از تنوع ژانر تا کاهش محسوس فروش در گیشه سینما

00:08 ۶ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 147 0
از تنوع ژانر تا کاهش محسوس فروش در گیشه سینما

اکران تابستانه سینمای امسال با جام جهانی فوتبال آغاز و پایانش با ماه محرم مصادف شد در این میان برخی از سینماگران معتقدند اکران سه ماهه دوم سال با وجود پخش بازی‌های جام جهانی هیجان پیدا کرد، تنوع ژانری خوبی داشتیم اما شهریورماه با کاهش محسوس فروش مواجه شدیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، فیلم‌هایی که در فصل تابستان امسال روی پرده نقره‌ای سینماها رفتند تا حدودی توانستند با تنوع در ژانر و موضوع مخاطبان مختلفی را با سلیقه‌های گوناگون به سمت سینما بکشانند اما همچنان از نظر فروش فیلم‌های کمدی با فاصله زیادی از دیگر ژانرها در صدر جدول قرار دارند، با این حال فیلم‌های کودک و نوجوان، اجتماعی و دفاع مقدسی هم با استقبال مناسبی مواجه شدند.
برای بررسی و ارزیابی بیشتر شرایط اکران در فصل تابستان با برخی از تهیه کنندگان و پخش‌کنندگان سینما ایران و همچنین رئیس انجمن سینماداران گفت‌وگویی انجام شده است که در ادامه مشروح آن را خواهید خواند  تنظیم بازار اکران مهم است/ پخش جام جهانی هیجان فوتبال را به سینماها آورد رئیس انجمن سینماداران در گفت‌وگویی با ایسنا با اشاره به اینکه "امسال تابستان خوبی داشتیم و با آمدن فیلم سینمایی «هزارپا» تغییرات مثبتی در فروش سینما ایجاد شد" بیان کرد: امسال تابستان توانستیم مخاطبین زیادی را جذب سینما کنیم و این یکی از ویژگی‌های مثبت این فصل بود. در این فصل ژانرهای گوناگونی هم روی پرده سینما رفتند که در واقع به همین دلیل توانستیم مخاطبان مختلفی را با سلیقه‌های گوناگون به سمت سینما بکشانیم.
او درباره اکران فیلم‌های کودک و نوجوان نیز توضیح داد: اکنون فیلمسازان ترجیح می‌دهند آثاری که برای مخاطب کودک و نوجوان ساخته می‌شود را در فصلی که مدارس باز هستند اکران کنند اما به نظر می‌رسد فیلم‌ها زمانی بهتر دیده می‌شوند که علاوه بر کودکان همه اعضای خانواده، اوقات فراغت بیشتری دارند و می‌توانند با هم به دیدن فیلم بنشینند. در نهایت باید گفت تنظیم بازار اکران مهم است، اما اینکه از فیلمی استقبال شود یا نه به این برنمی‌گردد که چه زمانی روی پرده برود.
محمد قاصد اشرفی ادامه داد: تابستان امسال علاوه بر بالا رفتن میانگین فروش سینماها شاهد افزایش مخاطب هم بودیم بنابر این می‌توانیم بگوییم که این افزایش آمار فروش فقط به خاطر افزایش قیمت بلیت سینماها نبوده است و ما افزایش مخاطب هم داشتیم. پیش بینی می‌کنم که شش ماه دوم سال هم شرایط خوبی داشته باشیم.
با توجه به اینکه اکران تابستانه امسال با جام جهانی فوتبال آغاز شد، اشرفی درباره تاثیر این رویداد بر سینماها گفت: پخش جام جهانی در سالنهای سینماها تاثیرگذاری خوبی بر روی سینمای ایران داشت و توانست تحول و هیجان فوتبال را به سینما هم وارد کند.
این سینمادار در پایان با انتقاد از اینکه "تا زمانی که یک فیلم مخاطب دارد باید بتواند روی پرده بماند" گفت: در همان دو یا سه هفته اول اکران یک فیلم، می‌توان متوجه شد که آن اثر چه میزان مخاطب را به خود جلب خواهد کرد و فیلمی که ضعیف باشد، نباید اکرانش ادامه پیدا کند. این تفاوت فروش بین فیلم‌های سینمایی هم به توانایی فیلم برمی‌گردد. ما تمام تلاشمان را بر این می‌گذاریم تا مخاطب به سینما بیاید اما نمی‌توان مردم را به اجبار پای دیدن یک فیلم نشاند.
نظارت درست می‌تواند فروش فیلم‌ها را متعادل‌تر کند فیاض پارسیان که مدیرپخش سیمای مهر  را بر عهده داشته است، درباره گیشه تابستان سینمای ایران به ایسنا گفت: اگر «هزارپا» در چرخه اکران تابستان امسال نبود قطعا اتفاق ویژه‌ای برای گیشه سینما نمی‌افتاد. همانطور که توقع ما از بسیاری از فیلم‌های اکران شده بیشتر بود. بنابر این می‌توانم بگویم که گیشه تابستان امسال رضایت بخش نبود، مخصوصا برای فیلم‌های اجتماعی. حتی فیلم‌های کودک هم می‌توانستند بهتر بدرخشند اما این اتفاق حاصل نشد.
او با تاکید بر اینکه "سینمای ما متاثر از وضعیت اقتصادی جامعه شرایط خوبی را پشت سرنگذاشت" گفت: پیش بینی می‌شد که رکورد شکنی‌های بیشتری برای فیلم‌ها اتفاق بیفتد اما گاهی من خودم که هم برای رفتن به سینما با مشکل مواجه می‌شوم و ترجیح می‌دهم آثار را به صورت CD یا VOD ببینم.
وی با اشاره به اینکه "امسال تابستان تنوع ژانری خوبی روی پرده داشتیم" اظهار کرد: اگر نظارت درستی بر روی سانس‌بندی‌های فیلمها صورت می‌گرفت میزان فروش بین آثار سینمایی متعادل‌تر می‌شد و این افزایش میانگین فروش‌ها حاصل از بالارفتن قیمت‌ بلیت‌ها و همچنین سینماهایی که توانسته فیلمش را در آنجا اکران کند.
شهریور، افت فروش محسوسی داشتیم سعید خانی از دیگر پخش‌کنندگان فیلم‌های سینمایی با تاکید بر اینکه "اکران تابستانی امسال با جام جهانی فوتبال مصادف شد" توضیح داد: جام جهانی فوتبال تاحدودی باعث افت فروش در سینماها شد اما اکران «هزارپا» توانست جور این کاهش فروش را بکشد.
او ادامه داد: شرایط اکران فیلم در شهریور ماه اصلا خوب نبود و شورای صنفی نمایش باید برای آن فکر مناسبی می‌کرد، زیراکه دهه پایانی شهریور ماه با شروع ماه محرم مقارن شده است بنابراین پخش کنندگان سینمایی تمایلی برای اکران فیلمشان در این ماه نداشتند اما شورای صنفی می‌توانست با تمهیداتی از افت محسوس فروش در این ماه جلوگیری کند.
خانی با تاکید بر اینکه "باوجود تنوع ژانر در این ماه همچنان ژانر کمدی پر فروش بوده است" گفت: امیدوارم در مهرماه و شش ماهه دوم هم با استقبال خوبی مواجه شویم. ما نسبت به تابستان سال گذشته به غیر از شهریورماه شرایط خوبی را پشت سر گذاشتیم و به دلیل افتتاح چندین پردیس سینمایی توانستیم افزایش مخاطب هم داشته باشیم اما قطعا این سالنهای جدید نیاز مبرمی به محتوای مناسب هم دارند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

با ۱۰ مورد از گران قیمت‌ترین حیوانات دنیا آشنا شوید
سیاره ی زمین مملوء از پرندگان، حیوانات و حشرات زیبا است. از میان آن ها بعضی حیوانات مثل شیر و ببر وحشی و ترسناکند، اما حیواناتی مثل سگ و گربه هم وجود دارند که اهلی هستند و می توان از آن ها نگهداری کرد. نگهداری از پرنده هایی مثل قناری و طوطی هم بسیار رایج است. خرید و نگهداری از این حیوانات هزینه هایی دارد که برای هر کس می تواند به اندازه یا کمی بالاتر از توان مالی او باشد. اما حیواناتی هم در دنیا وجود دارد که بسیار گران قیمت تر از تصور ما هستند.
سرطان غدد لنفاوی؛ علل، علائم و راه‌های درمان
سرطان لنفوم، گروهی از سرطان است که بر سلول‌هایی تاثیر می‌گذارد که در سیستم ایمنی بدن نقش دارند و به طور عمده سلول‌های دخیل در سیستم لنفاوی بدن را در بر می‌گیرد. نشانه‌های سرطان غدد لنفاوی معمولا با تورم غدد لنفاوی در گردن مشخص می‌شود.
فریدون مشیری، شاعر دلاویزترین شعر جهان
فریدون مشیری در سی ام شهریور ماه ۱۳۰۵ خورشیدی یعنی تقریبا همان زمانی که رضا شاه پهلوی تاج سلطنت ایران را بر سر گذاشته بود در خیابان عین الدوله تهران و در خانه‌ای که بوی میهن پرستی و دوستداری شعر و ادب از آن به مشام می‌رسید به دنیا آمد.
بهترین بوت‌های مردانه برای پاییز ۲۰۱۸
یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین مدل‌های کفش‌های پاییز و زمستانه، بوت‌ها هستند. با توجه به تنوعی که در انواع مختلف آن وجود دارند، شما می‌توانید بسته به موقعیت خود، تپی رسمی یا غیر رسمی و دوستانه بزنید. در ادامه انواع مختلف بوت‌های مردانه را برایتان آورده ایم تا با انتخابی درست، خوش استایل از همیشه ظاهر شوید.
تمام آن‌چه‌می‌خواهید درباره بیمه بیکاری بدانید
برابر قانون تنها افرادی می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند که به‌ صورت غیر ارادی از کار بیکار شده باشند و خروج از اشتغال به اراده و خواست آنها نبوده باشد؛ بنابراین کارگرانی که برخلاف میل و اراده خود بازخرید شوند ولی آماده کار باشند، از مقرری بیمه بیکاری بهره‌مند خواهند بود.
با ترس کودکان از روز اول مدرسه چه کنیم؟
کودکانی که در روز اول مدرسه یا مهد به پای پدر و مادرشان پیچیده اند قصه همیشگی روز اول مهر است. این مطلب راهکار آمادگی آن‌ها برای یک جدایی چندساعته است. برای خیلی از مادران پیش آمده که کودک هنگام رفتن به مهد یا کلاس موسیقی حسابی خوشحالی کند و گفتن خداحافظ برایش ساده باشد. اما ممکن است این موضوع از نقطه‌ای به بعد تغییر کند، قبل از رفتن به مهد، بگرید و قبول نکند به کلاس موسیقی برود مگر این که شما دستش را بگیرید و آن جا کنارش بنشینید.
اوبامیانگ: آرسنال باید بجنگد و پیشرفت کند
مهاجم گابنی آرسنال می‌گوید توپچی‌های لندن باید بجنگند و پیشرفت کنند.
آخرین تمرین استقلال قبل از سفر به قائمشهر
آخرین تمرین تیم فوتبال استقلال قبل از سفر به قائمشهر برگزار شد.
کاپیتان پرسپولیس: می‌خواهیم تاریخ سازی کنیم
حسین ماهینی گفت: تیمی داریم که با همه وجود می‌جنگد و با وجود همه بی‌پولی‌ها، بی‌بازیکنی‌ها و ضربه خوردن از خودی و غیرخودی برای موفقیت تلاش می‌کنیم و می‌خواهیم تاریخ‌ساز شویم.
نمره ۱۰ لیونل مسی در غیاب رونالدو
هفته اول لیگ قهرمانان اروپا برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قتل همزمان همسر و معشوقه در ویلای کنار دریاچه
مردی بعد از این که همسرش را کشت اقدام به قتل معشوقه اش کرد.
حلوا لقمه‌ای با نان میکادو، شیک و مجلسی
حلوا یکی از خوشمزه ترین دسر های سنتی ایرانیه که به شکل های مختلفی سرو میشه. راحت ترین راه سرو حلوا ریختنش داخل یه سینی و پهن کردنش داخل سینیه اما اگه بخوایم به روش تمیزتر و شیک تری سروش کنیم هم راه های زیادی هست مثل سرو اون به صورت لقمه ای که در این مطلب بهتون میگیم.
تمام آن‌چه‌می‌خواهید درباره بیمه بیکاری بدانید
برابر قانون تنها افرادی می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند که به‌ صورت غیر ارادی از کار بیکار شده باشند و خروج از اشتغال به اراده و خواست آنها نبوده باشد؛ بنابراین کارگرانی که برخلاف میل و اراده خود بازخرید شوند ولی آماده کار باشند، از مقرری بیمه بیکاری بهره‌مند خواهند بود.
اوبامیانگ: آرسنال باید بجنگد و پیشرفت کند
مهاجم گابنی آرسنال می‌گوید توپچی‌های لندن باید بجنگند و پیشرفت کنند.
سرطان غدد لنفاوی؛ علل، علائم و راه‌های درمان
سرطان لنفوم، گروهی از سرطان است که بر سلول‌هایی تاثیر می‌گذارد که در سیستم ایمنی بدن نقش دارند و به طور عمده سلول‌های دخیل در سیستم لنفاوی بدن را در بر می‌گیرد. نشانه‌های سرطان غدد لنفاوی معمولا با تورم غدد لنفاوی در گردن مشخص می‌شود.
مونا زندی: «آیین‌های عاشورایی» قضاوت ندارد
دولت برای آموزش تعزیه اقدام کند
هنر تعزیه با تهدیدها و آسیب های جدی روبرو است
ویدئو - موسیقی فیلم؛ «روز واقعه»
61 میلیارد درآمد گیشه‌ی تابستانه + جدول
بزرگترین تعزیه میدانی کشور در شوش برگزار شد
جناح‌بندی‌های فرهنگی و سیاسی؛ دلیل تکرار نشدن «روز واقعه»
سهم روایت عاشورا در جعبه جادو و هنر هفتم
عاشورایی که در این فیلم ماندگار شد
از نبود نظارت‌های دقیق تا تعزیه‌ای که صاحب ندارد