریخ سیاره ما گونه‌های بی‌شماری آمده‌اند و رفته‌اند و بعضی بیشتر از بقیه رد پا به جا گذاشته‌اند.
میگو اسپایسی؛ سفره ای دریایی بچینید
در این مطلب طرز تهیه یه میگو تند و اسپایسی رو براتون میذارم که خیلی راحت و آسون و فوری حاضر میشه. میتونین این مدل میگو رو با برنج، پاستا یا حتی انواع سبزیجات و سالاد سرو کنین و ازش لذت ببرین.
عاشق فست‌فود و مخالف الکل؛ نگاهی به رژیم غذایی دونالد ترامپ
دونالد ترامپ ۴۵ رئیس‌جمهور آمریکا است، اما انصافاً باید اعتراف کرد نسبت به بیشتر روسای جمهور قبلی آمریکا، ترامپ رئیس‌جمهور پرحاشیه‌تری است و روزی نیز که خبری از او را در رسانه‌ها نداشته باشیم.
خدمات رایگان ارسال و گارانتی محصولات پاکشوما
گروه متخصصان و کارشناسان فنی پاکشوما پس از فروش محصول همچنان آماده ارائه خدمات به مشتریان محصولات و لوازم خانگی پاکشوما هستند.
اوسین بولت: دوران فوتبالم تمام شد
دارنده ۸ مدال طلای المپیک در رشته دو و میدانی به دوران کوتاه حضورش در مستطیل سبز خاتمه داد.
ماجرای بازیکن محروم عربستان در جام ملت‌ها چه بود؟
در حالی که گفته می‌شود عربستان از یک بازیکن غیرقانونی در جام ملت‌های آسیا استفاده کرده است، مسئولان عربستانی این ادعا را رد کردند.
دو بازی تدارکاتی در دستور کار شاگردان شفر
به زودی قرار است تیم فوتبال استقلال دو بازی تدارکاتی برگزار کند.
درخشان: مقابل چین باید جسور و فکور باشیم
حمید درخشان، پیشکسوت فوتبال کشورمان گفت: لیپی مربی قابل احترامی است و نباید آنها را دست کم بگیریم.
مارچلو لیپی: قبلا باختیم، این بار اما فرق می‌کند
سرمربی تیم ملی چین پیش از دیدار با ایران گفت:درست است که ما 2 سال پیش ما در مقدماتی جام جهانی 2018 در تهران به ایران باختیم اما این بار فرق می‌کند چون ما در جام ملت های آسیا بازی می کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
سوت پایان به بسته حمایتی ناتمام دولت
براساس داده‌های وزارت رفاه و به ویژه سازمان تأمین اجتماعی، واریز بسته حمایتی به شاغلان تأمین اجتماعی تمام شد درحالی که هنوز بسیاری از مشمولان این طرح، بسته خود را نگرفته و نسبت به آن معترض‌اند.
لزوم توجه به چالش آسیب‌های فضای مجازی
‌رئیس کل دادگستری فارس گفت: پیشگیری از تصادفات جاده‌ای، آسیب توزیع مشروبات الکلی و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی ‌از موضوعات اولویت دار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سطح استان فارس است.
از ماجرای «رزمایش قطعی اینترنت» چه می‌دانید؟!
ایتنا - طبق اظهارات مسوولان ارتباطی، رزمایشی که روز هفتم بهمن‌ماه انجام می‌شود، ارتباطی با قطع شبکه‌ اینترنت ندارد و به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداختی توصیه شده سرورهای خارجی‌شان را انتقال دهند و اجباری در کار نیست.
اوسین بولت: دوران فوتبالم تمام شد
ماجرای بازیکن محروم عربستان در جام ملت‌ها چه بود؟
دو بازی تدارکاتی در دستور کار شاگردان شفر
درخشان: مقابل چین باید جسور و فکور باشیم
مارچلو لیپی: قبلا باختیم، این بار اما فرق می‌کند
غیبت سیدحسین در اولین تمرین استقلالی‌ها
دردسر شیرین یک غایب برای کارلوس کی‌روش
کره شوت زن‌ترین و استرالیا دقیق‌ترین تیم آسیا
انتقاد از رونالدو به خاطر سلفی اخیرش
۲ بازیکن پرسپولیس به تمرینات پایه می‌روند