شما چه نمره‌ای به این بازدیدکنندگان می‌دهید؟

01:31 ۱۳۰ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 330 0
شما چه نمره‌ای به این بازدیدکنندگان می‌دهید؟

یک فعال میراث فرهنگی استان فارس، عدد «صفر» را برای فرهنگ عمومی بازدیدکنندگانِ «آتشکده ساسانی جهرم» هم زیادی می‌داند و می‌گوید: این عدد، بی‌توجهیِ تام مسئولان فرهنگی در این منطقه‌ی تاریخی در استان فارس را هم شامل می‌شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، تصاویری که محمود اکسیری‌فرد از این بنای تاریخی ثبت کرده خود گواه ادعایش است. وندالیسم فرهنگی روی دیوارهای سفید آتشکده، زباله‌های سرگردان در فضاهای داخلی و بیرونی این محوطه‌ی تاریخی، نم‌گرفتگی دیوارها، ته‌مانده‌های سیگارها و نشانه‌ی دود سیاه روی بدنه‌ی آتشکده به خوبی این وضعیت را تصویر می‌کنند.

تصویری که در کنار تابلوی ثبت ملی این بنای تاریخی در ناحیه‌ی جنوبی شهر جهرم و دامنه‌ی شمالی رشته کوه البرز بیشتر غمگین‌تان می‌کند تا این‌که اگر ثبت نشده بود،‌ می‌شد دل‌خوش داشت به این‌که میراث‌فرهنگی هنوز این بنا را نشناخته تا از نظر فیزیکی و حفاظتی، حمایت‌اش کند.

آتشکده‌ی باقی مانده از دوره‌ی ساسانی که مردم محلی آن را با نام «قدمگاه» می‌شناسند و حتی یکی از «معابد آناهیتا» نامیده می‌شود که به نیایش زنان اختصاص داشته و آن‌قدر اهمیت داشته که دهم شهریور ۱۳۵۵ با شماره ۱۳۱۹ در فهرست آثار ملی ایران ثبت کنند.

شما چه نمره‌ای به این بازدیدکنندگان می‌دهید؟

اکسیری‌فرد در گفت‌وگو با ایسنا در مورد وضعیت این بنای تاریخی می‌گوید: ساختمان این آتشکده از یک صحن مرکزی و اتاق‌هایی که به آن متصل شده‌اند تشکیل شده است، صحن مرکزی زیرزمینی دارد که به صورت اتاق زیر آن قرار گرفته است، با توجه به شاخصه‌های این بنا، می‌توان آن را اثر باستانی شاخص جهرم و شناخته شده‌ترین اثر باستانی بین مردم منطقه دانست.

وی با بیان این‌که در سال‌های اخیر متاسفانه بی‌توجهی سازمان میراث فرهنگی و سایر نهادها به این اثر تاریخی در شهر جهرم به وضوح دیده می‌شود، ادامه می‌دهد: تا کنون هیچ تلاش چشمگیری برای مرمت، بازسازی یا نگهداری این اثر صورت نگرفته است. بخش‌هایی از این بنا با بی‌دقتی و سهل‌انگاری بازسازی شده به گونه‌ای که بافت تاریخی‌اش را مخدوش کرده است و بخش‌های زیادی از این بنا که نیاز به بازسازی دارند، هنوز بازسازی نشده و رو به تخریب‌اند.

شما چه نمره‌ای به این بازدیدکنندگان می‌دهید؟

او با تاکید بر این‌که میراث فرهنگی و سایر سازمان‌های ذیربط حتی اقدامی برای تمیز نگه داشتن این بنا انجام نمی‌دهند، می‌گوید: به گونه‌ای که در هر بخش از این بنا زباله جمع شده است، از سوی دیگر هیچ حفاظتی از این بنای تاریخی نمی‌شود و در نقاط مختلف محوطه نیز نشانه‌های روشن کردن آتش به چشم می‌خورد، از سوی دیگر در صحن مرکزی قدمگاه اثر تردد لاستیک موتور که گویا حرکات اکروباتیک انجام می‌دهند، به چشم می‌آید.

وی همچنین به انباشته شدن ته سیگار، پاکت خالی سیگار و سرنگ‌ در گوشه‌های مختلف قدمگاه اشاره می‌کند و می‌افزاید: با توجه به قدیمی بودن این موارد، به نظر می‌رسد هیچ اقدامی برای جمع‌آوری و تمیز کردن این بنا انجام نمی‌شود. در چند گوشه از قدمگاه مدفوع خشک شده انسان دیده می‌شود که نشان می‌دهد این زباله‌ها مدت زیادی آنجا قرار داشته‌اند. ته مانده پاکت‌های چیپس، جعبه‌ های پیتزا، بطری‌های پلاستیکی خالی و سایر زباله‌هایی که در آنجا ریخته و جمع آوری نشده‌اند چهره نامطلوبی به این اثر باستانی داده‌اند، در محوطه نیز آثاری از مدفوع سگ و دام دیده می‌شود.

شما چه نمره‌ای به این بازدیدکنندگان می‌دهید؟

این فعال میراث فرهنگی، با اشاره به چشم‌انداز منحصر به فرد این بنا، در شهر جهرم، ادامه می‌دهد: جوانان شب‌ها در این مکان تجمع می کنند و حتی به راحتی روی سقف این بنا می‌روند و به استعمال دخانیات می‌پردازند، بدیهی است که زباله‌های حاصل از این جمع‌ها در این بنا باقی می‌ماند و از آنجا که این بنا تمیز نمی‌شود، چهره ای نامطلوب به آن می‌دهد.

او با بیان این‌که جمع شدن افراد بر سقف این بنا نیز تا اندازه‌ای باعث تخریب آن شده است، می‌گوید: سقف قدمگاه کاملا عایق نشده است. دیوارهای این بنا نم زده‌اند و بر اثر رطوبت در حال تخریب‌اند. از سویی روی همه دیوارهای داخلی با زغال یادگاری نوشته‌اند، به گونه‌ای که هیچ دیواری از این نوشته‌ها در امان نمانده است و حتی بسیاری از دیوارها به دلیل روشن کردنِ آتش، دوده گرفته‌اند.

*تصاویر این گزارش توسط محمد اکسیری‌فرد ثبت شده‌اند

شما چه نمره‌ای به این بازدیدکنندگان می‌دهید؟

شما چه نمره‌ای به این بازدیدکنندگان می‌دهید؟

شما چه نمره‌ای به این بازدیدکنندگان می‌دهید؟

شما چه نمره‌ای به این بازدیدکنندگان می‌دهید؟

شما چه نمره‌ای به این بازدیدکنندگان می‌دهید؟

شما چه نمره‌ای به این بازدیدکنندگان می‌دهید؟

شما چه نمره‌ای به این بازدیدکنندگان می‌دهید؟

شما چه نمره‌ای به این بازدیدکنندگان می‌دهید؟


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

خدمات رایگان ارسال و گارانتی محصولات پاکشوما
گروه متخصصان و کارشناسان فنی پاکشوما پس از فروش محصول همچنان آماده ارائه خدمات به مشتریان محصولات و لوازم خانگی پاکشوما هستند.
اوسین بولت: دوران فوتبالم تمام شد
دارنده ۸ مدال طلای المپیک در رشته دو و میدانی به دوران کوتاه حضورش در مستطیل سبز خاتمه داد.
ماجرای بازیکن محروم عربستان در جام ملت‌ها چه بود؟
در حالی که گفته می‌شود عربستان از یک بازیکن غیرقانونی در جام ملت‌های آسیا استفاده کرده است، مسئولان عربستانی این ادعا را رد کردند.
دو بازی تدارکاتی در دستور کار شاگردان شفر
به زودی قرار است تیم فوتبال استقلال دو بازی تدارکاتی برگزار کند.
درخشان: مقابل چین باید جسور و فکور باشیم
حمید درخشان، پیشکسوت فوتبال کشورمان گفت: لیپی مربی قابل احترامی است و نباید آنها را دست کم بگیریم.
مارچلو لیپی: قبلا باختیم، این بار اما فرق می‌کند
سرمربی تیم ملی چین پیش از دیدار با ایران گفت:درست است که ما 2 سال پیش ما در مقدماتی جام جهانی 2018 در تهران به ایران باختیم اما این بار فرق می‌کند چون ما در جام ملت های آسیا بازی می کنیم.
غیبت سیدحسین در اولین تمرین استقلالی‌ها
دروازه بان جوان استقلال در تمرین روز چهارشنبه حضور نداشت.
دردسر شیرین یک غایب برای کارلوس کی‌روش
وحید امیری در بازی با چین قادر به همراهی تیم ملی نیست چرا که دو اخطاره است و باید در این بازی نظاره گر باشد. آنهم از روی سکوها.
کره شوت زن‌ترین و استرالیا دقیق‌ترین تیم آسیا
در پایان مرحله یک هشتم نهایی جام ملتهای آسیا، تیم فوتبال کره جنوبی بیشترین تعداد شوت را به سمت دروازه حریفانش زده است.
انتقاد از رونالدو به خاطر سلفی اخیرش
پست اخیر مهاجم پرتغالی در اینستاگرام با انتقاد اغلب فالوئرهایش روبرو شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شناسایی پروتئینی برای کمک به تنظیم حافظه!
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پروتئین را مشخص کردند که در نحوه عملکرد حافظه موثر است.
افتادن در دیگ بخار، ۳ کارگر را کُشت
مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از سقوط ۳ نفر در دیگ بخار در شهرک صنعتی چرمشهر در ورامین خبر داد و گفت: متاسفانه ۲ نفر در این حادثه جان باختند.
لزوم توجه به چالش آسیب‌های فضای مجازی
‌رئیس کل دادگستری فارس گفت: پیشگیری از تصادفات جاده‌ای، آسیب توزیع مشروبات الکلی و خطرات و آسیب‌های فضای مجازی ‌از موضوعات اولویت دار در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سطح استان فارس است.
از ماجرای «رزمایش قطعی اینترنت» چه می‌دانید؟!
ایتنا - طبق اظهارات مسوولان ارتباطی، رزمایشی که روز هفتم بهمن‌ماه انجام می‌شود، ارتباطی با قطع شبکه‌ اینترنت ندارد و به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداختی توصیه شده سرورهای خارجی‌شان را انتقال دهند و اجباری در کار نیست.
تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان!
در ویدیوی زیر تبلیغ عجیب زوج جوان برای ازدواج کودکان را می‌بینید.
برف در کویر! + تصاویر
چرا روس‌ها کم به ایران می آیند؟
بگذاریم «بلاغی» نفس بکشد
نظر کارشناسان رسمی دادگستری برای «شمس‌العماره»
از خمره‌های شهرری، فاضلاب شهری درآمد
رشد گردشگری جهانی دو سال جلوتر از اهداف موردنظر است
گذر حاشیه ساز آقانورالله نجفی
احتمال خروج نقش جهان از فهرست ثبت‌جهانی یونسکو
لاکچری بازی با لباس‌های پرزرق و برق محلی
اجرای طرح «میراث‌بان» افتخاری در آینده نزدیک